Hart - van - Holland - allerlei OV-TAX-Westnederland van start! Kruiswerk bundelt krachten Schoonmaakdag Zevenhuizen- Moerkapelle Succesvolle actie 'Geef s voor diabetes' Milieuminister in eigen huis Kleine Aarde-recept 40 jaar kampwerk in U.S.A. Zevenhuizen-üloerkapelle straks bij de provincie Rijnmond? v_ Ook alle "burgerkippen" beschermen tegen pseudovogelpest Cursus voor adoptieouders Uitleentermijn verpleegartikelen officieel vastgesteld schorsenerentaart pagina Tweeduizend collectanten meer Onderzoek naar ontstaan diabetes en terugdringen complicaties scoren samen bezig of alleen Ingezonden De gemeente Zoetermeer heeft op 1 februari 1993 een landelijke primeur gekregen. Westnederland heeft sa men met de gemeente een nieuwe vervoervorm ontwikkeld: de OV- TAX. Zoals de naam al zegt, is OV- TAX een combinatie van openbaar vervoer en taxi. OV-TAX combineert de voordelen van openbaar vervoer (lage prijs) en taxi (deur-tot-deur- vervoer). OV-TAX verschilt echter van gewoon taxivervoer, omdat reizi gers gezamelijk in één taxi rijden en de taxi tenminste één uur van tevo ren moet worden besteld. De prijs van het vervoer is hierdoor en door een gemeentelijke subsidie lager dan voor een "normale taxirit". De ruime 8-persoonsbus in Zoetermeer is voor iedereen toegankelijk, dus ook met name geschikt voor mensen die door lichamelijke beperkingen moeilijk van openbaar vervoer gebruik kun nen maken, waaronder rolstoelge bruikers. Reizigers dienen naast een geldig plaatsbewijs in het bezit te zijn van een voor iedereen verkrijgbare speciaal ontwikkelde OV-TAX-pas. Westnederland dochteronderne ming Eurotax te Schiedam draagt zorg voor de uitvoering van het ver voer. Het ziet er naar uit dat binnen afzienbare tijd het OV-TAX-WESTNE- DERLAND-concept ook door andere gemeenten wordt toegepast. De ge meente Schiedam heeft in deze rich ting reeds plannen ontwikkeld: per 1 april a.s. gaat aldaar de OV-TAiX rij den. Westnederland beziet op ter mijn de mogelijkheden om deze ver voervorm in te zetten op de open- baar-vervoerlijnen met (te) weinig passagiers. t.k. eiken keuken I. 340 cm oven gas pl. afzuigk. en onderkast m. lade's 01828-11554 t.k. Nissan Sunny bj 84 rood 105.000 km vr. pr. 3750,-01828-13892 t.k. spelletjes voor nintendo spelcomp, 01828- 16687 p vt er t.k. 13 jaargangen voetbal Int. bladen vissport: Beet Hengelsport (NWS) (11 jaarg.) Rodpot. 01828-17406 t.k. konijnenren met nachthok z.g.a.b. 50,- 01714-15109 t.k. 2 paar ski-schoenen maat 39 en 44 per paar 30.-01728-9722 20-02 is ma jarig!! gefeliciteerd en nog vele gezondejaren! Henk en Jolanda OOK EEN GRA TIS KLEINTJE PLAA TSEN? VUL DE BON IN OP PAGINA 4! Sinds kort zijn vrijwel alle kruisvere nigingen in Midden-Holland en enke le randgebieden ondergebracht in één grote vereniging. Nadat al eerder zeven plaatselijke kruisverenigingen deze stap hadden gezet, fuseerden op 31 december 1992 opnieuw elf plaatselijke kruisverenigingen met de regionale kruisvereniging in Mid den-Holland, die sinds de laatste fu sie ook letterlijk die naam draagt: Regionale Kruisvereniging Midden- Holland. De regionale kruisvereni ging telt ruim 60.000 leden. Dat zijn zo n 180.000 mensen, want het lid maatschap van de kruisvereniging geldt voor alle leden van een gezin of huishouden. Door deze bundeling is een krachtige consumenten-organi satie ontstaan. Een grote vereniging heeft een sterke onderhandelingspo sitie en is daardoor in staat met suc ces op te komen voor de belangen van de cliënt. Ons doel is om de dienstverlening van het kruiswerk op het huidige kwaliteitsniveau te be houden en waar nodig uit te breiden of aan te passen. Onze leden moeten er ook in de toekomst niet op achter uit gaan waar het de zorg voor hun gezondheid betreft. Het behoud van de verenigingsvorm is van groot be lang, want daardoor houden mensen inspraak. Zij beslissen zelf wat zij nodig vinden en wat niet. Behalve de wettelijk geregelde diensten van het kruiswerk, vastgesteld volgens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ), hebben onze leden recht op het zogenaamde service pakket, dat voorziet in een aantal aanvullende diensten. Dat pakket wordt voortdurend aangepast aan de behoefte van onze leden. Be schouw het maar als een soort aan vullende verzekering waar je zelf wat over te zeggen hebt. Het lidmaat schap bedraagt in 1993, f. 56,- per huishouden. Lid worden kan door een telefoontje naar het Kruiswerk. Het kruiswerk heeft in zijn bijna hon derdjarige geschiedenis een schat aan ervaring en know-how opge bouwd. Op het terrein van de extra murale gezondheidszorg is het kruiswerk sinds tientallen jaren het professionele adres. Niet alleen voor de gezondheidszorg thuis of ver- pleegartikelen, maar ook voor de ouder- en kindzorg. Mede door de consultatiebureaus van het kruis werk behoort de Nederlandse zuige ling tot de gezondste ter wereld. In Midden-Holland en enkele randge bieden worden de diensten van het kruiswerk vanaf 1 april 1993 uitge voerd door de Stichting De Vier- stroom, waarin ook gezinsverzor ging en maatschappelijk werk wor den ondergebracht. Door deze fusie gaat de oude vereniging Kruiswerk Midden-Holland op in Stichting De Vierstroom. Een stichting kent geen leden, vandaar dat de gezamelijke besturen besloten tot de oprichting van de Regionale Kruisvereniging Midden-Holland. De regionale kruis vereniging blijft naast De Vierstroom als zelfstandige vereniging met eigen leden voortbestaan. Zevenhuizen- Op 11 maart a.s. wordt door de Milieuvereniging Zevenhuizen voor de eerste keer een 'schoon maakactie' gehouden. Kinderen uit de groepen 6,7 en 8 van alle basisscholen gaan, onder leiding van volwassen vrijwilligers, het zwerf vuil in de gemeente te lijf. Met de af schaffing van de plastic vuilniszak en de invoering van de minicontainers, zou de gemeente helemaal zwerfvuil- vrij moeten zijn. De Milieuvereniging constateert dat dit niet waar is. Nu de heesters nog kaal zijn en het meeste blad van de vorige herfst ver teerd is, wordt tussen de struiken het zwerfvuil zichtbaar. Patatbakjes, chipszakken, snoepwikkels frisdrank blikjes, van alles wordt achteloos neer gegooid. We kunnen nu niet meer zeg gen dat huisdieren de vuilniszakken hebben opengekrabd. Het is puur een mentaliteitskwestie. Door de schoon maakactie willen we jeugd (en volwas senen!) bewust maken van de eigen verantwoordelijkheid voor de eigen leefomgeving. Wie geholpen heeft zijn eigen dorp schoon te maken, denkt mis schien beter na voor hij iets op straat weggooit. En: jong geleerd is oud ge daan". Het fenomeen 'schoonmaakdag' is niet nieuw. In verschillende dorpen en stadswijken is er al ervaring mee opgedaan. In de gemeente Zevenhui- zen-Moerkapelle wordt de 'schoon maakdag' georganiseerd door de Mi lieuvereniging Zevenhuizen in samen werking met Gemeentewerken. De ba sisscholen besteden voorafgaand aan de schoonmaakdag in de lessen extra aandacht aan het milieu. Over de 'schoonmaakactie' wordt de komende weken meer mededeling ge daan. Een ieder die sier- of hobbypluimvee bezit wordt door de gezamelijke Ge zondheidsdiensten voor Dieren in Nederland dringend aangeraden alle pluimvee zo snel mogelijk te laten enten tegen pseudovogelpest om on nodig dierenleed te voorkomen. Dit geldt uiteraard in zeer sterke mate ook voor pluimvee in kinderboerde rijen, speeltuinen ed., waar grotere aantallen sierpluinvee aanwezig zijn. Sinds vorig jaar veroorzaakt een kwaadaardige vorm van pseudovo gelpest enorme scahde op pluimvee- houderijbedrijven in West Europa. Ook in Nederland zijn sinds augustus 1992 uitbraken aan de orde. De laat ste weken neemt het aantal uitbra ken in de bedrijfssfeer sterk af. Ech ter in de sier- en hobbypluimveesfeer (burgerkippen) zijn er recent diverse uitbraken voorgekomen. Deze kwaadaardige vorm van pseudovo gelpest veroorzaakt veel sterfte bij het aangetaste pluimvee. Vooral hoenderachtigen zijn gevoelig voor het virus, gekenmerkt door sufheid, in elkaar/bol zitten, ademhalingspro blemen door ontsteking aan de lucht wegen en vaak groenqachtige mest. Laat het niet zo ver komen dat uw pluimvee pseudovogelpest krijgt. Raadpleeg uw dierenarts! Sinds enkele jaren worden er door verschillende RIAGG's in Zuid-Hol land preventieve oudercursussen gegeven, speciaal bestemd voor adoptieouders. Het aantal mensen dat (buitenlandse) kinderen geadop teerd heeft is niet erg groot. Om deze ouders in de provincie Zuid-Holland toch een continu aanbod van de oudercursussen te geven, hebben enkele Zuidhollandse RIAGG's beslo ten de cursussen in samenwerking te organiseren. Dat betekent dat er elk voorjaar en elk najaar een cursus van start kan gaan. De cursusplaats ver schilt telkens. De eerstvolgende cur sus start maandag 18 maart bij de RIAGG Midden-Holland in Gouda. De cursus in het najaar'93 wordt in Rot terdam gegeven. De cursus is be stemd voor ouderparen. Mocht dit op problemen stuiten, dan kan ook één van de ouders meedoen. Een al leenstaande ouder kan uiteraard al leen komen. Het kind moet tenmiste een 1/2-1 jaar zijn. Voor meer infor matie: RIAGG Midden Holland, Gou da, 01820-16422. Sinds jaar en dag kan iedereen die lid is van een kruisvereniging gratis ver pleegartikelen lenen. Het gaat hier om bijvoorbeeld rolstoelen, verstel bare bedden en krukken. Omdat steeds meer mensen gebruik maak ten van deze regeling waren de kruis verenigingen en ook Kruiswerk Mid den Holland genoodzaakt een ter mijn vast te stellen aan de duur van deze gratis uitleen van artikelen. Sinds 1 januari heeft de staatssecre taris officieel bekrachtigd dat de kruisverenigingen niet onbeperkt de verpleegartikelen kunnen uitlenen. Voor leden van Kruiswerk Midden Holland betekent dit dat zij voor een periode van maximaal drie maanden verpleegartikelen kunnen lenen. Na deze periode heeft het kruiswerk de mogelijkheid deze periode nog een maal met drie maanden te verlengen. Deze verlenging dient dan wel door de wijkverpleging te worden vastge steld. Wanneer iemand een ver- pleegartikel langer dan een half jaar nodig heeft, dan is het kruiswerk ge noodzaakt een bedrag te vragen voor verhuur van het artikele. Sommige artikelen worden om bijvoorbeeld hygiënische redenen niet uitgeleend of verhuurd, maar door het kruis werk te koop aangeboden. Langdurig gebruik van een verpleegartike wordt in veel gevallen vergoed door verzekering, AAW, of bijzondere bij stand. Voor het zoeken naar een pas sende oplossing na de uitleentermijn van drie maanden, biedt het Kruis werk Midden Holland zijn leden be middelende diensten aan. De campagne 'Geef's voor diabetes', heeft 3,6 miljoen gulden opgebracht. Dat is tien procent meer dan in 1991. Het bericht dat een week voor de collecte als groot nieuws werd ge bracht: "Suiker niet langer taboe voor diabetespatiënt", was voor de goed geïnformeerde diabeet oud nieuws. Suiker mag, mits ingepast in het dieet. Met het misleidende effect hiervan kregen de collectanten te maken. Men vroeg zich af waarom nog gecol lecteerd werd. "Diabetes is toch over". Het gevolg was dat de gemid delde opbrengst per collectant 5 gul den lager lag dan in 1991. Dat het resultaat toch positief is uit gevallen is o.a. te danken aan de toe name van het aantal collectanten dat voor de bestrijding van diabetes op pad ging. Het Diabetes Fonds nederland subsi dieert met de opbrengsten van de campagnes het wetenschappelijk on derzoek naar het ontstaan van diabe tes en onderzoek naar het terugdrin gen van de gevolgen van diabetes als oogziektes, nieraandoeningen en vaatziekten. Wij zijn een milieubewust volkje. Vol gens de opiniepeilingen is de Neder landse burger (wij dus) zelfs best bereid "financiële offers voor het mi lieu te brengenDa's mooi. Nog leu ker wordt het als je bedenkt, dat mi lieu vertroetelen op den duur vaak helemaal geen aanslag op onze por temonnee hoeft te betekenen. Goed, het vergt even investeren. Net als met een bedrijf dat uit de versukke ling moet. Hier een beetje krimpen, daar wat specialiseren. En een frisse wind door het beleid. Zoals Neder land het Nationale Milieubeleidsplan (NMP) heeft, zo kunt u in het nieuwe jaar ook een eigen Persoonlijk Milieu- Beleidsplan (PMB) in elkaar knutse len. De Kleine Aarde heeft er een po pulaire folder over en het afgelopen jaar is het PMB-idee op verschillende handige manieren verder uitge werkt. Allereerst is er de Milieumeter. Dat is een lijst van milieuvragen, waarop u meer of minder strafpunten scoort. Minder dan 40 punten betekent zeer milieuvriendelijk. Wie boven de 120 zit moet zich nog maar eens achter het oor krabben. De gezelligste me thode om uw milieumeter-score te drukken is: meespelen in één van de Ekoteams die momenteel als padde stoelen uit de grond schieten. Eko teams zijn groepjes buren of kennis sen die elkaar helpen bij het adopte ren van een groen getinte lifestyle. Het is een soort kompetitie. Ieder huishouden in het team krijgt een eigen score en de totale teamscore wedijvert met die van alle andere teams in het land. Nog een nieuwe trend: het wijkmi- lieubeheer, dat ook het thema is van het meest recente nummer van het tijdschrift De Kleine Aarde (verkrijg baar in boekwinkel of kiosk). In steeds meer stadswijken slaan bewo ners de handen ineen met gemeente, woningstichtingen, politie en op bouwwerkers om samen voor een schoon en aantrekkelijk buurtmilieu te zorgen. Je kunt je er van alles bij voorstellen: een wilde stadstuin, een boomadoptieplan, extra afgesloten fietsenstallingen, een afvalplan of een vaste jeugd-veegploeg. Of je er nu op je eentje mee bezig gaat, of samen met de buren, in een PMB horen za ken thuis als: zuinig met energie en water, milieubewust inkopen en (waar mogelijk) konsuminderen, af val scheiden, het openbaar vervoer met uw klandizie vereren en de gif spuit schuwen in huis en tuin. In deze rubriek doet u trouwens karrevrach- ten vol ideetjes op voor uw persoon lijk milieubeleid. Schorseneren, een superhollandse wintergroente met een heel eigen, pittige smaak. De laatste tijd is hij wat in het vergeethoekje geraakt. Maar met creatieve hand kun je er de fijn ste gerechten mee maken. Voor vier personen: 150 gr. gezeefd tarwemeel; 75 gr. bo ter; 75 gr. kwark; 300 gr. schorsene ren; 2 eieren; peper, (kruiden) zout; 100 gr. geraspte belegen kaas; 2 eetl. gehakte verse peterselie; spring vorm doorsn. 24 cm. Doe het meel in een kom en meng met het (kruiden)zout. Rasp de boter er boven fijn en voeg de kwark toe. Kneed het deeg tot een samenhan gende massa en laat het 30 minuten opstijven in de koelkast. Borstel de schorseneren schoon. Kook de half lange stukken in 15 minuten gaar in ruim water. Afspoelen onder de kou de kraan en ontvellen. Snijd ze dan in stukjes van 2 cm. Rol het deeg uit op een met meel bestoven werkvlak. Bekleed de springvorm met het deeg en maak een opstaand randje. Ver deel de stukjes schorseneren over het deeg. Klop de eieren los met wat peper en zout. Roer de geraspte kaas en peterselie daar doorheen. Giet het mengsel over de schorseneren. Bak de taart gaar en bruin in 30 minuten bij 200 graden C (stand 4) in het mid den van een voorverwarmde oven. Smakelijk geserveerd met een salade van geraspte wortel, veldsla en zon nebloempitten. Het is bijna precies 40 jaar geleden (26 maart 1953), dat de Amerikaan Robert L. Tesdell het International Counselor Exchange Program heeft opgezet. De bedoeling van deze stichting was Amerikanen kennis te laten maken met andere culturen onder het motto "towards internatio nal understanding through projects in education travelInmiddels heb ben in die 40 jaar duizenden Neder landers in de leeftijd van 20-30 jaar deelgenomen aan dit counselor pro gramma. In de vijftiger jaren trokken vele jonge Amerikanen voor een aan tal maanden naar Europa. Robert Tesdell is toen als eerste begonnen om jonge mensen uit Europa naar de Verenigde Staten te laten komen. De kosten van verblijf aldaar werden laag gehouden door de deelnemers te laten werken als begeleider in een kinderkamp gedurende 9 weken. Na afloop van het kampwerk konden de deelnemers een rondreis maken met overnachtingen in hotels en bioj Amerikaanse gastgezinnen. De for mule: werken, elkaar beter leren ken nen en reizen bestaat nog steeds (inl. J.Bottema 033-614083). Na 40 jaar is het werk in de kampen niet zo veel veranderd, wel is het aanbod van rondreizen veel uitgebreider gewor den.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 17