Milieuprijs gemeente Boskoop Kerkdiensten Kerkdiensten Wethouder Paul van Schie zwaait per 1 mei af als wethouder..... Jan Hielema staat in de startblokken om hem op te volgen q6 gaan(|e ef] jg |^omenc]e man Geslaagd koffieconcert Concordia Mexicaans feest in het Praathuis Play-back Muziekshow de Tunnel pagïnÈ^^ Gemeentepolitiek steeds moeilijker •••Loco-burgemeester: doorbijter Convenant met Gouda •••en Moordrecht Intergemeentelijk denken Financiën Woekeren met talenten Economische Zaken •••en Werkgelegenheid: Emancipatie Subsidies Boskoop Waddinxveen Hart van Holland/J4 lebruari lyUJ Waddinxveen - Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) heeft aan de onbezorgde vrijheid geroken gedurende een zesweeks verblijf in Australië en verheugt zich erop om er Straks weer uitgebreid van te genieten. De wereld lacht hem, na z 'n aftreden als wet houder, toe en al zal dat per caravan beperkt zijn tot Europa, hij hoopt dat samen met zijn vrouw in de lengte en de breedte te doorkruisen. L L Na een tijd van hard werken hoop ik ook aan andere dingen toe te komen. Het lijkt me heerlijk om straks baas te zijn over m'n eigen tijd, zeker nu m'n gezondheid nog goed is. 19 jaar wethouder is lang, maar poli tiek gezien niet ongezond, want je kun een stuk ervaring inbrengen, echter het was beslissen 'nu of een jaar later'. De maand mei is gekozen omdat in die maand begonnen wordt met de voorbe reiding van de gemeentebegroting. Het is onzin om te zeggen dat m'n vertrek gelijk had moeten vallen met de ge meenteraadsverkiezingen. Ik heb be wust voor dit tijdstip gekozen, vanwe ge het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Op bestuurlijk niveau is het denk ik het juiste tijdstip, immers de burgemees ter -thans 61 jaar- heeft wel te kennen gegeven z'n ambt nog niet neer te willen leggen, maar hij zal z'n termijn tot 65 jaar waarschijnlijk niet volmaken. Een geleidelijke wisseling op het bestuurlij ke vlak is het beste. In het bedrijfsleven geldt immers ook 'niet iedereen tegelijk weg'." De heer Van Schie zegt dat de rek er echt nog niet uit is en dat hij daarom nog als raadslid voor het CDA aanblijft, waarbij hij dus de 25 jaar bestuurlijke (raads)ervaring en kennis in de praktijk kan blijven brengen. Wel denkt hij dat gemeentepolitiek steeds moeilijker zal worden, maar vaak geldt 'alles weten is alles vergeven'. Hij wenst zijn opvolger dan ook 'alle wijsheid en sterkte' toe. Ofschoon hij een goed geheugen heeft, zich danig in de materie verdiepte, zegt hij veel steun te hebben gehad aan het ambtelijk apparaat. Hij maakte drie burgemeesters mee; roemt de inzet van burgemeester C.A. van der Hooft die de basis legde voor het Waddinxveen van nu en onlangs weer in het nieuws kwam, door zijn levensreddende voor zorgsmaatregelen als burgemeester van Willemstad, bij de watersnood ramp in 1953. Over burgemeester Smal- lenbroek zegt hij geen negatief woord, maar noemt de 5 jaar samenwerking 'een fijne tijd'. Zegt dat Smallenbroek iemand is die houdt van discussiëren en iemand die je moet pareren. "Dan waardeerde hij je. Met de huidige bur gemeester verlopen de contacten goed, als is Van der Linden meer een 'einzellganger'. Hij heeft hart voor Wad dinxveen en het bedrijfsleven en een groot rechtvaardigheidsgevoel". Wethouder P.F.J. van Schie is op dit mo ment loco-burgemeester, omdat de burgemeester op vakantie is. Als wet houder heeft hij de navolgende zaken in zijn portefeuille: Financiën (ine. sub sidies, grondbedrijf en CAI-bedrijf); economische zaken en bedrijfsleven; emancipatie en kinderopvang; sport; zwembad en recreatie(schappen); in tergemeentelijke zaken; internationale aspecten en marktzaken. Een veelom vattende taak, die straks waarschijn lijk, door de heer Hielema moet worden overgenomen. Wie wethouder Van Schie kent, zegt dat hij een doorbijter is, iemand die snel zaken in zich op neemt en zich in de materie verdiept; een goed geheugen heeft en de financi ën goed beheert. Als persoon komt hij wat afstandelijk over. Hij is echter heel erg politiek betrokken, maar niet emo tioneel. Zelf zeg hij dat mensen hem een kouwe kikker' noemen. Hij is blij dat hij nu wat op de achtergrond komt. "In de highlights staan is leuk, maar je weet dat het op een gegeven moment voorbij is. Er is veel gebeurd in Waddinxveen de afgelopen 25 jaar. Gezamenlijk kun nen we terugkijken op een periode waarin Waddinxveen zich, met name in de bouw, bijzonder ontwikkeld heeft. -5 jaar Waddinxveen was zeer boeiend en de toekomst zal boeiend blijven". De heer Van Schie is bijzonder ver heugd dat op de valreep van zijn wet houderschap het convenant tussen Louda. Moordrecht en Waddinxveen getekend kon worden. Bij de voorberei dingen ervan was hij nauw betrokken. Het was een machtige klus, vooral in de laatste fase van het verhaal. Nu al leen de goedkeuring van G.S. nog, waar over we niet twijfelen vanwege onze sterke argumenten, met dit convenant is overeenstemming bereikt over: a. Waar gaan we bouwen? b. Wie bouwt wat? c. Start per 1-1-1994 van gezamenlijke woningbouw, met als uitgangspunt te zamen 500 woningen per jaar en afspra ken tot en met 2010(1) Voor veel burgers maakt het niet uit of ze in Gouda, Waddinxveen of Moord recht wonen. Met dit convenant bewij zen we dat we intergemeentelijk den ken. Als gemeenten moeten we echter voorlopig zelfstandig blijven. Ook over de lokatie van bedrijfsterreinen heb ben we overeenstemming. Vier jaar ge leden was dat eigenlijk al een feit, zoals b.v. dat het Veilingterrein Doelwijk aan zienlijk moet worden uitgebreid. De plannen voor bedrijfsterrein omvatten overigens, nog niet het aantal hectares dat de Kamer van Koophandel nodig acht tot het jaar 2010". Als lid van het dagelijks bestuur van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Mid den-Holland, (Hielema lid van alge meen bestuur), wijst Van Schie op de noodzaak van intergemeentelijk over leg en intergemeentelijke samenwer king. "Waddinxveen is regio-minded". Hij hoopt dat de samenwerking met het Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR), eer der een feit wordt dan thans gepland, omdat beider belangen nagenoeg pa rallel lopen. Recreatie: Wat het Bentwoud betreft, acht hij geleidelijkheid een eerste ver eiste. "Het ziet er naar uit dat de ge meenten zelfs nog voor de kosten van aanleg opdraaien, dat zal een stuk ver tragend werken". Hij wijst op de reeds aanwezige kosten voor onderhoud van het Gouwebos en het Recreatieschap Reeuwijkse Plassen (incl. 't Weegje), die voor Waddinxveen bij elkaar al ze ven gulden(!) per inwoner per jaar be dragen. "Daarmee zitten we aan de top". De heer Van Schie heeft de eerste acht jaren van zijn wethouderschap 'ruimte lijke ordening' in zijn portefeuille gehad en aan de planologische ontwikkeling van Waddinxveen ook het één en ander bijgedragen: De groei van Waddinx veen: de wijk Zuidpias, die meer inwo ners heeft dan één van de andere woon wijken; De nieuwbouw-uitbreiding, na 2000 over de J.A. Beijerincklaan rich ting Coenecoop; De financieel gezon de situatie van Waddinxveen en het tijdig reserveren voor de toekomst is de laatste 10 jaar zijn verantwoordelijk heid geweest. "We zijn geen 'Spaarbank Waddinx veen', maar zorgen wel voor voldoende reserves. Waddinxveen is 30 jaar aan het groeien. Er moet rekening gehou den worden met vervanging van riole ringen, openbaar groen en dergelijke. We weten dat de bodemsanering vele miljoenen zal vergen in de toekomst. Daarom zijn we in Waddinxveen vanaf 1985 reserves gaan vormen". Foute conclusie "Het is nonsens dat we voor de burger een dure gemeente zijn, zoals een lan delijk ochtendblad beweerde. We heb ben een wat ingewikkelde methode om de onroerend goedbelasting te bereke nen. Waddinxveen heeft een gemiddeld tarief en is zeker niet duurder dan ver gelijkbare gemeenten. Het was dan ook een foute conclusie. Met ingang van 1 januari 1995 moeten we dezelfde me thode hanteren als andere gemeenten doen en daarvoor o.a. investeringen doen in waardetaxatie. We wachten met omschakeling, omdat het rijk de omzetting verplicht stelt en daarvoor een paar ton beschikbaar stelt. Enkele gemeenten zijn al omgeschakeld en missen die bijdrage dus, zoals de ge meente Amsterdam, die hierdoor enke le miljoenen misloopt". De scheidende wethouder laat dan ook een financieel gezonde gemeente ach ter, vindt hij. Hij concludeert dat Wad dinxveen veel voorzieningen heeft en goede woonomstandigheden schept voor de inwoners. "We weten wat we fi nancieel aankunnen, maar altijd vanuit een verantwoordelijkheid als rent meester van wat ons is toevertrouwd". KVP-CDA Paul van Schie, van katholieke huize, geboren Schiedammer en getogen Gou wenaar, koos bewust voor christelijke politiek. Als jongeman was hij in Gouda al intensief bij de KVP berokken en stond op de nominatie om gekozen te worden voor een zetel in de Goudse gemeente raad, toen hij naar Waddinxveen ver huisde en later alsnog op 35-jarige leef tijd, daar in de gemeenteraad gekozen werd. Zeven partijen en vijftien zetels telde destijds de Waddinxveense ge meenteraad. In het CDA kon hij zich als KVP-er volledig vinden. De fractie telt thans zes zetels (incl. wethouder) en hij vindt het fijn zijn wethouderszetel te kunnen overdragen aan een ervaren opvolger. Lovend laat hij zich uit over de samenwerking met de huidige college partners WD en PvdA. Zijn wethouder schap betreft nu een volledige baan, maar was gedurende een lange periode een parttime functie, naast zijn werk als bedrijfsleider bij een Rotterdams bouw bedrijf. Van Schie is blij dat hij thans niet gedwongen is terug te moeten keren in het bedrijfsleven. "Het is heel moeilijk voor jonge wethouders, als ze na een aantal jaren niet meer herkozen wor den, in de maatschappij, weer op ni veau, aan de slag te komen", is zijn mening. "De bedrijvigheid in Waddinxveen is 'goed' te noemen. Coenecoop I en 11 zijn prachtige bedrijfsparken en er wordt alles aan gedaan om vestiging in Wad dinxveen aantrekkelijk te maken. We beheren als gemeente twee bedrijfsge bouwen voor startende ondernemers, waarvan het de bedoeling is, dat die na vijf jaar in staan zijn een eigen bedrijf spand te betrekken. Hoewel de recessie zich aankondigt lijkt dat hier mee te val len. Eén bedrijf, CombiCare, bewees snel op eigen benen verder te kunnen, het kreeg dan ook de Waddinxveense Ondernemersprijs 1991 Passage: "Wat de winkeluitbreiding be treft en het nu al enkele jaren hete hangijzer 'waar komt het nu?' denk ik dat er een oplossing in zicht komt. Er word een nieuw plan voorbereid, een aangepast plan voor het Passagege- bied, terwijl de Be Fairlokatie ook nog niet uit beeld is. Dat besluit maak ik nog wel mee". Werkgelegenheid: "We hebben het 'werkgelegenheidsfonds' waarmee we eenmalige zaken kunnen financieren; een Tuinbouwleerbedrijf dat goed functioneert en een weerklank vindt in de tuinbouw. De gemeente Waddinx veen heeft voorts een eigen arbeidsbe middelaar". "Hoewel he emancipatiebeleid niet zo snel gaat, prijzen we ons gelukkig met de vrouwelijke arbeidsbemiddelaar en de vrouwelijke chef Sociale Zaken. Het is heel moeilijk goed geschoolde vrou wen op bepaalde posten te krijgen en te houden, omdat ze nog steeds schaars zijn", lacht Van Schie. Hij zegt blij te zijn met vrouwen in de politiek, hoewel je dat ook niet altijd in de hand hebt, omdat niet iedere vrouw met capaciteiten, een dergelijke functie ambieert. Kinderopvang: Een zaak die in Wad dinxveen volgens de heer Van Schie, goed geregeld is. Het Gastouderpro ject, mede op initiatief van het CDA tot standgekomen als landelijk proefpro ject, blijkt een volwaardige organisatie, waarvan ook de gemeente Zevenhui- zen-Moerkapelle gebruik maakt. Sinds een half jaar is ook het Kinderdagver blijf "De Boemel" operationeel en func tioneert goed. Spreker zegt dat het in Waddinxveen prettig samenwerken is met andere fracties, ook al staat men principieel niet helemaal achter een voorstel zoals b.v. een Kinderdagverblijf. "Slechts eenmaal heeft er iemand tegenge stemd. Je moet altijd een voorstel zo breed mogelijk voorbereiden, eerst in coalitieverband overeenstemming en dan de oppositie ook meekrijgen. Een goede constructie te vinden voor de kinderopvang middels het Kinderdag verblijf. is het moeilijkste stukje van m'n portefeuille geweest". Dit Kinderdagverblijf wordt geheel met van rijksoverheid gesubsidieerd en Hu- manitas zorgt voor het reilen en zeilen. Wat subsidies aan verenigingen be treft, die bestaan voornamelijk uit het bieden van faciliteiten en capaciteit. Leden van verenigingen worden gesti muleerd zelfwerkzaam te zijn. Daarin is Waddinxveen goed geslaagd. Van Schie somt de vele sportvoorzieningen op, alsmede een aantal een aantal floreren de verenigingen. De Handbalvereni ging die nu van speeltuinterrein ge bruik maakt is de laatste aanwinst. "An derzijds zouden verenigingen van het zelfde type meer samen moeten wer ken", denkt de wethouder, "omdat men dan minder 'menskracht' nodig heeft in de organisatie". Een vereniging die ex tra gesubsidieerd wordt, is zwem-en polo-vereniging De Gouwe, omdat dit een landelijk vermaarde club betreft die in het Gouwebad "De Sniep" een aanzienlijk bedrag aan huur moet beta len. "Jammer dat de gemeente Bos koop deze club, nu hun zwembad afge broken is, niet meer ziet als een Wad- dinxveens/Boskoopse club en niet meer subsidieert", hoewel 40 der le den uit Boskoop komt. Spreker zegt, hoewel het erg veel in spanning heeft gekost, buitengewoon tevreden te zijn met het functioneren van het Gouwebad, waar een uitste kend management wordt gevoerd. Graag zou hij de recreatieve uren zien uitgebreid, maar het zwembad is maxi maal bezet. "Het was destijds een ge durfde beslissing, nu wordt zelfs aan uitbreiding gedacht". Hier is gebleken: "Wie waagt die wint". Marktzaken: Tot slot komt de markt aan de orde. Volgens Van Schie is de Waddinxveense weekmarkt op vrijdag middag een markt met een regionale functie, wat hem gebleken is uit de trek king van prijzen tijdens de Oranje- markt. Prijswinnaars kwamen uit de ge hele regio. "Er is een goed contact met de markthandelaren. Tot twee keer toe is het hen gelukt hun idee te verwezen lijken. Éénmaal per jaar vergaderen we met hen. Dat is genoeg. Ik heb een hekel aan vergaderen, als het alleen maar vergaderen om het vergaderen is". (wordt vervolgd. De volgende keer stel len we Jan Hielema voor) Waddinxveen - Het koffieconcert dat "Concordia" in het Anne Frank Cen trum jl. vrijdagavond gehouden heeft, mag bijzonder geslaagd worden ge noemd. Op een geheel andere manier dan gebruikelijk, hebben de harmonie en het slagwerkensemble een concert gegeven. Helaas was er niet zoveel pu bliek aanwezig, maar degenen die de avond bijwoonden waren vol lof over het welluidende concert. Een dergelijke avond zal op donderdag avond 18 maart in bejaardentehuis Souburgh worden gehouden. Op dinsdagavond 16 maart houd Mu ziekvereniging Concordia de algemene ledenvergadering in clubgebouw 'De Hoge Noot'. zondag 28 februari Herv. kerk 9.30 uur ds. A.J. Plaisier Werkhoven 9.30 uur De Stek ds. J. Kattenberg Leiden Dorpskerk 18.30 uur ds. C. Cluistra Rotterdam Geref.kerk 9.30 uur ds. J.H. Lange- laar 17.00 uur idem (zendingszon dag) Chr.Geref. 9.30 uur ds. J. Bos Bus- sum, 17.00 uur ds. M.J. Oosting Vrijz.Prot.Geloofsgem. 10.00 uur ds. H. Pleijsier-Polderman Hoek van Holland. Boskoop - Woensdag 3 maart wordt in het Praathuis een groot Mexicaans feest gehouden voor alle kinderen van 6 tot 12 jaar. 's Morgens om 10.00 uur beginnen de kinderen met verkleden en schminken. Tussen de middag kunnen de kinderen genieten van echt Mexi caans eten en daarna wordt er een spannende film gedraaid. De dag duurt tot 15.00 uur. Waddinxveen- Op dinsdag 2 maart or ganiseert Stichting Waddinxveens Wel zijnswerk in Waddinxveen een grandio ze play-back-show voor kinderen van 4 t/m 12 jaar in Sporthal de Sniep aan de Sniepweg. De dag ziet er als volgt uit: 9.30-12.00 uur: oefenen deelnemers. De kinderen die meedoen aan de wedstrijd kunnen oefenen op het podium in de Sniep. Wie zich wil laten schmincken kan aan de grimeur wensen doorgeven. Verder zal er een licht en geluidstechni cus aanwezig zijn en alle wensen opne men. De kinderen die 's ochtends geoe fend hebben en willen overblijven moe ten zelf brood en drinken meenemen. Ook het cassettebandje met de muziek niet vergeten! Dan van 13.30-15.30 uur kijken naar de optredens van de kinde ren die zich van tevoren hebben opge geven. Aan het eind van de middag kun nen de winnaars, die door een "deskun dige jury" gekozen zullen worden, een mooie prijs in ontvangst nemen. En de nummer(s) 1 zullen een jaar lang de Waddinxveense Wisselbeker bezitten. Info: 01828-31931, en vraag naar Jan, Petra of Astrid. De hele dag is gratis voor iedereen! Boskoop - Zaterdag 27 februari wordt er vanaf 21.00 uur een vier uur durende muziekshow onder het motto "haal de kunst in house" in De Tunnel gehouden waaraan tal van kunstenaars hun deel neming geven. Niet alleen wordt er mu ziek gespeeld, er is dans en theater met een knipoog naar het verleden en het beleven van het heden. Deelnemende kunstenaars: The Hollywood Revue of 1929; DJ Knuppelhout; JoJo; Henry Ver- broket; Do not X-Ray; The Lite Factory. zondag 28 februari Geref.Vrijgem. 9.30 uur ds. P. van Gurp Arnhem 16.30 uur ds. G. Zomer Spakenburg Herv.Immanuëlkerk 10.00 en 17.00 uur ds. A.A. v. Houwelingen Dit jaar is de categorie "burgers" aan de beurt. De prijs in deze categorie bestaat uit een blijvend aandenken en een geldbedrag van 500,-. Burgemees ter en wethouders van Boskoop heb ben een ieder die in aanmerking denkt te komen voor deze prijs opgeroepen om zich bij hen aan te melden. Het is ook mogelijk om iemand anders voor te dragen. Alle ideeën, initiatieven, pro jecten en dergelijke zijn welkom. Een en ander hoeft niet beslist betrekking te hebben op het jaar 1993. Ook kan wor den gedacht aan in voorgaande jaren gerealiseerde projecten en initiatieven of in de toekomst uit te werken ideeën. De inzendtermijn sluit op 1 maart 1993. Tot op heden zijn nog maar wei nig reacties ontvangen. Verwacht wordt dat er meer ideeën leven onder de Boskoopse burgers. Zij worden dan ook alsnog van harte uitgenodigd ge motiveerde inzendingen of voordrach ten in te dienen. Boskoop- Op dit moment is op vele fronten de strijd gaande tegen de ver vuiling van het milieu. Ook de gemeen te Boskoop spant zich in om bij te dra gen aan het schoon maken en schoon houden van het milieu. In het milieube leidsplan van de gemeente Boskoop is één van de doelstellingen dat een ieder in zijn of haar handelen het milieube lang gaat meewegen. Daarom zijn er mi- lieuprijzen ingesteld. Het is de bedoe ling om ideeën, initiatieven, projecten e.d., die een bijdrage leveren aan een beter milieu, te belonen. De procedure is vastgelegd in de "Verordening op het beschikbaar stellen van milieuprijzen in de gemeente Boskoop". Deze veror dening kan worden ingezien in het ge meentehuis, dat daartoe is geopend op werkdagen van 9.00-12.15 uur. Gedu rende deze tijden kan eventueel nader informatie worden ingewonnen bij de heer H. Wester van de afd. Bestuursza ken (tel. 01727-19516).

Hart van Holland | 1993 | | pagina 19