Zevenhulzen - Moerkapelle Bac modeshow een winterse blik onder zomerse omstandigheden Wat wordt de mode Actie Hoe wordt het huis houdboekje van de ge meente bijgehouden? In het hart gesloten (Deze zvee^ treft u in ftet Wart van Wottand een nieuive rubrie^spagina aan: 'In het hart gesloten Woe ivordt u bruidspaar van de maand???? Lees er attes over op pagina 11!!!!! pagina 14 Hart van Holland/30 september 1992 Moerkapelle - Terwijl het erop lijkt alsof de zomer teruggekeerd is, wordt er in de Moerkapelse winkel van Bac een modeshow gegeven. Hetzelfde gebeurt een avond later, dinsdagavond in Zevenhuizen. Zoals gebruikelijk verloopt alles weer op rolletjes en krijgen de aanwezige da mes en heren een goede indruk wat de mode is dit najaar en de aanstaande winter. Dat Bac veelzijdig is wordt ook nu weer bewezen. Niet alleen door de veelheid aan modellen, maar meer nog de variëteit in leeftij den en zowel voor jongens, meisjes, dames als heren. Van maat 128 tot maat 46 wordt er geshowd, terwijl Bac zeker ook voor langere en bredere heren en dames met een maatje meer kle ding in huis heeft. Gemeentebegroting samenstellen telkenjare een grote klus Jaarrekening voltooid... dan aan de slag November begrotingsraad Welke voorschriften gelden er voor de begroting? Nieuwe bepalingen ge meentebegroting?? |WV*' RMHj Lange rokken, bij voorkeur antra ciet met lange splitten. Bac heeft ze die wat ruimer vallen. Veel ruiten en bloemetjes, pas tels en felle kleuren. Grijs en zwart, wit en zwart... Verder slankkledende lange jumpers die zowel op een plooirok, een skipantalon als op een legging gedra gen kunnen worden. Leuke japonnen komen er van lieverlede in, als 'blurkje' (broekjurkje) of als lange stijlvolle 'grandmère-japon', met kleine bloeme tjes. Opvallend is het aantal combineermo gelijkheden. Coördineren wordt dit combineren genoemd, zowel voor da mes als heren. Mevrouw Bac heeft een bijzonder gevoel voor kleur en stelt de modecollectie met zorg samen. Een merk als Roberto Sarto voor dames klinkt al jaren bekend in de oren. Pats Bourn en RTM voor kinderen ook, maar Locker is nieuw. Hiervan worden tal van nieuwe modellen getoond. De jong ste spruit, naar schatting drie jaar, Hel- vina, aan de hand van tante Hilda, is telkens om te stelen. Ze draagt jacks met tal van versieringen, leuke combi natie-pakjes, zelfs een keer een legging, waarvan de kleuren en bloemen terug komen in al haar kleding. Werkelijk een allerliefst meisje is ze in een gebloemd pittig jurkje van 79 gulden.... Ariëtte ziet er ook telkens bijzonder smaakvol uit in op elkaar afgestemde kleding. Zal ze, zo dicht bij het vuur, op school trend setter zijn? Ton, de jongste jongen, met naar schat ting maat 140, laat zien dat de jongens- kleding voor zijn leeftijd kwalitatief goed, maar ook stoer en leuk is bij Bac. Alexander, een paar maatjes groter, en hij, showen ook sweatshirts met op druk voor kinderen, stoere truien e.d. Zeker betaalbaar. Een leuk winterjack voor heren b.v. van f 89, Leuke mantels: een uitgebreide collec ties, zowel coats als swingers (wijde korte mantels) jacks, fraaie blazers en geklede klassieke mantels: in pastels maar ook kleurrijk: gifgroen, donderro- ze, geruit e.d. Aline laat zien dat wijde rokjes en tri cot-pakjes echt meisjesachtig staan en dat je er eindeloos mee kunt combine ren. Een bloemetjesbloesje eronder maakt het 'af'. Hilda showt jonge mode, en is opval lend in een strakke tricot japon. Eveline showt dameskleding voor de twinti gers en dertigers. Leuke bermuda's, strakke rokjes, maar ook zwierige rok ken. Met haar donkere haren kan ze eigenlijk alles dragen: van pastels, grijs, tot felgekleurd... Bud showt als jonge man stoere en geklede herenkleding: variabel in prijs en stijl. Voor elk wat wils, net als Karei. Opvallend meer in beeld is de cordu- De aanwezige dames en heren horen voorts dat Bac actie voert van wege het 20-jarige be staan van het filiaal Ze venhuizen en worden geattendeerd op de dubbele stempels en de cadeautjes die zij bij besteding van bepaal de bedragen krijgen... Uiteraard klinkt er na afloop een luid applaus voor ladyspeaker me vrouw Bac en manne quins en dressmen. Allen krijgen een bloe menhulde voor hun be langeloze medewer king. Dat er na afloop nog nagepraat wordt onder het genot van een kopje koffie en met meer dan interesse nog eens naar de geshowde kle ding gekeken wordt, lijdt geen twijfel. M roypantalon, waarin Teus, doorgaans op de sportieve toer- diverse malen gekleed is. Hij toont dat de herenmode zowel sportief als stijlvol is en dat Bac beide in huis heeft. Anneke, Marianne, Lenie en Trijnie showen dameskleding voor de jonge vrouw tot en met de wat rijpere vrouw: leuke broekrokjes, coltruien, rokjes, mantels e.d., terwijl Corrie soms in modellen loopt die vooral de dames boven de 70 graag willen. Omdat ze zelf die leeftijd nog niet heeft, staan haar zeker ook nog leuke kleurtjes en de wat sportievere kleding. Zevenhuizen-Moerkapelle - De gemeen tebegroting voor 1993 is gereed. Dezer dagen ontvangen de gemeenteraadsle den de gedetailleerde begroting, verge zeld van een begeleidende brief van het college van burgemeester en wethou ders. Wat de inhoud van de begroting is en hetgeen B. en W. te zeggen hebben, willen we nu (nog) niet onder de aan dacht brengen. Dat kan ook nog niet, omdat bij het ter perse gaan van deze krant, dit nog niet mogelijk was. Vooruitlopend hierop was het een idee om eens onder de loupe te nemen wat er allemaal voor nodig is om een begro ting samen te stellen. Een gesprek met de heer H. Hogebrug, chef van de afde ling 'financiën' van de gemeente Zeven huizen-Moerkapelle, werkte verhelde rend... Deze afdeling omvat 9 arbeidsplaatsen en heeft één vakature. De heer L. Meijer is comptabele van de gemeente: hij zorgt ervoor dat de rekeningen van de gemeente op tijd betaald worden en of anderen de gemeente op tijd betalen. Hoewel de heer H. Hogebrug al vanaf 1971 de taak heeft om van de begrotin gen van alle afdelingen binnen de ge meente-huishouding, een samenvat tend geheel te maken, is het zeker voor hem ook prettig, iemand te hebben die hem daarin terzijde staat. Dat is de heer R. Smits, in de voormalige gemeente Moerkapelle werkzaam geweest zijnde plaatsvervanger. "De werkzaamheden voor het samen stellen van de begroting kunnen pas echt van start gaan als de cijfers van de jaarrekening van het voorgaande jaar bekend zijn. Op basis daarvan kan be gonnen worden met de begrotings voorbereiding. Rekening houdend met allerlei vakan ties, wordt er al in maart-april begon nen met de voorbereidingen. Hoofden van afdelingen leveren hun begroting in op de afdeling 'financiën'. Nadat alles cijfermatig is vertaald, ont staat er een raamwerk. Dit raamwerk wordt besproken in het management- steam en met de wethouder van Finan ciën, waarna de besprekingen in het college van burgemeester en wethou ders beginnen". "In september wordt de begroting afge rond, en eind november in de raad be handeld. Bij dat alles kijken we over de jaren heen in een 'meerjaren begroting',een lijstje met wensen voor uitvoering van objecten voor een vijftal jaren. Er is heel wat rekenwerk voor nodig om alle kosten door te bereke nen, maar gelukkig is er een computer programma dat nu met 'bekende' gege vens gevoed, daadwerkelijk tijdbespa rend werkt... Toch...blijft het een heel karwei: er moet rekening gehouden worden met veranderende wettelijke bepalingen en veranderende regeltjes. En als met alles wat mogelijk is reke ning gehouden is en alle kosten en in komsten verwerkt zijn, blijkt of er een tekort is. Als dat het geval is krijgen alle afdelingen hun begroting terug met de vraag deze nog eens secuur te bekijken of het niet minder kan: uitgaven ver laagd kunnen en inkomsten verhoogd. De ambtenaren kunnen voorzetjes ge ven over mogelijke maatregelen om de begroting met een tekort, in evenwicht te brengen, want de doelstelling is een sluitende begroting. Het college van B. en W. bepaalt echter uiteindelijk welk dekkingsplan aan de raad wordt aange boden. Wij rekenen de consequenties uit". "Een gemeente heeft zich te houden aan wettelijke bepalingen. Er mogen geen uitgaven gedaan worden als er geen begroting is. in de Gemeentewet staat bepaald dat de gemeenteraad de gemeentebegroting moet vast stellen en de wijzigingen eveneens. Gedeputeerde Staten van de provincie, in dit geval van Zuid- Holland, houden toezicht en kunnen een gemeentebegroting afkeuren of goedkeuren. Het eerste gebeurt vrijwel nooit. Zonder toestemming van Gede puteerde Staten mag het gemeentebe stuur geen uitgaven doen. Alleen in spoedeisende gevallen- stel het weg dek zakt in elkaar en de riolering raakt stuk- kan men alvast met de werkzaam heden beginnen alvorens toestemming te vragen, dus bij calamiteiten. Dit was de handelswijze tot nu toe". "Per 1 januari 1993 komen er waar schijnlijk nieuwe bepalingen over de gemeentebegroting. Die bepalingen houden in, dat er een evenwicht moet zijn tussen inkomsten en uitgaven. Er mag dus geen tekort zijn. Op dit moment noemt de gemeen teraad 22 verplichte uitgaven die in de begroting moeten worden opgenomen, zoals de jaarwedde van de burgemees ter, de vergaderkosten, de energiekos ten van het gemeentehuis, de burgerlij ke stand, brandweer enz. De nieuwe Gemeentewet noemt maar drie ver plichte uitgaven. Wat ook verandert is het goedkeuren van de Gemeentebe groting. Tot nu toe moeten G.S. de be groting vooraf goedkeuren. Straks is dat niet meer nodig. Wel moet de begro ting opgestuurd worden naar G.S. maar goedkeuring vooraf is niet meer nodig. Alleen als de begroting niet in even wicht is, of te laat wordt ingezonden, trekken G.S. de touwtjes strakker aan. Ten aanzien van de administratie plus het beheer van het vermogen wordt vanaf volgend jaar niet meer alleen ge keken naar rechtmatigheid, maar naar doelmatigheid. Bekeken zal dan wor den of de door de raad uitgezette doe len op een doelmatige manier zijn be reikt. Ten aanzien van de begroting zijn er dus nieuwe ontwikkelingen. Er zijn ge meenten die met betrekking tot die ont wikkelingen opm te komen tot een pro- dukt-begroting dus 'wat produceert een gemeente' al ver zijn. Onze gemeente kijkt dat een beetje aan. Staatssecretaris De Graaff-Nauta legt daarop sterk de nadruk. Prima die nieu we ontwikkelingen, maar wel de voor schriften in de gaten houden. Al hoeft de gemeentebegroting in de toekomst niet meer door G.S. te worden goedgekeurd, er wordt door de Staats secretaris wel gelet op welke wijze ge meenten werken en hoe ze hun begro tingen hebben ingericht. De bedoeling is dat ze dusdanig blijven ingericht dat ze vergelijkbaar zijn". Wat is het budget van de gemeente le- venhuizen-Moerkapelle? "Dat is 25 miljoen gulden. Daarvan is een groot deel niet of nauwelijks beïn vloedbaar door besluiten van de ge meenteraad. Er zijn uitgaven die je in de hand kunt houden: subsidies wel of niet verlenen; wegonderhoud: wel of geen uitgaven doen. Bijstandsuitkeringen kunnen bijvoorbeeld niet beïnvloed worden. De inkomsten van de gemeente be staan voor een gedeelte uit opbrengs van belastingen, huren en pachten en voor een groot gedeelte uit de uitkering uit het Gemeentefonds. Ten opzichte van de 25 miljoen, is die uitkering»' miljoen gulden per jaar, ofwel 28/i>. Ul bedrag gaat grotendeels op aan salaris sen van alle gemeentelijke medewer kers, burgemeester en wethouder, vergoeding raadsleden, verwarming licht e.d. van gebouw. Slechts 6% de inkomsten verkrijgt men uit bela tingopbrengsten. Verder zijn er nog" komsten die gelijk weer uitgegev worden, zoals salarissen van, krachten van de twee openbare ba scholen, welke salarissen rechtstree door het rijk worden vergoed. Daarnaast komen er gelden bescn^ baar uit rente. Soms wordt er zelfs de reserves geput, of wordt (een o van) de rente niet toegevoegd aan reserves, maar besteed", aldus de n Hogebrug. (Volgende week (misschien) nieuws over de gemeentebegroting- er een gat in de begroting?Is nets gesteld met de financiële situatie Zevenhuizen-Moerkapelle??? Misse dat wethouder Zijderhand hetantw kan geven

Hart van Holland | 1992 | | pagina 14