Hart - van - Holland - allerlei Kampioenen openen Zwemvierdaagse Verslag Israël-reis van Wilfred van der Wiel Fietstoertocht Zoetermeer - IJmeer MET UW HULP KRIJGT ELSJE GEEN LEVENSLANG SB Jazz bij TOOS Kelly Sparkle zingt Oude ambachtenmarkt De Nederlandse Lever Darm Stichting Loop eens binnen bij de open ateliers Leren omgaan met spanning Hart van Holland/18 augustus 1993 pagina 17 Elsje heeft al sinds haar geboorte een spijsverterings ziekte. Ze heeft altijd buikpijn en kan niet gewoon eten. Elsje is niet de enige; elk jaar moe ten ruim 21.000 kinderen met zo'n ziekte het ziekenhuis in. Ook volwassenen lijden aan deze ziekten, in Nederland zijn dat er maar liefst 2 miljoen. De Lever Darm Stichting wil deze mensen helpen met wetenschappelijk onderzoek, voorlichting en patiëntenzorg. Daarbij is uw financiële hulp onmisbaar. Steun ons daarom met uw gift, dan hoeft Elsje geen levenslang te krijgen. En kan ze straks misschien weer gewoon eten. Giro 2737 Bank 70.70.70.538 De Nederlandse Lever Darm Stichting, Postbus 25,3620 AA Breukelen. Tel. 03462-64946. GEEF OM KINDEREN MET SPIJSVERTERINGSZIEKTEN GRATIS kleintje plaatsen vul de ban in op pagina 4! Waddinxveen - De Nationale Zwemvier daagse, die gehouden wordt van 23 t/m 27 augustus in het Gouwebad "De Sniep". wordt geopend door een vijftal nationale en internationale kampioe nen. De meest recente is Gilian v.d. Berg, speelster van het eerste dames- waterpoloteam van de Gouwe. Zij wist met het nederlands waterpolo- team de Europese titel te veroveren door de finale te winnen van Rusland. Zij wordt geassisteerd door Inge v.d. Schrier, nederlands kampioen op de 100 meter rugslag en zilveren medaille winnares op de 400 m vrij. Een bekende naam is Mark v.d. Zijden, zilver won hij bij het nederlands kampioenschap op 200 m. wissel en brons op de 200 meter vrije slag. Een legende in de zwemwe- reld is Judith van Berkel - de Nijs. Zij is in het bezit van 5 Europese records en eind 1992 werd zij wereldkampioen op de 5 km. Veteraan Nic Geers sluit de rij. Hij wist de laatste jaren vijf Europese records te veroveren. Het feit dat deze kampioenen allen le den zijn van de zwem-en poloclub De Gouwe, geeft aan dat de zwemsport in Waddinxveen floreert. Maandag 23 augustus om 18.00 uur zul len deze kampioenen als eerste het water induiken om de Zwemvierdaagse te openen. Zij worden direct gevolgd door de deel nemers, dus de kans voor iedereen om met deze kampioene baantjes te trek ken. na het zwemmen van de verplichte 250 of 500 meter is er gelegenheid om nog heerlijk te vertoeven in het recreatiege deelte van Gouwebad "De Sniep". Inschrijven voor de Zwemvierdaagse is mogelijk t/m 24 augustus aan de kassa van het zwembad en op 20 augustus op de weekmarkt. De kosten bedragen een tientje, waar voor men vijf avonden toegang heeft tot het zwembad en door deelname aan de Zwemvierdaagse, in het bezit komt van de originele Zwemvierdaagse me daille. Waddinxveen - Behalve gymnastiek, trimmen, springen en aerobic, wordt bij TOOS ook les in jazzdansen gege ven. Naast een afdeling met damesle den, is er ook een actieve afdeling van jazz voor heren. Het doel ervan is: ver beteren van de conditie; lenigheid be vorderen; de spieren te versterken; het coördinatievermogen te ontwikkelen; het ontwikkelen van het lichaamsbe- wustzijn. Inl. 01828- 30965 ofl5025. In de Triomfaterkapel aan de Molen- werfstraat in Alphen a.d. Rijn zal zon dagavond 22 augustus, Kelly Sparkle muzikale medewerking verlenen. Aan vang 18.30 uur. Zoetermeer - In de Dorpsstraat van Zoe termeer wordt op zaterdag 21 augustus een 'oude ambachtenmarkt' gehouden door de winkeliersvereniging. Zevenhuizen- Zoals u wellicht al begin juni heeft gelezen, mocht ik me dit jaar tot de twee gelukkige rekenen die als Nederlandse deelnemers werden afge vaardigd naar het internationale Sum mer Science Institute van het Weiz- mann Institute of Science te Rehovot, Israël. Van 6 juli t/m 6 augustus jl. heb ik een fantastisch verblijf in Israël gehad, dat voor het grootste gedeelte bekos tigd werd door het Nederlandse Weiz- mann Instituut. Het Summer Science Institute is bedoeld voor leerlingen uit heel de wereld die hun middelbare- school-periode hebben afgerond en zich goed hebben geprofileerd in de natuurwetenschappen. Het Weizmann instituut is in 1949 opgericht en be hoort tot de meest vooraanstaande on derzoeksinstituten op natuurweten schappelijk gebied ter wereld. Samen met Annemarieke Loot uit Voorst vertrok ik op 6 juli vanaf Schip hol met een El Al Boeing naar Tel Aviv. Voor het inchecken werden we onder worpen aan een bijzonder strenge vei ligheidscontrole die bestond uit een soort kruisverhoor en een "body- check", El Al neemt de strengste veilig heidsmaatregelen van alle luchtvaart maatschappijen ter wereld in acht aan gezien deze Israëlische maatschappij tamelijk aanslaggevoelig is. Na een uit stekende vlucht kwamen we rond een uur 's nachts op het Weizmann Insti tuut in Rehovot (in de buurt van Tel Aviv) aan. De volgende dag maakten we voor het eerst kennis met de andere leden van de internationale groep die uit 80 personen bestond afkomstig uit Canada, de VS, Mexico, Colombia, Bra zilië, Argentinië, Uruguay, Zweden, Groot-Brittannië, Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, ex- Joegosiavië, Italië, Israël, Singapore en Japan. Op de eerste dag kregen we een globale rondleiding over het terrein van het Weizmann Instituut, waarbij we al snel in de gaten kregen wat een enorm op pervlak dit beslaat. Tevens leerde ik op deze dag al een aardig gedeelte van de internationale groep kennen. Van het begin af aan heb ik graag met de andere deelnemers gesproken, ervaringen uit gewisseld en niet in de laatste plaats gelachen. Ik moet zeggen dat ik dit een van de meest boeiende aspecten van deze reis heb gevonden. Van 8 t/m 10 juli hebben we met de hele groepeen trip naar Jeruzalem gemaakt, die me erg goed bevallen is. Onder lei ding van gidsen en bewakers, hebben we in betrekkelijk korte tijd een goede indruk gekregen van deze mooie stad met een ongelooflijk rijke geschiede nis. Als hoogtepunten heb ik de bezoe ken aan de Holocaust gedenkplaats Yad Vashem en de Klaagmuur ervaren. Aangezien we de Klaagmuur op vrijdag middag bezochten, trokken al veel or thodoxe Joden hierheen, om hun gebe den voor de Sabbat (de "Joodse zon dag" die duurt van vrijdagavond tot zaterdagavond) uit te spreken. Gedu rende de Sabbat liggen grote gedeelten van het openbare leven lam in Israël: er rijden geen bussen, winkels zijn over het algemeen gesloten, sommige wij ken zijn geheel voor verkeer afgesloten en El Al vliegt niet. NadeJeruzalem-tripwerdop 11 juli een begin gemaakt met het meer serieuze gedeelte van het Summer Science Insti tute: de wetenschappelijke projecten op het gebied van de biologie, chemie, natuurkunde, wiskunde en informati ca. Ik wilde graag een natuurkunde- project, omdat ik technische natuur kunde ga studeren. Ik ben terecht geko men in een project dat zich bezighield met plasmafysica. Samen met Tomer Amram uit Italië en Stephen Felderhof uit Engeland hebben 14 volle dagen in het plasma laboratorium gewerkt aan een project, wat uiteindelijk zou resul teren in het schrijven van een rapport met de illustere titel "The Simulation of Line Broadening due to the Self Magne tic Field Penetration in a Z-pinch Plas ma". De fysische betekenis van plasma is een verzameling van geladen deeltjes in een quasi-neutrale toestand. Maar liefst 99% van het Universum bevindt zich in de plasma toestand. Naast het schrijven van het rapport moesten we ook een mondelinge pre sentatie verzorgen voor hun mede-na tuurkundigen om over hun bevindin gen verslag uit te brengen. In de weekends (in Israël vrijdag en zaterdag) heb ik samen met de groep tochten ondernomen naar Galilea en Eilat in het uiterste zuiden. Deze excur sies waren beide zeer de moeite waard. Vanuit Galilea hebben we de Golan Hoogvlakte bezocht en vandaaruit Sy rië gezien. Tevens hebben we in het noordelijk deel van Galilea de grens met Libanon kunnen zien liggen even als het dorpje Kiryat Shmona, dat een week later het doelwit van Katyusha- aanvallen door de Hizbullah vanuit Zuid-Libanon is geworden. Gelukkig hebben wij van deze vijandigheden niets gemerkt. Het aantal soldaten dat altijd dominant op straat aanwezig was, was echter opvallend groot. Zoals aangekondigd waren ook hun groeps leiders altijd uitgerust met wapens en zelfs de busschauffeurs hadden een revolver op zak. Bij de excursie naar Eilat hebben we de gehele Negev Woes tijn doorkruist. Eilat ligt op een bijzon der strategische plaats aan een uitlo pen van de Rode Zee. Jordanië, Egypte en Saudi-Arabie liggen op "kijkafstand". Het natuurschoon van de Rode Zee is indrukwekkend. Snorkelend in het kris talheldere water ontmoette je koraal en kleurrijke vissen. We hadden een vrij weekend tot onze beschikking waarin ik met een aantal anderen een bezoek heb gebracht aan de havenstad Haifa aan de Middellandse Zee, met aanslui tend een stranddag in Tel Aviv. Gedurende de laatste dagen van deze reis verbleef ik in de Ein Gedi Field School in de Judea Woestijn nabij de Dode Zee. Deze streek is gewoonweg overweldigend qua landschap en heeft een bijzonder diepe indruk op mij ge maakt. Ook tijdens het verblijf in de woestijn hadden we nog enige weten schappelijke activiteiten. Mijn groep hield zich bezig met geologie. We had den als onderwerp het ontstaan van de Dode Zee, de laagste plek ter wereld (400 meter onder de zeespiegel!). De wandeltochten waren erg vermoeiend, te meer omdat we 's nachts maar heel weinig slaap kregen en omdat de tem peraturen overdag zonder enige moei te tot 42 graden C in de schaduw oplie pen, maar waren zeker de moeite waard. Als bekroning van ons verblijf in de Judea Woestijn hebben we 's och tend bar vroeg Masada beklommen en boven op de top de zonsopgang gade geslagen, wat natuurlijk een idyllisch tafereeltje was! Op vrijdag 6 augustus 's ochtend om 2.00 uur brak dan voor ons definitief het einde van ons verblijf op het Insti tuut aan. Het afscheid van de groep nam enige tijd in beslag en was best wel emotioneel. Onze vlucht naar huis, eveneens met El Al, verliep goed, maar werd alleen afgerond met een hardhan dige landing op Schiphol. Daar wacht ten familie en vrienden, die natuurlijk erg nieuwsgierig waren naar mijn bele venissen en zoals u waarschijnlijk al lezend reeds gemerkt heeft, had ik ge noeg te vertellen! Zoals ik reeds aan het begin van mijn verhaal heb laten doorschemeren, was dit verblijf in Israël meer dan een vakan tie alleen. Deze reis is in veel opzichten onvergetelijk en zal waarschijnlijk (po sitieve) invloed hebben op de rest van mijn studie en leven. Bijzonder waarde vol acht ik de persoorlijke contacten die ik in deze maand heb opgedaan en ik hoop dat de vriendschappen zullen standhouden. Met veel goede herinne ringen zal ik nog menigmaal terugden ken aan deze fantastische tijd! "'y Stichting De Vierstroom, sinds 1 april 1993 de organisatie voor kruiswerk en maatschappelijke dienstverlening in Midden-Hoiland, organiseert vanaf 8 september een cursus voor mensen die last hebben van spanningsklachten, op acht woensdagmorgens. Inl. 01820-19444. Boskoop -Jolanda Stil uit Boskoop ex poseert met een aantal werken in de STAA Galerie in Alphen a.d. Rijn: Prin ses Irenelaan 88. Op zaterdag 28 en zondag 29 augustus a.s. stellen 24 kunstenaars uit Gouda en de regio tussen 11.00 en 17.00 uur hun ateliers open voor minnaars, kijkers en kopers van kunst. Inlichtingen bij de VW in Alphen a.d. Rijn en in Gouda bij de stadsgalerie, Achter de Kerk 10. Gevr. stickers maakt niet uit waarvan en paardeplaatjes informatie 01793-2773 t.k. gevr. kinderskelter 01793-2197 Zoetermeer-Op zaterdag 21 augustus organiseert de Toervereniging Zoetermeer '77 een toertocht onder de naam Zoetermeer-IJmeer. De naam van deze tocht is afgeleid van de langste afstand die op die dag gereden kan worden. Deze tocht voert namelijk naar het Muiderslot dat aan het IJmeer ligt. De deelnemers aan deze tocht moeten dan wel een afstand van 166 km overbruggen voordat zij terug zijn in Zoetermeer. De toertocht staat eigenlijk geheel in het teken van bekende en minder bekende wateren in Noord- en Zuid-Holland. Zo worden de Braasemer- meer, de Westeinderplassen, de Amstel, de Winkel, de Waver en de Nieuwkoopse plassen gepasseeerd. Voor de toer- en recreatiefietsers die de afstand van 166 km te lang vinden, zijn tochten van 30 km en 80 km. uitgezet. De 80 km route voert de deelnemers langs de Braasemermeer, de Westeinder plassen en de Langeraarse plassen. De tocht van 30 km. is vooral geschikt voor gezinnen met kinderen en ouderen die een leuke tocht in de omgeving van Zoetermeer willen maken. Toerfietsen bij de Toervereniging Zoetermeer '77 is gezellig en ontspannen fietsen, waarbij elke deelnemer zijn eigen afstand en tempo bepaalt. Er speelt dus geen enkel wedstrijdelement mee. De starttijden voor de toertochten op 21 augustus zijn als volgt: 166 km: 7.00- 9.00 uur 80 km: 8.00-10.00 uur 30 km: 9.00-12.00 uur. Het is mogelijk de route van 80 km in groepsverband met begeleiders te rijden. Deze groep start om 8.30 uur. De kosten van deze toertocht variëren van 2,50 tot 7,- afhankelijk van de gekozen afstand en een verplichte verzekering voor deelnemers die geen lid zijn van de NTFU. Een eventuele herinnering voor de toertochten kost 10,- extra. Bij de inschrijfkosten voor de recreatietocht van 30 km is een medaille inbegrepen. Bij deze afstand wordt tevens een aantrekkelijk gezinstarief geboden. Start en aankomst van alle tochten vindt plaats bij het clubgebouw van de Toervereniging Zoetermeer '77 aan de Buytenparklaan 2b (wijk 17) te Zoetermeer (200 meter voorbij de discotheek Locomotion, rechtsaf). Nadere inlichtingen over deze tochten kan men verkrijgen onder nummer 079- 31.11.32.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 17