Moeserij en 't g deel I Onderscheidingen van de brandweer Orgelconcert Jaap Kroonenburg Politieberichten Rijnwoude Kerkdiensten Informatiestands 't Lange Landziekenhuis Westfriese Flora Gemeente Rijnwoude tekent contract Kinderopvang met Stichting Catalpa Dia-avond Historische Kring Benthuizen Scholingsmogelijkheden uitkeringsgerechtigheden Voorlichting over het bevolkingsonderzoek op borstkanker Filmavond De Schutse Programma ECB 1993 EDO Bonsai show Hobby-show 13 februari Superknuf met turbovoeten Medische diensten Stichting Kruiswerk Hart van Holland Avondvierdaagse 20-24 mei Bevolkingsonderzoek Uitnodiging Uitslag Thema: "Zilveren Jantje Beton in Diamanten Flora" Hart van Holland/27 januari 1993 Op deze foto staan mensen die op de middelste molen van de molenviergang van de Noordpol der woonden daterend uit de jaren dertig Opoe Ottevanger, moeder Smink met Jos, Jannie, Wim, Toon en Joop. De molenaar ontbreekt. Benthuizen - De Historische kring Ben thuizen organiseert op 5 en 6 februari weer twee avonden met een dia-voor stelling. Gehoord en gezien de reacties van voorgaande keren, belooft het dit keer weer een interessante serie te worden. Aad van der Hoeven: "Het kostte wel veel moeite om weer origine le foto's op de kop te tikken. Door onze dames is weer veel speurwerk gedaan. Dit resulteerde in een stapel foto' s. Er zijn van de foto's weer dia's gemaakt door Miel Bregman, die dit belangeloos doet voor onze historische vereniging. Er zijn 34 dia's van de watermolens; 49 dia's van het aspect 'tuinderij' en 32 dia's van de graanhandel. Over het laat ste onderwerp geeft Wouda Harteveld een toelichting. Als dochter van de be kende graanhandelaar Van Driel, weet zij hier veel over te vertellen. Zelf zal ik over de molens en de tuinderij vertellen. Wat de molens betreft, vroeger tot eind dertiger jaren, hadden we hier een molenviergang die de Noord-en Zuidpolder plus de polder Benthorn droog- maalde. De Noord-en Zuidpolder hadden een omvang van ca. 500 ha samen en Benthorn maar ca. 85 ha. In 1937 is het electrische gemaal gekomen en in '39 zijn de molens gekortwiekt. Uiteindelijk zijn er nog twee stompen overgebleven. Dat gebeurde vroeger met de molens. Hier in de omgeving met Zoetermeer, zag je er vele staan. Vanaf Benthuizen zag je de molens aan de Rotte bij Moerkapelle en Zevenhuizen. Na de aanleg van rijksweg 12 en door de bebouwing van de Kruisweg en bebossing, zagen we die van Moerkapelle en zevenhuizen niet meer. Die van Zevenhuizen zijn de enige nog zo'n beetje die als watermolens zijn blijven staan. Wij hebben van onze molenaars de laatsten nog op dia's. We hadden nooit gedacht dat we weer zoveel foto's zouden kunnen verzamelen, als je bedenkt dat in vroeger jaren, heel weinig foto's gemaakt werden, mag dit best uniek zijn. We verwachten veel mensen op de dia-vertoningen. Vrijdagavond is er een voorstelling van 20.00 tot 22.00 uur en zaterdag 6 februari zijn er twee, namelijk van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.30 tot 16.30 uur. "Dit dorp is klein en bloeiend tevens, en toont ons 'dEbbe en Vloed des levens 't Wierd klein door al de veenderij. De Landman leeft hier stil en vrij De Landbouw en moeserij, en 't graan Geeft hem een rijkelijk bestaan Zo luidt een oud gedicht van Anna C. Brouwer uit 1797. Benthuizen - Maandagavond reikte bur gemeester mr. M.J.J.M. Boelen een on derscheiding uit aan twee leden van de gemeentebrandweer Rijnwoude, post Benthuizen. De heer P. van Suijdam, postcomman- dant van Benthuizen, kreeg een medail le met oorkonde voor 121/2 jaar trouwe dienst bij de vrijwillige brandweer. De heer H.J. Vink, ondercommandant van Benthuizen, kreeg een decoratie voor 20 jaar trouwe dienst. Eén en ander vond plaats in de brand weergarage in Benthuizen. Hazerswoude-dorp - Jaap Kroonen burg geeft a.s. zaterdagavond 30 janua ri een concert op het monumentale Künckel-orgel in de Gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat in Hazerswou de-dorp, hoek Dorpsstraat/Korenmo lenlaan. Jaap speelt werken van Feike Asma, Felix Mendelssohn, Jan Zwart, Camille Saint-saëns, Cornelis J. Bute en Gordon Young. Kroonenburg is als vaste organist ver bonden aan de Grote kerk te Maassluis, alwaar hij het beroemde Garrels-orgel bespeelt. De toegang is gratis a.s. zaterdagavond 20.00 uur. Stormschade Tijdens de storm op 13 januari is in Hazerswoude-dorp een zij gevel van een in aanbouw zijnde wo ning omver gewaaidHet leverde geluk kig geen gevaar op voor de omgeving. Dode man In Hazerswoude-dorp is op 21 januari een man dood in zijn woning aan het Westeinde aangetroffen. De ge waarschuwde arts stelde een natuur lijk doodsoorzaak vast. Stoffelijk overschot: Op dinsdag 12 januari is omstreeks 9.15 uur op de op rijlaan van het volkstuinencomplex aan de Rijndijk te Rijnwoude, het stoffelijk overschot gevonden van de 36-jarige Colombiaan G.F., afkomstig uit Den Haag. Het lichaam werd op maandag 11 januari omstreeks 20.40 uur, op die plaats in brand gestoken en achtergela ten. De politie vermoedt dat de man elders om het leven werd gebracht. Uit het gehouden buurtonderzoek is naar voren gekomen dat maandagavond 11 januari omstreeks 20.40 uur gezien is dat een auto de oprijlaan van het volks- tuinenomplex is opgereden. Deze auto is in de omgeving van de boom aan het eind van deze laan gestopt. Korte tijd daarna werd op die plaats een vuur gezien. Verder is gebleken dat daarna een auto met gedoofde lichten de oprij laan is afgereden. Gekomen bij de Rijn dijk sloeg die auto linksaf richting Lei den. Vervolgens doet de bestuurder/ ster de lichten aan. Een automobilist, zondag 31 januari Benthuizen: Herv. kerk 9.30 uur ds. C. v.d. Bergh Noordwijk 18.00 uur ds. K. Exalto Herv/Geref. De Hoeksteen 10.00 uur ds. Iz. Meijer Geref.Gem. 9.30 en 18.00 uur lees- dienst Hazerswoude-dorp.Geret.kerk 10.00 uur ds. mw. T.H. Attema-Roosjes, Leiderdorp 17.00 uur ds. J.C.W. 't Hoff Boskoop R.K.30-1 19.00 uur H. Mis; 31-1 10.00 uur H. Mis en 11.30 uur themaviering Hazerswoude-RijndijkGeref.kerk 10.00 uur ds. W.A. van derLugt 19.00 uur ds. J.H. Wolthaus Zoeterwoude (samen-o p-weg-dienst). Boskoop/Benthuizen zaterdag 30 en zondag 31 januari dokter R.J.M.P. van Wiechen Voorof- scheweg 182 Boskoop tel. 01727- 14450 Bereikbaarheid "Kleine dorpen Rijneveld(Rijnwoude) en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: Spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01728 -9322. Divisie ouder-en kindzorg Spreekuur dagelijks 13.00- 14.00uur. tel. 01715-1463. Voor noodgevallen buiten spreek uurtijden: 071 - 122445. Een wijkver pleegkundige wordt dan voor u op geroepen. Openingstijden uitleenmagazijn: Koudekerk a.d. Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrij dag 13.00 - 14.00 uur. Hazerswoude-dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30 - 19.30 uur. Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 - 14.00 uur. komende uit de richting Alphen moet nog voor deze auto afremmen. De Co lombiaanse man is maandag 11 januari rond het middaguur voor het laatst ge zien in de omgeving van de Hoefkade in Den Haag. Hij reed met een grijze vijf- deurs personenauto, merk Opel Corsa, met het kenteken DT-LP-33. Óp dit mo ment is het betreffende voertuig nog niet teruggevonden. De politie wil graag in contact komen met de bestuur der die op de Rijndijk af moest remmen voor de auto komende vanaf de oprij laan van het volkstuinencomplex en andere getuigen, die op of nabij de op rijlaan van het complex personen of een auto hebben gezien, tel. 01714- 15300. Gerommel aan de deur: Een inwoner van de Van Paanderenstraat in Koude kerk is in de nacht van 22 januari wak ker geworden van gerommel aan de voordeur. Toen de bewoner naar bene den liep, zag hij een man weglopen. De voordeur was geopend, doch een deur ketting had verhinderd dat de verdach te man binnen gekomen. De politie heeft de buurt nog uitgekamd, echter zonder resultaat. Inbraak: Donderdagavond 22 januari jl. is er bij twee woningen aan de Bos boom Toussaintstraat in Hazerswoude Rijndijk ingebroken. Er zijn o.a. siera den, autosleutels en een voor de deur staande auto meegenomen. Rijnwoude - In het kader van de zgn. 'uitstroomactiviteiten' zal de gemeente Rijnwoude net als vorig jaar een project uitvoeren waarin extra contact gezocht wordt met mensen via scholing iets kunnen veranderen aan hun uitkerings situatie. De gemeente Rijnwoude is van mening dat het belangrijk is om serieus te kij ken naar mogelijkheden om de situatie van haar uitkeringsgerechtigde inwo ners te verbeteren. Het beleid van de rijksoverheid is erop gericht om middels maatregelen te sti muleren dat mensen deelnemen aan scholing en training. Daarmee kan de kans op terugkeer op de arbeidsmarkt worden vergroot. De gemeentelijke Sociale Dienst heeft al verschillende gesprekken gevoerd met mensen om te kijken of zij ingezet kun nen worden in de banenpool. In de ba nenpool kunnen mensen geplaatst wor den die door verschillende oorzaken niet op een reguliere arbeidsplaats in gezet kunnen worden. Het project zal -evenals vorig jaar- wor den uitgevoerd i.s.m. de Stichting Edu- katie Volwassenen Alphen ad Rijn (STEVA). De STEVA is gevraagd om deel te nemen aan de uitvoering van het project omdat zij ervaring heeft in indi viduele begeleiding van mensen bij een leerproces. Daarnaast beschikt de STE VA over veel informatie m.b.t. scho lingsmogelijkheden voor volwassenen. Potentiële deelnemers hebben reeds een brief ontvangen. Met het Arbeidsbureau zal nauw wor den samengewerkt in verband met de bemiddeling van mensen richting ar beidsmarkt en om- en bijscholing. Hazerswoude-dorp - Zaterdagavond 30 januari is er een filmavond bij koffiebar "De Schutse"' in Hazerswoude-dorp in het gebouw aan de Breitnerlaan 1. Aan vang 20.30 uur. Iedere jongere vanaf ca. 15 jaar is hartelijk welkom. Benthuizen - De Evenementen Commis sie Benthuizen, heeft het jaarprogram ma samengesteld. Op 27 januari wordt er in het dorps huis "De Tas, een kindermiddag gehou den van 14.00 tot ca. 16.00 uur; Op 13 februari is er een 'hobby-show' van 12.00 tot 19.00 uur; Op 22 februari wordt de jaarvergade ring gehouden; 19 maart staat de 'avondwandeltocht' geprogrammeerd. Een kindermiddag staat er genoteerd voor 7 april en op 30 april is de ECB weer actief op Koninginnedag. Dauw- trappen gebeurt op Hemelvaartsdag 20 mei in Moerkapelle en de Benthuizense Avondvierdaagse staat dit keer op de agenda van 24 t/m 28 mei! Op 26 mei is er een Kinder b.a.v. en op 30 oktober wordt de jaarlijkse bietenoptocht ge houden. Sint Nicolaas komt in 1993 al op 13 november! Hazerswoude-Boskoop - Op het 1TC- terrein wordt bij EDO Bonsai, voor de veertiende maal de bekende 'Edo Bonsai-show" gehouden van 1 tot en met 7 februari a.s. Op een oppervlakte van 600 vierkante meters is een Japanse tuin te zien met originele tuinornamenten, waterpartij en, gevormde bomen en veel andere attributen, die juist een Japanse tuin zo exclusief maken, in de kassen zijn vele Bonsai te zien. Een sortering binnen en buitenBonsai. Deze variëren in leeftijd van 6 tot 266 jaar! De show is niet alleen voor Bonsai lief hebbers een lust voor het oog, ook zij die kennis willen nemen met deze wijze van kweken, zijn hartelijk welkom. Informatie wordt verstrekt door hob- by-Bonsai-clubleden. Op deze expositie, die gratis toeganke lijk is, ziet men dat er een groot verschil is tussen de echte Bonsai en de potplant- jes die soms als zodanig worden aange boden. Verder kan men op deze show kennismaken met de exclusieve tuin meubelen uit Indonesië en de schitte rende KOI-vissen in verschillende aquaria. Rijnwoude - In februari start in de Rijn streek het bevolkingsonderzoek naar borstkanker voor vrouwen van 50 tot 70 jaar. Om vrouwen in Benthuizen en Hazerswoude-dorp hierover te informe ren, organiseert de GGD Rijnstreek een voorlichtingsbijeenkomst op woens dag 3 februari om 14.00 uur in het Dorpshuis in Hazerswoude-dorp, Pie- ter de Hooghstraat 3. Voor Hazerswou de-Rijndijk en Koudekerk ad Rijn zal in een later stadium voorlichting worden georganiseerd, ongeveer twee tot vier weken voordat het bevolkingsonder zoek daar plaatsvindt. Verder is vanaf februari bij de GGD Rijnstreek elke werkdag van 9.00 tot 10.00 uur een in formatielijn (01720-90250) geopend. Het bevolkingsonderzoek naar borst kanker vindt plaats op initiatief van de GGD Rijnstreek en het Integraal Kanker centrum West uit Leiden. Het bevol kingsonderzoek is bedoeld voor alle vrouwen van 50 tot 70 jaar. Het onder zoek vindt plaats in verplaatsbare screeningseenheden, de zgn. 'mammo bielen'. In ca. 8 maanden tijd zullen de mammobielen alle gemeenten in de re gio Rijnstreek bezoeken. Door het be volkingsonderzoek kunnen afwijkingen worden ontdekt nog voordat ze voel baar zijn. Hierdoor zijn de kansen op genezing groter en is vaker een borst- sparende operatie mogelijk. Borstkan ker is in ons land de meest voorkomen de vorm van kanker bij vrouwen. Lan delijk wordt deze ziekte bij ca. 7500 vrouwen per jaar vastgesteld. Van alle vrouwen die worden behandeld voor borstkanker, geneest momenteel de helft. De vrouwen ontvangen ca. twee weken voor het onderzoek een uitnodigings brief om aan het bevolkingsonderzoek deel te nemen. Daarin staan de plaats, datum en het tijdstip waarop de vrouw bij de mammobiel wordt verwacht. Bij het onderzoek worden meestal twee fo to's van iedere borst gemaakt. Voor de ze borstfoto's is maar weinig röntgen straling nodig. Alles bij elkaar duurt het onderzoek ca. 15 minuten. Aan het on derzoek zijn geen kosten verbonden. Het onderzoek wordt om de twee jaar herhaald. De foto's worden door speciaal opgelei de radiodiagnosten beoordeeld op mo gelijke afwijkingen. Binnen 14 dagen krijgen de vrouwen de uitslag thuis. Bij 98 van de 100 vrouwen is op de foto's geen afwijking te zien. Deze vrouwen krijgen na twee jaar een volgende uitno diging. Bij slechts enkele vrouwen is nader onderzoek in het ziekenhuis no dig. Dit gebeurt dan na overleg met de huisarts. Bij ongeveer de helft van deze vrouwen blijkt het dan om een goedaar dige afwijking te gaan. Rijnwoude- Hedenmorgen, 27 januari, is door burgemeester mr. M.J.J.M. Boe len en de heer ir. A.V.W. van Ulden van de stichting Catalpa een overeenkomst getekend ter realisatie van kinderop vang in de gemeente Rijnwoude. De gemeenteraad van Rijnwoude heeft op 3 december 1992 ingestemd met de onderttekening van dit akkoord, waar mee in aanvang een kinderdentrum voor vier groepen in Hazerswoude- Rijnwoude-Benthuizen - Wegens groot succes heeft de ECB besloten dit jaar weer een hobby-show te organiseren en wel op zaterdag 13 februari van 12.00 -19.00 uur in "De Tas". Deze tentoon stelling is uitsluitend bedoeld voor hobbyisten en niet voor handelaren. Wie interesse heeft en z'n hobby wil laten zien kan dit zo spoedig mogelijk melden aan Nico Krol te Benthuizen De Gang 2, tel. 079 -313820. Rijndijk zal worden gerealiseerd. Tevens werd vanmorgen het ontwerp van het kindercentrum gepresenteerd waarbij wethouder mevrouw G. Hoo- gendoorn-Oskam en de heer ir. A.V.W. van Ulden een toelichting gaven over de verdere gang van zaken rond de kinderopvang in de gemeente Rijnwou de. (In de volgende Hart van Holland, volgt meer informatie hierover red.) Benthuizen - In gebouw "De Tas" is er vanmiddag een kindervoorstelling die om 14.00 uur begint en twee uur duurt, getiteld "Superknuf met turbovoeten" in een choreografie van Betty de Regt. Leeftijd 4 t/m 12 jaar. De middag wordt georganiseerd door de ECB Benthui- Regio - 't Lange Landziekenhuis aan de Toneellaan 1 in Zoetermeer is in het bezit van een 'patiënteninformatie ruimte'. Op bepaalde dagen in de maand wordt deze informatie-ruimte bemand door mensen van een patiën tenvereniging of contactgroep. Ook de Crohn en Colitis Ulcerosa Ver eniging nederland is vertegenwoor digd. Elke eerste dinsdagmiddag van de maand, tussen 13.30 en 16.30 uur kan men er terecht voor informatie over de ziekte van Crohn en Colitis Ulcerosa. Van 20 t/m 28 februari a.s. wordt voor de 60e keer de nationaal en internationaal overdekte bolbloementen- toonstelling de "Westfriese Flora" gehouden. Dit keer een extra feestelijke omdat de organisatie haar jubileum viert, samen met het 25 jaar bestaande Nationaal Jeugd Fonds, Jantje Beton. Ontwerper/arrangeur Cees van Dijk is erin geslaagd deze beide jubilea duidelijk in het ontwerp van de tuin tot hun recht te laten komen. De Westfriese Flora wordt, zoals gebruikelijk, in Bovenkarspel gehouden. Deze is vanuit het zuiden bereikbaar: richting Amster dam/Hoorn, bij Hoorn richting Enkhuizen. Inlichtingen tel. 02285 -11644. Openingstijden: zaterdag 20 t/m woensdag 24 februari van 9.00 tot 18.00 uur. Donderdag 25 februari van 9.00 tot 21.00 uur en van vrijdag 26 t/m zondag 28 februari van 9.00 tot 18.00 uur.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 17