Bedankt Zevenhuizen! Vakantie Zevenhuizen maakte veel emoties bij Oostduitse kinderen los Club de Pétanque RHYNEBOULE zoekt nieuwe leden!! TE KOOP: Hogedrukreiniger GEVRAAGD: HULP IN DE HUISHOUDING r pagina 18 Hart van Holland/18 augustus 1993 Club tic "l'ctu iH/iw in perfecte staat 150 bar max. 380 volt 500,- privé, 1 a 2 ochtenden of middagen per week Inlichtingen: AUDIPACK, tel. 01793-1671, Mevr. van den Berg. Emotie Elke actiuiteit is een belevenis' Een impressie Belevenis Dank Reacties I Terug van vakantie Wij, de kinderen en begeleiders van het kindertehuis Biesen, hebben in Zevenhuizen een wonderschone en belevenisvolle vakantie gehad. Te snel gingen de dagen met paardrijden, zeilen, tennissen, zwemmen en alle andere uitjes, voorbij. We hebben vele vriendelijke mensen leren kennen en ook vele echte vrienden gevonden. Bijzonder indrukwekkend vonden wij de organisatie van de leden van de Lions Club en de medewerking van de gezamenlijke bevolking van Zevenhuizen en omgeving. Wij willen langs deze weg iedereen bedanken die deze onvergetelijke vakantie voor ons hebben mogelijk gemaakt. De kinderen en begeleiders van kindertehuis Biesen. Om twee uur arriveren de kinderen ver volgens op boerderij Tempelhof in Haastrecht. Daar is een zeskamp door de familie Mulder - een van de gastge zinnen van een andere groep uit Delit- zsch - georganiseerd. Later op de dag zullen er op de boerderij in een leeg staande stal ook nog pannekoeken wor den gegeten. Op het eerste gezicht lijkt de groep Duitse kinderen één grote blije familie. Glimmende smoeltjes, grote ogen en veel kabaal. Maar wie goed oplet ziet dat er ook veel andere emoties spelen. Terwijl de grote meute wordt ingedeeld bij het koeien-, schapen-, varkens- of paardenteam om mee te doen aan zak- lopen, de hindernisbaan en de skelter baan, zitten een paar voornamelijk oudere kinderen stil in een hoekje. Aan hen merk je dat deze mooie en goed ge organiseerde vakantie de kinderen veel meer doet, dan het beleven van veel plezier alleen. Ze hebben in hun jonge leven al veel bewogen jaren meege maakt. want ze zijn niet zomaar in het kindertehuis terecht gekomen. Het merendeel van de kinderen heeft pro blemen thuis, waardoor ze daar niet langer kunnen blijven. Er zijn slechts enkele wezen. De problemen thuis vinden in veel ge vallen hun oorzaak door de hele moei lijke sociale en economische situatie in een door mijn- en chemische industrie zwaar vervuilde regio Delitzsch. "Natuurlijk maakt het contrast in leefomgeving en stemming van de men sen heel veel in je los", vertelt Michael Speugler (16) achteroverleunend te gen een hek aan de zijkant van het zes- kamp-parcours. Hij kijkt ogenschouwe- lijk met gemengde gevoelens naar zijn jongere huisgenoten, die met volle teu gen genieten van de spelletjes. "Een klein voorbeeld", vervolgt hij. "Op dit moment barst ik van de hoofdpijn. Ik denk dat dat komt omdat ik me nu in een schone omgeving begeef. Zoiets zet je aan het denken, want we moeten toch weer terug. Maar ook de vrolijk heid en vriendelijkheid van de mensen die ik in Zevenhuizen ervaar, geeft re den tot nadenken. Hier zien we dat de meeste mensen lachen, gelukkig en vooral open zijn. Bij ons is dat heel anders. Daar kijkt bijna nooit iemand blij en de huizen zitten allemaal pot dicht. Alle ramen zijn daar altijd afge sloten. Hier hebben de mensen kenne lijk geen ellende te verbergen. Kortom, we zien dat het leven er heel anders uit kan zien, dan dat we tot nu toe dachten. Niet alleen de ouderen, maar ook de kleinere kinderen kennen deze gevoe- Zevenhuizen - De 22 Oostduitse kinde ren uit het regionale kindertehuis van Delitzsch, die 14 dagen op vakantie in Zevenhuizen waren, hebben enorm ge noten. Maandagavond hebben ze het afscheid gevierd, waarbij de emoties hoog oplaaiden. Dinsdagmorgen zijn ze in alle vroegte uitgezwaaid om later op de dag weer op hun bestemming in Delitzsch te arriveren. Wat hebben ze- ondanks het soms slechte weer- genoten van alle dingen. Niet alleen de speciale happenings die voor hen op touw werden gezet vonden ze geweldig, maar ook het gewone. Fiet sen bijvoorbeeld, was een geweldige belevenis... En dan het schone leefklimaat, de groe ne omgeving, de schone straten en vooral weinig zorgen. Ze vonden het allemaal even prachtig. Neem nou bijvoorbeeld die eerste don derdag, de derde vakantiedag van de kinderen. ...Als eerste activiteit staat een bezoek aan de manege 'De Zevenkamp' op het programma. Het wordt een enigszins ontroerend bezoek. Wanneer de kinderen om kwart over negen op de manege De Zevenkamp aankomen is het al raak. De kinderen worden ontvangen door twee opgedof te koetsen, met koetsiers in het zondag se uniform. De Duitse kinderen weten niet wat ze zien en beginnen spontaan te klappen. "Het is fantastisch om die lieve kinderen op deze manier te kun nen verrassen", zegt Bertus Buizer, ei genaar van de manege. "Het is gewoon een voorrecht om met deze kinderen te werken. Ze zijn heel spontaan en heel dankbaar. Iets wat je bij de kinderen in Nederland natuurlijk niet op deze schaal meemaakt". Wanneer de kinderen wat hebben ge dronken, vertrekken ze met de wagens in de richting van het gemeentehuis. Nadat daar een herinneringsfoto is ge maakt zetten de koetsen koers in de richting van Oud Verlaat. Buizer: "Het is prachtig om op de gezichten van de kinderen te letten, wanneer ze ons mooie Groene Hart zien". Om half één keren de kinderen op de manege terug. Vervolgens worden tien pony's opgezadeld en krijgen de kinde ren paardrijles. Het bezoek aan De Ze venkamp wordt afgesloten met een ty pisch Hollandse lunch: patat met kro ketten. Regenbuien waren het storend element toen ze gingen tennissen... Spelletjes vormden het alternatief, maar uiteindelijk brak de zon door, kon er toch getennist worden en was een heerlijke maaltijd, geserveerd door leden van Tennisclub Zevenhuizen, een kostelijk besluit lens. Ze denken er echter niet zolang over na als wij dat doen. Het is even bij een van ons uithuilen en dan weer met volle teugen genieten. Dat zal wel bij hun leeftijd horen. Gelukkig maar". "Dit zal onze laatste vakantie met het tehuis zijn", vult Marcel Kronachter (15) zijn kameraad aan. "Michael en ik hebben zojuist ons laatste schooljaar afgerond. Over twee weken beginnen we met onze eerste baan. Dat is voor ons een hele grote stap. We worden allebei bouwvakker en moeten daarom het huis verlaten. Dit zijn onze laatste weken in het tehuis en dat brengt ook spanning met zich mee. Je gaat toch weg bij je familie". Natuurlijk voert het plezier tijdens de vakantie de boventoon tijdens het ver blijf van de kinderen. De dag erop brengt het gezelschap een bezoek aan Madurodam. Sealife en natuurlijk Mac Donalds op de promenade van Scheve- ningen. "Je zult het al veel van andere kinderen gehoord hebben, maar elke activiteit die we gaan doen is een bele venis", zegt de 17-jarige Peggy. "Zelfs het Chinees eten, dat we vanavond gaan doen vind ik een bijzondere aan gelegenheid". De 22-jarige Birgit Praters loopt sinds kort stage als begeleidster in het kin dertehuis van Delitzsch en vergezelt de kinderen op hun vakantie. "De mensen die deze vakantie mogelijk hebben ge maakt, weten denk ik niet hoe belang rijk deze vakantie voor de kinderen is. Net als ik vinden veel kinderen het on gelooflijk dat zo veel mensen bereid zijn om in hun vrije tijd op vrijwillige basis, zonder enige vorm van zelfbe lang iets te doen voor vreemden. Het klinkt misschien wrang, maar bij ons in Duitsland kom je dat niet tegen. Ik wil daarom langs deze weg alle mensen die hun steentje hebben bijgedragen har telijk bedanken. Het is nu al een vakan tie om nooit meer te vergeten". Alexander Ockhardt (15): "De mensen zijn hier enorm gastvrij en vriendelijk. Dat komt bij ons in Duitsland op deze manier niet voor. Neem nou vorige week zaterdag, toen we naar de plaatse lijke discotheek gingen. In het begin was het even wennen, maar na tien uur barstte het feest los. We maakten heel makkelijk contact met de Nederlandse jongeren die binnenkwamen. Helaas (foto lionsclub) moesten we om half twaalf al weg, want de bus vertrok om die tijd weer naar de camping. Contacten konden we tijdens de hele vakantie heel makkelijk met onze Nederlandse leeftijdsgenoten ma ken. De nederlandse kinderen zijn heel toegankelijk, het lijkt wel of iedereen in ons is geïnteresseerd. En dat is in Duits land wel eens anders". Maike Zorg:"Die spontaniteit van de mensen uit Zevenhuizen zagen we ook bij alle activiteiten die we hebben on dernomen. bij de zeilschool waar we geweest zijn, hebben we veel lol gehad met de instructeurs. Eén van hen pro beerde Alexander in het water te gooien, maar die zag hem op tijd aanko men en kon Patrick (één van de zeilin- structeurs) ontwijken zodat deze er zelf in viel. Die dag heeft niemand zijn kleren droog kunnen houden". Peggy Platzer (17):"Hoe erg we het hier ook naar onze zin hebben gehad, vin den we het toch niet zo heel erg om weer terug te gaan. Voor velen zal Ze venhuizen als mooiste vakantieherin nering in het geheugen blijven hangen. Maar in Duitsland liggen nu weer nieu we uitdagingen op ons te wachten. Hier in nederland hebben we gezien hoe aangenaam je in een samenleving kunt leven. Met het streven om onze woon omgeving in Duitsland net zo als die in Nederland te gaan opbouwen, gaan we terug naar Delitzsch. Dat zal nog veel bloed, zweet en tranen kosten. Maar met deze vakantie als voorbeeld zullen we in ons achterhoofd altijd de weten schap hebben dat dit streven daadwer kelijk mogelijk is. Misschien is die we- tenschap wel ons belangrijkste wapen voor de toekomst". (foto lionsclub) Ingezonden: Rijnwoude - In Frankrijk of ergens an ders kennis gemaakt met JEU DE BOU LES, ook wel genoemd Pétanque, en u wilt dit spel ook buiten de vakanties spelen??? RHYNEBOULE nodigt een ieder in Rijn woude uit te komen spelen. De club speelt op de Jeu de boules banen in het Hofstedepark te Koudekerk, naast de Ridderhof. Onder deskundige leiding van enkele leden willen wij u graag be geleiden bij deze sport. Jeu de Boules is een sport voor jong en oud, mannen zowel als vrouwen! Wat velen niet weten is, dat er bij Jeu de boules ook zomer-en wintercompeti ties worden gespeeld en zelfs Interna tionale Kampioenschappen worden gehouden. Mogelijkheden om als team toernooien door het hele land te spelen en zelfs voor de liefhebbers in België en Frankrijk. Wist u dat er in Frankrijk beroepsspe lers zijn die alle toernooien afgaan voor geldprijzen? Gelukkig is in Nederland deze sport nog niet zo commercieel Bent u geïnteresseerd? Kom dan eens kijken bij ons in het Hofstedepark. Vaste zaterdagmiddagtijd: vanaf 13-JU uur; dinsdagavond (tot september vanaf 18.30 uur. Bovendien spelen wij vaak dinsdagsmiddags en donderdags middags vanaf ca. 13.30 uur. Wie zelf nog geen boules heeft, kan toen meespelen: er zijn altijd wel spelers van de club die meerdere sets boules D'! zich hebben. Graag tot ziens! Nadere informaties bij- Frans den Held (secretaris) Josepi Haydnlaan 12 2394 GM Hazerswoude- Rijndijk tel. 01714-12182 Wim Griffioen (voorzitter! tel. 01714 -13438.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 18