Nieuws uit de Regio 20 "jarig" Verzorgingstehuis "Beth-San in Moerkapelle Politieberichten Vertrek coördinator Gastouderproject Boskoop Waddinxveen-Zevenhuizen Oud-wethouder Van Teijlingen koopt eerste Rode Kruis-postzegels 1992 1.11111 \r htreekmuziekschool hVaddinxveen U gaat saterdag a.s. toch ook naar de braderie in Zevenhuizen? Hart van Holland/2 september 1992 pagina 19 I Waddinxveen- Het is alweer geruime lijd geleden dat de "Muziekschool", plaats heeft gemaakt voor de "Stich ting Centrum voor Kunstzinnige Vor ming Kreater". Hirbij heeft bij de ge meente vooral de verbreding van de kunstzinnige vorming in Waddinx veen voor ogen gestaan. Het kon niet uitblijven dat de "Stichting Vrienden' zich op termijn op zijn positie zou moeten bezinnen. Het bestuur hier van heeft zich, - ook al gedwongen door zijn statuten - na de oprichting van 'Kreater' beperkt tot activiteiten ten behoeve van de afdeling muziek; regelmatig heeft echter beraad plaats gevonden over de in de toe komst te volgen lijn, in afwachting vab de verdere intwikkeliing van Kreater. Nu deze zich een vaste plaats in het aanbod van de kunstzin nige vorming in Waddinxveen lijkt te verwerven, acht het bestuur vanb de I stichting Vrienden' het nu tijd ge- I worden om te beslissen of, en zo ja hoe zij zich zal aanpassen aan de nieuwe situatie. Uitgebreid overleg, zowel binnen het bestuur als met het bestuur van Kreater heeft geleid tot de beslissing om met ingang van het nieuwe schooljaar de bestaande I stichting om te vormen tot de "Stich ting Vrienden van Kreater". Van de zaken waarover het bestuur zal moe ten beslissen en voor aanpassing zal moeten zorgen, is de belangrijkste vooral die betreffende het in de toe komst te voeren beleid zoals vastge legd in statuten en huishoudelijk re glement; in de komende tijd zullen deze dan ook worden aangepast en officieel worden geregistreerd. Van groot belang zijn hierbij zaken als werving van donateurs in andere sec toren van kunstzinnige vorming en de (vormen van) steun aan de ver schillende kunstuitingen. Op gepaste wijze werd lustrum gevierd Moerkapelle - Met een aangekleed 'officieel' koffie-uurtje en diner, werd het vierde lustrum gevierd van verzorgingstehuis "Beth-San te Moerkapelle. Tijdens een samenkomst in de 'huiszaal'maandagmorgen 31 augustus, precies 20jaar na de officiële opening, bracht de voorzitter van het bestuur van het tehuis van de Gereformeerde Gemeenten, de heer G.H. Verweij uit Den Haag, de gang van zaken van weleer nog eens onder de aandacht. Moerkapelle zei: "Kom maar" Reeds zo'n 30 jaar geleden werden er plannen gemaakt om ergens in de regio een verzorgingstehuis voor be jaarden op te richten, aanvankelijk in Leiden, waarna contacten met ge meentebesturen van Lisse, Gouda en Rotterdam volgden en het tenslotte Moerkapelle werd. Centraal gelegen en goed bereikbaar per auto. Het ge meentebestuur van Moerkapelle bleek enthousiast en stelde vlakbij de kerk van de Gereformeerde Ge meente, 6000 m2 grond beschikbaar. "Dit bleek uit een brief van het ge meentebestuur van 1 februari 1968. Op 2 juli 1970 werd de bouwvergun ning afgegeven voor de bouw van een bejaardentehuis en 52 bejaardenwo ningen, met een bouwsom van f 3.826.490,—. Op 12 augustus 1970 werd de eerste paal geslagen en de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaassezs hier voor uitgenodigd. In de archieven is een hele briefwis seling te vinden over de naamgeving van de Wilde Veenen; men wilde het "mr. J. Klaasseszplantsoen" noemen. Op een verzoek om toestemming hiervoor werd door de Commissaris der Koningin echter negatief gerea geerd. De officiële ingebruikname was op 31 augustus 1972, nadat het huis al vier maanden in bedrijf was". Begin ....Het bewonersboek leverde de vol gende gegevens over het begin: Op 25 april komen er 27 bewoners uit het rusthuis te Leiden; Op 1 mei 12 nieuwe bewoners en vervolgens met mondjesmaat de laatste zes op 1 juni, zodat op die datum het huis volledig bezet was met 86 bewoners. De enige bewoners van het eerste uur die nog in leven zijn, zijn: de dames: M. de Jong- v.d. Steen; G.C. van Leeu wen; J. de Ruiter; M. Toet en J.G. Wichards. De enige medewerkster die 20 jaar in dienst is is L. Straayer. De eerste directrice was mevrouw Van Blooijs van 1972 tot 1984. Zij werd opgevolgd door de huidige di rectrice mevrouw C.J. Vavier. Pensionprijs In 1972 bedroeg de pensionprijs voor een éénpersoonskamer f 950, Voor een tweepersoons f 1600,in 1992 is dat:resp. f 3172,en f 5336, meer dan het drievoudige! "Als we de begrotingen van 1973 en 1992 vergelijken, zien we hetzelfde beeld: de totale lasten voor 1973 werden begroot op 1,1 miljoen, voor 1992 op 3 miljoen. De huren van de bejaardenwoningen waren in 1972 f 325,per maand. Nu f 725,per maand. De bewonersaantallen in "Beth-San" geven aan dat er behoefte bestond aan dit huis: hoewel gebouwd voor 82 bewoners, lag het aantal bewo ners in de jaren 1973 tot 1984 meestal rond de 90 personen, met pieken tot 94. met de komst van de WBO (Wet op de Bejaardenoorden) in 1985 kwa men er grote veranderingen: het aan tal bewoners moest terug naar 82. De afhandeling van de financiën ging niet meer via de administratie en de sociale diensten, maar via de ge meente. Budgettering werd inge voerd, gepaard gaande met ingrij pende bezuinigingen; ook voor de komende jaren staan die ons nog te wachten". Voorzitters De voorzitter vervolgde zijn toe spraak met het vermelden van het aantal sterfgevallen in de afgelopen 20 jaar in "Beth-San", namelijk 249. Tevens noemde hij de namen van de voorzitters:ds. A.F. Honkoop van 1968 tot mei 1975; ds. R. Bogaard van 1975 - augustus '81; ds. J. Driessen van augustus '81 tot oktober '82; de heer D. v.d. Spek van oktober '82 tot november '83; de heer N. v.d. Kolk van november '83 tot mei '87 en van hemzelf vanaf mei '87. Huis der rust Voorzitter Verweij had voorafgaan de aan zijn toespraak de bijeenkomst geopend met Schriftlezing, gebed en het zingen van twee coupletten van Psalm 36. Zijn Schriftlezing was uit de Hebreënbrief, het vierde hoofdstuk waar het gaat over 'de rust ingaan'. Hij wees op de eeuwigheidsbeteke nis van 'de rust ingaan'en 'het in de rust zijn' van de gelovigen; het door de woestijn gaan en schetste de ge schiedenis van de Uittocht uit Egypte van de Israëlieten en de taak van Mozes. Eén en ander naar aanleiding van het gelezen Bijbelgedeelte, om dat "Beth-San" "huis der rust" bete kent en hij de naam "Beth-San" zo één twee drie niet in de Bijbel kon vinden en hij dit wel zeer toepasselijk vond. Burgemeester A.W. Lips uitte in zijn toespraak blijdschap en dankbaar heid over de lustrumviering en felici teerde bestuur, directie en medewerkers(sters). Hij wees op de goede voorzieningen voor ouderen, niet beperkt tot de twee verzorging stehuizen, die onder de paraplu van het Flankerend Ouderenbeleid val len, maar waar b.v. wel van de maal tijdverstrekking geprofiteerd wordt. Hij eindigde met een zegenbede en overhandigde directrice mevrouw Vavier een envelop met inhoud na mens het gemeentebestuur dat hij (vergezeld door zijn vrouw) verte genwoordigde. (Ook aanwezig waren directrice mevrouw C.H.M. Staal en mevrouw Verboon als afgevaardig den van De Zevenster.) Dankgebed Hierna sprak bestuurslid Honkoop het dankgebed uit en zongen de aan wezigen het laatste couplet van Psalm 36. De heer Honkoop is als bestuurslid het langste in functie: namelijk 29 jaar. Deze Stichting valt onder de Gereformeerde Gemeente van de classis Amsterdam en Gouda die dit verzorgingstehuis beheert. criminaliteit Vorige weekeinde liep een in de Dr. Hamburgerlaan geparkeerde auto behoorlijke schade op doordat een onverlaat over het dak en de motor- bap was gelopen. Dit weekeinde werd erin de zelfde straat een spiegel van een auto afgebroken. Er verdween een ladder en een vier kante Zwitserse vlag vanaf het Zuid- wijk. Achter een bedrijf aan het Reijers- koop werd een bedrijfsvoertuig opengebroken. Diverse stukken ge reedschap zijn ontvreemd. Op het terrein achter een garage aan deZijde trof men vrijdag ochtend een auto aan die op zijn remschijven stond. Bleek dat alle vier de velgen gestolen waren. verkeer Oeze week deed iemand aangifte van Doorrijden na aanrijding. Een op het Klaverblad geparkeerde auto liep •ossen 20 en 24 augustus schade op. te dader heeft zich niet bekend ge maakt. Oit overkwam eveneens de eigenaar van een personenauto die dinsdag omstreeks 23.00 uur op de Zijde ge parkeerd stond. Na het horen van oon flinke knal ging hij bij zijn auto "Iken en zag een kapotte buitenspie- Sul en een flinke deuk in het portier. e dader was gevlogen. Ojdens het passeren op het Voshol gakten de twee spiegel van de auto's mkaar. Een van de betrokkene reed "enter zonder meer verder. Een 31 jarige motorrijder haalde in r|]d met het inhaalverbod een voor e hefbrug stilstaande file in. Juist op moment besloot een 22- jarige guurder van een personenauto de file te verlaten. Een aanrijding volgde waarbij de motorrijder ten val kwam. Hij is per ambulance voor nader on derzoek naar het ziekenhuis ver voerd. Rijdend op het Noordeinde stopt de bestuurder van een personenauto om het verkeer op de Zijde voorrang te verlenen. Hierbij werd hij achter op gereden door een minder oplet tende bestuurder. De auto van de eerste genoemde is total loss. Er vie len geen slachtoffers. fietsen Gevonden werd deze week een blau we damesfiets en een paars kinder fietsje. Vanaf het NS station werden vier he ren fietsen gestolen. Een fiets ver dween uit de Julianastraat. zakkenroller Ook deze week zijn een aantal men sen het slachtoffer geworden van een in het centrum van Boskoop opere rende zakenroller. In beide gevallen miste men na het bezoek van een winkel de portemonnee uit een tas, Het gebeurde in verschillende win kels. gaslek Donderdagavond spoot het gas uit een leiding in de Azalealaan. Bij het aanbrengen van een tuinaf- scheiding was er een paaltje door de leiding geslagen. Brandweer en poli tie zetten een gedeelte van de straat af en lieten diverse ramen sluiten. De brandweer bleef, met alle moge lijkheden rekening houdend, ter plaatse tot de mensen van het ener gie bedrijf het lek hadden gedicht. gevonden voorwerpen goudkleurig kettinkje met zilveren bedel en een geldbedrag verloren voorwerpen een cheque mapje met een groot geldbedrag als inhoud en een rijbe wijs. Waddirtxveen-Zevenhuizen-Moerkapelle - Coördinator van het Gastouderpro ject Waddinxveen, Annemieke Bonthuis uit Moordrecht, heeft per 1 september haar werkzaamheden voor deze Stichting beëindigd. Mevrouw Bonthuis, die 21/2 jaar deze functie uitoefende was reeds, voor enkele uren per week, werkzaam voor de Stichting "Spel en Opvoedingsvoorlichting", waar ze vroeger ook free-lance voor werkte. Haar taak bij deze Stichting is o. a. het opzetten van een zgn 'deskundigenpool' welke ingezet kan worden voorde voorlichting naar scholen ten dienste van leerkrachten en schoolbesturen voor b.v. de opzet van ouderavonden. Daarnaast heeft zij per 1 september een functie als 'opvoedingsvoorlichter' bij het Kruiswerk Midden-Holland. Zodoende blijft ze in deze omgeving, district "Gouwe-IJssel", waar grotendeels haar werkgebied bij de Stichting Gastouder project was. Mevrouw Bonthuis gaat cursussen aan ouders geven, b.v. peuter en kleutercursussen en dient als onder steuning voor de consultatiebureau artsen en wijkverpleegkundigen als er zich pedagogische problemen voordoen. Bij problematiek van ingrijpende aard wordt overigens altijd het Riagg ingeschakeld. Annemieke Bonthuis, gediplomeerd M.O-pedagoge, haalde eveneens haar propadeuse orthopedagogiek en studeerde enkele jaren voor de doctoraal opleiding. Haar taak deelt zij met vier collega's die allen in ver schillende districten zijn ingedeeld. Haar wekelijkse arbeidzame uren zul len gezamenlijk voor de twee instan ties, ca. 15 uur per week bedragen. Meer wil ze niet omdat ze graag wat tijd over wil houden voor haar gezin en representatieve verplichtingen. (Ze is immers met een burgemeester getrouwd red.) Gastouderproject verloopt naar verwachting Hoewel mevrouw Bonthuis na twee- en een halfjaar wat anders wilde, zegt ze haar werkzaamheden bij het Gastouderproject als bijzonder posi tief te hebben ervaren. Hoewel ze ook in Waddinxveen actief was voor het Gastouderproject, lag haar werkgebied voornamelijk in Ze- venhuizen-Moerkapelle. Zo was ze contactpersoon bij bedrij- ven voor kinderopvang van hun me dewerksters en hield zich intensief bezig met de deskundigheidsbevor dering van de gast- en vraagouders. In Zevenhuizen had ze ook contact met de vertegenwoordigers van de Ondernemerskring. "De contacten in Zevenhuizen waren erg leuk en ik houd er goede herinne ringen aan, des te meer omdat ik zelf met het Gastouderbureau van start ben gegaan. Het is verlopen zoals de verwachting was en ik heb het gevoel dat iedereen die ons nodig had, ons ook gevonden heeft. Het is geen stormloop gewor den, maar dat kan ook niet met dit aantal inwoners. We hadden het ge voel als Gastouderbureau in een be hoefte te voorzien. Vooral ouders met een eerste kindje waren en zijn vraagouders en doorgaans nog men sen van buitenaf. Vrouwen die een baan hadden(hebben) en die na de geboorte van hun kind, gedeeltelijk of helemaal, wilden houden. Soms meldden ze zich aan terwijl ze nog elders woonachtig waren. Als Gastouderbureau waren we soms het eerste contact in de nieuwe woonplaats. In Moerkapelle was de vraag minder dan in Zevenhuizen. Het is een andere gemeenschap dan Zevenhuizen en als vrouwen een dag of wat willen werken dan heb ik de indruk dat met name in Moerkapelle, oma's oppassen of vriendinnen op eikaars kind. We hebben wel diverse gastouders wat buitenaf wonen, zoals b.v. in Oud Verlaat. Hoewel er exact 20 koppelin gen zijn en dat aantal vier maanden geleden ook hadden, betekent dat niet dat er niet gewisseld is. Er zijn nieuwe vraagouders bijgekomen en er zijn kinderen naar school gegaan die nu niet meer opgevangen hoeven te worden. Na de vakantie hadden we ineens zeven nieuwe aanvragen, waarvoor we -ook een oproep voor gastouders plaatsten", lacht me vrouw Bonthuis. Met gemengde gevoelens vertrekt ze, enigszins met spanning wat haar nieuwe functies haar brengen zullen en anderzijds met het idee iets achter te laten wat door haar gestart is.... Er is nog geen opvolgster voor de scheidende coördinator.... Coördinator Wies Keulen neemt voorlopig het Gastouderbureau in Zevenhuizen waar in Waddinxveen. Het spreekuur in Zevenhuizen begint zodra een nieuwe coördinator is aan gesteld. Mevrouw Keulen is elke och tend bereikbaar (op werkdagen) van 9.00 tot 11.00 uur tel. 01828-19591. De Ptt 8 september a.s. brengt Dn« drie speciale Rode Kruis- den 2eE>e'.s uit- De eerste zegels wor- tet)j0P d'e dag om 9.00 uur 's och- d0 s !n hel Boskoopse postkantoor liikpD _y°orzitster van het plaatse- Kode Kruis, mevrouw Te We- chel, verkocht aan oud-wethouder Van Teijlingen. Met deze officiële handeling openen mevrouw Te Wechel en de heer Van Teijlingen de speciaal voor deze gele genheid ingerichte verkoopstand van het Rode kruis, waar van 8 tot en met 11 september de speciale post zegels voor iedereen te koop zijn. De postzegels symboliseren de vlag, de hulpverlening en de verbonden heid met de lijdende mens, en daar mee de vele humanitaire acties van het Rode kruis, dat dit jaar boven dien haar 125-jarige bestaan viert. Wie de Rode Kruis-zegels koopt, be taalt met een paar dubbeltjes mee aan de hulpverlening en is dus soli dair met mensen in nood. De oproep is dus "Koop Rode kruis postzegels voor de mens in nood..." W/I 1VY

Hart van Holland | 1992 | | pagina 19