Gemeentesecretaris 25 jaar in gemeentedienst Expositie in Elysée Park Hotel 89 Katholieke Vrouwenvereniging Aeolus alleen aan kop Bevredigende seizoenstart Agon 2 Bloemenveiling Holland zet schijnwerpers op snijheesters en decoratiegroen Hart van Holland/6 oktober 1993 pagina 19 Tandem Vergelijking Staat van dienst Trouwplannen Haaren Beesel Veel van huis Hazerswoude Tropenjaren Rijnwoude - Toen de heer H.J.M. Blom op I oktober 1988 aangesteld werd als gemeentesecretaris van Hazerswoude, was dat voor hem een sprong in het diepe. Hij zou die niet gewaagd hebben als hij de zwemkunst niet machtig was. BertBlom(44) is iemand die uitdagingen niet uit de weggaat, maar ze juist opzoekt, getuige z 'n staat van dienst. Hoewel er een herindeling op stapel stond, er de onzekere factor was of hij na de herindeling zijn functie kon houden, solliciteerde hij spontaan naar de functie van gemeentesecretaris van Hazerswoude. En passant deelde hij dit z 'n vrouw mede. Ofschoon niet verwacht, werd hij benoemd. Zo ging z'n wens om gemeentese cretaris te worden in vervul ling. Aan reistijd veranderde er weinig: de afstand naar Haaren, (Bra bant) bedroeg ca. 100 kilometer, een afstand die hem niet teveel was. Eer der overbrugde hij dagelijks eenzelf de aantal kilometers vanuit Beesel (Limburg) 2 jaar en Rijnwaarden, 2 jaar. In beide laatstgenoemde ge meentes had hij de functie van loco secretaris. Toch werd het besluit ge nomen om naar Hazerswoude te ver huizen, hetgeen een enorme aanpas sing van het gezin vergde. Het moest de riante (vrijstaande) woning veria ten en in Hazerswoude-dorp met een kleinere genoegen nemen. Twee jaar later werd de in eigen opdracht ge bouwde woning, betrokken. "Tussen de middag thuis eten was een ongekende luxe, die helaas maar kort duurde. Na de herindeling be hoort dit tot de uitzonderingen", lacht de jubilerende gemeentesecre taris, die met het hele managements- team sinds een drietal jaren, weken van zestig uren draait. Als hoofd van het ambtelijk apparaat heeft hij de laatste jaren al z'n energie in het op poten zetten en juiste banen leiden van de gemeentehuishouding gesto ken. Bovendien is hij de schakel tus sen het college van burgemeester en wethouders en de ambtenaren. Lachend: "Het is een gedwongen hu welijk zonder intieme relaties". Z'n verhouding tot de burgemeester ver gelijkt hij met een tandem: voorop de burgemeester en hij erachter. "De burgemeester en de wethouders, de leidinggevenden en de ambtenaren hebben hier een uitermate goede ver standhouding met elkaar. We kunnen alles tegen elkaar zeggen en elkaar op dingen wijzen" ...Daartoe hoort ook een gefluisterd advies achter de col legetafel, of een tikje tegen de knie of op de hand of een veelbetekenend knikje. "Het fundament van een ge meentesecretaris is wettelijk zwak verankerd. Hij moet alles, maar mag niks. Een gemeentesecretaris heeft nauwelijks bevoegdheden. Daarom is er een goed team nodig om met elkaar de totale taakstelling waar te kunnen maken. Verantwoordelijkheden stel len. vraagt een goede taakverdeling. Als gemeentesecretaris heb je daar bij een managementsteam hard no dig. De gemeentesecretaris is de schakelkast tussen college en mana gementsteam. Deze moet zich onaf hankelijk kunnen opstellen. Hij hoort erbij, maar hij maakt er nooit hele maal deel van uit. Hij is de vertolker van het ambtelijk apparaat, echter dient hij daarbij wel steeds te laten merken vanuit welke verantwoorde lijkheid hij werkt. Natuurlijk heeft hij ook een eigen mening en eigen ver antwoordelijkheid, echter die kan hij niet altijd ventileren. De gemeentese cretaris is onafhankelijk, maar daar om heeft hij een eenzame positie. Hij hoort niet dominerend te zijn en heeft een vertrouwenspositie naar twee kan ten. Ten eerste moet hij met het manage mentsteam en andere ambtenaren het beleid van B. en W. voorbereiden en na de genomen besluiten moet er uitvoe ring aan worden gegeven door het amb telijk apparaat. Daarnaast is hij ook secretaris van de gemeenteraad, het geen ook een sfpecifieke taak inhoudt". "Een gemeente wordt weieens vergele ken met een bedrijf. Dat is niet helemaal juist. Een directeur moet zorgen dat het bedrijf winst maakt. Bij een gemeente gaat het om het maatschappelijke ren dement. De burger moet het gevoel krij gen dat er op democratische wijze be sluiten worden genomen en daaraan uitvoering wordt gegeven. Ik betreur het dat inwoners weieens kritisch pra ten, of geruchten verspreiden. Als we rechtstreeks klachten krijgen, kunnen we daar iets aan doen. Uitleggen waar om we doen zoals we doen. Er moet een goede rollen-afbakening zijn. Aan de andere kant is het zo dat er efficient ge werkt moet worden. Als burgers met wensen komen en daaraan onder meer gevolg wordt gegeven, kan dat conse quenties hebben voor de gemeentefi- nanciën, met gevolg de verhoging van de onroerend goedbelasting. Nut en offer dienen daarom goed afgewogen te worden. Als aan een wens dan niet tege moet gekomen wordt, dient het waar om hiervan goed uitgelegd te worden". Als jongeman van 16 jaar kwam Bert Blom woonachtig te Warnsveld na de MULO, op het kantoor van de Gelder- sche Overijsselse Zuivelbond. Hon- derdtwintiggulden per maand was zijn verdienste. Ambities had hij wel en daarom volgde hij de vijfjarige Han delsavondschool, behaalde boekhoud en MBA-diploma's en veranderde na drie en een half jaar van baan toen een vriend hem op een vacature bij de ge meente Zutphen wees. Zijn taak op de afdeling financi ën en belastingen, was ook het innen van de zgn. verma kelijkheidsbelas ting. "Het was heel in drukwekkend om na een voorstelling van een beroemd heid, de recettes te gaan innen. Bijvoor beeld bij de dochter vanToni Boltini, die zelf als circusarties te met o.a. num mers met paarden, de boekhouding bij hield". Daar Bert Blom serieuze trouwplannen had, maar in Zutphen geen eengezins woning kon huren, ging hij solliciteren. Hij solliciteerde naar drie gemeenten en werd bij alledrie aangenomen. De plaatsen lagen op gelijke (verre) af stand van elkaar, maar in overleg met z'n verloofde koos hij voor 's Graveland waar hij op de afdeling financiën, on derwijs en personeelszaken kwam te werken. Inmiddels volgde hij avond cursussen voor gemeentefinanciëen e.d., was geïnteresseerd in de vrijwilli ge brandweer, werd lid en slaagde voor het examen brandwacht 2e klas. Uit die korte periode van twee jaar 's Grave land, is de grote brand van de kerktoren van een kerk in Hilversum, op een vrij dagmiddag met duizenden mensen die joelden toen de toren neerstortte, nog zeer levendig. Ongeduldig als Bert Blom was en verzot op uitdagingen solliciteerde hij naar de gemeente Haaren in Brabant, met 5000 inwoners. Daar heeft hij het 12 jaar vol gehouden, werden z'n twee kinderen geboren en volgde hij de opleiding voor bestuursambtenaar. Hij maakte de enorme ontwikkeling mee van deze ge meente die een enorme achterstand had. Burgemeester D.C.B. Burgers (nu eerste burger van Den Bosch) was voor hem een grote stimulans. Toen het na acht jaar 'op de winkel passen' werd, ging Blom op zoek naar een nieuwe uitdaging. Dat zoeken duurde vier jaar. In 1984 vond hij een nieuwe uitdaging bij de gemeente Beesel in Limburg (ruim 100 km van Haaren). Een gemeen te met 13000 inwoners waar hij le loco secretaris werd en de functie kreeg als hoofd sector 'middelen' Ook hier trof hij een enthousiaste burgemeester aan, namelijk de heer C. Nuitens, thans burgemeester van Valkenburg. "Het was een typisch Limburgse cul tuur, waar een aantal zaken opgepakt moest worden. We zijn als gemeente zelf aan een woningbouwproject be gonnen, nadat projectontwikkelaars faalden. 24 woningen, een mooi plan, zijn door ons, de burgemeester en mij, verkocht. In die tijd ging woningbouw Op de foto de burgemeester met naast hem de gemeentesecretaris. "We vormen samen een tandem" daar via projectontwikkelaars. Wij zou den hen het brood uit de mond stoten. Het is nog een halszaak geweest met pagina-grote krante-artikelen. Zelfs in de Kamer zijn er vragen over gesteld", lacht Blom. In die periode was hij lange dagen van huis, bleef soms in Beesel overnachten en volgde in verschillende periodes, managementscursussen. Na twee jaar had hij het bekeken en werd de ge meente Rijnwaarden de nieuwe uitda ging: ook hoofd sector middelen en lo co-secretaris. Een heringedeelde ge meente met ca. 10.500 inwoners door samenvoeging van o.a. Lobith en Pan- nerden: zes kerkdorpen. Hier deed hij veel ervaring op met het oog op herin- delingsproblematiek. Bovendien werd hem een mogelijke functie als gemeen tesecretaris in het vooruitzicht gesteld als de huidige met pensioen ging. Hij maakte aldaar de problematiek mee van sluiting van twee steenfabrieken en een scheepswerf, waardoor de ge meente vervangende werkgelegenheid trachtte te creëren. Het plan om in dit gebied een recreatieoord te realiseren loopt nog steeds. Daarnaast wordt bin nenkort een Rijn-loswal geopend, waar van de plannen ten tijde van secretaris Blom opgestart werden. En toen kwam hij naar het westen.... Een omgeving die hij niet kende.... Op 1 oktober 1988 nam de heer Blom de functie in van de heer Verlaare die met pensioen ging. De voorbereidingstijd tot de herindeling van een gemeente met 12000 inwoners met ca. 75 ambte naren, onder burgemeester V.d. Sluijs, noemt hij een prettige. Allereerst kon hij zich in situaties verdiepen en het was min of meer vanzelfsprekend dat, toen de herindeling onvermijdelijk werd, hij zitting nam in de project groep. Deze groep zorgde verrichtte het voorbereidend werk voor de stuur groep waarin de drie colleges van de voormalige gemeenten zitting hadden. De heer Blom wijst op de unieke manier waarop hij uiteindelijk als gemeentese cretaris van de heringedeelde gemeen te Rijneveld werd benoemd: "Op 2 ja nuari 1991. de eerste werkdag van de burgemeester. Eén dag ben ik zon der functie ge weest, maar op 2 januari werd ik be ëdigd. Die eerste dag was er ook nog geen gemeente raad beëdigd, noch waren de wethouders in fun ctie. Dat gebeurde allemaal 's avonds in de raadsverga dering". Die eerste werkdag in januari was de heer Blom gastheer. Hij heet te burgemeester Boelen op z'n eer ste dag in dienst van Rijneveld en het ambtenaren corps welkom. Dat hij gemeente secretaris werd vond hij niet van zelfsprekend, ech ter het toenmalige college van burgemeester en wet houders, van Koudekerk heeft hem voorgedragen, met unanieme in stemming van de Stuurgroep.. "De periode 1990- voorafgaand aan de herindeling tot heden, zijn tropen jaren geweest. Er waren beleidsza ken van voormalige gemeenten Bent huizen, Hazerswoude en Koudekerk die in gang waren gezet en uitge voerd moesten worden. Verder kwa men er heel veel zaken op ons af. Haast teveel om op te noemen. Er is heel veel werk verricht en dat door medewerkers met weinig historische achtergrond. Het rendement kan daarom nooit vergelijkbaar zijn met dat van een bestaande gemeente. Nu moest alles opgezocht, bestudeerd en opgediept worden. Dat kost heel veel energie. In een bestaande ge meente teert men doorgaans op het geheugen. Er moesten extra oplei dingen gevolgd worden en afstem ming van zaken. Ik heb dan ook res pect voor de club van medewerkers die onder moeilijke omstandigheden veel werk heeft verzet. Neem het BB1- project(Beleids- en Beheersinstru mentarium), invoering budgetrege ling; opstellen van Strategisch Be leidsplan; verder de organieke func tie-waardering (in 1992 doorgevoerd zonder één bezwaar). Verder moest er een evaluatie van de organisatie plaatsvinden in 1992. Deze had de volledige instemming van betrokken, medezeggenschaps raad, college, georganiseerd overleg e.d. het resultaat van de evaluatie was een behoorlijke aanpassing van de organisatie. Eind 1992 ging het ambtelijk appa- raat(100 medewerkers) terug van vier naar drie sectoren met twee staf bureaus. Ook de gehele buitendienst wordt vanuit een geheel ander principe ge organiseerd. Een gevolg hiervan is dat deze dienst binnenkort wordt uit gerust met een geheel nieuw wagen park. Het leverde een vijftal formatieplaat sen op, die ingevuld moesten wor den. Er waren oorspronkelijk enkele bovenformatieve plaatsen; mensen die niet op de goede plek zaten na de herindeling. Zij gingen wel mee met de herindeling. De meesten vloeiden natuurlijk af; gingen in de VUT of solliciteerden naar elders. Begin 1993 zijn die plaatsen openge steld en op 1 oktober a.s. komt de laatste nieuwe persoon voor de laat ste formatieplaats binnen. Het managementsteam heeft een enorm zware klus gehad. Bovendien was er vanaf 1-1-91 een vakature ruimtelijke zaken. Tot eind '91 heb ik die waarneming van sectorhoofd er bij gehad. Het sectorhoofd Bestuurs- ondersteuning vertrok eveneens, dus weer een vakature die waargeno men moest worden. Enfin, die eerste twee jaren zijn een periode geweest van 'branden blussen' en tijdelijk vakatures invullen. Nu is alles kwa management en bureauhoofden in gevuld en moet het vierde kwartaal eindelijk de eerste periode worden waarin iedereen eindelijk z'n eigen taak kan vervullen, zonder voortdu rend ook nog anderen te moeten bij springen. Ik hoop dan ook vanaf nu meer contacten te onderhouden met de medewerkers", knikt de jubilaris. Deze zondag 10 oktober wordt er in het Elysée Park Hotel, Parallelweg Zuid 185, leuwerkerk a.d IJssel van 10.00 tot 17.00 uur en verkoopexpositie gehouden van ctiilderijen. Het gaat hier om een kollektie van ongeveer 200 stuks in verschillen- eiormaten en stijlen; van zéér modern tot zéér klassiek. Ook wat thema's betreft: ^ndschappen, zeegezichten, stillevens, abstract, alles is vertegenwoordigd. Het allemaal op doek geschilderd en er kan eventueel naar eigen smaak en keus een st bij worden uitgezocht. (Omdat het op doek is geschilderd heeft het een 'iTOmend voordeel dat het zonder glas kan worden ingelijst en er dus nooit last l V^n schittering). Een voordeel van ieder schilderij is dat het een uniek stuk werk is en dat het in de regel duurzaam is en makkelijk een mensenleven lang '-past. De organisatoren proberen de kunst naar de mensen toe te brengen ntuiar de opzet van een rijdende abstract. Hierdoor bereiken ze de grootste I mensen en kunnen ze, omdat ze zich richten op de hoeveelheid, de prijs zo g mogelijk houden. Voorts is de toegang tot de expositie gratis, alle reden dus m ie gaan kijken a.s. zondag. Boskoop- In oktober gaat de Vrouwen vereniging twee keer een avond Grieks koken, o.l.v. mevrouw Bets Vermeulen. Er kunnen 18 personen aan meedoen en de kosten zijn f.18,- p.p. De avond is van 19.30-22.00 uur. Vertrek 19.00 uur vanaf rest. Florida met eigen auto's naar de scholengemeenschap "De Riet gors" in Gouda. De eerste avond op 12 oktober is al vol. Voor de tweede avond op 26 oktober kan men zich nog opge ven bij Ria Vermeulen, tel. 01727-13426 Waddinxveen- Afgelopen weekend ont ving het le team van de Waddinxveen- se badmintinformatie Aeolus het le team van BC Schoonhoven. Na twee wedstrijden bleek dat Schoonhoven met Aeolus het enige team was zonder puntverlies. Aeolus was echter heer en meester in sporthal De Duikelaar, zodat een duidelijke 7-1 zege op de borden kwam. Logisch gevolg is dat Aeolus nu alleen aan de leiding gaat met 6 punten uit 3 wedstrijden. De toon voor een nieuw kampioenschap is hiermee ge zet. Het 2e team hervatte haar zegenreeks, omdat zij vorige week een vrij weekend hadden. Na de 8-0 zege op Enthos, werd nu de andere Zoetermeerse badmin tonclub met de zelfde cijfers aan de kant gezet. Het team bestond uit Ra mon van Gemeren, Dennis v.d. Berg, Linda Wiegel en Ilse van Stijn is duide lijk van plan de overgangsklasse van het distrikt Zuid Holland te gaan halen. Boskoop- Het eerste competitieduel tussen de volleyballers van Jodan Boys 2 en Agon 2 is in een voor beide teams bevredigend gelijk spel (2-2) geëindigd. Een mooi resultaat voor Agon 2 omdat het team van Jodan Boys vooraf door de regionale pers werd uitgeroepen tot een van de kanshebbers voor de titel in deze 2e klasse. Agon 2 startte deze wedstrijd verrassend met de nieuwe aanwinst Patrick vd Nieu- wendijk in de basis. Deze speler is afkomstig uit de veelbelovende jeugdopleiding van Agon. Maar ook hij kon niet voorkomen dat de 2e en 4e set ven gingen. De le en 3e set gaven de Agon supporter Max Goldstein echter weer hoop voor de volgende wedstrijd. Deze wedstrijd tegen ZVH 5 zal a.s. vrijdagavond om 21.00 uur aanvangen in de Boskoopse sportzaal aan de Puttelaan. Naaldwijk-De belangstelling voor snijheesters en decoratiegroen neemt de laatste jaren sterk toe. De plaats die deze produkten innemen in het boeket wordt dan ook steeds belangrijker. Een toenemende vraag betekent dat er voor telers nog een interessante markt open ligt. in dit kader organiseert Bloemenveiling Holland op 6 oktober aanstaande een informatiebijeenkomst voor telers, waar op beide produktgroepen van meerdere kanten belicht worden. Tijdens de bijeenkomst wordt aandacht besteed aan zowel de pro- duktie- als de afzetzijde. Aan de orde komen de teelt, het assorti ment, de kwaliteit (houdbaarheidsonderzoek), de markt en het gebruik van decoratiegroen en heesters. De bijeenkomst is bestemd voor telers, potentiële telers en overige geïnteresseerden. Sprekers tijdens de bijeenkomst zijn onder andere voorlichter E. van der Werken (DLV), die de teelt van verschillende produkten aan de orde zal stellen. M. Velthuis (produktmanager snijbloemen bij Bloemen veiling Holland) belicht de mogelijkheden die er nog zijn bij de veiling voor uitbreiding van het assortiment. T. Verzijl (bloemist en arrangeur) zal aangeven hoe decoratiegroen en heesters worden verwerkt en aan welke criteria de produkten voor diverse toepassin gen moeten voldoen. Voorafgaand aan en na afloop van de bijeen komst is er de mogelijkheid om een groot assortiment decoratie groen en heesters te bezichtigen. Hieronder ook produkten die momenteel (nog) vrijwel niet via de klok worden verhandeld. Boven dien staan er enkele uitbloeiproeven opgesteld, met onder andere Hypericum en Cothinus. De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 6 oktober bij veilcentrum Naaldwijk, inde presentatieruimte op de 6e verdieping van fleurcen- ter. Voor meer informatie tel:01740-33096. j

Hart van Holland | 1993 | | pagina 19