Waddinxveen - Boskoop i* Teken en Schilderweekend 1993 Poppenbeurs 1 Gouwe jaagt op limieten Jeugd Judo Kerkdiensten Kerkdiensten Klaveijasdag 8 mei Walvisprijs beloont en bekroont historisch ondezoek naar Gouda en de regio Visie van wethouder P.F.J. van Schie op de regionale industriepolitiek GEEF JE FANTASIE DE RUIMTE BIJ HARWA Koppelklaveijassen Loterij St. Victor V_ A Convenant Waddinxveen - 2 mei Boskoop - zondag 2 mei Ontsluiting WS' HARWA Ignatius Walvis Geschiedenis Gouda of regio ledereen kan meedoen Waddinxveense Kunstkring actief Speedo Hart van Holland/28 april 1993 pagina 15 Deze toespraak werd door wethouder P.F. J. van Schie gehouden ter gelegenheid uan de opening van Holec Projects Waddinxveen. Deze gloedvolle rede wilden we onze lezers niet onthouden. f f Het is u ongetwijfeld bekend dat het rijksbeleid ten aanzien van het oos telijk deel van Zuid-Holland zeer terughoudend is geworden. Het gebied ten oosten van Leiden, Zoetermeer en Capelle ad IJssel moet de recreatieve tuin worden van de grote steden. Er gaat een restrictief beleid gevoerd wor den. D.w.z. minder woningbouw dan strikt nodig voor de groei van de bevol king aldaar, minder bedrijfsterreinen, om te voorkomen dat bedrijven uit het westen van de provincie zich hier ves tigen en aanleg van grote oppervlakten bos op plaatsen waar de boeren nu nog een goede boterham verdienen. De vee boeren (die hun melk niet meer zwaar gesubsidieerd kunnen produceren) moeten landschapsbeheerders wor den. Dit alles onder het motto "houdt het Groene Hart open". Dit klinkt niet onaantrekkelijk, maar naar mijn smaak wordt te veel vergeten dat Zuid-Hol land Oost een levende woon-werk ge meenschap is, doorgaans jong in leef tijd met veel energie en. zoals dat in vakjargon heeft, behoorlijke 'economi sche potenties'. De werkeloosheid was daardoor hier in relatie tot andere gebieden en zeker ten opzichte van de grote steden, altijd re latief laag te noemen. De regio voelt zich duidelijk bedreigd door het beper kende rijks- en provinciebeleid. De kern van de regio heeft dan ook de handen ineengeslagen om te voorko men dat de zaak helemaal wordt stilge legd. De gemeenten Gouda, Waddinx veen en Moordrecht hebben onlangs gezamenlijk een convenant gesloten, waarin de streek zelf de ruimtelijke planning voor de komende 15 a 20 jaar heeft gepresenteerd. Daarbij is wel de gelijk rekening gehouden met een te rughoudend beleid, het tempo zal lager liggen dan voorheen, maar op dat lage re tempo, moeten er ontwikkelingen mogelijk blijven, vinden genoemde drie gemeenten. De temporisering is in het convenant doorgevoerd voor de wo ningbouw, maar ook ten aanzien van nieuwe bedrijfsterreinontwikkelingen. Dat laatste zint de Kamer van Koophan del niet. Het verwijt dat de gemeenten te weinig kijken naar de verwachte vraag aan nieuwe bedrijfsterreinen, heeft breeduit in de kranten gestaan. Wij als gemeenten vinden dat verwijt niet helemaal terecht. Wij gaan er van uit dat de overloop van bedrijven van uit de Rotterdamse en Haagse regio naar Midden-Holland tot staan is ge bracht. De vraag naar nieuwe bedrijfsterreinen zal vermoedelijk komen van reeds in de regio gevestigde bedrijven, zoals Holec vandaag. In dat licht is een bedrijfster reinplanning van bruto ca. 120 ha nieuw bedrijfsterrein, naast wat er op hit moment beschikbaar is op het Goudse bedrijfsterrein Gouwestroom en op Coenecoop II en 111 een redelijk alternatief. Zeker wanneer u bedenkt dat de provinciale overheid daarnaast in deze regio nog zoekt naar ca. 30 ha industrieterrein voor milieu-hinderlij ke bedrijven die verplaatst moeten worden uit stads- of dorpskernen en of landschappelijk kwetsbare gebieden. Anes bij elkaar komt er voor de periode 199.1- 2010, een periode van 17jaardus, zon 150 ha bruto beschikbaar voor de totale regio Midden-Holland. Bij een bruto-netto verhouding van 3:2 bete kent dat 100 ha netto ofwel zo'n 6 ha netto per jaar kunnen worden uitgege- Zo vlak voor mijn afscheid wens ik de regio nu vast geluk als de ontwikkelin gen zich werkelijk in dit tempo ontwik kelen. Dan gaat het goede met de eco nomische ontwikkeling van de regio Midden-Holland. sinds 1985, toen het bedrijfsleven uit ne vorige recessie kroop, is de grond- verkoop van bedrijfsterrein in Wad- nxveen naar ieders mening snel ge gaan. Dat kwam ook omdat er tot 1992 jn Gouda geen bedrijfsterrein beschik bar was. sinds 1985, de eerste verkoop op Coen- ec°op, hebben we 19 ha netto verkocht Herv. Gem. Brugkerk 9.30 uur ds. K.J. Visser Gouda 17.00 uur ds. J.H. v. Daalen Ede; De Hoeksteen 9.30 uur cand. B.M. Bos Woudenberg 18.30 uur ds. H. Schipaanboord: Bethel- kerk 9.30 uur ds. H. Schipaanboord 17.00 uur ds. J.W. Goossen; Reho- bothschool 9.30 uur ds. P.A. Vlok Gouderak 17.00 uur cand. A. Lustig Huizen Geref.Vrijgem. Passage 9.30 uur ds. p.M. de Wit Gouda 16.30 uur ds. L.S.K. Hoogendoorn Herv. Immanuëlkerk 9.30 uur ds. A.a. v. Houwelingen 19.00 uur ds. J. Haitsma Boskoop. Herv. kerk 9.30 uur ds.R. de Reuver 18.30 uur ds. K.J. Jansen De Stek 9.30 uur ds. J.H. Langelaar Geref. kerk 9.30 uur ds. J.A. van Hooijdoonk 17.00 uur ds. w. Jeroen- se Moordrecht Vrijz. Prot. 10.00 uurds. E.J.T. Brus- see Chr. Geref. 9.30 uur ds. L.C. Buijs Alblasserdam 17.00 uur ds. M.J. Oosting R.K. St. J. de Doper zaterdag 17.30 uur De Stek: 19.00 uur kerk zondag 10.00 uur kerk. op Coenecoop I en t/m medio 1993 ca. 4 ha op Coenecoop II, dus 23 ha netto in 8 jaar. Een gemiddelde van 3 ha per jaar. En dat waren, althans economisch gezien, de 7 vette jaren. Na elke positie ve economische periode, volgt een rus tiger periode, die zich helaas, volgens deskundigen, thans weer aankondigt. Wij als gemeente houden daar althans voorzichtig rekening mee, in de hoop dat we ongelijk krijgen. De regio denkt dus dat 6 ha netto per jaar gemiddeld binnen het kader van het restrictief beleid een goed uitgangspunt is. Het bedrijfsterrein Coenecoop II, waar we vandaag de tweede officiële opening vieren, is een financieel risicovoller onderneming dan Coenecoop I. De ver wervingskosten waren aanzienlijk ho ger, de wensen van de kopers zijn door het ruime aanbod (ook elders), niet gering en de conjunctuur lijkt even niet mee te werken. Toch ben ik van mening dat het goed was om na Coenecoop I door te gaan. En het is ook een goed besluit geweest om uit de exploitatie van deze terreinen de ontsluiting op het rijkswegennet te verbeteren. De aansluiting van Coene coop op de rijksweg 20 (richting Rotter dam) is prima via de Noordringdijk, de aansluiting met de slagader van Mid den-Holland, de Al 2 (Den Haag Utrecht) komt via de zuidelijke rond weg over een half jaar ook gereed. En dankzij het behoud van de Coene- coopbrug zijn de verbindingen met de woongebieden ook zeer goed. Dat geldt niet alleen voor de auto. Ook voor de fietsers is Coenecoop straks in alle rich ting via fietspaden, goed ontsloten en als gemeente rekenen we erop dat vóór 2000 er een NS-halte Coenecoop wordt geopend. Mijn politieke visie (die ik al jaren uit draag) dat Gouda-Waddinxveen (en Moordrecht) één woon-werkgebied vormen waar het goed werken, wonen en recreëren is, krijgt gestalte...." Waddinxveen-De klaverjasdagt.b.v. de restauratie en behoud van de St. Victor- kerk wordt gehouden op zaterdag 8 mei in wijkgebouw Zonnig Zuid van 10.00- 17.00 uur. Deze klaverjasdag komt in de plaats van die van 3 april die om een tragische gebeurtenis werd afgebro ken. De deelnemers van toen hoeven zich niet meer opnieuw in te schrijven. Andere kaart-liefhebbers kunnen zich opgeven bij Herman Gerts, tel. 12417en Kees Verwoerd, tel. 14610. t.k. mooie grijze Gazelle jongensfiets 26 inch 01727-15834 t.k. caravan kip 330+ voort, koelk. gasfl. carv. spiegels 3750,- 01828-16409 t.k. buggycomfort als nieuw 200,- 01828-10461 Speelt u ook wel eens met de gedachte om uw interieur te veranderen? Wilt u zien hoe uw fantasie werkelijkheid kan worden? Loop eens vrijblijvend binnen. VLOERBEDEKKING GORDIJNEN EN SLAAPCOMFORT Groensvoorde 12 Waddinxveen Tel. 01828-16119 De Stichting Vrienden van Archief en Librije wil het onderzoek naar de ge schiedenis van Gouda en de regio sti muleren. Met dit doel heeft de Stichting de "Ignatius Walvisprijs" ingesteld, die elke twee jaar wordt uitgeloofd voor een historische studie of artikel over Gouda of de regio. De Ignatius Walvis prijs bestaat uit een bedrag van f 1000,- Pastoor Ignatius Walvis (1653 -1714) is de eerste geschiedschrijver van Gou da. Hij heeft de 'Beschryving der Stadt Gouda' geschreven, waarin hij een schat aan gegevens heeft nagelaten uit de historie van Gouda. Zijn werk is een rijke bron waaruit historici nog dage lijks putten. Wiens naam zou er beter in aanmerking kunnen komen voor een bekroning van een Goudse of regionale historische studie? Voor de Ignatius Walvisprijs komen in aanmerking oorspronkelijke, nog niet gepubliceerde artikelen over de ge schiedenis van Gouda en de regio: Bos koop, Moordrecht, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Reeuwijk en Waddinxveen. iedereen die zich, al dan niet in het kader van zijn werk, studie of liefhebbe rij bezighoudt met historisch onder zoek kan meedoen. Inl. Stichting Vrien den van Archief en Librije, mevrouw De Koeijer. 01820 - 16135. De inzendter mijn sluit 31 december a.s. Deze foto geeft een impressie van enkele ingezonden tentoonstellingsstukken van de laatste tentoonstelling in de Remonstrantse kerk. In Boskoop bevindt zich het contacta dres voor het koppelklaverjastoernooi dat op 1 mei, 5 juni en 3 juli georgani seerd wordt in het Evertshuis aan de Spoortstraat 15 in Bodegraven. Op 21 augustus is er een Koppelklaverjasma- rathon van 11.00-23.00 uur. Inlichtingen en inschrijvingen 01727- 17798. Op dit telefoonnummer kan men zich tevens aanmelden voor het in Haastrecht te organiseren Koppelkla- verjassen op 15 mei en 10 juli alsmede 14 augustus in gebouw De Grote Haven. Een marathon wordt op 19 juni gehou den. Waddinxveen- Vanaf 1 mei beginnen vrijwilligers met de verkoop van loten t.b.v. de restauratie en het behoud van de St. Victorkerk. De kopers kunnen mooie prijzen winnen, zoals een fau teuil, een reis, een fiets en een kleuren TV. Notaris mr. J.A.M. Koek zal op 10 september de trekking verrichten. Wie loten wil kopen, kan daarvoor terecht bij vrijwilligers die een poster van de lo terij voor hun raam hebben hangen. Verder bij mevr. Martens, tel. 12499 of bij mevr. Berkhoff tel. 14502. De loterij commissie vraagt overigens nog vrij willigers voor de verkoop. Angela Berk hoff verschaft nadere informatie. t.k. draagbare hondenkennel 25,-; katlenkoffer- tje 15,- 01828-13780 t.k. gesloten metalen bagagewagen wielen 40 cm doorsn. 500.-01828-12545 t.k. 1 pers. houten bed gevernist 190x100 50,- incl. matras 01802-1600 t.k. Kadett City bj 79 apk dec. 93 2 nw. banden t.e.a.b. 01803-13242 t.k. elec. orgel Solina half pedaal vr. pr. 350,-; weefgetouw 325,- 01726-15463 Waddinxveen - De Waddinxveense Kunstkring viert dit jaar haar eerste lus trum. In het kader van deze gebeurtenis en de manifestatie 'Waddinxveen 760 jaar', organiseert de Waddinxveense Kunstkring een 'teken -en schilder weekend' in Waddinxveen. Zaterdag 5 en zondag 6 juni worden amateur teke naars en schilders in de regio Waddinx veen, Gouda, Alphen ad Rijn en Bode graven, in de gelegenheid gesteld om tussen 11.00-16.00 uur te tekenen of te schilderen op één van de Waddinx veense lokaties, zoals b.v. het Weegje, het Gouwebos, langs de Gouwe, de Pet- teplas, het dorp, of het industrieterrein Coenecoop. Van 2 t/m 11 juli zal er een tentoonstel ling worden gehouden van de gemaak te werkstukken en drie publieksprijzen worden uitgereikt. Ie prijs: schilders ezel t.w.v. f 250,2e prijs: teken en schildermateriaal t.w.v. f 150,3e prijs kunstboeken t.w.v. f 75, De deelnemers worden vanaf 10.00 uur verwacht in gebouw Kreater aan de Kerkweg in Waddinxveen en ontvan gen naast een kopje koffie en een lunch pakket, nadere informaties over loka ties en de te houden expositie. Belang stellenden kunnen schriftelijk een in schrijfformulier aanvragen bij de Wad dinxveense Kunst kring: p/a E.J. van Straalen, Van Lippe Biesterfeldlaan 18, 2741 BL Waddinxveen. De sluitdatum voor intekening is 10 mei 1993. bij slecht weer zal een aantal activitei ten binnen plaatsvinden, zoals het te kenen of schilderen van bloemen en modellen. Waddinxveen/Boskoop- Tijdens limiet wedstrijden op zaterdag 24 april geor ganiseerd door het Dordse Nautilus, heeft een klein team van de Gouwe uitstekende prestaties weten neer te zetten, uiteindelijk bleven twee gouwe leden op vier onderdelen onder de toe- latings grens voor de Nederlandse Kampioenschappen die in juni te Amersfoort gehouden zullen worden. Martijn v.d. Maagenberg zette bij de heren op de 100m schoolslag een tijd van 1.10.00 op de klokken en op de 2Ó0 m schoolslag bleef hij in 2.31.6 even eens onder de NK limiet. Bob de Bruijn was de tweede Gouwe zwemmer die op twee onderdelen zijn deelname aan de NK veilig wist te stellen. Bob tikte op de 100m schoolslag aan in 1.14.8 en op de 200 m liet hij een tijd van 2.44.8 afdruk ken. Op zaterdag 24 april werden in het 5 mei bad te Leiden wedstrijden ge zwommen voor het landelijke Speedo klassement. Ditmaal stonden de lange afstanden op het programma en de jongste pupillen van trainster Trudy Vermeulen leverden ook nu weer uit stekende prestaties waarbij menig per soonlijk record werd verbeterd. Zo zwommen Viktor Terlaky en Robin v Lienden bij de jongens '81 op de 800m vrije slag resp, 12.03.8 en 11.20.3 wat voor Victor en PR met -9.2 sec. en voor Robin een PR met -12.3 betekende. Bij de meisjes '81 was er goud voor Wilke vd Valk op de 800m vrije slag, 10.37.9 (PR -45.1) en zilver voor Michelle Na- hon,10.48.8 (PR -7.2). Wendy Zirkzee viel met 12.36.9 net buiten de prijzen. Boskoop- Op zondag 2 mei organiseert Holland Doll's weer een grote Poppen- beurs in rest. Florida, A.P. van Neslaan 1 te Boskoop. Deze Poppenbeurs on derscheidt zich van andere Poppen- beurzen in Nederland. Holland Doll's heeft beslag weten te leggen op een aantal zeer vooraanstaande Poppen- maaksters van Nederland, die de toon aangeven in Poppen Nederland, het blijft niet bij Poppen alleen, o.a. ook de grootste collectie Poppenwagens van Europa; de grootste collectie Poppen- meubels van Europa (op schaal ge maakt); De bekendste Poppendokter van Nederland (dus neem uw Pop mee naar de beurs); gratis kunt u gebruik maken van een Poppentaxateur. Er zul len een aantal standhouders met antie ke Poppen aanwezig zijn. Er is tevens een collectie van Annette Himsteds aanwezig. Verder zijn er ook Poppen huisminiatuurtjes op schaal gemaakt. Alle Poppenbeursbezoekers kunnen geheel gratis de eerste Poppenkrant van Nederland in ontvangst nemen. Op de Poppenbeurs treft men ook een kin- dervideohoek aan, zodat ouders in alle rust de beurs kunnen bezoeken. Boskoop- Op zaterdag 17 en zondag 18 april is een aantal kinderen van de jeugd judo-selectie van Marchant Sport in de prijzen gevallen. De le ereprijs is gewonnen door Paul v Dijk, 2e ereprijs door Remco vd Neut. De 3e plaats werd behaald door Michael Geertshuis. Hij zat in de gewichtsklasse +36 kg. Hij heeft een "zware" dag gehad, want na een paar mooie wedstrijdjes moest hij het opnemen tegen een jongen die maar liefst 35 kg zwaarder was. Toch heeft hij zich redelijk kunnen verdedi gen. Greet v Lith heeft goed gespeeld en was in goede vorm. Ze won heel wat wedstrijdjes met een houdgreep en een wedstrijd met een worp. Ze verloor een wedstrijd en met het behaaalde aantal punten, haalde ze een 3e plaats.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 15