Economisch Beleidsplan voor de gemeente Rijnwoude BROUWER DE KONING Eerste winst voor BSC'68 in oefencampagne Elly en Rikkert in Hazerswoude-dorp Kerkdiensten Samenvatting van het beleidsadvies UITVAARTVERZORGING Fietstocht voor Woord en Daad ORGE Hart van Holland/25 augustus 1993 pagina 13 Winkelcentrum, Hazerswoude-Dorp de beste papieren om overeind te blijven Onderzoek haalbaarheid bedrijfsterrein bij Benthuizen Samenvatting Analyseresultaten ITC KAMERPLANTEN 3 GROTE BEGONIA'S 1 2,50 zondag 29 augustus Huisartsendienst Boskoop-Benthuizen Belangrijke telefoonnummers: Rijnwoude - In de eerste helft van 1992 werd door de gemeente Rijnwoude, de Ondernemersvereniging Rijnwoude en de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland aan Advies Associa tie Amsterdam, opdracht gegeven tot een onderzoek naar de economische structuur van en de economische voor uitzichten binnen de gemeente Rijn woude. Aanleiding tot de opdracht was de gemeentelijke herindeling per 1 ja nuari 1991, waarbij de gemeenten Ben thuizen, Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn werden samengevoegd tot de gemeente Rijneveld (per 1 januari 1993 gemeente Rijnwoude). Achter grond van de opdracht is om het ge meentebestuur van Rijnwoude instru menten aan te reiken om een afgewo gen en doelgericht ruimtelijk-en so ciaal-economisch beleid voor de gehe le gemeente te formuleren en ten uit voer te brengen. Het rapport, geschre ven door de heer drs. S.A. van Keulen van advies Associatie Amsterdam, valt in twee delen uiteen, namelijk een be leidsadvies en een analyse-nota. Het rapport werd onlangs door de voorzitter van de Ondernemersvereni ging Rijnwoude, de heer J. Arentsen, uitgereikt aan de wethouder voor eco nomische zaken van de gemeente Rijn woude, de heer P.A.Th, van der Werf. 'Rijnwoude slaat nu nog een tamelijk goed figuur op het gebied van onder wijsniveau, beroepsniveau en sociale dynamiek, maar het is zeer de vraag of dat zo blijft indien de ontwikkeling van de bevolking stagneert. De eerste teke nen van demografische en asociaal- economische stagnatie manifesteren zich reeds. 'De bevolking van de gemeente Rijn woude is voor werk, zowel als voor voorzieningen, noodzakelijkerwijs sterk gericht op Stedelijke kernen en gebieden buiten de gemeente, waarbij de Randstad, de as Leiden-Alphen en voor sommige kooporiëntaties ook Midden-Holland-centra als Gouda en Boskoop, een rol spelen, in totaliteit domineren de oriëntaties op de grote Randstad-agglomeraties en de as Lei- den-Alphen zeer duidelijk. 'Als het alleen zou gaan om de huidi ge omvang en kwaliteit, heeft het win kelcentrum Hazerswoude-Dorp de bes te papieren om in de toekomst over eind te blijven, maar veeleer hangt dat af van de mogelijkheid van de kern in kwestie om uit te groeien tot econo misch belangrijkste kern van de ge meente en dan komt alleen Hazerswou- de-Rijndijk in aanmerking. 'Het Sierteeltcomplex moet voor de toekomst zeker als kansrijk worden ge kwalificeerd, zij het dat een aantal be dreigingen nopen tot kanttekeningen. De centrumfunctie van "Boskoop-Ha- zerswoude" is minder uitgesproken en derhalve kwetsbaarder dan de centr umfunctie van andere Zuidhollandse tuinbouwcomplexen. Desintegratie zal zich sneller en bij minder ingrijpende aanleidingen kunnen voltrekken dan in andere tuinbouw-complexen omdat reeds een groter deel van de centrale functies onder andere de handel en distributie) reeds elders plaatsvindt. Indien het International Trade Centre (ITC) werkelijk moet uitgroeien tot waar het indertijd voor werd ontwik keld (het concentratiepunt van het Sierteeltcomplex), dan zijn nieuwe ini tiatieven onvermijdelijk en zal boven dien het Sierteeltcomplex als een saam horig geheel moeten gaan opereren. De bedrijventerreinen Hoogewaard" Rijndijk "Rhynenburg" en "het ITC", zijn de belangrijkste bedrijvenconcen- traties. Rijnwoude beschikt over een dynamisch bedrijfsleven, met een overwegend bovenlokale actieradius. Uitzonderingen daargelaten kunnen deze bedrijven als kansrijk worden ge kwalificeerd. Hun verdere onwikkelingskansen han gen niet primair af van hun eigen orga nisatie, hun dynamiek of hun kwalitei ten, maar veeleer van de beschikbare ruimte om uitbreiding c.q. gehele nieuwbouw te kunnen realiseren of om, roet het oog op efficiënter ruimtege- ruik, bedrijven te kunnen hergroepe- 'Het verdient sterk aanbeveling in het beleid meer en explicieter aandacht te geven aan het op peil houden en zo mogelijk verhogen van de sociaal-eco nomische weerbaarheid. Voorwaarde daartoe is in de eerste plaats een be houd en herstel van de demografische dynamiek. Voorts dienden de dreigen de migratoire verdringingsprocessen, waarvan de eerste tekenen reeds wer den gesignaleerd, waar mogelijk wor den voorkomen of minstens sterk te worden verminderd. 'Het is zeer aan te bevelen de kern Hazerswoude-Rijndijk de functie te geven van hoofdkern (in ruimtelijk- economische zin) binnen de gemeen te Rijnwoude. Dat zou tot gevolg hebben dat het be leid er op zou moeten worden gericht een concentratie van wonen, werken en voorzieningen tot stand te brengen in de kern hazerswoude-Rijndijk, waar bij het te realiseren NS-station een be langrijke structurerende factor zal zijn. Concentreren van het ontwikkelings- potentieel in Hazerswoude-Rijndijk is zowel bij een 'bijna=nulgroei-situatie' zoals momenteel het geval is, als bij een meer expansief beleid, van groot be lang. 'Het is aan te bevelen dat het gemeen telijk beleid er passief op anticipeert dat de Groene Hart-strategie kan wor den bijgesteld. Reeds meermalen werd er op gewezen het uit ruimtelijk-economisch en so ciaal-economische optiek wenselijk is dat meer woningbouw gerealiseerd, en meer bedrijventerrein ontwikkeld zou mogen worden dan nu in Rijnwoude het geval is. Het is niet ondenkbaar dat een dergelijke wending in het beleid zich voor het jaar 2000 voltrekt. Tegen die achtergrond lijkt het raad zaam de ruimtelijke inrichting van de gemeente zodanig te laten verlopen dat die wending zonder ingrijpende aan passingen in het gemeentelijk beleid kan worden opgevangen. Het is aan te bevelen ernaar te stre ven een adequaat aanbod van bedrijf sterrein te ontwikkelen en te beheren, in eerste instantie bestemd voor zo wel het lokale bedrijfsleven (expansie en herstructurering) en eventueel voor de huisvesting van bedrijven die passen in de hoogwaardige produk- tiestructuur van de as Leiden-Alphen. 'Ontwikkeling van hoogwaardige be drijvigheid vraagt ondermeer een be paald niveau van concentratie en on derlinge verbondenheid (clustering, commerciële relatienetwerken) van bedrijven (synergie van economische complexvorming). Voor Rijnwoude, met bedrijfsconcentraties op het ITC- terrein en langs de Oude Rijn, is dit een aspect van belang. Een conserverend beleid zal op langere termijn bewerk stelligen dat niet aileen de kwantiteit, maar ook het kwalitatief niveau van de betreffende bedrijvigheid gaat teruglo pen. 'Qua economisch-relevante relatiepa tronen zijn bevolking en bedrijven van de gemeente Rijnwoude overduidelijk georiënteerd op de Randstad Holland en in de tweede instantie op nederland en het buitenland). Qua economische relatiepatronen behoort Rijnwoude tot de Randstad. 'Ook ten aanzien van de bestuurlijke bindingen kan de conclusie geen ande re zijn dan dat Rijnwoude, althans van uit een ruimtelijk-en sociaal-economi sche optiek bezien, deel uitmaakt van, c.q. hecht verbonden is met de Rand stad Holland. Qua structuurbepalende bindingen zijn echter ook de samen hangen met het Groene Hart belangrijk. Deze laatste binding manifesteert zich echter het meest nadrukkelijk op ter reinen die in directe zin minder econo misch relevant zijn. Dit betekent: -het liberaliseren van de vestigings restrictie voor het ITC waarvoor 10 ha wordt vrijgemaakt; -het alsnog realiseren van de Iokatie groenendijk tot een bedrijventerein van ca. 40 ha. Maar voor eigen gebruik, dus tbv lokale autonome groei en her- sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 01821-1230 b.g.g. 2238 Meidoomstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. structurering; -het creëren van kleine ambachtsterrei nen nabij de dorpen, met name Bent huizen en hazerswoude-dorp. -indien het beleid van hogere overhe den dat toelaat (t.z.t.) kan voorts wor den overwogen de Iokatie Groenendijk te verruilen voor een Iokatie nabij het NS-station Hazerswoude met een capa citeit tot 80 ha bruto. Voorts kan worden overwogen de haal baarheid te onderzoeken van een gro ter bedrijventerrein bij Benthuizen, dat georiënteerd zal zijn op de bedrijfster- reinmarkt van de Haagse agglomeratie en dat directe aansluiting heeft op de A12. 'Het verdient aanbeveling initiatie ven te ontplooien die erop zijn gericht het agribusinesscomplex Sierteelt Boskoop-Hazerswoude, verder te doen ontwikkelen. Daartoe zal er waar mogelijk toe moeten worden bij gedragen dat de centrale en onder steunende functies van het sierteelt complex verder worden geconcen treerd op het ITC. Het beleid is erop gericht het ITC werkelijk dat commer ciële brandpunt van het complex te doen zijn, waarvoor het werd ontwik keld. Daartoe zou met STIBOS en de ontwik kelaar/beheerder van het terrein als mede met de gemeente Boskoop en de Kamers van Koophandel te Leiden en Gouda in overleg kunnen worden getre den, teneinde te komen tot een bunde ling van krachten en coördinatie van beleid. 'Het verdient sterk de aanbeveling met kracht te streven naar een aan zienlijke verbetering van de bereik baarheid door middel van verbete ring van de kwaliteit van het open baar vervoer, alsmede door afron ding van de wegeninfrastructuur, door middel van het wegnemen van knelpunten. 'Uit ruimtelijk-economisch en sociaal- economisch perspectief verdient het sterk de aanbeveling dat Rijnwoude participeert in een bestuurlijk samen werkingsverband, waarin zowel de bin dingen met de westelijke Randstad, als met het Groene Hart tot hun recht ko men. Een dergelijks samenwerkingsver band, bij voorbeeld omvattend de ge hele regio Rijnland (Leidse agglome ratie, Duin-en Bollenstreek, Rijnstreek-oost en Midden-Holland) zou althans voor het economisch be leid aanzienlijk potenter zijn en bete re mogelijkheden bieden dan de nu op stapel staande samenwerking c.q. fusie tussen IGOR en Midden Holland. 'Het verdient aanbeveling de nu ge groeide concrete samenwerking tus sen gemeentebestuur, ondernemers vereniging Rijnwoude en de Kamer van Koophandel te continueren en te ver diepen. 'Het verdient aanbeveling dat Rijnwou de ten aanzien van het doelmatig func tioneren van de beleidssector 'econo mie en bedrijven' de eigen interne orga nisatie verder toesnijdt op een actieve participatie in het nieuwe WGR-gebied en in het bijzonder de eisen die voort vloeien uit een actief economisch be leid. t.k. gevraagd surfpak maat large 01828-16896 t.k. zeer mooie Honda MB 2 jr jong weinig gelopen z.g.a.n. 01803-13075 t.k. roze ballet pakje maat 152 15,- 01802-2503 Greetje bedankt voor de goede zorgen Shaky en Joepie t.k. 2 kaarten voor Normaal 27 aug. a.s. bel 010- 4553547 J. Donker Zevenhuizen Benthuizen-Moerkapelle - Op zaterdag 28 augustus a.s. wordt door het plaat selijk comité van de Stichting Reforma torische Hulpactie "Woord en Daad" een fietstocht voor groot en klein geor ganiseerd. De opbrengst van deze fiets tocht is bestemd voor de hulp aan straatkinderen in India. Er zijn twee routes uitgezet. Voor iedere deelnemer is er een leuk aandenken aan deze tocht. Er kan gestart worden tussen 10.00 en 13.00 uur bij het verenigingsge bouw van de Ned.hervormde kerk aan de Dorpsstraat in Benthuizen en in Moerkapelle bij het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. Tijdens de tocht is er gelegenheid even te stoppen en een consumptie te gebruiken. De sluiting is om 16.00 uur. Inschrijving: f 12,50 per gezin, volwassenen vijf gul den en kinderen tot en met 12 jaar f 2,50. Giften zijn welkom op bankrekening 3750.00.542 t.n.v. Comité Woord en Daad o.v.v. straatkinderen India. Nade re informatie tel. 079-514 829. Vele soorten Erica - Perkplanten Aardbeiplanten N.A.K. gekeurd in soorten. En alles voor de groentetuin, o.a.: Kool, prei, 4 soorten sla, andijvie, ook voor glascultuur enz. - Meststoffen, turfmolm, tuinaarde 4 zakken 10,- S PEE LZAND VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg bij de nieuwe rotonde - Tel. 01802-2430 Benthuizen- Na de nederlagen tegen Nootdorp 6-0, Alphia 7-0, Aarlander- veen 1-0 kwam 1-0 kwam BSC'68 zater dag tegen SV'35/3 tot een 3-0 overwin ning. Vooral de le helft werd er goed gecombineerd. AI in de 3e minuut kon Frank Vis scoren uit een voor- zet van Ste fan Aan- f ^^^1^ktjes. Met goed vallen zetten def^B T JBgroen-wit- ten onder druk en in de 24e minuut was het weer^*^^Frank Vis die een goede aanval afronde. Een pass van Peter ter Luun bereikte Frans de Gunst die na een snelle ren voortzette en Frank Vis in staat stelde zijn 2e doel punt te scoren. In de 27e minuut was de goed op dreef zijnde Frans de Gunst zijn tegenstander weer te snel af maar hij schoot rakelings langs de paal. Na een half uur spelen moest Frank Vis met een dikke enkel het veld verlaten en vervangen worden door Anton Pijl. Nog voor de rust werd het 3-0 voor Nabuurs- Bous. Peter ter Luun speelde Frans de Gunst aan die met een puntertje in de uiterste hoek de Wassenaarse keeper het nakijken gaf. In de 40e minuut kwam het eerste behoorlijke schot op het doel van John Windhorst maar de bal ging rakelings over de lat. In de 2e helft had de jeugdige Stefan Greeve de plaats ingenomen van Leon Sinke en ook SV'35 had enkele andere spelers opge steld. De wedstrijd kwam nu beter in evenwicht, van een meerderheid van De Benthuizers was geen sprake meer. Toch kregen de pupillen van Rolf Jans de beste kansen zoals Anton Pijl die net naast schoot na een verre pass van Peter van Wijk. Ook Peter ter Luun knal de in het zijnet na aangeven van Paul Voorduin. Gescoord werd er niet meer hoewel beide ploegen nog enkele goe de kansen kregen. Zaterdag 28 augus tus a.s. speelt BSC'68 thuis tegen Moer kapelle aanvang 14.30 uur. Hazerswoude-dorp - Op vrijdag 10 sep tember a.s. wordt er op veler verzoek weer een concert georganiseerd met Elly en Rikkert Zuiderveld. Ooit begonnen zij los van elkaar met het schrijven van liedjes. Sinds hun huwelijkin 1968 vormen ze een duo, dat overal in Nederland en België gevraagd werd in jeugdsociëteiten, schouwbur gen e.d. Hun liedjes, gewoon over dingen die hen bezig hielden, spraken vele, vooral jonge mensen aan. In die jaren maakten ze niet minder dan 10 LP's waaronder 'Parsifal' en "sta op en wandel' en deden veel radio en TV werk. Het duo is vooral populair bij kinderen, waarvoor ze al 6 LP's gemaakt hebben. Het concert wordt gehouden in de Ge reformeerde kerk van Hazerswoude- dorp. De aanvang is 19.30 uur. Zaal open 19.00 uur. De toegang is vrij, maar er wordt een collecte ter bestrijding van de onkos ten gehouden. Inlichtingen: Jan Lourier tel. 01727- 16183 en Arie kroon tel. 01728-8377. De organisatie berust bij het evangeli satieteam Hazerswoude, het activitei ten-orgaan van de gezamenlijke evan gelisatiecommissies van de Ned.Hervormde en Geref.kerken en de "Er is hoop"-werkgroep van Hazers woude-dorp. t.k. 1 pers voor tafel 75,-; 1 radio cassette recorder m 2 boxen 100,- 01728-9911 t.k. autostoeltje ANWB peggy 25,-; witte parkietenkooi 15.- kinderbox 01828-18469 t.k. auto-speakers nieuw in doos 100 watt 75,-: per set 01714-16033 Kadett 12S bj 11 -84 apk 11 -93; oud model kleur: blauw 3500.-01828-30145 Benthuizen Herv. kerk 9.30 uur ds. W. Westland Middelharnis: bevestiging ds. J.H. Lammers 14.30 uur intrede ds. J.H. Lammers S.O.W. Gem. 10.00 uurds. P.C. Pettin- ga Zoetermeer Geref. Gem. 9.30 en 18.30 uur dienst Hazerswoude Herv. kerk 9.30 uur en 18.30 uur ds. J.B. Albias Geref. kerk 9.30 uur drs. S. Oegema Oegstgeest; 17.00 uur ds. P. vd Horst Katwijk a. Zee r.k. zaterdag 19.00 uur H. mis; zondag 10.00 uurH. Mis. 28 en 29 augustus dokter R H. Leeu- wenburgh. Noordeinde 339, Bos koop tel. 01727-15700. Apotheek Meerburg: voor spoedgevallen: 01714-15555. Kruisvereniging Hart van Holland: spoedgevallen, weekend- en bereikbaarheidsdienst: via tel. nr. 071-122445; Bereikbaarheid Rijnwoude en Zoeterwoude Divisie Thuiszorg: spreekuur dagelijks 13.00 - 14.00 uur. tel. 01728-9322.-.Divisie ouder-en kindzorg-, spreekuur dagelijks 13.00-14.00 uur. tel. 01715-1463; Openingstijden uitleenmagazijn Koudekerk ad Rijn maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00-14.00 uur.; Hazerswoude- dorp maandag, woensdag, vrijdag 18.30 - 19.30 uur.; Benthuizen dinsdag, donderdag, vrijdag 13.00 -14.00 uur. Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Dorp: aanvragen: tel. 01728-9408 (tussen 8.00-9.00 uur en 12.00- 13.00 uur). Stichting Algemene Burenhulp Hazersw.-Rijndijk/Koudekerk ad Rijn: aanvragen ma t/m vrij 8.30-9.30 uur, tel. 01714-15051/13782. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening "Midden-Rijnland": spreekuren algemeen maatschappelijk werk: Hazerswoude-Rijndijk: tel. 01714-13208 dinsdagmorgen 9.00-10.00 uur; Hazerswoude-dorf) tel. 01728- 8146 do+vrij 9.00-10.00 uur; Koudekerk ad Rijn: 01714-12020, elke woensdagmiddag 15.00-16.00 uur; SPOEDHULP 06-8212141 Algemene Alarmnummers In deze regio geldt een alarmnummer voor politie, brandweer, ambulance 06-11 (als elke seconde telt!) Politie/Kantoor: 01714-15300 Centrale melddienst milieuklachten; 01720-91231' Storing kabeltelevisie: storingsnummer 01720-86868 Bejaarden alarmering, aanvragen: 01714-19015 Stichting Open Bejaardenwerk Hazerswoude Alarmering voor Ouderen: Mevr. G. Drost 01714-13253 (Rijndijk); Tafeltje-dek-je: Mevr. G. v. Zwieten 01714-12405 (Rd) b.g.g. 01714-13253; Alarmering voor ouderen Mevr. H. Fraanje tel. 01728-9531 (Dorp); Tafeltje-dek-jeMevr. M. Verhage 01728-9569 (Dorp) b.g.g. 01728- 9531

Hart van Holland | 1993 | | pagina 13