Molen "De Rooie Wip" in stukken KONTANTE KORTING Verbakei mode Molen De Haas in Benthuizen ZOMERKOLLEKTIE DAMES-, HEREN- EN KINDERKONFEKTIE De molens van Rijnwoude onder de loupe. Fietstocht op Nationale Molendag en Nationale Fietsdag BOODE tweewielers OP GEHELE NIEUWE Rieten fietsmand r-% q ca Hart van. Holland/5 mei 1993 pagina 21 Fietsroute langs de molens** van Rijnwoude Beschrijving van de molens Bijzonderheden Bestuursverandering Nieuwe donateurs Uniek aanbod: authentieke stukken van molen te koop 8 mei Molendag over het verleden Het heden Openingstijden Donateurs gevraagd Molenaars CD CD CD 9 nu van 29,50 voor J J. -7 j O vJ Tevens bij aankoop van elke mand of fietstas, een leuke bloemige verrassing voor moeder kadoü! Dorpsstraat 103 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1420 Meer dan 250 fietsen op voorraadt vy Zuidkade 6 - Waddinxveen - Telefoon: 01828-14000 - Donderdag koopavond 8 mei Nationale Molendag....! Door de samenvoeging van de gemeen ten Benthuizen, Hazerswoude en Koude kerk heeft de nieuwe gemeente sinds 1 januari 1991, maar liefst 8 molens binnen haar grenzen. Is dit aantal al opvallend, zeer bijzonder is de grote verscheidenheid aan typen: 3 wipmolens, 2 achtkante bo venkruiers, 1 achtkante binnenkruier, lwip- stellingmolen en 1 stenen stellingmolen. Langs deze molens is een fietsroute van ca. 35 km. uitgezet. Molens waarop de blau we wimpel is uitgestoken kunnen worden bezocht. De molens 1, 5 en 6 liggen niet aan de route zelf, wel er vlak langs. Molen 4 is niet vanaf de fietsroute bereikbaar. 1. Groenendijkse Molen: deze wipmolen is eigendom van de Rijnlandse Molenstich ting, een poldermolen met een vlucht van 20.00 m daterend uit 1627.2De Rooie Wip: deze wipmolen is particulier eigendom; Een poldermolen met een vlucht van 21.50 m. uit 1639; 3. Rijnburgermolen: eigendom van de gemeente: een houten achtkante bovenkruier, grondzeiler. Een poldermolen met een vlucht van 24.30 m. uit 1722; 4. Hondsdijkse Molen: eigendom van de Rijn landse Molenstichting; een houten acht kante binnenkruier, grondzeiler een pol dermolen met 25.20 m. uit 1693; 5. Gere- molen: eigendom Rijnlandse Molenstich ting: een wip-poldermolen met 22.50 m. vlucht uit 1636; 6. Rietveldse molen: eigen dom van de Rijnlandse Molenstichting. Een houden achtkante bovenkruier, grondzei ler. Een poldermolen met26.20 m. uit 1648; 7. Nieuw leven, eigendom gemeente Rijn woude. Een wip-stellingmolen. Een koren molen meteen vlucht van 22.50 m. uit 1810; 8. De Haas: eigendom Stichting Molen De Haas: een stenen stellingmolen. Een ko renmolen met een vlucnt van 19.30 m. gebouwd in 1772. De Hondsdijkse Molen is een binnenkruier. Dit type komt verder alleen in Noord-Hol land voor. Er ontbreekt de bij andere grondzeilers karakteristieke staartbalk, schoren en kruirad. Nieuw leven is de eni ge complete wip-stellingkorenmolen in Nederland. Molenaars willen de bezoe kers op 8 mei graag meer van de molens vertellen, zowel van de bouw als van de werking. De fietsroute kan op ieder punt gestart worden. Op Nationale Molendag, gecombineerd met Nationale Fietsdag, de tweede zaterdag in mei, zijn er startplaat sen bij de molens, 3, 7 en 8. //Na de grote actie met de expositie en veiling, eind vorig jaar, lijkt het wat stil rondom molen de "Rooie Wip", het oudste nog complete monument dat rijnwoude rijk is. Wat acties betreft hebben we even gepauzeerd, maar de Stichting heeft niet stilgezeten. Enerzijds is overleg gevoerd met ae overheid en de molenbou wer over het restauratieplan, dat nu defini tief is vastgesteld en begroot, anderzijds is alles in het werk gesteld om - overal waar dat mogelijk is - subsidies en andere finan ciële steun aan te vragen", zegt Gejus van Diggele. Hij geeft met het oog op Nationale Molen dag 8 mei, de stand van zaken weervan dit moment van de acties voor het behoud van molen "De Rooie Wip". "We zouden graag nog deze zomer zleindelijk) beginnen met de restauratie, die minstens enkele maanden zal gaan duren. Echter er is nog een forse financiële hobbel te nemen". Inmiddels heeft er in het bestuur van de Stichting een verandering plaatsgevon den. Door verhuizing van Koudekerk a.d. Rijn naar Huizen is afscheid genomen van voorzitter J. Koopman. Zijn functie werd overgenomen door de heer J. Boers. Als nieuw bestuurslid werd de heer J. van Wijk uit Koudekerk a.d. Rijn verwelkomd, direc teur financiën bij het Hoogheemraad schap van Rijnland en ook actief voor het behoud van andere Zuidhollandse mo lens. "Het geeft een goed gevoel te weten dat we - ook in 1993- weer kunnen rekenen op een groeiend aantal donateurs, dat met minimaal f 25,- per jaar daadwerkelijk meehelpt om molen de "Rooie Wip" draaiend te houden. Bijdragen kunnen worden gestort op Ra- borekening 39.59.01.782, onder vermel ding van de toevoeging 'donateur'. De molen is erkend als 'goed doel' en elke bijdrage is fiscaal aftrekbaar". "Zoals elke voorbijganger op de geldther- mometer bij de molen kan zien is er nog een tekort van ca. f 39.000,Dat is ern stig. We willen de restauratie graag star ten, maar zonder genoeg eigen middelen zullen we een lening moeten sluiten, wat weer extra kosten met zich meebrengt. Uitstel van de restauratie betekent onher roepelijk een verdere verslechtering van de staart van de molen, wat het herstel nog kostbaarder maakt. Vandaar dat we een beroep doen op on dernemingen en particulieren om een stuk van de molen te kopen. Hiertoe is een catalogus van onderdelen samengesteld die bij de restauratie vervangen moeten worden. Er zijn kleine en grote(re) onderde len bij, met een 'prijskaartje' van enkele tientjes tot duizend(en) guldens. Kopers kunnen, als zij dat willen, tijdens de restau ratie worden uitgenodigd om te komen kijken hoe 'hun' onderdeel uit de molen wordt gehaald. Daarna kunnen ze het ver vangen oude onderdeel in hun bezit krij gen Een uniek stuk van één van de oudste molens in Nederland. Sommige onderde len zijn enkele eeuwen oud en kunnen een decoratieve functie hebben in uw interieur of tuin. Het plaatselijke bedrijfsleven zal via een mailing worden benaderd. Ook parti culieren kunnen aan deze actie meedoen", zegt Van Diggele en noemt zijn telefoon nummer: 01714-121 81. Zaterdag 8 mei is het Nationale Molendag, de Stichting had graag gezien dat het streefbedrag op deze dag gehaald zou zijn en bezoekers dit op de geldthermometer konden zien. Misschien toch over een paar weken. Tijdens Molendag is de Rooie Wip open van 10.00 tot 17.00 uur. Er zijn deskundigen aanwezig om het restauratieplan per soonlijk toe te lichten en tevens kan men ter plekke oude onderdelen bestellen. De stellingkorenmolen in Benthuizen werd in 1772 door Willem Overgaauw gebouwd. Deze Willem Overgaauw was tevens de eerste molenaar op deze molen en zo doende maakte de molen op 18 juli 1772 dan ook z'n eerste omwentelingen. Het was toendertijd niet ongebruikelijk om een molen een dierennaam te geven, waarschijnlijk werd dit ook gedaan om een bepaald kenmerk van de betreffende mo len te benadrukken. In Benthuizen kreeg de molen de naam 'De Haas" en deze naam is een kenmerk van snelheid! Na Willem Overgaauw zijn er nog vele molenaar op molen "De Haas" geweest. In 1886 werd Izaak Koole molenaar op de molen. Hij was het ook die de molen in die jaren een grondige opknapbeurt heeft ge geven. De molen werd o.a. weer rechtge zet, nadat de faGraper ontdekt had daf de funderingen verrot waren, bij deze werk zaamheden heeft de molen zelfs één nacht op drie vijzels gestaan! Jacob G. Koole, de zoon van Izaak, was de laatste echte molenaar op de molen, om dat het molenaarsbestaan niet meer ren dabel was, verkocht hij de molen aan de Coöperatieve Maal- en Dorschvereeniging "De Tijdgeest". Dit was in 1924. De coöpe ratie ging al snel over op het electrisch malen van haar maalgoed (echter wel op een maalstoel in de molen). Dit hield in dat het pleit beslecht was voor de windkoren- molen "De Haas". Ondanks het feit dat het toenmalige ge meentebestuur van Benthuizen een actie voor het behoud van de molen heeft ge voerd, kon de molen niet in zijn oorspron kelijke staat behouden blijven. Op 6 juni 1932 werden de beide roeden verwijderd en werd de stelling gesloopt. De roeden zijn nog gebruikt in de molens van Scher- penisse en Sint Maartensdijk (beide in Zee- Tand). Wat overbleef was een molenromp! De coöperatie werd in 1938 opgeheven, waarna de bedrijfsleider, de heerA.A. Bak ker, het maalbedrijf voortzette. In 1956 werd hij opgevolgd door zijn zonen. Zij hebben het maalbedrijf kort daarna echter opgeheven. Het was voor hen niet meer rendabel om de grote veranderingen in het maal- en mengvoederbedrijf te volgen. Na 1956 is het meermalen tot een 'sloop- gedachte' van de molenromp gekomen. In 1974 kwam deze gedachte ook weer op. Een actie onder de Benthuizense bevolking om de molen te restaureren mislukte. Deze actie had echter wel tot gevolg dat het gemeentebestuur de molenromp op de Monumentenlijst plaatste: van sloop kon dan geen sprake meer zijn! In 1982 werd de actie van 1974 opnieuw aangezwengeld en nu... met overweldi gend succes! In 1983 werd de restauratie van de molen romp gegund aan de plaatselijke aanne mer Van Noort en op 6 juni 1983, exact 51 jaar na de onttakeling, werd het startsein gegeven voor de restauratie. In december 1985 was de restauratie zover gevorderddat de molen door de Vereni ging Benthuizer Molenaars bemalen kon worden: dit was een historische dag voor de Benthuizense Gemeenschap! De prachtig gerestaureerde molen "De Haas" was in eerste instantie eigendom van de gemeente Benthuizen. Op 10 okto ber 1986 werd de molen officieel overge dragen aan de Stichting "Molen De Haas" Deze stichting is vanaf die datum verant woordelijk voor het beheer en onderhoud van de molen. Al tijdens de restauratie van de molen was een tiental Benthuizenaren in opleiding voor'vrijwillig molenaar'. Dit enthousiasme resulteerde in de Vereniging Benthuizer Molenaars. Deze Vereniging kreeg van zowel de gemeente Benthuizen als ook van de stichting "Molen De Haas" de exclu sieve draairecnten op de molen, bij toer beurt vervullen de leden (c.q. molenaars) van de Vereniging Benthuizer Molenaars hun molenaarsdienst op de molen. De molen maalt weer tarwe voor een bak ker, die er het zgn. 'volmolenbrood' van bakt. ook wordt er regelmatig voor een veevoederbedrijf gemalen, ait is dan hoofdzakelijk maïs en/of gerst. Na een goede 50 jaar heeft molen "De Haas" zijn functie als malende molen weer geheel terug en de molen is op deze wijze een levend monument in Benthuizen. De molen is iedere zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend en is dan voor iedereen vrij toegankelijk. De aanwezige molenaars willen graag het één en ander vertellen over 'hun' molen. Ook voor groepen en gezelschappen is de molen te bezoeken op een doordeweekse dag. Onder deskundige leiding van één van de molenaars worden de gasten rond geleid in de molen en de kap. Men dient een dergelijke aanvrage ca. vier weken van tevoren te doen. tel. 079 -310 267. Tevens is er op de begane grond in de molen een winkeltje gevestigd. Hier kun nen molensouvenirs en ambachtelijk ge malen meel worden gekocht. Stichting Molen De Haas ziet graag het donateursbestand uitgebreid. Er zijn slechts 86 donateurs: dat is veel te weinig om de molen in stand te houden. Voor een minimumbijdrage van f 15,per jaar is men donateur van de Stichting en draagt zo een steentje bij aan de instandhouding van de molen. Inl.tel. 313 609. Lid van de Vereniging van Benthuizer Mo lenaars kunnen worden vrijwillige mole naars en zij die een opleiding tot vrijwillig molenaar gevolgd hebben. Deze vereni ging heeft momenteel negen leden; vier gediplomeerde en vijf die een opleiding volgen. Rijnwoude - Langs alle acht molens in de gemeente Rijnwoude is door de Vereniging Benthuizer Molenaars een fietstocht uitgezet van ca. 35 kilometer. De routekaart, routebeschrijving en de informatie over de molens is voor een gulden van 10.00 tot 13.00 uur verkrijgbaar bij de volgende molens: De Rijnenburgermolen aan de Corellistraat te Hazerswoude-Rijndijk; Molen Nieuw leven aan de Dorpsstraat 226 in Hazerswoude-dorp; Molen de Haas aan de Dorpsstraat 139 in Benthuizen. Er zijn geen controles. Op molen Nieuw Leven verkoopt molenaar V.d Akerboom overdag bakkerijpro- dukten, meel en frisdranken. Bij molen De Haas zorgt, eveneens overdag, Stichting Molen De Haas op het terras en in de molen voor de verkoop van bakkerijprodukten, meel, frisdranken en koffie. In deze molen kunnen kinderen zich ook weer laten wegen met als gewichten zakken meel. Het gewicht wordt vermeld op een weegcertificaat. Molen De Haas draait- als er wind is natuurlijk - tot elf uur 's avonds. V-:. Sa 20%

Hart van Holland | 1993 | | pagina 21