Zevenhuizen Bert Hertog schrijft over 100 jaar schaatsgeschiedenis van Zuid-Holland Oogstfeest/Braderie Zevenhuizen Politieberichten De Zeven Muzen Kerkdiensten Hoe de duiven vlogen Activiteiten Agenda Om "bij" te blijven r Hart van Holland/11 augustus 1993 pagina 7 Jubileumboek bij voor intekening te bestellen "Een juweeltje van een boek" Bij voor-intekening goedkoper De schrijver Foto's zondag 15 augustus Huisartsendienst I Agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Sportjournalist Bert Hertog heeft ter gele genheid van de viering van het 100-jarig bestaan van het Gewest Zuid-Holland van de KNSB, een jubileumboek geschre ven. Het boek, uitgegeven door het bestuur van het gewest Zuid-Holland van de KNSB, zal op de grote feestavond op zaterdag 27 november op "De Uithof" in Den Haag worden gepresenteerd. Op dit moment is de klus bijna geklaard door Bert Hertog(54). Na het verzame len van de feiten, met medewerking van schaats-statisticus Arie van Erk uit Ber- kenwoude, kon hij deze op papier vast leggen. En nu is de tekst geschreven, zijn de foto's verzameld en uitgezocht en is de heer Roest uit Moerkapelle bezig met de lay-out. Hij is medewerker van de drukkerij waar het jubileumboek ge drukt wordt. Het boek op A-4 formaat, metgoed leesbare letters, telt ca. 124, rijk met foto's geïllustreerde pagina's. De 150 IJs-en Schaatsclubs van het Gewest Zuid-Holland zijn inmiddels op de hoog te gebracht van de uitgave van het jubi leumboek, waarin over een periode van vele jaren, verslag wordt gedaan van tal van schaatshappenings in het Gewest Zuid-Holland. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat er inmiddels tal van reac ties loskomen en er veel interesse ge toond wordt; immers een dergelijk 'ge schiedenis '-boek over de schaatssport in Zuid-Holland, bestond nog niet. "De bedoeling is dat er 1000 exempla ren worden gedrukt. Het boek is bij voor-intekening via de ijsclub of schaatsclub waarvan men lid is, tegen een prijs van 25 gulden te bestellen. Niet-bondsleden betalen 35 gulden, een prijs die ook na de feestavond geldt. De verwachting is dat de meeste jubileumboeken tijdens de festiviteiten op 27 november, op De Uithof worden verkocht. We hopen dat veel schaat- senthousiasten er belangstelling voor tonen. Bestuurders van ijsclubs en schaatsclubs, die de jubileumreceptie bezoeken, krijgen per club een gratis exemplaar", weet Bert Hertog. Bert Hertog heeft zich het afgelopen voorjaar, tijdens vaak tropische weers omstandigheden op z'n vrije donder dag, 'peentjes' gezweten. En dat terwijl hij op z'n tekstverwerker bezig was met de uitwerking van historische gege vens van 'ijselijke schaatsevenemen- ten. Hieraan voorafgaand was hij ruim een jaar bezig geweest met het verzamelen van feiten en gegevens, iets wat hij ove- rigens met veel plezier gedaan heeft. "Het verzoek om het jubileumboek te schrijven werd mij gedaan tijdens de najaarsvergadering van het Gewest Zuid-Holland in 1991. Ik was best een beetje trots dat die eer mij te beurt viel, daar ik niet de enige sportverslaggever in Zuid-Holland ben. Uiteraard ben ik wel intensief bij de schaatssport be trokken". Bert heeft van jongs af aan geschaatst en, hoewel sinds 1985 inwoner van Waddinxveen, heeft hij o.a. als secreta ris van de plaatselijke ijsclub nog een affiniteit met z'n geboortedorp Moerka pelle. Een functie die hij al vele jaren heeft. Bert, die ca. 24 jaar ervaring heeft in het verslaan van 'sportmanifesta ties' in dienst van de Goudsche Cou rant, is ook een bereisd man. Zo ver sloeg hij alternatieve elfstedentochten in 'Siberische' kou waarbij hij moeite had om met z'n verkleumde vingers de pen vast te houden al vond hij 'Alma Ata' niet onaantrekkelijk. Als goed jour nalist 'rook' hij als het ware schaatsnieuwtjes. Hij wist als eerste, wanneer er een belangrijke schaatsma- nifestatie op touw werd gezet. Bij de samenstelling van het jubileumboek kwamen tal van grote schaatshappe nings als b.v. de vijf schaatsmarathons op de Rottemeren, weer helemaal in beeld. "Ik kon veel materiaal uit eigen archief halen. Ik heb in de loop der jaren aardig wat bewaard, ook eigen interviews met schaatsers en schaatssters. In eerste instantie werd er uitgegaan van een jubileumboek van 100 pagina's, maar het zijn er 25 meer geworden. In het boek komen verschillende discipli nes in het schaatsenrijden aan bod, variërend van langebaan, kortebaan, marathon, shorttrack, kunstrijden en schoonrijden. Niet alleen heb ik ge schreven over, of zijn er interviews ge maakt met sporters/trainers, maar ook met mensen die bij de organisatie van wedstrijden zijn betrokken. Normaal lees je nooit wat over de mensen op de achtergrond. Tevens staat er een inter view in met mr. Hans Kunz, directeur van het schaatssportcentrum De Uit hof in Den Haag, de thuisbasis van het merendeel van de Zuidhollandse schaatsers. Er zijn er ook die in de randgebieden wonen van de provincie en daarom trai nen op de kunstijsbanen in Amster dam, Utrecht of Haarlem. Bij het schrijven van het boek heb ik mij verzekerd van de steun van de schaats- statisticus Arie van Erk uit Berkenwou- de, één van de zeven samenstellers van het Jaarboek 'Schaatsseizoen' dat jaar lijks verschijnt. Hij heeft statistische gegevens aangeleverd, maar ook notu len van het Gewest. Deze zijn overigens pas vanaf 1929 bewaard gebleven. Het archief van voor die datum is tijdens de brand van het Bezuidenhout van Den Haag, in de Tweede Wereldoorlog, ver loren gegaan. Niettemin is een aardig beeld ontstaan van 100 jaar Zuidhol landse schaats-geschiedenis". Daarbij was Bert tevens in de gelukkige omstandigheden foto's te kunnen be machtigen. "Ik heb ook de foto van het paard met Dries van Wijhe als winnaar van de eerste schaatsmarathon op de Rottemeren, met vijfentwintigduizend man publiek, in het boek", glundert hij. Bert mocht foto's gebruiken uit het ar chief van de Goudsche Courant en van de fotografen martin Droog, Jan Beer- nink en Pim Mul. Ook oud-Zevenhuize- naar Ton van helden, die meewerkt aan de jaarlijkse uitgave van Schaatssei zoen, heeft foto's van Zuidhollandse schaatsers afgestaan. Het resultaat mag er zodoende zijn: Een juweeltje van een boek Inbraak woning: Tijdens afwezigheid van de bewoners werd er ingebroken in een woning aan de Schielandsingel te Zevenhuizen. De dader had o.a. een bankpasje ontvreemd. Met dit pasje trachtte hij bij de Rabonbank te Zeven huizen geld op te nemen, wat niet geluk te. Aan de hand van de videobeelden die in de hal van de betaalautomaat worden gemaakt, kon de dader worden aangehouden. Tijdens het verhoor be kende hij inbraken te hebben gepleegd in Bleiswijk, Waddinxveen, Benthuizen en Gouda. De man was eer, noeste wer ker, want per nacht pleegde hij gemid deld 6 inbraken. Inbreker aangehouden: Aan de hand van vingerafdrukken op een ruit kon de nader van een inbraak aan het Zuidein de te Zevenhuizen worden geïdentifi ceerd. De man is een goede bekende van de politie. Inbraak woning: Geld en sieraden wa ren de buit bij een inbraak in een wo- ning aan de Groeneweg te Zevenhui zen. 5 Dioerse ongevallen: In de Beatrixlaan te oerkapelle waren 2 personenauto's etrokken bij een aanrijdinkje. Een van e auto s stond geparkeerd, toen de i.e»SiUurster van ar|dere auto deze 't de garage wilde rijden. Zij vergat er aar voertuig op de handrem te zetten, aarna dde auto achteruit tegen de geparkeerde auto rolde. In de Julianastraat werd een voorbijrij- L®n^e. fietser door een loslopende ln z'jn been gebeten. Gevolg was aat tanden van het beest flink in zijn „„„[I st°nden en dat zijn broek geha- id uit de strijd kwam. De schade werd geregeld. 9p de Huysmansweg te Zevenhuizen r,,harn,een 'ietstertje ten val omdat zij rok van een op hol geslagen paard, voorbij draafde. Het gevolg van de a was een bebloede knie en dikke anen. Beide werden door de politie behandeld. Op de Rijksweg 12 gleed een motorrij der onderuit, die onder toezicht van een instructeur aan het lessen was. De oorzaak van de schuier is niet bekend. De man werd ter observatie overge bracht naar het ziekenhuis. Diefstal tas: ln de kantine van de cam ping aan de Bredeweg te Moerkapelle werd van een vrouw een handtas gesto len. Dit gebeurde op het moment dat zij bezig was haar jas aan te trekken. De tas werd later teruggevonden, maar de zich daarin bevindende portemonnee was leeg. Saskia van harte gefeliciteerd W.H.O.V.V.J. wendela en ben gezellige zaterdag Hoera! Chrissie is 14 aug. 5 jaar! Proficiat! Pappa mamma michel en laraxxxxx John Hanneke Mitchel Wilco Marja Pascale Danielle Alex, missen jullie ons al liefs pa+ma brandweer waddinxveen bedankt dat jullie mij bevrijd hebben uit de lift Rick Bink Marcel nog een paar dagen, dan hoor je bij de club van dertigers Proficiat!!! Ingezonden Zevenhuizen - Nog met de gedachten bij de vakantie in Spaanse dorpjes en stranden of nagenietend van de Dordogne en de Ardëche, zit de stich ting "De Zeven Muzen", al weer in het zadel om het programma voor lang en kortlopende cursussen voor het sei zoen 1993/1994 aan te bieden. Op velerlei gebied is er van alles te doen. Deze week wordt huis-aan-huis het cursusprogramma verspreid. Wie vragen heeft kan bellen: Madeion Leewis (01802-3371of Tiny van Stralen (01802-2037). t.k. Holonite wasmachinebak afvoer 25,-; rugzak oranje 25,-; 01727-14691 t.k. 1 pers. uitschuifbaar slaapbarikje 80 cm br. 75,-01727-10040 aang. damesfiets kl. licht blauw met. tt rem merk Livinstone i.pr.st. 150,- 01727-13663 Harmonie Excelsior zoekt zo snel mogelijk een slagwerkinstr. 01727-14930/12782 t.k. een prima gashaard tevens weg te geven Balastore tel na 6 uur: 01828-17523 t.k. aquarium 80x40x60 accessoires 150,- 01727-16066 t.k. salonkast alpine wit met grote vitrine pr.n.o.t.k. 01728-8558 Zevenhuizen Herv. kerk 10.00 uur ds. J. Batelaan Voorschoten 19.00 uur ds. H. Gaas- beek Oud Verlaat 10.00 uur ds. H. Gaas beek Geref .kerk 9.30 uur ds. W. Davidse 18.30 uur drs. F.P. Treep Bleiswijk Moerkapelle Herv. kerk 9.30 uur ds. P. Molenaar Woudenberg 18.30 uur drs. J.W. van Estrik Geref.Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Rietdijk zaterdag 14 augustus dokter W. Voorthuyzen Lijsterlaan 2b Bleis wijk tel. 01892-15241 15 augustus dokter C.W. Onderwa ter Dorpsstraat 196 Zevenhuizen tel. 01802-1204. Zevenhuizen - Tractoren, heel veel tractoren zijn er op 4 september in Zevenhuizen te zien en nog veel meer voertuigen, landbouwwerktuigen, ver voermiddelen en attributen uit vroeger jaren. O.a. landbouwhandgereed- schappen, oude vrachtwagens, diesel motoren enz. enz. Teveel om op te noe men. Kramen, heel veel kramen staan er op die dag in de Dorpsstraat. Op het dorp splein en de pleinen voor de Hervorm de en Gereformeerde kerk zijn er diver se happenings. Bij de Hervormde kerk o.a. een rommelmarkt, bij de Gerefor meerde kerk activiteiten voor de kinde ren. Op het dorpsplein klinkt country- en westernmuziek en zal volleybalver eniging Rentokil-ZVH de bar in die stijl opzetten. In vroeger tijden had Zevenhuizen tien tallen café's. Dat zijn er nu aanmerkelijk minder, maar hun activiteiten zijn er niet minder om. Kortom, het belooft weer een gezellige dag in Zevenhuizen te worden. Het is nog nauwelijks dertig jaar gele den dat 's winters de dorsmachine door de polder trok om het in de winter gemaaide graan, voornamelijk tarwe en gerst, dat in een grote tas bij de boerde rijen werd opgeslagen, te dorsen in de wintermaanden. Bij de dorsmachine hoorde een vaste ploeg mensen. De machinist, de insteker en iemand die op het persen van het stro lette. Na het dorsseizoen werd de machine schoon gemaakt en gerepareerd en werkten die mensen nog een paar maanden in een smederij of als los arbeider bij een boer. Het zijn herinneringen uit vervol gen tijden. De mooie polders zijn er nog steeds, het wuivende graan ook, maar het graan wordt nu rechtstreeks ge maaid en gedorst met supermoderne machines, zgn. /combines'. Op het oogstfeest kunnen belangstel lenden nog even die sfeer van vervlo gen tijden 'proeven'en o.a. tientallen tractoren bewonderen. Fred Visser heeft er foto'albums vol van. Deze foto's geven een beeld van de ontwikkeling in de landbouw en spe ciaal van de landbouwwerktuigen. Eerst door menskracht met de vlegel, later met de dorsmachine, op gang ge houden door paarden in een zgn. 'tred molen' en vervolgens met de dorsma chine, aangedreven door de tractor. Tractoren waarvan men er nu een groot aantal op het oogstfeest kan zien. Fred Visser, lid van een aantal stichtin gen op het gebied van deze oude land- bouwtractoren en machines, komt niet over zijn hobby uitgepraat. Het kost hem veel tijd om met deze oude trac tors en landbouwwerktuigen een bij drage te leveren aan het 'oogstfeest'. Gelukkig weet hij zich verzekerd van de steun en inzet van een aantal bevriende hobbyisten die met hun machines dan ook op 4 september naar Zevenhuizen beloven te komen. Onder hen bevinden zich ook enkele Zevenhuizenaren. Eén en ander bewijst dat Visser niet de enige is die deze hobby beoefent. In Amerika en Engeland zijn dergelijke manifestaties grote publiekstrekkers. In Engeland worden dit 'steamrally's' genoemd, omdat er ook veel oude stoommachines te bezichtigen zijn. Zevenhuizen- Er vlogen 725 jonge en oude duiven vanuit Minderhout met een zuidwestenwind naar Zevenhui zen. Dat gebeurde jl. zaterdag. Het aan tal behaalde prijzen bedroeg 184. De afstand was 66 km en de snelheid van de le duif was 1413.839 m. Uitsalg: C. v.d. Graaf 1, 2, 3,4,6; Wim en Coby5,8,10,14; J. v. Leeuwen 7,13,17, 19; D.C. den Hertog 12; D.C. Brem 15,25; M. Strijdhorst 16, 21, 24; Joh. Stofberg 20, 23 en Ton en Ank 22. De jonge duiven vlogen vanuit Roye met een afstand van 287 km. Het aantal duiven in concours bedroeg 683, met 176 prijzen. Gelost om 7.30 uur vlogen ze met een zuidwesten wind. C.v.d.Graaf 1, 3, 4, 14, 16, 18, 19; Joh. Stofberg 2, 13, 21, 23; D.C. Brem 5, 8, 9, 10,12,15,17,22,25; J. v. Leeuwen 6; J.S. Heijkoop 7, 11; M. Strijdhorst 20; Cees en Bert 24. Morgen 12 aug. bent u jarig! van harte gefelici teerd opa! kusjes Marsha en Jaron doei! Linda J. van harte gefeliciteerd met het behalen van je SV succes van ons allemaal! Linda is zaterdag 7 aug. 11 jaar geworden alsnog van harte groetjes oma B. t.k. electrolux camping koelbox 37 L gas 220 en 12 volt 150,- 01727-12654 18 aug. is de dag dat Martin en Jacqueline gaan trouwen H.G. Eric en Nancy W'veen t.k. wasdroger loopt 1 kant op 100,-; AEG turnamat 150,-; beide i.g.st. 01727-15829 Mariëlle gefeliciteerd met je 5e verjaardag papa mama patrick en maurice t.k. computer Headstart II2 diskdrivers met originele handleiding 01727-16966 op vrijdag de 13e, 14 jaar! proficiat sander enne hoe zit het met de verkering! t.k. Spartamet dames model 2 jr. oud i.z.g.st. vr. pr. 950,-01727-14884 Zevenhuizen: Augustus: Oud papieractie De Eendragt Vrijdag 10 september Dorpshuis Swanla 20.00 uur Wereldwinkel thema-avond i 'Max Havelaar-koffie' m. voorn.cabaretvoorstell. Zondag 26 september Ontmoeting over drempels heen: 17.00 uur in Geref. kerk Zevenhuizen, overdekinking door Sipke v.d. Land. Zaterdag 9 oktober dorpshuis Swanla: 25-jarig bestaan Zanglust m.m.v. Marco I Bakker Vrijdag 12 november 20.00 uur dorpshuis Swanla Zeven Muzen Muziekavond voor volwassenen Zaterdag 19 februari 1994 20.15 uur dorpshuis Swanla: toneelgroep Spektakel i met een Griekse tragedie. Oud Verlaat Zaterdag 18september: Loop van Oud Verlaat 16.00uur. Aanmelden van lOaug. tot 4 sept. F. Boeve tel. 010 -455 6809 of M. Krijgsman 010 -4550 512. Moerkapelle Jeugdweek van 9 t/m 13 augustus Dorpshuis Op Moer Kinderen van ma t/m do van 8.30 -12.00 uur; vrijd.8.30 -16.00 uur. Jongeren ma 1 t/m vrijd. 19.30. zaal open 18.45 uur. Wie activiteiten te melden heeft voor deze agenda, kan ze uitsluitend doorge- I ven aan mevrouw G. Beunder, tel. 01802- 1733. Het melden van deze activitei- I ^ten kan doublures voorkomen. Men neme van het bovenstaande nota! j

Hart van Holland | 1993 | | pagina 7