Zevenhuizen - Moerkapelle Familieberichten Oranjecomité Moerkapelle Ineder Film Beethoven Verenigingen en clubs opgelet Excursie Abraham Kroesgemaal Zendingsavond Moerkapelle 1 Om "bij" te blijven Jan Ernst Dorrestijn Adriana Biemond-Schep 1 1 1 Oude kranten-inzameling Tarzan Johanna Catharina Dekker Trijntje Gerritje Boeve-Biemont Jan Dorrestijn Hart van Holland/27 januari 1993 pagina 7 r Agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle ANBO J Stuurgroep Ontwikkelingssamenwerking Het goud van Latijns Amerika: de aardappel Aardappel Aardappel belangrijk voor ontwikkeling Europa Met dank aan de indianen Vergadering Oranjecomité - if 1 Moerkapelle - Door ziekte is de heer Uittenbroek niet meer in de gelegen heid oude kranten op te halen en weg te brengen. Tot op heden heeft gymnas tiekvereniging Tarzan voor hem geen opvolger gevonden. Iedereen wordt verzocht vanaf 1 februari geen oud pa pier meer bij hem thuis te brengen. Wie de vereniging toch wi! blijven steunen kan het oud papier naar D. Metselaar, Onderweg 37a in waddinxveen bren gen. Men dient dan erbij te vermelden dat de opbrengst voor gymnastiekver eniging Tarzan uit Moerkapelle is. iedereen die jarenlang oud papier voor Tarzan spaarde en bewaarde, wordt door Tarzan bedankt. Mede dankzij deze opbrengsten was de vereniging in staat enkele toestellen te kopen. Voor de vele blijken van medeleven ons betoond na het overlijden van onze zorgzame moeder en schoonmoeder willen wij u hierbij onze oprechte dank betuigen. Moge zij in uw gedachten voortleven zoals u haar heeft leren kennen en waarderen. Uit aller naam: Familie Verschoor Moerkapelle, januari 1993 Zevenhuizenr. Zaterdag 30 januari 20.00 uur Uitvoering Kleine Trompetter Zevenhuizen: Dorpshuis Op Moer te Moerkapelle (vanwege ruimtegebrek na brand dorps huis Swanla) Zondag 31 januari 17.00 uur: Ontmoeting over drempels heen. Geref.kerk. Spreker ds. W.G. vd. Sluis, m.m.v. Zanggroep Zevenhuizen Zaterdag 13 februari 20.00 uur: Amateurmuziekavond De Zeven Muzen: amateurmusici zingen/spelen voor amateurmusici. Woensdag 17 februariHerv/Geref contactmiddag voor ouderen 14.00 uur Geref.kerk Zevenhuizen. Thema: "Wat is klei?" (het ontstaan en de mogelijk heden, door Anneke Nap) Zaterdag 20 februari: Zeven Muzen: 20.00 uur zang/gitaaroptreden in Geref.kerk Zevenhuizen. Donderdag 25 februari 9.30 uur: Hervormd Centrum: Koffieochtend voor vrouwen; spreekster Leny Vermaat Maassluis Woensdag 10 februari: ledenvergadering Uit Moerkapelle:geen opgave. Wie activiteiten te melden heeft voor deze agenda, kan ze doorgeven aan mevrouw G. Beunder, tel. 01802-1733. Het melden van deze activiteiten kan doublures voorkomen. Men neme van het bovenstaande nota! Eigenlijk zou de kop van dit artikel "Noodkreet van het O..." moeten luiden. In verband met de toenemende drukte in hun bedrijf, hebben de voorzitter en secretaris van het Oranjecomité Moerkapelle, te kennen gegeven dat zij helaas moeten stoppen met hun werkzaamheden voor het Oranjecomité. Mede doordat er de laatste jaren al steeds minder vrijwilligers bereid zijn mee te werken, komt deze beslissing extra ongelegen. Daarom worden er dringend vrijwilligers gezocht die mee willen helpen om Koninginnedag en 5 mei tot een geslaagd feest te maken. Activiteiten die van oudsher een gezellig dorpsfeest zijn en niet mogen verdwijnen uit het beeld van Moerkapelle. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat ze bereid zijn mee te werken en eenmaal per twee maanden deel te nemen aan vergaderin gen. Bovendien dient men de gehele Koninginnedag beschikbaar te zijn. Wie geïnteresseerd is kan vrijblijvend contact opnemen met Theo Matze, tel. 01793-1830 (ook als men vragen heeft te stellen kan men bellen). Ingezonden over de smaak en de simpele teeltme thode namen ze de aardappel mee naar hun continent. Ineder, het Onderwijsinstituut voor Plattelandsontwikkeling, is een parti culiere Boliviaanse organisatie. Zij werkt in het departement Cochabam- ba, met name in de provincie Carrasco. Ineder onderneemt met steun van par ticulieren een veelheid aan activiteiten. Zo werkt zij aan verbetering van de akkerbouw- en veeteeltmethoden, aan herbebossing, aan organisatie van boe ren en boerinnen en gezondheidsleer. Dit breed opgezette ontwikkelingspro gramma wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met de boerenorganisa- tie van Carrasco: de Centrale van Moya- pampa. Wie had kunnen voorspellen dat de aardappel zou uitgroeien tot één van de belangrijkste voedselbronnen van de wereld? Deze van oorsprong bittere en giftige knol heeft in een paar eeuwen een enorme ontwikkeling doorge maakt. Van voedselbron voor de india nen in het Andesgebergte van met na me Bolivia, is de aardappel inmiddels niet meer weg te denken uit ons dage lijks menu en onze industrie. Hutspot, puree, frieten, zetmeel, cosmetica: zo maar enkele toepassingen waar wij de aardappel inmiddels voor gebruiken. Dat wij de voor ons zo belangrijke aard appel helemaal niet hadden gekend zonder 'voorwerk' van de Inca- en Tiwa- naku-indianen uit de Andes, is maar weinigen bekend. Het waren deze indi anen die de in het wild groeiende aard appel duizenden jaren geleden door veredeling wisten aan te passen tot een eetbare knol. Archeologen hebben in de Andes sporen gevonden van aardap pelen die achtduizend jaar oud zijn!. Toen de Europeanen in de zestiende eeuw het Andesgebergte binnentrok ken, ontdekten ze dit voedzame en smakelijke knolgewas. Enthousiast Toch was het pas een eeuw later voor dit voedselgewas echt aan populariteit won in Europa. De aardappel groeide, samen met het graan, uit tot het belang rijkste voedselgewas. Ook geen won der, gezien de enorme voedingswaarde van deze knol. Eén enkele aardappel voorziet voor een groot deel in de dage lijkse behoefte aan eiwit, ijzer en de vitaminen B en C. Op de Europese scholen wordt echter weinig aandacht besteed aan de be langrijke bijdrage van de aardappel aan de ontwikkeling van Europa. De steden en vervolgens de industrieën konden groeien en zich ontwikkelen omdat de stedelingen aan goedkoop en zeer voe dingsrijk eten konden komen. Zij hoef den zich dus niet meer te bekommeren over hun voedselvoorziening. Vóór de komst van de aardappel was dat wel anders. Regelmatig hadden de inwo ners van steden te kampen met een hongersnood. De indianenvolkeren van de Andes, die al eeuwenlang aardappels verbouwden voordat dat woord ook nog maar be stond in Europa, lijken voor de rest van de wereld vergeten. Maar nu kan ieder een, die dit artikel gelezen heeft, ont houden dat Nederland nooit een 'aard appelland' was geweest zonder de hulp van de Andes-indianen. Zonder hun geduld en doorzettingsvermogen was er nooit een aardappel op het bord van de nederlanders beland. Dit artikel werd vervaardigd door Luis Bredow. die voor Ineder in Bolivia werkt. Voor uw belangstelling en medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder, groot- en overgrootmoeder zeg ik namens ons allen har telijk dank. B. Boeve Zevenhuizen, januari 1993. Zevenhuizen-Oud Verlaat - Op zater dagavond 30 januari wordt in De Vier- kap de film "Beethoven" gedraaid. Een komische film voor alle leeftijden, met in de hoofdrol een hond. De filmvoor stelling begint om 20.00 uur. Zevenhuizen - Het Oranjecomité Zeven huizen houdt dinsdagavond 2 februari een bijeenkomst met verenigingen en clubs e.d. die mee willen doen aan en mee willen denken over Koninginnedag 1993. Wie heeft er een ludiek idee? Wie wil een kraampje met een attractie? Welke evenementen kunnen verenigin gen en organisaties op touw zetten in samenwerking met het Oranjecomité? Zevenhuizen heeft jarenlang gebruist op Koninginnedag. Zal 30 april 1993 voorgaande jaren overtreffen? De avond begint om 20.00 uur en wordt in de raadzaal van het gemeentehuis ge houden. Zevenhuizen - Op dinsdag 9 februari van 9.30 tot ca. 10.30 uur is er voor agra rische vrouwen en geïnteresseerden de mogelijkheid om het Abraham Kroesgemaal te bezichtigen. Het ge maal is één van de gemalen van het hoogheemraadschap Schieland. Dit ge maal zorgt voor de polder en boezem bemaling, zodat ons waterpeil op ge wenst niveau blijft. De combinatie van deze bemaling in één gebouw is uniek. Deze excursie is dan ook zeer aan te bevelen en wordt georganiseerd door de commissie agrarische vrouwen mid den Zuid-Holland van de WLTO. Men kan zich aanmelden bij Didi van Vliet, tel. 01802-1397: voor 3 februari a.s. Moerkapelle- Op woensdag 3 februari wordt er een zendingsavond gehouden in de "Rank". In dit gebouw, dat naast de Herv. Kerk van Moerkapelle staat, komt de heer Fikse van de GZB. Hij hoopt deze avond te spreken over het zendingswerk in Peru waar hij ook zelf is geweest. Dit alles zal verduidelijkt worden aan de hand van diverse dia's. Er zal op die avond gelegenheid zijn tot het kopen van boeken, platen en C.D.'s. De aanvang van de avond is 20.00 uur. Deze avond wordt georganiseerd door de zendingscommissie. Eens. als de bazuinen klinken, uit de hoogte, links en rechts, duizend stemmen ons omringen, ja en amen wordt gezegd, rest er niets meer dan te zingen. Heer. dan is uw pleit beslecht. Lied 300:1 Verdrietig, maar dankbaar dat hem echt lijden bespaard is gebleven, delen wij u mede, dat is overleden mijn man, onze vader, opa en mijn zoon drager van de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in de leeftijd van 67 jaar. P.H. Dorrestijn-Muijs Ton en Ida Ernst Lieuwe Margriet Leen en Els Matthijs Pim Hans en Margreeth Dion Lennart Pauline Gré G. Dorrestijn-van Os 21 januari 1993. Asterstraat 27, 2761 GS Zevenhuizen De begrafenis heeft op dinsdag 26 januari plaatsgevonden op de Algemene Begraafplaats te Zevenhuizen. Bedroefd hebben wij kennis genomen van het plotseling overlijden van Raadslid en wethouder van de voormalige gemeente Zevenhuizen van 1974 tot 1990 voor het C.D.A. Hij heeft zijn fractiegenoten in de (voormalige) Raad van Zevenhui zen altijd weten te inspireren met zijn visie en kennis van zaken. De mens stond bij hem altijd centraal. Wij zullen hem missen. Ons medeleven gaat uit naar zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen. Leden C.D.A.-fractie Zevenhuizen Huib van den Akker Toos Westenbroek Bert Groenveld Siem de Jong Hans Brouwer Het is mij goed nabij God te zijn" 1 uit Psalm 73:28 1 Bedroefd, maar dankbaar voor wat zij voor ons heeft betekend, 1 delen wij mee, dat de Here tot Zich heeft genomen onze moeder en grootmoeder 1 in de leeftijd van 82 jaar. 1 Eindhoven: Jaap en Nel Biemond-van Zaane Mieke. Irene en Albert, Pieter Zevenhuizen: Arte en Nellie Biemond-Verdoorn 1 Esther en Arthur. Olaf Zoetermeer: Mien Biemond Zoetermeer: Adri en Henk Poortermans-Biemond 1 Anneke en Rico, Herman Eindhoven: Ank en Ernst Leefsma-Biemond Wieneke, Jaap, Leo Delft: Ria en Bauke Zelle-Biemond Wouter. Rintze I Leiderdorp: Izak en Truus Biemond-van den Hoek 1 Willemijn, Heieen, Pieter. Jannette Zegge: Piet en Corry Biemond-Spek Christiaan, Liesbeth. Benjamin I Zevenhuizen. 20 januari 1993 1 Schoolstraat 11 I Correspondentie-adres: I Knibbelweg 9 1 2761 JB Zevenhuizen De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 7