Ambtsketen Rijnwoude Filmavond in De Schuilplaats "De ver dwaalde vuilniszak" Tuinliefheb- bers opgelet Schieland droeg wegenbeheer over Schoon Schip Milieutip Kerkdiensten Hart van Holland/13 januari 1993 pagina 13 Schakels Stenen Medische weekeinddienst Benthuizen en Boskoop Aan de lijn Stichting Kruiswerk Hart van Holland was een leuke kinder voorstelling van het duo Sanders en Ko voor Zevenhuizense jeugd, zaterdagmiddag in dorpshuis Swanla, onder auspiciën van De Zeven Muzen. Een schitterend decor met een echte vuilnisbelt met sprekende gieters, bewegende vuilnisbak ken, een tovenaar, een kraai en een goede afloop voor Niki die z'n knuffel terug vindt! Koffieochtend Koffiebar De Schutse Mooi Schoon Plant-aardig? Keuze genoeg Kleine Aarde recept van de week Kaascake Rijnwoude (Hazerswoude-dorp) - Wil lem Vis te Hazerswoude-dorp, is de ont werper van de nieuwe ambtsketen en penning die gedragen wordt door de burgemeester van Rijnwoude bij offi ciële gelegenheden. Op de Nieuwjaars receptie werd deze door burgemeester M.J.J.M. Boelen voor het eerst gedra gen. Door zilversmid V.d. Putte is de ambtsketen vervaardigd. Willem Vis: "De zilveren keten is samen gesteld uit lange horizontale schakels, afgewisseld door achthoekige. De scha kels worden door middel van kleine schakeltjes met elkaar verbonden, waarna ze één geheel vormen. De acht kantige schakels bevatten motieven die terugwijzen naar de historie toen het grondgebied van de huidige ge meente Rijnwoude hoofdzakelijk be stond uit uitgestrekte wouden. De vier daarin meest voorkomende boomsoor ten zijn op de schakel weergegeven, nl.: de hazelaar, de eik, de berk en de pijn boom. De eerste drie worden weerge geven door een bladmotief en de laat ste door middel van een kegel. De boomsoorten hebben elk symboli sche betekenis. De hazelnoot staat voor 'verborgen wijsheid' en vertegen woordigt vrede. De eik belichaamt sterkte, bescherming, duurzaamheid, dapperheid en waarheid. De berk brengt vruchtbaarheid, licht, bescher ming tegen heksen en verdrijft kwade geesten. De pijnboom staat voor op rechtheid; betrouwbaarheid, levens kracht, karaktervastheid en stilzwijg- zaamheid. Overigens wijst het woord 'woude' in veel dorpsnamen in de omgeving óók op dit verleden. Bij de keuze van de nieuwe gemeentenaam heeft dit ook een rol gespeeld. Daarentegen is de achthoek van oudsher het symbool voor vernieuwing, herleving en weder geboorte. De meeste stenen doopvon ten in oude kerken zijn bijvoorbeeld achthoekig. De horizontale, lange schakels drukken met het golfmotief de verbondenheid met het water uit. De 3 kernen waaruit Rijnwoude bestaat, zijn immers typi sche polderdorpen. Dit wordt nog ex tra benadrukt door de gestileerde mo lenwieken die het ontstaan van de pol der en het voortdurend bewaken van het waterpeil verbeelden. Een rivier als de Rijn was en is daarbij natuurlijk nauw betrokken en deelt dus in de sym boliek. Op nog een paar manieren roept de keten herinnering op aan de 3 voor malige gemeenten. De 3 achterste scha kels dragen hun wapens en het is niet toevallig dat zij zich, bij het dragen van de keten, letterlijk 'achter de rug' bevin den. BoVendien is om de keten op be scheiden wijze een levendige toets te geven, op elke as van de molenwieken, een kleine cabochon geslepen en een siersteen -of zo men wil- halfedelsteen geplaatst. Ze hebben de kleuren die voorkwamen in de wapens van de voor malige gemeenten die nu deel uitmaken van het nieuwe wapen. Zo geeft 'malachiet' de groene kleur van de 'turven' van Benthuizen weer; de 'carneool' het rood van Hazerswoude en "lapis azuli" tenslotte het blauw uit het blazoen van Koudekerk. Ook aan sommige sierstenen worden bepaalde eigenschappen toegeschreven. Zo zou b.v. de 'carneool' of 'kornalijn' onderne mingslust en levensmoed schenken en de drager bovendienonweerstaanbaar bij de vrouwen maken. De 'lapis lazuli' bevordert karaktervastheid en zin voor kleur en harmonie. Waar de beide uit einden van de keten samenkomen en hem zo tot een eenheid maken, bevindt zich de schakel waaraan de penning, het 'onderscheidend teken van 's bur gemeesters waardigheid' is bevestigd. De penning draagt aan de ene zijde het rijkswapen en aan de andere zijde het wapen van de gemeente. De penning wordt op een zodanige manier beves tigd, dat hij eenvoudig kan worden los gemaakt om gedraaid opnieuw beves tigd te kunnen worden. De hierboven genoemde schakel ver zinnebeeldt de vruchten die samen werking en samenvoeging, ook van ver leden en heden, uiteindelijk afwerpen. Hiertoe bevat deze een compositie van de zaden, die op de andere schakels voorkomen". Benthuizen - Koffiebar De Schuilplaats vertoont zaterdagavond 16 januari a.s. de film "The girl who ran out of night" (het miesje dat uit het duister vlucht te). Deze film gaat over Suzan, die van huis wegliep. Ze komt op zekere dag een jongen tegen, met wie zei al gauw vriendschap sluit. Uit nieuwsgierigheid gaan ze ook eens drugs proberen. Dan hebben ze geld nodig. Haar vriend is namelijk opgepakt wegens inbraak en er is een borgsom nodig om vrij te komen. Via dubieuze relaties valt ze tenslotte in handen van onderwereldfi guren. Hoewel het er somber voor haar uitziet komt er een happy end. De film wordt gedraaid in het vereni gingsgebouw "De Bron" achter de Her vormde kerk, aanvang 20.30 uur. Deur open 20.00 uur zondag 17 januari Benthuizen: Herv. kerk 9.30 uur ds. J.W. Goossen Waddinxveen 18.,00 uur ds. J. Boer De Hoeksteen Herv/Geref. 10.00 uur ds. J. Borst Nootdorp Geref.Gem. 9.30 uur leesdienst 15.00 uur ds. C. van Dieren Hazerswoude-dorp: Geref. kerk 10.00 uur ds.A.C. Poley 17.00 uur ds. D.N. Verschoor Rijnsburg R.K. 16 januari 19.00 uur H. Mis zon dag 17 januari 10.00 uur H. Mis en 11.30 uur idem Hazerswoude-Rijndijk: Geref.kerk 10.00 uur ds. W.A. v.d. Lugt 16 januari en 17 januari dokter P.P.M.T. Hermans Zuidwijk 2 Bos koop tel. 01727-12038. Bereikbaarheid "Kleine dorpen" Rijneveld(Rijnwoude) en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: Spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01728-9322. Divisie ouder-en kindzorg Spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01715-1463. Voor noodgevallen buiten spreek uurtijden: 071 - 122445. Een wijkver pleegkundige wordt dan voor u op geroepen. Openingstijden uitleenmagazijn: Koudekerk a.d. Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrij dag 13.00- 14.00 uur. Hazerswoude-dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30 - 19.30 uur. Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 - 14.00 uur. Benthuizen- De decembermaand, een maand vol verrukkelijke versnaperin gen en eetfestijnen, is inmiddels verle den tijd. Thans kijkt menigeen met ge fronste wenkbrauwen naar het gewicht dat de personenweegschaal hen voor houdt. De objectieve weergave van de ze apparaten is onbetwist en zal voor nemens hebben doen besluiten. Het bovenstaande heeft het eendagsbe- stuur van de Plattelandsvrouwen te Benthuizen geïnspireerd tot de keuze voor een avondvullend programma in de ontmoetingsruimte van de 'Hoek steen'op: 20 januari 1993, om 20.00 uur. Deze voorlichtingsavond zal worden verzorgd door de bekende organisatie van de "Weight Watchers". Benthuizen - Woensdagmorgen 20 ja nuari is er een koffieochtend voor vrou wen in verenigingsgebouw "De Bron", Dorpsstraat 42, achter de Ned. Herv. kerk Benthuizen. Aanvang 9.30 uur. Spreker is ds. D. van Keulen. Het onderwerp:"Geloof en gevoel". Er is kin deroppas aanwezig. Toegang gratis. Voor inlichtingen en eventueel vervoer kan men bellen: 079- 313 856. Hazerswoude-dorp - Koffiebar De Schutse heeft goochelaar Erik van Dam uitgenodigd voor zaterdagavond 16 ja nuari. Hij heeft met zijn goochelkun sten een bijzondere aantrekkings kracht op de jeugd. Goochelen vindt Erik een manier bij uitstek om jongeren met het evangelie in aanraking te bren gen, of christenen aan te moedigen in hun geestelijke leven. Hij toont allerlei trucs met een boodschap. De goochel- show begint om 20.30 uur Breitnerlaan. De KNNV-regio Delft heeft de zaadlijst 1993 uitgebracht. De lijst bevat 77 soor ten planten die of tot onze inheemse flora behoren of planten die in een na tuurtuin goed tot hun recht komen. Het criterium voor de eerste groep is dat ze op de totale streeplijst staan van Flo- ron/Rijksherbarium. enkele voorbeelden van de inheemse soorten zijn: Koninginnekruid, Rapun- selklokje, Ruige anjer, Witte honingkla- ver, Wouw, Zegekruid. Enkele niet inheemse, maar tocht mooie planten zijn: Geitebaard, Jacob- sladder, Lavathera, Witte onschuld, met vele planten van deze lijst geeft men vele insecten b.v. vlinders een goed belegde boterham. Wie de lijst wil ontvangen kan een enve lop met een envelop plus postzegel aan zich zelf gericht sturen aan: KNNV-re gio Delft (zaadlijst), Wezelstraat 38, 2623 CK Delft met het verzoek om zo'n lijst toe te sturen. De zaden kosten een gulden per zakje, excl. portokosten. Rotterdam-Op 1 januari 1993 is de Wet 'herverdeling wegenbeheer' in werking getreden. Voor het hoogheemraadschap van Schieland betekent dit dat na 1 januari de bevoegdheden voor het beheer en onderhoud van openbare wegen en paden zijn vervallen. Tot 1 januari was het schap verantwoordelijk voor het beheer en onderhoud van ca. 90 km. polderwegen, het merendeel van deze wegen en paden komt in beheer en onderhoud bij de diverse gemeenten; van een vijftal wegen wordt het beheer en onderhoud overgenomen door de provincie Zuid-Holland. Voor Waddinxveen wordt de gemeente de beheerder van de navolgende we gen: Zesde Tochtweg, Zevende Tochtweg, Onderweg, Honderdmorgensedijk, Zui delijke Dwarsweg en Laantje van Akker oord. In Zevenhuizen-Moerkapelle is dat zeer omvangrijk. Reeds is er veel te doen geweest over de financiële consequen ties die de wegenovername het voor Zevenhuizen-Moerkapelle heeft. De navolgende wegen worden vanaf nu dus door de gemeente onderhouden: Rottedijk, Zesde Tochtweg, Onderweg, Honderdmorgensedijk, Oranjestraat, Middelweg. Herenweg, Groeneweg, Zuideinde, Bergse L. Rottekade, Bier- hoogtweg, Noordeinde, Wollefoppen- weg, Bermweg, Vlietkade, Knibbelweg, Bredeweg, Julianaweg, Swanlaweg, Julianastraat, Zuidplasweg, Moerka- pelse Zijde, Plasweg, Linker Rottekade, Tweemanspolder (molenpad), Een- drachtsdijk, Tweemanspolder, Koren molengat (Molenviergang), Oprit naar de bovendijk. De Bredeweg wordt door de provincie Zuid-Holland onderhou den. De Noordringdijk en de Kanaaldijk in* Waddinxveen eveneens. De overdracht van beheer en onder houd van openbare wegen van Schie land naar gemeenten en provincie, be tekent dat eventuele klachten of vragen over de wegen moeten worden inge diend bij de bevoegde instantie. Dit kunnen bijvoorbeeld meldingen over gaten in het wegdek zijn, maar ook klachten over de verlichting, de toe stand van de bermen, of aanmerkingen op de algemene verkeersveiligheid, het nemen van (nieuwe) verkeersmaatre gelen valt ook onder de verantwoorde lijkheid van de wegbeheerder. Door De kleine Aarde, Postbus 151, 5280 AD Boxtel, 04116-84921 Ach, ijdel zijn we allemaal. Wie graag eens mooi is, hoeft zich dus niet te schamen. Maar de vraag is wel: wie betaald de prijs voor ons wufte gefla- neer? Nee, we hebben het nu even niet over uw portemonnee, maar over de zogeheten 'verborgen kosten'. Kosme- tika-grondstoffen komen veelal uit de natuur. Winning van plantaardige stof fen in het wild kan het voortbestaan van zeldzame planten bedreigen. Ver der worden dieren nogal eens de dupe van ons gesmeer, gepoezel en gespray. Denk maar aan de 50.000 proefdieren die Europa er jaarlijks aan opoffert". Tot slot zit tussen alle mooimaak-che- micaliën ook minder gezond spul. Wilt u behalve uw mede-mens ook uw mede soorten bekoren? Dat kan als volgt: Allereerst - maar dat wist u al - kosmeti- ka is klein chemisch afval. Naar de che- mocar ermee.... Ten tweede geldt, net als bij alle aankopen: hoe minder ver pakking, hoe beter. En herbruikbare verpakking gaat boven weggooi-troep. Spuitbussen bevatten geen cfk's meer, maar de meeste vervangers zijn nog altijd schadelijk. Gelukkig zijn nogal wat produkten in verstuivers te koop. Heel wat middeltjes worden als "plant aardig" aangeprezen om de indruk te geven, dat ze zacht zijn voor de huid. Of plant-aardig ook aardig-voor-planten is, daarover weten we nog weinig. Met extracten van tropische planten is het oppassen geblazen: in tropische wou den sterven ettelijke soorten per dag uit. Diervriendelijke cosmetika zijn er te over. Dierenbeschermers hebben er voor hun aktie 'Proefkoneen' een lijst van opgesteld. Bekende merken zijn Weleda en BWC. Merken als Body Shop en Montagne Jeunesse proberen daar naast ook op andere manieren het mi lieu te ontzien. Milieucharmeurs ge bruiken liefst toiletzeep zonder (moei lijk afbreekbare) desinfectiemiddelen. Wat cremes betreft: vooral vaseline of olie in water-emulsie mogen zich groen noemen. Gels en gelsprays (onder meer van Albert Heijn, Fant en Taft scoren op de milieumeter het hoogst onder de haarverstevigers. En bij de haarverven is een kleurspoeling scho ner, dan middeltjes vol zware metalen (veel gebruikt om grijs haar te verdoe zelen). Leuk als hobby en meestal heel milieu-sparend is het zelf maken van 'groene' cosmetika. Recepten ge wenst? De Kleine Aarde heeft een boek je, getiteld Natuurlijke cosmetica zelf maken. Bij Van Gennip in Amsterdam is Mooi verschenen van de hand van L. Reijnders en W. Klootwijk. Informatie folder over diervriendeiijke.cosmetika: Ned. Bond tot Bestrijding v/d Vivisec tie: 070-3248683. 1/2 prei; 1 ui; 200 gr. oude kaas; 100 gr. boter; 3 eieren (scharrel, dank u200gr. tarwefijnmeel of uitgezeefd volkoren- meel; 4 theel. bakpoeder; 2 theel. papri kapoeder; peper, (kruiden-)zout; cake vorm 3/4 a 1 liter. Snijd de prei in smalle halve ringen. Snipper de ui fijn en rasp de kaas. Roer de boter zacht. Splits de eieren. Voeg de dooiers één voor één toe aan de boter en roer het mengsel schuimig. Voeg tarwefijnmeel en bakpoeder toe. Meng tot een gelijkmatige deegmassa. Klop het eiwit stijf en meng het door het deeg. Meng het deeg nu met de prei, ui en kaas en met het paprikapoeder. Op smaak brengen met peper en zout. Schep het deeg in de zorgvuldig bebo terde cakevorm en laat de cake gedu rende een uur gaar en bruin worden in het midden van een voorverwarmde oven bij 175 graden (stand 3). Snijd de cake in plakken.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 13