Archeologisch spreekuur in het Rijksmuseum van Oudheden Hart - van - Een eigen bedrijf beginnen? Holland - allerlei-— Kom in de Kas op 3 april ook in Bleiswijk SGP en RPF/GPV statenleden over de streek SOS-Telefonische hulpdienst Rijnmond Bomen planten Natuurlijk wandelen in Zuid-Holland Hart van Holland/31 maart 1993 pagina 17 V Vraag naar hulp 24 uur bereikbaar Hoera! Els wordt morgen 43 jaar hartelijk gefeliciteerd Cor Jolanda en Dennis t.k. gevr. lasapparatuur 220 volt (140 ampere of meer) 01728-8370 t.k. 4 autosierdoppen Opel Corsa 01714-13882 Op 1 april verschijnt de wandelgids "Natuurlijk wandelen in Zuid-Holland", een gezamelijke uitgave van het Zuid hollands Landschap en de ANWB. In de gids staan een aantal wandelroutes, die door de 15 mooiste natuurgebieden van Zuid-Holland lopen. Elke wandel route is genoemd naar een opvallende plante- of diersoort. In de gids staan prachtige tekeningen en foto's van de ze planten en dieren. De wandelroutes zijn uitgezet in diverse landgoederen, het Staelduinse Bos, De Zouweboezem, de duinen van Noordwijk en die van Voorne, de Haeck bij de Nieuwkoopse plassen, de Preekhilpolder langs de Grevelingen en de Hollandse Biebosch. Van elke wandeling is een routekaart opgenomen. De bereikbaarheid met ei gen vervoer of openbaar vervoer is dui delijk aangegeven. De wandelingen worden op een speelse manier be schreven. Op een tiental punten per wandeling krijgt de wandelaar informa tie over wat er in natuur en landschap is te zien. Er wordt gewezen op de vaak grote verschillen tussen de rijkdom van de natuurterreinen en de omge ving. Per wandeling wordt verwezen naar informatiecentra en andere wan delmogelijkheden in de natuur in de buurt. Verder wordt het "Groene Net werk" beschreven: de provinciale wan delroutes die de natuurgebieden van het Zuidhollandse Landschap met el kaar verbinden. Het Zuidhollands Landschap beheert meer dan 70 na tuurgebieden. In de toekomst zal dit aantal groter worden. Alleen al in de Krimpenerwaard zal de Stichting 2500 ha. grond voor de natuur aankopen. Het Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf (IMK) organiseert in samenwer king met de Kamer van Koophandel voor Midden-Holland te Gouda binnen kort, wegens grote belangstelling, een tweede cursus voor startende onder nemers in de goudse regio. In de 10 avonden durende cursus komen ter sprake: het maken van een commer cieel plan, verkooptechniek en -trai ning, opstellen van een financiële be groting en de presentatie van het eigen plan aan IMK-adviseurs en de cursus groep. Volgens de heer N.F. van den Akker (Hoofd Voorlichting IMK en do cent) is een eigen bedrijf beginnen nog altijd de droom van velen, ledereen heeft bewondering voor degene, die de stap werkelijk zet; meestal krijgt de starter bovendien volop goede raad.... Maar als ervaren adviseur van het mid den- en kleinbedrijf weet hij maar al te goed, dat beginnende ondernemers geen behoefte hebben aan "hap-snap" advisering. De toegevoegde waarde van de cursus "Een eigen bedrijf begin nen" zit met name inde begeleiding van een planmatige aanpak. De cursus wordt gegeven door adviseurs die een brede ervaring hebben in het midden- en kleinbedrijf. De cursusgroep is klein genoeg voor ruime individuele aan dacht en groot genoeg voor een interes sante onderlinge uitwisseling van erva ringen. Door een subsidie per deelne mer van f 800,- van het Ministerie van Economische zaken kan de cursus voor een bedrag van f 495,-worden aangebo den. Voor mensen in een uitkeringssi tuatie bestaat er veelal de mogelijkheid een tegemoetkoming in de kosten te krijgen via de GSD. Voor informatie kan men contact opnemen met het secreta riaat van de Kamer van Koophandel (telefoonnr. 01820-69111) of met het IMK (telefoonnr. 070-3795720). Zondag 4 april zal een Archeologisch spreekuur worden gehouden in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Van 13.00 tot 15.00 uur zal Drs. A. Peddemors, con servator van het museum voor de afde ling Nederland in de Vroege en Late Middeleeuwen, uw archeologische vondsten samen met u bekijken en hun ouderdom, functie en herkomst deter mineren. Dit spreekuur is niet alleen bestemd voor amateur-archeologen. Ook wanner u in uw tuin iets hebt opge graven dat u bijzonder lijkt, kunt u te recht bij de heer Peddemors. De heer Peddemors verzorgt tevens om 15.00 uur een lezing in de Reuvenszaal. In zijn lezing besteedt de heer Peddemors aandacht aan museumvoorwerpen die de hoogtepunten van de Middeleeu wen illustreren. Speciale aandacht gaat uit naar de Merovingische grafvelden in het midden en westen van ons land. Een zeer uitgebreid grafveld met Saksi- Bleiswijk- Op zaterdag 3 april wordt op verschillende plaatsen in ons land 'Kom in de Kas' gehouden. In het gebied De Kring (de regio tussen Den Haag, Rotterdam en Gouda) is het dit jaar de beurt aan de gemeente Bleiswijk. Aan de Albert van 't Hartweg in Bleiswijk zullen 13 glastuinbouwbedrijven van 10.00-17.00 uur hun deuren openstel len. Zij bieden samen een gevarieerd aanbod van tuinbouwgewassen. De volgende kwekerijen zijn te bezichti gen: Anton Ammerlaan, orchideeën; Koolhaas, rozen; Vollebregt-Ouds- hoorn, diverse kleuren paprika's; •Frans vHoey, matricaria's; «Paul Wee- denburg, komkommers en biologische bestrijding; «Erie Weerdenburg, anthu- riums; Jos de Koning, tussentype to maten, hommels, biologische bestrij ding, bloemenshow en smaakproeven met groenten; John vd Knaap, chry santen; Jos en André Moerman, kanti ne prijsvraag; Aad van de Harg, potplanten en geraniums; Ab en André vd Knaap, aubergines; Gebr. Bunnik, potplanten en Bromelia's; Leo Ammerlaan bv, perkplanten. Be halve een bezoek aan de kwekerijen, zijn er tijdens Kom in de Kas ook andere activiteiten. Zo kan er op de kwekerij van J. de Koning de groenten worden geproefd. Verder kunnen de scholieren van de B-driehoek tijdens Kom in de Kas de in de prijzen gevallen kleurpla ten bekijken, die ze eerder via hun school hebben gekregen. t k. natuursteen type golnhofer vierkante blokken 01728-8493 t.k. zeer mooie AEG turnamat S wasmachine weinig gebruikt 250,- 01728-8544 t.k. bolderkar 200,-; veldschilderezel 125,-; stoof/7,50 01728-9523 t.k. i.v.m. blessure startnr. marathon Rotterdam 1993 18 april 30,- 01728-8509 t.k. knikarmzonnescherm 285 br. (5 jr. oud) 450,-; 2 manou hanglampen 50,- z.g.a.n. 01728-8990 Zevenhuizen/Moerkapelle- Woensdag 24 maart hielden de gezamelijke SGP- ,RPF- en GPV-kiesverenigingen in de regio een bijeenkomst in het dorpshuis "Op Moer" te Moerkapelle over de toe komst van de streek met als motto "Bo men, bedrijven of bouwland?". In ver band hiermee waren twee statenleden van deze partijen, dr.J.Blokland en ir.M.Houtman, naar Moerkapelle geko men om in te gaan op de vanuit hun partijen gewenste visie op dit onder werp. Anderziojds was deze avond ge organiseerd om de statenleden vanuit het gebied zelf te informeren over het geen hier onder de bevolking leeft over zaken als een Bentwoud, verstedelij king, een Hoge Snelheidslijn etc. De heer Blokland (RPF/GPV) hield een ver haal over de claims die er op dit gebied hggen. Er moeten woningen worden gebouwd, er moet ruimte zijn voor be drijven, zowel in de agrarische sector als niet-agrarisch. Min of meer in het verlengde daarvan ligt de behoefte aan recreatiemogelijkheden en zelfs daar tegenover staan de belangen van na tuur en milieu. De heer Blokland stelde dat men meer zou moeten proberen om tot een gezamelijk besluitvorming met de gemeenten te komen. Verder ging de heer Blokland diep in op de landbouw problematiek. Er is sprake van structu rele overproductie en daarom moet het mndbouwareaal ingekrompen worden. Dat kan dan zijns inziens het best ge beuren in de gebieden waar goede an dere gebruiksmogelijkheden voor de grond zijn. Gelet op de behoefte aan recreatie en de natuur- en milieupro blematiek is "het kiezen voor een groot bos in het hart van Holland zo gek nog niet". De heer Houtman(SGP) was het eens met de uitgangspunten van zijn collega-statenlid. Er is een behoefte aan gronden voor woningbouw enz. Er moeten meer recreatiemogelijkheden komen en natuur en milieu moeten een hoge prioriteit houden. Maar in de uit werking daarvan week zijn visie nogal af van zijn collega-statenlid. Voor het in stand houden van de natuurlijke waar den is geen grootschalig bosgebied nodig. Die doelstellingen kunnen ook vrijwel geheel bereikt worden via klein schalige projecten die het karakter van het typisch open landschap van de streek niet wezenlijk aantasten. Inte greer recreatie binnen de huidige ge- bruiksvorm in de grond. Plant bossen in agrarische probleemgebieden en niet op deze gronden die tot de vrucht baarste van Nederland behoren. Ook had hij ernstige twijfels over de haal baarheid van de plannen. Als men praat over het Rijnmondgebied en dit gebied dan is er in feite alleen geld genoeg beschikbaar voor een van beide. Bij de forumdiscussie bleek bovendien dat bos als wapen tegen verstedelijking maar betrekklijk is. Zo is het niet uitge sloten dat er woningen komen in de Goudse Hout en het Hitlandgebied. Bij die discussie bleek ook dat van de ma terie veel onduidelijk en veel betwist baar is en dat nog veel op losse schroe ven staat. Vandaar dat de voorzitter van de avond, de heer Van der Hoek uit Hazerswoude beide statenleden en hun collega's veel wijsheid toewenste. Ui het jaarverslag van SOS Telefoni sche Hulpdienst Rijnmond, blijkt dat de vraag naar telefonische hulp is toege nomen met ruim 7%. In 1991 werden 12.046 gesprekken gevoerd, in 1992 waren dit er 12.908. Hoofdthema in de gesprekken vormden de relatieproble men, veelal tussen (ex)partners of tus sen ouders en kinderen. Ruim een kwart van de oproepen had hierop be trekking. Veel andere verzoeken om hulp kunnen worden samengevat on der de noemer psychische problema tiek, zoals depressiviteit, fobische klachten, verwardheid of angst voor opname in een psychiatrisch zieken huis. In een op de vijf gesprekken waren deze klachten aan de orde. De overige gesprekken gingen over ziekte, rouw, verlies, zinsbeleving, maar ook versla ving, werkloosheid en sexualiteit, waaronder sexueel geweld. In het jaarverslag wordt melding ge maakt van het feit, dat de permanente bereikbaarheid van de hulpdienst voorziet in een duidelijke behoefte. 12% van de oproepen vond buiten kan toortijd plaats; tussen middernacht en acht uur 's morgens werd een kwart van de gesprekken gevoerd. Hulp in crisis situaties werd m.n. buiten kantooruren gevraagd, met een piek in de late avon duren en het begin van de nacht. In veel gevallen bleek de geboden telefonische hulp al voldoende rust in de noodsitua tie te brengen. In 3% van alle gesprek ken werd het maatschappelijk werk op geroepen voor hulp ter plaatse of werd verwezen naar direkt beschikbare op vangvoorzieningen in de regio. Overi gens komt uit het jaarverslag naar vo ren dat de bellers vaak onvoldoende inzicht hebben in de bestaande hulp- verleningsmogelijkgheden. Ruim 1400 maal moesten de medewerkers van de hulpdienst hen hierover informeren. De telefonische hulpverlening, die ver trouwelijk is en anoniem, heeft hier een brugfunctie. Het isolement, dat voort komt uit de onbespreekbaarheid van de problemen, wordt opgeheven. De vestiging Rotterdam is bereikbaar on der nr. 010-4362244 en de vestiging Spij- kenisse onder nr 01880-25952. t.k. versterker draaitafel cd-speler, 2 boxen vaste prijs 300,-01714-12151 t.k. Opel 1981 vaste prijs 1995,- gekeurd 22 fr. 1994 01714-14894 klusjesman gezocht voor div. nauwkeurige af- bouwwerkzaamheden 079-314226 Gevr. tweelingwandelwagen waarin ze tegenover elkaar zitten 01728-7388 t.k. 2 pers. kano opbl. 4 pers. picnic inkap tafel calafonische kuifkwartel 079-310231 t.k. zeilboot polyester BM met houten dek zonder tuig ca. 700,- 01728-9828 t.k. hemel+standaard bad standaard; 4 tuinstoelen kussens parasol 079-317470 t.k. ronde eethoek 4 stoelen en schommelstoel bruin 079-317069 t.k. ca. 35 patioblokken z.g.a.n. 30x30 cm 2,50 p. st. 079-317326 De Single Club Alphen organiseert iede re zondagavond een Dans-Ontmoe- tingsavond voor alleenstaanden met live muziek, gratis koffie en borrelhap jes. Aanvang 20.00 uur Sportlaan 3 Alp hen aan den Rijn, tel. 01720-93100. sche en Merovingisch- Frankische ur nen is aangetroffen in Rijnsburg. Merk waardig aan deze vondsten is dat, aan de monding van de rivier de Rijn, de inheemse urnen tezamen werden aan getroffen met die van een geheel ande re beschaving, de Merovingisch-Fran- kische, die feitelijk de erfgenaam van de Romeinen is. Uit het zelfde grafveld te Rijnsburg is een groot aantal sieraden afkomstig. Beroemd is inmiddels "de Gouden Gesp van Rijnsburg" met een sierplaat, versierd met het typisch Frankische slingerornament en met in gelegde glassteentjes. Ook de archeo logische vondsten uit de nederzettin gen uit de volksverhuizingstijd in het zuiden des lands, de Karolingische ne derzetting Dorestad en de oudste ste den in het laat-Middeleeuwse Holland komen tijdens de lezing aan bod.Adres is Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Leiden, tel.071-163163. Nationale Boomfeestdag werd in de diverse dorpen gevierd met het planten van bomen; in Moerkapelle aan de Jhr. vd Weistraat en in Waddinxveen op diverse lokaties. De fotograaflanHart van Holland schoot deze plaatjes. Bij bejaardenhuis Souburgh werd door de Rotaryclub in samenwerking met de Lions een kastanjeboom geplant.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 17