90jaar Christelijke Muziekvereniging flos koop •Het nieuwe* club- gebouw o Hart van Holland/6 oktober 1993 pagina 21 Geschiedenis harmonie Acties Content Gebouw te huur Boskoop- Om twee redenen viert de Christelijke Muziekverenigiging Coneordia te Boskoop, a.s. zaterdag 9 oktober feest. Dat gebeurt t.g.v. het 90-jarig bestaan en canwege de officiële opening door burgemeester Spros, van het nieuwe fraaie clubgebouw. Het fraaie clubgebouw achter de bejaardenwoningen aan de A.P. van beslaan wordt om 14.30 uur geopend, met aansluitend een receptie ter gelegenheid mn opening en het 90-jarig bestaan. Op zaterdag 16 oktober wordt er een Jubileum concert gehouden in de Beurshal aan de A.P. van Neslaan. "Het is toch casueel dat me op 9 oktober die twee feiten kunnen vierenconcludeert voorzitter A. v.d. Ent. Hij is één van de oude getrouwen van Coneordia, immers al 38 jaar is hij actief lid van de harmonie, waarin hij z 'n partijtje meeblaast op z 'n trombone. Hij haast zich te zeggen dat hij niet het langst spelende lid is. Cor van Bemmel overtreft hem zeker cnderhalf jaar, zo denkt hij. Overigens maakt de naam Van Bemmel ook al geschiedenis binnen Coneordia, zoals het nu lijkt te gaan gebeuren met de naam V.d. Ent. Ellen van den Ent (20) is namelijk bij de laatstgehouden bestuursverkiezing als eerste vrouwelijke bestuurslid gekozen. Zij blaast net als haar vier jaar jongere zus al oanaf haar achtste jaar mee in de harmonieMet de voorzitter, diens dochter Ellen en op de achtergrond mevrouw Van den Ent: degene die op uitstekende wijze het archief van de vereniging verzorgt, kijken we terug op 90 jaar Coneordia. Tien jaar geleden bij de viering van het 80-jarig bestaan is er een herdenkings boek uitgegeven. Daarin wordt ver haald over het ontstaan en wederwaar digheden van een muziekcorps op christelijke grondslag. Artikel 2 van de statuten luidt: De vereniging stelt zich op de grondslag van het Evangelie van Jezus Christus, zoals dat is neergelegd in de Bijbel als het Woord van God. Aan de voorzitter de vraag waarin het bovenstaande thans nog tot uiting komt. Van den Ent: "We zullen bijvoor beeld nooit aan evenementen als een carnavalsoptocht op zondag deelne men. We houden de zondag in ere en gedragen ons naar het christelijke be ginsel. Zo verlenen we wel medewer king aan een zondagse jeugddienst of geven een optreden voor de kerktele foon Shaloom. Ergens zijn we net even anders dan een doorsnee muziekvere niging". 1 De heren W. van Willigen, C. Hoogen- doorn zoon en G. Hagen waren in 1903 de initiatiefnemers tot de oprich ting van een 'christelijke' muziekvere niging naast de al bestaande R.K. Mu ziekvereniging St. Caecilia en de alge mene Harmonie Excelsior. De oprich tingsvergadering werd op 10 oktober 1903 gehouden en bezocht door elf mensen. In de statuten staat als doel van de muziekvereniging omschreven: Doel van de vereniging is de muziekbe oefening door en de bevordering van de muzikale ontwikkeling van haar le den en voorts op haar terrein mede te werken aan de verheffing van het mu ziekleven in het algemeen en het wek ken van belangstelling daarvoor. Over het meewerken aan happenings en manifestaties zou vd Ent en met hem het hele bestuur, een avond kunnen praten. Feestelijkheden heeft Boskoop de geschiedenis door, veelvuldig ge had. Maar om daaraan deel te nemen moeten er instrumenten zijn. Dat was in het allereerste begin een grote opgave. Een collecte onder de inwoners bracht 89,50 op. Veel te weinig bleek toen ze in Zwolle 11 instrumenten wilden aan schaffen. Deze bleken gezamenlijk wel zevenhonderd gulden te kosten. De muziekhandelaar had goed vertrou wen in de Boskopers en vond een aan betaling van 70 gulden prima; de rest kan later worden afbetaald. En zo ging de muziekvereniging onder leiding van W.van Willigen van start. De vereniging bestond in die dagen al leen uit blazers in een soort fanfarebe zetting. d.w.z. 2 pistons, 1 trompet, 1 hugel, 1 hoorn, 2 baritons, 2 tuba's en een bas. Om de zaak wat meer cachet te geven werden al vrij spoedig uniform petten van het 'post-beambte'-model in Leiden gekocht. Inmiddels was dirigent v Willigen naar Amerika geëmigreerd en opgevolgd door de heer Noest uit Leiden, die echter al spoedig afhaakte. De heer De Man uit Leiden zorgde er voor dat de vereniging aan een con cours in Rijsoord kon deelnemen, waarvoor 2 trommen moesten worden aangeschaft. Zonder prijs kwamen de Muzikanten terug met een jury-rapport waarin zelfs stond: 'de petten zijn mooi maar spelen kunnen jullie niet". De diri gent kon de teleurstelling slecht ver werken. vroeg zijn salaris en nam de henen. De volgende dirigent is de be kende heer Smolders. Hij zorgde er- v°or dat er echt wat gepresteerd werd °P muzikaal gebied, want er werden zelfs enkele uitvoeringen gegeven. De mobilisatie noopte de vereniging tot weinig of geen activiteiten zodat de in strumenten op de zolder van de chris- eüjke bewaarschool in de Nieuw- s'raat. alwaar de repetities werden ge houden, moesten worden opgeborgen, hhfer werden ze voorzien van muizen nesten. weer tevoorschijn gehaald. 11 '932 vond er een bestuurswisseling Paats. Voorzitter vd Dool maakte P'aats voor de heer J. Chrispijn. In dat Iter werd ook de eerste boottocht uit gaande van de Zondagsschool "De Hei- and Gewijd" door Coneordia muzikaal opgeluisterd. Pjuli 1922 wist de uit 13 personen cstaande vereniging, aangevuld met nkele assistenten alweer een goed ge- aagd concert te geven op het voorma- 'ge sportterrein, waar nu het gemeen- huis staat- met veel 'volk' dat kwam Iniqo' zo s,aat er 'n de notulen. I werd een onderzoek ingesteld i'l'de aanschaf van een vaandel. '9-4 werd besloten tot de aanschaf n een bundeltje van vijfenzestig nstelijke en vaderlandsche liederen gegeven door de christelijke Frie- he Kond van Harmonie en Fanfarege- S(zhappen. Dit was een nuttige aan- P want het bundeltje was tot voor kort nog in gebruik. Inmiddels kwam het bericht dat met Julianadag het vaandel onthuld kon worden. In 1925 telt Coneordia 25 leden, geeft concerten, neemt deel aan concoursen en er werden nieuwe petten aange schaft. Directeur Ripken werd aan de kant gezet en in 1927 komt tijdens de ledenvergadering het verzoek om wal sen te gaan instuderen. Dat idee vond geen bijval, omdat men het niet gepast vond. Pas in 1939 klonk de eerste wals: Gold and Silber van Frans Léhar op de uitvoeringsavond. Het 25-jarig bestaan werd in 1928 luisterrijk gevierd door het houden van een nationaal Zang-en Muziekconcours op de weide aan de Zuidkade, waar nu de Julianastraat is met 34 deelnemende verenigingen, een optocht en 's avonds een concert onder leiding van dirigent J. Noordanus. Middels een geldlening konden in 1930 zes klarinetten aangeschaft worden en was de beoogde omschakeling van fan fare naar harmonie, een feit. Het leden tal bedraagt in 1936 ca. vijftig. In dat jaar overlijdt dirigent Noordanus en wordt opgevolgd door de heer F.A. Gre- goire uit Bodegraven. Waardering was er alom voor het actie ve muziekcorps en elke mijlpaal werd aangegrepen om iets te vieren. In het jaar voor de oorlog werd een ode aan de toenmalige burgemeester Verkerk ge bracht met een eigen compositie de Burgemeester Verkerkmarsch. In 1941 werd nog een uitvoering gehou den, niet meer in hotel Klaassen omdat dat gebouw moest wijken voor de hef- brug, maar in het r.k. verenigingsge bouw. Echter de leden lieten het van lieverlede afweten. In 1943 bij de voor bereidingen voor het jubileumconcert bleek dat dit op 10 oktober niet door kon gaan en werd tot januari uitgesteld. Slechts vijf weken later werd de win- teruitvoering gegeven die met twee re petities in de week was voorbereid met een veel beter resultaat. Zelfs het tam boer en pijpercorps gaf enkele num mers ten gehore. Het vuurtje ging weer branden. In 1946 kon de vereniging weer deelne men aan een concours, maar men was er nog niet klaar voor, getuige het jury rapport. Naast de harmonie is er altijd een actief pijpercorps geweest, en in de zestiger jaren kwam er een doorbraak van het showelement. In 1955 maakte de vereniging de eerste buitenlandse reis naar Antwerpen met een nieuw gezicht voorop, want Chr. Boer was de nieuwe tamboer-maitre. Het probleem dat zich vervolgens aan kondigde was de sluiting van de be waarschool om hygiënische redenen. De muziekvereniging moest een eigen gebouw kopen en er een grote lening voor afsluiten. Bewondering wordt uitgesproken voor de in 1957 overleden heer Chrispijn die in 1953 een Koninklijke onderscheiding kreeg vanwege 33 jaar voorzitterschap en later secretaris en penningmeester, de heer A. van Wilgen verving hem, terwijl ook de leiding veranderde. Gre- goire werd ontslagen en J. Scheffer werd de nieuwe dirigent. De drumband maakte in de loop der jaren furore, eerst dankzij Boer en ver volgens door T. Verkade. Deze is on langs voor zijn meer dan 50 jaren trou we dienst Koninklijk onderscheiden.... In de zestiger jaren werd deelgenomen aan het wereld muziekconcours in Ker- aHpBsswsaws HHH1 Dit is een foto uit 1922: v.l.n.r. achterste rijs: de heer Voet met grote tromHenk Wilschut, Klaas Geers, Van der Wal(?), Piet Vermeulen, Willem Spaargaren, Van der Ben en Jan van Gijzel; middelste rij: G. Bergshoeff, Nic. Wilschut, dirigent Maarten Ellebroek, Chrispijn (35 jaar voorzitter geweest) Valk, J.A. Aarsen en Slingerland. voorste rij jongelui: Jan Moerings(?), Aart Vuyk en Cor van Bemmel (van laatstgenoemde zijn z'n zoons nog lid) krade. Daar behaalde de drumband in de hoogste afdeling een tweede plaats met 88.5 punten. In 1956 gaat de gemeente bejaardenwo ningen aan Den Ham bouwen en moet het verenigingsgebouw wijken. De heer D. Veerman is bereid een stuk grond westelijk van de A.P. van Neslaan in erfpacht aan de vereniging te verhu ren. De firma Loef krijgt de opdracht om de ruwbouw van een houten club gebouw te realiseren. De leden doen de afbouw. Om het gebouw te kunnen betalen wordt een lening gesloten bij de bank. Om het snel te kunnen aflossen wordt het gebouw verhuurd voor bruiloften en partijen. Er valt nog veel te vertellen over de acties die ondernomen zijn om geld in het laatje te krijgen, o.a. oliebollenver koop. een gezamenlijke bomenactie met Floreant en Excelsior en nog meer zoals b.v. donateursacties. Er waren hoogtepunten en dieptepun ten. Koninklijke onderscheidingen o.a. voor C. van Bemmel voor 50 jaar lid maatschap, later werd hij ere-lid. Dat werd ook de heer W. van Bemmel. Al vele jaren werd er van gedachten gewisseld over een nieuw, groter club gebouw voor de harmonie en drum band. (In totaal telt Coneordia ca. 75 leden.) En één toilet was een lachertje. Er is zo'n beetje tien jaar over gedacht en vergaderd en pas vorig jaar zijn de knopen doorgehakt. Er werden acties gehouden zoals een grote verloting: het bedrijfsleven werd aangeschreven en er werden renteloze obligaties uitgege ven. Binnen een jaar was er honderd duizend gulden binnen. Weliswaar moet de helft aan obligaties worden terugbetaald, maar er was een beginka pitaal. Bovendien kon er een hypo theek worden afgesloten. Afgelopen Braderie werd er goed verdiend aan het grote Rad van Avontuur en worsten- slaan: 2.500,- werd even verdiend. Ook het reisje naar de partnergemeen te van Boskoop, in Duitsland, enkele weken geleden, heeft de harmonie geen windeieren gelegd. Tijdens de markt 'Boskoop stelt zich voor' waarop vere nigingen uit Boskoop zich presenteer den met allerhande Boskoopse produk- ten, verdiende Coneordia maar liefst 3.700,- door de verkoop van bomen en kaas. "We ontvangen alleen subsidie voor de harmonie en met name voor de opleiding van de jeugd, omdat we hier geen muziekschool hebben", verduide lijkt V.d. Ent. "Jaarlijks krijgen we daar voor tienduizend gulden van de ge meente. Voor het nieuwe clubgebouw is geen cent subsidie verleend. We ver wachten dat ook niet te krijgen ter gele genheid van de jubileumviering, omdat 90 jaar geen kroonjaar is. Zelfs de lege- skosten hebben we nog moeten beta len". Van den Ent laat vervolgens de start van de bouw de revue passeren.. "Na jaren wikken en wegen, was de kogel door de kerk. Plannen werden bedacht en een begroting gemaakt die op ruim twee ton kwam. Er werd van een bedrag van 235.00,-voordestich- tingskosten uitgegaan. De lokatie was duidelijk: achter de bejaardenwonin gen aan de A.P. van Neslaan waar het bestuur grond in eigendom had. Echter er kwamen nogal wat bezwaren van omwonenden. Die zijn gelukkig wegge nomen. Van den Ent wil namens het bestuur zijn erkentelijkheid voor de bejaardenstichting uitspreken en de omwonenden voor hun meeleven tij dens de bouw, die door Hogewerf en Laviere uit Moerkapelle werd uitge voerd, met tal van onderaannemers. Aan zelfwerkzaamheid is door de leden heel veel tijd gespendeerd. Er mogen wel enkele namen genoemd worden, zonder anderen tekort te doen: Gerrit van Bemmel, Wim Harkes en Klaas van Bemmel verdienen wel een extra pluim". Hij wijst erop dat het oude gebouw ook nog plat moest en zelf afgevoerd. "We kregen er geen cent voor. Als we het hadden laten weghalen had het geld gekost. Nu net niet". Na de zomervakantie kon het nieuwe clubgebouw in gebruik worden geno men, alhoewel de inrichting nog niet compleet was. 1993 zal de geschiedenis ingaan als een bijzonder jaar, immers naast een nieuw clubgebouw en een jubileum kwam er ook een nieuwe dirigent. De heer J.A. Brouwer ging na 25 jaar met pensioen en de 33-jarige Ton van Gre- venbeek volgde hem na de uitvoering in maart op. Zo was er een nieuwe lente, een nieuw geluid en een bijna nieuw gebouw, dat precies binnen de tijdsplanning gerea liseerd werd.... De heer Van den Ent en met hem het bestuur, de muzikanten en alle vrijwilli gers: ook veel echtgenotes, zijn zeer content met het fraaie gebouw: de inde ling en afwerking; uitbreiding toiletfaci liteiten enz. Het gebouw ziet er leuk uit met het blauwe uiterlijk en in geel uitgevoerd opschrift "Coneordia". De repetitieruimte is een grote zaal van 10 bij 30: 2x zo groot als de oude zaal. In de hoek is een bar gecreëerd. Opvallend is de fraaie kunststofvloer, terwijl alles ruim en ordelijk oogt. "We hebben het voornemen om de zaal aan andere organisaties te verhuren. Op zondag zou er b.v. een kerkelijke gemeente gebruik van kunnen maken. Ook overdag of 's avonds als we de zaal niet nodig hebben kan deze verhuurd worden aan groepen en organisaties. Echter voor bruiloften en partijen bie den we geen gelegenheid, hetgeen met het vergunningstelsel te maken heeft. Eigen leden mogen desgewenst wel van de zaal gebruikmaken, maar alles nu nog onder voorbehoud, omdat er zeke re regels gelden. Verhuur betekent voor ons inkomsten. Op die wijze kunnen we onze schuld aflossen bij de bank", besluit de voor zitter het gesprek. binnen ziet alles er al piekfijn uit Dit is het nieuwe gebouw. Buiten wordt de laatste hand gelegd aan het tegelterras

Hart van Holland | 1993 | | pagina 21