RWAARD van - Holland - allerlei Een dagje uit naar.... Plaswijck Zij trokken de loco-burgemeester over de streep en namen een duik Doedeizakfolklore in Dorpsstraat Zoetermeer BROUWER DE KONING jlijk zitkomfort DA'S BIJZONDER 1-53, Capelle aan den IJssel tformatie 010-4507466 Rijnland Ziekenhuis neemt MRI-apparaat in gebruik UITVAARTVERZORGING Hart van Holland/28 juli 1993 pagina 9 |t! Want meubels die op je eigen lengte ten natuurlijk lekkerder. Maar New Sity- iok stukken mooier en zeer persoonlijk, (heb je het voor het zeggen. Je kiest uit liedersoorten, verschillende rug- en [dopende of aparte in de [zitplaatsen. Je persoonlijke smaak en Water en wespen: maar toch een leuk - rustig- uitstapje voor (groot)ouders met jonge kinderen Let niet op omstandigheden 'Leen' een paar kinderen en geniet mee Piaswijckpark Met de voetjes in het ijzerdraad Wespen Verkeerstuin Na een eerdere proefplaatsing nam het 'Rijnland Ziekenhuis, lokatie St. Elisa beth in Leiderdorp, vorige week don derdag, een mobiel MRI-apparaat in ge bruik. MRI, dat staat voor 'magnetic resonance imaging', is een zeer moder ne diagnosetechniek waarbij foto's van dwarsdoorsneden van het menselijk lichaam worden gemaakt, zonder het gebruik van schadelijke röntgenstra len. MRI is een pijnloos onderzoek waarbij de patiënt op een tafel ligt en vervolgens in een sterk magneetveld geplaatst wordt. Alle organen en weef sels worden tot in detail zichtbaar ge maakt door middel van een computer, die de signalen die zijn opgewekt door radiogolven kan vertalen in beelden. Afwijkingen aan de hersenen, het rug- gemerg, de wervelkolom en aan ge wrichten kunnen zo op voorheen onge kende wijze zichtbaar worden ge maakt. Ook delen van het lichaam die met andere technieken niet of slecht zijn te onderzoeken, waaronder spie ren en beenmerg, zijn nu goed in beeld te brengen. In de toekomst zal MRI een groot aantal van de nu gebruikelijke en voor de patiënt vaak belastende onder zoeken gaan vervangen. Het voordeel voor patiënten is verder dat ze voor dit onderzoek niet meer naar andere zie kenhuizen worden doorgestuurd en wachtlijsten worden verkort. Samen met het Diaconessenhuis in Leiden huurt het Rijnland Ziekenhuis het appa raat twee dagen in de maand. Iedere dag kunnen maximaal 20 patiënten on derzocht worden door radiodiagnos- ten van het ziekenhuis, die bijgestaan d°or externe radiodiagnos- recbe laboranten. Het apparaat, een uiterst moderne en zeer snelle MR1- scanner, wordt ook aan andere zieken huizen verhuurd. Zo zullen twee weken Per maand Engelse ziekenhuizen het aPparaat gebruiken voor onderzoek. Voor sommige ouders is het een straf om een dag met hun kinderen naar een pretpark te gaan. Het gewacht alvorens speelobjecten vrij zijn, hangt menigeen de keel uit... Een goede tip: Ga nooit naar een pretpark op de eerste of tweede dinsdag van de bouw vakvakantie.... Buiten de schoolvakanties kun je beter door de week gaan. Ga in de zomervakantie bij voorkeur op een zaterdag naar een (groot) pretpark. Op zaterdag komen immers veel vakantiegangers thuis, of is het vertrekdag. Duinrell bijvoorbeeld of De Efteling of speeltuin Drievliet, Madurodam e.d. Een dag uit kan ook een feest zijn als je van tevoren bedenkt 'k laat me niet inpakken door de situatie' en geniet met de kinderen mee... immers als zij het naar hun zin hebben, heb ik dat ook". Voor degenen die met plezier een dag uit gaan, maar wiens kinderen hiervoor te groot zijn een tip: je leent er gewoon een paar van vrienden, familie of ken nissen. Wij doen dat regelmatig met veel genoegen. Uiteraard denken de ouders dat we dat speciaal voor het plezier van hun kinderen doen.... Het grappige ervan is dat we herhaalde lijk voor 'grootouders' worden versle ten, terwijl we dat nog niet zijn. Wel kom je de 'echte' grootouders vaak tegen tijdens zulke uitstapjes. Ze zijn continu in beweging, overbezorgd en trakteren graag... Op een regenachtige woensdag beslo ten we, met onze twee logeetjes Anne- marie van zes en Jiska van vier jaar, naar Piaswijckpark in Rotterdam-Hille- gersberg te gaan. Een park waar we vroeger nogal eens op een middag 'even' heengingen met de eigen kinderen. Vlakbijgoed bereik baar en een aantrekkelijk entreeprijs. Vanaf Zevenhuizen makkelijk bereik baar via Ommoord en Hillegersberg, de Straatweg op en de eerste weg rechts. Het grote bekende Plaswijckbord staat er niet meer, maar een kleintje wijst de richting aan. Je kunt in de straat naar het park (gratis) parkeren, of bij het Plaswijckrestaurant, echter wie voor het restaurant kiest moet de tweede zijweg van de Straatweg kiezen, bij het leuke raadhuisWij boften, konden op het kleine parkeertei reintje op drie passen van de kassa verwijderd parke ren... De regen was opgehouden. We kochten entreekaartjes. Voor de kinderen een attractiekaartje, waarvoor ze een keer 'gratis' op de scooter of in de kabelbaan mochten, naar keuze. Annemarie deed beide, want Jiska wildeniet. Het treintje dat door het park rijdt, was eveneens in het attractiekaartje begrepen...net als de leuke draaimolen. "Erg leuk" vonden de kinderen dat, net als de witte kangeroe. De vogels: kake toe en papegaaien waren wel aardig, net als de apen die ook achter het glas, een penetrante geur verspreidden, maar de kip die buiten op het terrein met haar kuikentjes gewoon losliep, was veel interessanter...En net toen de krielkippen die op de broodkruimels afkwamen, uit onze handen kwamen eten, begon het te stortregenen. Een grote oude boom bezorgde ons een goede schuilplaats. Rondom ons klonken pessimistische opmerkingen van schuilende moeders met kleine kinderen en oma's met gro tere kinderen. "Ach" zegt m'n man altijd opgewekt "de bui is zo over. Ik zie al een stukje blauwe lucht". Dat deed hij vroeger ook tijdens regenachtige vakanties in Engeland. Het hielp ons altijd de moed er in te houden... Je niet in te laten pakken door de omstandigheden.... De bui was zo voorbij en we keken met veel genoegen naar het fraai onderhou den en kleurrijke rosarium: een lust voor het oog. Evenzo de goed onderhouden paden en bloemperken. 'En nu gaan we in het doolhof", zei Annemarie. Jiska holde vast vooruit. Het ging lekker. Ineens een schreeuw. Een huilende Jiska. Natte knietjes en geschramde handjes. Wat was er ge beurd? Ze was in haar enthousiasme niet het tegelpad gevolgd, maar door de ope ningen, waar geen coniferen meer ston den, getapt en over het ijzerdraadje gestruikeld... Nadat 'ome Jan' haar ge sust had waren we getuige van een andere valpartij. Een jongetje was de glijbaan in het midden van de doolhof afgegleden. Z n moeder stond hem met uitgestrekte armen op te vangen. Niet om hem voor ongelukken te behoeden, maar voor een nat pak, want de glijbaan eindigde in een grote water plas...Terwijl ze hem opving, over de plas liet springen, raakte z'n voet ver ward in. ijzerdraad van de doolhof Je zou willen vragen: "Lieve mensen van Plaswijck.... haal dat ijzerdraad weg en plant gewoon een hekwerkje zodat het kroost de tegelpaden in plaats van de ongebaande paden kiest!" We zouden ook willen vragen om alle kuilen met zand op te vullen van de verfraaide speeltuin: na de gigantische stortbuien tijdens de lunchpauze leek het terrein een watervlakte. De kabel- baan- met een muntje bedienbaar- was niet meer bereikbaar. "Ome Jan" ging de medewerkers om een spade vragen om geulen te helpen graven was er niet.... En dan die wespen... Tussen de buien door was het genieten geblazen: eerst met de kinderen in het leuke restau rantje bij de speeltuin met een 'patatje met'. Later toekijkend of meedoend of op de bank. Het kroost schommelen, wippen, in de grote schommelboot, in de bus, in de draaimolen, een rondje paardrijden, maar o wee... 'zoem', 'zoem' ging het rond je hoofd... "En meneer daar is toch wel iets tegen te doen? vroeg m'n wederhelft aan de man die de vuilnisbakken leegde. Die haalde z'n schouders op. Wist niet zo gauw een antwoord. Hij wel.... is imker en kent de gevaren van een wesp. Een wesp is aan de éne kant een schadelijk dier: brengt ziektes over, kan gemeen steken, maar aan de andere kant kan hij ook veel viezigheid 'opruimen'. In het vroege voorjaar moet je trachten de dikke koninginnewespen die je in je tuin ziet, dood te maken. Dan mag je bijna zeker weten dat je die zomer geen last hebt van wespen. In Plaswijck ligt heel veel hout van om gehakte bomen: een broedplaats van wespen.... En toen was daar de verkeerstuin: niet in de attractieprijs inbegrepen; kosten drie gulden p.p. Geweldig leuk voor kinderen in de leef tijd vanaf ca. 9 jaar. Jiska en Annemarie hadden geen zin in een skeltertocht over de aangelegde wegen met ver keersborden, zelfs een echt verkeer splein, een benzinestation, verkeers lichten en wat al niet meer. Ze waren er dan ook te jong voor, omdat er toch wat regels in acht dienen te worden gehou den, verkeersregels wel te verstaan... Het zag er dan ook niet uitnodigend uit: ca. 30 jongeren raceden door de enor me plassen, spetterden omstanders nat, en menigeen nam geen nota van de verkeersborden. Maar iedereen had, na de grote regenbuien, dikke pret.... Water, water en nog eens water... wat de vijand van het Piaswijckpark blijkt te zijn vanwege het lage niveau van het park. Echter er moeten toch voorzie ningen gemaakt worden dat er na een grote hoosbui niet overal piassen staan, de grote onderhoudsschuur, waarin de skelters gerepareerd wor den, helemaal blank staat... De schooljeugd uit Rotterdam en om streken blijkt hier praktische verkeers- lessen te ontvangen: ideaal. Echter de genen die hier particulier willen gaan skelteren zouden vooraf de elementai re beginselen van het verkeer moeten leren, b.v. d.m.v. een dia-presentatie, terwijl er gelijktijdig wat aanwijzingen gegeven zouden kunnen worden... We keken, genoten en gingen weer weg. De kinderen dolgelukkig, dik tevreden, met een handvol vlaggetjes van een Rotterdams dagblad... De midgetgolf- baan was nauwelijks bespeelbaar van het water... helaas... We hadden nog graag naar de poppen kastvoorstelling gegaan: elke woens dag- en zondagmiddag, 15.00 uur. Ech ter dan moesten we nog een uur wach ten en de meisjes waren moe.... t Was erg leuk" zei Annemarie met haar duim in de mond. Jiska knikte en sliep binnen vijf minuten op de achter bank van de auto... Wij praatten nog wat na over die oude re, bekakte mensen die bij de ingang 'voor niks' en gratis' binnen wilden ko men "We zijn hier weieens meer wezen wan delen en toen kostte het niks", klonk nog na in onze oren.... De jongeman achter de kassa argumen teerde... "eh.... dat zou gebeurd kunnen zijn, meneer, mevrouw, maarre.... dat is niet gebruikelijk". We zeiden bij ons zelf: 'tjonge jonge, zo n park vergt erg veel onderhoud en er zou veel meer publiek moeten komen om het goed te exploiteren...' Wij concludeerden: "Piaswijckpark is met z'n tijd mee gegaan. Het ziet er keurig verzorgd uit, er zijn veel nieuwe en vernieuwde speelobjecten, maar de details ziet men nog een beetje over het hoofd... Jammer, maar desalniettemin is het Piaswijckpark zeker een bezoek waard". henny. t.k. schoolbureau 17,50; twee antieke handnaaimachines 50.- p. st. grote paardenkist 30,-01728-9523 t.k. d. bl. koelstra kinderw. 100,-; koerduif 2,50; fiets 7-10 jr. 24 inch 50,- 01728-7107 t.k. antieke eiken kerkstoelen staande kapstok 01728-9293 t.k. massief eiken 8-kantige eetkamer tafel d-bruin 300,-01728-8400 t.k. Alpine witte kast met vitrine pr.n.o.t.k. 01728-8558 Honda VF 100 C bi 83 zeer snelle chopper 125 pk vr. pr. ƒ7500,-01728-8091 t.k. Mitsubishi galant 1.6 EL bj dec 82 apk dec 93 trekh. 120.000 km i.z.g.st. 2200,- 01728-9929 t.k. Dovre inbouwhaard 500,- 01828-10933 t.k. z.g.a.n. accordeon 120 bas merk Mari Nucci 01828-19005 meisjesfiets t.k. Piet Pelle Gazelle 24" ca. 8-10 jaar 01828-30519 m a ,meZr- De laatste zaterdag van de j staat 'n het teken van de Anri doedelzakmuziek. De Saint rews Pipe Band komt speciaal naar st^Jf frmeerse Dorpsstraat om het r™ekegeluid van dit imposante in- en lfinn te laten horen- Tussen 12.00 J'„,Ü(J uur verzorgt deze band, be- Z?de "d een tiental blazers en drum- m,j.onder leiding van een tambour- dense erse verschillende optre- aan jan|cdot'and denkt, denkt meteen kan hL°,tse ruit en de doedelzak- HiehlanH '.fSjen uit het oude dan? L verleden, waarin muziek, staan ,ractltsPe'en en atletiek centraal landeln iaar weer komen in Schot- SDelor!S'ganttech aantal doedelzak- Nuzikanteikaar' meer dan duizend Marcheren S°°rt Processie doedelzak is speciaal gemaakt om buiten te kunnen bespelen, ze werden gebruikt om de Highland-clans ten oor log te voeren, tegen elkaar en/of tegen de Engelsen. Later werden ze door de Schotse recruten mee naar de Britse regimenten genomen, zodat toch de doedelzaktraditie in leven werd gehou den en we er nu nog van kunnen genie ten. Paul McCartney, van oorsprong ook een Schot, heeft bijvoorbeeld de typi sche melodie en het doedelzakgeluid meerdere malen gebruikt in één van zijn songs, denk maar het nummer: Mull of Kintyre. De Schotse ruit, iedere clan had z'n eigen stof-motief, heeft in de loop der tijd veel mode-ontwerpers geïnspi reerd. Ze was bijzonder geliefd in de 19e eeuw, vooral Koning Victoria heeft deze ruit 'gepromoot'. Sinds die tijd zijn de kilts (mannenrok) en de Schotse ruit uitermate populair gebleven. sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. g" en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 b.g.g. 2238 Meidoomstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten -Codicil op aanvraag beschikbaar. Hazerswoude-dorp "Moeten we soms inde sloot zwemmen als het warm weer is?" vroeg de 11-jarige Rudo Slappendel zich eind mei af. Toen hadden we in Nederland al enige weken met dagen met zomerse temperatuur achter de rug. Stapels handtekeningen had Rudo samen met klasgenootjes opgehaald om het zwembad "De Hazelaar" weer te openen. Wat waren deze jongeren blij toen ze hoorden dat de volwassenen hun actie ondersteunden en deze in daden om gingen zetten. Deze resulteerden in een 'her'opening van zwembad "De Haze laar". Zij waren dan ook intensief bij de openingsmanifestatie van zwembad "De Hazelaar" betrokken en trokken de wethouder/loco-burgemeester bij de opening op woensdag 13 juli, in een bootje over de streep. Vervolgens na men ze een duik in het water. Op de foto de glunderende gezichten van deze jon geren. En ook al lijkt het momenteel niet erg zomers: het zwembadwater is ver warmd, zodat er, ook onder minder gunstige temperaturen, in Hazerswou- de 'buiten' gezwommen kan worden, deze vakantie

Hart van Holland | 1993 | | pagina 9