I n SCHIPHOL KLAAR VOOR ZOMERDRUKTE PARKEERTARIEVEN EN SERVICE OMHOOG Een goede voorbereiding thuis is een goede start Nieuwe Schiphol Wegwijzer uit Wandelpier het hele jaar open Dagtoerisme naar Schiphol wordt steeds populairder Parkeerplaatsen met 1500 toegenomen De uitbreiding van de terminal en het wegenstelsel zijn precies op tijd gereed gekomen voor de aanvang van het drukke zomerseizoen. Tussen mei en september zullen de vluchten van miljoenen passagiers afgehandeld moeten worden. Misschien bevindt u zich ook onder de passagiers, of wellicht moet u familie of kennissen afhalen of wegbren gen. De hinder die u in de afgelopen jaren ondervond vanwege de beperkte ruimte behoort tot de verleden tijd. Vanaf dit jaar steekt Schiphol in een ruimer jasje. Ook de bereikbaarheid van de luchthaven en het comfort zijn toege nomen. Maar er geldt nog steeds: een goede vlucht begint met een goede voorbereiding thuis. Waar moet u dit jaar rekening mee houden? Schipholtrein 'er auto Schiphol en de toekomst 11^ Bewegwijzering in de terminal Vóór de grootscheepse verbouwingen was Schiphol een geliefde doel voor dagtoeristen. Doordat de nationale lucht haven door de verbouwingen minder goed bereikbaar was, is die belangstelling in de laatste jaren op een lager pitje komen te staan. Nu Schiphol goeddeels is gemoderniseerd en uitgebreid, komt het toerisme naar de dynamische lucht haven weer volop op gang. De parkeertarieven op Schiphol zijn verhoogd. Daar staat echter tegenover dat de luchthaven tevens maatregelen heeft getroffen om de kwaliteit van de parkeerterreinen te verhogen. Er zijn nu op Schiphol 16.000 parkeerplaatsen voor passagiers en bezoekers. U kunt uw auto kwijt op Langparkeren P3, Kortparkeren PI, dicht bij de terminal West en in Parkeergarage P9, vlakbij terminal-Zuid. Tarieven Mindervaliden Hart van Holland/30 juni 1993 pagina 27 U zult ook zien dat steeds meer infor- matieop Schiphol op monitoren wordt weergegeven. De monitoren vervan gen de bekende splitflapborden in de vertrekhal. U weet wel, de draaiende bordjes boven de incheckbalies. Vooraf moet u zich allereerst goed voorbereiden op de nieuwe situatie door de nieuwe Schiphol Wegwijzer (zieelders op deze pagina) aandach tig te bestuderen. De Wegwijzer krijgt u van het reisburobij u w vliegbeschei- dert. Voorzien van deze informatie heeft u dekeuzeom per bus, trein of au to naar Schiphol te reizen. Alhoewel de lucht haven beschikt over uitstekende par keervoorzieningen wil Schiphol het openbaar vervoer gebruik naar de luchthaven stimuleren. Momenteel maakt een kwart van de passagiers gebruik van de trein, een percentage datrond de eeuwwisseling 40% moet zijn. UkuntSchiphol vanaf driekwart van alle NS-stations rechtstreeks of met één overstap bereiken. Op 23 mei is een nieuw stuk spoorlijn in gebruik genomen, de Zuidtak, die Schiphol nog beter en sneller bereikbaa r maa kt. Vanuit Hilversum wordt een recht streekse verbinding gerealiseerd, evenals vanuit Lelystad en Almere. De bestaande Intercity-lijn Arnhem- Utrecht-Amsterdam CS stopt in Dui- vendrecht, waar reizigers richting Schiphol kunnen overstappen op de Zuidtak. Verder is een proef begonnen met het inchecken in de le klas van Intercity- treinen uit Enschede, Hengelo, Alme lo,Deventer, Apeldoorn, Amersfoort en Hilversum. Overweeg ook eens gebruik te maken van de speciale 'Rail Fly' kaartjes, hiermee kunt u bin nen twee maanden naar en van Schip- reizen. Als u liever per auto naar Schiphol reist, zal het u opvallen dat het nieu we wegenstelsel op de luchthaven gereed is. Files behoren in principe tot het verleden. Het passagiersver- keer en het dienstverkeer zijn voor taan grotendeels van elkaar geschei den. U wordt vanaf de A4 over een verhoogd wegenstelsel naar de ter minal geleid. Ruim voor de terminal maakt u uw keuze voor Aankomst of Vertrek. Afhankelijk van de bestemming rijdt u voor de vertrekhal langs, of daalt u afnaar Aankomst of naar de parkeer garages P7en P9. Het 'Kussen-en-Rij- den'-principe, waarbij wegbrengers alleen kort stoppen om passagiers uit te la ten stappen, blijft ondanks de toe genomen ruimte gehandhaafd. Par keren voor de terminal blijft verbo den, ook voor de aankomsthal! Een handige, nieuwe service is dat op De' nieuwste Schiphol Wegwijzer, eraagbaak van vliegend Neder land is weer uit. De folder geeft u antwoord op vaak gestelde vragen en is voorzien van handige platte- grondjes en kaarten van de termi nal en de parkeerterreinen. U leest bijvoorbeeld ook hoe u Schiphol het beste per trein kan bereiken of °P welke pagina's van RTL4-Text en MOS-Teletekst Schiphol-infor- matie staat. Tevens zijn veel rele vante telefoonnummers in de fol der opgenomen. Bewaar de Schip- hul Wegwijzer bij uw reisbeschei- den, op Schiphol kunt u hem pri ma gebruiken! de voorrijwegen grote borden staan met daarop de namen van de lucht vaartmaatschappijen en de hal waar in zij gevestigd zijn. U komt eerst borden met de namen van de lucht vaartmaatschappijen uit hal-Zuid te gen, vervolgens borden voor ha I-Cen traal en tenslotte borden met de ver melding van de maatschappijen voor hal-West. Nieuw is ook de Retourbaan, een via duct, dat 't het autoverkeer mogelijk maakt om rond te rijden. De borden op Schiphol zijn tweetalig (Engels/ Nederlands) en er wordt gebruikt gemaakt van pictogrammen (afbeel dingen), zodat de informatie nog duidelijker wordt. platformen i Q AP")" Lang parkeren j P Long term parking VI Aankomst r Arriyals VJ Alhoewel er al veel op Schiphol ver bouwd is, wordt in de komende jaren nog een aantal verbouwingen uitge voerd. Zo is men nog bezig met de bouw van Schiphol Plaza, de overkap ping van het plein voor de terminal inclusief het NS-station. Dat moet in 1995 klaar zijn. Ook wordt parkeer terrein P3 met 1500 plaatsen uitge breid. Later dit jaar start de aanleg van een parkeergarage met hotel en kantorenpark op het voormalige par- 3$5&'3!T;"sS?«s* De nieuwe situatie voor vertrek- en aankomst-West. De bewegwijzering op Schiphol is de laatste tijd nogal veranderd om tege moet te komen aan de eisen van de moderne tijd. Gele borden met zwarte letters geven primaire informatie zo als gate-aanduidingen, groene borden met witte teksten geven minder belang rijke informatie over faciliteiten zoals telefoons, toiletten en dergelijke. Verder staan er in de terminal zuiltjes d ie u verwijzen naar voorzieningen die niet direkt met het vliegen te maken hebben, zoals het tax-free winkelcen trum, banken en horeca-gelegenheden. keerterrein P4. Terminal-Centraal, waaro.a. de KLM zich bevindt, wordt deze zomer opgeknapt, wat tijdens de zomer voor enige overlast kan zor gen. Ook wordt de Rijksweg A4 ten zuiden van Schiphol omgebogen voor de aanleg van de tweede Schip- holspoortunnel, maar hiervan onder vind t u alleen in september enige hin der als u met de auto naar Schiphol rijdt. Het huidige NS-station gaat in augus tus tegen de vlakte vanwege de bouw van Schiphol Plaza. Het nieuwe plaatskaartenkantoor is dan wel ge reed, zodat u gewoon uw treinkaart jes kunt blijven kopen. Schiphol heeft immers alles in huis voor een geslaagd dagje uit. De horeca voor zieningen in de terminal, zoals het zelf- bedieningsrestaurant Touch Down, zijn gevarieerd, modern en berekend op vele bezoekers. De grootste pu bliekstrekker is en blijft de promena de, die met de opening van West nog een stuk langer is geworden. U kunt deze voortaan het gehele jaar bezoe ken van 10.00 tot 18.00 uur. Vanaf de promenade heeft u goed zicht op het fascinerende schouwspel van aanko mende en vertrekkende vliegtuigen. De toegang naar de promenadebe- vindtzich nabij Touch Down. Borden verwijzen u naar de buitenopgang aan de zuidkant van de aankomst- en vertrekhal. Het nieuwe deel van de promenade bevindt zich boven de verbindingsgang tussen terminal Centraal en West. Vanaf hier heeft u eveneens prominent uitzicht op de vliegbewegingen. Recreanten wordt aangeraden op PI te parkeren (volg eerst borden 'P alle terreinen' en vervolgens 'P aan komst'). Vanaf hier is het kort lopen Centraal I Zuid Aankomst Vertrek Station P9 West P3 P1 Amsterdam A4 UitgangIngang y Rotterdam Den Haag A4 Het langparkeerterrein P3 (het verst weg gelegen) wordt voor de zomer met 1500 plaatsen uitgebreid tot 11.000 parkeerplaatsen. Hier bevindt zich gedurende een proefperiode een speciale check-in ruimte waar KLM-passagiers tussen 06.30 en 18.00 uur kunnen inchecken. Hun bagage wordt vanaf hier apart vervoerd naar de terminal. Op P3 rijdt tevens een busje rond dat u samen met maximaal acht andere personen naar de wachtruimte (met drankautomaten en bagagekluizen) vervoert. Pendelbussen, die 24 uur per dag rijden, zetten u af voor de vertrek- en aankomsthal Centraal en West. Vanaf de aankomstpassage rijdt een pendelbus naar het P3-terrein. Dit langparkeerterrein is al enige tijd vanaf de A9 via afslag Aalsmeer (ko mende vanaf Amstelveen) direkt te bereiken, zoals borden aangeven. Cre ditkaarthouders die parkeren op P3 hoeven niet naar de betaalautomaat te lopen, zij kunnen bij de slagbomen met hun credit-card betalen. De tarieven voor P3 bedragen nu f 50,- voor de eerste drie dagen en daarna f 5,- per 24 uur. Voor PI, dat door de opening van terminal-West dichter bij de terminal is komen te liggen, en voor P9 is een half-uur tarief geïntrodu ceerd van f 2,- per half uur voor een periode tot en met drie uur. Na de eerste drie uur bedragen de kosten f 2,- per heel uur. Tot en met de eerste twee dagen be taalt u op PI en in P9 f 30,- per 24 uur en daarna f 15,- voor elke dag daar na. Voor alle parkeerterreinen en -gara ges geldt het principe: eerst betalen, dan auto halen. Op P3 zijn 33 parkeerplaatsen voor minder-validen. Minder-validen die niet met de pendelbus kunnen reizen, kunnen speciaal vervoer aanvragen. Dit moet een dag voor vertrek, tijdens kantooruren op: 020-6014207. In par keergarage P9 zijn nog eens 15 parkeerplaatsen voor minder-vali den. Op de aankomstpassage zijn ook enkele plaatsen voor mindervaliden gereserveerd. naar de terminal en de promenade. Het parkeertarief bedraagt f 2,- per half uur voor een periode tot en met drie uur. Na de eerste drie uur bedragen de kosten f 2 per heel uur. Als u geïnte resseerd bent in de geschiedenis van de luchtvaart, dan is een bezoek aan de A viodome een aanrader. Dit lucht vaartmuseum ligt direct aan de rech terkant als u Schiphol oprijdt. U her kent het museum aan de aparte vorm geving: een koepel met honderden aluminiumsegmenten. Ook is daar een Schiphol-infocentrum, dat een duidelijk beeld geeft van de toekomst van Schiphol. Er is hier ook parkeer gelegenheid.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 27