Plannen voor Bentwoud in een stroomversnelling??? Woud voor Randstad stap dichterbij compact bos Een woud voor de Randstad Schetsmodellen Bosontwerp Uniek bos reeks Achtergrondinformatie 66 De aanleg van het Bentwoud (2100 ha) zal ongeveer 200 miljoen gul den gaan kosten. 175 miljoen gul den stellen de rijks-en provinciale over heid beschikbaar, voor een totaal van 1600 ha. Ca. 500 ha. moet, in de visie van de rijksoverheid, via sponsoring door het bedrijfsleven bijeen worden ge bracht", aldus wethouder drs. J.T.M. Brouwer van ruimtelijke ordening. Hij heeft namens de gemeente Zevenhui zen-Moerkapelle zitting in de Stuur groep Bentwoud. De heer C.A.H. Oos- terhoff heeft zitting in de ambtelijke projectgroep, die de Stuurgroep terzij de staat en vertegenwoordigt daarin als gemeentelijk functionaris, Zeven huizen-Moerkapelle. Twee doelen: recreatie en tegengaan verstedelijking Vooral Moerkapelse grondbezitters omgeving Middelweg worden met aanleg Bentwoud geconfronteerd Schetsen gespreid bos Hart van Holland/20 januari 1993 pagina 11 Moerkapelle - Er zijn thans 3 schetsmo- dellen voor het toekomstige bosgebied Bentwoud opgesteld. Het Bentwoud komt te liggen ten oosten van Zoeter- meer. De schetsmodellen geven de glo bale ligging en de inrichting van het bos aan. Vanaf 25 januari zal de stuurgroep Bentwoud een aantal informatie-avon den houden waar de schetsen gepre senteerd en besproken worden. Hierna maakt de stuurgroep Bentwoud in maart een keuze uit de drie schetsen. Het rijk en de provincie Zuid-Holland zijn overeengekomen zich in te span nen voor de aanleg van een bos van 2100 ha in het Groene Hart van Holland: het Bentwoud. Een natuurlijk bos, waarin onder andere reeën en roofvo gels voorkomen, toegankelijk voor de recreant en waarin ook houtproduktie plaatsvindt. Het bos komt centraal te liggen binnen de stedenring Rotter dam, Den Haag, Leiden, Alphen ad Rijn, Waddinxveen en Gouda. Door de om vang zal het bos een natuurlijke buffer opwerpen tegen verdere verstedelij king van het Groene Hart. Bovendien wordt het een recreatiegebied met een verwachting van ca. 2 miljoen recrean ten per jaar. De 3 schetsmodellen zijn bedoeld om een richting aan te geven voor een con creet bosontwerp. De eerste schets, het compact bos heeft een natuurkern als hart die niet doorsneden wordt door wegen en ver verwijderd is van bebouwing. Hier kun nen natuurlijke processen ongestoord hun gang gaan en vindt men alleen een enkel onverhard pad voor de echte na tuurliefhebber. Deze kern wordt omge ven door bos met wandel-, fiets-, en ruiterpaden. Dit bos heeft de meest compacte vorm die mogelijk is. Het gespreide bos is verspreid over het hele gebied tussen Hazerswoude en de A12. het.bestaat uit enkele grote re boscomplexen, ieder met een eigen karakter (natuur, recreatie, multifunc tioneel). Daartussen grote open ruim ten waarin landbouwbedrijven liggen. De complexen liggen zoveel mogelijk tegen de woonkernen aan. Zo zijn de voorzieningen dicht bij de recreanten en wordt tevens ongewenste verstede lijking tegengegaan. Een stelsel van bosstroken verbindt de boseenheden tot een samenhangend geheel. Tenslotte de schets voor een bos- reeks. Deze schets is gebaseerd op een landschaps-ecologische opbouw, zo als die van oorsprong in het westen van ons land voorkwam. De bos-reeks sluit aan op het vochtige veenweidegebied bij Zoeterwoude, met een natuurkern op het meest natte deel van de droog makerijen, in zuidoostelijke richting overgaand in drogere bostypen bij Bos- koop/Waddinxveen. De natuurkern kan daarbij zo worden ingericht dat een geleidelijke overgang van open veen- weidegebied naar meer gesloten bos ontstaat. Nadat de stuurgroep een keuze heeft gemaakt uit één van deze schetsen, zal er een bosontwerp worden opgesteld. Ook hierover komen in de maanden april/mei informatieavonden. Vanaf medio 1993 zal er een bosplan opgesteld worden. Dit bevat naast een ruimtelijk ontwerp, ook een toelichting op de haalbaarheid en de uitvoerings aspecten. In het najaar van 1993 start de formele inspraakprocedure. Door de aanleg van het grote bosgebied Bentwoud, is het mogelijk om een groot aantal mensen te-laten genieten van de natuur. Het Bentwoud krijgt een hoge belevingswaarde: verschillende soor ten bos-typen, open ruimten, waterpar tijen en dieren zoals reeën, vossen, marters en roofvogels. Alleen in een groot bos van meer dan 2000 ha kunnen hoge natuurwaarden samengaan met veel recreanten (zo'n 2 miljoen bezoe ken per jaar). En dit op een manier waarbij er in het gebied toch voldoende rust heerst en het niet nodig zal zijn delen af te sluiten voor publiek. Het bos kan dan een brongebied (een kern van waaruit natuurwaarden zich kunnen verspreiden) vormen voor andere na tuurgebieden in de omgeving. "De Randstad krijgt er een uniek en min of meer aaneengesloten bosgebied bij, gekenmerkt door een veelzijdig ge bruik en voorzien van een gebied waar in natuurlijke processen hun gang kun nen gaan", aldus de Zuidhollandse groen-gedeputeerde Lynde Blok, voor zitter van de stuurgroep Bentwoud, in de stuurgroep, die verantwoordelijk is voor de planvorming van het rijk en de provincie, ook vertegenwoordigers van de gemeenten Zoetermeer, Wad dinxveen, Zevenhuizen/Moerkapelle, Zoeterwoude, Bleiswijk en Rijnwoude. Zevenhuizen-Moerkapelle - Klonken er vorig jaar nog aarzelende geluiden omtrent de overheidsplannen voorde aanleg van een Kernbos, dat toen de ideeën vastere vor men aan gingen nemen "Bentwoudals naam kreeg, thans blijken de plannen vastere vormen te krijgen. Het lijkt of de aanleg van Bentwoud, waarvoor gemeente en pro vincie-bestuurders, vorig jaar een oriënterende excursie maakten naar nieuwe snel groeiendebosgebieden in Nederland, in een stroomversnelling is gekomen. Zo zelfs dat mogelijkerwijs de periode van 25 jaar, waarin het bos gefaseerd aangelegd zou worden, verkort wordt tot tien jaar. Er klinken al voorspellingen dat de eerste boom voor Bentwoud reeds in 1995 geplant zal worden! Beide heren zijn dus nauw betrokken bij de hele procedure om tot de aanleg van het Bentwoud te komen. Wethouder Brouwer: "Vorig jaar wer den we voor het eerst met Bentwoud geconfronteerd: er moest in Zuid-Hol land een bos ontwikkeld worden er gens in de driehoek Waddinxveen/Ha- zerswoude/Zoetermeer. Door de rijksoverheid is gevraagd of gemeentebesturen uit dat gebied- en aangrenzend- mee wilden denken. In de gemeenteraadscommissie 'ruimtelijke ordening' werd gereageerd 'voor ons hoeft het niet, maar we willen wel mee: praten als anderen over ons gebied willen praten'." De heer Brouwer schetst vervolgens het ontstaan van de Stuurgroep o.l.v. de groen-gedeputeerde Lynde Blok, met daarin vertegenwoordigers van de rijksoverheid, provincie en portefeuil lehouders ruimtelijke ordening van de gemeenten Rijnwoude, Bleiswijk, Wad dinxveen, Zoetermeer, Zoeterwoude en onze gemeente. Intussen kwam de Structuurschets Groene Ruimte van de rijksoverheid af: de Nota Planologische Kernbeslissing, waarin de visie is neer gelegd in welke gebieden er in Neder land natuur moet worden bevorderd. In dit geval betrof het Bentwoud. Aan de hand van een strak inspraak traject moet Zevenhuizen-Moerkapel le, net als de andere betrokken gemeen ten, voor 12 februari a.s. een reactie geven op de plannen voor Bentwoud. De heer Oosterhoff benadrukt dat het bos een tweeledige functie heeft. Ten eerste houdt het de oprukkende ver stedelijking tegen. Ten tweede het ver sterken van de groene functies in de Randstad waaronder m.n. recreatie voor ca. 2 miljoen bezoekers per jaar". Hij toont landkaarten van deze regio, over de periode 1940 -1992. Geconclu deerd kan worden dat er veel verstede lijkt is. "Als er bos geweest was op de plaats waar Zoetermeer ligt, had het die omvang zoals nu, nooit gehad. Met een bos als het Bentwoud kun je aan de verstedelijking een begrenzing geven". Wethouder Brouwer: "De ervaring van de afgelopen halve eeuw in West- Nederland is, dat als je geen begrenzing geeft, een gebied van grote waarde, vol gebouwd wordt. Niet alleen met wonin gen kan dat, maar ook met kassen. Nu is de vraag in wiens belang wordt dat bos aangelegd? De agrariërs zitten er niet op te wachten dat hun land voor de aanleg van dit bos gekocht wordt. De bewoners van het gebied lijkt het mis schien wel aardig om een bos bij huis te hebben. Waddinxveen heeft zich 'voor' verklaard, Zoetermeer ziet er wel wat ten behoeve van de toekomstige wijk Zoetermeer-Oost. Bleiswijk, Zoeter woude en Rijnwoude hebben zich tot nu toe, net als wij, er 'tegen' uitgespro ken. De commissie 'ruimtelijke ordening' spreekt mogelijk op 20 januari a.s. over Bentwoud, terwijl een informatieavond in onze gemeente op 28 januari gehou den wordt. Overigens zijn de drie schetsmodellen waaruit dit jaar geko zen wordt, zeer overzichtelijk. Duide lijk is ook, dat de Provincie aandacht schenkt aan het Landschapsstructuur plan Zuidplaspolder en wordt de open heid van de polders op ons grondge bied, gewaarborgd. Opvallend is ook dat bijvoorbeeld het woningbouwplan 'Achtkamp' nergens op de tekeningen voorkomt". De heer Oosterhoff: "Dat is ook een gevolg van hét feit dat de afspraak luid de dat alleen dat wat realiteit is of waar voor besluiten genomen zijn en nog uit gevoerd moet worden, weergegeven mag worden. Een gedeelte van het open-polderlandschap verdwijnt en maakt plaats voor een bos met een 'oerkern' van minimaal 400 ha. Duide lijk is dat bijvoorbeeld het gebied tus sen Hazerswoude en Moerkapelle, ze ker niet ontkomt aan de aanleg van het bos". De heer Brouwer: "Twijfelachtig kan het worden voor tuinders en boe ren aan de Middelweg van Moerkapel le, net zoals voor de agrariërs langs het Noordeinde van Waddinxveen". De heer Oosterhoff wijst erop dat er niet zo snel gedacht moet worden aan het ver werven van (dure) tuinbouwgrond voor de aanleg van het bos. "Ik ken een lokatie waar een tuinderij intact geble ven is en omringd is door een nieuw aangelegd bos". De heer Brouwer: "Ze ker is wel dat weidegebied in de Ach- terofsepolder nodig is voor het Bent woud en ten oosten van De Kruisweg tot de Rotte. Echter voorlopig worden deze agrariërs niet in hun bedrijfsuitoe fening belemmerd.." Noot van de redactie: De trein is al op de rails gezet; de grenzen rijksweg 4 en rijksweg 12 al bepaald; rest slechts de invulling van de gebiedenAls dit voorjaar de in spraakprocedure van start gaat, lijkt de voorspelling echt wel aannemelijk, dat de eerste boom in 1995 geplant wordt, om vervolgens het Bentwoud met een snelheid van 75 a 100 ha per jaar te ontwikkelenEchter... ook het finan ciële plaatje moet nog rondgebreid wor den... dus sponsors gezocht! Bentwoud informatie-avonden Zevenhuizen-Moerkapelle Op 28 januari (20.00 uur) zal in het dorpshuis "Op Moer te Moerkapelle een informatie-avond gehouden over het toekomstige bos Bentwoud. Het bos van circa 2100 hectare komt te liggen ten oosten van Zoetermeer. Het Bentwoud is een belangrijk onderdeel van de Randstadgroenstructuur. Recreatie-mogelijkheden gericht op de natuur zullen er sterk door toenemen. Op de avonden worden drie schetsen voor het Bentwoud gepresenteerd en besproken. De schetsen geven de globale ligging en de inrichting van het bos aan. Informatie-avonden in andere betrokken gemeenten worden gehouden op: 25 januari in het gemeentehuis van Waddinxveen (19.30 uur); 2 februari in Het Dorpshuis te hazerswoude-dorp (20.00 uur), en in Bleiswijk op 3 februari, Zoeterwoude 10 februari en Zoetermeer op 11 februari. N.B. Het betreffen 'voorlichtingsavonden'. De formele inspraakprocedure start in het najaar van 1993. ■mhrt-iiitëfflfWiiititr.irtf.f

Hart van Holland | 1993 | | pagina 11