Rij nevoid "Het Dorpshuis is een mooi gebouw. Het moet nog tot ieven komen door de mensen die het gaan gebruiken" Ouder worden gezond en wel '"k Hoop van harte dat de bevolking zich thuis zal voelen in het Dorpshuis!" Kerkdiensten Bingo op verhaal Charleston baby n s ji Benthuizen/Hazerswoude 8 november Medische weekeinddienst Boskoop en Benthuizen Lof Spannend en schokkend Passen en meten Bestuurrschot in de roos N.B. Hart van Holland/4 november 1992 pagina 7 Een conclusie van mevrouw G. v.d. Lecq, gemeenteraadslid voor de PvdA, destijds als wethouder van Hazerswoude, intensief betrokken bij de voorbereiding van de verbouwing van het Dorpshuis Rijneveld - Hazerswoude-dorp - Mevrouw G. v.d. Lecq is als geen ander, destijds als wethouder van Hazerswoude, betrokken geweest bij de voorbereiding om een multifunc tioneel gebouw voor Hazerswoude- dorp te realiseren. In de bijna 7 jaar dat zij de portefeuille 'welzijn' beheerde is het van 'gesprekken over' gekomen tot 'het nemen van een besluit' door de toenmalige gemeenteraad van Hazers woude. Weliswaar net op het nippertje voor de herindeling, maar toch op tijd om de plannen in daden om te zetten. "De behoefte aan een gebouw voor so ciaal culturele activiteiten was er al jaren in Hazerswoude. In 1982 was er reeds een onderzoek ingesteld naar de behoefte om alle activiteiten onder één dak te krijgen. Alles was hier in Hazer swoude-dorp immers zo verspreid. De conclusie, verwoord in een rapport, was dat er enorme behoefte was aan een centrale plaats voor sociaal cultu rele activiteiten. Een gebouw had men nog niet op het oog. Dat kwam van lieverlede in beeld nadat het plan om wooneenheden in de leegstaande Mi- chaëlschool te creëren, als minder geschikt, werd verworpen. Dit naar aanleiding van een onderzoek naar de technische staat van het gebouw, waarna in 1988 een architectengroep een schets maakte, op welke wijze de diverse activiteiten in het gebouw zouden kunnen worden ondergebracht. Met de bestuurders van de verenigingen en organisaties, is beke ken op welke wijze de te creëren ruimtes, gebruikt zouden kunnen worden. De Stichting LANS heeft diverse schetsjes gemaakt om het gebouw qua gebruik zo functioneel mogelijk te maken. Deze Stichting had ervaring en des kundigheid op dat gebied. Later heeft de heer Kersbergen, werkzaam bij deze stichting, als zelfstandig bureau, deze taak overgenomen. Zijn adviezen bleken waardevol. Op deze wij ze werden er alternatieven aangedragen waar mee de architect rekening kon houden, opdat het gebouw voor zowel de activiteiten uit de kleuterschool 't Hazebos, 't Oude Raadhuis, een aantal activiteiten in 't Stek en de jongeren van De Schutse, gebruikt kon worden. De bibli otheek kreeg een eigen etage". Mevrouw Van der Lecq herinnert zich niet meer alle details, alhoewel ze de stukken er op na heeft geslagen, maar weet dat ze vele avon den gesprekken heeft gevoerd met betrokke nen. Gebruikers die hun wensen kenbaar mochten maken, overleg met de architect bij de voorbereiding. "Pas nadat alle wensen ge ventileerd waren kon de architect het defini tieve plan tekenen, rekening houdend met de schetsjes van Kersbergen". Omdat er bij het maken van de plannen, telkens weer nieuwe facetten bijkwamen: de gymnastiekzaal die een Podiumzaal werd waarvoor een aanbouw moest komen en een aanpassing van de keuken om gebruik als feestzaal mogelijk te maken, was de raming van het benodigde krediet nogal beïnvloed baar. Het eindbedrag bleek steeds hoger uit te vallen. Daar de tijd drong, Gedeputeerde Sta ten de plannen moesten goedkeuren voor de herindeling, werd het krediet in de gemeente- raadsvergsadering van oktober 1990 beschik baar gesteld: f. 2.553.040, was het totale bud get.... En nu is het zover dat het dorpshuis gereed is en volgende week officieel geopend wordt door burgemeester M.J.J.M. Boelen van Rijne veld. Vanavond, donderdag 22 oktober, neemt mevrouw Van der Lecq, het totstand- gekomene in ogenschouw.... Ons gesprek is in één van de vergaderruim tes... Ze concludeert dat het dorpshuis een mooi gebouw is wat nog tot leven moet komen door de gebruikers Ik herinner me nog dat we, nadat het plan geboren was om de voormalige katholieke school als dorpshuis te gaan verbouwen, zijn gaan kijken. Het zag er rommelig en onbe woond uit met dichtgespijkerde ramen en geen verlichting. Bij het licht van een loop lamp vielen me toen een aantal karakteristie ke elementen op in het gebouw. Toen dacht ik a' wat er straks tot stand komt moet iets heel moois worden'"... -■We lopen de gang in... Ze wijst op de bogen die de voormalige kindertoiletgroepjes ver- b/den waardoor er leuke hoekjes zijn. Kijk die bogen, die moesten bewaard blijven. Lat is boven in de bibliotheekruimte ook ge beurd... Het gebouw heeft iets nostalgisch. Je bjag best zien dat het vroeger als school dienst deed... Het is fijn dat het gespaard is gebleven. Er is ook nog over gedacht om voor nieuwbouw te kiezen, misschien iets energie- besparender, maar door de verlaagde pla ids, valt dat misschien nogal mee... Prach- 'g toch die ramen en de deuren met ruitjes... 't gebouw houdt de sfeer van vroeger vast... We mogen als inwoners trots zijn op wat er 'er tot standgekomen is. Een multifunctio neel gebouw met een ontmoetingsruimte met bar voor inwoners om'zomaar binnen te lo pen.... Dat wordt vast de gezelligste plek van het dorp.... En die prachtige zalen om gebruik van te maken door verenigingen... Het is heel spannend geweest.... De verbou wing heeft heel veel geld gekost... In ieder geval is het erg mooi geworden....Je hoopt dan ook dat het gebouw aan het doel zal beantwoor den... en dat zal de toekomst leren". Rijneveld - Onder het motto "ouder worden ge zond en wel" worden in de gemeenten Rijneveld en Nieuwkoop vier bijeenkomsten gehouden over de onderwerpen voeding, medicijngebruik, veilig heid in huis, en dementie. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor 55-plussers die geïnteresseerd zijn in hun gezondheid. Ook wie maar eén of twee keer wil komen, is van harte welkom. De bijeenkomsten zijn gratis en worden georganiseerd door de GGD Rijnstreek en de Stichting Kruiswerk "Hart van Holland" in sa menwerking met de Stichting Open Bejaarden- werk Koudekerk a.d. Rijn, de Katholieke Bond voor Ouderen noorden en de Stichting Aktieve Gezondheidszorg Plassengebied in: Koudekerk a.d. Rijn op vier achtereenvolgende vrijdagen van 9.30 tot 11.30 uur in het Kruisge- bouw in "De Ridderhof", Arie Hogenespad 1. De bijeenkomst 'voeding' wordt gehouden op 6 november. Medicijngebruik op 13 november, 'veiligheid in huis'; op 20 november en 'dementie' op 27 novem ber. In Noorden zijn er andere data. De eerste avond is op 9 november. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Paul Willemse, GGD Rijnstreek tel. 01720 - 90250 of Jan Fossen, Stichting Kruiswerk Hart van Holland, tel. 071 -122445. Benthuizen. Herv. kerk 9.30 uur ds. J. Boer 18.00 uur cand. L.D. Burger Waddinxveen Herv/Geref.De Hoeksteen 10.00 uur ds.L.A. de Graaf Kappelle (dienst voor horenden en doven) Geref.Gem. 9.30 uur en 18.00 uur ds. G.J. van Aalst 7 november R.K. in de Hoeksteen 19.00 uur Hazerswoude-dorp 7 november R.K. H.H.Engelbewaarder 19.00 uur H. Mis 8 november 10.00 uur Gezinsviering 11.30 uur doopviering Geref.kerk 10.00 uur ds.K.E. Bras Sassenheim 17.00 uur ds. B. Terpstra Rijnsburg Open Deur dienst 7 en 8 november a.s. dokter R.J.M.P. van Wie- chen Voorofscheweg 182 Boskoop tel. 01727 - 14450. Een interview met de toenmalige wethouder van Hazerswoude, die intensief bij de voorbe reiding van de (ver)bouw van het Dorpshuis betrokken was: mevrouw G. v.d. Lecq en met de huidige wethouder die 'welzijnin haar porte feuille heeft, mevrouw G. Hoogendoorn. Laatstgenoemde werd pas na de herindeling, als wethouder van Rijneveld, met haar neus op de feiten gedrukt. Een gesprek met wethouder mevrouw G. Hoogendoorn, naar aanleiding van de in gebruikname van het Dorpshuis Rijneveld-Hazerswoude-dorp - Mevrouw G. Hoogendoorn (CDA) kreeg als wet houder na de herindeling, de por tefeuille 'welzijn' en werd daardoor nauw be trokken bij de realisatie van het Dorpshuis. Als gemeenteraadslid van Hazerswoudewas ze wel betrokken geweest bij de voorbereiding, maar veel minder dan de toenmalige wethouder van Hazerswoude die 'welzijn' in haar portefeuille had, mevrouw G. v.d. Lecq. Mevrouw Hoogen doorn zegt bijzonder ingenomen te zijn met de beheerderskeuze van het stichtingsbestuur in de persoon van mevrouw Jacqueline Slinger land. "Het bestuur heeft goed gehandeld door haar te benoemen. Ze is een goede gastvrouw en weet van handelen". Ze onderstreept de noodzakelijkheid van een goede exploitatie van het Dorpshuis, door een optimale verhuur. "Het is een schitterend gebouw geworden, waarvoor allerwegen niets dan lof mag klinken. Het is een zeer solide gebouw dat als schoolge bouw zo gebouwd is dat het nog wel zo'n 30 a 40 jaar meekan. Dat is al voorafgaand aan de ver bouwing gebleken, toen het technisch onder zoek plaatsvond. Juist dat onderzoek is zo van belang geweest ter voorkoming van tegenval lers en verkeerde berekeningen. Die waren dan ook vrijwel uitgesloten. Een pluim op de hoed voor het vorige college, dat heel alert is geweest en intensief betrokken bij de opzet. Er was een overweging om nieuwbouw te plegen, dat is niet doorgegaan vanwege de soliditeit van het voor malige schoolgebouw. Bovendien was het de vraag of het voor het besteedbare budget net zo solide gebouwd kon worden als dit gebouw is. Er werden met de heer Kersbergen van de Stich ting Lans duidelijke afspraken gemaakt over kwaliteit en prijs. Er was nauwelijks te schuiven in het budget: het was gewoon krap. Ergens zaten we hem te knijpen dat er toch nog tegen vallers zouden komen, maar dat is niet gebeurd. Dat is mede te danken aan de zorgvuldige opzet: het vorige college heeft goed z'n huiswerk ge daan! Complimenten voor architect Lex van Dop uit Den Haag (van groep 5 architekten en stedebouwers BV Rijswijk red.). Zijn keuze spoorde altijd met de mijne zeker kwa kleurkeu ze van het interieur. Het resultaat mag er zijn! En uitvoerder Slof heeft als een huisvader ge zorgd dat het peil van de renovatie zo hoog mogelijk werd. Hij en de architect hadden niet alleen kwaliteit op het oog, maar tevens voor het authentieke van dit gebouw". Nadat de gemeenteraad van Hazerswoude net voor de herindeling haar fiat aan de (ver)bouw van het Dorpshuis had gegeven, kon de nieuwe gemeente Rijneveld op de ingeslagen weg ver der. 23 september 1991 werd de eerste paal geslagen. Dat heien was noodzakelijk voor de aanbouw aan de voorzijde. Er kwam als het ware een gebouw voor het gebouw: nodig voor de foyer en de trap en achter de Podiumzaal, werd het toneel gebouwd. "Het was heel spannend toen het gat in de bestaande gevel en het dak gemaakt werd om de trap en de lift aan te brengen. Voor de buurt was het schokkend toen men ontdekte dat de voorgevel een tussenmuur werd en er, met gebruikmaking van strakke, moderne vormen, een wat 'blikachtige' voorzijde kwam. Sommigen vonden het foeilelijk, maar van lie verlede wijzigde die houding. De architect wil de duidelijk oud van nieuw scheiden. Aanvan kelijk was er een glasgevel gepland, maar dat was niet realiseerbaar, net zomin als metsel werk, dus werd voor dit uiterlijk gekozen. Fijn dat de bibliotheek ook een goede ruimte toebedeeld kreeg. Aanvankelijk was deze, bij de eerste plannen, gelijkvloers gepland, maar dankzij de lift was boven geen probleem toen er meer ruimte nodig bleek en die boven beschik baar was. Na de inventarisatie van alle gebruikers, werd er gepast en geschoven om iedereen dié plaats toe te kennen die noodzakelijk was. De zolder was, in overleg met deze jongerengroep, in eerste instantie aan "De Schutse" toebedacht. Deze zou lucht-en waterdicht worden opgele verd. De koffiebar wilde graag een eigen ruimte, hetgeen niet mogelijk bleek en bovendien zelf een bar runnen, omdat men daar jaarlijks geld van overhoud om evenementen, sprekers, films e.d. van te bekostigen. Door het gemeentebe stuur werd nog een constructie bedacht om de jongeren ter wille te zijn. Toen de brandweer 'het kan niet' zei en een aparte brandgang en een buitentrap eiste, wel ke ook gerealiseerd zijn, kwam de koffiebar ook terug op het idee om de bovenverdieping te gaan gebruiken. Eén en ander mede vanwege het 'drempelverhogende effect' bij multifunc tioneel gebruik. Toen alle ruimten ingevuld waren moest er over meubilair worden nagedacht. Echter werd dat een taak van een nieuwe Stichting. Vanwege de neutraliteit: vanuit de burgerij, het is immers een huis van de gemeenschap, werd besloten om via een oproep in plaatselij ke media, vrijwilligers als bestuursleden te krijgen. Uiteindelijk werd het een stichting met vijf bestuursleden. Een stichting was noodza kelijk vanwege de BTW-constructie. De ge meente kan zelf geen BTW terugvragen. Een stichting wel. Dit bestuur is een schot in een roos. Er is uitstekend werk verzet bij de organi satie-opzet; in overleg met de architect, prach tig passend meubilair aangeschaft en het inte rieur verfraaid. Het bestuur heeft het al direct na de oprichting van de stichting, erg druk gehad om verhuur te regelen. Die taak heeft nu mevrouw Slingerland. We zijn als college blij dat het nieuwe Dorpshuis zo goed toegankelijk is, een lift heeft en mevrouw Slingerland voor het Dorpshuis een aanspreekbare persoon is, die alle belangen behartigt en het huishouden van het 'gemeenschapshuis' regelt. Het Dorps huis ligt op een mooie centrale plaats in de woonkern Hazerswoude-dorp, men kan er zo eens binnenlopen... Fijn dat de bibliotheek er in gevestigd is, men geen lid hoeft te zijn om er een poosje te gaan lezen.... Ook inwoners van Benthuizen kunnen dat doen... Een ideetje mis schien? Men kan nu bijvoorbeeld na het boe kenruilen, als de Sociëteit-Ontmoetingsruimte open is, even iets drinken... Hazerswoude-dorp is met de gereedkoming van dit Dorpshuis geoptimaliseerd met voor zieningen. De jeugd kwam al niets te kort en het sportgebeuren had ook 'onderdak'. Nu heeft ook het sociaal-culturele dorpsleven een eigen 'stek' naast gebouw "Het Stek Ik hoop dat er op creatieve en kunstzinnige wijze gebruik ge maakt gaat worden van dit prachtige gebouw." In de nabije toekomst komt jongerencentrum 'Het Stek" ook aan de beurt voor nieuwbouw en moet bekeken worden of er op het terrein, grenzend aan het Dorpshuis een nieuwe peu terspeelzaal gebouwd kan worden.. Drie ge bouwtjes, ook dat van "Pippeloentje" moeten immers vanwege de slechte staat van onder houd, verdwijnen. De bibliotheek heeft als eer ste een leeg gebouw achtergelaten aan de Poel- Hazerswoude-dorp - A.s. zaterdagavond kunnen jongeren vanaf 15 jaar naar koffiebar "De Schutse" aan de Breitnerlaan 1om een avond gezellig bezig te zijn met 'bingo op verhaal'. Aanvang 20.30 uur. Zaal open 20.00 uur. Hazerswoude-dorp -De Toneelvereniging "Ont wikkeling en Vreugd", voert zaterdagavond 7 no vember de doldwaze klucht "Charleston Baby" op in het nieuwe Dorpshuis van Hazerswoude-dorp. De klucht, geschreven door Leon Milius, heeft 2 bedrijven en is 'dol en dwaas'. In het mode-atelier van Theodoor Gans, in het huis van zijn zuster Anna, spelen zich de gekste zaken af. Theodoor Gans vindt zich de beste mode-ontwerper en dat zal hij dan ook aan iedereen laten blijken. Naast het ontwerpen van mode-artikelen, wil hij ook wel eens mensen aan elkaar koppelen. De manier waarop is soms hoogstmerkwaardig te noemen. Zijn bemoeizuchtige zuster Anna wil hem daarbij weieens corrigeren of... 'helpen'. In de grote pauze worden loten verkocht. Op 21 nov. is er een twee de opvoering van de klucht.Aanvang 20.00 uur.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 7