Hart - van - Holland - allerlei Vernieuwing bestuursvorm onderwijs in Waddinxveen Atie Tankslag van start! Oude muziek in Oudheden Paastoernooi Tennisclub Zevenhuizen Educatieve evenementen Rijksmuseum van Oudheden in Nationaal Museumweekend Let op Vet Trio Sonnerie Wielerronde groot succes pagina 13 LAAT DE WALVIS NIET NAAR DE HAAIEN GAAN. Verzamelen Op zoek naar een mummie Knutselen «SftCgWSMCF Waddinxveen- "Nieuwe bestuursvor men in het onderwijs" is het thema van een discussiebijeenkomst die op 22 april, 's-avonds om acht uur, wordt ge houden in de openbare MAVO-school aan de Mauritslaan 55 in Waddinxveen. Het gaat dan vooral over het bestuur van de Waddinxveense openbare ba sisscholen. Aanleiding voor de bijeen komst is een rapport van de werkgroep Bestuursvormen, dat onderdeel is van een advies over de schaalvergroting in het openbaar basisonderwijs. Dit ad vies bevat voorstellen voor verhoging van de kwaliteit, betere toerusting van directeuren en leraren, goed bereikba re scholen - op de huidige vier lokaties -en vernieuwing van het bestuur. Drie sprekers zullen een korte leiding hou den. Daarna is er een forumdiscussie. De eerste spreker is prof. dr Dodde, hoogleraar Onderwijsgeschiedenis aan de Erasmusuniversiteit. Hij zal een schets geven van de standpunten en gedachten over bestuursvormen in de loop van de tijd. De ideeën over be stuurlijke verhoudingen die bij de lan delijke politieke partijen en bij onder wijsorganisaties leven zal hij toelich ten. Daarna bespreekt dr Karsten het verband tussen bestuursvormen en de vernieuwing die in het onderwijs plaatsvinden. Hij zal daarbij ook ingaan op de taak die de gemeente heeft in het onderwijsbeleid en die van de gemeen te als bestuur van het openbaar onder wijs. Karsten is wetenschappelijk me dewerker van de vakgroep Onderwijs kunde van de Universiteit van Amster dam. Tot slot zal D. Lont, voorzitter van de werkgroep Bestuursvormen in het Waddinxveense basisonderwijs, een toelichting geven op de inhoud van het rapport van die werkgroep. Hij zal ook aandacht besteden aan de samenhang met de schaalvergroting in het Wad dinxveen, die zowel het openbaar als het confessionele basisonderwijs be treft. Vervolgens is er volop gelegen heid met de inleiders en met elkaar in discussie te gaan onder leiding van Henk Schaaf, hoofdredacteur van het voorlichtingsblad Uitleg van het Minis terie van Onderwijs. De bestuursvorm in het (openbaar) onderwijs is een heel actueel onderwerp. Er kan vanuit ver schillende invalshoeken naar worden gekeken. Zo is er een verband met de verandering van taken van de rijks overheid en de gemeenten. Ook de gro tere zelfstandigheid die scholen moe ten krijgen speelt een rol, evenals de verantwoordelijkheden van de school teams en de ouders of verzorgers. Er wordt niet alleen "in het land" een de bat gevoerd, ook in Waddinxveen is de bestuursvorm aan de orde. Zo zijn er in het voortgezet onderwijs, in het kader van de basisvorming, plannen voor een besturenfusie tussen openbare en bij zondere scholen uit Boskoop en Wad dinxveen. In het advies over de schaal vergroting dat een groep betrokkenen bij het openbaar onderwijs op 22 maart j.l. heeft uitgebracht aan het College van B en W van Waddinxveen wordt voorgesteld het bestuur van het open baar basisonderwijs over te dragen aan een zogeheten functionele commissie van de gemeenteraad. Door middel van een dergelijke "artikel 61-commissie" besturen ouders/verzorgers en andere geïnteresseerden en deskundigen één of meer scholen. De band met de ge meente blijft daarbij wel gehandhaafd. Vanuit de kenmerken van het openbaar onderwijs is dat gewenst en noodzake lijk, maar tegelijk kan de verantwoorde lijkheid van direct betrokkenen wor den vergroot. Zo'n commissie heeft grote gevolgen voor de positie en inzet van betrokkenen. In het advies staat dat een dergelijke verandering van be stuursvorm past in de bestuurlijke en onderwijskundige ontwikkelingen en dat op deze manier goed inhoud kan worden gegeven aan het bestuur dat actief beleid voert en dicht bij de scho len staat. Volgens het advies moet er goed worden nagedacht over de gevol gen en de uitwerking van een nieuw bestuur. Vandaar dat de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Open baar Onderwijs, samen met de werk groep Bestuursvormen informatie geeft en discussie stimuleert. De bij eenkomst in de Prof. Kohnstammavo is voor iedereen vrij toegankelijk. Op woensdag 21 april zal het Trio Son nerie om 20.15 uur een concert geven in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden. De Taffeh-zaal wordt gekenmerkt door een warme doch kris talheldere akoestiek. Hier wordt ge speeld op een podium met de oude Egyptische tempel als achtergrond. Het Trio Sonnerie is mondiaal een van de toonaangevende ensembles op het gebied van de Oude Muziek. Violiste Monica Hugget, jarenlang concert meester van The Amsterdam Baroque Orchestra, richtte het trio op samen met viola da gamba-speelster Sarah Cunningham en claveniste Mitzi Meyer- son. De laatste heeft Trio Sonnerie moeten verlaten omdat zij docente is geworden aan de Berlijnse Musik- Moerkapelle-Donderdag 8 april gafburgemeester A. W. Lips het sein voorde "Aktie Tankslag" in Moerkapelle aan de Beatrixlaan. In de komende maanden zullen 22 ondergrondse tanks in Zevenhuizen en Moerkapelle worden gesaneerd. hochschule. Zij is vervangen door de jonge clavenist Gary Cooper. Tijdens het concert worden werken van Johan Sebastian Bach uitgevoerd. Op het pro gramma staan sonates voor clavecim- bel en viool, voor solo viool en voor viola da gamba en continuo. Kaarten voor het concert zijn te verkrijgen bij K&O, Oude Vest 45 te Leiden. Tel. 071- 141141. Tijdens de voorstelling is het RMO toegankelijk via de dienstingang, Papengracht 29. t.k. paarden liefh. jaargangen in de strengen vanaf 1974 tot heden 01828-13444 t.k. gevr. koelkast tafelmodel tel na 18 uur: 01727-16998 Aan de aankleding van het clubgebouw in het sportpark Van 't Verlaat was goed te zien dat het traditionele clubtoernooi op Tweede Paasdag meer te bieden had dan andere jaren. De commissie "TZ-25 jaar" had voor een uitbundige voorjaars-en paassfeer gezorgd; veel gele bloemen en een groot assortiment eieren. Ook de pro ducenten van deze eieren, vier raskip- pen, waren in levenden lijve aanwezig. Het grote deelnemersveld, waaronder vele nieuwe leden, maakte het moeilijk een prognose te maken van de toer- nooiwinnaars. Traditioneel op zo'n toernooi is dat niet de hoogst geklasseerde speler wint, maar vaak een outsider. Ook dit jaar bleek dit laatste het geval te zijn; maar heel bijzonder dit jaar was dat twee debutanten, bij de dames: El len Platen en bij de heren: Ton Heemskerk, als hoofdprijswinnaars met de eer gingen strijken. Na afloop van de prijsuitreiking was aan de sfeer in het clubgebouw niet te merken dat de overige deelnemers hier erg over in zaten. Daarvoor was op het terras één van de sponsors veel te druk bezig met het bakken van saté's, terwijl anderen met diverse borrelhapjes ie dereen goed aan zijn trekken lieten ko men. Een belangrijke factor voor het slagen van deze dag was het weer. Voorzitter Wim van den Weerdhof wist te melden, dat hij die middag vanuit Zeeland ko mend, onderweg diverse onweers-en hagelbuien meemaakte, maar dat bij aankomst in Zevenhuizen, de zon nog scheen. Op het moment dat het in Ze venhuizen begon te regenen, waren alle partijen al gespeeld en was in het club gebouw alle aandacht gericht op de nabeschouwing van een geslaagd paas toernooi. t.k. 6 maand oud wit 1 pers. bed tiener 90 x 200 2 losse laden na 18 uur: 01727-16162 t.k. caravan de Reu Casbah 3/4 pers. voort. luifel gasfl. pr. 1875,- 01802-2022 Al. fotokof. fototst. yashica flitser winder 2 lenzen 275,-; 01828-16538 t.k. i.v.m. aanschaf bedrijfsauto seat marbella XI 1,5 jr. jong 10.900,-01793-2157 t.k. gitaar z.,g.a.n. 60,- 01828-30203 t.k. iv.m. aansch. caravan 4 pers. bungalow tent moderne kleur 3x gebr. 450,- 01727-18086 In de Thuiszorgwinkel in Gouda, geves tigd aan de Boelekade hoek Spoor straat, staat het thema "Let op Vet" centraal op 22 april. Door de Thuiszorgwinkel-Meditheek in samenwerking met de Gezondheidswij- zer, wordt op 22 april van 9.00 tot 21.00 uur de mogelijkheid geboden om het chloresterolgehalte te laten meten. Hieraan zijn kosten verbonden. De meting geschiedt door het huisart senlaboratorium. Inl. tel. 01820-82082. Waddinxveen - De wielerronde van Waddinxveen op 2e Paasdag is bij de B- amateurs/veteranen gewonnen door Karei Teeuwen (De Zilk) 12520. (rugnr 92). Tweede werd André Grootveld( 36) uit Zoetermeer met 3888. 3. nr 107 Ton Vrolijk uit Schipluiden 3822. 4. nr 59 Piet Kralt uit Rijnsburg 3347. 5. nr 67 Marco vd Sman Den Haag 4280. 6. 76 Ronald Roos Zoetermeer 3195. 7.42 Robert Hoffmann Ermelo 12419; 8. 10 Ton Blom Spaarndam 12273; 9. 11 Ger ard Bogaards Den Haag 4406; 10. 109 Theo de Waal Harderwijk 12193.11.106 Wim Vlaanderen Maarssen 12091; 12. 19 Cees v. Deuren Montfoort 12185; 13. 111 Ronald v. Wieringen Leimuiden 4434; 14. 6 Arjan Bakker Utrecht 3238; 15. 70 Theo de Noy Mijdrecht 12379; 16. 21 Alex Duynisveld Zoetermeer 3887; 17. 113 Edwin Zomer Schermerhorn 3768; 18. 85 Ad Slingerland Haastrecht 3256; 19. 43 Sjaak Hoogeveen Zevenho ven 12287; 20. 32 Theo Groen Rijswijk 3715. Uitslag amateurs A (le tien) 1. 22 Axel Hermans Bergschenhoek 1007; 2. 41 Harry van Putten Hagestein 955; 3. 59 Dennis v Weel Spaarndam 724. 4. 47 Cees Slingerland Bergam bacht 390; 5. 35 Onno Meijer Zoeter meer 940; 6. 80 Mathijs v. Bon Apeldoorn 299; 7. 39 Robin v. Noort Leidschendam 396; 8. 73 Martin Schal- kers Voorhout 1735; 9.27 Robert Karre- mans Sassenheim 448; 10. 50 Peter Ui- tendaal Hillegom 1401. t.k. staande eiken schemerlamp en kap 50,- 01727-14517 Pol. zeil/roeivlet ca 3 m; type overn. nw. kabell. tuig 950,-01727-12883 t.k. vouwwagen Scout bj 1984 vaste prijs 750,- 01727-13979 Misschien wel! De walvis is nog lang niet veilig. Elk jaar wanneer 46 Internationale Walvisvaart Commissie vergadert, proberen voor standers van de jacht hun zin te krijgen. En Noorwegen en Japan jagen gewoon door. Greenpeace wil de walvissen beschermen. U kunt helpen: bel 020-5249528 en word donateur. Laten er nu eens een paar diersoorten zijn waar we met z'n allen van afblijven. Tenminste twee maal per jaar wordt in het Rijksmuseum van Oudheden een weekend rond een bepaald thema geor ganiseerd. Zaterdag 17 april en zondag 18 april is het weer zover. Het is dan Nationaal Museumweekend en veel musea kunnen dan gratis worden be zocht. Ook het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Alleen voor bezoekers van de tentoonstelling "Mummies onder het mes" wordt toe slag berekend. Jong en oud kan spelen derwijs kennismaken met de collecties van het museum. Monique Deege, me dewerker groepsactiviteiten van de dienst educatie, vertelt over het Natio naal Museumweekend. "Meestal kiezen we voor een rode draad door een activiteitenweekend zelf uit, maar het leek me leuk om in dit geval aan te sluiten bij het thema van het Nationaal Museumweekend en dat is "verzamelen". Zaterdag- en zondag middag is er voor kinderen en ouders een speurtocht in de vorm van een vossejacht en kan er geknutseld wor den. De speurtocht is bedoeld voor kinde ren en volwassenen. Zij kunnen in groepjes op zoek gaan naar een mum mie die door een Romeins verzamelaar is gestolen. Op de vraag of dit de mum mie met het kloppende hart uit het Jeugdjournaal is, antwoordt Moni- que:"Nee dat was een 1 aprilgrap (lacht...). We hebben er overigens de landelijke l-april-trofee(de prijs voor de meest professionele 1 aprilgrap) mee gewonnen. Daar is het museum natuurlijk reuze trots op. Maar de mum mie van het Nationaal Museumweek end is een hele andere. Het verhaal speelt zich af in de tijd van Cleopatra, de laatste Egyptische koningin, die een romance beleefde mat de Romeinse Marcus Antonius. Tijdens een bezoek aan haar wordt een mummie gestolen door één van zijn soldaten, een iets te enthousiaste verzamelaar. Een grote zoekactie is nodig om de vermiste mummie terug te brengen naar zijn oorspronkelijke rustplaats. Een aantal sleutelfiguren uit het verhaal lopen daadwerkelijk rond in het museum en vangen de groepen op. Bij elke persoon krijgt het publiek twee vragen. Er zijn speciale vragen voor kinderen, een aantal voor volwassenen een paar voor kinderen en volwassenen samen. Bij de antwoorden krijgen de kinderen en ouders aanwijzingen om de mummie te vinden. Bovendien passeren ze op hun tocht verschillende afdelingen van het museum. Zo is het niet alleen leuk, je steekt er ook wat van op! Onder leiding van museummedewer kers kun je bijvoorbeeld je eigen Egyp tische armband maken, een obelisk bouwen, een Grieks bord schilderen, een kleitablet met spijkerschrift nama ken of je eigen Romeinse mijlpaal ont werpen. Natuurlijk mag je al je werk stukken mee naar huis nemen. In wezen kunnen kinderen dat weekend hun ei gen verzameling oudheden aanleggen. Het wordt een spannend, gezellig en leerzaam geheel. Je kunt jacht maken op een Romeins verzamelaar of er zelf één zijn. Programma van het Nationaal Museumweekend in het Rijksmuseum van Oudheden is als volgt: Zaterdag 17 april van 10.00-17.00 uur de tentoon stelling "Mummies onder het mes" met toeslag. Van 13.00-17.00 uur vossejacht voor kinderen met hun ouders en knut selen. Zaterdag 18 april van 12.00-17.00 uur de tentoonstelling "Mummies on der het mes" met toeslag. Van 13.00- 17.00 uur vossejacht voor kinderen en hun ouders en knutselen, van 15.00- 16.00 uur lezing van prof.dr. H.D.Schneider over het door hem ont dekte graf van Inioeia.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 13