Plantarium schenkt aandacht aan de tuin in het najaar Nieuwigheden op Plantarium '93 Keuringen op Plantarium '93 Stimulering van de najaarsverkopen, thema van Plantarium '93 Fa. H.M.P. van der Salm (A 078) Kooiweg 32 2771 WJ Boskoop Telefoon 01727-18676 Hart van Holland/18 augustus 1993 Plantarium: pagina 11 21 en 22 augustus a.s. Op 21 en 22 augustus kan de particu liere tuinliefhebber, alweer voor het 11e jaar zijn hart ophalen op de boomkwekerijmanifestatie Planta rium '93 in Boskoop. Bijna 200 boom- kwekerijbedrijven tonen er een enorm sortiment planten voor tuin, terras en balkon. Het thema van Plan tarium is dit jaar de aandacht voor de tuin in het najaar. Belangrijk zijn op Plantarium altijd de nieuwigheden die worden getoond. De tuinliefheb ber krijgt zo inzicht in welke planten er binnen enkele jaren te koop zullen zijn. Planten voor herfst en winter Veel deelnemers richten een gedeel te van hun stand speciaal in met plan ten die in het najaar op hun mooist zijn door hun bladkleur, bloemen of bessen. Ook op diverse andere plaat sen in de show wordt in speciale stands aandacht aan de prachtige beplanting voor herfst en winter be steed. Door de teelt in pot is het mogelijk planten te kopen en in de tuin of in een sierpot te zetten op het moment dat ze op hun mooist zijn. Ook wordt aandacht besteed aan het gebruik van mooie heestertakken als snijgroen. Hoveniers dragen ideeën aan Enkele gerenommeerde hoveniers bedrijven dragen ideeën aan voor De organisatiecommissie van Planta rium '93 heeft, in nauw overleg met Plant Publiciteit Holland, de 'Stimule ring van de najaarsverkopen' geko zen tot het centrale thema voor dit jaar. De verlenging van het verkoop seizoen in het najaar is een thema dat zowel de kwekers als de professione le afnemers van boomkwekerijpro- dukten aanspreekt. Plantarium '93 wordt dit jaar gehouden van 19 t/m 22 augustus. De nu al meer dan tien jaar teruglo pende verkopen in het najaar vor men een probleem dat niet alleen in Nederland speelt. Ook in andere Europese lan den is dit goed merkbaar. Kwekers, tuincentra, hoveniers en de toele veringsindustrie zouden graag een terugkeer naar het oude patroon be werkstelligen. In Denemarken en En geland wordt dit jaar een campagne gevoerd om de consument te wijzen °P het plezier dat hij ook in het najaar met het beplanten van zijn tuin, ter ras of balkon kan heb ben. Ook in Neder land zijn de voor bereidin gen voor een der- gelij ke goede ontwerpen en voor vaak ver rassende beplanting van tuin of (dak)terras. Demonstraties In het weekend worden er op diverse punten demonstraties gegeven van onder andere stekken, knippen van Buxusvormen en dergelijke. Ook kan men een klein beetje grond uit de tuin meenemen om deze op zuurgraad (pH-waarde) te laten onderzoeken. De tuinliefhebber kan met zijn vragen op Plantarium zeker terecht. De ho veniers en kwekers willen graag uit leg geven. Openingstijden Plantarium '93 wordt gehouden op het International Trade Centre Bos- koop/Hazerswoude, dat is gelegen tegenover het sportcomplex van Boskoop. Bij de ingang van Planta rium is ook een plantenmarkt, waar veel van de planten die binnen wor den getoond, te koop zijn. Plantarium '93 is voor de consument geopend op zaterdag 21 augustus van 9.00 - 17.00 uur en zondag 22 augustus van 10 uur - 17.00 uur. De toegangsprijzen bedragen f.10, voor volwassenen en f.5,voor kin deren onder de 12 jaar en voor hou ders van een 65+kaart. campagne in een vergevorderd sta dium. Voorbeeldstands Plantarium '93 zal duidelijk in het teken van dit thema staan. Zo komen er enkele opvallende voorbeeld stands, die de tuincentra ideeën bie den voor een opvallende presentatie van najaarsboomkwekerijgewassen. De deelnemende kwekers en expor teurs worden gevraagd om een vier kante meter van hun stand in te rich ten met een speciaal produkt dat past in het thema, of bijvoorbeeld met een arrangement van snijtakken of coniferen. Op de deelnemersbij eenkomst in februari werd op die gedachte en op het voorgestelde the ma zeer positief gereageerd. Workshop Op woensdagmiddag 18 augustus, wordt over dit thema een workshop gehouden. Onder deskundige leiding vindt een forumdiscussie plaats tus sen mensen die in de praktijk, als kweker of als professioneel afnemer, met deze problematiek te maken hebben. De belangstellenden in de zaal kunnen zich volop in deze dis cussie mengen. Voor informatie over deelname of bezoek aan Plantarium '93 kan men zich wenden tot bureau Proba, tel. 01727-12905, fax 01727- 18977. Op de internationale vakbeurs voor de boomkwekerij, Plantarium '93 zul len traditiegetrouw weer tal van nieu wigheden te zien zijn. Meestal wordt het pas de laatste weken voor Planta rium duidelijk welke nieuwigheden er zullen komen. Een tipje van de sluier kunnen we alvast oplichten. Het Proefstation voor de boomkwe kerij uit Boskoop komt met: Solida- go spac. "Golden Fleece", een mooie, De keuringen op Plantarium '93 wor den traditiegetrouw weer verzorgd door de internationaal hoog gewaar deerde Vaste keurings Commissie (VKC) van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde. Een be langrijk doel van deze keuringen is de verder verbetering van het sortiment en van de presentatie van de gewas sen. Voor de beste stand wordt de Rabo bank Trofee ter beschikking gesteld. De stands worden dit keer onderver deeld in twee categorieën: 16 t/m 25 vierkante meter en stands groter dan 25 vierkante meter. Er wordt een prijs toegekend voor de stand die naar het oordeel van de jury in aan merking komt voor de titel "Beste stand van de tentoonstelling". Dit is de stand die van alle inzenders in beide categorieën het hoogste aantal punten heeft behaald. De standkeu ring wordt verzorgd door en volgens de regels van de VKC. Bij de keuring speelt het arrange ment van de stand geen hoofdrol. Er wordt vooral gelet op de kwaliteit van het getoonde materiaal. De wijze waarop deze gepresenteerd worden, wordt echter wel degelijk bij de be oordeling meegewogen. Bij de kwaliteitsbeoordeling spelen uniformiteit en de gaafheid van het produkt een belangrijke rol. Sterk wordt ook gelet op de habitus. De grootte van het sortiment speelt eveneens een rol. Bij de zeer specia listische stands zal de kwaliteit een nog zwaarder accent krijgen. Het is voor de jury van belang dat er duide lijk aandacht aan de getoonde pro- dukten is besteedOok de wijze waar op deze gepresenteerd worden, wordt bij de beoordeling meegewo gen. Er wordt een aparte prijs, de Plantarium Trofee, toegekend aan de beste buitenlandse stand. compacte en gezonde plant, die geen last heeft van meeldauw. Oorspron kelijk afkomstig uit de USA. *Lonicera nitida "Red Tips", de jonge scheuren zijn paars- rood. Sorti- mentsdeskundige Harry van de Laar ontdekte deze plant in China. Zeer geschikt voor teelt in pot. Agastache (nog niet benaamd), een compacte met paars-blauwe bloe men. Een kruising van het Proefsta- Themakeuring Elke deelnemer kan een vierkante meter van zijn stand speciaal inrui men voor het presentatie van na jaarsgewassen, in het kader van het thema van Plantarium 'Stimulering van de najaarsverkoop'. De bedoe ling is om vooral de aandacht te ves tigen op visueel aantrekkelijke pro- dukten die in het najaar fleur en kleur geven aan tuin, terras en balkon. Het wordt daarbij ook van belang geacht het accent te leggen op aparte en minder gangbare gewassen, die om bijvoorbeeld hun bessen of fraaie bladkleur toch zeer de moeite waard zijn om meer opgenomen te worden in het leveringsprogramma van tuin centra, hoveniers etc. Deze keuring wordt verricht door een speciaal daartoe ingestelde keuringscommis sie van de VKC. Nieuwigheden De nieuwighedenkeuring wordt dit jaar opnieuw verzorgd door een commissie van de Koninklijke Vere niging voor Boskoopse Culturen, aan nieuwigheden die beantwoorden aan tion zelf. *Buddleja (nog niet benaamd), een compacte plant met witte bloeiwijze. Uit het eigen veredelingsprogramma van het Proefstation. *Malus 'Adi rondack', een zeer compact groeien de dwergsierappel, die als zeer jonge plant al bloeit. Oorspronkelijk afkom stig uit de USA. Het Proefstation ver wacht nog meer nieuwigheden te kunnen presenteren. het tentoonstellingsreglement kan Goud, respectievelijk Zilver of Brons worden toegekend. Deze bekronin gen worden toegekend in de vorm van een certificaat. De nieuwigheden worden op een speciale stand ten toon gesteld. Persprijs Een internationale jury van journalis ten kiest woensdag 18 augustus de plant die wordt bekroond met de Plantarium persprijs 1993. Het gaat daarbij om een -relatief- nieuw boom kwekerij produkt dat in de ogen van de jury het commercieel het meest interessant is, d.w.z. de meeste kans maakt om het komend seizoen een succes te worden in de verkoop aan de consument. De prijzen worden uitgereikt tijdens de officiële opening van Plantarium '93, op woensdagavond 18 augustus.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 11