Rij no volei De Zonnebloem nu ook actief in Benthuizen Voelt u ook iets voor het milieu? iéfi# Dag voor de thuiszorg: gezinsverzorging en wijkverpleging in het zonnetje Je blaas de baas Open dagen Kringkoop Kerkdiensten Ti~m Tabé wint met 10-0 Politieberichten Benthuizen-Hazerswoude-dorp J Kleine gebaren kunnen veel betekenen Vrouwenochtend Hart van Holland/23 september 1992 pagina 7 Verborgen Plafond Waardering Open dagen op 23, 24 en 25 september Junioren Tabé Nationale Jeugdmeerkampen l tL Oproep: Ledenwerfactie levert 136 leden op! Gezocht: vrijwillige medewerksters Een actieve organisatie Omgaan met ouderen, zieken, gehandicapten en dementerenden Vrijwilligsters overdag Algemene vereniging Het zal je gebeuren... Zou het niet fijn zijn... nationale kollekte voor mensen met een verstandelijke handicap zondag 27 september Dit jaar is het op 29 september de Dag voor de Thuiszorg. In het gehele land wordt dan extra aandacht gevraagd voor de werkers in deze sector: gezinsverzorging en wijkverpleging. De Dag voor de Thuiszorg werd drie jaar geleden voor het eerste gehouden. Aanleiding was toen de naderende integratie van kruiswerk en gezins verzorging en de krapte op de arbeidsmarkt in de sector. Inmiddels zijn op veel plaatsen in het land al instellingen voor kruiswerk en gezinsverzorging gefuseerd. Ook in Midden-Holland wordt aan een fusie gewerkt. Naar verwachting in de eerste helft van 1993 zullen de drie instellingen voor maatschappelijke dienstverlening (SMD Regio Gouda, SMD Krimpenerwaard en SMD Zuid plas) en Kruiswerk Midden- Holland samengaan in de reeds opgerichte Stichting De Vierstroom. De krapte op de arbeidsmarkt is sindsdien licht verbeterd, maar speelt in sommige regio's nog altijd een rol. Voorzitter D.J. Verbeek van het bestuur van De Vierstroom: "Op de Dag voor de I Thuiszorg worden de werkers in de thuiszorg in een welverdiend zonnetje gezet. Hun arbeid ondervindt weliswaar grote waardering bij de vele burgers die gebruik maken van gezinsverzorging of wijkverpleging, maar voor anderen blijft hun werk toch een beetje verborgen. Het is allemaal niet zo spectaculair, zieke mensen thuis helpen en verzorgen, zorgen dat de huishouding doordraait, dat de kinderen verzorgd worden als moeder uitvalt, dat een ernstig zieke thuis verpleegd wordt. I Maar zonder thuiszorg zou het er in ons land toch heel wat onaangenamer uitzien." De behoefte aan thuiszorg groeit, de vragen om hulp nemen toe. Vooral de intensieve zorgverlening aan ernstig zieken en de zorg voor de groeiend e groep ouderen zijn oorzaken daarvan. Mensen willen graag zo lang mogelijk thuis blijven als zij ernstig ziek of hulpbehoevend zijn. Maar de instellingen voor kruiswerk en gezinsverzorging zitten door de bezuinigingsmaatregelen van de overheid aan hun plafond. Hoe groot de vraag ook is, zij kunnen niet méér medewerkers aannemen, omdat er geen geld voor is. Verbeek: "De werkdruk is daardoor vaak te hoog, zowel bij de gezinsverzorging als bij het kruiswerk. In Midden-Holland hebben wij niet zozeer last van schaarste op de arbeidsmarkt, hoewel het incidenteel wel eens moeilijk is om een vacature vervuld te krijgen. Want al kunnen we dan niet uitbreiden, voor het normale verloop zijn er natuurlijk regelmatig vacatures. Voor uitbreiding van het personeelsbestand ontbreekt het ons in de eerste plaats gewoon aan geld, daar heeft de krapte op de arbeidsmarkt niets mee temaken. Maar als iemand verzorging of verpleging nodig heeft, kun je dat toch niet weigeren? Mensen die in de thuiszorg werken kunnen dat gewoonweg niet die zitten zo niet in elkaar." Een extraatje op de Dag van de Thuiszorg zit er voor de medewerkers van gezinsverzorging en wijkverpleging in Midden-Holland niet in. Althans niet van hun werkgevers, die maar met moeite hun begrotingen rond kunnen krijgen. Verbeek: In het kader van de naderende fusie werken wij als instellingen voor kruiswerk en gezinsverzorging steeds nauwer samen. Ook ons personeelsbeleid groeit langzamerhand naar elkaar toe. Tja, een stoffelijk blijk, van waardering gaat onze middelen momenteel te boven. Hoezeer wij dat ook betreuren, want verdiend is het zeker. Regio - Onder deze titel herhaalt Kruis werk Midden-Holland vanaf 30 septem ber de succesvolle cursus blaastrai- ning voor vrouwen. De cursus vindt plaats op woensdagavonden van 20.00- 22.00 uur en wordt gegeven in het cen traal kantoor van Kruiswerk Midden- Holland, Spoorstraat 2 te Gouda. Nade re informatie en aanmelden bij Kruis werk Midden-Holland, afd. Kruiswerk Gezondheid Service, tel. 01820-29466. Bleifwijk - De coöperatieve tuinbouwtoeleverancier Kringkoop te Bleiswijk houdt mm o"2,,5 sePtember 'open dagen'. Op die dagen zijn kwekers welkom van H.UU tot 21.00 uur in de hoofdvestiging aan de Klappoider 150 in Bleiswijk. Benthuizen - Afgelopen week is in de Haagse regio het tafeltennisseizoen van start gegaan. Voor het le team van tabé is dit zeer goed begonnen. Deze tafeltennissers gingen naar Alphen en versloegen daar ATTC. Niet omdat zo zwak was, neen, omdat de iabe-ers hun zenuwen beter wisten te beheersen. Het spits in de competitie jnoest door Jef Jakobs worden afgebe ten. Zijn le set verloor hij met 21-11hij kwam in de2e op gelijke voet door 21-16 en wist vervolgens de 3e set met 21-17 te winnen. Vervolgens wonnen Remco 'sser en Alexander v Waay hun eerste competitiewedstrijd in 2 sets. Alexander van Waay deed het in een teer spannende 2 sets Het dubbel werd ook in 2 sets gewonnen. Of de Tabé-ers «toen te makkelijk over dachten is niet oekend. maar de volgende 4 wedstrij- moesten in 3 sets gespeeld wor- on Spanning alom en, voor Tabé ge- uKkig steeds winst. Pas bij de 9e wed- rijd gaven de Alphenaren de moest en beetje op: Alexander en Jef over- ana bun tegenstanders. Ook de I tio t6 teams van Tabé kwamen in ac- nnV m 2 kreeg het Leidse Docos 18 km uek en verloor met 6-4. Team 3 I eg Heinekens tafeltennisvereniging Zoeterwoude op bezoek: zij verlo ten met 8-2. niet nodig, men krijgt de opleiding van de leden van Tabé., Op maandagavond staan in de sporthal De Hil te veel tafels na 20.00 leeg. Tabé is ruim 20 jaar oud en heeft voor beginnende spelers enke le batjes en een robot beschikbaar. Daarnaast zou uitbreiding met nog een of twee teams in de competitie gewenst zijn. Bel voor informatie Peter Nieuw- stad tel. 079-312 417. Zaterdag 19 september speelden de5 jeugdteams van Tabé een wedstrijd in competitieverband. Team 1 verloor met 8-2. Tearn 2 verloor op eigen terrein met 2-8 Team 3, dat eveneens thuis- speelde, behaalde een moeizame 6-4 overwinning. Team 4 versloeg met 7-3 WPK/SVN 9. Team 5 vertrok naar Lei- muiden voor hun ontmoeting met Play Fair 7. Tot aan de laatste wedstrijd toe, hadden de Tabé-dames de kans om op 5-5 (gelijkspel) te komen. k. zoekt nieuwe seniorleden. Senior le al vanaf jel7e jaar. Ervaring is De 2e ronde van deze meerkampen werd op 20 sept verspeeld. Slechts 2 van de 5 jeugdleden van Tabé wisten zich die dag te plaatsen voor de finale ronde (die op 27 sept wordt gespeeld). De twee die zich wisten te plaatsen zijn: Andy v. Dorp bij de aspiranten en zijn broer Chris bij de pupillen. I WmnH6'!"0p bet 'TC-terrein in Hazer- vnrin Peb de P°litie van Boskoop tehnLa ej?de 3 )on8e mannen aan- vrarht jongens hebben een I kelp ,i opengebroken en daar en- dorst tfn bier uitgehaald. Om de een h essen' hebben ze ieder ook zijn in ,r'ie opgedronken. De ouders I knanp nis gesteld en hebben de I haaldVan bet P°'itiebureau opge- tbit het water van het Spookverlaat ~'1 l Wevoph ot|bekenden een stalen ponton 'an ppn j vermoedelijk met behulp 0n h ander vaartuig. 1 Manapl?Sduag 14 sePtember is er een J siffliaipm ouden' die voldeed aan het 1 WoU(1pHment van de man die in Zoeter- 1 'én Hu ,lve.rse dames heeft lastiggeval- I Inverhjfa eea- beleend. wnd met werkzaamheden is de Boskoopse Roemer (tussen Hooge- veenseweg en Laag Boskoop) in de weken 40 en 41 afgesloten. Dus is de periode van 28 september t/m 9 okto ber 1992., De omleiding zal via de Mid delweg lopen. In Harmeien werd een vrachtwagen aangetroffen die in Hazerswoude-dorp was ontvreemd. De vrachtwagen is ge bruikt voor het vervoer van gestolen goederen en wordt op sporen onder zocht. Daarna mag de wagen terug naar de eigenaar. Op het bureau te Hazerswoude-Rijn- dijk liggen nog diverse sleutelbossen, die door de vinders afgegeven zijn. Bo vendien is er een driekleurige dames schoen gevonden, ook een herenfiets staat nog bij een vinder. Men kan voor e.e.a. bellen tijdens kan tooruren tel. 01714-15300. «fcva»- Rijneveld -Benthuizen - De dames A. van Dam- de Graaf en M.C. Graper- Slootmaker zijn de lokale contactper sonen van 'de Zonnebloem'. Deze Ben- thuizense dames zouden graag nog en kele dames naast zich hebben die, net als zij, vrijwillig medewerker, worden. Dat houdt o.a. in dat er regelmatig be zoekjes worden afgelegd bij ouderen en zieken die wat aan huis gebonden zijn, of weinig bezoek krijgen. De adressen hiervoor krijgen ze van plaatselijke pre dikanten, pastores, huisartsen of wijk- verleegkundigen. Beide dames hebben zich als vrijwillig ster gemeld, naar aanleiding van de oproep tijdens de ledenwerfactie in fe bruari. Maar liefst 136 nieuwe Benthui- zense leden meldden zich aan voor 'de Zonnebloem'. Het totale aantal leden of donateurs- dat thans nog f 12,50 be taalt- maar straks een rijksdaalder meer, bedraagt in Rijneveld thans 750.... Een leuk aantal, maar het zouden er zoveel meer kunnen zijn Mevrouw J. Kooter-Droogh uit Hazers woude-dorp draait al vanaf het begin, toen de plaatselijke afdeling van 'de Zonnebloem' in Hazerswoude opge richt werd, mee, dat is ruim 12 jaar. Mevrouw M.W. Doeswijk- Vijverberg van de Rijndijk kwam er een jaar later bij. Laatstgenoemde wilde wat meer dan alleen maar bezoekjes afleggen, zij is dan ook voorzitter van de plaatselij ke afdeling Rijneveld (een bestuur van zeven personen) en geeft met mevrouw J. Kooter- Droogh, leiding aan een groep van 27 vrijwillige medewerk sters. Die groep zien ze met name in Benthuizen graag uitgebreid, al zijn me dewerksters in de andere woonkernen van Rijneveld, ook hartelijk welkom. Op dit moment staat het tweetal er wat alleen voor en dat, terwijl de dames het ook nog druk hebben met de lotenver- koop voor de nationale loterij. "Nieuwe medewerkers krijgen een ba siscursus hoe 'de Zonnebloem' lande lijk, regionaal en plaatselijk functio neert. Men leert op thema-bijeenkom sten om te gaan met rolstoelen, wordt onderwezen in tiltechnieken en krijgt twee avonden voorlichting over het omgaan met oudere mensen en in het bijzonder met dementerende ouderen. Deze cursus wordt als bijzonder leuk en leerzaam ervaren omdat iedereen die vrijwilligster wordt, hier op de één of andere manier mee te maken krijgt". Mevrouw Doeswijk stelt dat de mede werkstersvergaderingen overdag plaatsvinden en de bestuursvergade ring 's avonds. Op die bijeenkomsten worden ervaringen uitgewisseld, vra gen gesteld en situaties voorgelegd, waarop raad gegeven kan worden. Ech ter er wordt nooit over de namen van de personen gesproken. Alle mede werksters hebben dan ook zwijglicht. "We hebben geen mannelijke vrijwilli gers, maar als we chauffeurs nodig heb ben, b.v. om de ouderen naar de boot te brengen voor een boottocht, er altijd bereid zijn om voor het vervoer te zoi gen. Deze zomer hebben 23000 oude ren, al dan niet gehandicapt, per bus, de Floriade bezocht. De rolstoelen staan daar dan al klaar. Die worden door de landelijke organisatie elk jaar naar een andere lokatie gebracht. Deze zomer is dat, in plaats van een dieren tuin, dus de Floriade. Uit alle delen van ons land, verspreid over enkele maan den, bezochten er maar liefst 23000 via 'de Zonnebloem' de Floriade". En onze afdeling ging er ook met een bus naar toe. 100 deelnemers hadden zich aangemeld, van wie 15 uit Benthui zen. De dag werd een succes". Deelname aan een dergelijke dag is niet gratis, men betaalt er een vergoe ding voor, die bij lange na niet kosten dekkend is. Zo ook met de jaarlijkse boottocht waarvooreen bedrag van 25 gulden wordt gerekend. Ongeveer net zo gaat het met een boottocht van een week met de Henri Dunant. Terwijl de werkelijke prijs aanzienlijk hoger ligt, betalen de deelnemers ca. 400 gulden per persoon. "Dat is behoorlijk zwaar", zegt me vrouw Kooter, "op elke deelnemer zijn er twee vrijwilligers beschikbaar. Voor een echtpaar waarvan er één dement is, gaat er één mee. Zowel vorig jaar als deze zomer ben ik mee geweest als vrijwilligster. Het is ontzettend fijn en het geeft veel voldoening. Zo als alles wat 'de Zonnebloem' betreft een zekere mate van voldoening geeft. Je betekent immers iets voor een ander. En er is veel meer behoefte aan bezoek en con tact, dan over het algemeen wordt aan genomen. Eenzamen nodigen zichzelf niet uit. Degenen die dat wel doen die hebben mij niet zo nodig, die krijgen wel bezoek en aandacht. Juist degenen die je niet opmerkt worden weieens vergeten. Graag worden we op de hoog te gesteld van zulke ouderen, langdurig zieken of gehandicapten". Ter gelegenheid van Nationale Zie kendag, 13 september, werden op za terdag 12 september (een dageerder) bloemen bij langdurig zieken en bed- legerigen gebracht: bij adressen die bij de Zonnebloembekend zijn. Die bloemenhulde was voor alle lang durig zieken, zeker niet specifiek voor katholieken. Haar plaatsgenote bena drukt dat 'de Zonnebloem', ooit wel een katholieke vereniging was, maar nu echt 'algemeen' is. "Het is juist daarom zo fijn dat alle gezindten, protestanten, katholieken en zij die niet bij een kerk horen, aan de activiteiten van 'de Zon nebloem mee kunnen doen". Mevrouw Doeswijk: "Dat merk je ook aan de be zoekjes die we afleggen bij zieken en ouderen. De mensen die bij een kerk horen krijgen meestal wel bezoek van de kerk, maar die nergens bijhoren val len buiten de boot. Voor die categorie is het juist belangrijk dat een organisatie als 'de Zonnebloem', met plaatselijke vrijwilligsters die regelmatig komen, naar hen omkijkt". Mevrouw Graper uit Benthuizen: "Ik bezoek een oudere dame die op zater dag geen bezoek krijgt en het op prijs stelt dat ik kom. Eenmaal in de drie weken bezoek ik haar op zaterdagmid dag. Andere bezoekjes doe ik 's avonds. De éne keer is dat een uurtje een andere keer twee uurtjes. Overdag kun je ook bezoekjes afleggen, net hoe je gezinssa menstelling is. De eerste keer neem je een bloemetje mee. Dat wordt vergoed door de vereniging. Dan kom je leuk binnen", lacht ze. Mevrouw Graper ver wacht ook op die manier adressen te krijgen. De plaatselijke predikanten (kerken) zijn hiervoor benaderd. Beiden hopen dat er zich spoedig enke le dames zijn die zich aan zullen melden om met hen mee te werken in 'De Zon nebloem' Ook zij die iemand weten die graag een bezoekje wil kunnen dit mel den: mevrouw Graper tel. 079 - 313951 mevrouw Van Dam 310252, voor Bent huizen. Voor Hazerswoude-dorp me vrouw Kooter tel. 01728 -9606 ('s avonds) mevrouw Doeswijk tel. 01714- 13241. -dat je wereld zich verengt tot je bed of je rolstoel. -dat je in bijna alles van anderen afhan kelijk bent geworden. - dat handicap of ouderdom je beper kingen oplegt, waarvan je voordien geen weet had. -dat je niet meer op eigen initiatief boodschappen kunt gaan doen. -dat je niet meer zelfstandig op visite kunt gaan bij je vrienden en kennissen, -dat je je langzaam maar zeker ingekap seld voelt tussen vier muren... -als er dan iemand een bezoekje bij je brengt? Zonnebloem-vrijwilligers kun nen voor gehandicapten, zieken en hulpbehoevende ouderen, door hun medewerking, tot steun zijn. ingezonden Rijneveld - Sinds een half jaar is in onze gemeente de Kerngroep Milieudefensie Rijneveld actief. Al een aantal keren heeft de groep van zich doen spreken door het voeren van acties. Het duide lijkste voorbeeld is wel de werkgroep "Geen HAL door het Groene Hart", waarvan de kerngroep de motor is. Daarnaast heeft de groep meegedaan aan diverse landelijke acties,m zoals die bijvoorbeeld tegen het vliegver keer. Ook op plaatselijk niveau heeft de groep zich laten horen. Zo is de Ge meenteraad benaderd om het zgn. Kli- maatverbond te ondertekenen. Verder is er overleg gevoerd met de wethou der van Milieu en zijn er gesprekken gevoerd met personen en instanties. Vanuit die overlegsituaties zijn er weer nieuwe actiepunten naar voren geko men, zoals bijv. de aanpak van zwerfaf val in onze gemeente. Omdat het met onze huidige groep niet mogelijk is om alle actiepunten op een goede manier aan te pakken zijn wij op zoek naar mensen die mee willen praten en mee willen doen aan ons werk. Enthousias me en inzet zijn daarbij in eerste instan tie belangrijker dan kennis en deskun digheid (die kunnen namelijk heel snel verkregen worden!). Hoeveel tijd ie mand daarin wil steken is natuurlijk afhankelijk van de persoonlijke situa tie, maar wij proberen daar natuurlijk zoveel mogelijk rekening mee te hou den. Bent u geïnteresseerd in onder werpen als de Hoge Snelheidstrein, een station in Hazerswoude, het tegengaan van het vele reclamedrukwerk, de over last van Schiphol, de problematiek van de CFK's of andere milieukwesties die u zelf belangrijk vindt, dan bent u zeker in onze kerngroep op uw plaats. Bent u geïnteresseerd of wilt u eerst meer informatie, neem dan contact op met Michiel Krasenberg, secretaris van de Kerngroep Milieudefensie Rijneveld (tel. 01714-13187). Milieudefensie is er ook voor u! Milieudefensie Rijneveld Benthuizen - Dinsdag 29 sept. is er een koffieochtend in het verenigingsge bouw "De Bron" achter de Ned. Herv. kerk aan de Dorpsstraat 42 in Benthui zen. Spreekster is mevr. Lenie Vermaat. Thema "Ben je wel op het goede adres". Alle dames zijn welkom. Toegang gra tis, aanvang 9.30 uur. De volgende kof fieochtend is op woensdag 25 nov. Voor meer inlichtingen en vervoer kan men bellen naar Ada Vemeulen tel. 079 -313 856. t.k. telefoon-antwoordapparaat vaste prijs 50,-01727-16380 t.k. eiken eethoek tel. na 6 uur: 01828-17529 t.k. salontafel eiken salontafel 8 hoekig, eiken met plavuizen p.n.o.t.k. 01727-16715 t.k. kinderfiets 4 jr. wit prima 75,- fiets 6 jr. grijs 35,-tel. na6uur01802-1911 GIRO 11 22 22 2 BANK 70.70.70.333 t.n.v. Stichting NKGG te Utrecht LANDELIJKE KOLLEKTE VAN 28 SEPT. T/M 3 OKT. Hazerswoude en Benthuizen Geref.kerk 9.30 uur ds. A.C. Poley 17.00 uur kand. T. Koster Katwijk a. Zee R.K. H. Engelbewaarder 26 sept. 19.00 uur H. Mis zondag 27 september 10.30 uur jongeren-themaviering, aanslui tend missiemarkt. Benthuizen Herv.kerk 9.30 uur ds. J. Boer 18.00 uur ds. F. Hoek Goedereede Herv/Geref.De Hoeksteen 10.00 uur ds. J. Borst Rotterdam Geref.Gem. 9.30 en 18.00 uur dienst

Hart van Holland | 1992 | | pagina 7