Zev enhuizen-M ©erkapelle Een halve eeuw samen* Geslaagd bezoek aan bibliotheek Dropkoning heeft (nieuwe) winkelwagen v Oud papier Moerkapelle Hart van Holland/29 september 1993 pagina 15 LAGE RENTE JAAGT KOPERS HUIZEN OP HYPOTHEEKRENTE gouden bruidspaar Anton v.d. Knijff en Hendrika de Graaff Goed advies kan veel ellende voorkomen Mensen die van plan zijn een huis te kopen, hebben momenteel de neiging zich te haasten. Ze willen het verder oplopen van de woningprijs voor zijn. En ook willen ze profiteren van de huidige, lage hypotheekrente. Toch is het onverstandig als kopers zich laten opjagen. Een snelle deal kan ze achteraf duur komen te staan. De vraag naar huizen is nog steeds groot, terwijl het aanbod verder afneemt. Logisch gevolg is dat de prijzen stijgen. Dat proces is nu al enige tijd gaande. De vraag is wanneer hier een einde aan komt. Het is niet uitgesloten dat er binnen afzienbare tijd een prijscorrectie zal volgen. De waarde van het huis daalt dan, terwijl de hypotheekschuld hoog blijft. GOED ADVIES Veel makelaars vinden dat de prijs van woningen de laatste tijd te snel is gestegen. In het blad Vastgoed van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) worden potentiële kopers gewaarschuwd geen 'luchtballon' te kopen. Om dit te voorkomen is goed advies nodig. Voor dit advies kunnen kopers heel goed terecht bij een bank. Zo is de Rabobank gespecialiseerd in degelijk persoonlijk advies. Samen kan worden bekeken of de aankoop 'gezond' is en welke financiering het best past bij de wensen yan de koper. Ondanks de scherpe prijsstijging van woningen is in de eerste helft van dit jaar een recordaantal hypotheken afgesloten, namelijk 153.000. Dat is 28% meer dan in de eerste zes maanden van 1992. Belangrijke motor achter deze stijging is de dalende rente, die na de zomer heel duidelijk onder de 7 procent is terecht gekomen. De verwachting is dat de hypotheekrente nog wel iets verder zal dalen. Mensen die een huis willen kopen, denken dat ze dit rentevoordeel mislopen als ze nu een hypotheek afsluiten, maar dit klopt niet! Zo heeft bijvoorbeeld de Rabobank een zogeheten Starthypotheek. Dat is een hypotheekvorm die kopers van huizen bij aanvang - maximaal twee jaar - bedenktijd biedt. Zonder de aankoop van het huis te stellen, kan een verdere rentedaling nog worden meegepikt. Tijdens de gehele periode van bedenktijd kan de koper kiezen voor een definitieve vaste rentevorm. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Rabobank bij u in de buurt. Hart van Holland feliciteert: Moerkapelle - In een zaal van het kerk gebouw van de Geref. Gemeente wordt met de familie het gouden huwelijks feest van het echtpaar A. v.d. Knijff- de Graaff gevierd. "We zijn in totaal met 70 personen. En dat is al een hele koppel. We hebben zeven kinderen en aange trouwde kinderen en 21 kleinkinderen. Bovendien verwachten we ook de broers en zusters van m'n vrouw. Zij komt uit een gezin van elf kinderen, waarvan er nog maar één overleden is. Ik kom uit een gezin van tien kinderen. Bij ons zijn er nog maar vier in leven" zegt de 81-jarige Toon van der Knijff. Hij is een geboren en getogen Moerkapel- lenaar. Zijn vrouw Rika van der Knijff- de Graaff, 72 jaar, is aan de Bredeweg in Zevenhuizen geboren en groeide daar ook op. Ze leerde haar aanstaande man kennen toen ze als hulp in de huishou ding bij zijn ouders op de boerderij aan de Julianastraat kwam werken. Die boerderij brandde op 3 mei 1943 af, doordat er bij het papier stoken van het fornuis- wegens gebrek aan brandstof, met een stuk brandend papier door de schoorsteen op het rieten dak terecht kwam. Het echtpaar Van der Knijff hun nog thuiswonende zoon Toon en een doch ter, moesten toen onderdak elders vin den. De buren Cammeraat boden gedu rende enige tijd onderdak, totdat ervan her en der bijeengeraapt materiaal een noodwoning gefabriceerd was. In die periode kregen Toon en z'n meisje Rika een woning in Waddinxveen aangebo den. Zij besloten een datum voor hun huwelijk vast te stellen: 7 oktober zou dat worden. De woning aan de Onder weg, stond al helemaal ingericht, com pleet met aardappelen in de bedstee, toen deze door de Duitsers gevorderd werd... En dat in de bruidsdagen. Het huwelijk werd toch doorgezet: bij een oom van de bruid, ook een De Graaff aan de Moerdijkstraat, konden ze inwo nen. In dat huis hebben ze tot eind 1949 gewoond en daar werden vijf kinderen geboren. Nog vijf jaar, nadat het gezin eindelijk zelf weer woonruimte had aan de Julianastraat, heeft die oom tot z'n overlijden, bij hen ingewoond. Echt leuk moet dat niet geweest zijn, maar de tijd heelt alle wonden... Ook deze, want op de hierover gestelde vraag, klinkt alleen een diepe zucht.... De twee nakomertjes van het echtpaar zijn op de boerderij geboren. Die werd in 1957 betrokken. "Ik heb altijd samen met m'n broer, m'n vader op de boerde rij geholpen. Pas toen onze vader in 1954 overleed, werden m'n broer en ik samen eigenaar. Helaas overleed m'n broer een jaar later". De bruid vult aan: "Zijn vrouw was m'n zus, we waren een dubbele familie. We hebben tot 1986 altijd naast eikaar ge woond en zij had ook een taak in het bedrijf. Haar zoon, die op 16-jarige leef tijd z'n vader verloor, heeft de boerde rij overgenomen en woont in de nood woning die in de oorlog gebouwd is. Hij heeft er een etage op gemaakt". De bruidegom: "Ik heb tot m'n 65 ste jaar, op het land en op de boerderij gewerkt. We waren ooit gemengd be drijf, maar later een echt landbouwbe drijf. Nog steeds houd ik de groentetuin bij op de boerderij". Mevrouw V.d. Knijff: "M'n man helpt mij ook, bijvoorbeeld met aardappelen schillen en zo hoor, maar voor de rest doe ik de huishouding neg zelf. Dat gaat best hier in deze aanleunwoning aan de Wilde Venen. We zitten vlakbij het dorp en de kerk, ai mogen we ook nog graag fietsen. Als we naar verjaardagen gaan. komen de kinderen ons doorgaans ha len". Dit is ook deze middag het geval. Bei den zitten pontificaal te wachten. De bruid wil nog wel even kwijt dat ze vindt dat de tijd vliegt; ze elke dag een bepaal de taak heeft. Maandag is nog steeds wasdag, dinsdag neemt ze vrij en woensdag begint ze al met 'iets' een grote beurt te geven om daar vrijdag mee te eindigen. Hij: "Ons vaste uitstapje is de wekelijk se repetitie van het ouderenkoor "De Morgenster"." Zij: "Verder ga ik nog graag naar de vrouwenvereniging. In m'n hele leven heb ik me nooit verveeld. M'n man was 's avonds bijna altijd thuis, wat gezellig was. Nog steeds zijn we graag samen thuis. Ik heb altijd veel kleding gemaakt voor de kinderen. Nu mag ik nog graag breien". Bericht van de bibliotheek: Zevenhui- zen-Moerkapelle - Op vrijdagavond 24 september bracht een groot aantal raadsleden op uitnodiging van het be stuur van de Stichting Openbare Biblio theek Zevenhuizen-Moerkapelle een bezoek aan de bibliotheek. Aanwezig waren de heren J.T.M. Brouwer, J.G.H. van Eijk, R. de Gooijer, P. Hofman, J. Hogenes, J.C. Lindhoud, M. de Vries en M. Zijderhand. Door middel van een uitgebreide presentatie, verzorgd door het Stichtingsbestuur, het hoofd van de bibliotheek, mevrouw K. de Roode en de rayondirecteur namens de Provin ciale Bibliotheek Centrale, mevrouw T. Oevering, kregen de raadsleden een uitstekend beeld van de belangrijke centrale functie van de bibliotheek in de gemeente. Na een inleiding door de voorzitter van het bestuur, mevrouw mr. A.M.E. Iken, werden de raadsleden rondgeleid door de bibliotheek en kre gen daarna informatie over de samen werking met de P.B.C. Vervolgens werd door de penningmeester, de heer R.G.A.g. Weijers, een toelichting gege ven op het financiële beleid van het bestuur ten aanzien van de bibliotheek in het verleden en in de toekomst, waar bij gebruik werd gemaakt van diapro jectie, speciaal vervaardigd door de heer G.W. de Vries, secretaris van het bestuur. In deze toelichting werd een vergelijking gemaakt met een tiental Zuidhollandse gemeenten van dezelfde grootte. Hieruit bleek eens te meer dat het bestuur een sober financieel beleid voert en, met name door de enthousias te medewerking van meer dan 40 vrij willigers, in staat is te komen tot 80.000 uitleningen per jaar aan 2000 inge schreven leden. Door de nieuwe subsi dieverordening is de hoogte van de subsidie aan de bibliotheek gemaxima liseerd, voor het bestuur 'een moeilijk te verteren zaak'. Dit heeft tot gevolg dat, indien door besparingen en ver schuivingen niet meer voldoende gel den ter beschikking komen om aan de steeds stijgende kosten het hoofd te bieden, alleen contributieverhoging nog uitkomst kan bieden. Vandaar dat ook voor 1994 een verhoging tegemoet gezien moet worden en zelfs voor de oudere jeugd het gratis lidmaatschap niet kan worden gehandhaafd. Er zal voor deze groep een -zij het zeer be perkte- contributie worden ingevoerd, in de woorden van de voorzitter: we zijn zo langzamerhand aan de grens van onze mogelijkheden gekomen', tot slot van haar toespraak legde de voorzitter nog een grote nadruk op het belang van een goed functionerende bibliotheek voor de schoolgaande jeugd. Het bestuur vindt in het alge meen een bibliotheekvoorziening een belangrijke vorm van geestelijke ge zondheidszorg: 'het samen hebben en delen van de nodige informatie, educa tie en recreatie is een bij uitstek sociaal gebeuren, waarbij wij als ouders en ouderen de jeugd kunnen laten zien dat het tot het nemen van kennis als indivi du, samen kan en moet gaan met verrij king van de samenleving als geheel'. De voorzitter besloot de toespraak met de woorden: 'toch vooral het belang van een openbare bibliotheek niet te onderschatten, een bibliotheek in het hart van de gemeente, zowel letterlijk als figuurlijk'. Tijdens en aan het einde van de geani meerde avond, werd er door de raads leden een groot aantal vragen gesteld aan de diverse sprekers, waaruit bleek dat er duidelijk veel begrip was voor het functioneren van de bibliotheek en tevens dat men aan beide zijden zich heel goed realiseerde dat het niet een voudig is onder de huidige moeilijke financiële omstandigheden een voor ziening als de bibliotheek probleem loos te handhaven. Dit kwam ook tot uiting in het dankwoord van de heer Brouwer die het bestuur van harte complimenteerde met de opzet en uit voering van de bijeenkomst. Moerkapelle-Vrijdagmiddag 1 oktober en zaterdag 2 oktober zal er weer pa pier worden verzameld in de contai ners naast de kerk van de Geref.Gem. Zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur is de containerdienst aanwezig. De vierde container is voor karton. Na 12.00 uur kan er geen papier meer worden gebracht. De opbrengst in september bedroeg 16.110 kg oud papier. t.k. 1 p. opklapbed 50,-; houten hobbelpaard 7,50 01828-13973 t.k. positiebadpak mt. 40/42 als nieuw! 30,- 01828-19737 meisjesfiets 12 j. 40.-; jongensfiets 12 j. 40,- herenfiets 40,- Esdoornlaan 17 W'veen Zevenhuizen- Het was vrijdag jl. feest op de markt in Zevenhuizen. De Dropkoning, alias het echtpaar Ruitenburg, trakteerde met gulle hand het jeugdig publiek op allerhande lekkers, terwijl de klanten van de aanbiedingen profiteerden. De reden van de feeststemming was al van ver zichtbaar en het regende complimentjes, immers: De Dropkoning heeft een fraaie nieuwe winkelwagen Het liep niet alleen in Zevenhuizen storm, ook op de andere marktdagen was de grote winkelwagen een nieuwe verschijning die omzetverhogend werkte. ...De klanten kunnen onder de overkapping bij regen 'droog' staan, terwijl de dames verkoopsters, geen koude voeten krijgen m de winteren de klanten beter kunnen bedienen. Na circa negen jaar standplaats in de dorpskern van Zevenhuizen, kunnen koude, regen, noch hitte het verkoopteam deren. Bovendien is het assortiment in de grote, acht meter lange winkelwagen, dusdanig groot, dat elke lekkere trek gestild kan worden. Daarnaast kunnen bonbons en andere lekkernijen, ook feestelijk verpakt worden, omdat daar een speciale paktafel voor ingericht is.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 15