Hart - van - Holland - allerlei jaarverslag Buro Halt 1991/1992 Staatscircus van Moskou in aantocht Onderzoek reïntegratie WAO'ers uit de zorgsector Wie maakt de leukste, origineelste, ludiekste vakantiefoto? Clown Popov presenteert absolute wereldtop in Zoetermeer Hart van Holland/28 juli 1993 pagina 15 waanzinnige capriolen Jong talent Buro Halt, dat alternatieve straffen op legt aan jongeren die overtredingen begaan, constateert over de vijf jaar van haar bestaan dat ze succesvol zijn geweest en het aantal activiteiten, bui ten de alternatieve straffen, sterk is toegenomen. Zoals was voorspeld, is het aantal win keldiefjes in het verslagjaar (1992), dat naar Halt werd gestuurd, sterk geste gen. In de toekomst hoopt Halt meer winkeldiefjes in de winkels te laten wer ken waar ze gestolen hebben, omdat dan het aantal recidiven vele malen kleiner is. Dit is niet verwonderlijk, want wanneer ze ter plaatse hebben gewerkt, dan weten ze dat ze worden herkend. Tevens leren ze inzien dat ook de winkelier hard moet werken voor zijn brood. Een verheugend feit is dat het aantal aanhoudingen voor vandalisme dras tisch afnam. Nieuw is de aanpak van graffity door Buro Halt. Kunst en Kitch werden in kaart gebracht, tags en graf- fitykunstwerken onderzocht en samen met de wijkagenten werden vele ervan van een naamkaartje voorzien. In de regiogemeenten worden besprekingen gevoerd om eveneens graffity in kaart te brengen. Graffity werd eveneens ver wijderd en aangeplakte affiches verza meld en de aanplakkers werd verzocht de pamfletten er binnen 24 uur af te halen. Deze ze dit niet, dan kregen ze een rekening gepresenteerd. Dankzij de B.A.V.-regeling (bijzondere afhandeling vandalisme) zijn jongeren die voortijdig vuurwerk afstaken, d.m.v. voorlichting en alternatieve werkzaamheden gewezen op de geva ren en gevolgen die dit voor hen mee bracht. De overlast nam drastisch af. Het is Buro Halt opgevallen dat recidi visten zelden voor de tweede keer ko men voor hetzelfde delict. Worden ze de ene keer gepakt voor vernieling, dan kan het zijn dat ze de volgende keer worden gepakt voor graffity of winkel diefstal. Opmerkelijk is ook dat veel winkeldiefstalklantjes problemen heb ben. Velen hebben al professionele hulp gehad voordat ze naar Halt wer den verwezen. Er werd in 1991/1992 totaal voor ruim f 27.000,- geïnd. Dit bedrag werd uitgekeerd aan diegenen die schade hadden geleden. Schadebedragen in de deelnemende gemeenten: Bodegraven 1991 (nam nog niet deel) 1992: f 2.254,69; Gouda (1991) 10.292,53 (1992)3.644,51; Moordrecht (1991) 333,65 1992 105,-; Nieuwerkerk (1991) 16.057,30 (1992) 1.802,93; Reeuwijk (1991) 1.009,21 (1992) 1.805,71; Waddinxveen (1991) 2.011,85 (1992) 2.149,92; Zevenhuizen(1991) 350,- (1992) 871,01. (Het bedrag van 1991 in Nieuwerkerk is te wijten aan vandalistisch gedrag. Het bedrag van f 15.000,- is door de verze kering aan de benadeelden uitgekeerd. Als gedeeltelijk arbeidsongeschikten (WAO'ers) uit de zorgsector weer aan het werk willen moet dit werk vaak elders gezocht worden. Als men reïnte gratie wil bevorderen en ziekteverzuim beperken bij de zorginstellingen, moe ten de knelpunten van deze instellin gen als uitgangspunt dienen. Veel erva ring met reïntegratie van WAO'ers is er echter nog niet in de zorgsector. Een integrale aanpak en samenwerking met andere instellingen blijken wel al tot de eerste voorwaarden te behoren. Instel lingen moeten leren van eikaars erva ringen met reïntegratie en meer ge bruik maken van samenwerking. Dit concludeert de Stichting Vrijbaan na onderzoek onder de WAO'ers en werkgevers in de zorgsector. Vrij dag 16 juli overhandigde Vrijbaan het eerste exemplaar van het onderzoeksrapport WAO'ers in en uit de zorg' aan gedepu teerde J. Pool van de Provincie Zuid- Holland. De provincie gaf Vrijbaan opdracht de haalbaarheid te onderzoeken van pro jecten die reïntegratie van WAO'ers uit de zorgsector bevorderen. Al eerder heeft de provincie een experiment la ten uitvoeren voor WAO'ers uit alle sec toren in de vorm van B'aanloop. Het onderzoek is gehouden in de regio Den Haag/Delft, uitgezonderd de stad Den Haag. De GMD-Rijswijk en de BVG verleenden hun medewerking aan het onderzoek. Bij de GMD zijn 229 dos siers en 131 formulieren voor werkher vatting doorgelicht. 28 zorginstellin gen zijn geënquêteerd. Aanvullend heeft Vrijbaan een inventarisatie ge houden van wat er reeds op dit gebied is ontwikkeld. De instellingen blijken gematigd posi tief te zijn over reïntegratie in hun sec tor. Er moet iets gebeuren, maar het kost veel moeite de mogelijkheden te zien en regelingen voor dit doel in te zetten. De prioriteit wordt mede als gevolg van de malusregeling bij het zit tend personeel gelegd. De groep onderzochte WAO'ers zijn voor de instellingen juist de moeilijk herplaatsbare groep. Van de WAO'ers uit het onderzoek heeft de meerder heid rug- en psychische klachten. Voor al de lagere functies: verpleegkundigen en gezinsverzorgenden, zijn arbeids ongeschikt. 20% is binnen twee jaar ziek geworden. het rapport 'WAO'ers uit en in de zorg' is te bestellen bij Vrijbaan. Liefhebbers van Russisch top-circus komen het weekend van 30 juli t/m 1 augustus volop aan hun trekken in Zoetermeer. Oleg Popov, die door het gezaghebbende Amerikaanse blad "Time" uitgeroepen werd tot 'grootste clown van deze eeuw', presenteert in het Staatscircus van Moskou tachtig artiesten van wereldklasse die het publiek van de éne verrassing in de andere zullen brengen. Karakteristiek in de Russische circustraditie zijn de massale spektakel-acts, waarbij in een oogstrelende choreografie taferelen uit het oude Rusland tot leven worden gewekt. Zo presenteren de achttien Bondarew-acrobaten zich als middeleeuwse marktkooplui, die uit wedijver om de gunsten van een mooie vrouw een spervuur van fabelachtige sprongen uitvoeren met Russi sche schommel en wipplanken. Vlada Tromfimov (21) is een fenomeen, dat met een vijfvoudige salto een menselijke pyramide van vier man compleet maakt! De Kaukasische ruiterformatie van hoofdman Irbek Kantemirow bestaat uit tien jonge heethoofden die de meest waanzinnige capriolen op en onder hun paarden uithalen als zij door de piste jagen. Met ware doods verachting tourniqueren zelfs twee mannen tegelijk onder de buik van één onstuitbare volbloed. Een mee slepend samenspel van circuskunst en folklore. Uit Siberië stamt het zevenkoppige vliegende trapeze-escader Lozowik. het publiek houdt de adem in als de roekeloze stervlieger Nicolay Bog- danov (34) geblinddoekt in de nok van het circus een drievoudige salto mortale uitvoert. Plotseling wordt het aardeduister in de tent. Alleen de fluorescerende contouren van de luchtacrobaten verraden hun waag halzerijen. Een recensent schreef: 'Als buitelende zalmen in het maan licht'. Oleg Popov bouwt ook aan de toe komst van zijn circus door jong top talent van de Moskouse Circushoge school te recruteren. Maria(16) en Vilen Li(18) zijn jonge Kirgieziërs die in de stijl van het Kirov-ballet een pas-de-deux uitvoeren, op een wijze die de spot drijft met alle wetten van de zwaartekracht. Hun ballet-acro- batiek is in Rusland onovertroffen. Een andere nieuwe ster van de Russi sche Circusacademie is Irina Gordee- va(22), een betoverende slange vrouw. Het Adagio van Albinoni vormt het muzikale decor van haar gracieuze spel op een reusachtige kogel, dat door de onwaarschijnlijke elasticiteit van haar lichaam daad werkelijk doet denken aan een py thon in mensengedaante. En dan hebben we het nog niet over de dolle boerderij gehad, een com pleet gedresseerde veestapel trekt aan het oog van het publiek voorbij... Een golf van gelach gaat door het circus als de witte Laika-honden een act opvoeren...... en dan de orgie van uit eikaar vallende muziekinstru menten, de wonderjongleur Valantin en de tijgerpython van Usif en Igor; evenwichtskunst en grootmeester Popov.... Hij is de verrassing van de voorstel ling en is afwisselend steeds in een andere rol. Te veel om in details te treden, maar Popovs Staatscircus van Moskou, compleet met ballet en orkest, is een manifestatie die bijgewoond moet worden... Een unieke kans. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar in: Zoetermeer bij VW Noordwaarts 100 a; Boskoop: Ad Verkleij B.C. straat 14; Waddinxveen: Van der Krans Kerk- weg Oost 175 en Hazerswoude: Corine, Dorpsstraat 90 en verder alle VW bespreekbu reaus. Telefonisch via de Circus reserveer- lijn 02284- 2848. Circus-kassa's geopend vanaf 29 juli 9.30 uur. Het Staatscircus geeft voorstellingen op 30 en 31 juli en 1 augustus. Aan vangstijden 16.30 en 20.00 uur. San en Ad proficiat met Anouk van ons t.k. kinderledikant wieg, box, wandelwagen (compleet), voorzitje 01828-16657 t.k. Honda Custum 500 bj 83 z.g.st. vr. pr. 6000,- leuke shopper! 01827-3576 t.k. Harley Davidson Low Rider FXE 1200 bj 77 z.g.st. vr. pr. 21.000 01828-19547 t.k. caravan kip 330 T 3 pers. met ace. 3000,- 01828-16409 t.k. div. overgordijnen vitrages en klassieke Dijkstra hanglamp; en tafellampen met natuurlijke bladeren 01820-23269 gratis kleintje plaatsen? vul de bon in! Vakantief oto-wedstrij d ?bö3 Evenals vorig jaar organiseert Hart van Holland weer een 'vakantie-foto-wedstrijd'. Iedereen kan in principe deelnemen aan de foto-wedstrijd, waarvoor mooie prijzen beschikbaar gesteld zijn. De bedoeling is dat men voor 21 augustus een goede, duidelijke foto instuurt, eventueel met een verhaaltje wie de personen of wat het object is dat op de foto vermeld staat en waarom de foto bijzonder is. De prijzen zijn als volgt: le prijs: Hartman tuinset, beschikbaar gesteld door Recreatie Verweij Zevenhuizen; 2e prijs: Etentje voor twee personen bij La Baraque Zevenhuizen; 3e prijs: Vergroting met lijst van de winnende vakantiefoto van Megacolor Waddinxveen. Een deskundige jury bepaalt de prijswinnaars. Foto's kunnen (voorzien van een retourenvelop met postzegel voor het terugzenden en voorzien van uw naam op de achterzijde) naar het redactieadres van Hart van Holland worden gezonden: Postbus 85, 2760 AB Zevenhuizen.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 15