Twee Zevenhuizense jongeren spelen mee in Om "bij" te blijven Weekmarkt Zevenhuizen i 25 jaar waakzaamheid beloond rami» Jeugdtheater Hofplein brengt 28 voorstellingen Snel reserveren Piet Eikelenboom genomineerd voor sportman van het jaar Toneelspelen is hun hobby Wie is Kruimeltje? De musical Kruimeltje Compact Disc Schrijver Met het oog op de kerstvakantie. pagina 25 Agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle 1 Kaartverkoop en reserveren: bel len tussen 12.00 en 14.00 uur tel. 010 - 466 2044. Op de foto Casper Haring en Loes Luca, de hoofdrolspelers in Kruimeltje (fotografie pan sok) Zevenhuizen/Rotterdam - Diederik Verbakei en Suzanne de Vries, uit Zevenhuizen, spelen mee in de Jeugdtheater Hofpleinproduktie "Kruimeltje". Deze musical voor de hele familie wordt in de kerst-vakantie, op woensdagmiddagen en in het weekeinde in januari opgevoerd in het Hofpleintheater. "Wij spelen 15 keer. Dinsdag 22 december was de eerste try-out en donderdag 24 december de tweede. Op Tweede Kerstdag is de première", zegt Suzanne de Vries. Diederik verduidelijkt dat er twee casts zijn, namelijk een A en een B cast. Hij en Suzanne spelen in cast A. Hun A cast heeft de eerste première om 14.00 uur, waarna s avonds de B cast de première beleeft. Zondag 27 december zijn de twee voorstellingen voor hun cast, evenals dinsdag 29 december. Op de laatste dag van het jaar speelt alleen hun cast: om 14.00 uur. Verder op zaterdag 2 januari om 14 00 uur; zondag 3 januari om 19.00 uur; zondag 10 januari om 14.00 uur en zaterdag 16 januari. Zondag 24 januari om 16.00 uur en tot besluit op zondag 30 januari om 19.00 uur. Wie hen dus wil zien spelen moet op één van die dagen en tijd komen. Diederik heeft twee rollen, hij speelt een bendelid en Tony. Suzanne heeft drie rollen en moet zich snel verkleden en afschminken om weer in de huid van een ander te kruipen. Ze speelt voornamelijk typetjes en vertolkt de rollen van: Marianne de chauffeuse, mooie dame en is een bendelid... Wie een voorstelling van de A cast bij gaat wonen moet maar eens goed opletten of ze herkenbaar zijn van bovenstaande foto. Echter bij reservering is snelheid geboden. Suzanne: "Er zijn al zeker zesduizend kaartjes verkocht, dus moet iedereen die van plan is in de kerstvakantie of later in januari, een voorstelling bij te wonen, snel kaarten reserveren bij het Hofpleintheater". Zevenhuizen: Woensdag 20 januari 1993: In het kader van de "Week van gebed voor de eenheid" een oecumenische dienst om 19.30 uur in het gebouw van de Ver. v. Vrijz.Hervormden Dorpsstraat 139 Zevenhuizen. Zondag 31 januari: Ontmoeting over drempels heen. Geref.kerk 17.00 uur Zaterdag 13 februari: De amateur-muziekavond van de Zeven Muzen, dorpshuis Swanla Zevenhuizen 20.00 uur. Wie activiteiten te melden heeft voor deze agenda kan ze doorgeven aan mevr. G. Beunder:01802-1733. Het melden van deze activiteiten kan doublures voorkomen. Zevenhuizen - In de vorige editie van Hart van Holland werd reeds melding J gemaakt van de brief die door B. en W. verzonden is naar de standplaatshou- ders van de Zevenhuizense weekmarkt op vrijdag. Die moeten binnen tien dagen een beslissing nemen. Zij kunnen kiezen uit drie mogelijkheden: a. de markt op vrijdag tot 13.00 uur; op zaterdag tot 16.00 uur of op een andere werkdag tot 13.00 uur. De markthandelaren kunnen niet direct beslissen vanwege de korte tijdslimiet en vinden het een reuze moeilijke zaak. De heer Van Eijk WD stelde vragen hierover tijdens de rondvraag van de raadsvergadering; of er een eventuele nieuwe plaats is voor de markt en vroeg zich af 'waar zijn we mee bezig?'. Zevenhuizen - Plaatsgenoot Piet Eike lenboom (wielrennen) behoort met Bert Koppendraaier (atletiek) en Ard hues (voetbal) tot de genomineerden u't welke zondag 27 december 'de sportman van het jaar' wordt gekozen. De sportman/vrouwverkiezing vindt plaats in de nieuwe sporthal "De Zebra" Gouda en wordt georganiseerd door Kadio Gouwestad, welke haar middag uitzending hier aan wijdt. Piet was wel enigszins verrast toen hij werd uitgeno- u'gd door de organisatie, maar gezien z n resultaten van het afgelopen sei zoen van het wielrennen, was het niet geheel onverwacht. Hij behaalde o.a. "teer dan 40 keer prijs in nationale wed strijden, waarvan vele kort- en met een apsojute topklassering door z'n over- 'nning van de klassieker 'omloop van e Krimpenenrwaard'. Na het einde an het wielerseizoen is hij een paar eken rustig aan gaan doen en richtte 'I zich op de wintertriathlon. Inmid- Wie denkt dat ze beroepsspelers zijn, heeft het mis. Beiden verdienen er niets mee, maar spelen toneel omdat het hun hobby is. Door de week gaan beiden naar de Prof.Kohnstamm Mavo in Wad- dinxveen en zitten beiden in de exa menklas. Op zaterdag en zondag ne men ze deel aan de repetities van het Jeugdtheater Hofplein. Suzanne doet voor de tweede maal mee in een produktie en zit al in het zesde jaar van de jeugdtheaterschool. Die derik zit nu in het vijfde jaar. Hij neemt voor het eerst deel aan een produktie. Diederik: "het begint met drie jaar ele mentaire toneellessen en improvisa ties. Ook krijg je stemtraining (logepe- die) daarna mag je mee gaan doen met de grote produkties. Beiden zeggen het toneelspelen, de re petities en de sfeer erg leuk te vinden, maar zien dit zuiver als hobby. "Er zijn in totaal zo'n 40 leerlingen uit het hele land. Bij elkaar hebben we een leuke groep. Dat aantal is door tweeën gedeeld voor de respectievelijke casts. Zo hoeven we niet elke dag tweemaal te spelen en hebben we ook een enkele keer een hele vrije dag". Beiden zijn voornemens tot en met het achtste en laatste jaar van de jeugdto- neelschool door te gaan. Ze hebben ouders die achter hun hob by staan en hen, toen ze ooit op 9-jarige leeftijd begonnen bij het Jeugdtheater Hofplein, brachten en haalden. Ook betalen zij voor hen de toneeloplei ding.... Suzanne: "Diederik en ik zijn niet van plan om van toneelspelen ons beroep te maken. Dat lukt ons toch nooit, om dat die weg erg lang is en er weinig werk te vinden is in beroepstoneel". Kruimelde is het ontroerende verhaal over een schoffie van 10 jaar. Hij heeft geen ouders. Hij woont zo'n beetje bij vrouw Koster, maar meer nog op straat. Zij trakteert hem vooral op slaag en sheldpartijen en stuurt hem uit be delen. Maar toch is hij pas echt hele maal alleen als zij door een ongeluk sterft. Angstig loopt Kruimeltje op kerstnacht alleen door de donkere ver laten straten. Daar vindt hij nog iemand die geheel alleen is. het is een hond. Ze worden vrienden. Kruimeltje noemt hem Moor. Samen worden ze gevonden door de baas van het kleine buurtwin- keltje, Baas Wilkes. Dat gebeurt het eer ste wonder in het leven van Kruimeltje: Baas Wilkes kent zijn vader. Baas Wil- kes en de vader van Kruimeltje hebben in het Wilde Westen samen goud ge zocht en grote avonturen beleefd. Baas Wilkes wordt de nieuwe vriend van Kruimeltje. Met z'n drieën gaan ze op zoek naar de ouders van Kruimeltje. Op die zoektocht beleven ze vele ontroe rende, vrolijke en angstige momenten. De musical is een vrije bewerking van het boek, door Louis Lemaire. Er zijn figuren bijgekomen, de volgorde is ver anderd, scènes zijn weggelaten en an dere zijn toegevoegd. In het boek spe len volwassenen een overgrote rol, in de musical zijn de kinderrollen uitge breid. Zestien liedjes en acht dansen zijn erin geschreven. Kruimeltje wordt afwisselend gespeeld door twee jon gens, Roel Voorbij en Casper Haring. Casper komt uit Rotterdam, Roel komt uit Hoofddorp en dat kan je ook horen. Moor is in het boek een zwaarte straat hond. De Moor van de musical, die in het echt Nero heet, is een jonge Mechel- se herder met een mooie zwarte kop en een bruin lijf. Hij heeft in alle repetities meegedaan, maar toch is het spannend hoe het in de voorstellingen zal gaan. Loes Luca, Frits lambrechts en Joep Dorren zijn de volwassen 'beroepsspe lers' die met enthousiasme en inzet genoten van de repetities met de kinde ren. Voor het eerst is er met de kinderen van het Hofpleintheater een CD gemaakt. Loes Luca, Frits Lambrechts en Joep Dorren zingen met hen zes liedjes uit de musical Kruimeltje. Vanaf 22 december is die CD voor f 12,50 te verkrijgen in het Jeugdtheater Hofplein. Christiaan van Abkoude is de (overle den) schrijver van het bekende kinder boek "Kruimeltje". Hij schreef eerder acht succesboeken over Pietje Bell. Het eerste deel verscheen 78(!) jaar gele den. En nog steeds worden die boeken verkocht en stukgelezen. Aan het begin van deze eeuw stond hij als onderwij zer voor de klas in een volksbuurt in Rotterdam-Zuid. Hij merkte dat de kinderen uit zijn klas niet wilden lezen: ze vonden de be staande kinderboeken te saai. Als prak tisch Rotterdammer begon hij daarom zelf kinderboeken te schrijven. In 1916 ging hij op avontuur naar het 'Wilde Westen'. Hij werd daar pianist en poppenkastspeler voor kinderen. In 1923 schreef hij "Kruimeltje" en ver kocht het boek aan zijn vrienden van Uitgeverij Kluitman. Zij gaven hem daarvoor het bedrag van 200 dollar en voor elke herdruk werd hem 100 dollar beloofd. In de winkels ligt inmiddels de 70ste(!) druk van "Kruimeltje". In 1959 is Van Abkoude in de Verenigde Staten overleden: 79 jaar oud. Hij is nooit meer in Nederland teruggeweest. Dit zijn Suzanne en Diederik uit Zevenhuizen Zevenhuizen - "Als ik boodschap pen ga doen zet ik het knopje over op het hoofdgebouw. Als er iemand op het alarmknopje drukt dan gaat de bel normaal gespro ken bij mij over, maar ben ik er niet, dan kom het signaal bij het bejaardentehuis binnen", verduidelijkt mevrouw M.C.H. Schurink- de Jong. Zij is 25 jaar toezichthoudster op de centrale verwarmingsinstallatie en fun geert als alarmeringspost voor de be woners van de 20 bejaardenwoningen aan de Schoolstraat in Zevenhuizen. "Hoe precies m'n functie heet, weet ik niet hoor," lacht ze. "Ik werd destijds hiervoor gevraagd door wethouder Cor Kreft. M'n man en ik kregen toen deze bejaardenwoning aangewezen aan de Schoolstraat 21. Ik was destijds ruim 47 jaar en inmid dels alweer net 73 jaar. Hoewel de wo ning erg klein is, er geen zolderdieping is zoals bij de andere woningen, heb ben we hier altijd prettig gewoond. M'n man, die ik vroeger erg veel geholpen heb, bleef werkzaam op het land, ver bouwde spruiten en aardappels en ging gewoon door. Ik kreeg het wat makkelij ker nu. Ik moest de bewoners van dit complex zo nodig bijstaan en op de c.v. installatie letten. Daarnaast ben ik nog vele jaren actief geweest in de Gezins verzorging". Ze laat en passant het c.v. ketelhuis zien, dat in een aparte ruimte in deze woning is geïnstalleerd. "Toen we hier pas woonden kwam ie dereen hier aan de deur om te telefone ren. Weinig mensen hadden toen nog een telefoon. Er was een periode in Zevenhuizen dat er een wachtlijst was voor een aansluiting, maar ook vonden ouderen een abonnement te duur. Zo kwamen ze om de dokter te bellen, de dominee of het ziekenhuis. Het was een komen en een gaan. Soms was ik bij nacht en ontij in de weer. Als er iets ernstigs was dan ging ik mee met degene die op had laten bellen. Het is tweemaal gebeurd dat ik na alarmering iemand stervend aantrof, m'n buur vrouw onder andere". dels zijn daar 2 van achter de rug. In Amsterdam scoorde hij een 2e plaats en in Assen bij het nederlandse kam- pioenschap werd hij 6e. Dit doet hij om de vorm wat vast te houden, want mocht er een ijswinter komen en wil hij er goed voor staan voor een eventuele 'Elfstedentocht' (z'n 23e plaats verbe- teren) gaat hij ook eenmaal per week naar de Uithof met schaatsmaat Jan Ot- tevanger en neemt daar deel aan de baanwedstrijden. Maandag was hij 4e in de A-categorie. Het aanstaande seizoen heeft hij het aanbod gehad voor sponsorondersteu- ning. Na z'n werk zullen Zevenhuizenaren hem (als het nog licht is) zien fietsen op een bakfiets met een plastic koepel, waaronder z'n twee kleine kinderen zit- ten. Piet houdt d.m.v. het fietsen op dit vervoermiddel z'n benen in vorm, ter- a wijl het mes aan twee kanten snijdt: z'n B kinderen genieten mee. Vorig jaar overleed de echtgenoot van mevrouw Schurink na een kortstondige ziekte, hetgeen haar erg geschokt heeft. Ze is blij dat haar twee zoons, schoon zoon en schoondochters, alsmede de kleinkinderen dikwijls aankomen en er altijd wel een chauffeur is die haar er gens heen wil brengen of halen... Veel aanloop van de bewoners van de bejaardenwoningen, heeft ze niet meer, immers de laatste jaren is het telefoneren wat afgenomen, omdat veel mensen telefoon hebben. Het alar meren gebeurt nog steeds. Vaak per ongeluk. Dan wordt het lichtknopje aangedaan en per ongeluk met de hand langs het alarmknopje gestreken. Dat is eigenlijk de verkeerde plaats om zoiets te installeren, maar nou ja". Mevrouw Schurink stelt dat haar taak geen vrijwilligersfunctie is. Ze is in dienst van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle. Destijds aangesteld door de gemeente Zevenhuizen, in het kader van de Gezinsverzorging (bejaarden zorg) die toen nog onder de Diaconale zorgen van de plaatselijke kerken viel. Haar taak was (en is) hulp te bieden aan de bewoners van de bejaardenwonin gen. Een aanstellingsbrief van december 1967 geeft deze omschrijving. Mevrouw Schurink ontvangt voor haar verrichte diensten een vergoeding. Hoelang ze haar taak nog zal uitoefe nen, weet ze niet, omdat er plannen zijn de alarmering straks, na de gereedko ming van de aanleunwoningen, te cen traliseren. Wel hoop ze dat ze hier op dit fraaie plekje aan de Schoolstraat kan blijven wonen. Nu niet meer met uitzicht op het akkerland, maar met woningen, waardoor er wat leven in de brouwerij komt. Van de gemeente ontving mevrouw Schurink voor haar 25-jarig jubileum als 'bejaardenwaakster' een fraai hor loge. De burgemeester zou het haar aan komen bieden, maar is helaas ziek ge worden..

Hart van Holland | 1992 | | pagina 25