Zevenhuizen - Moerkapelle Fusie tussen twee tafeltennisverenigingen Politieberichten Nieuws van de stuurgroep Om "bij" te blijven Brandbrief tegen Kernbos Karaoke in dorpshuis Swanla Koffieochtenden ZTTC en Moerkapelle nu samen in Tafeltennisclub Zevenhuizen-Moerkapelle r Collecte-opbrengst Stichting Kinderhulp Roemenië Muziek op Schoot Geslaagde donateurs avond SKR Initiatief Unaniem Slagvaardig Wat is het produkt Quinua? voor de jeugd a.s. vrijdagavond 15 januari VIP-toernooi Quinuasoep voor vier personen Agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle ANBO Hart van Holland/13 januari 1993 pagina 7 Zevenhuizen-Moerkapelle - Het hele bestuur van tafeltennisvere niging Zevenhuizen is onlangs af getreden, vanwege een fusie met de tafeltennisvereniging Moerkapelle. Op de achtergrond blijft het echter wel aanwezig voor hand-en spandiensten. Het bestuur onder voorzitterschap van de heer Roel van Veen bestond verder uit: Ad van Heijningen, Nel Vis, Ruud Polak en Ruud Vermeegen. Behalve mevrouw Vis, blijven alle bestuursle den wel actief spelend lid van de nieu we gefuseerde vereniging. Tafeltennis vereniging Zevenhuizen en tafeltennis vereniging Moerkapelle gaan samen verder onder de naam T Z-M: tafelten- nisverenigingZevenhuizen-Moerkapel- le. ZTTC werd opgericht in 1959 en Moer kapelle in 1970. T Z-M is de eerste vere niging die bestaat uit beide dorpsker nen na de gemeentelijke herindeling van twee jaar geleden. Het initiatief tot de fusie is uitgegaan van ZTTC. De belangrijkste reden was dat de Zevenhuizense vereniging kampte met een tekort aan bestuursle den. Behalve een wedstrijdsecretaris diende er op korte termijn ook gezocht te worden naar een nieuwe secretaris, een algemeen bestuurslid en een voor zitter. Het bestuur van ZTTC achttè de kans van slagen nihil en besloot tijdens de bestuursvergadering van 27 okto ber j.l. om ttv Moerkapele te benade ren. Nadat beide voorzitters eerst oriënterend met elkaar gesproken had den, kwamen op 10 november beide besturen voor het eerst in Moerkapelle bij elkaar. Na 3 uur vergaderen werd unaniem tot een fusie besloten. Zowel ZTTC als ttv Moerkapelle schreven vervolgens op resp. 1 en 7 december een buitengewo ne algemene ledenvergadering uit. Van beide verenigingen gingen de aanwezi ge leden unaniem akkoord met de fusie. Grote haast was geboden, omdat voor 15 december de teams voor de compe titie moesten worden ingeschreven. Verder wilden beide besturen zo spoe dig mogelijk duidelijk naar hun leden en derden, zoals de gemeente, spon sors, adverteerders en de trainer van ZTTC Bert vd Helm. Inmiddels heeft de ex-international al toegezegd de trai ning van T Z-M te willen verzorgen. Er kon ook slagvaardig worden opge treden omdat, na enige inventarisatie bleek, dat beide verenigingen elkaar prima aanvulden. De bruidschat van ZTTC bestaat uit een trainer, een club blad, materiaal, leden en hoogspelende Poging diefstal benzine: Tussen 31- 12-92 en 05-01-93 werd bij een bedrijf in Moerkapelle, de benzinepomp ver nield. Vermoedelijk heeft men met dit vernielen gepoogd om benzine te ste len. Helaas voor de dieven was de tank van de pomp leeg. Inbraak bedrijf: Tussen 4 en 5 januari heeft men ingebroken in een bedrijf te Moerkapelle. Door middel van een raam te vernielen, heeft men zich de toegang tot het bedrijf verschaft. Uit het bedrijf zijn diverse antieke verza melobjecten ontvreemdt. Aanrijdingen Op de Bredeweg als de Zuidplasweg vonden 2 aanrijdingen plaats. De schade bleef beperkt tot ma teriële schade. Inbraakmeldingen: Ook gingen er de afgelopen week wederom 2 inbraaka larmen van bedrijven af. Bij controle van de bedrijven bleek het te gaan om een zogenaamd los alarm. Verloren: parelarmband; gouden col lier. Gevonden: Uithof-abonnement, chr. herenhorloge; groene fiets. Ingezonden door de Stuurgroep voor ontwikkelingssamenwerking van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle Zoals u weet was de Stuurgroep 14 no vember jl. present op de 'kramendag'. Iedere belangstellende kreeg een kop heerlijke soep. Deze was gemaakt met quinua. De reacties waren lovend, maar het recept lag tot teleurstelling van ve len, niet in de kraam. Daarom wordt dit nu in dit artikel vermeld. "Wondergraan" noemden de Inca's qui nua. Al meer dan 5000 jaar verbouwen ze dit op gierst lijkende gewas, in de bergen van de Andes. Wat quinua zo bijzonder maakt, is de hoge voedings waarde. Quinua is zeer eiwitrijk, het be vat b.v. tweemaal zoveel eiwitten als bruine rijst. Ook de Spanjaarden waren destijds onder de indruk van het in heemse voedsel. Zij zagen daarin de oorzaak van de grote weerbaarheid van de Inca's. De Spanjaarden spraken met ontzag over 'duivelsvoedsel' en verbo den de verbouw van quinua. Sindsdien is quinua volksvoedsel af. Alleen hoog in het Andesgebergte wordt het nog verbouwd. Ook in onze tijd is quinua onder de Boliviaanse bevolking nauwelijks nog in trek. Tarwe is nu het basisvoedsel. Het Zevenhuizense dorpshuis "Swan la" beschikt sinds kort over een "Karao- ke"-muziekinstallatie. Dit houdt in dat mensen: jong of oud, die entertainment willen tijdens hun verenigingsfeest, van deze installatie gebruik kunnen maken. Voor degenen die niet precies weten wat dit is, geeft Harm Hessels, bedrijfs leider van "Swanla" een toelichting. "Er worden cd's afgedraaid waarop de stemmen van de artiesten ontbreken. De teksten worden zichtbaar gemaakt op een beeldscherm. Ook de achter grondkoortjes bij de betreffende num mers, draaien gewoon mee. We hebben een collectie van tweehonderd Engel stalige nummers die binnenkort aange vuld wordt met dertig Nederlandstali ge nummers. Niemand hoeft een ge schoolde stem te hebben om te kunnen zingen. Alvorens we de installatie aan schaften, hebben we enkele malen, bij voorbeeld voor het vrijwilligersfeest. teams in de competitie. Waar ZTTC duidelijk behoefte aan had was een as sistent voor trainer Bert vdHelm, een bestuur, meer leden en getalenteerde jeugd. Aan al deze wensen kon tafelten nisvereniging Moerkaplele voldoen. Niets stond een fusie toen nog in de weg. Van ZTTC gaan er 4 junioren en 16 senioren mee. De nieuwe vereniging T Z-M heeft zijn domicilie gekozen in dorpshuis Op Moer in Moerkapelle. Het huidige be stuur van Moerkapelle, onder voorzit terschap van Hans Hol, zal de nieuwe vereniging gaan leiden. Coerd van Kas teel is de bekwame trainer die de Moer- kapelse vereniging levert. Hoewel er niemand van het oude bestuur overge gaan is naar het nieuwe, blijven deze bestuursleden op de achtergrond be schikbaar voor hand-en spandiensten. Het vermaarde ZTTC VIP-toernooi staat in principe gepland op zaterdag 8 mei in dorpshuis Swanla in Zevenhui zen. Doorgaan hangt nauw samen met het vinden van een sponsor. De activi teiten van beide clubs op braderie en Koninginnedag blijven gewoon be staan. De competitieavond is vastge steld op maandag en na de zomer kan er op donderdagavond worden getraind. Tot die tijd vinden de trainingen plaats op maandagavond in Moerkapelle (ju nioren) en in Zevenhuizen (senioren). Tarwe is beduidend goedkoper, omdat de Boliviaanse overheid de import van uit de Verenigde Staten en Europa sub sidieert. Buitenlandse voedselhulp verstoort de lokale voedselproduktie nog verder. Quinua is voor de meerderheid van de bevolking, hoofdzakelijk Indianen, nu simpelweg te duur. Ingrediënten: 1/2 kopje quinua, 1 prei, 1 kopje fijngehakte selderijknol, 1 kopje gehakte koolraap, 1 kopje gehakte wor tels, 1 ui, 1 teentje knoflook, 6 kopjes groentebouillon, zout, peper, 2 eetl. gehakte peterselie. Bereiding: kook alle groenten in de bouillon zachtjes gaar. Al roerende de (evt. van tevoren gekookte) quinua toe voegen. N.B. Tijdens de kramendag was gebruik gemaakt van zelfgemaakte bouillon. De soep was gevuld met gehaktballetjes. Meer recepten met quinua zijn te ver krijgen bij de wereldwinkel. Men kan quinua ook gebruiken in plaats van rijst of gierst. Quinua is te koop bij de wereldwinkel. een dergelijke Karaoke-installatie ge huurd. De praktijk heeft geleerd dat het aanwezige feestpubliek aan het begin van de avond een beetje huiverig is om voor het voetlicht te treden. Naarmate de uren verstrijken wordt het een ge drang van jewelste, omdat bijna ieder een z'n stemgeluid weieens wil laten horen met ondersteund en begelei dend geluid van een professionele band". Harm vertelt dat er op verzoek van de Zevenhuizense jeugd één keer per maand een Karaoke-avond wordt ge houden op vrijdagavond. Vrijdagavond 15 januari is de eerste avond. De jeugd vanaf ca. 14 jaar is hartelijk welkom. De entree is gratis. In februari wordt de Karaoke-avond op de 19e gehouden. i Zevenhuizen: vrijdag 15 januari 20.00 uur Praise-avond Ned.Hervormde kerk woensdag20januari 19.30 uur In het kader 'week van gebed voor de eenheid' een oecumenische dienst in gebouw van Vrijz.Herv. Dorpsstraat 139, Zeven huizen Zaterdag 30 januari 20.00 uur Uitvoering Kleine Trompetter Zevenhuizen: Dorpshuis Op Moer te Moerkapelle (vanwege ruimtegebrek na brand dorps huis Swanla) Zondag 31 januari 17.00 uur Ontmoeting over drempels heen. Geref.kerk. Spreker ds. W.G. vd. Sluis, m.m.v. Zanggroep Zevenhuizen Zaterdag 13 februari 20.00 uur Amateurmuziekavond De Zeven Muzen: ama teurmusici zingen/spelen voor amateurmusici: zang/gitaaroptreden in Geref.kerk Zevenhuizen. Donderdag 25 februari 9.30 uur Hervormd Centrum: Koffieochtend voor vrouwen; spreekster Leny Vermaat Maassluis woensdag 27 januari Soosmiddag De Zevenster; woensdag 10 februari leden vergadering Uit Moerkapelle:geen opgave. Wie activiteiten te melden heeft voor deze agenda, kan ze doorgeven aan mevrouw G. Beunder, tel. 01802- 1733. Het melden van deze activiteiten kan ^doublures voorkomen. Men neme van het bovenstaande nota! y De onlangs gehouden collecte voor de kindertehuizen in Roemenië, in Zeven huizen, Moerkapelle en Oud Verlaat, is een groot succes geworden. De totaal opbrengst bedroeg f 7.306,- Een prach tig bedrag waar de SKR heel blij mee is. Het bestuur wil alle 58 collectanten heel hartelijk bedanken voor hun bij drage aan het laten slagen van de col lecte. Zevenhuizen - Op zaterdagmorgen 6 februari starten de cursussen "Muziek op Schoot" en "Muziek met Peuters" in Zevenhuizen. Het gaat er in de cursus in de eerste plaats om, als ouder (opa/oma) en kind, samen van muziek en met muziek bezig zijn, te genieten. Deze cursus bestaat uit liedjes en muzi kale spelletjes, bewegingsspelletjes en luisteren naar muziek enz. gericht op de leeftijd en de belangstelling van het kind. ...Bij de babygroep ligt het accent op aankleedliedjes, liedjes voor bij het in bad gaan, kiekeboespelletjes enz. ...Bij de dreumesen die net gaan lopen: kringspelletjes met vallen en opstaan, speelgoed en instrumenten waar je muziek mee kan maken enz. ...Bij de grote peuters wat meer 'doen alsof' spelletjes, reageren op muziek, zelf zingen en spelen. Aan het eind van iedere les van drie kwartier, is er geza menlijk koffie drinken en krijgen de ou ders/verzorgers de liedjes op stencil mee naar huis, zodat er thuis een leuk muziekboek van gemaakt kan worden. Inl. Margré van Gestel, tel. 01802- 2829. Moerkapelle - Net voor de Kerst werd een donateursavond van de Stichting Kinderhulp Roemenië gehouden, die uitermate goed bezocht werd. Tevens was het een reünie van de deelnemers aan het Roemenië-konvooi van afgelo pen november en kwamen zij die hulp goederen geschonken hadden op uit nodiging van de SKR naar dorpshuis Op Moer en allen die op welke wijze dan ook hun steentje bijdroegen. De voor zitter van de stichting, de heer A. Noor- dam, gaf een resumé van de werkwijze van de SKR, het afgelopen hulptrans port, uitte zijn dankbaarheid voor ie ders medewerking en heette Thoman Mattheij welkom. Deze persoon is ja renlang docent Nederlands geweest in Roemenië en kon zo, op uitermate boe iende wijze vertellen over het leven in Roemenië. Hij citeerde ook gedeelten uit zijn boek getiteld "Brieven uit Boe karest" en schilderde zijn omgang met de studenten en de angstige dreiging van de Securitate. Het boek, gesigneerd door de auteur, was in de pauze te koop. Na de pauze werd de videofilm, door Koos van Marle samengesteld, van het laatste hulptransport van no vember getoond. De heer C.L.M. van Noort gaf met zijn rustige welluidende stem commentaar op de getoonde beelden, waarbij tevens prachtige ach tergrondmuziek klonk. Alom klonken na afloop complimenten van de talrijke bezoekers aan deze ge slaagde Roemenië-avond. Zevenhuizen - In 1993 worden diverse koffieochtenden voor vrouwen gehouden in Zevenhuizen. Eén en ander op initiatief van vrouwen uit verschillende kerken van Nieuwerkerk a.d. iJssel Zevenhuizen-Oud verlaat en Moerkapelle, onder het motto 'vrouwen bouwen aan Gods Koninkrijk'. De eerste koffieochtend wordt gehouden op donderdag 23 februari. Spreekster is mevrouw Leny Vermaat uit Maassluis. Inl. tel. 01803-12969; 01802-1841; 01793-1203. Plaats: Hervormd Centrum. Aanvang 9.30 uur. Er is kinderoppas aanwezig. Door de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle is een brandbrief gezonden naar het college van Gedeputeerde Staten met de volgende inhoud: -Het bestuur van de Stichting Oud Ze venhuizen-Moerkapelle maakt graag gebruik van de geboden gelegenheid om te reageren op de Herziening Streekplan Zuid-Holland Oost zoals vastgelegd in de Nota Beslispunten. Onze stichting is opgericht in 1984 en telt ruim 1000 donateurs, vrijwel alle woonachtig binnen deze gemeente. Statutair stelt de Stichting zich ten doel: "Het bevorderen van behoud van historische schoonheid en waardevol le zaken van de gemeenten Zevenhui zen en Moerkapelle in de meest ruime zin". Vandaar, dat wij ons in onze reac tie op de genoemde nota beperken tot die zaken welke betrekking hebben op zaken van historische schoonheid en historische waarde voorzover die van belang zijn voor Zevenhuizen en Moer kapelle. Het grondgebied van Zeven huizen-Moerkapelle maakt deel uit van een vrijwel aaneengesloten gebied van droogmakerijen. Dit gebied kenmerkt zich door een enorme openheid en een gevarieerd bodemgebruik, waarbij in het gebied van de oude zeeklei de ak kerbouw domineert. In tegenstelling tot het veenweidegebied is de land schappelijke waarde van dit gebied al tijd onderbelicht geweest. De diversi teit en de afwisseling gewassen en de stadia van bodembewerking in combi natie met de enorme openheid verle nen het gebied een voor westelijk Ne derland speciale schoonheid. Vanwege historisch bepaalde oorzaken wijkt het karakter van dit akkerbouwgebied sterk af van die op de Zuidhollandse of Zeeuwse eilanden. Om u een indruk te geven van de ontwikkeling van dit land schap vragen wij uw aandacht voor het artikel "Wording en verwording van het landschap" in ons orgaan het "Verle den Tijdschrift" van augustus 1992. Een exemplaar ervan is als bijlage aan dit schrijven toegevoegd. In dit licht ver heugen wij ons over het standpunt ver woord op bladzijde 16 van de Nota Beslispunten waar gesproken wordt over "de instandhouding van de land schappelijke openheid" en "een duur zaam landbouwkundig gebruik". Wij delen ook de doelstelling die op dezelf de pagina genoemd wordt, namelijk "de kwalitatieve versterking en veiligstel ling" van dit nog steeds OPEN maar bedreigde gebied. Helaas blijkt echter dat het geplande Kernbos Zoetermeer- Zuidplas de totale historisch gegroeide landsschapsstructuur in dit gebied dreigt te vernietigen. De akkerbouw zou zelfs voor een zeer groot deel uit het Groene Hart verdwijnen, iets dat ook om andere redenen dan alleen de historische achtergrond uiterst onge wenst is. Als er beweerd wordt dat het open groene hart beschermd moet worden tegen dichtslibben als gevolg van bebouwing enz. dan betekent het nu gekozen model het dichtgroeien er van. Ook dan gaat het open karakter verloren. Naar ons idee zijn er ook an dere middelen om het open groene hart te beschermen tegen ongewenste ont wikkelingen als verstedelijking en kas senbouw. Recreatieve voorzieningen kunnen toch ook aangelegd worden aangepast aan de landschappelijke structuur? Ook het versterken van aan wezige historische en landschappelij ke waardevolle elementen zullen een kwalitatieve opwaardering geven. In verband met de aanleg van het Kernbos wordt de A-12 als een soort grens aan gegeven. Naar ons idee verdient het de aanbeveling om deze grens meer naar het noorden te schuiven wanneer dit bos er toch komen moet. De A-12 door snijdt in wezen de historische land schapsstructuur. Meer naar het noor den ligt de landscheiding tussen Schie- land en Rijnland. Deze grens zou volle dig recht doen aan de historische ge groeide structuur van het landschap. Juist ten zuiden van deze landschei ding liggen enkele polders die hun oor spronkelijke karakter nog goeddeels hebben weten te bewaren, te weten de Bleiswijkse 140 Morgen met aangren zend gebied, de daar tegenover liggen de Moerkapelse 100 Morgen en de Tweemans- en de Eendragtspolder in Zevenhuizen. Binnen deze polders zijn allerlei landschappelijk en historisch waardevolle elementen aanwezig, vooral in de 100/140 Morgen en de Tweemanspolder. Zo is bijvoorbeeld glastuinbouw slechts minimaal aanwe zig. In verband hiermede verwijzen wij u graag naar het door de v.m. gemeente Moerkapelle gepubliceerde plan: "Het bestrijden van een gruwelijk vandalis me", dat binnen ons werkgebied door onze stichting algemeen verspreid is en veel instemming bij de plaatselijke be volking heeft gevonden. Bij de presen tatie van dit plan op 12 december 1990 aan Gedeputeerde mevrouw GÜnther opperde zij de mogelijkheid tot de in stelling van "een polder- en droogma kerij reservaat" in dit betrekkelijk on aangetaste gebied. De realisatie daar van zou wellicht in samenhang met de ontwikkeling van het gehele streek- plangebied, inclusief het Kernbos be keken kunnen worden. Aangezien in deze optie de agrarische bestemming van het gebied gehandhaafd, ja gega randeerd blijft betekent het ook dat geen gronden aan die bestemming be hoeven ontrokken te worden. Bij een kostenafweging, zowel qua investering als qua exploitatie kan de vorm van een dergelijk reservaat wel eens een finan cieel voordelig model opleveren, te meer daar investeringen met dit doel ook over langere termijn uitgesmeerd kunnen worden. De aanleg van dit Kern bos vormt zelfs een regelrechte bedrei ging voor een aantal historisch-land- schappelijke waarden in en bij de ge noemde polders. Zo zou de biotoop van de zo bijzondere molenviergang van de Tweemanspolder ernstig schade ge daan worden bij de aanleg van een bos in de omgeving. Dit geldt in feite ook voor de omgeving van een aantal be langrijke restanten van molens zoals van de unieke hellend-schepradmolen A-l in Bleiswij k en de zeven molenstom- pen in de polder De Honderd Morgen of Wilde Veenen bij Moerkapelle. Voor deze laatsten verwijzen wij u naar het reeds eerder genoemde plan "Het be strijden van een gruwelijk vandalisme". Met dit schrijven hopen wij een aanzet te geven tot een ontwikkeling van dit gebied die meer recht doet aan haar structuur en historie dan de in de Nota genoemde oplossingen. Een afschrift van deze brief is ook verzonden aan het College van B en W van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle, alsmede aan de raad van die gemeente.(was ge tekend door voorzitter en secretaris).

Hart van Holland | 1993 | | pagina 7