Zevenhuizen Bouw 17 aanleunwoningen bij "De Zevensterspoedig van start Ie paal 22 woningen Swanla tföK dooi fa&Ut lllektïe K Bridge kun je leren Bericht van Ingrid Paul uit Calgary Lustrumconcert El Jakim "Genetische manipulatie?!" Opbrengst Novib 'kappen met kappen' Kennisgeving aan het wegverkeer Afrit gesloten Hart van Holland/4 november 1992 pagina 11 De recreatiezaal kan ook gebouwd worden echterde gemeenteraad moet ook nog instemmen met een bijdrage van 25% in de stichtingskosten.... Unieke samenwerking tussen woningbouwvereniging SSlf en stichting bejaardenhuisves ting Zevenhuizen Recreatiezaal voor alle ouderen van Zevenhuizen en Moerkapelle Wat zijn de verbouw en nieuwbouwplannen? Dienstverlening op maat Jaarvergadering NPV samen met VBOK Gesloten portiek Begoniaplein uitsluitend voor particulieren - max. 4 regels plaats in elk vakje één letter of leesteken tussen twee woorden één vakje open laten! Naam: Adres: Plaats: Zevenhuizen - "Binnen enkele weken zal de eerste paal geslagen worden voor de te bouwen aanleunwoningen. In feite hoeft alleen de verklaring van 'geen bezwaar' door de provincie afge geven te worden. Echter de ambtswo ning waarin de burgemeesters van Ze venhuizen woonden, moet het aller eerste gesloopt worden. Juist op die plaats moeten de zeventien aanleun woningen gebouwd worden", zegt de heer H.G. v.d. Dool, voorzitter van wo ningbouwvereniging S.S.W. De voorzitter van de Stichting Bejaar denhuisvesting Zevenhuizen, de heer P. Hoogendoorn hoopt dat gelijktijdig de nieuwbouw- en verbouwplannen van verzorgingstehuis "De Zevenster" in daden omgezet zullen worden, het geen noodzakelijk is om de kosten niet ca. 150.000 gulden duurder uit te laten vallen. Eén en ander heeft te maken met stijgende kosten van afzonderlijk bou wen. "Burgemeester en wethouders hebben toegezegd dat zij de raad voor zullen stellen om 25% van de investe ring te zullen bekostigen. Wij zorgen als stichting zelf voor de helft en bij de provincie is een verzoek ingediend om 25% van de kosten te dragen. Dit omdat de verbouw- en nieuwbouwplannen niet alleen bedoeld zijn voor de bewo ners van "De Zevenster", maar voor alle oudere inwoners van Zevenhuizen en Moerkapelle. Zij allen kunnen straks profiteren van de voorzieningen die "De Zevenster" hen biedt". Aan de hand van bovenstaande teke ning wordt uitleg gegeven. De heer Hoogendoorn doet dat met betrekking tot de verbouw van het verzorgings huis en nieuwbouw van de recreatie zaal en de heer V.d. Dool over de aan leunwoningen. "De huidige recreatiezaal voldoet ei genlijk niet. Allang zijn we de mogelijk heden aan het bestuderen om deze te vergroten of elders onder te brengen. Dat gaat nu dus gebeuren, door de bouw van een aparte recreatiezaal, die via de vergrote hal, overdekt, bereik baar is. De huidige recreatiezaal wordt in drieën gedeeld. Er komt een kapsa lon en een hobbyruimte in en de wijk verpleging De Zuidpias krijgt hier een kamer. In het nieuwe gebouw komt naast een recreatiezaal een logeerka mer voor familie van bewoners Verder: een vergaderruimte en een huiskamer om verjaardagen in te vieren". Wie de tekening bekijkt ziet dat er- als een eiland- een gebouw geprojecteerd is op de huidige parkeerplaats van "De Zevenster". Dat is een geheel nieuw gebouw, wei verbonden met "De Zeven ster" en bereikbaar via een corridor, vanaf de aanleunwoningen, maar toch apart. Op de begane grond, aan de Le liestraat-zijde, heeft het gebouw op de tekening één verdieping. Het dak loopt echter schuin omhoog en wie de ach terzijde bekijkt, ontdekt dat er daar een tweede verdieping op staat. Hierin zijn de reeds vermelde andere ruimten ge creëerd, terwijl de corridor van de aan leunwoningen naar "De Zevenster" ook op de bovenetage loopt. Zowel bewo ners van "De Zevenster" als van de aanleunwoningen kunnen vanaf deze 'vide' zo de recreatiezaal inkijken. "Om ons verzorgingshuis echt een 'huis van de gemeente' te laten zijn, moeten we meer faciliteiten bieden. Recreatieve avonden organiseren bij voorbeeld, die door iedere oudere be zocht kunnen worden, ongeacht of men in "De Zevenster" of in de aanleunwo ningen of elders woont. We zouden dan- plannen in die richting zijn er- van de voorstelling of uitvoering, door mid del van een eigen t.v. circuit, ouderen die bedlegerig zijn of op hun kamer blijven, mee kunnen laten genieten De heer Hoogendoorn benadrukt dat er bij het ontwikkelen van de plannen niet over één nacht ijs is gegaan. Er is in spraak geweest met de plaatselijke af deling van de ANBO die tal van activitei ten voor ouderen in toenemende mate in de recreatiezaal van "De Zevenster" organiseert, welke eigenlijk te klein bleek. Allereerst speelde dus het ruimtege brek een rol in de besluitvorming en daarnaast het optimaliseren van de hulpverlening, met name voor buiten "De Zevenster" woonachtige ouderen. Daarom kunnen bewoners van de 17 aanleunwoningen straks dienst verle ning 'op maat' kopen. Naarmate meer hulp geboden moet worden, is het prijskaartje duurder. Hoewel de huurprijs van de aanleunwo ningen zeer redelijk te noemen is ge middeld: f 658,per maand, kunnen die kosten hoger worden naar gelang het aantal 'pakketten' dienstverlening men koopt, met een maximaal van 15. Met andere woorden: de kale huur zon der servicekosten. Hoogendoorn:'De Zevenster' gaat in feite een deel van de taak van de wijkverpleging/verzorging overnemen, hetgeen onderling met die instanties geregeld wordt. Medewerk sters van "De Zevenster" verplaatsen een gedeelte van hun werkzaamheden naar de aanleunwoningen. Er zijn oude ren in de aanleunwoningen die dage lijks in de recreatiezaal- als een restau rant voor ouderen - komen eten. Ande ren willen deze thuisbezorgd hebben. Hulpbehoevende ouderen zullen naar bed geholpen moeten worden, gewas sen, aangekleed en dergelijke...." V.d. Dool: "De badkamers in de aan leunwoningen zijn zo gecreëerd dat ze een royale afmeting hebben. Rolstoel toegankelijk. Er kan dus ter plaatse hulp geboden worden. Dit is een gevolg van intensief overleg met de directie van "De Zevenster" die ons als op drachtgever voor de bouw (woning bouwvereniging SSW red.) op zulke dingen wees. Alleen is hier weer het gevolg van, dat het toilet in de badka mer moest". V.d. Dool vertelt aan de hand van de tekening dat de oorspronkelijk aan de noordzijde geplande balkons, verhui zen naar de achterzijde: het zuidwes ten. Ze zijn overdekt en als het ware ingebouwd. Door het wegschuiven van de ramen zit men echt buiten op het (ruime) bacon. "Er zijn drie woonlagen. Op de begane grond worden vijf appar tementen gebouwd en op de twee ver diepingen elk zes. Beneden op de bega ne grond zijn tevens de bergingsruim ten. In het complex bevindt zich uiter aard een lift, terwijl alle deuren, rol stoeltoegankelijk zijn en het gebouw drempelvrij is. Bewoners van "De Ze venster" te voet of in de rolstoel, kun nen gewoon vanuit "De Zevenster", buitenom naar de aanleunwoningen. Pas als men aangebeld- en door de spreekinstallatie zich gemeld heeft- wordt op het bewuste adres zelf de knop ingedrukt en kan de deur automa tisch worden geopend. Zo zijn de bewo ners beveiligd tegen ongewenst be zoek. Het is voor bewoners van "De Zevenster" niet mogelijk om binnen door naar de aanleunwoningen te gaan, dit ter bescherming van de privacy van de bewoners van de aanleunwoningen. Andersom kan wel. Iedere bewoner heeft een sleutel van de tussendeur die Zevenhuizen/Canada-Ingrid Paul, arts, schaatsster: ex-kernploeglid, die na een jaar EHBO-arts te zijn geweest in april naar Canada vertrok voor een spe cialisatie, maakt het goed. Ze werkte in het laboratorium van dokter Leen Paul, ook een geboren Zevenhuizenaar, maar geen familielid van haar, in Calga ry mee aan een transplantatie-onder- zoek. Dat zou een half jaar duren. Na 3 maanden kreeg ze het aanbod om train- ster te worden van een Canadese schaatsploeg. Ze schreef Hart van Hol land een uitgebreide brief waarin ook nog 'persoonlijke groeten' gedaan wer den aan die en gene. Het voert te ver om die te publiceren. "Ik vind het hartstikke leuk dat trai nen. Het is uitdagend om te proberen met behulp van Nederlandse trainings principes het niveau daar wat op te krikken. Dus in plaats van een stetho scoop heb ik nu een stopwatch om m;n nek en heb ik te maken met gezonde sportmensen in plaats van zieke of ge wonden. Uitoefening van het medische vak zou toch nog heel wat tijd en in spanning kosten hier in Canada en coach geeft me een mooie kans om hier Wn paar jaar te vertoeven, ik sta dus Praktisch elke dag op het ijs in de Olym- P'c-Oval. Tot nog toe vrij opvallend met aan oran'e"'c'euri§e Nederland-jack De groep die ik train (samen met Jean 'chette, de nationale coach) bestaat mt ca. 25 schaatsers (sters) uit vijf pro- 'ncies en zes nationale all-round wc ,aatsers (sters). ik ben nu bezig met at cursussen zodat ik ook nationaal H°tu kan worcien- et World-Cup-circuit speelt zich voor- rlna'ik a' 'n Europa (ine!, nederland) i ^dat zou mooi uitkomen. Totnogtoe ln ,t toekomstmuziek, in m;n achter- d heb ik wel de Olympische Win- rv sPe'en in Lillehammer 1994. W jde?.d winter ga ik naar de Nationale s 'den. Een mooie kans voor mij 7 meer van Canada te zien. h,,(i.)/as het zo'n beetje, ledereen de artelijke groeten", Ingrid Paul Zevenhuizen - Het gospelkoor "El Jakim" bestaat 5 jaar. Ter gelegenheid van dit feit wordt er op zaterdagavond 7 november een'lustrumconcert' in de hervormde dorpskerk van Zevenhuizen gehouden, aanvang 20.00 uur. Voor de pauze brengt het koor liederen uit hun repertoire ten gehore, terwijl diri gent Ben Kramer een orgelimprovisatie geeft. Na de pauze wordt "The Young Messiah" uitgevoerd. Het Zevenhuizense gospelkoor wordt op deze avond begeleid door een speciaal samengesteld orkest. Kaarten te bestellen op tel. 01802-1128; 1207 of 3233. Moerkapelle- Op 10 november wordt de jaarvergadering van de afd. Zeven- huizen-Moerkapelle van de nederlandse Patiëntenvereniging gehouden. Op deze avond zal de heer W.G. van Dor, arts en docent aan de 'Vijverberg'te Ede, een lezing met diabeelden houden over erfelijkheidsonderzoek en gentherapie. Op dit moment zijn er maar zeer beperkte mogelijkheden om erfelijke ziekten te behandelen. In de toekomst ligt dit mogelijk anders. Ziekmakende genen kunnen dan wellicht door 'gezonde' genen vervangen worden. Deze techniek wordt aangeduid als 'gentherapie'. Gentherapie roept heel wat ethische vragen op. Is er de mogelijkheid om een menselijk superras te ontwikkelen? Moeten we bij de partnerkeus rekening houden met de genen? Deze en andere vragen komen in de lezing aan de orde. De avond wordt op 10 november, aanvang 19.45 uur in dorpshuis "Op Moer", ledereen is hartelijk welkom. Zevenhuizen-Moerkapelle - De actie 'kappen met kappen' ten bate van de NOVIB heeft in Zevenhuizen/Moerkapelle f 1604,45 opgebracht. Het hoofd van de dienstkring s Gravenhage-zuid van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland, maakt bekend dat in verband met asfalterings- werkzaamheden de noordelijke afrit van de aansluiting "Zevenhuizen" van rijksweg Al 2, twee nachten voor alle verkeer wordt afgesloten. Het verkeer vanuit de richting Zevenhuizen/Moerkapelle met bestemming richting Den Haag, zal om het werk worden heengeleid. Deze afsluiting zal plaatsvinden in de wek van 16 november t/m 20 november 1992 gedurende twee nachten van 19.00 tot 06.00 uur. het verkeer uit de richting Utrecht zal in de periode tussen 19.00 en 06.00 uur worden omgeleid. Het verkeer met bestemming richting Zevenhuizen en Moerkapelle, zal met routeborden worden omge leid via de aansluitingen "Bleiswijk" en Moordrecht". X Tekening van complex van 17" aanleunwoningen die met corridor verbonden zijn aan verzorgingstehuis "De Zevenster" met als eiland ertussen de nieuwe recreatiezaal. (Ontwerp architecten bureau Treffers en Polgar Waddinxveen de corridor met de recreatiezaal ver bindt. Bewoners van "De Zevenster" kunnen wel van bovenaf de corridor, in de recreatiezaal kijken, maar verder komen ze niet, omdat de deur naar de aanleunwoningen op slot is". De heer V.d. Dool stelt dat hoe ouder men wordt, doorgaans gebrekkiger wordt en het daarom een veilig gevoel geeft niet ongewild met vreemden ge confronteerd te worden. Daarom wor den b.v. ook de portieken van het Bego niaplein, waar een grote renovatie plaatsvindt, afsluitbaar gemaakt. Het wordt zelfs technisch mogelijk om een stoeltjeslift te creëren voor gehandi capte bewoners van een bovenetage. De deuren van de woningen aan het Begoniaplein worden niet breder ge maakt. Die ingreep is te groot. De wo ningen zelf zijn gelijkvloers en ruim van opzet, zodat men zich met gebruik van hulpmiddelen goed kan bewegen. De financiële consequenties zijn nog niet geregeld. "Het is voor alle ouderen prettig om zo te wonen dat er facilitei ten geboden kunnen worden. Op het Begoniaplein is dat het geval, maar ook in de Schoolstraat. Ouderen die er graag even uit willen, of gezamenlijk willen eten, koffiedrinken, een spelletje doen, kunnen allemaal naar de recrea tiezaal, omdat deze niet meer in de eerste plaats bestemd is voor bewo ners van "De Zevenster". De nieuwe opzet is juist gericht op het bieden van faciliteiten voor alle ouderen en zo een huis voor de gemeenschap te zijn", stelt de heer Hoogendoorn... De heer V.d. Dool knikt instemmend. Beiden spreken de wens uit dat de bouw zeer spoedig kan worden begonnen door aannemer Arend P. v.d. Knaap (de laag ste van de drie aannemers die werden uitgenodigd in te schrijven). "Als we nu bijvoorbeeld half november zouden kunnen gaan heien, zouden volgend jaar precies op dezelfde tijd zowel de aanleunwoningen als de recreatiezaal in gebruik genomen kunnen worden", aldus de heer V.d. Dool... Zevenhuizen - Mevrouw G. Harteboer is onlangs geslaagd voor het examen 'bridge- docent'. Zij vindt het prettig haar opgedane kennis in de praktijk te brengen. Indien er dames en/of heren zijn die bridge-les willen hebben, kunnen zij met haar contact opnemen. Tel. 01802-3347. Zevenhuizen - Op donderdag 5 novem ber (morgen) zal om 15.30 uur de offi ciële eerste paal worden geslagen van het complex van 22 woningen in de wijk "Swanla" in de gemeente Zevenhuizen. De heer B. van Yperen, wethouder van o.a. Volkshuisvesting van de gemeente Zevenhuizen, zal deze handeling ver richten. Dit complex van 22 eengezinswoningen omvat: -9 sociale huurwoningen; 5 so ciale koopwoningen; -8 vrije -sector koopwoningen. De 9 sociale huurwo ningen worden gebouwd in opdracht van Woningbouwvereniging "SSW" uit Waddinxveen, evenals de 5 sociale koopwoningen. Deze laatste woningen zijn reeds verkocht aan aspirant-ko pers door Perdijk-Makelaardij B.V. De 8 vrije-sectorkoopwoningen wor den namens Vink Ontwikkeling uit Moordrecht, eveneens verkocht door Perdijk Makelaardij B.V. De huurprijs van de 9 sociale huurwo ningen is voorlopig bepaald op f 681 per maand, in afwachting van de defini tieve vaststelling van de huur door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer. Het hele plan is ontworpen door Archi tectenbureau Treffers en Polgar en zal gebouwd worden door Bouwbedrijf Frans Vink en Zn. B.V. uit Moordrecht. Naar verwachting zullen de woningen eind september/medio oktober 1993 gereed zijn voor bewoning, onder voor behoud van onvoorziene omstandighe den. i M Inleveren bij, of opsturen naar: HART VAN HOLLAND - Drukkerij Elgersma Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen, of inleveren bij: Bac mode Dorpsstraat 1 - Moerkapelle Hijdra Pr. Willem Alex, plein Benthuizen Van Oosterom Schoenen Dorpsstraat 108 - Hazerswoude Dorp G.A. Binken Spec.zaak rookart. Reijerskoop 79 - Boskoop Heemskerk electra Dorpsstraat 33 Waddinxveen Fotoboetiek - Dorpsstraat 47 Moordrecht De redaktie behoudt zich het recht voor, kleintjes voor plaatsing in Hart van Holland te weigeren. Maximaal één bon per gezin! ENVELOP NIETDICHTPLAKKEN A.U.B. (dan voldoet een postzegel van 70 cent)

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11