Lustrum Ouderenreis betekent ook lustrum voor mevrouw C.c. Olierook- v.d. Voort Kerkdiensten Barbecuen? Voorkom voedselvergiftiging! Hart van Holland/28 juli 1993 pagina 11 Deelnemers aan de 15e vakantieweek vertrekken a.s. zaterdag om 15.45 uur bij het bejaardentehuis WÊÊÊÊÊÊ sismmm Sluitende begroting Reisverslag Voldoening Rijnwoude -1 augustus Huisartsendienst Boskoop en Benthuizen Belangrijke telefoonnummers: Hechte groep Huldigingen Van alle gezindten Terugblik Entertainment Voldoening Vlees en kip Kruisbesmetting Rauwe groenten/salades: pas op! 33 ouderen uit Hazerswoude hopen in de week van 31 juli tot en met 5 augustus te genieten van een uitstekende verzorging in Hotel Het Landhuis in Oldenzaal. Zij zullen vrijwel dagelijks uitstapjes maken, waaronder zelfs een busreis naar Duitsland en een boottocht op "De Wieden" in de Beltschutsloot, omgeving Giethoorn/Blokzijl. Ook dit keer hopen ze op mooi weer, zoals alle voorgaande jaren, maar zulten hun stemming niet laten bederven als het weer anders is, immers tegen kou kun je je kleden en na regen komt zonneschijn Een speeltuin is niet alleen voor de jeugd 'evrouw Toos Olierook- v.d. Voort heeft jaarlijks één week een beroep, namelijk dat van reisleidster van de vakantieweek voor oudere inwoners van Hazerswoude. Voor de vijftiende keer in successie oefent zij deze functie als vrijwilligster uit. Alle jaren was Hotel Het Landhuis in Oldenzaal het reisdoel: een hotel dat niet goede maaltijden biedt, maar ook veel faciliteiten.... Toen het haar negen jaar geleden te veel werd en ze wilde bedanken, kreeg ze, vanuit de Stichting Open Bejaarden- werk, assistentie van mevrouw Rie van der Werf- Bakker. Zij is zowel penning- meesteresse als secretaresse van de bejaardenvakantiereis. Zij zorgt ervoor dat de financiën binnenkomen: contant betaald of overgemaakt op rekening. Daarnaast zorgt ze voor de afrekenin gen. "Elk jaar is het een gepuzzel om- aan de hand van een 'scherpe begroting- het bedrag per deelnemer vast te stellen. Dit jaar is dat 510 gulden, hierin begre pen zijn alle maaltijden, koffie onder weg heen en terug, plus de koffie in het hotel 's avonds. De excursies en de lunches tijdens de dagtrips zijn ook in de 'hotelprijs' inbegrepen, echter het afscheidsdiner bij hotel Groenendijk zaterdag 5 augustus van 12.00 tot 14.00 uur, moet apart bekostigd worden. De deelnemers zelf hoeven hier geen zorg voor te dragen, dat doen de dames die de reis organiseren, net zo goed als ze de verzekering regelen. Bijkomende kosten voor de deelnemers zijn- als ze dat op woensdagmiddag willen - een huifkartocht, de bingo-avond en de consumpties die als 'extra' in het hotel genoten zijn en welke aan het eind van de week persoonlijk afgerekend wor den. Dat is een vertrouwenskwestie". Mevrouw Olierook, zegt blij te zijn dat het tot dusver niet nodig geweest is dat de Stichting Open Bejaardenwerk heeft moeten bijspringen, welke 'garant' staat voor mogelijke tekorten. "En zo willen we het houden ook, maar we twijfelen eraan of we dit jaar niet iets meer hadden moeten rekenen", ver zucht ze. Ze wijst er op dat het weieens gebeurt dat deelnemers op het laatste nippertje afzeggen, bijvoorbeeld door ziekte. Er worden dan door hotel Het Landhuis geen kosten in rekening gebracht. "Ze zijn zeer coulant. Doorgaans weten ze zelf de bewuste kamer nog vol te krijgen, omdat ze altijd mensen op de reservelijst hebben staan. Particulie ren kunnen ook in dit hotel in Oldenzaal terecht. Pas heeft een echtpaar uit Ha zerswoude, dat een bepaald huwelijks jubileum wilde vieren, ook in dat hotel gelogeerd. Zij zijn net als wij dat jaar lijks worden, per bus opgehaald en thuisgebracht. Een buitengewone ser vice van dit hotel". Omdat er op een reis als deze- met leeftijdsgenoten die allen ontzettend genieten en misschien individueel niet op vakantie zouden gaan- veel te bele ven valt, wordt er van elke dag een verslag gemaakt door Rie van der Werf, (in de functie van secretaresse) die het in een humoristische samenvatting, op de terugweg voorleest. Vroeger deed mevrouw Olierook dat zelf, maar die kwam daar tijd voor te kort. Mevrouw Olierook is dan ook de reis leidster en het organiseren en coördi neren van deze reis, geeft haar veel voldoening. Ze zit tijdens de dagtoch ten, voor in de bus, vertelt wat over de omgeving en wordt wat betreft de be zienswaardigheden, aangevuld door de chauffeur. Deze is het ook die telken male na het instappen tijdens een stop, Benthuizen tJerv'kerk 9-30 uur ds. C. v.d. Bergh dereede''k 18'°° U"r dS' F' H°ek G°6~ SOW De Hoeksteen 10.00 uur dr. C. 'Mapwij k Den Haag Geref.Gem. 9.30 uur leesdienst 16.00 uur ds. J.J. v. Eckeveld Hazerswoude Herv. kerk 9.30 uur ds. J.B. Alblas 18.30 uur ds. C. Cluistra Rotterdam Geref.kerk 9.30 uuren 17.00 uur ds. A.C. Poleij R.K. zaterdag 19.00 uur H. Mis zondag 10.00 uur H. Mis met gem.koor 31 juli en 1 augustus dokter M.J. Bom Burg. Colijnstraat 60 Boskoop te!. 01727-10553 Apotheek Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. ni is vereniging Hart van Holland: Ber kh%a"en.' wee'<en^"en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; 01728 e'<1 K'jnwou<*e en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: spreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. unie V'visie ouder-en kindzorg-, spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01715-1463; Openingstijden dorr nma^IJn koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00-14.00 uur.; Hazerswoude- Uurmaan ag' woensdag, vrijdag 18.30 - 19.30 uur.; Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 -14.00 ^emene burenhulp Hazersw.-Dorp: aanvragen: tel. 01728-9408 (tussen 8.00-9.00 uur en 12.00- uur^D.n)p|^e^"e Burenbulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij 8.30-9.30 ^aatscbappelljke Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maatschappelijk 8146 d "Zenwoude RiJnd^ tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur; Hazerswoude-dorp: tel. 01728- "•vrij 9.00-10.00 uur; Koudekerk ad Rijn 01714-12020, elke woensdagmiddag 15.00-16.00 uur; \u,.me SPOEDHULP 06-8212141 flfi 11 r '!e ^lannnunimer8 In deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambulance (als elke seconde telt!) röiitie/Kantoor: 01714-15300 S(entrale melddienst milieuklachten: 01720-91231 Beiaala i'te'evisie: stor>ngsnummer 01720-86868 Stichti rmerin8- aanvragen: 01714-19015 •ng Open Bejaardenwerk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen. Mevr. G. Drost 01714-13253 (Kiindi i7> i r j mut nwerK Hazerswoude Alarmei Mevr h p afel.'Je~dekje Mevr G. v. Zwieten 01714-12405 (Rd) b 9531 raanje tel. 01728-9531 (Dorp); Tafeltje-dek-je Mevr. M. Verhage 01728-9569 (Dorp) b. 01714-13253; Alarmering voorouderen 01728- de inzittenden telt: immers in zijn bus zitten vrijwel alle gasten van het hotel, ook degenen die niet tot de Hazers- woudse groep behoren. Dit jaar verge zelt een groep Utrechtse bejaarden de Hazerswoudse. De Utrechtenaren wor den onderweg opgehaald. Hoewel Toos Olierook zelf inmiddels ook tot de bejaarden behoort, gaat het leiden en begeleiden haar nog goed af. Ze is in de loop der jaren geroutineerd geworden, maar zegt niet zoveel kwink slagen te hebben als vroeger. "Ik wil af en toe een grapje maken, maar dan vraag ik me afheb ik dat al eens niet eerder verteld?' Immers de meeste deelnemers gaan al vele jaren mee. Ze zouden deelname aan deze reis voor geen goud willen missen. Het is een hechte groep gewor den Daardoor wordt de gemiddelde leeftijd hoger. De oudste deelnemer is 80 jaar". Ze vertelt dat er dit jaar drie huldigin gen door de Oldenzaalse VW zullen plaatsvinden tijdens de vakantieweek. Er zijn immers al drie ouderen die de reis voor de vijfitende keer mee maken. Zij is er één van. "Ook wordt er nog iemand voor vijfjaar deelname in het zonnetje gezet. Vorig jaar waren het acht deelnemers die voor de tiende keer meegingen. Bij elk lustrum wordt uitvoerig stilgestaan", lacht ze. Daarnaast zijn er ons diversen ontvallen", zucht ze wat weemoedig. Mevrouw Olierook benadrukt verder het unieke van de omgang met elkaar: mensen van alle gezindten. "Op zondag kan iedereen die dat wil, naar de kerk. Er rijdt een bus naar de Hervormde kerk en een bus naar de katholieke kerk. Na afloop drinken we gezamenlijk koffie en een borreltje in het hotel, lunchen en gaan 's middags per bus een rondrit maken door Twen te". "In het hotel met de dependance is plaats voor ca. 80 gasten. Wij kunnen niet ongelimiteerd deelnemers naar het hotel laten gaan, omdat het hotel ook anderen plaats wil bieden. Dit jaar zijn er 33 deelnemers. We hebben ook weieens 38 deelnemers gehad". Mevrouw Olierook zegt dat er bewust voor een vakantieweek in juli gekozen is vanwege de langere avonden. "We moeten altijd van tevoren plannen, ook met b.v. de Jaarmarkt rekening houden anders kunnen we hier niet in het dorp instappen. Volgend jaar gaan we een week later". Dat er ook diverse malen een vakantie week in september is gehouden, be aamt ze van harte. "De eerste week in 1979, was eind sep tember". Die eerste keer herinnert ze zich nog goed. Ze beleefde een echte vuurdoop. "Met nog twee andere dames, Nel Sol en Gerda Rademaker, jonger dan ik, orga niseerden we de eerste reis. Het initia tief hiervoor was genomen door de Stichting Open Bejaardenwerk die de drie vrouwenverenigingen hiervoor benaderde". Mevrouw Olierook was lid van de ka tholieke vrouwenvereniging. Uiteinde lijk was zij de enige die ook meeging met de reis, de anderen haakten, van wege gezinsomstandigheden af. Dat ze voor Oldenzaal kozen, ('komt u maar, toevallig is er de le week van september nog plaats') heeft te maken met het feit dat mevrouw Olierook een nicht had die ook bejaardenreizen or ganiseerde naar hotel het Landhuis. Dit is een hotel dat z'n gasten haalt en thuisbrengt, veel faciliteiten biedt: goe de maaltijden, een ruime recreatiezaal met biljarts, groot terras en een midget golf. Bovendien zorgt het voor een dagvul- lend programma, terwijl er ook 's avonds entertainment geboden wordt, met vrijwel elk jaar is er een ander excursie en entertainment-program- ma. Oldenzaal is een centraal gelegen plaats voor uitstapjes in midden-en noord-Nederland en biedt mogelijkhe den om naar Duitsland te gaan, wat nu ook gebeurt, met name het Teutebur- gerwoud. Op de avonden komen boe- rendansgroepen, is er cabaret, komt er soms een zanggroep, b.v. operettege zelschap, zijn er folkore-groepen en is bingo favoriet. Dat eerste jaar moesten de dames ouderen enthousiast krijgen om op va kantie te gaan en toen ze zover waren dat dit een feit was, moesten ze annule ren. "Wat bleek. De eerste week in septem ber die het hotel zgn. beschikbaar had, was al vol, dus moesten we schuiven naar eind september. Enfin, we hadden die eerste keer 26 deelnemers. We wer den geconfronteerd met een zieken huisopname, een deelnemer werd on wel en ik moest hem ondersteunen en één en ander regelen. Gelukkig heb ik m'n EHBO-diploma en ben ik aardig paniekbestendig. De rompslomp verg de veel inspanning, waardoor het wel een zware taak was. Tegen m'n man, die toen nog z'n baan had, heb ik gezegd dat hij maar moest proberen het vol gendejaar mee te gaan, zodat ik iemand had om, te helpen in moeilijke situaties. Vanaf die tijd is hij ook inderdaad mee gegaan en nu sinds negen jaar heb ik veel steun aan Rie van der Werfdie wat jaartjes jonger is dan ik". "Ik heb er altijd veel voldoening aan beleefd als ik na afloop die blijde en dankbare gezichten zag en de enthou siaste verhalen hoorde vertellen aan de kinderen van de deelnemers die hun ouders in Groenendijk af kwamen ha len. Zo ben ik blij wat voor hen te bete kenenOf ik het nog vele jaren reizen zal organiseren? Dat betwijfel ik, 'k ben ook al op leeftijd. Ik zeg daarom maar 'dit jaar doe ik het natuurlijk'en volgend jaar zien we wel weer". Ingezonden door GGD Rijnstreek: Barbecuen is 's zomers een gezellige manier om met elkaar te eten. Het is makkelijk en niet zo formeel. Dat barbe cuen niet helemaal ongevaarlijk is, zal bekend zijn. Naast brandgevaar be staat er ook 'verbrandgevaar'. Stukjes vlees, vis en groente verbranden mak kelijk wanneer het vuur nog vlamt, het rooster te dicht op het vuur ligt of wan neer het produkt niet vaak genoeg wordt gekeerd. Verbrande stukjes vlees kan men beter niet eten. Ze bevat ten een stof waarvan is aangetoond dat deze een relatie heeft met het ontstaan van kanker. Tevens bestaat er gevaar voor voedselvergiftiging als niet hygië nisch wordt omgesprongen met de pro- dukten. Wie echter op de juiste manier te werk gaat, kan rustig smullen. Hierna volgen enkele aandachtspunten: *De gerechten voor de barbecue zijn in hoofdzaak vlees en kip: "kwetsbare" produkten die een goede voedingsbo dem zijn voor bacteriën. Vlees en kip zijn van nature besmet met bacteriën. Bij gemalen vlees (tartaar en gehakt) zitten de bacteriën niet alleen aan de buitenkant, maar ook door het vlees heen. Bij een hoge temperatuur, zoals 's zomers buiten, vermenigvuldigen bac teriën zich razendsnel. Te veel bacteri ën kunnen een voedselvergiftiging ver oorzaken. Dit is te voorkomen door vlees (vooral varkensvlees), kip en ge malen vlees, goed gaar te maken. Daar door worden de bacteriën gedood. Is het vuur te heet, dan is de buitenkant van het vlees wel bruin, maar de bin nenkant nog niet gaar. Dit geldt des te meer voor dikkere delen zoals kippepo- ten. die kunnen daarom beter even worden voorgekookt. *Bij het bereiden van vlees bestaat de kans op 'kruisbesmetting': op al het keukenmateriaal dat in aanraking is geweest met rauw vlees zitten vanzelf sprekend bacteriën. Komt het geroos terde vlees hiermee weer in aanraking, dan wordt het opnieuw besmet. Leg daarom gaar vlees nooit terug op het bord waarop het rauwe vlees heeft ge legen en gebruik voor bereid vlees daarom ook ander, schoon keukenge reedschap. Marineren doodt bacteriën niet. Plaats vlees tijdens het marineren altijd in de koelkast. Verwerkt u de marinade later tot een saus, kook deze dan goed door om eventuele bacteriën te doden. De bij de barbecue vaak gegeten rauwe groente en salades, kunnen eveneens een bron van infectie zijn. De kans op besmetting met ziekteverwekkende bacteriën is groot als de groente kort voor de oogst is besproeid of is gewas sen met slootwater. Voor gebruik goed wassen met leidingwater is daarom erg belangrijk. Nog enkele tips: -voorkom kruisbesmetting door scho ne en vuile groente gescheiden te hou den; -maak rauwkost kort voor de maaltijd klaar en bewaar het nooit langer dan één dag in de koelkast; -vers vlees of gevogelte blijft in de koel kast twee dagen goed. Buiten de koel kast bederft het binnen één dag; -neem vlees, kip en groente niet te lang van tevoren uit de koelkast; -zet niet te veel klaar, bewaar wat niet direct wordt gebruikt in de koelkast en vul tussentijds bij; -bewaar geen resten die een poosje buiten hebben gestaan; - weer insecten, bijvoorbeeld door ge rechten af te dekken; ze kunnen bacte riën verspreiden. Voor meer informatie kan men telefo nisch contact opnemen met het Voor lichtingsbureau voor de Voeding 070- 351 0810 of met de GGD Rijnstreek 01720-90250

Hart van Holland | 1993 | | pagina 11