Hart - van - Holland - allerlei Nieuwe aula begraafplaats Nieuwerkerk ontworpen door Zevenhuizense architect Koetsier Allerbeste bonen voor Max Havelaar Vluggertje met kaasballetjes veel leesplezier tfAVf Kleine Aarde recept Paté du chef vert Camping Crossloop Zevenhuizen Koppel-klaveijassen Waddinxveen Oud Papier Moerkapelle Kleine aarde -recept Nieuwerkerk/Zevenhuizen - Zaterdag middag is de nieuwe aula op de begraaf plaats "De Essehof" in Nieuwerkerk ad IJssel officieel in gebruik genomen. De aula is ontworpen door de Zevenhui zense architect W. Koetsier. De totale kosten van bouwen, inrich ting, tuin- en pade-aanleg en alle ont werp- en begeleidingskosten, bedroe gen ca. f 830.000,-. Voor dit bedrag is ook de luidklok gere viseerd en overgeplaatst van de oude klokkestoel naar het nieuwe klokketo- rentje. Het gebouw is gerealiseerd door Bouw bedrijf Bakker &Zn te Moerkapelle. Het aulagebouw sluit aan op dat ge bouwtje wat reeds in de zestiger jaren gebouwd werd. het betreft het gedeelte dat zich het dichtst bij de spoordijk bevindt. Slechts de achtergevel hier van is onveranderd gebleven. De bin nenbouw ervan is vrijwel geheel mee- verbouwd. Het was inde jaren '60 ook de bedoeling een compleet aulagebouw te realiseren naar een ontwerp van de gemeentear chitect, maar het project is toen slechts gedeeltelijk uitgevoerd. De eerste gedachten over het concept voor de nu gereedgekomen aula wer den geformuleerd in een rapport aan het bestuur van de Gemeente Nieuwer kerk aan den IJssel, in 1988, door archi tect Willem Koetsier te Zevenhuizen. Van het concept uit de jaren '60 is geen gebruik meer gemaakt. Het was te veel verouderd. Het plan voor dit gebouw is gemaakt in samenhang met een padenplan, omdat alle auto's vlak voor de deuren moeten kunnen stoppen. Het reeds bestaande stuk is zo economisch mogelijk geïnte greerd, waarbij het tevens uitgangs punt was die integratie ook vrijwel on zichtbaar te laten zijn. Het gebouw wordt uiterlijk vrij sterk gedomineerd door de sobere, enigs zins monumentale gevel met klokketo- ren aan de zuidzijde en door de opval lende dakranden, welke bedekt zijn met titaanzink. Wat er geheel nieuw is bijge bouwd, is een hal van ca. 4 x 6 meter, het mortuarium ca 6x 6,5 meter en de aulazaal: 11 x 11 meter. Deze ruimten tezamen met de klokketoren en de ur nenmuur, vormen het totale nieuw- bouwgedeelte. Het mortuarium bevat o.m. een ruimte voor het behandelen van bij in het verkeer omgekomenen. Er is ook een koelapparaat aanwezig. In de zaal is plaats voor 77 stoelen in rijen. De stoelenopstelling kan tijdens de gang naar het graf worden veranderd in een opstelling voor condoleance. Ten dien ste daarvan is een kleine, maar goed geoutilleerde koffiekeuken aanwezig. De aulazaal heeft één geheel met glas bezette zijwand op de oostzijde, waar door men uitziet op een binnentuin. Verder zijn er twee glas-in-loodramen, ontworpen door mevrouw Karla Wen ckebach, geplaatst in de zuidzijde van de zaal. Het columbarium of urnen muur, achter het gebouw (vanuit de zaal te zien als 'tuinmuur') bevat nis sen voor 90 urnen. In de directe nabij heid is bovendien een strooiveld aan gelegd. Uiterlijk en interieur zijn in on derlinge samenhang ontworpen en het kleurenpalet is afgestemd op de rode baksteen. Daardoor zijn de kleuren in getogen, doch warm van karakter. De gordijnen zijn violetrood en de deuren donkerviolet van kleur, De beukehou- ten stoelen met zwarte zitkuipen en het houtkleurige panelenplafond creëren mede een gepaste sfeer. Veel aandacht is besteed aan de verlichting. Verder is een goede geluidsinstallatie aange bracht compleet met een zgn. doven- ring. Er kunnen muziekbanden worden afgespeeld en toespraken kunnen wor den opgenomen. Ook is een buiten-ge luidsversterker aangeschaft voor ge bruik bij het graf. Ingezonden Koffiebranders maken zich steeds meer zorgen over de kwaliteit van de aangeleverde koffiebonen. Ondanks het grote aanbod van koffie is de beste kwaliteit maar moeilijk te vin den. Reden is de prijs van koffie op de wereldmarkt, die zo laag is dat de boe ten hun koffiestruiken verwaarlozen. Dat geldt echter niet voor de koffies met het keurmerk Max Havelaar. Door de prijzen die we ontvangen, stu ren we de allerbeste bonen naar de koffiebranders van Max Havelaar." Die verzekering gaven vertegenwoordi gers van kleine boeren dit najaar toen zij in Nederland waren om de Algemene I roducenten Vergadering van de Stich ting Max Havelaar bij te wonen. Die wordt een in de twee jaren gehou den om de koers voor de komende ja- ten te bepalen. atsoenlijke prijs: De zorg van de kof- "ebranders en importeurs is gegrond, aldus de boeren. De prijzen op de wereldmarkt zijn mo menteel zo laag dat de boeren zelfs hun Ptoduktiekosten niet terug verdienen, nun vertegenwoordigers vinden het an ook niet vreemd dat ze minder naar un koffiestruiken omkijken en hun rk:'l t a°ht meer °P andere gewassen De boeren die hun bonen via Max Have- aar verkopen, hebben evenwel geen eden hun koffie te verwaarlozen. Ze tijgen een fatsoenlijke prijs die drie- anH Z0 h°og ligt als de prijs die ze Hst (S voor hun koffie zouden krijgen. 'afgelopen jaar werden de prijsver- ctnllen steeds groter. au§ustus daalden de prijzen op de teldmarkt zelfs naar een niveau van laren dertig. an een halfpondspak koffie hielden de Eerste paal Op de foto de heer S. de Jong die de eerste paal voor de nieuwe kegelbanen sloeg, architect W. Koetsier, alsmede de hoofduitvoerder de heer G. Vastenouw van bouw-en aannemingsmij. Boogaerdt en Schmidt Zevenhuizen-Oud Verlaat - De heer Siem de Jong, voorzitter van de Rotterdamse Kegelbond, sloeg vorige week woensdagmiddag, vlakbij de Zevenhuizerplas, de 'echte' eerste paal voor een gebouw waarin straks acht kegelbanen §6rG3iisG6rd worden Het betekende tevens de uitbreiding van Party-en Sportcentrum "De Zevensprong", waarvan de eigenaar de heer Arnold van Leer, opdracht tot de bouw gaf, welke ca. 70 werkdagen zal duren. De heer S. de Jong sprak na het klaren van de klus, hartelijke dankwoorden aan de heer Van Leer, in de bar van "De Zevensprong Dank vooral omdat de heer Van Leer met de suggestie van de Rotterdamnse kegelbond instemde Hij noemde het een unicum dat er binnen een tijdsbestek van zeven maanden voorbereiding, aan de bouw kon worden begonnen Een dasspeld met kegels vergezelde zijn woorden. In zijn dank betrok Zevenhuizenaar De Jong ook zijn echtgenote. De Rotterdamse Kegelbond bestaat sinds 1896 en neemt toe in ledental. Bij de bond zijn clubs aangesloten uit Gouda Schoonhoven, Lopik, Rotterdam en Bergschenhoek. In het nieuwe gebouw, aan de oever van de plas, worden acht volautomatische kegelbanen aangelegd. Die bieden, naar het wedstrijd-element, tevens de mogelijkheid om recreatief te kegelen en een personeelsavond te organiseren. December is een overvolle maand. Lijst jes maken, inkopen doen, inpakken, uit nodigingen en bezoekjes. En gauw even een hartig hapje tussendoor. Of een vlug ge snack voorde visite. Geen probleem: de oplossing zit in een klein balletje. 100 g. geraspte (licht) belegen kaas; 1/2 pakje Mon Chou; 1/2 kleine ui; mespunt je kerrie; eventueel een mespuntje pi kantpaprikapoeder; 25g. gemalen onge zouten pinda's. Doe de geraspte kaas, Mon Chou, zeer fijn gesnipperde ui en kerrie in een kom (eventueel met papri kapoeder). Kneed met de hand tot een gelijkmatige, samenhangende massa. Vorm met koele hand twintig (20) balle tjes en rol ze door de gemalen pinda 's. Laat de kaasballetjes opstijven op een koele plaats (koelkast). Meersnel-klaar recepten in het nieuwe winternummer van De Kleine Aarde. Te koop in boek winkel of kiosk. Donateurs krijgen het blad gratis. Informatie: 04116-84921. boeren gemiddeld nog maar 11 cent over; van een pak Max Havelaar is dat 98 cent. Voor de kleine boeren is dit een uit zichtloze situatie. Velen zijn gedwon gen hun bestaan als koffieboer op te geven en komen in de krottenwijken van de grote steden terecht. Activiteit: Voor de boeren die met Max Havelaar samenwerken, ziet de toe komst er veel hoopgevender uit. Tomas Caba Chavez uit het dorp Chajul in het noorden van Guatemala weet niet van ophouden als hem gevraagd wordt de situatie in zijn dorp te verge lijken met vijf jaar geleden. "We leefden erg geïsoleerd; zelden kwa men er mensen naar ons dorp. Werk was er nauwelijks, waardoor de men sen maar weinig geld hadden om din gen te kopen. De dorpsmarkt functioneerde dan ook nauwelijks meer. Door Max Havelaar hebben de mensen weer wat geld te besteden. De opgerichte coöperatie van koffie boeren geeft nu een paar honderd man nen en vrouwen vast werk. Er wordt weer gehandeld op de markt en regel matig komen er vrachtwagens in ons dorp." Zaadje: Tomas is in Chajul verantwoor delijk voor de koffieexport van de Aso- ciacon Chajulense, die in 1989 werd opgericht. "Samen sta je nu eenmaal sterker dan alleen" geeft Tomas als reden voor de oprichting. "Vroeger waren de boeren afhankelijk van tussenhandelaren, die de koffie tegen zeer lage prijzen op kochten. De koffie exporteren we nu zelf." In 1990 begonnen de boeren uit Chajul hun koffie via Max Havelaar te verkopen. De coöperatie is, nadat ze met dertig leden zijn begonnen, inmiddels uitgegroeid tot 2000 leden. "Aanvankelijk moesten we de laatste verwerking van de bonen aan anderen overlaten, maar met extra inkomsten door Max Havelaar hebben we een ei gen koffiefabriekje kunnen bouwen", vertelt een opgetogen Tomas. Met die benficio seco kunnen ze hun koffie helemaal zelf klaar maken voor de export. Tussenhandelaren slaan Chajul steeds vaker over omdat de boe ren hun lage prijzen niet langer accep teren. Solidariteit: De koffieboeren vinden echter dat meer families die voor hun inkomen van de koffieverbouw afhan kelijk zijn, binnen het Max Havelaar- initiatief een kans moeten krijgen. De groeiende maar nog beperkte Max Ha velaar- markt moet opengesteld wor den voor meer kleine koffieproducen ten, zo menen ze. Een solidaire gedach te, maar het zou nog beter zijn als er veel meer Max Havelaar gedronken wordt. De wintermaanden met Sinter klaas en Kerst, waarin traditioneel meer aandacht is voor de problemen in de Derde Wereld, is een goede aanlei ding om ook eens bij de situatie van kleine koffieboeren stil; te staan. Soli dariteit, hand in hand met kwaliteit. Bij een stralend menu past een feeste lijk voorgerecht. Deze groentenpaté zal uw gasten smakelijk verrassen. Daarna zien ze met spanning uit naar het hoofd gerecht. 200 g schorseneren; 200 g aardappels; 200 g venkel; 3 stengels prei (witte stuk); 250 g paksoi; 2 dl kookvocht/ groentebouillon; 12ggelatine; 1 teentje knoflook; 2 eieren (liefst scharrel); pe per en (kruiden-)zout; boter; cakevorm (ca.l 1); vetvrij papier. Schorseneren schoonboenen en 5 minuten koken in een bodempje water. Uit het water ha len, laten afkoelen en het zwarte vel eraf schrapen. De geschilde aardappe len en schoongemaakte groenten in stukken snijden en gaar koken in 20 minuten. Intussen de patévorm met vetvrij papier bekleden. Laat een rand papier oversteken om de bovenkant mee te bedekken. Beboter het papier. Ook in naden en hoeken. Blancheer de paksoi een paar minuten in kokend water. Goed laten uitlekken. Giet de gare groenten af en bewaar het kook vocht. Los de gelatine daarin op vol gens gebruiksaanwijzing. Pureer de ge kookte groenten (behalve de paksoi) in een passevite. Meng de puree met de geperste knoflook, eieren en het gelati- nevocht. Op smaak maken met peper en (kruiden-)zout. Schep om-en-om een dun laagje puree en paksoi in de vorm. De bovenste laag is puree. Bedek met het overstekende papier en stoom de paté au-bain-marie in de oven bij 175 o C (stand 3) gedurende 45 minuten. La ten afkoelen in de vorm. Dan omkeren en het papier verwijderen. Serveren met een koud sausje van zure room of mayonaise. Zevenhuizen - Zaterdag 19 december werd de jaarlijkse 'camping crossloop' gehouden. De uitslag op 4 km. is: 1. Robert Langenhuizen uit Waddinxveen in 16.20 min. 2. Ferry Boon uit Waddinx veen 17.20 min. 3. E. de Graaf Rotter dam 18.12; 4. Luuk Schweibbe Wad dinxveen 18.16 min. 8 km: 1. L. Bregman Benthuizen 35.12 min. 2. Wim van Rijs Voorburg 35.26 min. 3.Ed Biersteker Katwijk 35.39 min. 4. Frans Burger Rotterdam 35.47 min. 5. Martin Kortlever Zevenhuizen 36.07 min. 12 km. 1. Ed van Gemeren Boskoop 44.35 min. 2. Maarten van Erkel Nwk. a d. IJssel 45.54 min. 3. Albert v.d. Kolk Rotterdam 46.56 min. 4. Frans Olijne Waddinxveen 47.24 min. 5. Piet Eikelen boom Zevenhuizen 47.34 min. 12 km. 1 Thea v.d. Berg Bleiswijk 58.56 Waddinxveen -Op zondag 27 december a.s. wordt er weer een Koppel-Klaver jast oernooi gehouden bij v.v. Waddinx veen. Aanvang 14.00 uur in de voetrbal- kantine van v.v. Waddinxveen. Ook in het nieuwe jaar wordt er weer oud papier in Moerkapelle verzameld en wel op 8 en 9 januari a.s. in plaats van 1 en 2 januari. Nadere berichtgeving volgt.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 27