Hart-van-Holland-alierlei Baumen op maatgeen standaardformaat Amovatie (sloop) voormalige ambswoning Hart van Holland/2 december 1992 pagina 23 In dit bedrijf is zelfs de klok van marmer Grind, laminaat, kurk en tegelwerk Hartelijk dank voor uw belanstelling, in welke vorm dan ook, bij ons 50-jarig huwelijk Piet en Rie Olierook-Straver l Hazerswoude-Dorp Bouwbedrijf De Graaf... net even anders Visitekaartjes Een goed gevulde orderportefeuille Zoetermeer - "Marmer is een natuurgesteente en wordt in de vaste aardkorst, in grote verscheidenheid en in grote massa's in onbeperkte hoeveelheden aangetroffen. De grote verscheidenheid in samenstelling, kleur en eigenschappen van het marmer en het gesteente in het algemeen, staan echter in nauw verband met de vorm van de aardkorst". De eigenaar van een piepjong be drijf dat gespecialiseerd is in 'be taalbaar' marmer, Robert A. van der Wolf: hoofdimporteur van Zuida merikaans marmer in Europa, is hele maal gefascineerd door marmer. In de paar maanden dat zijn bedrijf "Exclusi ve Marmer Design" bestaat, hebben reeds velen de weg naar zijn bedrijf aan de Berkelseweg in de wijk Rokkeveen, in Zoetermeer gevonden. Van der Wolf: "De mogelijkheden om marmer toe te passen zijn legio". Hij wijst op de mar meren tafel waar we aan zitten.(deze kost ca. 2000 gulden- er zijn goedkope re van rond de duizend gulden red.) Doet 'en passant' verslag van de trans- portwijze van de loodzware fontein in de showroom en samen bewonderen we de prachtige marmeren vloer. Deze moest gelegd worden op een vloer die- zoals zo vaak in oude gebouwen- vele centimeters afweek. Vakkundige han den binnen het bedrijf maakten er een 'waterpas-vlakke' vloer van en legden er bijzonder fraaie marmeren tegels in de specie. "Dit marmer kon zo uit de hand gelegd worden, omdat er niet echt een figuur doorloopt. Vaak moet je bij het leggen rekening houden met de aders en de kleur goed op elkaar afstemmen. Dan is dat een heel gepuzzel, maar het resul taat is prachtig". We kunnen dat beamen: een spiegelglad gepolijste vloer, die weinig onderhoud vraagt. "Toch moet de vloer na een jaar of vijf weer gepolijst worden hoor", lacht Van der Wolf, "net als andere vloeren on derhoud nodig hebben is dat ook zo met marmer, maar daarvoor dragen we ook zorg". Na de marmeren vloer, zijn de kolommen die als tafelpoot dienen en de andere kolommen of zuilen, klein en groot blikvangers. Deze kunnen dienst doen als decoratie in een winkel, kantoor, showroom, etalage of gewoon woonkamer. Van der Wolf verduide lijkt dat marmer ook steeds meer toege past wordt in badkamers, voor open haarden, het aankleden van open ruim ten e.d.... "Er is marmer genoeg in de wereld, net zoals er bergen zijn...Vooral Portugal is er rijk aan, echter de Italianen zijn ex perts in het delven en verwerken van marmer. Zij geven leiding aan de ont ginning van een aantal 'marmer'-ber gen in Zuid-Amerika". Van der Wolf laat aan de hand van foto 's zien op welke wijze dat gebeurt. Er wordt trapsgewijs gewerkt. Om een stuk marmer rechthoekig en gaaf van een berg te krijgen is dynamiet nodig. In trapsgewijs geboorde geulen wordt dat door experts tot ontploffing gebracht. Een marmerblok komt dan gaaf los van de bergwand. "Waarom is Exclusieve Marmer De sign anders dan andere zaken die dit natuurprodukt leveren?" Van der Wolf: "Ten eerste omdat we de goedkoopste zijn en zelf importeren. Door connecties hebben we in Zuid- Amerika een betrouwbaar contactper soon die de door ons geplaatste orders, punctueel uitvoert. We kunnen zorgen voor op elkaar afgestemd marmer, en dat zowel gepolijst als 'gezoet' (dof) kunnen qua maat, kant en klaar leveren en hebben vaklieden die het marmer in specie leggen en afkitten. En wil men ook vloerverwarming eronder: we heb ben ervaren mensen in dienst die dat kunnen aanbrengen. Omdat we zo dui delijk verschillen met andere marmer- bedrijven: de tussenhandel uitschake len, dachten we bij voorbaat al dat 'Ex clusive Marmer Design' een kans van slagen moest krijgen. We zijn een jaar bezig geweest met marktonderzoek of het verantwoord was om een dergelijk bedrijf, met de nodige investeringen, op te zetten. Ik moest er ook m'n baan (boekhouder red.) voor opzeggen. Toen we er zeker van waren dat de ver koop van marmer- waarbij we niet al leen zouden gaan leveren, maar ook voor het leggen zorg zouden dragen- een kans van slagen had, besloten we de stap te wagen". Grappend: "We zitten overigens in een pand waar meerdere bedrijven van start gegaan zijn en na enkele jaren uit hun jasje groeiden, dus moet het ons ook lukken. En inmiddels hebben velen al ontdekt dat we niet duur zijn. Onze Op de foto Directeur Robert A. van der Wolf en zijn vriendin Brenda van der Helm: rondom in het marmer gemiddelde verkoopprijs is ca. f 105, per vierkante meter. De duurdere soor ten hebben we zelf via een tussenleve rancier gekocht. Binnenkort kunnen we ook b.v. Turks marmer, recht streeks, zonder de tussenhandel, leve ren en dus veel goedkoper. Als er een klant bij ons binnenstapt, na overleg een bestelling plaatst, dan mag hij of zij ervan verzekerd zijn, dat de bestelling binnen een week of zes, zeven afgele verd wordt". Het bedrijf heeft zich onlangs geasso cieerd met de heer P. Burger uit Rotter dam, die als vakman thuis is in andere vloer-en wand bedekkingen. Dit vari eert van grind-, laminaat-, tot kurkvloe- ren en tegelwanden. Ook daarvoor gel den aantrekkelijke prijzen. Mede hier door zal degene die- hetzij voor z'n woonhuis of voor z'n zakelijke pand- besluit geen marmer te nemen, toch iets anders van z'n gading kunnen vin den bij "Exclusive Marmer Design" te Zoetermeer. Ruilen: ik spaar voetbal '93 pamnipiaatjes wie wil ruilen? Justin 01828-17656 ?assie' 9renen salontafel '«1x55 cm 2 bijzettafels 40x50 200,-01828-19392 wandelwagen (blauw) foe Paraso' regenhoes - 'Welcome Aalsmeer) 01828-14388 'k grote gevelkachel en buta- yusKachel pr.n.o.t.k. 01828-14261 'oerschaatsen viking 2 z.g.a.n. mt-41 75,-01828-14864 t.k. van verzamelaar pors. kinderserviesjes v a. 20,- niet op zondag 01828-18978 Ja Ja het is waar 8 dec. worden Mariëlle en Mariska Roos 10 jaar' Cor, Anja, Arnold t.k. gevr. in goede staat fietsen- schuurtje nieuwe damesfiets union 01828-11454 te huur gevr bij boer of tuinder stuk grond 01828-14462 of 14953 t.k. Auping Highriser onderbed vr. pr. 100,-01828-18278 t.k. wastafel groen incl. spiegel en planchet excl. kraan 75,- 01828-16157 2 lieve perzische katten lief en huiselijk wegens omstandigheden kan ik ze niet houden: 01828-31360 t.k. Philips koelkast groot model overcompleet wegens inbouw 01828-10452 t.k. zig zag naaimachine i.pr. st. t.e.a.b. 01828-10461 t.k. zonnescherm 3 m gr. droogmolen keramiek oven kris lamp wasdr. sal. taf. 4 st. 01828-13952 Gezocht: van openbaar kunstbezit: "systematies overzicht" t/m jaarg. 16 01727-13495 t.k. Citroen Visa super E boujr. 84 apk gekeurd 2250,- 01823-86842 t.k. vlakschuurhulpstuk Kinzo voor boormachine z.g.a.n. 20,- 01727-15625 t.k. ca. 180 boeken gebonden en pockets diverse genres totaal 50,- 01727-14276 t.k. poezen-honden reiskorf van rotan 45,-01727-13792 t.k. Sony Betamax videorec. met afstandbed. 200,- 01727-13968 Gevraagd 2e hands electrische typemachine 01727-17548 t.k. gevr. paardrijbroek mt. 38-40 en paardrijlaarzen mt. 37-38 liefst leren 01727-15408 t.k. zonnescherm met knikarmen (terrasuitval) 285 br. 450,- rolschaatsen ca. 6 jr. 5,- 01728-8990 t.k. dresseerkar tuig voor grote pony pr.n.o.t.k. 01728-9932 t.k. cylinder snelle 50 t.e.a.b. 01728-8493 t.k. pitriet wasmand naturel kleur 70 cm hoog 48 cm rond 50,- 01728-8786 t.k. aangeb. Philips cd speler type 471 z.a.g.n. zilverkl. 150,- 01728-8528 t.k. brommer intercycle met j.z.o. motorblok 400,- GT lith 01728-9949 Lieve bastaardhond 7 weken gratis af te halen 01728-9484 deze klant tot een bouwtekening waar in deze zijn verwerkt, vergt de nodige voorbereidingstijd. "Het is net als een maatkostuum, pas sen, meten en het er net iets anders uit laten zien". Vervolgens komt de kostenberekening. Deze is voor de reële klant en de aspi rantklant die met een eigen bouwteke ning komt, hetzelfde. Gelukkig vergen berekeningen van materialen en ar beidskosten niet meer zoveel werk, omdat een dergelijke klus thans met gebruikmaking van de computer, snel geklaard is. Uiteraard dienen gege vens/prijzen 'up to date' te blijven en dat vergt telkenmale aanpassingen. Het kostenplaatje dat de klant bij voor baat gepresenteerd wordt, is zelden een belemmering voor het doorgaan van de bouw, omdat men weet dat wat De Graaf bouwt, goed is. "Er is altijd tevredenheid na afloop. Onlangs werd er een door ons gebouwd bedrijfspand in Tilburg in gebruik ge nomen. Toen wij naar Tilburg wilden gaan om het opleveringslijstje op te maken, wat vertaald er op neerkomt dat je mogelijke mankementen noteert en die verhelpt, werd ons medegedeeld dat we in Moerkapelle konden blijven, want er was niets te melden. En eigen lijk gebeurt het vaak zo", stelt Gibbon. Hoewel ze van de diensten van externe tekenaar-constructeurs gebruikma ken, valt er voor Martin het nodige te berekenen en te organiseren. Hij is de gene die naar buiten gaat, avonden van huis is om met de klanten te praten, overdag de bouwplaatsen bezoekt, maar ook op kantoor een taak heeft. Een drukbezet mens dus, terwijl Janet als allrounder, de boekhouding en ad ministratie verzorgt, telefoontjes op vangt en tevens bijgestaan wordt door een werkvoorbereider. "Ik denk meer dat de persoonlijke bege leiding en de net iets andere dan andere mogelijkheden ons visitekaartje zijn", zegt Gibbon. Hij haast zich te zeggen dat aspirant-klanten die De Graaf voor een inschrijving benaderen, ook wel kom zijn, maar dat dit, in tegenstelling tot bij andere bouwers/aannemers, re latief weinig gebeurt. Beide mogelijkhe den onderscheiden zich niet in tijd. Wel in een zekerheidsfactor. "Men heeft een stukje grond en wil een woning bouwen. Dan beginnen we op een avond met een gesprek en luister ik naar hun wensen. Vaak gaat het ook zo met bedrijfspanden". Het vertalen van wensen en ideeën van Gibbon: "Je moet steeds op de hoogte blijven van de eisen die door de over heid gesteld worden. Er doen zich nog al wat wijzigingen voor in de bouw, neem de isolatie-normen en de verzwa ring van de milieu-eisen en per 1 okto ber de nieuwe model bouwverorde ning. Voorts is een spectaculaire ont wikkeling gaande over de afvoer van reststoffen". Dat bestudering daarvan ook tijd vergt, is geen probleem.Overigens is niets dat, bij deze zakelijke-en huwelijkspart ners. Hun werk Iaat nauwelijks ruimte voor vrije-tijdsbesteding. Ze hebben er geen behoefte aan, hun werk is hun hobby. Werd er door bedrijven in het verleden zo goedkoop mogelijk gebouwd omdat het toch maar een bedrijfspand was - en dientengevolge ook een lelijk pand werd, thans beseft de ondernemer dat het gebouw waar zijn bedrijf in gevestigd is, ook een uitstraling moet hebben. Op moet vallen. Iets dergelijks wordt 'image-building' genoemd. Omdat Bouwbedrijf De Graaf dit als bouwer ook voor ogen staat en bpuwwerken met een dergelijke uitstraling bouwde, volgt hier een nadere kennisma king met dit bedrijf, gevestigd in Zevenhuizen-Moerkapelle, tegen de woonkern Moerkapelle ^sgesl"J'Zen ^urSemeestersu)on'nS van de voormalige gemeente Zevenhuizen, Op de plaats ervan en op de omliggende grond, komt een complex van 17 aanleun- n,H'u^ert' ^'e zoo's de plannen luiden, met een overdekte corridor verbonden wordt 9ef bejaardentehuis 'De Zevenster". Bouwbedrijf De Graaf uit Moerkapelle heeft in de loop der jaren heel wat visitekaartjes verspreid. Of dat nieuw bouw van woningen, renovatie of reali satie van bedrijfspanden betreft, het geen dat tot standgekomen is, onder scheidt zich doorgaans van andere bouwwerken. Enerzijds vanwege het architectonische aspect en anderzijds vanwege de soliditeit. Voorbeelden hiervan zijn o.a. de wit-met rode-nieuw bouwwijk in Moerkapelle (woning bouw) en als bedrijfspanden o.a. Doove te Zevenhuizen en Tilburg, Havelaar en Audipack in Moerkapelle, restaurant De Blauwe Reiger in Bleiswijk. In Rotter dam o.a. verbouw Kennedy, winkels in de regio en plaatselijk. Ooit is hotel "De Landbouw" in Bos koop ook door De Graaf gebouwd. Lofuitingen over de fraaie vormgeving, uitstraling ofwel 'image-building' die bedrijven door de bouw van een nieuw pand kregen, wimpelt het sympathieke echtpaar Martin en Janet Gibbon-de Graaf, bescheiden, als ze zijn, van de hand. "We horen wel vaker dat panden die ons bedrijf bouwde, opvallen door hun uiterlijk, maar dat is een compli ment dat naar onze respectievelijke ar chitecten doorverwezen kan worden", lacht Janet. Martin: "Het is inderdaad zo dat we voor kwaliteit zorgen. Maar ik denk dat iedere bouwer-aannemer iets dergelijks voor ogen staat". Hij beaamt dat Bouwbedrijf De Graaf wel het ver trouwen geniet van velen, zowel in Ze venhuizen, Moerkapelle als in de wijde omgeving, zozelfs dat er, zonder in schrijving, een opdracht gegeven wordt voor de bouw van een woning of een bedrijfspand. Het wordt De Graaf dan bij voorbaat al 'gegund'. Als recent voorbeeld stellen ze het echtpaar Thijs en Seia v.d. Berg, dat een nieuwe super markt door de Graaf laat bouwen in Zevenhuizen.... Rekening houdend met wensen en voorwaarden van de klant, wordt een gebouw gerealiseerd dat misschien niet het goedkoopste, maar wel van deugdelijke kwaliteit is en on derhoudsarm. janet en martin gibbon voor hun bedrijfspand aan de Julianaweg te moerkapelle "Hoewel het in de kranten staat dat het in de bouw moeizaam gaat, kunnen wij er niets van merken. Integendeel, we hebben een zeer goed gevulde order portefeuille", lacht Janet Gibbon- de Graaf. Als er één blij om is, dan is zij dat wel, want meer nog dan haar echtge noot, straalt ze voorzichtigheid uit. Immers het tij kan - net als enkele jaren geleden - zo weer keren... En waarom zou je verder hoog van de toren blazen? Janet en haar man Martin vormen de directie van het bedrijf waarvan groot vader D. de Graaf in 1924, aan de Oran jestraat in Moerkapelle, de 'steenleg ger' is. Sinds voorjaar 1990 is hun bouwbedrijf gevestigd aan de Juliana weg, in een door het bedrijf zelf gerea liseerd pand. Dit pand is qua uiterlijk een juweeltje en bevat naast kantoren, vergaderruimte en kantine, een giganti sche werkplaats. Bouwbedrijf De Graaf telt 16 medewer kers, welke allen vakbekwame mensen zijn en doorgaans een lange staat van dienst hebben bij het bedrijf. De mees ten gaan bij De Graaf later de VUT in. Zij zijn de steunpilaren van het bedrijf. "Onze medewerkers verdienen de eer voor hetgeen door ons gebouwd is, want zij zijn ons bedrijf", zegt Martin.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 23