Zevenhuizen - Moerkapelle De PvdA praat over nieuwe gemeentepolitiek Markt perikelen Stichting Dorpshuis Moerkapelle Dure woningen in Swanla 25-jarig jubileum brandweerman Van Dorp êm Karaoke-avond voor volwassenen in Swanla p zk Recreatief Tietsrouteplan Groene Hart Rondvraag gemeenteraadsvergadering Meer vergaderen raad File Texaco Actieve vereniging Ontstaan T entoonstellingen Eigen clubgebouw Eigen gebouw Ledental Strijd met gemeente Deskundigheid Pseudo-vogelpest Hart van Holland/17 februari 1993 pagina 13 De afdeling Zevenhuizen-Moerkapelle houdt donderdagavond 18 februari a.s. om 20.00 uur in dorpshuis "Op Moer" te Moerkapelle haar jaarvergadering. Het eerste gedeelte van deze avond is bestemd voor leden. Na 21.00 uur heeft deze bijeenkomst een openbaar karak ter. Dit betekent, dat niet-leden mee kunnen denken en praten over de huidi ge en toekomstige politieke punten, zoals politieke samenwerking met an dere progressieve partijen en perso nen bij de gemeenteraadsverkeizingen van 1994 en de alternatieve financiële plannen van de gemeenteraadsfractie. Degenen die betrokken willen worden bij het ontwikkelen van een echt ander beleid, worden uitgenodigd donder dagavond na 21.00 uur naar dorpshuis 'Op Moer" te komen. Zevenhuizen-Moerkapelle-Al direct aan het begin van de gemeenteraadsvergade ring werd een schorsing gevraagd door de PvdA die van B. en W. direct een standpuntinname inzake de marktlokatie eiste. De heer H. Doornhein vond dat de zaak gigantisch lang duurde en wenste duidelijkheid. De weekmarkt op vrijdag, is op proef, enkele meters opgeschoven om de toegang tot het gemeentehuis vrij te houden voor o.a. bruidsparen. Medio december kwamen B. en W met alternatieve voorstellen waarop de marktkooplieden direct moesten beslissen. Deze hielden o.a. in dat de vrijdagse markt weer op de oude plaats terug kon, mits deze een ochtendmarkt werd, hetzij op vrijdag of op een andere ochtend. Zaterdag werd als andere mogelijkheid geboden. Doornhein, met bijval van de SGP/RPG de heer R. de Gooijer wilden nu een besluit genomen zien, maar het college bleef bij z'n standpunt dit te doen na commissievergadering, omdat de avond ervoor een goed gesprek met een deputatie van de markthandelaren had plaatsgevonden die zelf met een voorstel kwamen waardoor een compromis gesloten kan worden. De gemeenteraad van Zevenhuizen- Moerkapelle toonde zich ingenomen met de jaarcijfers van de Stichting Dorpshuis Moerkapelle en de B.V. Dorpshuis Moerkapelle. De heren Doornhein, De Gooijer. en Van Yperen namen niet aan de stemming deel van wege hun betrokkenheid bij het dorps huis. De heer P. Hofman PvdA wees erop dat er geen vergelijking gemaakt kan worden met het Zevenhuizense dorpshuis omdat hier vanuit een ande re constructie wordt gewerkt. (Gebou wen zijn door gemeente in eigendom overgedragen, in tegenstelling tot dorpshuis Moerkapelle red.) Hofman wees erop dat, hoewel er in Op Moer niet met vrijwilligers gewerkt wordt de personeelskosten meevallen, echter noemde de energiepost van 92.000 gul den een behoorlijke post. De heer Duur- sma Gem.Bel. dacht dat het moeilijk is om 15 a 20% op energie te besparen, maar dacht dat het het proberen waard is. Wethouder B. van IJperen wees de sprekers op de energiebesparende maatregelen op water en licht bij de bouw van de nieuwe Zuidplashal van dorpshuis Swanla, waar doucheknop pen automatisch uitspringen evenals lichtknoppen. De gemeente Zevenhuizen-Moerkapel le geeft een bijdrage per inwoner van 0,35 per inwoner voor de aanleg van het fietsrouteplan voor het Groene Hart, met een totaalkostenplaatje van f 535.000,De gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle draagt f 3.455,eenmalig bij. De heer S. de Jong CDA toonde zich enigszins verontrust dat er in het bestem mingsplan Swanla woningen van zeker 300.000 gulden gebouwd worden die vergelijkbaar zijn met veredelde woningwetwoningen waarvan de afmeting van de woonkamer (inclusief keuken) slechts 8 meter lengte is. "We hebben gepleit voor woningen van 200 a 250.000 gulden, zeker niet voor dergelijke woningen. We zijn hierover teleurgesteld". Wethouder Van Yperen zei dat er concessies aan de aannemer moesten worden gedaan omdat de grond via de onderhandelingssfeer van de voormalige gemeente Zevenhuizen verworven is. "We zitten met die erfenis". Hij zei dat hij nog geen tekening van de woningen heeft gezien. Een vergelijkbare situatie heeft zich in de jaren '76-'77 in plan West voorgedaan. De heer De Jong pleitte tevens voor frequenter vergaderen van de gemeenteraad. De heer J. van Eijk VVD, vroeg aandacht voor de verkeerssituatie van in-en uitvoegend verkeer bij files op de Swanlaweg bij het Texaco-station. evenhuizen - Vogelvereniging "Zang en Kleur" viert a.s. vrijdag 19 februari, met een receptie in het clubgebouw van postduivenvereniging "De Storm vliegers", het 25-jarige bestaan van de vereniging. Leden, oud-leden, donateurs en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom tussen 20.00 en 22.00 uur. Zevenhuizen - Je zult maar 25 jaar vrijwilliger zijn bij de vrijwillige brandweer Zevenhuizen en nietsvermoedend op je fiets springen omdat je pieper afgaat. Je bent in het nette pak omdat er een 'buitengewone vergadering' van de brandweer aangekondigd is op de wekelijkse oefenavond. Net op dat moment kom je de brandweerwagen al tegen en je moet instappen, net als je vrouw en kinderen. En dan gaat je een lichtje branden. Jan van Dorp was de persoon in kwestie waar het vrijdagavond om draaide. Hij werd door burgemeester A.W. Lips hartelijk toegesproken in de kantine van de brandweergarage, kreeg een oorkonde van het brandweerwezen en een envelop pe met inhoud van de gemeente Zevenhuizen. Brandweercommandant A. Roos sprak eveneens woorden van erkentelijkheid uit aan pompbediende/chauffeur en overhandigde hem namens het corps een ludiek aandenken. De avond werd met de overige corpsleden en hun partners in een gezellig samenzijn voortgezet. "Zang en Kleur" is een bloeiende en actieve vereniging, die in de loop van haar bestaan, veelvuldig aan de weg getimmerd heeft, onder andere, door het organiseren van vogeltentoonstel lingen, maar ook door andere vereni gingsactiviteiten. Willem Westerman is één van degenen die bij de oprichting van de vereniging betrokken was. Daarom vult hij de hui dige voorzitter Jan van den Berg en het per 1 januari jl. teruggetreden be stuurslid Ab Jansen aan, waar het opha len van herinneringen betreft. Zowel Jansen als Van den Berg, zijn al snel na de oprichting lid geworden van de vereniging,m maar net dat eerste begin waren ze er niet bij. In feite is alles begonnen met een kanarie die hij als 'huisdier' in de kamer verzorgde en liet broeden. Met een viertal andere vogel liefhebbers bezocht Westerman des tijds de vogeltentoonstelling in Nieu- werker a.d. IJssel. Op de terugweg, werd het idee geopperd om in Zeven huizen met een vogelvereniging te star ten. Eén en ander is uiteindelijk in bre der verband met vogelliefhebbers uit Moerkapelle, op 16 februari 1968 een feit geworden. Het eerste bestuur be stond uit voorzitter J. Sterk, tweede voorzitter J. Bruggeman, secretaris W. Westerman en penningmeester C. Ver- maat en lid Fr. Kok. De vereniging is opgericht met 'knowhow' van een lid van de Boskoopse vogelvereniging. De heer Langenberg uit Boskoop was de Zevenhuizense en Moerkapelse vogel liefhebbers ter wille en hielp hen bij de oprichting. Omdat er geen financiën waren, stortte het eerste bestuur per man vijf gulden in de kas: 25 gulden dus in totaal. Voorts ging de schoonmoeder van de heer Westerman, mevrouw Koole met haar dochters, in de zomer van 1968 oliebollen bakken en verko pen om aan de benodigde pecunia te komen voor het organiseren van een vogeltentoonstelling. De netto-op brengst bedroeg 867 gulden netto. De eerste tentoonstelling werd in het verenigingsgebouwtje aan de Burge meester Klinkhamerweg gehouden in januari 1969. Datzelfde jaar werd een 2e tentoonstelling gehouden in het najaar. Die is in Hotel Vos gehouden en de vol gende in de noodkerk op de plaats waar nu het Hervormd Centrum staat. Ook is er een keer een expositie geweest in het houten kleuterschoolgebouw dat afge broken werd en op welke plaats de win kel van Rodenburg gebouwd is. Hoewel dorpshuis "Swanla" nog niet officieel in gebruik was genomen, mocht de vogel vereniging er als eerste gebruiker in om een expositie te houden in 1973. Waren het aanvankelijk verenigingstentoon stellingen, al spoedig werd "Zang en Kleur" organisator van grotere exposi ties zoals regionale en later dis trictstentoonstellingen. Steeds, met uitzondering van één jaar toen het dui- venlokaal als expositieruimte dienst deed, is gebruik gemaakt van zaalruim te in het dorpshuis, die zich daarvoor uitstekend leende. Hoewel niet noodzakelijk voor exposi ties, snakte de vogelvereniging toch naar een eigen clubgebouw. De ten- toonstellingskooien, verdiend met tal van grote acties, verlotingen e.d. moes ten elders opgeslagen worden en ver huisden van hot naar her. Jan van den Berg somt namen op waar de kooien vertoefd hebben om tenslot te in de gemeenteloods te belanden waar de voorfronten door zoutopslag aangetast werden. Dat was het moment waarop er slagvaardig kon worden ge handeld, nadat er al zo lang een plei dooi bij het gemeentebestuur gehou den was voor de noodzaak van een eigen gebouw. In 1981 was eerst ge dacht aan het PTT-gebouwtje aan de Burg.Klinkhamerweg, dat nu in gebruik is van een kattenvereniging. In 1985 kwam eindelijk toestemming voor de bouw van (door zelfwerkzaam heid) het eigen (houten) gebouw op het terrein naast de gemeenteloods, naast het duivenlokaal, waarmee de vereni ging erg blij was. Hier kunnen vereni gingsactiviteiten plaatsvinden, zoals de contactavonden met dia-vertonin gen; de jaarlijkse babyshow en de kooien worden opgeslagen. Telde de vogelvereniging bij de tweede lustrumviering 85 leden, thans zijn dat er 52. Moerkapelle is sinds 15 jaar zelf standig en heeft een bloeiende vereni ging. Het ledental van "Zang en KLeur" bestaat niet uitsluitend uit Zevenhuize- naren. "Jammergenoeg zijn er veel vo gelliefhebbers in Zevenhuizen, getuige de volière achter hun woning, maar helaas is lang niet iedereen lid. Was dat maar zo", verzucht Jan van den Berg. Ab Jansen haalt de herinnering op hoe het bestuur van "Zang en Kleur" des tijds bij het gemeentebestuur gepleit heeft voor toestemming tot voilière- bouw achter de woningen in plan "West". Bij de opzet van dit nieuwe plan (ca. 22 jaar geleden) was voilièrebouw niet toegestaan. "Maar omdat dit in de andere woonwij ken wel toegestaan was, ging de ge meenteraad uiteindelijk overstag en mogen vogelliefhebbers achter hun woning een voilière met een maximale afmeting van 8 vierkante meter bou wen. Er blijken hier uiteindelijk heel wat voilières gebouwd te zijn, waarvan er slechts weinigen lid van onze vereni ging zijn", verzucht Jansen. De oorzaak waarom er diverse leden van buiten zijn, ligt volgens Van den Berg in het tentoonstellingsbezoek. Waar in een wijk van Rotterdam geen vogelvereniging is, of een dorp in de regio, zoekt men een geschikte vogelve reniging. "Waarom houdt iemand vogels?" De reden waarom iemand vogels houdt en helemaal in z'n hobby opgaat, heeft volgens de drie heren te maken met het feit dat het levende have betreft en het een fascinerende hobby is. "De meeste kwekers beginnen met ze- bravinken, kanaries of Japanse meeu wen", zegt Jan van den Berg. Ab Jansen: "Ik houd nu grote parkieten (zie foto). Het is ontzettend leuk om in het voor jaar een paartje elkaar het hof zien te maken, waarna de broedtijd volgt. Ver rassend is het uitkomen van de eieren en het opkweken van de jonge vogels". Hoewel er in grote voilières niet altijd koppels apart gezet worden, geniet die methode wel de voorkeur. Van den Berg: "Je voorkomt er door dat bijvoor beeld een kanarie en een putter ge kruist worden. De vogel die uit het ei komt is een bastaard en in 99% van alle gevallen onvruchtbaar. Je kweekt dan voor niks". De heer Westerman zegt het uitkomen van de eieren spannend te vinden, omdat er verrassende kleur- mutaties uit kunnen komen. Of Zevenhuizense vogelliefhebbers ook gedupeerd zijn door de pseudo- vogelpest? Van den Berg: "Eigenlijk is het maar gek dat er op de Wollefoppen- weg een bord staat dat je in dat gebied geen vogels mag vervoeren. Stel je voor een wilde duif, spreeuw, of mus die besmet is met de pseudo-vogelpest, komt op jouw voilière zitten, poept erop en dan kunnen jouw vogels be smet raken. Ook postduivenhouders die hun duiven laten vliegen kunnen gedupeerd raken. Het is daarom aanbe velenswaardig om vogels ook buiten dat gebied tegen deze ziekte, waaraan de vogel bijna altijd doodgaat, te laten vaccineren. Ik heb het gelukkig nog nooit meegemaakt en nog zeg ik, is er geen reden voor paniek. Wie er mee te maken heeft gehad, zal nu zeker voor zorgsmaatregelen nemen, al zijn wij allen niet ongerust. Overigens kan een vogel ook ergens anders ziek van wor den, door bijvoorbeeld een spoel- worm". Jansen: "Je moet dan direct spuiten, want een vogeltje kan in een uur dood zijn. Zo'n worm is als larve opgepikt, maar tot worm gegroeid en vreet de darmen van de vogel op. Als een vogel met een bolle rug gaat zitten en z'n veren opzet, weet je direct dat er iets aan de hand is... Elke vogelliefheb ber is gek op z'n vogels en zal altijd zeer opmerkzaam zijn... Het is z'n hobby en daarom z'n lust en z'n leven". De beide anderen knikken instem mendhaasten zich om tenslotte nog eens op de belangrijkheid voor vogel liefhebbers, van een lidmaatschap van hun vereniging te wijzen "We wisselen ervaring uit, bespreken de verzorging en nodigen diverse malen per jaar een deskundige uit". Zevenhuizen - In dorpshuis "Swanla" wordt a.s. vrijdagavond 19 februari een "Karaoke"-avond gehouden voor vol wassenen. ledereen die graag zingt met muzikale begeleiding, is hartelijk welkom om z'n stem te laten horen: vanaf 21.00 uur. Dorpshuis "Swanla" heeft nu ook Ne derlandstalige C.D.'s zodat men niet in een vreemde taal hoeft te zingen. Gezien het succes van "Karaoke" (lied jes die op een beeldscherm worden geprojecteerd met orkestbegeleiding op een band) verwacht het dorpshuis een grote toeloop voor deze happening waarvoor de entree gratis is.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 13