Zevenhuizen - Moerkapelle "En..., wat zei de dokter?" Peuterspeelzaal met 'treintjesfeest' Activiteiten voor de agenda TUINMEUBELEN Kerkdiensten Om "bij" te blijven 't Hobbelpaard op de Braderie Op de Moerkapelse braderie.... Oud papier Oud Verlaat Astmafonds-collecte opbrengst RECREATIE VERWEY Hart van Holland/9 juni 1993 pagina 7 Zevenhuizenaar deed onderzoek naar de invloed van de persoon van de huisarts, op het voorkomen van psychosociale problematiek en van moeilijke patiënten in de praktijk Een bevalling Met de patiënt oplopen Onder tafel vegen Balintgroepen :-K4 Speelgoed-inzameling voor Roemeense kinderen Oproep zondag 13 juni Medische weekeinddienst Agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle r% Op de foto huisarts F.M. Braams, die vorige week woensdag promoveerde aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam Promoveren op een onderwerp dat hem jarenlang bezighield en de laatste acht jaar in z'n greep hield. Het resultaat: een proefschrift dat in feite situaties schetst waarmee iedere huisarts in zijn praktijk geconfron teerd wordt. 'En..., wat zei de dokter?" is een beschrijvend onderzoek naar het gedrag van huisartsen en de achtergronden daarvan... Woensdag 2 juni was de promotieplechtigheid in de Erasmus Universiteit te Rotterdam. Drie kwartier duurde de plechtigheid met diverse opponensen: hoogleraren die hem danig scherpe vragen stelden over zijn proefschrift. Als paranimfen (begeleidersfungeerden zijn schoonzoon, alsmede de psycholoog Frits Bareman die hem bij het onderzoek hielp. Doctor F.M. Braams(52) te Zevenhuizen is blij en voldaan nu het allemaal achter de rug is: zijn verworven doctors titel is we! een gevolg van zijn inspanningen, maar zal geen rol spelen in zijn functioneren als mens. Huisarts Frans Braams, met een praktijk in Rotterdam-Ommoord is een man die met zijn gezin in 1974 bewust van Ommoord naar Zevenhuizen verhuisde omdat hij het benauwend vond om in z'n woonomgeving steeds met 'dokter' aangesproken te worden. Braams is zelfstandig arts in een praktijkruimte waarin ook een andere arts gehuisvest is en heeft daarnaast een associé met wie h ij de werkzaamheden deelt: dokter (doctor) Braams werkt drie dagen en doet verder mee in de avonddienst-en weekeinddienstregeling met zes huisartsen. Twee dagen per week is hij verbonden aan het Universitair Huisartsen Instituut van de Erasmus Universiteit, is docent en begeleider van, zich voor huisarts specialiserende basisartsen. In Zevenhuizen geniet Braams slechts bekendheid bij de plaatse lijke tennisclub waar hij als 'mens' gewaardeerd wordt. Daar wist slechts een enkeling van zijn inspannin gen voor de afronding van z'n proef schrift en de op handen zijnde promo tie... Bescheiden als hij is, was hij er aanvankelijk nauwelijks van gediend z'n promotie wereldkundig te maken....Echter omdat iedereen vroeg of laat altijd met een huisarts te maken krijgt en zijn bevindingen herkenbaar zijn, is er toch het gesprek met de na volgende informatie als resultaat. "De promotie was puur voor mezelf. Het is net als met vrouwen die een kind willen, je groeit ergens naar toe. Het hoogtepunt is de afronding van het geen waar je mee bezig geweest bent. Waardering hoef je niet. De eer is het voor de Erasmus Universiteit en het Huisartsen Instituut, terwijl huisartsen misschien iets met het resultaat van het onderzoek kunnen doen. In feite is het een weergave van situaties die ik in de loop van de 22 jaar huisartsenprak tijk tegen ben gekomen, aangevuld met een onderzoek over het voorkomen en behandeling van psycho-sociale pro blematiek. De leesbaarheid moest voorop staan. Ik heb heel veel statis tisch werk gedaan maar daarvan niet een gedetailleerd verslag gepubli ceerd, slechts het resultaat". "In het kort gaat het om 'hoe gaan de huisarts en de patiënt met elkaar om?', met name 'waardoor ontstond de onte vredenheid bij de patiënt?' Hierbij gaat het vooral om de arts-patiënt-relatie. Destijds toen ik m'n praktijk begon, waren klachten op de ziekte gericht. Nu gaat het veel meer om het begeleiden van de patiënt. Je loopt als het ware een stukje op met de patiënt. Het proef schrift geeft handvaten om bepaalde situaties te verbeteren. Het is zeker niet geschreven met het idee 'dat doen dok ters fout', omdat de fouten en tekortko mingen die ik signaleerde, ook door mij gemaakt zijn, maar je nu gaat bedenken 'wat valt er te verbeteren?' 'hoe kun je het repertoire aan reacties vergroten?' Om met patiënten om te gaan moet je een invoelend en inlevend vermogen hebben. Gelukkig leer je na verloop van tijd je patiënten kennen, alhoewel het in de beginfase heel veel energie vergt. In een huisarts-patiëntrelatie moet je kunnen onderkennen of de patiënt komt omdat hij/zij zich zorgen maakt of om van z'n klachten af te komen. Je moet samen op één lijn komen, weten wat je aan elkaar hebt. Willen we het zelfde". De heer Braams verrichtte onderzoek bij vier patiëntengroepen, te weten: 1. sexuele problemen; 2. ontevreden pa tiënten; 3. mensen die meegemaakt hebben dat er fouten gemaakt zijn en 4. kankerpatiënten In het proefschrift worden suggesties gedaan om op derge lijke situaties in te gaan. Wat betreft het fouten maken zegt Braams: "We zijn vaak geneigd dit on der tafel te vegen. Het is veel beter om gemaakte fouten te erkennen. Immers er worden dagelijks fouten gemaakt, zowel op medisch als op ander gebied. Soms moet je vijf keer je verontschuldi gingen aanbieden, maar dat is veel be ter dan net te doen alsof jou of de betrokken instantie geen blaam treft. Een huisarts is een mooi, maar moeilijk beroep. De patiënt komt het eerst naar jou toe met z'n klachten. De arts moet de vraag en de boodschap begrijpen en actief aan de orde durven stellen, hij heeft een vertrouwensrelatie met z'n patiënt. Hij moet goed op de vraag of veronderstelling reageren. Bij sommi ge situaties erkennen dat het voor de patiënt vervelend is. En wat fouten be treft: Smoesjes verzinnen werkt ave rechts. Ik hoop dat meer huisartsen zullen zeggen, inderdaad dat is bij mij ook zo, in plaats van 'ja maar dat doet hij wel maar ik niet'." Dokter Braams zegt dat hij voor het onderzoek 120 huisartsen uit Rotter- Moerkapelse peuterclub zorgt voor poppenkast en andere attracties Moerkapelle - Op de braderie die aan staande zaterdag gehouden wordt, staat peuterclub 't Hob- belpaard met een pop- penkast. Er zullen en- 13 kele voorstellingen worden gegeven. ^Verder kunnen de kinderen zich hier la ten schminken, kan de leeftijd van de vertelka- bouter geraden worden en zijn er erg leuke en fraaie zelfgemaakte spullen gekocht worden. Deze zijn door veel enthousiaste ouders gemaakt. dam en omgeving heeft ondervraagd en eigenlijk een gevolg is van het functio neren van de zgn. 'Balintgroepen'. "het idee voor m'n proefschrift is ont staan vanuit het begrip 'de dokter als medicijn naar aanleiding van de Hon gaarse naar Engeland verhuisde arts Michael Balint. Deze adviseerde huis artsen in groepsverband met elkaar te communiceren en te discussiëren, op dat de dokter beter zou gaan luisteren naar de patiënt, die niet alleen maar naar de huisarts stapt om genezen te worden, maar 'om gehoord te worden. De patiënt moet de deur uitgaan met het idee dat de huisarts hem begrepen heeft". Huisartsen hebben dergelijke groepen waar ze met vakgenoten praten over de problemen die op hen afkomen en door met elkaar (onherkenbaar zonder naampatiënten en hun gedrag te be spreken, leren ze van elkaar hoe ze in bepaalde situaties moeten reageren. Huisarts Raams is sinds 1988 actief in het begeleiden van Balintgroepen voor ge vestigde huisartsen en arts-assistenten in opleiding tot huisarts. Braams: "Vandaaruit ontstond ook het idee... 'daar wil ik iets mee doen' en je begint met verwondering om te eindi gen met de conclusie dat je van het onderzoek heel veel geleerd hebt". Moerkapelle - Onder het motto "Wij alles, zij niets...", organiseert de Stich ting Kinderhulp Roemenië een grote speelgoed-actie op de braderie van 12 juni. De SKR staat met een kraam waar iedereen, van groot tot klein, overtollig speelgoed kan inleveren voor de kinde ren in Roemenië. De SKR weet uit eigen ervaring hoe ongelooflijk blij de Roe meense kinderen zijn met een stukje speelgoed. Naast eten, kleding, schoe nen en andere noodzakelijke dingen, wil de SKR ook heel veel speelgoed meenemen met het aanstaande trans port. Wie overtollig speelgoed heeft, pren tenboeken (Met weinig of geen tekst), puzzels, spellen e.d. (geen speelgoed op batterijen), kan die inleveren bij de SKR- stand op de Moerkapelse braderie a.s. zaterdag. Zevenhuizen - De peuterspeelzaal 'De Zeven Dwergen' houdt op 12 juni het jaarlijkse zomerfeest. Dit keer staat het feest in het teken van 'treintjes'. De peuterspeelzaal aan de Dorpsstraat 68 a is het station waar tal van gratis activiteiten plaatsvinden zoals: vissen, bal gooien, kleuren enz. Verder is er een verkoping van nieuw en tweedehands speelgoed. Het Rad van Avontuur draait tal van leuke prij zen weg. Tevens is er verkoop van groente en bloemen voor stuntprijzen. Voor de lekkere trek is er een stationsrestaura tie. Iedereen is hartelijk welkom van 11.00 tot 15.00 uur. t.k. Renault 5 TL bj '83 apk tot 10 '93 i.g.st. vr. pr. 2000,- 01828-18735 parkietenkooi rond compleet met standaard 40,-01828-14414 Wie heeft er 'n kinder-bedelarmband gevonden; verloren 6-5 t.b.z. tel. 01828-15060 t.k. surfplank en surfkar surfpak mt. M groot en klein zeil 300,-01828-19218 t.k. bungalowtent met grote leefruimte 6 pers., 3 slaapcab. 01829-3181 t.k. mast voor surfplank lengte 4.60 m z.g.a.n. 40,- Vijverlaan 12 Waddinxveen t.k. aangeb. blauw lederen 2+3 zits bankstel t.e.a.b. te bevr. 01828-10910 Zevenhuizen Herv. kerk 10.00 uur en 19.00 uur H.A. ds. H. Gaasbeek Oud Verlaat 10.00 uur ds. E. Bou- man Scheveningen Geref.kerk 9.30 uur drs.G.H. Ho- mans Veenendaal 18.30 uurdrs. J.H. Langelaar Boskoop Moerkapelle Herv. kerk 9.30 en 18.30 uur kand. M.L. Jongejan Nieuw Lekkerland 12 juni: dokter R.P. Renssen Ceder hof 3 Bleiswijk tel. 01892-14085 13 juni dokter C.W. Onderwater Dorpsstraat 196 Zevenhuizen 01802- 1204. Zevenhuizen-Oud Verlaat - De christe lijke basisschool "De Nessevliet" houdt vrijdag en zaterdag weer een oud pa- Pierinzameling: de laatste van dit sei zoen! De containers staan op het parkeerter rein bij De Vierkap. Moerkapelle - De opbrengst van de col lecte voor het Astma-Fonds heeft in Moerkapelle f 2088,55 opgebracht. Allen die hun steentje aan dit mooie resultaat bijdroegen worden door het Astma-Fonds en de plaatselijke organi satrice, hartelijk bedankt. Zevenhuizen: I Woensdag 16 juni 14.00 tot 15.00 uur bejaardentehuis DeZevenster 14.00 tot I 15.00 uur kinderkoor o.l.v. M. v. Gestel Zevenhuizen-Moerkapelle - Het blijkt nog lang niet tot iedereen doorgedron gen te zijn dat het belangrijk is om activiteiten door te geven voor de agenda Om bij te blijven". Een lustrumviering van een dorpshuis? Een uitvoering van een toneelgroep? Een openingsmanifestatie, een jubileum, een concert, een skeelerevene- went, een reisje enz. enz. belangrijke evenementen kunnen aan mevrouw Beunder (liefst lang van tevoren- zie deze agenda waarin ook het concert op 9 oktober al wordt aangekondigd) worden doorgegeven worden. Zie "om bij te blijven" elders ln °eze Hart van Holland. Redactie. Zevenhuizen - Vorige week werden 2 foto's geplaatst van de kindermusical van de groepen 2 van basisschool 't Reigerbos. 2 foto 's van één musicalhier is een foto van de tweede musical 'De letterboerderij" (foto 't reigerbos) 4000m2 SHOWROOM v°or MinTan D^ler en-Hoiiancl Tuinmeubelcentrum Rottekade 9, 2761 EA Zevenhuizen Tel. 01802-3115 Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 9.00-17.30 uur.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 7