Uitnodiging ''Samen kunnen we sterk staan als leden van een vereniging" Sponsors vereniging Molenvrienden hereniging flolenvrieruten &o ttemer eng eb iect Summiere geschiedenis van de huidige molenviergang van de Tweemanspolder Prijsuitreiking molen- puzzel-wandeltocht Moeten de molens in de Tweemans polder voorgoed in de rouw? pagina 20 Hart van Holland/5 mei 1993 Opgericht 17 september 1991 Vertrektijd Dl4. n Prijzen De molenviergang in Zevenhuizen is een nationaal monument, V_ Samen sterk Leden en sponsors gezocht Puzzelwandeltocht Hoe? Molenviergang in de schijnwerpers Op zaterdag 8 mei 1993, de nationale Molendag, is er rond de molenviergang "de Tweemanspolder" in Zevenhuizen, een 'puzzel-wandeltocht'. De tocht wordt geor ganiseerd door de Vereniging "Molenvrienden Rottemerengebied" in samenwer king met de Stichting "Instandhouding van de Molenviergang van de Tweemanspol der", eigenaar van de molens, en de molenbewoners. Voor de leden en begunsti gers (sponsors) van de Vereniging "Molenvrienden", de Stichting "De Tweemanspol der" en kinderen tot 16 jaar, mits onder geleide, is de deelname gratis. Uiteraard zijn andere belangstellenden ook van harte welkom, maar voor het meedoen moeten ze wel eerst lid worden (Lidmaatschap minstens f 12,- per jaar). Vanaf 10 30 uur vertrekt van het parkeerterrein bijde molens, elk half uur een groepje van max 20 personen, die gedurende ruim een uur langs de draaiende molens worden geleid. De laatste groep vertrekt om 15 30 uur. Met de puzzeltocht zijn mooie prijzen te winnen voor degenen, die het puzzelformu lier volledig en juist hebben ingevuld. De hoofdpos is een prachtige litho (met een certificaat van echtheid) van cfe molenviergang. Daarnaast zijner 10 extra prijzen: een kleine litho. Mr Janssen, notaris te Zevenhuizen, zot Om 17 00 uur de trekking uit de zullen goede inzendingen verrichten. De pr|swinnaars krijgen ook in het "Hart van Holland" worden gepubliceerd beticht. Hun namen •X sche vermindering iosti- ing van overheidssubsidies steun behoeft vanuit de plaatselijke bevolking. Steun, die er ook is. Ruim 300 leden telt de Vereniging Molenvrienden reeds, terwi|l ze pas twee jaar bestaat. Juist op de Nationale Molendag wil de Vereniging Molenvrienden haar leden, nader kennis laten maken met het unieke monument, een monument, dat niet alleen door gebrek aan financiën, maar ook door opruk kend bos en bebouwing de nodige bedreigingen kent. Nadere informatie kunt u krijgen bij: de voorzitter, A H van Gent, tel. 018282-18165; de secretaris, W. van de Weerdhof, tel. 01802-1985. "De molenviergang van Zevenhuizen is uniek op de wereld, omdat deze nog intact is. Als inwoners mogen we best trots zijn op deze molens. Het zou toch verschrikkelijk jammer zijn als de viergang als monument niet meer onderhouden kan worden om dat de rijks-en provinciale overheid geen subsidie meer kunnen verlenen. Daarom is de Vereniging Molenvrienden opgericht. We zoeken zoveel mogelijk sponsors en leden. Sponsors hebben we, voor vijfhon derd gulden per jaar, onfzetfend hard no dig om de molens 'draaiende' te houden. Met leden kun je samen sterk staan tegen de oprukkende verstedelijking, van het prachtige open poldergebied. Als die open polder straks volgebouwd wordt met hui zen, of bomen, b.v. ais uitloper van het 'Bentwoud' of er komt een kassengebied, dan zouden we dat aan onszelf te aanken kunnen hebben, omdat we geen vuist heb ben gemaakt om dit gebied voor de toe komst veilig te stellen. Het is heel belangrijk om samen een front te vormen. Met elkaar te knokken voor het behoud van de molens van Zevenhuizen en het open polderland schap". "Dat kan alleen maar als we georgani seerd optrekken in een vereniging. Men sen die het van harte met ons eens zijn, maar verzuimd hebben om zich als lid aan te melden, kunnen dat natuurlijk nog doen. Misschien gebeurt dat op de aanstaande nationale 'Molendag'" klinkt de oproep van een bestuurslid dat liever niet bij name genoemd wordt. Deze is zeker niet de enige die zich sterk maakt voor het behoud van de molens, dat doet nog een aantal inwoners van Zeven- huizen-Moerkapelle, als bestuursleden In het jaar 1725 diende Anthonie van Oudheusden heer van Zevenhuizen een verzoek in om een gedeelte van de Catgis- en Moerpolder droog te mogen maken, maar het duurde nog tot 1727 voordat men met de besprekingen zover was dat met de droogmakerij kon worden aangevangen, maar wel onder be paalde voorwaarden. Eén van de voorwaarden was de bemaling. De droogmaker kreeg de wipwatermolen, genaamd de "nieuwe Catgismolen". Verder moest de droogmaker op zijn kosten een nieuwe achtkanten watermolen bouwen van groot caliber waar voor men een plaats had aangewezen aan de Rotte in de Schwan- lasche polder, (de huidige Eendrachtsmolen nabij de sluis) Verder kreeg men de "gemene molen", dat was de gemeenschappelijke molen van de beide polders, de huidige bovenmolen van de Tweemanspolder (Joh. Ottevanger). De voorwaarde was wel dat er een duiker gemaakt werd met het al drooggemaakte polderge deelte dat langs de rottedijk was gelegen. De molen kon dan ook bij te veel water dit poldergedeelte droog houden. De duiker was afgesloten met een slot en de sleutel was in het bezit van het bestuur van de Catgispolder dat verantwoordelijk was voor de waterregeling. De molenaar verleende hierbij assistentie en ver diende hiermee 10 gulden per jaar. Voordat er een schop grond was gezet waren er problemen met het bestuur van de gemeente Rotterdam, wat ze ook in 1664 al hadden gehad. Het hoge water in de Rotte veroorzaakte in de stad regelmatig overlast, zodat verschillende huizen onder water kwa men te staan. Om dit probleem op te lossen heeft de droogmaker een verdrag gesloten met het bestuur van de Catgis- en Schwanlaschepolder. De droogmaker verkreeg het recht om het water uit te slaan op de restanten van de Catgis- en Schwanlaschepolder.lde huidige zuidplaspolder die toen nog onder water stond) Men moest dan een boezem graven van de huidige bovenmolen naar Moerkapelle (Hollevoeterse brug) dan Oostwaarts tot het Noordeinde en een duiker in de Noordeindsche weg, die uitmonde in de bovengenoemde polder. De bedoeling van dat consent was, om als het peil van de Rotte op hoogte was, dat men door kon gaan met het droogmaken en het water kwijt kon in de Zuidpias. Zo was er in die tijd dus een boezem die liep van ongeveer het einde van de middelweg langs de Rottedijk naar de Hennipsloot, achter het Korenmolengat langs naar de bovenmolen van de viergang en verder naar de Hollevoeterse brug. Gedeelten van deze boezem zijn nog te zien bij de sluis en de boezem van molen nr. 3 naar nr. 4. Verder kreeg men de verplichting om een achtkanten watermolen te bouwen "op een zodanige plaats als de comparante der andere zijden zullen aanwijzen". Eindelijk kon men starten met het maken van dijken en boezemsen de watermolens. De nieuwe Catgiswipwatermolen die men had gekregen paste niet in het plan en werd in 1728 verkocht aan Arij Slinger in Waddinxveen voor de aandrijving van zijn papiermolen Tot 1 februari 1729 is deze molen in dienst geweest voor de droogmaker, waardoor bovengenoemde Arij Slinger nog een hoge korting kreeg. We zullen de dijken buiten beschouwing laten en verder gaan met het gemaal. Er werden op 27 augustus 1727 vier molens aanbesteed, volgens bestek nr. 1, van de Eendrachtsmolen. Het houtwerk werd aangenomen door Johannes Cooi|mans en Pleune van der Zijde voor de prijs van 4.490,00. Van de bouwers van de andere 3 molens is niet veel bekend. Vermoedelijk is de 2e middenmolen nog door dit tweetal gebouwd, en wel omdat deze molen door de beide aannemers maar gedeeltelijk is bewerkt. Door het in gebreke blijven van bovengenoemde heren is de molen later afgebouwd door Abraham en Leendert van der Hoef voor de som van 2.630,00 volgens een bestek van 10 juni 1728. Deze molen moest maalvaardig zijn op 1 november 1728. Dit was dan ook de oorzaak van de problemen met de aflevering van de Wipmolen. De nieuwe molen werd ook wel de "Chiele meulen" genoemd, naar de naam van de molenaar Michiel Levelangh. De put werd aanbesteed op 3 augustus 1727 en gegraven door Cornelis Mul voor 100,00. Het mestelwerk werd aangenomen door Willem van Nieuwpoort en Crijn Nijkerk voor de prijs van 1 gulden en 2 stuivers voor iedere 1000 stenen op 27 augustus 1727. In 1792 werd deze molen getroffen door bliksem (zie verleden tijdschrift nr. 29 van juni 1992 stichting Oud Zevenhuizen/Moerka- pelle] en brandde gedeeltelijk uit en werd volgens bestek weer opgebouwd. De gemeenschappelijke molen (nr. 41 de huidige bovenmolen van de Tweemanspolder werd aanbesteed in 1612 en werd door een brand getroffen in 1721 en brandde ook gedeeltelijk uit. Ook deze molen is weer opgebouwd in 1722 voor prijs van 3.392 gulden en 18 stuivers. De molenmeesters van de Catgis- en Schwanlaschepolder stelden als eis dat tijdens de droogmakerij nog een molen gebouwd moest worden. Deze molen wera de latere molen nr. 5 van de Tweemans polder. Deze molen die in 1894 gesloopt is stond aan de Hennip sloot nabij Café restaurant "de Roerdomp". Deze molen werd bemalen aoor het geslacht Van den Bos van 1758-1880. L. v.d. Bos Schiebroek, april 1993. van de Vereniging. Bovendien hebben twee niet-inwoners zoveel 'hart' voor de molens dat ze zich als bestuurslid van de vereniging inzetten. Zo is o.a. oud-burge meester A H. van Gent voorzitter van deze actieve, nog jonge vereniging. Hij onder streept de belangrijkheid van het voortbe staan van de molens en het belang van een groot ledental. "We zoeken particulieren die lid willen wor den van de Vereniging voor twaalf gulden per jaar, maar bovendien nog zeker 40 sponsors die het onderhoud van de mo lens willen sponsoren voor vijfhonderd gulden per jaar. Nieuwe sponsors krijgen een fraaie grote reproduktie van een litho van één van de molens. Nieuwe leden krijgen een set van vier ansichtkaarten van deze litho's van de vier molens. Als geste tegenover de bedrijven die ons sponsoren, worden hun namen vermeld in "Hart van Holland". Daarmee wordt onze dank voor het jaar 1993 geaccentueerd". Trad de vereniging al op de Braderie naar buiten en werd de Vereniging goed gepro moot, ook op Nationale Molendag 8 mei, timmert de Vereniging Molenvrienden aan de weg. Op die dag wordt er namelijk een originele 'puzzel-wandeltocht' in en om de molen viergang van Zevenhuizen gehouden voor (gezins)leden van de vereniging en zij die zich hiervoor willen aanmelden. Dat kan namelijk op de dag zelf. G.S. Abbekerk, Zevenhuizen; restaurant De Strandgaper, Zevenhuizen; Audipack BV, Moerkapelle; Benning BV, Zevenhuizen; Albert v/d Berg, Zevenhuizen; Schuitema BV, Zevenhuizen; Boode Tweewielers, Zevenhuizen; Dekker Zevenhuizen bv, Het Kaasmekka, Zevenhuizen; Mevrouw Ensing; A.A.J. Eikelenboom Staalbouw, Waddinxveen; Gekas Boot, Zevenhuizen; Bakkerij Gerritsen, Zevenhuizen; De Graaf Bouwbedrijf, Moerkapelle; NVM, Zevenhuizen; G. Hol, aannemer en sloopwerken, Nieuwerkerk a/d IJssel; Hovens Assurantiën/Makelaardij, Zevenhuizen; Zevenbouw aannemersbedrijf, Zevenhuizen; Aannemersbedrijf A.P. vd Knaap, Zevenhuizen; Kwekerij Gebr. v.d. Kooij, Zevenhuizen; Rabobank, Zevenhuizen; Chinees-Indisch restaurant "Jade", Zevenhuizen; Café Meerenbos, Bleiswijk; C. Nobel assurantiën, Zevenhuizen; John Otterspeer, Zevenhuizen; Ottevanger Machinefabrieken, Moerkapelle; Perdijk makelaardij en assurantiën, Zevenhuizen; Phaff bv. Zevenhuizen; Fa. Interko bv, Moerkapelle; Fa. Havelaar Zn., Moerkapelle; Manutech NV, Moerkapelle; Bos van Rijs staalwerken, Moerkapelle; Coen Schiereck Timmerwerken, Zevenhuizen; Thermimport BV, Zevenhuizen; Boode Buizen BV, Zevenhuizen; Kwekerij Jac vd Wel Zn., Zevenhuizen; van Vliet-Givec, Zevenhuizen; Franke Roestvrijstaal, Helmond; Drukkerij Elgersma/ Hart van Holland, Zevenhuizen; 't Hart Communicatie reklame- en ontwerp studio, Schiedam; C.B.T.B., Bleiswijk Truckcenter, Zevenhuizen; S-products, Zevenhuizen; Café De Roerdomp, Zevenhuizen; Lamineerbedrijf Midden-Holland, Moerkapelle La Baraque, Zevenhuizen; Verduijn tankbouw, Zevenhuizen; Schildersbedrijf Versprille, Zevenhuizen; Recreatie Verweij, Zevenhuizen; P. Visser Zn., Zevenhuizen; P. van Vliet landbouwmachines, Zevenhuizen; Voorbrood Meubelen, Zevenhuizen; A.J. Voshol, loonbedrijf, Zevenhuizen; Garage Voskuilen, Moerkapelle; Schotte/Familux/De Vakman, Zevenhuizen. Op donderdag 13 mei a.s. om 17.00 uur, vindt de prijsuitreiking plaats in. dorpshuis Swanla te Zevenhuizen, van de puzzel-wandeltocht die op 8 mei in en om de Molenviergang van Zevenhuizen wordt gehouden. Het bestuur van de Vereniging Molenvrienden Rottemerenge bied hoopt dat de molens in de Tweemanspolder behouden kun nen worden. Dat kan alleen met uw hulp! De rijksoverheid gaat binnen zeer korte tijd de subsidies op deze 'monumenten' stopzetten. Wij mogen en kunnen niet toe staan dat deze prachtige molens, die nu nog in een goede staat van onderhoud verkeren, in ven/al ra ken. Daarom zijn er door de vereniging al meer dan 60 sponsors gevon den die per jaar minimaal f 500,— bijdragen. Er worden nog 40 sponsors ge zocht! Maar in feite kan iedereen mee helpen om de molens te behou den voor onze kinderen en klein kinderen. Gewoon door lid te worden voor een bedrag van minimaal f 12, per jaar U krijgt dan van ons vier kaarten met een impressie van de molens, gemaakt door Bouke Muntz, van t Hart Communicatie uit Schiedam. U kunt zich opgeven als lid bij me vrouw A. Kruit, telefoon 01802- 2790. Het bestuur van de Vereniging Molenvrienden Rottemerenge bied, zal dan zorgdragen dat uw geld goed besteed wordt aan de molens. Zodat nog generaties lang deze monumenten het land schap kunnen blijven sieren.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 20