Rijnwoude van holland. het best gelezen! Stichting Vrienden van het PWA-bad gaat plannen uitvoeren Koninklijke onderscheiding voor M.C. Reijneveld "Het Bentwoud heeft ook ingrijpende gevolgen voor de burgerbevolking" Gemeentelijk uitzendbureau Kerkdiensten wm m Geslaagd na hertentamen Hart van Holland/7 juli 1993 pagina 11 Provinciebestuur méént het Bentwoud wordt aangelegd! Bentwoud ten zuiden van Hoogeveenseweg Moerkapelse agrariërs (even) buiten schot?! Versnippering Ceremoniemeester en spreker De horizon bedekt met... bomen Waarom reageert de bevolking niet? NIMBY-syndroom Waarom een bos als Bentwoud? Actie Bosplan en Streekplan Achtkamp en Potplanten cultuurgrond Op de bres voor een vruchtbaar gebied Rijnwoude Map Hoe krijg ik publiek bij de politiek? zondag 11 juli Weekeinddienst Huisartsen Boskoop en Benthuizen Belangrijke telefoonnummers: Hazerswoude- "Als boeren moeten we de gelederen gesloten houden. Samen pal staan voor het doel wat we nastre ven. We hebben het standpunt ingeno men, dat de aanleg van het Bentwoud aantasting is van het open polderge bied van Hazerswoude, Waddinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle. Immers, waar vind je in de Randstad een derge lijk mooi aaneengesloten open polder landschap? Dat heeft de provincie na tuurlijk ook gedacht en daarom het aan te leggen grote woud, hier geprojec teerd. Agrariërs die in het bewuste ge bied land bezitten, moeten unaniem blijven en samen blijven werken. Het lijkt er helaas op, dat er zelfs leden van de Agrarische Commissie Bent woud zijn, die overwegen stappen te ondernemen om nu al, vooruitlopend op de realisering van de plannen (me dio 1995 moeten de eerste bomen ge plant worden red.) met onteigenings deskundigen te onderhandelden. Ik maak me zorgen over het feit dat boeren zaken op hun eigen houtje gaan regelen. Als die agarieërs dat gaan doen kunnen we het wel schudden en is onze commissie een lachertje", zegt actie voerder Buitenhuis. De heer D. Buitenhuis is secretaris van de Agrarische Commissie Bentwoud. Hij is akkerbouwer die evenwel ook schapen en koeien fokt en eigenaar van 40 ha land in de Noordplaspolder. Zo als de plannen nu zijn, kan hij zijn be drijf tot 2005 voortzetten, omdat het Bentwoud in fases aangelegd wordt en de Hoogeveenseweg de voorlopige be grenzing wordt. Er wordt voorlopig 1000 ha. van de oorspronkelijk bedach te 2100 ha van het grootste Nederland se bos volgeplant, dat als recreatiege bied van de omringende steden moet gaan fungeren. Waarschijnlijk komen renn nadien nog enkele honderden (500 of 600 ha denken resp. CDA WD), ten zuiden van rijksweg 12 bij? Buitenhuis denkt dat de volgende fase gerealiseerd zal worden richting rijks- ri i,i ^0a's nu de plannen zijn, komen irjj e'b°uwers en tuinders aan de Middelweg en nabij de Kruisweg er goed af. Moerkapelse noch Bleiswijkse grondeigenaren hoeven land af te s aan. Datzelfde geldt ook voor akker- ouwer Bac aan de Rottedijk bij wie aandag de ontvangst van Statenleden s morgens) en gemeentebestuurders n functionarissen ('s middags en 's ™n«) Plaatsvond. Echter het gebied e Rotte via Hitland Nieuwerkerk Ussel, naar de Krimpenerwaard, Saan dienen als een ecologische ne, dus krijgt Bac er gedeeltelijk wel mee te maken. e aSrariërs vinden het een slecht plan sav J. Sr°te versnippering op van S arische gronden. "Bovendien is de «grens voor een akkerbouwgebied m 8°e", immers virussen en schim- srhS) a srnede wildgedierte, kunnen „o, e toebrengen aan de akkerbouw- as,seU; De bosgrens komt om en ■jij de Noorddijk te liggen. Dat is een waar enkele maanden geleden de eerste ontmoeting met Statenleden van de commissie 'Groen' op het grondge bied van akkerbouwer Heijboer aan het eind van de Middelweg in Moerkapelle plaatsvond", aldus Buitenhuis. Maandag 28 juni was hij ceremonie meester tijdens het bezoek van de Sta tenleden aan het gebied dat nu nog open poldergebied is, met prachtige vergezichten, over door de wind bewo gen, wuivend goudkleurend graan en bloeiende aardappelgewassen. ,..'s Middags mocht Buitenhuis, (net als burgemeester C.M. van der Linden van Waddinxveen dat deed, vanwege het gesloten convenant met Moordrecht en Gouda), 3 minuten de belangen van de agrariërs in dit gebied verdedigen. Hij deed dat tijdens de inspraakronde van de Statenvergadering van de Com missie Ruimtelijke Ordening. Uiteraard verdedigde hij ook de belan gen van de bevolking die straks het fraaie uitzicht zal missen, als de hori zon bedekt wordt door bomen Dan zal pas echt de volle betekenis tot de inwoners van het betreffende ge bied doordringen. Beseft men op dit moment niet wat de consequenties zijn van het maandagmiddag, door Gedepu teerde Staten genomen besluit?... Zien de inwoners, omdat er tegelijkertijd zoveel toekomstplannen op hen afko men, door de bomen het bos niet meer, of leeft de gedachte dat een bos ook zo gek nog niet is? Buitenhuis: "Het is jammer dat de be volking en het gemeentebestuur van b.v. Rijnwoude wel heel nadrukkelijk reageert ais het gaat om het tracé van de HSL, maar zich nu het om hun uit zicht gaat, nauwelijks laat horen. Reac ties komen soms pas als iets er al staat. Dan pas beseft men wat de consequen ties van een beslissing zijn. Ik vind dat bestuurders zich meer moeten realise ren waar ze mee bezig zijn. Waarom kiezen stedelingen voor het wonen in een dorp: juist vanwege het landelijke aspect". "Helaas hebben heel veel mensen - en dat is niet verwonderlijk met de lande lijke, provinciale of plaatselijke ontwik kelingen, het 'NIMBY-syndroom', ofwel het 'not in my backyard'. Zolang het Bentwoud maar niet in hun achtertuin gerealiseerd wordt, vinden ze het best. Ik zou het dan ook, of het nu nog effect sorteert kan ik me nu nauwelijks meer voorstellen, wenselijk geacht hebben als zij bijval hadden getoond aan het Agrarisch Comité Bentwoud. De HSL doorsnijdt het landschap en doet de horizon vervagen. Het Bentwoud neemt de hele horizon weg". Volgens GS wordt het Bentwoud aange legd om ongewenste verstedelijking en kassenbouw in het Groene Hart tegen te gaan. Bovendien krijgt het bos, met een moeilijk bereikbare kern als een compact bos, een recreatieve functie. Echter of er rekening gehouden wordt met het nieuw, bijna gereedgekomen V Rijnwoude - Saskia Heijne uit Hazers- woude-Rijndijk, behaalde in het tweede tijdvak het MAVO-diploma aan de chr. Haduard Mavo in Hazerswoude-dorp. Rijnwoude - Koudekerk ad Rijn - De gemeenteraad van Rijnwoude heeft op 24 juni '93 besloten het openlucht zwembad "Prins Willem Alexander" in gebruik te houden. Met die beslissing is echter geen zekerheid ontstaan dat het PWA-bad in Koudekerk ook werkelijk open blijft. Er is zelfs een kans dat het bad, midden in het zwemseizoen, ge sloten zou moeten worden. Dat zou plaatsvinden op het moment wanneer de technische installatie, die wel goed wordt onderhouden maar jaren oud is, het zou begeven. De gemeente Rijn woude beschikt immers niet over de nodige financiële middelen om daarin te voorzien. De Stichting Vrienden van het PWA-bad is daarom van plan, gelden bijeen te brengen. Daarmede kan worden voor komen dat het bad voortijdig zou moe ten sluiten. De Stichting zal een beroep doen op bedrijven en inwoners van Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk. In verband met de vakantieperiode zal deze actie zich uitstrekken over enkele maanden. Het ligt in de bedoeling, aan het einde van het badseizoen, de resul taten bekend te maken. Op deze foto staat Buitenhuis met de megafoon naast de ingang van de bus. Hij maant de actievoerende boeren in de bus te stappen, want de tijd dringt... er moet heel wat gebeuren op deze maandag 28 juni fietspad en een mogelijke HSL-aanleg? Gedeputeerde Lynde Blok leek maan dag, tijdens het bezoek aan Moerkapel le en de rondrit per touringcar door het betreffende 'Bentwoud-gebied', niet onder de indruk van het protest van de actievoerders van het Agrarisch Comi té Bentwoud. Zij waren die dag duidelijk herkenbaar aan hun petjes en fungeerden als inne mende gastheren, die de commissiele den ook wezen op de borden met op schrift, tegen de aanleg van het Bent woud. Nu de Statencommissie 'groen licht' gegeven heeft voor de aanleg, bestaat de mogelijkheid om protest aan te tekenen bij de politieke partijen van de Tweede Kamer, die goedkeuring aan het plan moeten geven. Wat geld betreft is er geen barrière, zo blijkt uit een radio-interview, waarin geconcludeerd werd dat er voor de uit voering van de Structuurnota Groene Ruimte, een miljard gereserveerd is. Na het zomerreces is het de beurt aan de Tweede Kamer en dan volgt er nog een inspraakronde in het najaar voor de uitwerking van het Bosplan Bentwoud. Begin 1994 komt het Streekplan Zuid- Holland-oost aan de orde, waarin uiter aard de grote bouwlokaties, zoals Acht kamp ter sprake komen. Daarmee krijgt de gemeente Zevenhui zen-Moerkapelle te maken, terwijl Ha zerswoude geconfronteerd wordt met de 'Potplantencultuurgrond' welke gra- liseerd wordt tot 175 ha, voorzien van groenzomen. De Nota moet nog een plan-beoordeling doorstaan van het aantal vierkante meters glas dat wordt toegestaan bij de potplantencultuur... Buitenhuis kan, wat zijn bedrijf betreft: land in de polder die in 1770 droogge legd werd en een boerderij daterend uit 1936, nog een aantal jaren vooruit. "Maar desondanks blijf ik met de ande re comitéleden, op de bres staan voor de toekomst van dit akkerbouwgebied, een vruchtbare streek zeeklei, waar aardappels, bieten, granen en spruiten geteeld worden. Een bos in dit prachti ge natuurgebied, wie had dat vijf jaar geleden gedacht?" Z'n vrouw vult aan: "Dit mooiste gebied van Zuid-Holland kunnen ze beter tot beschermd landschap bestemmen en bewaren voor de volgende generatie". Rijnwoude - Loco-burgemeester P.A. Th. van der Werf reikte vrijdagmiddag 2 juli aan de heer M.C. Reijneveld, presi dent-directeur van het Landbouwme- chanisatie-en drainagebedrijf Reijne veld te Koudekerk aan den Rijn de ver sierselen van een Koninklijke onder scheiding uit. De ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontving de heer Reijneveld in verband met het 40-jarig bestaan van zijn bedrijf en zijn terugtreden als di recteur. Bovendien is de toekenning van de decoratie ook gerelateerd tot de functies en activiteiten van de decoran- dus voor verschillende organisaties binnen de leefgemeenschap van de ker nen Hazerswoude-Rijndijk en Koude kerk aan den Rijn in de gemeente Rijn woude. De nevenfuncties van de heer Rijneveld waren o.m.: *Penningmees- ter van de Christelijke Schoolvereni ging Koudekerk aan den Rijn/Hazers- woude-Rijndijk van 1964 tot en met 1974. De schoolvereniging exploiteert twee basisscholen, één in Hazerswou de-Rijndijk en één te Koudekerk aan den Rijn. Tijdens zijn bestuurslidmaat schap van deze vereniging kwam een fusie tot stand tussen de schoolvereni gingen te Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn. ^Ouderling van de Gereformeerde kerk Koudekerk aan den Rijn- Hazerswoude- Rijndijkvan 1965 tot 1969; 1976tot 1980 en 1988 tot 1992. "Penningmeester van de Stichting voor Bejaardenzorg te Hazerswoude-Rijn dijk en Koudekerk aan den Rijn van 1968 tot 1990. De stichting exploiteert het bejaardenhuis Rhyndael te Koude kerk aan den Rijn. Gedurende zijn be stuurslidmaatschap werd na sloop van het gebouw uit 1970, in 19900 een ge heel nieuw bejaardencentrum in ge bruik genomen. De exploitatie vindt nu plaats door de Stichting Bejaardencen trum Rhyndael. Politiek is saai, hoort men vaak zeggen. Niets is minder waar. Dat geldt mis schien voor andere delen van ons land, maar niet voor ons dorp: Rijnwoude. In ons dorp zien politieke bestuurders steeds weer kans drommen mensen op de kast te krijgen. Onmiddellijk worden actiegroepen geformeerd, maar die groepen worden afgeremd door de vin dingrijkheid van de politiek. Men houdt inspraakavonden, waar burgers hun klachten kunnen spuien, maar uitein delijk komt daar niets van terecht en doen de politici toch waar zij zin in hebben. Toch mogen wij de deskundig heid van de politiek niet zo maar verlo ren laten gaan. De deskundigheid om dorpsgenoten te tergen Is een politieke gave en daar moet de gemeenschap gebruik van maken. Ik kom daarom met een plan. De gemeente verkeert, even als de meeste nederlandse gemeenten, in geldnood. In de meeste Nederlandse gemeenten en vooral in de grote ste den, stelt de politiek niets voor; geen hond die daar op de publieke tribune zit en kan men het daar met een onder onsje afmaken. Ons dorp moet een soort uitzendbureau in het leven roe pen voor raadsleden. Andere gemeen ten kunnen ons inhuren. Wij stellen onze gemeenteraadsleden ter beschik king aan elke nederlandse gemeente, die daar maar geld voor over heeft. Dan kunnen de raadsleden hun collega's uitleggen hoe zij politiek bedrijven en hoe zij steeds bij één of andere blunder, de publieke tribune vol krijgen. Misschien kunnen zij een speciale map laten vervaardigen in die mooie groene kleur waarin alle plannen zijn samenge bracht maar vooral de wijze waarop de verbouwing van het gemeentehuis tot stand gaat komen en waarom een 'klok- ketoren' weer een paar miljoen extra gaat kosten. Een regelrecht lachertje van de politiek is toch wel het grote verlies op de voetbalvelden uit de re gio. De verhoging van 10.000 gulden naar een bedrag van meer dan 100.000 gulden per jaar. Verder te gaan op mijn plan. Men krijgt les en extra informatie van onze politici onder het motto: "Hoe krijg ik publiek bij de politiek?" Deze informatie wordt als vrolijke noot tussen het lesmateri aal gevlochten. Als de anderen dan goed luisteren en een beetje in de stijl van ons dorp gaan denken, hebben wij binnenkort heel Nederland in de plaat selijke raadszaal. Ik zie het geld al bin nenstromen, want deskundigheidsbe vordering is duur. Ik voorzie dat groot en misschien blijft er wat over voor een goed zwembad in ons dorp, al maakt men maar een start met een pierebadje. Misschien wordt dan de handtekenin genactie van de jeugd wel overbodig. Ik geloof dat het tijd wordt hier een partij op te richten, die nodig de belangen van de dorpelingen gaat behartigen. WOOD. Benthuizen Herv. kerk 9.30 uur ds. W.L. Smelt Kockengen 18.00 uur dr. F.G. Immink Herv.Geref.De Hoeksteen SOW 10.00 uur ds. A.A. Bosma Middelburg Geref.Gem. 9.30 en 18.00 uur dienst Hazerswoude-dorp Herv. kerk 9.30 uur ds. G.H. Abma Gou da 18.30 uur ds.P. Alblas Barneveld Geref.kerk 9.30 uur ds. P. Huisman Donkerbroek 17.00 uur ds. R. Biewinga Sassenheim R.K. zaterdag 10 juli 19.00 uur Woord dienst m. jongerenkoor zondag 11 juli 10.00 uur H.Mis m.gem.koor 10 en 11 juli dokter J.J.A. Harderwijk Zijde 26 tel. 079 -313737 Apotheek Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. Kruisvereniging Hart van Holland: spoedgevallen, weekend- en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; Bereikbaarheid Rijnwoude en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: spreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. 01728-9322.; Divisie ouder-en kindzorg-, spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01715-1463; Openingstijden uitleenmagazijn Koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00-44.00 uur.; Hazerswoude- dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30 - 19.30 uur.; Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 -14.00 uur. Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Dorp: aanvragen: tel. 01728-9408 (tussen 8.00-9.00 uur en 12.00- 13.00 uur). Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij 8.30-9.30 uur, tel. 01714-15051/13782. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maatschappelijk werk: Hazerswoude-Rijndijk: tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur: Hazerswoude-dorp: tel. 01728- 8146 do+vrij 9.00-10.00 uur: Koudekerk ad Rijn: 01714-12020, elke woensdagmiddag 15.00-16.00 uur; SPOEDHULP 06-8212141 Algemene Alarmnummers In deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambulance 06-11 als elke seconde telt!) Politie/Kantoor: 01714-15300 Centrale melddienst milieuklachten: 01720-91231 Storing kabeltelevisie: storingsnummer 01720-86868 Bejaarden alarmering, aanvragen: 01714-19015 Stichting Open Bejaardenwerk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen Mevr. Drost 01714-13253 (Rijndijk); Tafeltje-dek-je_ Mevr. G. v. Zwieten 01714-12405 (Rd) b.g.g. 01714-13253; Alarmering voorouderen H Praanje tel. 01728-9531 (Dorp); Tafeltje-dek-je Mevr. M. Verhage 01728-9569 (Dorp) b.g.g. 01728-

Hart van Holland | 1993 | | pagina 11