Achtkerken-route op Monumentendag Programma Plattelandsvrouwen Disco fireball Afscheid gemeenteraadslid P. Bregman Monume Nieuws uit de regio.... Kinder- en jeugd- activiteiten ECB Benthuizen 400 jaar Herv. Gemeente Wereldwinkel Rijnwoude Kabelnieuws voor abonnees te Benthuizen 400 jaar hervormde Gemeente Benthuizen Inleveren pakketten voor Polen Een diplomatenvrouw vertelt Kerkdiensten Regio-bijeenkomst In de Rechte Straat Fuchsiarit Uniek panorama vanaf 80 meter hoge Gouwekerktoren Hart van Holland/9 september 1992 pagina 7 Fietstocht van 10.00 tot 17.00 uur Benthuizen start Cursussen Excursies Koffieochtenden: Onderweg Consumpties Hazerswoude 13 september Benthuizen -Op Monumentendag, a.s. zaterdag, hebben de gezamenlijke histori sche verenigingen van Benthuizen, Zoeterwoude en Koudekerk a.d. Rijn alsmede de heer C. Kroon van Hazerswoude en de gemeente Rijneveld, het initiatief genomen om een "Acht Kerkenroute" op de fiets - te organiseren. In 7 van de 8 kerken is te verkrijgen: -een uitgebreide routebeschrijving; een boekje met beschrijving van de kerken; een auto-routebeschrijving voor de niet-fietsers. (kan ook bij de andere kerken) I je Nederlands Hervormde kerk in Ben- ihuizen; in westelijke richting fietsen, na200 meter rechtsaf voor het voorma lige gemeentehuis langs, direct weer linksaf, ringvaart over, rechts en gelijk «eer links het Molenslootpad op. Einde van dit pas de Gelderswoudseweg oversteken richting Weipoort. Dit ker- ïepad uitrijden, dan rechtsaf en na on- I geveer 1 km het kerkepad links naar de I Zuidbuurt inslaan. 13oor de woon wijk Zonnegaarde en dan iiet men de "Zuidbuurtkerk" van Zoe- :erwoude la liggen. Verder naar Zoeter- «oude-dorp, dus rechtsaf als men voor deze kerk staat, over de Zuidbuurtsee- «eg, op de kruising rechtdoor, de Zuid- buurtweg gaat al spoedig 't Watertje heten. Hier vindt men aan de linker aand de "Dorpskerk", thans in restau ratie en niet te bezichtigen. Aan het eind van 't Watertje rechtsaf de Noordbuurtseweg op, Via de Miening en het viaduct over de snelweg Den Haag-Amsterdam naar de Vrouwen- neg. Aan het eind van deze weg, voor aet Rijn-Schiekanaal, rechts en dit pad vervolgen tot over de spoorlijn Leiden- utrecht. Daar direct rechtsaf het Heine- kenpad op. Eind fietspad links het in dustrieterrein op dan eerste straat links, aan het eind van deze Platanen- laan rechts de Beukenlaan nemen, «eer aan het eind ervan links de Kas tanjelaan in. Daarna tweede straat links deZelkovalaan en aan het eind het fiets pad op (rode tegels). Door het restant van de poort van het voormalige kloos ter "De Goede Herder" rechts over de gelijknamige laan richting Hoge Rijn dijk. Hier vindt men de "Meerburg- kerk". Weg vervolgen over het fietspad richting alphen tot aan de verkeerslich ten. Hier rechtsaf richting Weipoort. Bij de 'grote molen' linksaf buigen en over het fietspad tot de ANWB-wegwijzer. Hier linksaf richting Benthuizen over de Lagerbergburg. Aan het eind van het fietspad (Weddepad) links aanhouden, de Burmadeweg op, later gaat deze over in het Groenendijkse pad. Onder de spoorlijn door, einde pad rechts, dan links en weer rechts het fietspad langs de Rijndijk op. Na 100 meter voor zichtig oversteken naar hotel-restau rant Groenendijk voor een eventuele rustpauze en om de ernaast gelegen "Scheepjeskerk" te bezichtigen waarna met fiets en al de Rijn overgevaren kan worden achter hotel Groenendijk. Eenmaal aan wal rechtsaf richting Kou dekerk a.d. Rijn. In het dorp aan de linkerhand ziet men de "Gereformeer de kerk" en 300 meter verderop de "ne- derlands Hervormde kerk". Vanaf de Hervormde kerk oversteken de burg over de Rijn over en ook de (zeer druk ke) Rijndijk. Men neemt het fietspad linksaf richting Alphen, na 1 km. rechts het nieuwe fietspad -Oostvaartpad- in slaan richting Hazerswoude-dorp. on derweg een voorrangsweg oversteken en aan het eind van het fietspad links en gelijk rechts, het ophaalbruggetje over, de Gerelaan in en rechtsaf naar de Dorpsstraat, waar aan de linkerhand de pas gerestaureerde "nederlands Her vormde kerk" staat. Verder maar weer door de Dorpsstraat, de Gemeneweg oversteken, het Westeinde in waar zich even verderop de "Engelbewaarders- kerk" staat. Weg vervolgen, aan het Benthuizen -Zaterdagavond 12 septem ber is er na de jeugddisco voor 12 tot en met 15-jarigen een disco voor de oude re jeugd in de BOC-inn naast dorpshuis "De Tas". Benthuizen - De Evenementencommis sie Benthuizen organiseert voor de jeugd van 12 t/m 15 jaar op 12 septem ber van 18.00 tot 21.00 uur spetterende Jongerendisco in de BOC-inn, naast De Tas. Op woensdagmiddag 23 septem ber is er voor de kinderen van 6 t/m 9 jaar een kindermiddag in De Tas met poppentheater ROBHETTY, aanvang 14.00 uur t/m ca. 16.00 uur. Benthuizen - Het programma voor het aanstaande winterseizoen van de afde ling Benthuizen van e nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ziet er als volgt uit: openingsavond 16 september meteen dilomatenvrouw vertelt'; Op 14 oktober is er een voorlichtings avond over 'genetische manipulatie'; Op 18 november spreekt een medewer ker van de Blindenbibliotheek. De Kerstavond is op 16 december ge pland en op 20 januari verzorgt het Eendagsbestuur een avond in samen- werking met de Weightwatchers. hjaarvergadering heeft een speciaal I accentje, want na de behandeling van het huishoudelijk gedeelte komt burge meester mr. M.J.J.M. Boelen van Rijne- v'eld op bezoek. Op 17 maart is er een lezing over de kussisch-Orthodoxe kerk en op 14 april staat de avond in het teken van het waterbeheer, als er een lezing gehou den wordt over het doel van een water schap. Een Schotse avpnd wordt de afslui- Mgsavond op 13 mei. De bijeenkomsten worden in gebouw "De Hoeksteen" aan de dr. Alb. Schweit- zerlaan 2 gehouden. Op alle avonden, met uitzondering van de Kerstavond, zijn introducees van harte welkom. Het cursusaanbod omvat: a. Zelfverde diging; herhalingsles zelfverdediging; cursussen Pergamano (o.a. Kerstkaar ten). Op 1 oktober is er een excursie naar Bols Benelux te Zoetermeer. Op 20 november wordt de kerstmarkt bij Intratuin in Zoetermeer bezocht en medio maart/april staat een bezoek aan het Rijksmuseum Paleis Het Loo op het programma. In oktober kom een notaris vertellen over de wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek en op 9 maart komt een verte genwoordiger van de Rijkspolitie over inbraakpreventie en beveiliging van de woning spreken. Inlichtingen: tel. 079 - 31 35 82. 8'jde feestelijke opening van de nieuwe kraam van de Wereldwinkel, tijdens de jaarmarkt in Hazerswoude-dorp, maakte wethouder mevrouw Hoogendoorn ook bekend dat Wereldwinkel Hazerswoude/Rijndijk met ingang van heden "Wereld- Jmkel Rijnwoude" heet. Zij was bijzonder verheugd dat de Wereldwinkel reeds nieuwe gemeentenaam gaat voeren en vond dit een bewijs dat de 4 woonkernen daadwerkelijk werken aan intergratie. Zij wenste de Wereldwinkel veel succes en '«citeerde hen alvast met het 10-jarig bestaan. Benthuizen - Donderdag 10 september wordt een herdenkingsdienst gehou den vanwege 400 jaar Hervormde ge meente, die om 19.30 uur in de Her vormde kerk begint. Aansluitend worden twee toespraken gehouden. Het is de bedoeling dat één en ander uiterlijk 21.00 uur is afgelo pen. De collecte in deze herdenkingsdienst is bestemd voor Woord en Daad en met name voor de Honger in Afrika. jjijneveld - Hartelijke afscheidswoor- ƒ1 klonken er aan het begin van de Sfflieenteraadsvergadering, jl. donder- agavond van Rijneveld. Als eerste eet burgemeester M.J.J.M. Boelen het Ms af met een hartelijk dankwoord en vende woorden dat het het scheiden- I raadslid siert als SGP-raadslid met °'ibelse visie, toch de vinger aan de H is te hebben gehouden waar het van J®1606 aard betrof. Bloemen bege- oden zijn erkentelijkheid. e' is buitengewoon jammer dat u lenrPat'u ^ent een warme belangstel- ae man en we zijn u heel veel dank gehuldigd. J'gaat u goed. U schuift nu als burger- aan bij de commissie Welzijn". neer W. Boevé CDA bracht de perio- :.tl benthuizen in herinnering, wees Dar?- zowe' daar als hier voor beide [n..''en de Bijbel als grondslag geldt, I r stelde dat ze het niet altijd eens ®et elkaar waren. "We hebben u leren en als een consciëntieus en recht- mens" Me v°nd het nV,r<?uw G.E.A. van Craaikamp WD weso iammer dat de heer Bregman Harpt' moeten we alles zelf weer dewr en schertste ze, doelend op Be iJÜe waaroP Bregman alle zaken tot °dem uitdiepte. "We zullen je mis sen vanwege je specifieke kennis van Benthuizen en je politieke spel, waar door ik in de Benthuizense periode tot en met de stemverklaring weieens zat te zweten welke kant je opging. Ik wens je het beste en hoop dat het met jou en je gezin goed blijft gaan". Mevrouw F.W.M. Balk-Hooghuis sprak namens D'66 hartelijke woorden en noemde de heer Bregman een integere man en beloofde namens haar fractie een 'boeketje onder de kurk'. Mevrouw G. v.d. Lecq- de Knikker PvdA bracht de periode na de herindeling in beeld en haar fractiegenote, mevrouw M.A. Köper - v.d. Hooff deed dat van de Benthuizense periode. De gloedvolle rede van mevrouw Köper begon met erop te wijzen dat de grond slag van de SGP op principes berust en niet op democratische grondslag (iets wat Bregman in z'n dankwoord anders accentueerde nl. 'uiteindelijk beslist de meerderheid'). Ze wees erop dat het moeilijk is om met principes politiek te bedrijven, maar roemde het maat schappelijk gevoel van Bregman die dorpsbelangen hoog hield, maar daar bij Gods naam in ere; de handhaving van de zondagsrust; de stiltepias (als barrière tussen Zoetermeer) en roem de de constructieve wijze van benade ring als raadslid, maar ook als gemeen telid van de Oud Gereformeerde Ge meente, bij de totstandkoming van het kerkgebouw, waardoor één en ander onbeladen tot standkwam: vooral fair. Bregman, constructeur van beroep, bracht die kennis ook in bij de bouw van De Hil en verbouw van De Tas. Mevrouw Köper wees erop dat, hoewel principieel verschillend er toch raak vlakken waren tussen beide partijen. Tot besluit sprak de Heer T. van der Meijden als fractiegenoot nog een dan kwoord. hij zei het te betreuren dat Bregman om persoonlijke reden af scheid nam, maar zei gelukkig te zijn met zijn fractiebegeleiding. Tenslotte klonk er een dankwoord van het scheidende raadslid die met cite ring van professor Derks en politico loog Andeweg, de uitgeholde functie van het raadswerk benadrukte. "Het bestuur komt steeds verder van de burger af helaas. Men komt alleen in beweging als de problematiek hen echt raakt". Vervolgens werd zijn opvolger, de heer J. Matze, beëdigd als gemeenteraadslid van Rijneveld, welke hartelijk welkom werd geheten. eind van het fietspad linksaf (goed uit kijken). Men rijdt nu de Westzijdeweg op richting Benthuizen, aan het eind van deze weg rechtsaf, langs korenmo len "De Haas", naar de "Nederlands hervormde Kerk". En dan is men rond: een afstand van ca. 35 km. Behalve de oude kerken en andere be zienswaardigheden waar men langs fietst, is er nog meer te beleven op Monumentendag, namelijk: in Benthuizen de tentoonstelling "400 jaar Hervormde kerk", zie aankondi ging elders in deze krant; In en om de Hervormde kerk van Kou dekerk a.d. Rijn wordt de tentoonstel ling over het leven van Aleid van Poel geest en de geschiedenis van het kas teel Klein Poelgeest gehouden. In de kerk zijn rondleidingen en wordt er middeleeuwse muziek opgevoerd door leden van "Huismuziek Delft". Om 11.00 uur vindt de officiële opening plaats van het Klein Poelgeestpark en de onthulling van de Poelgeestgedenk steen aan het Burgemeester Swaan- plantsoen. In Hazerswoude, in de pas gerestau reerde Hervormde kerk heeft Kees Kroon een tentoonstelling over de ge schiedenis van deze kerk ingericht. In de diverse verenigingsgebouwen naast de kerken kan men koffie-thee of frisdrank kopen. In Benthuizen worden zelfs pannekoeken gebakken. Open Monumentendag zaterdag 12 september is van 10.00 tot 17.00 uur. Met ingang van 9 september wijzigt het telefoonnummer voor het melden van technische storingen aan de CAI-installatie. Het nieuwe nummer is 079-440827 en bereikbaar van 08.30 tot 12.00 uur. Buiten kantooruren kan, in dringende gevallen, gebeld worden naar nummer 079- 510247. Voor financiële en administratieve zaken blijft het nummer 01714-19015, toestel 316, gelden. Benthuizen - Ter gelegenheid van de herdenking "400 jaar Hervormde Ge meente Benthuizen" wordt in vereni gingsgebouw "De Bron" achter de Ne derlands Hervormde kerk in de Dorps straat te Benthuizen, een tentoonstel ling gehouden van vrijdag 11 t/m woensdag 16 september a.s. De openingstijden zijn telkens van 14.00tot 17.00uurenvan 19.00 tot21.30 uur. Op Monumentendag 12 september van 10.00 tot 17.00 uur (op zondag ge sloten). Rondom een model van de kerk welke in 1795 herbouwd is en de toren uit 1640, kan men een scala aan oude foto's, documenten en voorwerpen be kijken. Wetenswaardigheden over pre dikanten, kosters en hun bewoningen, het dopen, de zondagsschool, catechi satie en belijdenis, de voormalige meis jesvereniging "Eén ding is nodig", hu welijksbevestigingen en rouwgebrui- ken, staan en hangen overzichtelijk uit gestald. Op Monumentendag kunnen mensen die met voorouderonderzoek bezig zijn of er aan gaan beginnen, in oude doop-, trouw-en begrafenisboe ken (vanaf 1650) snuffelen inde consis torie van de kerk. De toegang is vrij en iedereen is hartelijk welkom. Inlichtingen bij de Historische kring, mevrouw W. Harteveld- van Driel, Mar grietstraat 13 tel. 079 -313 408. Benthuizen - Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleveren van de pakketten kan geschieden bij de fam. Kruger, Pr. Clausstraat 12 te Benthuizen, op woensdag 16 september van 18.00-22.00 uur. Voor informatie: 079-313237. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevig kartonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde èn afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pakketten mogen nu ook brieven, tijdschriften e.d. bevatten. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg, de kosten zijn 7,50 per pakket plus 2,50 per kilo. Regelmatig zijn er op het inzamelpunt nieuwe adressen van hulpbehoeve Poolse gezinnen. Een klein pakketje kan veel voor hen beteke nen. Voor verdere inlichtingen kan men bovengenoemd telefoonnummer bellen. Benthuizen - De openingsavond van de afdeling Benthuizen van de Ned. Bond van PLattelandsvrouwen is op woensdag 16 september om 20.00 uur in gebouw "De Hoeksteen". Mevrouw Schouten -v.d. Berg komt op deze avond over haar beleve nissen als echtgenote van een diplomaat vertellen. Gereformeerde kerk 9.30 en 14.00 uur ds. A.C. Poley Parochie H.J.H. Engelbewaarders zaterdag 12 september 19.00 uur Woorddienst met gemengd koor en 19.00 uur in Benthuizen in gebouw De Hoeksteemn H. Mis Zondag 13 september 10.00 uur H. Mis met gemengd koor 11.30 Gezins viering met kinderkoor. Gouda - Op zaterdag 12 september wordt in de aula van de Driestar, Rons- seweg 557 te Gouda, een ontmoetings dag van de Stichting IRS gehouden. Sprekers zullen zijn: ds. L. Huisman en ev. T. Vanduysse. Aanvang 9.45 uur; sluiting ca. 16.00 uur. Toegang vrij. Voor meer informatie: 0182Ö-31738 of 14187. Nieuwerkerk ad IJ - Op vrijdag 11 sept. organiseert A.M.C. The Skymasters te Nieuwerkerk ad IJssel de Fuchsiarit. Deze rit wordt verreden op basis van een routebeschrijving. Voor de A- en B- klasse geldt het NRR/TRR regelement, voor de Gezelligheidsklasse geldt een aangepast reglement. De lengte van de rit is ca. 30 km., de duur ca. 1,5 uur. Inschrijven en nadere informatie over de rit: 01803-12200/20361. Regio - De Open Monumentendag is dit jaar bedoeld om de aandacht te vesti gen op de zgn. 'jongere bouwkunst' uit de periode 1850-1940. Door de Stichting Open Monumenten dag zijn er twee schitterende routes uitgestippeld, nl.door de binnenstad' en 'rondom de binnenstad'. Wie de route 'door de binnenstad' kiest, treft aan de Hoge Gouwe 39-41 de be zienswaardige GOUWEKERK, een neo gotische kruisbasiliek en links van de kerk de pastorie in eclectische stijl. Aan deze gebouwen zijn veel facetten te bewonderen van verschillende bouw stijlen die hier zijn toegepast. Verder biedt de Gouwekerk de moge lijkheid te genieten van een wijdse blik vanaf de 80 meter hoge kerktoren. Naast de prachtig aangelegde wijken, parken, gebouwen en huizen van de Goudse binnenstad, kan men ook ge nieten van het zicht op de Reeuwijkse Plassen, de schitterende groene omge ving en als het mooi helder weer is, kan men de Van Brienenoordbrug met haar nieuwe dubbelganger zien. Eenmaal weer beneden kan men in de Gouwekerk rustig blijven uitrusten on der het genot van een kop koffie of soep. Er zijn ook prachtige bijbelse diorama' s en in het koor bevinden zich zeven mooie gebrandschilderde ramen. Een video-voorstelling van Oud-Gouda is te bekijken en het gerestaureerde pijp-orgel van de bekende Goudse or gelbouwer Gabrij zal worden bespeeld. Tevens is er een kleurwedstrijd voor kinderen. Verder zijn er kraampjes met hand werk, tweedehands kleding en curiosa. De Gouwekerk is vanaf 09.00 uur geo pend. iedereen is van harte welkom, inlichtingen tel. 01820 - 33920 of 81967.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 7