Rfj ii wonde Felicitaties voor een Diamanten bruidspaar Recreatievolleybal Benthuizen Inloopavond genealogie Historische Kring Benthuizen Standpunt kabinet over HSL-Trace binnenkort bekend Eerste prijs Ankerkoor Boskoop Basisschool in Boskoop maakt 'schoolhof' van schoolplein Kerkdiensten r Hart van Holland/26 mei 1993 pagina 11 Rijnwoude - "We kunnen terugkijken op een fijne bruidstijd. En kijk eens wat een bloemen en cadeaus. En zelfs van de Koningin ontvingen we een gelukwens *De vrouw van z'n keuze* Pinksteren - Benthuizen Huisartsen-weekeinddienst Benthuizen-Boskoop Belangrijke telefoonnummers: Huwelijksperikelen* *Politiek en kerk* Zing ook mee Wie heeft driestemmige Nederlandstalige liederen? Sponsorloop 28 mei:1 Actiedag 25 juni Sponsorloop in Gouwebos Henk van Rijn en Annie van Rijn -van Vliet, zijn dankbaar ge stemd om hetgeen hen ter gelegenheid van hun 60-jarige echtvereniging aan hartelijkheid ten deel is gevallen. "We wilden eigenlijk alleen op onze huwelijksdag 18 mei een besloten fami liefeestje met diner in hotel Toor in Alphen houden, met de kinderen, klein en achterkleinkinderen. Maar de kinde ren boden ons een receptie aan op za terdag 15 mei in het verenigingsge bouw van de Hervormde kerk. Dat zo- velen ons kwamen gelukwensen heb ben we bijzonder gewaardeerd. Onze predikant, dominee Alblas. kwam op 19 mei thuis en de burgemeester en z'n vrouw komen binnenkort op bezoek", glundert de 83-jarige Henk van Rijn, die nu weer bruidegom 'af' is. Hij is geboren en getogen in Hoogmade en was tweede van een gezin van vijf kinderen. Nog één zuster is er in leven. Zijn echtgenote, Annie van Vliet, even eens 83 jaar, is als tweede van de vijf kinderen uit het gezin, de enige overle vende. Zij is afkomstig uit Zoeterwoude waar ze vanaf de schoolbanken mee hielp in het agrarische bedrijf van haar vader, waar perziken, druiven en an ders Westlands fruit geteeld werd in kassen. Voor de ruim 20 koeien en het jonge vee zorgde haar oudere zus. Henk van Rijn is veehouder in hart en nieren, volgde na de lagere school land- bouwcursussen in Alphen en hielp da gelijks bij de verzorging van de meer dan zestig koeien op de boerderij van z'n ouders. Zijn aanstaande bruid leerde hij ken nen op een afscheidsavond van een nichtje dat naar Amerika emigreerde. Haar vriendin Annie van Vliet, vond hij een leuke meid en zij vond Henk van Benthuizen - Iedereen die 10 jaar of ouder is. aan sport doet of wat extra lichaamsbeweging kan gebruiken, wordt opgeroepen mee te doen aan het jaarlijkse 'recreatievolleybal-toernooi' dat op 5 juni in Benthuizen georgani seerd wordt. Ook dit keer is de Evene mentencommissie Benthuizen de ini tiatiefnemer van dit gezellige festijn in sporthal "De Hil". Men kan zich in groepsverband in laten schrijven, maar ook inidividueel. Het spektakel begint om 10.30 uur. Belangstellenden zijn als supporters, hartelijk welkom. Voor na dere inlichtingen en aanmelden: tel. 079- 313 245; 316 576. Men dient zich voor 1 juni aan te melden. kEKtf&'UJf: \JoUfyBQL tèf Ia Herv. kerk 9.30 uur ds. A. kastelein Oudewater 18.00 uur ds. G. Mulder Nwk.a.d.IJ S.O.W. De Hoeksteen 10.00 uur ds. D. van Arkel Geref.Gem. 9.30 en 18.00 uur dienst 2e Pinksterdag Herv. kerk 9.30 uur ds. U W. van Slooten Bergschenhoek Geref.Gem. dienst Hazerswoude-dorp: Herv. kerk 9.30 uur ds. J.B. Alblas 18.30 uur ds., R. de Reuver Boskoop (2e Pinksterdag 9.30 uur ds. J.B. Alblas) Geref. kerk 9.30 uur en 17.00 uur ds. A.C. Poley R.K. 29 mei 19.00 uur H. Mis; zondag 10.00 en 11.30 uur H. Mis 29 en 30 mei dokter R H. Leeuwen- burgh Noordeinde 339 Boskoop tel. 01727-15700; Tweede Pinksterdag dokters J. en T Buiter benthuizen Dorpsstraat 60 tel. 079-313 737. Apotheek Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. Kruisvereniging Hart van Holland: spoedgevallen, weekend- en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; Bereikbaarheid Rijnwoude en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: spreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. 1728-9322.: Divisie ouderen kindzorgspreekuur dagelijks 13.00 -14.00 uur. tel. 01715 -1463; Openingstijden uitleenmagazijn: Koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00-14.00 uur.: Hazerswoude- dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30 - 19.30 uur.: Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 -14.00 uur. Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Dorp: aanvragen: tel. 01728-9408 (tussen 8.00-9.00 uur en 12.00- 13.00 uur). Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij 8.30-9.30 uur. tel. 01714-15051/13782. r Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maatschappelijk werk: Hazerswoude-Rijndijk. tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur; Hazgrswoude-dorp tel. 01728- 8146 do*vrij 9.00-10.00 uur: Koudekerk ad Rijn 01714-12020. elke woensdagmiddag 15.00-16.00 uur; SPOEDHIJLP 06-8212141 Algemene Alarmnummers In deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambulance 06-11 (als elke seconde telt!) Politie/Kantoor: 01714-15300 Centrale melddienst milieuklachten: 01720-91231 Storing kabeltelevisie: storingsnummer 01720-86868 Bejaarden alarmering, aanvragen: 01714-19015 Stichting Open Bejaardenwerk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen Mevr. G. Drost 01714-13253 Kijndijk); Tafeltje-dek-jeMevr. G. v. Zwieten 01714-12405 Rel) b.g.g. 01714-13253; Alarmering voorouderen Mevr. H. Fraanje tel. 01728-9531 (Dorp): Tufeltje-dek-je Mevr. M. Verhage 01728-9569 (Dorp) b.g.g. 01728- 9531 Rijn ook wel een aardige jongeman. En zo begon een romance die al 62 jaar duurt. Nauwelijks twee jaar na hun eer ste ontmoeting, stapten ze in het huwe lijksbootje omdat er een boerderij met zomerhuis "Wei-Wel" aan de Voorweg in Hazerswoude vrijkwam, die met 27 ha weiland, gehuurd kon worden. "Bin nen zes weken was alles voor elkaar en waren we getrouwd", lacht mevrouw Van Vliet. Hun huwelijk werd door bur gemeester Wap van Zoeterwoude vol trokken, terwijl de kerkelijke bevesti ging plaatsvond in de Hervormde kerk van Leiderdorp. En zo begon een tijd waarop ze nu in dankbaarheid terugkij ken. Aan de boerderij had het echtpaar hun handen vol. Omdat er zestig jaar gele den nog geen melkmachines waren, was de hulp van een paar knechten onontbeerlijk. Mevrouw Van Rijn hielp mee op de achtergrond en hielp tijdens de hooibouw mee. Van Rijn: "Het ver voer over water, wat de verbindings weg was naar onze weilanden, was wel wennen". "We moesten bijvoorbeeld leren om het hooi per schouw naar huis. te ver voeren en het hooi goed over de boot te verdelen, anders zou deze kantelen", knikt ze. Na twee jaar huwelijk werd hun eerste kind geboren. In totaal werden er vijf kinderen geboren in het gezin Van Rijn: vier dochters en een zoon. Zij zorgden voor 15 kleinkinde ren, waarvan 10 meisjes, terwijl de twee achterkleinkinderen een meisje en een jongen zijn. De diamanten huwelijksfes tiviteiten werden ook bijgewoond door de tweede dochter die, destijds ge trouwd met een Rijnsburgse bloemen- kweker, naar Brits Columbia emigreer de. Zij kwam met twee van haar kinde ren. Zoon Kees werd boomkweker in Hazer swoude, terwijl één van de dochters ook met een boomkweker trouwde en de andere twee elk met een veehouder. Terugblikkend worden door de heer Van Rijn herinneringen opgehaald uit de jaren waarin hij actief was in de gemeentepolitiek. 16 jaar maakte hij als lid van het CHU deel uit van de gemeen teraad van Hazerswoude, waarvan 11 jaar als wethouder: de periode 1954- 1970. Hij maakte drie burgemeesters mee en zegt van de eerste, burgemees ter Smit, veel geleerd te hebben. Velen kwamen, vooral in de periode dat de heer Van Rijn wethouder was (en te vens loco-burgemeester), bij hen aan huis om de wethouder attent te maken op bepaalde zaken, maar meer nog om hem voor hun karretje te spannen. "Het was net de zoete inval, maar het was een ontzettend fijne tijd". Z'n vrouw stond hem daarin trouw ter zijde en wilde daarom geen enkele maatschappelijke functie in besturen van vrouwen-organisaties. In feite kwam dat destijds ook nog niet zoveel voor. Mevrouw Van Rijn: "M'n man was heel vaak weg, ook overdag. Dat betekende dat ik dan thuis moest zijn, voor de kinderen. Zij hielpen ook trouw mee in ons bedrijf als vader er niet was. Op zaterdagavond waren er vaak uitvoe ringen, dan werd er van ons verwacht dat we aanwezig waren". Naast de gemeentepolitiek was er de Hervormde kerk. 24 jaar maakte de heer Van Rijn deel uit van de Kerkvoog dij, waarvan 12 jaar als notabel en 12 jaar als kerkvoogd. Daarnaast was hij voorzitter van Ziektekostenverzeke ring en bestuurslid van de woning bouwvereniging "Ons Belang". Sinds 10 jaar geniet het echtpaar van een welverdiende rust in hun woning aan de Dorpsstraat 167. Van Rijn helpt zijn vrouw waar hij kan, terwijl er weke lijks een mevrouw helpt bij de grote beurten. "Eigenlijk is ons huis te groot. We ho pen dat we binnenkort naar een bene den-aanleunwoning, bij het bejaarden tehuis kunnen verhuizen", lacht Van Rijn. Hij is best nog kras, alhoewel hij niet zo sterk is. Van de diverse maago peraties die hij ca. 20 jaar geleden on derging, heeft hij geen last meer. Hij mag nog graag fietstochtjes maken, bij voorbeeld naar de molen 'De Rooie Wip". "M'n vrouw heeft helaas een ver sleten rug", knikt hij. "Ze was altijd zo sterk als een beer en in een stoeipartij moest ik vroeger het onderspit del ven". Mevrouw Van Rijn die haar man altijd vergezelde op fietstochtjes, zegt blij te zijn nog te kunnen lopen. "Gelukkig zorgden de kinderen voor kerktelefoon, zodat als de wandeling naar de kerk ons te lang wordt, we altijd thuis de kerkdienst nog kunnen vol gen". ...Bij ons afscheid klinkt nog een aar zelend verzoek... "Eh... als we het beleven mogen. kom je dan over vijfjaar weer bij ons langs?".... Die belofte klinkt met een 'bij leven en welzijn Benthuizen-Op dinsdagavond 1 juni as. houdt de Werkgroep Genealogie van de Historische Kring Benthuizen haar eer ste inloopavond. Mensen die geïnteres seerd zijn in stamboomonderzoek (Ge nealogie) zijn op deze avond tussen 20.00 en 22.00 uur van harte welkom in het molenhuisje bij de molen De Haas rechts achter de molen de trap op). De werkgroep houdt zich bezig met het verzamelen van gegevens over Bent- huizense families. Deze gegevens wor den voor iedereen die daar belangstel ling voor heeft op deze inloopavond ter inzage gelegd. Men beschikt o.a. over kopieën van de tienjarige tafels van ge boorte, huwelijk en overlijden in de gemeente Benthuizen v.a. ca. 1811. Van Benthuizense families liggen boeken ter inzage. Er zijn enkele leden van de werkgroep aanwezig die bezoekers op weg helpen met familieonderzoek, door het geven van richtlijnen. Er zijn hiervoor o.a. verschillende formulie ren beschikbaar. Ook is deze avond bedoeld om mensen die al bezig zijn met stamboomonderzoek met elkaar in contact te brengen om eventueel gege vens uit te wisselen. Wie zelf al iets op genealogisch gebied in zijn bezit heeft kan dat meebrengen. Toegang gratis. Volgende inloopavonden zijn 7 septem ber en 7 december. Ingezonden Rijnwoude- Naar verwachting zal het kabinet in juni haar voorkeur voor het tracé van de HogeSnelheidsLijn be kendmaken. Minister Maij-Weggen heeft in het geval van de Betuwelijn laten zien dat zij zich niet van een eer der ingenomen standpunt laat afbren gen. Ook bij de HSL zal zij haar zin dus door willen drijven. Wat dat betekent voor het noordelijke HSL-tracé en dus ook voor het Groene Hart laat zich ra den. De regering zal zich in ieder geval niet houden aan haar eerder uitgespro ken voornemen om het Groene Hart te ontzien. Voor de aanleg van de HSL moet alles wijken. Met allerlei aanpas singen probeert men de aanleg voor de inwoners van het Groene Hart meer acceptabel te maken. Dat houdt in dat men hier en daar zal ondertunnelen, "lage" spoordijken zal aanleggen en gebruik maken van zgn. tunnelbakken. Ondanks die aanpassingen blijft de aanslag op het landschap en het woon- en leefklimaat in het Groene Hart bij zonder ingrijpend. Door de overweldi gende protesten bij het verschijnen van de eerste HSL-nota zit de angst bij de ambtenaren van het ministerie en Rijkswaterstaat er duidelijk in. Zij wil len zichzelf dit keer een afgang bespa ren door een plan te presenteren dat eerder geaccepteerd wordt door de politici en de inwoners. Een plan waar in allerlei aanpassingen opgenomen zijn en een keuze voor een minder ge voelig liggend tracé wordt als het mid del gezien om de HSL gerealiseerd te krijgen. Gezien het bovenstaande ver wacht de Werkgroep "Geen HSL door het Groene Hart", die aangesloten is bij het Platform HogeSnelheidsLijn Neder land, dat er niet gekozen zal worden voor T racé A (langs Benthuizen, Hazer swoude Dorp, Hazerswoude Rijndijken Koudekerk) maar voor tracé Al (langs Benthuizen, Hazerswoude Dorp, de Groenendijk). Voor de werkgroep en het Platform is een dergelijke keuze onaanvaardbaar. Het kabinet kan een keuze maken, maar de Tweede Kamer moet uiteindelijk beslissen. Wij zullen dan ook alle democratische middelen aanwenden om de realisering van ee dergelijk tracé te verhinderen. Daarbij hopen wij op de medewerking van zo veel mogelijk inwoners te mogen reke nen. De werkgroep Geen HSL door het Groene Hart houdt u zoveel mogelijk op de hoogte van de ontwikkelingen en de akties. Steun de strijd tegen de aanleg van de HogeSnelheidsLijn! Voor informatie:Albert Dorrestein,01714- 13787; Lenie Dubbeld, 01714 14505; Marian van Heel, 01714-13746; Lenie van Hilten.01728-8135; Ineke Hu- son,0171414091; Richard Rhijnsbur- ger,01714-15689. Rijnwoude - Het Ankerkoor uit Hazers woude, behaalde op het Ouderenzang- concours op 11 mei in Lelystad een le prijs. De spanning steeg ten top na het optreden, immers de ouderen uit Ha zerswoude waren niet de enigen die deelnamen. Het juryrapport verschafte duidelijkheid "er werd over het alge meen redelijk zuiver gezongen in een goed gekozen tempo. U hebt goed stemmenmateriaal. Probeer ook eens iets 'vlottere' muziek". Na het succes volle optreden gingen de zangers en zangeressen naar Baarn voor een kof- fiestop en vervolgens naar Soest voor een bezoek aan een edelsteenslijperij. Een heerlijk diner in Montfoort vormde het besluit van een kostelijke dag, waar uiteraard complimenten mogen klin ken voor de dirigente van het koor: Diny Houweling die het koor zo goed begeleidde.... Ouderen die van zingen houden zijn op dinsdagmiddag 13.00 uur hartelijk wel kom in Het Anker in Hazerswoude-Rijn dijk. Mannen en vrouwen! Notenkennis is niet noodzakelijk.... Het Ankerkoor is op zoek naar leuke, vlotte, driestemminge, liefst Neder landstalige liederen voor sopraan, alt en bas, met goede teksten en pianopar tij. Wie liederen heeft en deze af wil staan kan bellen tel. 01714-12565. Boskoop - Onder het motto 'Van schoolplein tot schoolhof' werkt de Eben-Haëzerschool te Boskoop aan een herinrichting van het schoolplein. In onderwijsland is een dergelijke in greep inmiddels bekend als het maken van een schoolhof. Een doorsnee schoolplein bestaat uit een grijze vlak te van betontegels, afgegrensd van de rest van de wereld door een deugdelijk hekwerk. Tijdens de pauzes kunnen de kinderen daar hun overtollige energie kwijt. Zo is het al heel lang in de wet ge regeld. Met name bij pedagogen wint echter een andere mening veld. Het is namelijk voor de ontwikkeling van jon ge kinderen zeer gewenst hen ook tij dens de buitenuren op school stimule rende speelmogelijkheden te bieden. De moderne leermethoden binnen de school en het speelgoed thuis zijn er ook steeds meer op gericht bewust ge bruik te maken van de nieuwsgierig heid en het natuurlijke leervermogen van het kind. Het ouderwetse speel plein is niet aangepast aan de huidige didaktische inzichten. Daar moet wat aan gebeuren. In vergelijking met vroe ger groeien de kinderen van nu ook op in een samenleving die enorm veel prik kels op hen uitzendt. Gevolg is dat veel kinderen niet gewend zijn met weinig speelmogelijkheden zich wat langere tijd te vermaken en zich dus snel verve len. De consequenties daarvan kent ie dereen. Een modern buitenterrein bij een school biedt de kinderen voiop mogelijkheden om zich te bewegen. Er is b.v. een hinkelbaan, een kruipbuis, verschillende klimtoestellen, duikel- stangen, evenwichtsbalken. Door met elkaar spelletjes te doen wordt de so ciale omgang op een goede wijze ge vormd en het gezonde zelfvertrouwen gestimuleerd. De overheid vergoedt deze gewenste inrichting van het schoolplein vrijwel in geen enkel opzicht. De kosten moes ten worden opgebracht door de ou ders. Voor de Eben-Haëzerschool geldt ook nog, dat de Schoolvereniging be paald niet in de slappe was zit en extra uitgaven aan een schoolhof financieel niet verantwoord zijn. Daarom is er een uitgebreide fondswervingsactie ge start. Op 28 mei is er een sponsorloop in het Gouwebos. De leerlingen lopen het uitgezette parcours en verdienen daarmee een bedrag(je) per sponsor. Vrijdag 25 juni is de actiedag. Bij de school zal er een markt gehouden wor den waar allerlei spullen te koop zijn: van kaarsen tot oude leermiddelen. De markt begint om ca. 15.00 uur en gaat door tot 's avonds, ledereen is hartelijk welkom om een steentje bij te dragen aan de realisatie van de 'schoolhof'.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 11