Rij in* veld Politie Rijneveld Hartelijk afscheid van (juf) Francien van Toorn De heer A. van Meeteren gekozen tot hoofdingeland Bezoek Bloemenveiling Holland tijdens kerstvakantie Tentoonstelling over Gerard Leeu in het Museum het Catharina Gasthuis J Kerstbal in Benthuizen Koffiebar De Schutse pagina 7 Aanrijding met blikschade Verkiezingen Stembureaus Opkomstpercentages Hoofdleidster wordt inval-groeps- leidster gezinsvervangend tehuis Eigen honk De Grobbebollen Ik vind het verschrikkelijk leuk.. Peuterspeelzaal is om kinderen te leren spelen en delen Leiding en groepen Nieuwjaarsnacht Stichting Kruiswerk Hart van Holland Op 11 december jl. reed een inwoner van Boskoop over de Hoogeveenseweg in de richting van Benthuizen. Geko men bij de T- splitsing met de Omlei- dingsweg, kwam vanaf de Omleidings- weg een Peugeot de Hoogeveenseweg oprijden. De Boskoper moest krachtig remmen, gleed door het natte wegdek de middenberm in en belandde enkele tientallen meters verder tegen een lan taarnpaal. Buren zien iets verdacht. Op 13 december kregen slapende be woners van een woning aan de.Croesin- ck ongewenst bezoek. De overburen die iets verdachts zagen belden de be woners wakker. De "bezoekers" maak ten dat ze wegkwamen. Helaas kon ook een uitgebreid buurtonderzoek niet tot de aanhouding van de daders leiden. Woninginbraken. Op 17 en 18 decem ber zijn er woninginbraken gepleegd aan de Beatrixstraat en de Chris- tinastraat te Benthuizen als ook in de Kreeftstraat in Hazerswoude Rijndijk. Met name tijdens de donderdag(koop) avond in Hazerswoude Rijndijk willen bepaalde personen nogal eens op pad gaan. Gevonden voorwerpen: In het politiebureau van Hazerswoude liggen nog ruim 50 sleutelringen met sleutels e.d. te wachten op de eigenaars. In ja nuari zullen er een aantal vernietigd worden, dus wie er nog een sleutelbos kwijt is doet er goed aan om kontakt op te nemen met het politiebureau, tel. 01714-15300. Men kan natuurlijk ook langs komen om zelf in de la te komen kijken. Rotterdam - De door het districtsbe- stuur voorgedragen kandidaat, de heer A. van Meeteren (53) uit Moordrecht, is woensdag 16 december jl. door de stemgerechtigde ingelanden in het Ringvaartdistrict gekozen tot hoofdin geland van het hoogheemraadchap van Schieland. Van de 1098 stemmen die uitgebracht werden waren er 457 voor de heer Van Meeteren. Op de te genkandidaten, de heer C. Cevaal uit Nieuwerkerk ad IJssel en de heer Th. P.M. Heemskerk uit Zevenhuizen, wer den resp. 262 en 379 stemmen uitge bracht. Op woensdag 16 december hield he hoogheemraadschap van schieland verkiezingen in het Ringvaartdistrict. Deze verkiezing vond plaats om één vakature te vervullen in de verenigde vergadering, het algemeen bestuur van Schieland (33 leden): een vakature hoofdingeland in de categorie 'ge bouwde eigendommen', het betrof hier geen algemene verkiezing maar een herverkiezing die werd gehouden naar aanleiding van gevoerde procedures tegen de toelating van een verkozen verklaarde hoofdingeland in november 1989. Van 12.00 tot 19.00 uur waren de zes stembureaus in het Ringvaartdistrict geopend voor de stemgerechtigde in gelanden (diegenen die in het Ring vaartdistrict gebouwde eigendommen hebben. Dat wil zeggen dat men ge bouwde eigendommen in erfpacht of in eigendom heeft, hiervan he recht van opstal, van vruchtgebruik, van gebruik of bewoning heeft). Nadat per stembu reau de stemmen waren geteld, werden de processen-verbaal van stemopne ming naar het hoofdstembureau ge bracht. Dit was de Verrijzeniskerk in Rotterdam-Alexanderpolder. De voor zitter van het hoofdstembureau maak te hier om 20.30 uur de uitslag bekend van het totaal aantal stemmen dat op iedere kandidaat was uitgebracht, met een totaal van 1098 stemmen. De opkomstpercentages verschilden per stembureau nogal van elkaar. De hoogste opkomst werd gehaald op het stembureau in het Verenigingsgebouw "De Zespunt" in Moordrecht met een percentage van 13,14. De laagste op komst was in he stembureau in het Wijkgebouw 'De Scheg' in Ommoord met een percentage van 0,85. Onder meer dit lage percentage zorgde ervoor dat het opkomstpercentage in het hele Ringvaartdistrict op 5,15 lag. Hoofd stembureau Het Lage Land: 2,77%; Ommoord: 0,85%; Schollevaar: 1,39%; Nieuwerkerka.d.IJssel: 01,36%; Moord recht: 13,14 De Goudse Veiling: 8,28%. totaal 5,15%. Het algemeen be stuur van Schieland beslist op 23 fe bruari 1993 over de toelating van de heer A. van Meeteren. Naaldwijk- Ook tijdens deze kerstva kantie zet Bloemenveiling Holland haar deuren wijd open voor belangstellende vakantievierders. In de kerstmaand december is Bloemenveiling Holland hét alternatief om alvast die speciale kerstsfeer te proeven. Dennegroen, kerststerren, hulst en kerststukjes ver schijnen dagelijks in grote hoeveelhe den voor de digitale veilingklokken. Daarnaast zijn ook de tulpen, narcissen en hyacinten al in ruime mate vertegen woordigd. In de kerstvakantie organi seert Bloemenveiling Holland speciale kerstrondleidingen. Deze vinden plaats op woensdag 23 en maandag 28 decem ber, zowel bij veilingcentrum Naald wijk als bij veilingcentrum Bleiswijk. lijdens deze speciale rondleidingen wordt de bezoeker door een rondleid- ster uitvoerig ingewijd in het veilingge- beuren. Voor een rondleiding bij vei lingcentrum Naaldwijk dient de bezoe ker zich om 08.30 uur te melden bij de Toeristeningang aan de Elsenzijde van het veilingcomplex. Bij veilingcentrum Bleiswijk dient men zich om 08.00 uur te melden bij de receptie. De rondlei ding duurt tot ongeveer 11.00 uur. Kos ten: f 4,- per persoon in Naaldwijk, f 2.50 in Bleiswijk. Via een speciale bezoe kersroute op veilcentrum Naaldwijk kan men ook zelfstandig kennis nemen van het levendige veilproces. Deze be zoekersroute is geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.00 uur tot 10.00 uur. Een bezoek op donderdag is niet aan te raden, omdat het veilen dan al vroeg eindigt. Op 31 december is de veiling gesloten. Voor meer informatie en aanmelding kunt u bellen met de afdeling PR, telefoon 01740-32158 (veil centrum Naaldwijk) en 01892-40200 (veilcentrum Bleiswijk). Van 19 december tot en met 21 februari 1993 is in het Stedelijk Museum het Catharina Gasthuis een tentoonstel ling over de drukker Gerard Leeu. Leeu was een centraal figuur in de ontwikke- 'ng van de boekdrukkunst in Neder land. Met deze tentoonstelling wordt bedacht dat Gerard Leeu in december '90 jaar geleden is overleden. Dit is de eerste tentoonstelling in Nederland die besteed wordt aan een drukker vóór 1 Gerard Leeu begon zijn activitei ten in Gouda, waar hij vanaf 1477 onge veer zeventig Nederlandstalige uitga ven liet verschijnen. In 1848 veplaatste zijn drukkerij naar Antwerpen, waarschijnlijk omdat hij daar een gro- ter afzetgebied vond dan in een relatief i'^'Jte stad als Gouda. In december '''92, de precieze datum is niet bekend, kwam Leeu om het leven na een uit de hand gelopen ruzie met lettersteker snric van Symmen. Het eerste deel van de tentoonstelling is gewijd aan de oor Gerard Leeu de in Gouda gedrukte oeken, de zogeheten incunabelen of 'egedrukken. Deze boeken zfjn vaak met de hand versierd of geïllustreerd met prachtige houtsneden. In het twee de deel van de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan onderwerpen die in de Goudse uitgaven van Gerard Leeu aan bod komen, zoals fabels over dieren, bijbelverhalen en de pelgrims tochten. In het laatste deel van de expo sitie wordt ingegaan op de gebruikte drukkersmaterialen "van augustijn tot zethaak" en de techniek van drukken. Rondom de tentoonstelling worden ook enkele activiteiten georganiseerd zoals lezingen en demonstraties. De Leidse privédrukkerij "De Ammoniet" zal een gelegenheidsdruk uitbrengen en in februari 1993 zal in de Agnietenka- pel in Gouda een klein symposium wor den gehouden over Gerard Leeu. De tentoonstelling wordt georganiseerd in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam, drukkerij "De Ammoniet" en de Oudheidkundige kring "Die Gou- de" die dit jaar haar 60- jarig bestaan viert. Stedelijk Museum het Catharina Gasthuis; Oosthaven 9; 2801 PB Gouda; tel. 01820- 88364 nthuizen - Op hartelijke wijze is vorige week donderdagmorgen afscheid genomen 7 de hoofdleidster van peuterspeelzaal "De Grobbe bollen "in Benthuizen. Op deze 1 fa n /-/ m/lf /ion h l,. II:J I. Benthuizen - varn -rf v. ui v/i/i/i,t/viic.11 ut c/c.ii(iui4iCfi. v_/iy r>k/.k ochtend, met een poppenkastvoorstelling voor de peuters, werd de scheidende peuterleidster een tafelkleed met de namen van alle peuters overhandigd en was er uiteraard een bloemenhulde. Eén en ander vergezeld van hartelijke afscheids-en dankwoorden van bestuur en ouders. Na 20 jaar vertrekt een zeer gewaar deerde peuterleidster, die ooit vanuit Den Haag in Benthuizen kwam wonen en aldaar, toen haar kinderen klein waren, 'inval'-kleuterleidster werd op beide kleuterscholen. Echter de functie van 'vast' peuterleidster, was nog beter te combineren met jonge kinderen en zo begon ze aanvankelijk twee ochten den per week in een ruimte in dorps huis "De Tas". Daar was de peuterspeel zaal twee jaar eerder, officieel van start gegaan.(1970 red.) "Elke keer moesten we de stoeltjes en tafeltjes op z'n plaats zetten en na af loop weer opruimen, net als het speel goed. We waren maar wat blij toen we na enkele jaren een eigen onderkomen kregen in een voormalig houten school gebouw aan de Roode Kruisstraat. Toen dat een jaar of wat geleden zo bouwvallig werd dat we een ander on derdak moesten, is er actie gevoerd om geld bij elkaar te krijgen om een nieuw gebouwtje te realiseren". Zo konden we een eigen ruimte in ge bouw "De Tas" realiseren". "En zo mochten we ons twee en een halfjaar geleden gelukkig prijzen dat ons eigen 'honk' in het dorpshuis, ge reedkwam. Prachtig toch een eigen ingang, eigen toiletten, een kantoortje wat tevens keuken is, een ruime hal, een ruime speelzaal met leuke hoekjes en erg overzichtelijk. Dat we geen buiten speelplaats hebben vinden wij geen bezwaar, immers die drie uurtjes bin nen, worden thuis weer gecompen seerd. 's Middags kan het kind daar buiten spelen als het weer het toelaat... We hebben hier volop materieel waar het kind z'n energie door kwijt kan. Dat varieert van een zandbak, een water bak, een klimhuis, fietsjes en rijdend materieel. We hebben een prima func tionerende speelzaal. We zijn er dolge lukkig mee". Francien, knikt lachend om haar woor den kracht bij te zetten. Er tussendoor helpt ze een kindje om een puzzelstukje op z'n plaats te leggen, want dit gesprek vindt plaats tijdens haar laatste 'werkzameochtend, woensdag 16 december. Fotografen lopen af en aan om haar met haar peuters te vereeuwi gen... Enkele peuters zijn hangerig, voe len klam aan. Er heerst griep en er blij ken wat kindjes ziek te zijn. Er worden biscuitjes rondgedeeld en een kwartiertje later klinkt het sein 'in de kring'. Stoeltjes worden aangeschoven en om de beurt mag elk kind een liedje opgeven. Geweldig vinden ze de liedjes waar manieren bij gemaakt moeten wor den Op deze laatste (gewone) ochtend, lijkt het of er een weemoedig trekje om de mond van Francien ligt. Als alles achter de rug is en de kerstvakantie een feit, zal ze terugdenken aan deze ochtend en de afscheidsmorgen met de moe ders en het bestuuren ongetwijfeld aan haar beginperiode Van twee ochtenden per week in 1972 werden het drie ochtenden en tenslotte vijf ochtenden, met een totaal van 15 uur. Ze houdt van de peuters, houdt van haar werk, maar toch vertrekt ze. "Ik heb het 20 jaar volgehouden omdat ik het werken met peuters verschrikke lijk leuk vind. Toch moet je eens een keer een streep kunnen zetten. Ik heb het gevoel dat ik jongeren een kans moet geven. M'n leeftijd speelt best wel een rol in m'n besluitvorming om met het peuterwerk te stoppen. Bovendien trekt hetgeen ik straks ga doen, me ook. Omdat onze gezinssituatie, nu m'n kin deren zijn uitgevlogen, het toelaat, word ik inval-groepsleidster in een ge zinsvervangend tehuis voor verstande lijk gehandicapten in Voorschoten. Dat werk ligt me ook bijzonder op het hart". Een aantal ouders van lichamelijk of verstandelijk gehandicapten in Bent huizen zal dit ongetwijfeld beamen, immers Francien was er een groot voor stander van om ook gehandicapte peu ters toe te laten op de peuterspeelzaal. Daarom heeft één groep van 20 peuters, drie leidsters. "Op dit moment hebben we geen ge handicapt kindje op de peuterspeel zaal, maar enkele jaren geleden hadden we er drie tegelijk. Deze peuters func tioneerden hier, met een beetje extra zorg, uitstekend. Eén verstandelijk ge handicapt kindje is van zo'n hoog ni veau, dat ze naar de gewone basis school gaat. Dat kinderen met een han dicap toegelaten moeten kunnen blij ven is een grote wens van me. Ik ver wacht dat Emmy Brouwer, die mij als hoofdleidster opvolgt met een hoofd knik naar Emmy die aan een ander tafel tje met enkele kinderen bezig is), deze lijn voort zal zetten en zich hiervoor blijft inzetten". Het omgaan met kinderen is altijd Fran cien haar lust en haar leven geweest. De peuterspeelzaal had haar volledige in zet en aandacht. Jammer vindt ze het dat er bij sommigen nog een taboe op de peuterspeelzaal rust. "Het is zeker geen kinderdagverblijf waar werkende moeders hun kinderen brengen. Een moeder die een kindje op de peuterspeelzaal brengt zou in die twee en een half uur dat haar kindje weg is, niet eens een baan kunnen hebben. Hooguit kan ze een keer ongestoord boodschappen doen of naar de kapper, of dat klusje in huis doen waar ze geen kinderhandjes bij kan hebben. Een peuterspeelzaal is echt bedoeld voor de ontwikkeling van de peuter. In het begin stond ik er als doorgewinter de kleuterjuf, ook een beetje argwa nend tegenover. Dat was een vooroor deel. In m'n opleiding was me altijd voorgehouden dat een kind tot z'n vier de jaar bij z'n moeder thuis hoorde. Nu merk je dat peuters van een jaar of drie- ze mogen bij ons overigens al komen als ze twee en een half jaar zijn - behoefte hebben om met andere kinderen te spe len. Vooral als het kind alleen is thuis, de andere kinderen naar school zijn, of de oudste. Op de peuterspeelzaal leert het kind spelen en delen en met andere kinde ren omgaan en even moeder los te la ten. Twee ochtenden per week is zeker vol doende om 'uit spelen' te gaan. Bij uit zondering, als een peuter bijna vier is, mag deze- maar dan moet de noodzaak aangetoond worden - drie ochtenden komen. Overigens zijn er ook peuters die maar één ochtend komen. Daar door komt het dat je bij ons niet echt van homogene groepen kunt spreken". "We hebben in feite drie groepen, maar twee groepen van twee morgens en één van één morgen. Zo'n 56 peuters in totaal. Els de Jong, die 4 jaar aan onze peuter speelzaal verbonden is, is hier twee ochtenden en Vera v.d. Kroef (2 jaar bij de Grobbebollen) eveneens twee och tenden. Rita Lievaart is de nieuwe leidster voor één morgen en Lyda v.d. Bosch die invalleidster was, komt nu ook voor twee morgens. Elly Brouwer, ook al 12 jaar leidster, neemt mijn plaats in, het geen betekent dat ze vijf morgens draait. Ik hoop en verwacht dat peuter speelzaal "De Grobbebollen" tot in lengte van jaren een functie mag blijven houden en wens leidsters en bestuur het allerbeste toe". Benthuizen-Zaterdagavond 26 decem ber, is er in het Benthuizen Ontmoe- tings Centrum een kerstdisco. Net als ieder jaar wordt dit een feestelijke avond met toepasselijke muziek, die wordt verzorgd door de Drive inn Disco Fireball.. De BOC is gelegen tussen de Sportvelden en Dorpshuis De Tas. Aan vang 21.00 uur. Hazerswoude-dorp - Koffiebar De Schutse houdt zaterdagavond 27 de cember eer. 'walk-inn' in het gebouw aan de Breitnerlaan 1 in Hazerswoude- dorp. Aanvang 20.30 uur. Elkaar nieuwjaar wensen kan in de vroege ochtend op 1 januari om 00.30 uur in koffiebar "De Schutse" aan de Breitnerlaan 1. t.k. antieke hang-olielamp 125,- en open haardscherm 35,- 01828-19303 Jaap en Astrid gefeliciteerd met jullie tweeling!!! van ons allemaal xxxx t.k. gevraagd in goede staat fiets-schuurtje 01828-11454 t.k. nieuwe Union damesfiets 01828-18069 Bereikbaarheid "Kleine dorpen Rijneveld(Rijnwoude) en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: Spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01728-9322. Divisie ouder-en kindzorg Spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur tel. 01715-1463. Voor noodgevallen buiten spreek uurtijden: 071 - 122445. Een wijkver pleegkundige wordt dan voor u op geroepen. Openingstijden uitleenmagazijn: Koudekerk a.d. Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrij dag 13.00 -14.00 uur. Hazerswoude-dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30 - 19.30 uur. Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 - 14.00 uur.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 7