Liefde kent geen grenzen Anne Marie van der Feltz- Aarsen verlaat gemeenteraad Zevenhuizen-Moerkapelle Ar ie van Vliet opent groente-speciaalzaak in Moerkapelle Kerkdiensten weekend-diensten Jeugdclubs Plattelandsvrouwen Hart van Holland/9 september 1992 pagina 11 Stef Heijkoop, zocht z'n vriendin op en woont en werkt nu in Denemarken. Hier brengt hij z'n oplieding aan "Larenstein" in Boskoop in de praktijk Van hovenier nu technisch medewerker WD-ster in Algemeen Belang Overlijden moeder in Groenten, fruit, rauwkost en salades Specialist in groente en fruit Straks drie winkels op een rij? zondag 13 september Jongeren levenhuizen - De 24-jarige Stef Heijkoop, woont en werkt sinds een jaar in Denemar ken. De aanleiding om zich aldaar te vestigen is een Deens meisje: de vrouw van z 'n leven, éne Tina Nuyholm Post die hij in de zomer van 1989 op vakantie in Zuid- frankrijk ontmoette en die sindsdien niet meer uit z'n gedachten is geweest. Deze zomer was hij twee weken 'thuis' in Zevenhuizen en dezer dagen kwam hij nogmaals om het vrijgezellenfeest en de bruiloft van z'n broer John bij te wonen. Helaas kon Tina hem niet vergezellen omdat ze geen colleges kon verzuimen. Stel is niet over één nacht ijs gegaan en in plaats van hals over kop naar Dene marken te vertrekken, heeft hij eerst z'n HBO-opleiding aan de internationale opleiding "Larenstein" in Boskoop vol tooid. Hij koos de richting 'Tuin en land- schapsinrichting' en studeerde op 5 juli vorig jaar af in de studierichting 'tech niek'. Nadat eerder Tina, die een jaar- zoals in Denemarken gebruikelijk is- studiever lof had, begin 1990 vijf maanden naar Nederland overgekomen was en, ter wijl Stef een halfjaar stage liep bij een tweetal bedrijven, met hem samen woonde op een flat in Gouda, waren beiden het vorige jaar 'geschêiden' van elkaar. Zodra Stef dan ook z'n diploma op zak had vertrok hij naar Denemarken om te gaan samenwonen met Tina, in een ap partement in een buitenwijk in Kopen hagen. Hij vond daar werk bij een groot hoveniersbedrijf, terwijl zij college liep en 'marketing en economie' studeerde. De Zevenhuizense Stef- net zo blond van uiterlijk als de doorsnee Scandina- viër en dus ook Tina- moest wel een verblijfsvergunning hebben voor De nemarken, maar geen werkvergunning. Een baan was een eerste vereiste, om dat hij er de kost wilde verdienen en wel een beetje meer dan dat. In Denemar ken is de levensstandaard hoog; le vensmiddelen en genotsmiddelen zijn er duur, kleding en schoeisel daarente gen liggen op hetzelfde niveau als in Nederland. Wat de salarissen betreft, die hebben een gelijke tred met de le vensstandaard en zijn dus 'hoog'. Stef verdient daar meer dan in Nederland. De werkzaamheden van Stef omvatten tot mei van dit jaar, de aanleg en onder houd van tuinen en parken, doch van wege het faillissement van het bedrijf, moest hij een andere werkkring zoe ken. Die werd gevonden in Arhus, op Jutland. Stef heeft per ingang van he den een functie die voor hem 'op maat' gesneden is, want nu kan hij z'n studie aan 'Larenstein' in de praktijk brengen. Hij wordt calculator-tekenaar, kortom, technisch medewerker, bij een meer dan 100 medewerkers tellend hove niers-aannemersbedrijf. Dit verzorgt grondwerk, drainage, riolering, bestra ting e.d. Stef z'n werk vindt plaats achter de tekentafel en achter de computer. Een voordeel is het dat hij al vloeiend Deens spreekt. Eén en ander opgestoken tij dens z'n vorige werkkring, de voetbal training (tweemaal per week) en tij dens Deense les in de avonduren. Na aanvankelijk met Tina in het Engels te hebben gesproken is hun conversatie thans in het Deens en begint Stef zelfs al in het Deens te denken. Vriendin Tina bleek haar in Kopenha gen gestarte studie, in Arhus te kunnen vervolgen en woont nu tijdelijk met Stef in een zomerhuisje, totdat hun flat in oktober beschikbaar komt. Hoewel hem af en toe wat heimweege- voelens naar Zevenhuizen overvallen, hij graag even naar z'n ouders, familie en vrienden gaat, voelt hij zich al aardig thuis in Denemarken. Zevenhuizen-Moerkapelle - De enige vrouw die de gemeenteraad van Zeven huizen-Moerkapelle telde: Anne Marie vanderFeltz-Aarsen, heeft per 1 julij.l. het raadslidmaatschap opgezegd. Eén en ander om redenen van persoon lijke aard, welke te maken hebben met haar positie als Moerkapelse, in een partij die volgens haar, o.a. Moerkapel- leniet vriendelijk gezind is. "In de anderhalf jaar die ik deel uit maak van de gemeenteraad van Zeven huizen-Moerkapelle heb ik van m'n par tijgenoten nog nooit één goed woord over Moerkapelle gehoord, maar slechts negatieve opmerkingen. De strubbelingen zijn in feite al begonnen toen de lijst voor de verkiezingen van 1990 opgesteld werd. De WD van Ze venhuizen wilde dat er vanuit die woon kern eerst twee personen op de gros lijst zouden komen. Doordat mijn ach terban met de vuist op tafel heeft gesla gen is dit niet doorgegaan. Het gaat in leite niet om mijn persoon, maar om het feit dat de WD, na de samenvoeging, doorgegaan is, al betrof het een Zeven huizense partij. En als enige lukte het me niet zo de Moerkapelse belangen te verdedigen. Het verwijt klinkt trou wens ook dat ik te weinig opmerkingen heb gemaakt in de raad. Zo graag had ik als enige raadslid van de WD, tijdens de vergaderingen 'oogcontact' gehad met wethouder Van IJperen. Dat was niet het geval. Het is heel belangrijk in de gemeenteraadsvergaderingen 'fee ling' met elkaar te hebben. Ik ben zeker een persoon die wat ruggesteun kan gebruiken. Bovendien is er het feit dat een vrouw op bestuurlijk terrein, alge meen maatschappelijk nog niet hele maal aanvaard is. Een vrouw die fouten maakt krijgt ze herhaaldelijk weer on der de neus gewreven, omdat ze nou eenmaal een vrouw is... Als een man 'outen maakt, wordt dat door de vin gers gezien in de trant van ach ieder een maakt weieens fouten'. Zoiets is ook bij de WD-wethouder het geval. Peze man zou in de sport, na zovele gele kaarten', aan de kant zijn gezet, maar bij de WD dragen ze hem op handen". Ze betreurt het ook dat er nooit perio diekoverleg is geweest, zoals was afge broken. "Een ieder die dit tegen spreekt is een hypocriet". "We hadden in Moerkapelle geen eigen WD-afdeling. Ik was al lid van de WD en werd in 1974 door de heer Duursma gevraagd of ik op de lijst wilde van Algemeen Belang. Zo belandde ik in 1975 in de Moerkapelse gemeenteraad. In 1990, voorafgaand aan de gemeente raadsverkiezingen met het oog op de herindeling, werden gesprekken ge voerd met het bestuur van de WD en mijn persoon. Ik wilde me wel beschik baarstellen en mijn achterban kwam voor Moerkapelle op, zodat ik verkies baar wasEn zo werd ik raadslid voor de WD van Zevenhuizen-Moerka pelle...Echter: deze periode is me bitter tegengevallen. Wat een verschil met de Moerkapelse situatie. Overigens was ik het ook daar weieens niet eens met de wijze van benadering van sommige raadsleden. Je dient altijd correct te blijven". Dat laatste is Anne Marie van der Feltz altijd geweest. Niemand zal dat dur ven ontkennen. Waarbij tevens ge steld kan worden dat ze altijd de din gen op een directe wijze benaderde. In het derde jaar van haar wethouderspe riode is het haar erg moeilijk gemaakt als wethouder, omdat Algemeen Be lang de herindeling onder ogen durfde zien, namelijk dat een kleine gemeen te als Moerkapelle geen bestaansrecht heeft. Anderen namen hun deze ziens wijze kwalijk Eén en ander heeft ge leid tot haar aftreden als wethouder. Anne Marie van der Feltz heeft lang geaarzeld of ze haar gevoelens wel vrijelijk kon uiten. Haar stemming is eigenlijk wat gelaten... Aanvankelijk zou het voor "Hart van Holland" alleen maar gaan om het ver leden: hoe ze in de gemeenteraad van Moerkapelle kwam, waarom ze voor 'Algemeen Belang' koos, wethouder werd, door herindelingspolitiek af moest treden om vervolgens, na de herindeling, als fervent WD-ster bij de partij belandde die haar het liefste is. "M'n aftreden heeft ook te maken met het feit dat ik me de laatste maanden niet meer volledig aan het raadswerk Moerkapelle -Op 17 september start de 22-jarige Moerkapellenaar Arie van Vliet met zijn groente-speciaalzaak aan de Moerkapelse Zijde 10. Niet alleen de lokatie is uniek: makkelijk bereikbaar aan doorgaande wegen, met parkeerge legenheid, ook de winkel is dat!... Moerkapelle heeft namelijk geen groente-en fruitwinkel Ongetwijfeld zal deze nieuwe winkel, waar produkten scherp geprijsd worden en van goede kwaliteit zijn, in een behoefte voorzien. kon geven, vanwege ziekte en vervol gens het overlijden op 21 mei, van m'n moeder. Het waren zorgelijke maanden en m'n moeder ging toen vóór de WD. Op 19 juni kreeg ik een telefoontje van de voorzitter van de WD waarin het advies klonk me als raadslid terug te trekken. Eigenlijk was ik van plan zelf m'n vertrek na de raadsvergadering van 30 juni aan te kaarten. Ze was me een slag voor en zodoende heb ik per 1 juli m'n ontslag aangeboden". Het is even stil in de smaakvol ingerichte woonkamer aan het Schie- land. Het boeket zonnebloemen staat sfeervol en is aanleiding om het ge sprek even over een andere boeg te gooien. Toch met herinneringen(begin tachtiger jaren) aan de periode dat ze (in toga) op een haar kenmerkende eer lijke wijze, als ambtenaar van de bur gerlijke stand een vijftal jaren huwelij ken voltrok. "Een leuke tijd", knikt ze, "het waren bijna allemaal bekenden, 0.a. vrienden en vriendinnen van m'n dochter Ellen". De bestuursfunctie in de stichting die dorpshuis Op Moer beheert; de leuke contacten in Moerkapelle... Hoe ze via de toenmalige oudercommissie van de 1.J.P. Keijzerschool in de politiek ver zeild raakte en later in de gemeente raad; ze het goed kon vinden met zowel burgemeester I.J.P. Keijzer en later met burgemeester A.W. Lips en evenzo met oud-wethouder Jac. v.d. Spek. "Ik heb veel raadsleden zien komen en gaan en... heel veel gelachen, in die tijd", concludeert ze. "Moerkapelle was en is een kleine ge meenschap. Als raadslid en als wethou der, werd je overal mee geconfron teerd. Al had onderwijs m'n speciale aandacht, in feite was je overal van op de hoogte het is je dorp, je woont en leeft er en het is hier heerlijk wonen. Iedere andere mening van buitenstaan ders ten spijt. Of je nu wel tot een kerkgemeenschap of niet behoort, de mensen zijn hier aardig. Andersom geldt in de politiek hetzelfde. Je dient in een klein dorp naast politiek bedrijven, de belangen van je inwoners te beharti gen. En pas dan ben je goed bezig als raadslid. En na wat er in de loop der jaren tot standgekomen is ben ik best dankbaar dat we met z'n allen bijgedra gen hebben aan de verbetering van het leefklimaat in Moerkapelle. Een heerlijk dorp. Waar we met elkaar meeleven, meelachen, schik hebben, maar ook meeleven als er verdriet is... Je moet iedereen in z'n eigen waarde te laten. Zo ook met het 'beoordelen' van een gemeenschap, na de herindeling. Ge steld wordt nu dat Moerkapelle fouten maakte. Zevenhuizen heeft ze ook ge maakt en daar pluk je ook de vruchten van. Je moet ook je fouten kunnen er kennen. Dat maakt je wel kwetsbaar, maar eerlijkheid wordt gewaardeerd. Geen smoesjes verzinnen. Na 15 jaar raadswerk zeg ik: ik heb ook fouten gemaakt. Jammer, maar het zij zo. Wat ik gedaan heb, heb ik naar eer en gewe ten gedaan. En nu ben ik dus raadslid af... Vervelen zal ik me niet. Ik ben al ge vraagd voor een bestuursfunctie bij een vereniging en verder word ik bin nenkort grootmoeder. Daar verheug ik me bijzonder op.." Als er één kennis van groente en fruit heeft is dat Arie van Vliet wel. Boven dien beschikt hij over een handels geest. Dit kwam al in zijn prille jongens jaren tot uiting. Toen hij nog nauwelijks tóij de bel kon, had hij in de zomer al een vaste klantenwijk voor komkommers in izijn eigen woonomgeving: de Julia- nastraat en de Oranjestraat. Ongetwij feld begon hij toen al te sparen voor een 'eigen zaak', welke hij reeds op z'n 18e had. Thuis begon hij in een schuurtje met "Van Vliet Kleinverpakking", welke thans op het terrein van de voormalige veiling Gouda en omstreken gehuisvest is in een loods met kantoorruimte van zo'n 500 vierkante meter.. Groente en fruit wordt hier voor de handel verpakt. Afnemers zijn exporteurs en meer dan 25 groentewinkels in de regio. In het hoogseizoen zijn er naast de zeven vas te medewerkers zeker nog zo'n 20 part timers in ploegen semi-continu: ca. 19 uur per dag, aan het verpakken. "Wat de inkoop van groente en fruit betreft zitten we dicht bij het vuur. M'n vader die me op de veiling helpt zal ook voor de inkoop van de winkel zorgen. M'n vriendin Lenie de Jong, die ruime verkoopervaring heeft, gaat de winkel runnen. Dat is volledig haar verant woording. Bovendien komen er nog een winkelmeisje en een jongeman as sisteren". Arie deelt desgevraagd mee dat het de bedoeling is dat er naast groente en fruit ook salades,rauwkost en gesneden groenten verkocht wor den. "Alles scherp geprijsd, terwijl we in het midden van de winkel een 'koop- jes'-display hebben. Tevens verkopen we 'meeneem'-boeketten bloemen. Veel mensen willen snel boodschap pen doen en vlug een boeketje meene men. Daar spelen we op in, zeker nu de plaatselijke supermarkt deze 'handel' niet meer heeft". Van Vliet zegt blij te zijn met de inge bruikneming van dit pand, van oor sprong een school en eigendom van de heer Boevé die hier vroeger een super markt in gevestigd had. De supermarkt die vervolgens gebruik maakte van dit pand, is begin juli opge heven. Daardoor heeft Moerkapelle nu nog maar één supermarkt en zag Van Vliet z'n kans schoon om een groente zaak te beginnen: een wens die hij al lang koesterde. "Ik had aanvankelijk een ander pand op het oog, maar het duurde zolang voor dat ik daarover uitsluitsel kreeg. Ik was er als de kippen bij toen ik hoorde dat de supermarkt ging stoppen. Dit pand is uitermate geschikt voor een groentezaak. Ik gebruik er 130 vierkan te meter van, inclusief magazijn. Meer dan de helft staat nu nog leeg en is te huur. Het zou een leuk idee zijn voor een kaas-en notenzaak of zo, terwijl er nog een derde winkel bij zou kunnen ko men. Het moeten dan wel goed lopende zaken zijn die elkaar als het ware aan vullen en nodig zijn voor de eerste le vensbehoefte", lacht Van Vliet. Hij geeft en passant een rondleiding door het totale pand. Zijn groentewinkel begint al vorm aan te nemen. De vloer en de wanden zijn betegeld, de toonbank staat er al en de schappen, waar straks de groente en fruit worden uitgestald, zijn stralend nieuw. Als hoofdkleur is gekozen voor mint, wat enigszins naar aqua neigt. In de winkel kan de klant door de open nis, een blik werpen in de werkruimte en zien hoe groente en fruit 'kleingesne den' wordt. In deze aangrenzende ruim te bevindt zich ook het magazijn en een kolossale koeling. Het ziet er allemaal professioneel uit en Van Vliet en zijn vriendin hebben hooggespannen ver wachtingen omtrent de 'loop' van hun winkel, immers ze kunnen qua prijs concurreren en garanderen optimale versheid. Zevenhuizen Herv. kerk 10.00 uur ds. Z. de Graaf Katwijk a. Zee 19.00 uur ds. P.J. Stam Katwijk aan Zee Oud Verlaat 10.00 uur ds. H. Gaas- beek Geref.kerk 9.30 ds. W. Davidse 18.30 mw. drs. S.T. Bergsma Berg ambacht Moerkapelle Herv. kerk 9.30 uur ds. S.P. van Assenbergh Nijkerk 18.30 uur ds. J.C. den Toom, Sommelsdijk Geref.Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Rietdijk Zevenhuizen - Moerkapelle - zater dag 12 september dokter Warnaar (i.p.v. Ensing): zondag 13 septem ber; dokter Renssen. Zevenhuizen - De jeugdclubs van de jeugdcentrale gaan weer van start in het Hervormd Centrum. De clubtijden en leeftijdsindeling is als volgt: Maan dagavond van 18.45 tot 20.00 uur jon gens van groep 5 en 6; dinsdagavond van 18.45 tot 20.00 uur meisjes van groep 7 en 8; woensdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur jongens en meisjes van groep 2,3 en 4; woensdagavond van 18.45 tot 20.00 uur jongens van groep 7 en 8; vrijdagavond van 18.45 tot 20.00 uur meisjes van groep 5 en 6; vrijdaga vond van 20.15 tot 22.00 uur tieners van klas 1 (voortgezet onderwijs); vrijdaga vond van 20.15 - 22.00 uur tieners van klas 2,3 en 4. De eerste clubavond is op 21 september. De tieners van klas 2, 3 en 4 worden 25 september op het adres Staringstraat 17 in Zevenhuizen verwacht. Moerkapelle - De afdeling Moerkapelle van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt op woensdag 16 september haar maandelijkse bijeen komst in dorpshuis Op Moer. Aanvang 19.30 uur. Mevr. v.d. Plank komt vertel len over kruiden kweken'. Zij doet dit aan de hand van dia's en meegebracht materiaal. Deze avond is ook om de leden te informeren over de cursussen die dit seizoen worden gegeven.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11