Waddinxveen Boskoop Kerkdiensten Woongebouwen Vondellaan, Tesselschadelaan en Busken Huetlaan kregen 'face-lift' Schepraderen uit gemaal worden 'kunstwerken' Kerkdiensten Muzikale Kerstman bij Moons Sjoelclub Waddinxveen Als je hobby je lief is Cursusaanbod Kre&ter Hoofdrol voor Kerstroos en kerstboom Bingo Bijzonder Jeugd Kerstconcert Sevim Orhan exposeert in 't Vijfde Wiel Hart van Holland/2 december 1992 pagina 19 Kerstuitvoering Boskoop Tentoongestelde werken: Waddinxveen 6 december Kerstroos Tip Picea abies 'Conica' Tip Jan Nieuwets de verzamelaar Waddinxveen - Kreater heeft het cur suspakket uitgebreid. Het '3 in 1' -pak ket is al door Kreater gegeven op de Waddinxveense basisscholen. Dit houdt in: beeldende vorming, muzikale vorming en drama. Het '3 in 1-pakket' gaat door in Kreater met ca. 12 weken anderhalf uur per week 'beeldende vor ming' door beeldend kunstenaar Jo- siah Onemu: beeldhouwen en boetse ren en vervolgens neemt Claar van Liemt, docente bij de Jeugdtheater- school het tweede deel voor haar reke ning. (drama). "Instrumentverkenning" is een cursus 'in de breedte'. Kinderen kunnen kie zen uit vier instrumenten waar ze de beginselen van het bespelen leren, na melijk: blokfluit, drums, keyboard en gitaar. In de lessen wordt hetzelfde be handeld als in de zgn. '.m.v.-lessen, maar alles wordt op instrumenten uit gevoerd. "Tekenen en schilderen voor kinderen" wordt niet alleen op deze cursus ge daan. Ze kunnen ook druktechnieken leren zoals linoleumsnede, terwijl er ook naar kunst gekeken en erover ge sproken wordt. In januari start er een vervolgcursus. Docent is Jeroen Dijk huizen. Inmiddels is de Jeugdtheater- school van start gegaan met docente Claar van Liemt die op woensdagmid dag toneel-en theaterles aan 2 groepen kinderen geeft in de leeftijd van 5-12 jaar. Er kunnen nog kinderen geplaatst worden! Op de laatste lesdag van het jaar geeft Kreater traditiegetrouw de kerstuit voering. Dit jaar is dat op vrijdag 18 december, 16.00 uur. De Kerstuitvoe ring is een gezellige, kleinschalige voor speelmiddag. Voor en door leerlingen, maar ook familie, vrienden en beken den zijn hartelijk welkom. Het program ma staat nog niet vast. Naar verwach ting zullen diverse Kerst en andere lied jes gespeeld worden op gitaar, blok fluit, dwarsfluit, saxofoon, piano en andere instrumenten. Ook de amv-leer- lingen zijn gevraagd om een lied mee te zingen. Toegang gratis. Plaats: Kreater, Kerkstraat 13 Waddinxveen. Zondag 6 december Chr. Geref.kerk 9.30 uur ds. M.J. Oosting 17.00 uur ds. D. Quant 's Gravenhage Herv.kerk 9.30 uur ds. K.J. Jansen 18.30 uur ds. L. van Nieuwpoort Rotterdam De Stek 9.30 uur ds. R. de Reuver Vrijz.Prot geen opgave Waddinxveen - Het bestuur van de Woningbouwvereniging "S.S.W." heeft maandagmiddag aan het College van burgemeester en wethouders, de ge meenteraadsleden, betrokken ambte naren, architecten, aannemers en de Bewonerscommissie van de Tessel schadelaan, getoond wat de resultaten zijn geworden van de renovatie. Deze vond de afgelopen maanden plaats aan de woongebouwen aan de Vondellaan en de Tesselschadelaan. De rechthoekige gebouwen aan de Tes selschadelaan en de Busken Huetlaan, hebben een ware gedaante-wisseling ondergaan. De entree's zijn volledig ge wijzigd en de aangebrachte luifels heb ben het uiterlijk gemoderniseerd. De woongebouwen aan de Tesselscha delaan hebben al een spectaculaire kleurwijziging ondergaan. De kleuren van het woongebouw aan de Busken Huetlaan zal volgend jaar op dezelfde manier gewijzigd worden. De centrale entree's zijn niet alleen vergroot, maar zijn ook afsluitbaar gemaakt en de ver lichting is verbeterd. De entree's en het kleurenschema zijn een ontwerp van Architektenburo Rog geveen uit Waddinxveen. De uitvoer der van de werkzaamheden was Bouw bedrijf Frans Vink en Zonen B.V. uit Moordrecht. De kosten van de gehele wijziging bedragen ruim f 500.000, Met het oog op de sociale veiligheid heeft de woningbouwvereniging beslo ten om de woongebouwen afsluitbaar te maken. De bewoners kan nu via de huistelefoon kiezen wie hij tot hert ge bouw toelaat. Alle genoemde werk zaamheden zijn zonder overheidssub sidie uitgevoerd. De werkzaamheden zijn dus volledig uit eigen middelen gefinancierd. Ook behoeven de huur ders geen huurtoeslag te betalen voor de afsluiting van de centrale entree's. Er kan niet genoeg op gewezen worden dat een woningbouwvereniging daar toe alleen in staat is als ze financieel gezond is. Is ze dat niet, dan is verpau pering meestal het gevolg. Gelukkig is de SSW financieel gezond, zodat alles uitvoerbaar was. De onderhoudswerkzaamheden aan de woongebouwen aan de Vondellaan vergden een lange voorbereidingspe riode. Het maken van plannen bleek heel wat gecompliceerder dan bij de 'esselschadelaan. Dat het een gesta peld woongebouw is met een galerij, is de enige vergelijking met de andere woongebouwen. Het gebouw heeft vier woonlagen met gevarieerde woning types. Vanaf een tweekamerwoning tot aan een vijfkamerwoning. Er zijn wo ningtypes volledig gelijkvloers, maar ook maisonnettes. Verder is er geen lift on er is minder woonoppervlak. Behalve een bouwkundig onderzoek was hier een marktonderzoek noodza kelijk. Het bouwkundig onderzoek Werd uitgevoerd door Architektenbu reau Treffers en Polgar uit Waddinx- een en het marktonderzoek werd ver ent door Kolpron uit Rotterdam. 0" het marktonderzoek bleek dat er op e' gebied van flats en met name van uurflats voor (jonge) gezinnen het P"nt van verzadiging is bereikt. r ntoest een belangrijke keuze ge maakt worden. Er zijn door de SSW in menwerking met Architektenbureau nl| s en Polgar en het N.C.I.V. (koe- P voor woningkorporaties) diverse ^nario's uitgewerkt. 'ledige renovatie was, bouwkundig L'en' de beste oplossing, maar bleek (U ncie®' onhaalbaar. De kosten zou- het ZfL 8 geweest zijn, dat er voor zeilde bedrag een nieuwe woning Dn k'UW zou bunnen worden. tj uren zouden in dat geval ook dras tic u verhoogd moeten worden, zodat uisvesting van de doelgroep niet r mogelijk geweest zou zijn. Zuiver financieel gezien was het scena rio sloop en dan vervangende nieuw bouw de beste oplossing, na diepgaand overjeg. ook met het College van Burge meester en Wethouders, is het bestuur tot de conclusie gekomen, dat het maatschappelijk nog niet aanvaard baar was om tot sloop over te gaan. Uiteindelijk is er voor gekozen om de gebouwen in stand te houden, waarbij is uitgegaan van een periode van voor lopig 10 jaar, waarna opnieuw een over weging volgt. Voor alle duidelijkheid: in deze periode zullen de gebouwen op een goede en verantwoorde wijze worden onderhou den. Geen verval, geen achteruitgang. In de periode juni -oktober 1992 is voor een bedrag van ruim 2 miljoen gulden uit eigen middelen besteed om de ge bouwen op te knappen en een beter aanzien te geven. Een aantal werkzaamheden was: ver vanging CV-ketels en aandacht voor betere energie-regeling; de reparatie, c.q. bekleding van het loopvlak van de galerijen; vervanging balkonhekken; verbetering ventilatie; verbetering cen trale entree's; andere kleurstelling van o.a. de galerijhekken. Geen liften Het was helaas financieel niet meer haalbaar in de woongebouwen liften te plaatsen, hoewel het technisch moge lijk is. Het project is bouwkundig uitge werkt door Architektenbureau Treffers en Polgar uit Waddinxveen. De werk zaamheden zijn uitgevoerd door Bouw en Aannemingsmaatschappij Boogae- rdt en Schmidt'uit Stolwijk. De bewoners zijn voorafgaande aan de uitvoering van het project uitvoerig geïnformeerd, hoewel tijdens de uit voering andere berichten hierover cir culeerden. Lovende woorden zijn inmiddels geuit door de bewoners over het resultaat van de grote 'opknapbeurt'. Boskoop - Koren in de leeftijd van 5 tot 20 jaar, o.l.v. Yvonne Keizer en bege leidt door Marijn Slappendel, geven op vrijdag 11 december een uitvoering in de dorpskerk van Boskoop. Deelne mende koren zijn: het Aalsmeers Jeugdkoor; het christelijk Boskoops Jeugdkoor en het kinder-en tienerkoor "De Zangvogels" uit Waddinxveen. 120 jonge stemmen die voor een luister rijk Kerstconcert zorgen, aanvang 19.30 uur. Boskoop - In petite galerie "'t Vijfde Wiel" aan de Barendstraat 8 in Boskoop (naast hotel Neuf), exposeert Sevim Or han. Een kunstenares die in Turkije ge boren is. Vanaf 4 december t/ m 9 janua ri zijn haar tekeningen, aquarellen en schilderijen (olieverf) te bewonderen. Opvallend is de grote verscheidenheid in stijl en techniek. Al reeds op de lage re school in haar geboorteland tekende zij liever vrij, dan de verplichte op drachten uit te voeren. In Nederland volgde ze na de middelbare school di verse cursussen. Galerie "'t Vijfde Wiel" stelt regelmatig jong talent in de gele genheid zich te presenteren. Openings tijden: vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Verder op afspraak tel. 01727 -17239. Vrouwtje met takkenbos: kleurpotlood op papier; Meisje met eend: krijtteke ning; Meisje in 't veld: olie op hard board; Bloemstilleven: olieverf op lin nen; Herfstbladeren I: aquarel; Herfst bladeren II: aquarel; Schildpad met schelp in het water: aquarel; Boeket en vruchten in mand: olieverf op linnen; Paarden in galop: olieverf op linnen; Vaas met bloemen: olieverf op linnen; Jongen met katapult: kleurpotlood op papier. Waddinxveen - In gebouw "De Padde stoel" aan de Lijsterbesstraat is er a.s. vrijdag 4 december om 20.00 uur Bingo. Iedereen is hartelijk welkom. Waddinxveen - Vorige week zijn twee schepraderen uit het gemaal 'Bloemen- daal' met speciaal vervoer getranspor teerd van de Henegouwerweg naar de Tweede Bloksweg. Daar worden ze tij delijk opgeslagen tot de uiteindelijke bestemming bekend is. Momenteel wordt aan de Henegouwer- weg te Waddinxveen op grond van wa- terhuishoudkundige belangen en uit het oogpunt van verkeersveiligheid een nieuw poldergemaal gebouwd en wordt het uit de vorige eeuw daterende gemaal 'Bloemendaal' gesloopt. Dit ge maal bemaalt de polder Bloemendaal die ook een groot gedeelte van het ste delijk gebied van Gouda omvat en zich aan de noordzijde uitstrekt tot ca. 1 kilometer ten noorden van de Brugweg. De totale oppervlakte bedraagt 1116 had. De verdwijning van dit gemaal be tekent dat een cultuurhistorisch/wa terstaatkundig element verloren gaat. In het oude gemaal - dat voorheen door middel van stoomkracht en sinds 1927 met electromotoren werd aangedre ven - bevonden zich twee fraaier uit 1875 daterende zgn. schepraderen. Deze raderen met een doorsnede van ca. 7 meter zijn van aanzienlijke cul tuurhistorische waarde. Het Water schap De Gouwelanden heeft zich des gevraagd bereid verklaard de schepra deren (met enige toebehoren) gratis ter beschikking van de gemeente te stellen. Dat had tot consequentie dat de sche praderen van het gemaal vandaan naar elders getransporteerd moesten wor den. De raderen zijn met een boot over de Gouwe vervoerd naar de Zuidelijke Dwarsweg. Daar werden ze op een op legger geplaatst en vervolgens via de Kanaaldijk, de Sniepweg en de Dreef, onder politie-escorte naar de gemeen telijke opslag aan de Beijerincklaan ver voerd. het is de bedoeling dat deze unieke, in waterstaatkundig opzicht reeds kunstwerken genoemde objec ten, op termijn ergens in Waddinxveen, wellicht in de Zuidpias, in de vorm van een kunstobject te plaatsen. De raad is inmiddels door burgemees ter en wethouder voorgesteld deze schepraderen te aanvaarden en een bedrag van f 10.000,beschikbaar te stellen uit de reserve 'Beeldende Kun sten' voor het transport. Hervormde Immanuelkerk 10.00 uur ds. H. Onstein Amsterdam 17.00 uur ds. J. van Dok Alphen a.d. Rijn Geref.Vrijg. 8.30 en 14.45 uur ds. L.S.K. Hoogendoorn December is voor me nigeen de gezelligste maand van het jaar. Hui selijkheid staat centraal en versieringen spelen met kerstmis een be langrijke rol. Wit en groen hebben als kleur symbolische betekenis en zullen altijd actueel blijven. Planten zoals kerstroos en (mini) kerstboom zijn dan ook de mooiste natuurlijke kerstversieringen. Ze spelen de hoofdrol in deze wintermaand. De kerstroos, "Hellebor- us niger", bloeit van na ture in januari. Het is een overblijvende tuin plant met wintergroen blad. Door de planten in november extra warmte te geven, kan de bloei worden vervroegd. In december zijn er dan ook al kerstrozen te koop, die met hun sneeuwwitte bloemen sfeer geven aan het kerstfeest. Wit symboli seert liefde, feest en ge boorte, een 'nieuw be gin'. Een kerstroos doet De kerstroos kan het goed in een mand, afgedekt met mos. Mooie combinaties zijn te maken met bijvoorbeeld een va ren of een tak misletoe of Eucalyptus, na de feestdagen kan de plant op een koele, maar vorstvrije plaats worden gezet. Bij zacht weer mag kerstroos na een week of twee buiten worden ge plant. Een wat beschaduwd plekje is het beste. Koop een kerstroos voor december- bloei met voldoende ontwikkelde bloemknoppen. Planten met een paar open bloemen zullen zich in huis het beste ontwikkelen. Van te 'rauwe' plan ten blijven de knoppen steken als ze in huis worden gezet. wie geen ruimte heeft voor een gewone spar (Picea abies) als kerstboom, kan een dwergconifeer nemen. De kegel vormige 'Picea galuca Conica' is in di verse maten te koop en kan in elk huis een plekje krijgen. De planten worden in pot geteeld, waardoor ze een tijdelijk enkele weken mooi blijven in de kamer verblijf in de kamer goed verdragen, het boompje kan elke dag even worden gesproeid en moet om de paar dagen water krijgen. Zo blijft het boompje mooi op kleur. Groen symboliseert hoop, vrede en welvaart. Evenals een kerstster kan de plan na de feestdagen een plekje in de tuin krijgen. Door de trage groei en de compacte vorm is deze dwergconifeer zelfs geschikt voor het kleinste tuintje. Een verlichte mini- kerstboom in een mooie pot zal ook buiten een leuke blikvanger kunnen zijn. Geschikt voor bijvoorbeeld het terras of balkon of bij de voordeur. Kleine versieringen en electrische ver lichting zijn gemakkelijk aan te bren gen. Buiten moet speciale verlichting worden gebruikt, die is beveiligd tegen vocht. Plant 'Picea glauca Conica' na huisge bruik niet op een te zonnige plek. Dan kan het boompje last krijgen van spint, een plaaginsect dat bruine naalden ver oorzaak' Boskoop- Nota bene op de verjaardag van Sinterklaas zal de kerstman zater dag tussen 10.00 en 16.00 uur op de Kerstshow van Europatuin Moons aan het Rijneveld vertoeven. Het blijkt een muzikale Kerstman te zijn, want Santa zal de bezoekers vermaken met vrolijke Kerstmuziek die hij uit zijn prachtige buikorgel tovert. Bovendien zal hij ge willig poseren voor en met mensen die een fototoestel meenemen en ook met hun kinderen op de foto gaan. De Kerst man kan nog veel meer: van ballonnen maakt hij leuke ballonfiguren. Wellicht dat sommige mensen deze muzikale Kerstman al eens in normale outfit ge zien hebben, immers het betreft hier Kees Aalbers uit Veenendaal die met zijn handdraaiorgel 'de goeie ouwe tijd' oproept. Aalbers, die veel op braderie ën, tuinfeesten, boottrips, beurzen en andere feestelijke gelegenheden op treedt, kan met zijn buikorgel bijna alle gewenste muziek laten horen. Van jazz, tot pop en dixieland tot moderne dans muziek. Tijdens de Kerstshow zullen uiteraard de bekende Kerstsongs te horen zijn. Vrijdag 4 december kan het publiek kennismaken met de kunst van het 'geurschikken' en zal Lenie Stolk laten zien hoe je kaarsen kunt beschil deren. Zaterdag 5 december zijn er te vens demonstraties geurschikken en Kerststukjes maken. Vrijdag 11 decem ber wordt er opnieuw gedemonstreerd hoe je kaarsen kunt beschilderen en op 12 december staat het maken van strik ken en poppen, centraal. De Sjoelclub Waddinxveen nodigt iedereen uit om vanavond (woensdag) 2 decem ber te komen sjoelen In verband met Sint Nicolaas gaat elke sjoeler met een prijs naar huis. Vanaf 19.00 uur kan er gesjoeld worden in het gebouw van de Schutters vereniging aan de Alb. Thijmlaan. Waddinxveen - Jan Nieuwets (36) verzamelt al 27 jaar (vracht) wagens op schaal: collectie. 513 exemplaren. Auto s uit alle landen van Europa (o.a. Zweden) maar ook uit Rusland behoren tot zijn collectie. Nieuwets verzamelde deze wagens op zijn verre reizen in de tijd dat hij nog vrachtwagenchauffeur was en op het buitenland reed.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 19