Waddinxveen - Boskoop Buitenstaanders+binnenkomers= 1 Gezondheidsinformatie in het Turks,Marokkaans en Berbers Uitbreiding sneldienst 240 Aktiviteiten voor diabetici Jan Hielema in de startblokken om wethouder Paul van Schie op te volgen Een gehandicapt kind wil ook wel eens wat anders... Hoofden politiezaken en hoofd bedrijfs voering in het politiekorps Hollands Midden bekendgemaakt! Expositie aquarellen in "Het Vijfde Wiel" Cursus Zelfonderzoek Cursus HipHop house- dansen in het Praathuis Hart van Holland 500/3 maart 1993 pagina 15 2 projecten begeleiding scholing/arbeid mensen met een lichamelijke handicap Even voorstellen Politiek Algemeen maatschappelijk Dagelijks De korpsbeheerder, Mr. C.H. Goekoop (Burgemeester van Leidden) en de Korpschef van het politiekorps Hol lands Midden, de heer S.J. van Hulst hebben 24 februari de namen bekend gemaakt van de hoofden politiezaken van de districten in het politiekorps Hollands Midden en het hoofd bedrijfs voering van het district Leiden/Voor schoten. Het politiekorps Hollands Midden is verdeeld in acht districten. De districtschefs van deze districten waren al enige tijd bekend. Het Hoofd politiezaken is de eerste vervanger van de districtschef en is tevens het hoofd van de uitvoerende politiediensten bin nen een district. Het hoofd bedrijfsvoe ring is het hoofd van de afdelingen per soneel, financiën, bestuurlijke politie zaken en andere ondersteunende on derdelen. In het reorganisatieproces van de politie waren deze negen func ties "vitale functies". Dat betekent dat politiemensen niet zonder meer op deze functies geplaatst zouden wor den, maar dat hier een selectieproce dure aan vooraf ging. De overige mede werkers van Hollands Midden zullen deze zomer hun nieuwe functie te ho ren krijgen. In IJssel en Gouwe/district Waddinxveen is aangesteld De heer G.D. Mak. De heer Mak was voorheen Groepscommandant Rijkspolitie te Nieuwerkerk a/d IJssel.Het is de bedoe ling dat hij de functie met ingang van 1 maart 1993 zal gaan bekleden. Belangstellenden voor de Doe Het Zelf- club worden uitgenodigd op dinsdag 9 maart van 14.00-16.00 uur in de Spie ringstraat 2 in Gouda (tel. 01820- 28888). De DHZ-club is een groepsge beuren waarbij lichamelijk gehandi capten elkaar ondersteunen bij het zoe ken naar scholing en werk. De project leider van het project Buitenstaanders van het Provinciaal Samenwerkingsor gaan Gehandicaptenbeleid (PSG) Zuid Holland vervult daarbij een begeleiden de en adviserende rol. Mensen met een lichamelijke handicap die weer aan het werk willen, of die op zoek zijn naar een geschikte opleiding, maar dit niet in hun eentje voor elkaar krijgen, kunnen op deze manier leren van eikaars erva ringen en zo gemotiveerd blijven wer ken aan het bereiken van hun doel. Met ingang van 1 februari 1993 heeft de nauwe samenwerking tussen dit pro ject en het project Binnenkomers van het Regionaal Educatief Centrum (REC) Rijnstreek een nog hechtere vorm ge kregen, doordat de uitvoering nu door één persoon gebeurt. Dit betekent dat deelnemers aan het project Buiten staanders nu nog beter gebruik kunnen maken van de service van het REC Rijnstreek. Beide projecten houden zich bezig met de bemiddeling en on dersteuning van lichamelijk gehandi capten naar scholing en werk. Buiten staanders richt zich met name op de individuele bemiddeling. Soms in de vorm van doorverwijzing en advies, daarnaast dmv. de DHZ-club. Binnen komers heeft als doelstelling het onder steunen van onderwijsinstellingen voor volwassenen, om op deze wijze een bijdrage te leveren aan een grotere deelname van lichamelijk gehandicap ten aan het onderwijs. Door beide pro jecten door één persoon uit te laten voeren wordt bereikt, dat scholings mogelijkheden bekend zijn bij Buiten staanders, terwijl scholingsvragen van individuele gehandicapten van belang zijn voor het beleid van scholen om de deelname van deze doelgroep aan het onderwijsaanbod te vergroten en dus voor Binnenkomers. Projectmedewer ker Hella van Otterloo verwacht dan ook dat de vereniging van beide projec ten een vruchtbaar resultaat op zal le veren, waarvan zowel mensen met een lichamelijke handicap, als onderwijsin stellingen voor volwassenen profijt zul len hebben. In de Gezondheidswijzer van Kruis werk Midden Holland wordt één keer per maand een gezondheidsthema ex tra onder de aandacht gebracht. In maart gaat het om gezondheidsinfor matie voor Turkse en Marokkaanse mi granten. Deze informatie bestaat uit fol ders, geluidscassettes en boekjes over zwangerschap en baby- en peuterver zorging, geboorteregeling, gezonde voeding, spanningsklachten en gezon de vakantie. Dit alles in het Turks, Ma rokkaans en Berbers. Het informatie materiaal is ontwikkeld door het Bu reau Voorlichting Gezondheidszorg Buitenlanders in het kader van de lan delijke campagne "Gezondheid!". Onder degenen die voor tenminste ƒ5,- voorlichtingsmateriaal aanschaffen worden prijzen verloot. Elke maand is er o.a. een vliegreis naar Marokko, Tur kije of Mekka te winnen. De gezond heidswijzer van Kruiswerk Midden Hol land is een vrij toegankelijk centrum voor informatie over gezondheid en ge zondheidszorg, gevestigd in het kan toor van Kruiswerk Midden Holland, Spoorstraat 2 te Gouda, tel. 01820- 29466. Het centrum wordt beheerd door ter zake kundige vrijwilligers en is elke werkdag geopend van 9.00-17.00 Vanaf 8 maart biedt Westnederland 2 extra spitsritten op de sneldienstlijn 240 van Alphen ad Rijn naar Den Haag en terug. In de ochtendspits wordt een extra rit geboden om 6.38 uur vanaf Alphen ad Rijn-Beerendrecht via Ha- zerswoude-Rijndijk(6.57uur) en Hazer- swoude Dorp(7.02 uur) naar Den Haag (aankomst Centraal Station resp. Bron- ovo Ziekenhuis 7.31 en 7.43 uur). Ook voor de middagspits is het noodzake lijk een extra rit te bieden welke om 16.26 uur vertrekt vanaf het Bronovo- ziekenhuis. De aankomsttijden te Ha- zerswoude Dorp, Hazerswoude Rijn dijk en Alphen ad Rijn zijn resp. 17.08, 17.13en 17.31 uur. Deze uitbreiding van de dienstregeling van lijn 240 is het gevolg van een gestaag groeiend aantal passagiers. Steeds vaker komt het voor dat op de eerste ochtend- en middags- pitsritten het aantal reizigers oploopt tot ca. 50 per bus. Het gevolg is dat de laatste instappers hun reis staand moe ten volbrengen. Omdat Westnederland streeft naar een hoge kwaliteit op haar sneldiensten en dus geen staande reizi gers vervoert, worden deze extra ritten ingevoerd. Tevens heeft een betere dienstregeling een wervende werking op nieuwe reizigers. De nieuwe ritten moeten de druk bezette omliggende rit ten ontlasten. Uit een bliksemenquête bleek tevens een grote wens om in de middagspits eerder uit Den Haag te kunnen vertrekken. Deze wens kan Westnederland naar verwachting dit najaar realiseren. Er bestaan vergevor derde plannen om ook in de daluren met lijn 240 een uurdienst te gaan rijden Regio - De afdeling Gouda e.o. van de Diabetes Vereniging Nederland organi seert op dinsdag 23 maart haar jaarlijk se algemene ledenvergadering in het Bejaardencentrum Ronssehof, Ronsse- weg 138 te Gouda. De avond begint om 20.00 uur en eindigt om ca. 22.15 uur. Tevens organiseert de afdeling Gouda e.o. opnieuw een basiscursus Diabetes informatie op maandag 15, 22 en 29 maart en 5 april a.s. van 20.00 tot 22.00 uur (vanaf 19.30 uur is er koffie) in de Waddinxveen - Hoewel de Waddinxveense gemeenteraad het vertrek van wethouder P.F.J. van Schie betreurt en hem bestempeld als een 'architect die men node kan missen', heeft niemand er moeite mee dat de heer J. Hielema zijn opvolger wordt. Omdat 'afscheidnemenen 'voorstellenmet elkaar verweven zijn, is dit artikel een vervolg op dat van vorige week, waarin wethouder Van Schie aan het woord kwam. Nu is het de beurt aan de heer Hielema, waaraan vooraf de scheidende wethouder niet kan nalaten aardige dingen van de heer Hielema te zeggen. Hij wijst erop dat ze beiden duidelijk verschillend zijn o.a. in afkomst: Van Schie rooms-katholiek en Hiele ma gereformeerd maar één in hun politieke opvattingen vervat in de grondbeginselen van het CDA en (bestuurlijk) betrokken bij Waddinx veen. Van Schie komt (zegt hij zelf) wat onbe- wogener over dan Hielema, en denkt dat men hem een 'kouwe kikker' vindt. Zijn opvolger vindt hij een warm, so ciaal bewogen man, die dicht bij de mensen staat, alles in zich op neemt en zich kan inleven in situaties. Dit mede vanwege het feit dat Hielema veel men sen kent door kerk en zijn vroegere werk, maar tevens door zijn actieve rol bij de Jeu de Boulesvereniging Wad dinxveen, waarin alle maatschappelij ke richtingen vertegenwoordigd zijn. Beiden zijn 'import' maar voelen zich na ruim dertig jaar, 'echte' Wad- dinxveners. In leeftijd verschillen ze acht jaar.... Nadrukkelijk wordt duidelijk gemaakt dat de heer Hielema de wethouders functie op zich gaat nemen vanuit een WAO-situatie, die in goed overleg met de Bedrijfsvereniging, tijdelijk opgehe ven wordt, zolang zijn wethouder schap duurt. Mocht de heer Hielema toch weer om gezondheidsredenen, of omdat de wethouderszetel van korte duur was, z'n functie moeten neerleg gen, dan kan hij direct weer gebruik gaan maken van de WAO-regeling. De heer Hielema lijdt aan een afwijking van het auto-immuun-systeem, waar door hij meerdere keren ernstig ziek is geweest. Z'n gehoorgestoordheid is een gevolg hiervan, hetgeen vrijwel volkomen opgeheven wordt door ultra moderne miniscule audio-apparatuur. Jan Anne Hielema werd in 1941 in Bui tenpost, gemeente Achtkarspelen ge boren, verhuisde een jaar later met z'n ouders naar de plaats Groningen via Zuidlaren in Drente ging hij terug naar Friesland in welke provincie hij diverse malen verhuisde om na twee jaar in Voorschoten te hebben gewoond en vervolgens twee jaar in Deventer, in maart 1963 in Waddinxveen te belan den. Een plaats waar hij, zo moge blij ken uit het navolgende, z'n draai goed heeft kunnen vinden. In Waddinxveen was hij actief in de Gereformeerde kerk. Hij was er o.a. jeugdleider in het evangelisatiewerk, collectant, ouderling en was lid van de /ssXy,/, beroepingscommissie. Hielema was ook enige tijd bestuurslid van het kerk koor "Dient de Heer" en "Het Ontmoe tingskoor" in Zwammerdam. Daar naast was hij lokettist bij de voetbalve reniging 'Be Fair'. Sinds 1964 is de aanstaande wethouder actief in de plaatselijke politiek, waar hij secretaris was van de AR. Tevens was hij secretaris van de Statencentra- le Gouda voor de AR en partijraadslid van AR en later CDA en bestuurslid van de Kamercentrale Leiden voor het CDA. Zowel voor de AR als he CDA heeft Hielema verkiezingscampagnes ge leid,terwijl hij actief betrokken was bij de oprichting van het CDA-verband Waddinxveen in 1974. Sinds juni 1981 is hij raadslid in de gemeente Waddinxveen en sinds 1986 fractievoorzitter. Vanuit die functie is hij lid van het algemeen bestuur van ISMH (Intergemeentelijk Overlegor gaan Midden-Holland) en net als wet houder Van Schie, die dagelijks be stuurslid is van dezelfde organisatie, goed op de hoogte van regionale ont wikkelingen. Tijdens de herstructurering van het sociaal cultureel werk in Waddinxveen was de heer Hielema interimvoorzitter van de stichting jeugd-en jongerenwerk 'De Bonkelaar'. Hij behoorde tot de oprichters van het Gehandicaptenplat form Waddinxveen en was de eerste voorzitter. Tot oktober jl. is hij secreta ris geweest van de NJBB(Nederlandse Jeu de Boulesbond). Plaatselijk ver zorgt de heer Hielema de p.r. van Jeu de Boulesvereniging Waddinxveen. Voorts heeft hij enige tijd deel uitge maakt van het bestuur van de afdeling 11/12/13 van de NJBB. Jan Anne Hielema is een autodidact. Iemand met veel interesses, waardoor hij breed maatschappelijk georiën teerd is. Dit blijkt niet alleen uit de bovenstaande, indrukwekkende staat van dienst waar het vrijwilligersactivi- teiten betreft, maar ook uit de opleidin gen en werkzaamheden tot het moment D. Ottevanger wordt 50 jaar en gaat op vakantie. Veel plezier ik heb het ook TdG t.k. Citroën BX bj 86 wit i.z.g.st. vr. pr. 5750,- 01793-2870 Ome John Bakker is morgen jarig gefeliciteerd van Sandra, Anita, Dennis Koole Gez. examenmodel met wijnvlek of witte vlek voor camoufleren bel: 01793-1613 t.k. caravan knaus Azur 510 5 pers. ap was toilet grote voortent 01793-2161 t.k. grenen ledikant en matras autoluidspreker- boxen 01793-2245 meditheek, Boelekade 1 te Gouda. Het bestuur van de afdeling Gouda e.o. nodigt haar leden van 15 t/m 30 jaar van harte uit voor een voorlichtingsavond op 30 maart a.s. over Diabetes en sport in Scholengemeenschap de Rietgors, Winterdijk 14 te Gouda. Men adviseert gemakkelijke kleding en sportschoe nen te dragen en controlemiddelen mee te nemen. Voor opgave en inlich tingen: 01828-15188. De Vierstroom ThuisHulpCentrale is een organisatie die bemiddelt tussen vrijwilligers en gezinnen met een ge handicapt kind in de regio Midden-Hol land. Een gehandicapt kind thuis op voeden is voor de ouders en de overige gezinsleden dikwijls een hele opgave, het gehandicapte kind vraagt meestal extra verzorging en aandacht. Omdat heel gewone dingen dikwijls onmoge lijk zijn (Met een kind in een rolstoel ga je geen strandwandeling maken)nemen steeds meer ouders contact op met de ThuisHulpCentrale me de vraag of er een vrijwilliger voor hen beschikbaar is. Maar ook voor een gehandicapt kind is het leuk wanneer zijn of haar wereldje wat verbreed wordt en er eens iets anders is dan alleen maar 'school' en 'thuis'. De vrijwilligershulp kan bestaan uit: af en toe een middag of avond oppas sen bij het gehandicapte kind thuis; het regelmatig opvangen van een ge handicapt kind bij een gastgezin thuis. De tijdsduur dat het kind bij he gastgezin verblijft, kan varieren van b.v. twee middagen per maand tot één weekeinde in de twee maanden. Dit is afhankelijk van de tijd die de vrijwilli ger eraan wil besteden en de vraag van de ouders. De kinderen waarvoor een vrijwilliger gezocht wordt hebben ver schillende soorten handicaps. Bij het gastgezin wordt een kind geplaatst dat zoveel mogelijk aansluit bij de wensen en mogelijkheden van he gezin, het is belangrijk dat zowel de vrijwilliger als de ouders en he kind er pleziert aan beleven. Ervaring in het werken met gehandicapte kinderen is niet nodig, wel de bereidheid om dit voor een lan gere periode te doen. Inlichtingen: tele fonisch op de navolgende ochtenden: maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag: 10.00-12.00 uur en op woensdag middag 13.30-16.00 uur: tel. 01820- 19444. dat hij (helaas) arbeidsongeschikt werd in 1989. Op 14-jarige leeftijd, na twee jaar MULO ging hij als meubelstoffeerder overdag werken en 's avonds behaalde hij het di ploma van de Ambachtsschool, vervol gens het diploma van het leerlingstel sel, het Middenstandsdiploma en het vakdiploma 'Meubelstofferen'. Hiele ma was 11 jaar in Waddinxveen werk zaam bij meubelstoffeerderij Van der Starre in de Oranjelaan en trad in 1974 in dienst bij het Ziekenfonds Gouda en omstreken als bode/incasseerder. In 1976 werd hij souschef op de ledenad ministratie. In die periode behaalde hij het getuigschrift 'Ziekenfondswezen' en het diploma 'Sociale Verzekerin gen'. Daarna werd hij hoofd van de afdeling 'verstrekkingen'. De nieuwe Waddinxveense wethouder is ge trouwd met Emmy Prudhomme van Reine, heeft drie kinderen: twee zoons en een dochter, waarvan alleen doch ter Esther nog thuis woonachtig is. Hij is een trotse grootvader van twee klein kinderen. Ofschoon bestuursfuncties veel vrije tijd opslokten blijkt de gezins verhouding uitstekend ten huize Hiele ma. Vader heeft, tijdens z'n goede peri odes, een onstuitbare energie, die hij in het sportieve, kwijt kan bij de Jeu de Boulesvereniging. "M'n leeshonger stil ik met het verslin den van minstens twee boeken per week en allerlei vakliteratuur. Ik ben een snellezer, die hoofdzaken van bijza ken kan onderscheiden. Het doorne men van de 'papieren' noodzakelijk om thans m'n gemeenteraadsfunctie uit te kunnen oefenen en in toenemende mate straks bij m'n wethouderschap, zie ik daarom zeker niet als straf". Van Hielema is bekend dat hij boven dien zijn oor her en der te luisteren legt, immers hij verkeert 'onder' de inwo ners en is als geen ander zo goed op de hoogte van de meningen en opvattin gen die er in Waddinxveen leven. Poli tiek staat hij bekend om zijn harde en duidelijke stellingname waarbij hij de ander in zijn/haar waarde tracht te la ten, maar tevens (en passant) duidelijk heid verschaft omtrent zaken waarvan 'men' een verkeerde voorstelling heeft. Jan Hielema blijkt dan ook een eerlijk persoon te zijn met een groot recht vaardigheidsgevoel. Zijn sociale bewo genheid maakt hem echter wel kwets baar. Hem wordt dan ook 'wijsheid' en 'sterk te' toegewenst. Boskoop - Van 5 maart t/m 3 april houdt de Boskoopse Elly v Otterloo een expo sitie van aquarellen in Galerie "Het Vijf de Wiel" te Boskoop. Er zullen bloem- stillevens en landschappen te zien zijn. De landschappen zijn in de omgeving van Boskoop geschilderd. Na allerlei technieken beoefend te hebben, houdt Elly zich nu hoofdzakelijk bezig met aquarel.De galerie is geopend op vrij dag van 14.00-16.00 uur en van 19.00- 21.00 uur. Zaterdag van 10.00-17.00 uur. Adres: Barendstraat 8. Waddinxveen -Frea Plantinga en Corma Ruigrok, beiden spiritueel (natuurge neeskundig) therapeute, organiseren een cursus 'zelfonderzoek'. Inlichtin gen tel. 01828-30630 of 01820-20843. Boskoop - Voor de jeugd van 12 tot 16 jaar worden in de maanden maart en april hiphopdans en housedanslessen gegeven in het Praathuis in Boskoop. Inl. tel. 16386.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 15