Bentwoud en Achtkamp.... Kansen of bedreigingen voor Zevenhuizen-Moerkapelle?! Achtkamp en Bentwoud: Kansen of bedreigingen? organisatie Bosontwerp Achtergronden Vervolgproeedure Open polders Verder verloop 30 miljoen gulden Hart van Holland/20 oktober 1993 pagina 17 •-Alfftfon ("i'd Ran. J-l. 01;/.(.x ^3 ROTTERDAM De realisatie van het Bentwoud vindt plaats in het kader van de Randstad groenstructuur. Er is een stuurgroep ingesteld die tot taak heeft een bosplan op te stellen. De deelnemende partijen hebben zich daarmee nog niet uitge sproken voor de aanleg van het bos. De beslissing hierover wordt in het voor jaar van 1994 genomen. In deze stuur groep zijn naast provincie en rijk ook de gemeenten vertegenwoordigd. De projectgroep heeft in mei van dit jaar de laatste hand gelegd aan het concept bosontwerp voor het Bent woud. Daarmee is voor het grote bosge bied ten oosten van Zoetermeer, de stap gezet van een globale schets naar een concreet inrichtingsplan. Voor de 1,5 miljoen Zuidhollanders die in de directe omgeving wonen zal dit bos straks voorzien in de behoefte aan zo wel natuur als recreatie. Het ontwerp is gebaseerd op de schets 'Compact', één van de drie schetsen die begin dit jaar tijdens informatieavon den zijn gepresenteerd. In het bosont werp wordt o.a. aangegeven waar de wandel-, fiets- en ruiterpadenkanorou tes en recreatieve voorzieningen ko men. Ook toont het ontwerp de ligging van de natuurkern, de verschillende bostypen, de open plekken en de water lopen. Er is duidelijk veel onderzoekswerk verricht, waarbij tevens de bevindin gen verwoord in het Landschapsstruc tuurplan, wat anderhalf jaar geleden is vastgesteld, van pas kwamen. De waar devolle landschappelijke elementen in de Zuidplaspolder werden in dit plan vastgelegd, met tevens een regionale visie. In het bosontwerp van het Bent woud is een aantal visies uit het LSP overgenomen. Kosten De kosten van grondverwerving en aan leg van het aaneengesloten bosgebied met aanvullende bosstroken en verbin dingszones worden geraamd op ca. 200 miljoen gulden. Daarvan zal 1600 ha worden gefinancierd door de overheid, terwijl voor 500 ha private financiering wordt gezocht. Uitvoering Gezien de voordelen van grondruil lijkt de realisatie van het bos in de vorm van een landinrichtingsproject het meest aantrekkelijk. Daartoe meldt de provin cie Zuid-Holland het project dit jaar aan voor voorlopige plaatsing op het Voor bereidingsschema Landinrichting. De grondverwerving kan worden uitge voerd binnen een nog nader te begren zen aankoopgebied dat 2 a 3 maal zo groot is als het bosgebied zelf. Minnelij ke grondverwerving tegen marktprij zen is het uitgangspunt. I iierbij kan ook nog flankerend beleid (zoals de herves tigingsvergoeding) worden ingezet. Gestreefd wordt naar een gefaseerde verwerving, met een eerste fase tot 2005. De nota Bosplan zal een definitief faseringsvoorstel bevatten. Verkeer Aan de hand van modelberekeningen is nagegaan wat de invloed van het bos is op het (auto)verkeer. De grootste toename van het autover keer (na de volledige aanleg van het Bentwoud is 2015) blijft beperkt tot ca. 6%. Op de zater-en zondagen is de toe name procentueel groter (tot ca. 30%), maar het blijft minder druk dan door de week. Effecten van bosaanleg Tijdens de eerste informatie-ronde zijn veel vragen gesteld over de schadelijke randeffecten van bosaanleg op het agrarisch gebruik. Raadpleging van deskundige instituten leerde dat deze effecten zeer beperkt zijn. Het bosge bied valt binnen het ingestelde be- schermingsgebied voor Perevuur rond het sierteeltcentrum Boskoop. Het aan planten zal hiermee rekening worden gehouden. Onlangs werden informatieavonden in de streek gehouden. Volgende week woensdagmiddag (27 oktober) komt de Stuurgroep Bentwoud, waarin verte genwoordigers van de betreffende ge meentebesturen, alsmede provincie en het ministerie van Landbouw, zitting hebben, bij elkaar voor een evaluatie van deze info-avonden Naar aanleiding hiervan neemt de Stuurgroep Bentwoud een besluit over eventuele aanvullingen of bijstellingen van het bosontwerp. Hierna wordt eind 1993 alle informatie gebundeld in een nota. Deze nota 'Bosplan' wordt na vaststelling door de stuurgroep begint 1994 voor besluitvorming toegestuurd aan de besturen van de gemeenten, provincie en rijk en aan belangenorga nisaties. In het kader van deze definitie ve besluitvorming zal een formele in spraak-procedure worden gehouden over de bosaanleg. Het rijk heeft in de in juni '93 gepubli ceerde regeringsbeslissing over het Structuurschema Groene Ruimte 'lig ging en grootte van het Bentwoud' be vestigd met 1600 ha ten noorden en 500 ha ten zuiden van de A-12. Gedeputeerde Staten hebben besloten om binnen het Streekplan Zuid-Holland Oost. waarin een groot deel van het bosgebied ligt, voor de streekplanpe riode (1995-2005) een aaneengesloten bosgebied van 1000 ha op te nemen. Deze aanduiding zal in het ontwerp Streeklplan Zuid-Holland Oost worden opgenomen. Ook wordt voor dit streek plan een formele 'inspraak' gehouden. Inmiddels is door het ter visie leggen van de startnotitie een begin gemaakt met het opstellen van een milieu-effect- rapport (mer) voor het bosgebied. Pa rallel aan de planvorming Bentwoud is een milieu-effect-rapport opgesteld. Een kleurrijke informatiebrochure over het Bentwoud, is bij de diverse gemeentehuizen verkrijgbaar. De Wollefoppenweg zal, zo het zich laat aanzien, niet de grens van Achtkamp worden. De verwachting is dat ook dit open poldergebied in de nabije toekomst volgebouwd wordt met woningen. "Als je om je heen kijkt zie je heel veel ontwikkelingen. Er komt heel veel op ons af. Als je blijft zitten waar je zit, zou het kunnen gebeuren dat alles hetzelfde blijft en je niet ingespeeld hebt op de mogelijkheden. We zitten niet op een eiland, dus doen we mee en zijn we alert op de zaken die aan de orde zijn. Wat het Bentwoud betreft: van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle hoeft het niet. Alle andere betrokken gemeenten hebben zich er ook 'tegen' uitgespro ken, behalve Zoetermeer. Het is een te grote ingreep... In het vootjaar van 1994 komt zowel de inspraakronde voor het Bentwoud als het Streekplan Zuid- Holland Oost aan de orde. Naar het zich laat aanzien zijn zowel de aanleg van het Bentwoud, als de realisering van de woonwijk Achtkamp, grotendeels op het grondgebied van Zevenhuizen-Moerkapelle, onvermijdelijk. "Wat Achtkamp betreft, is het slikken of stikken, waar het de overschrijding van de Wollefoppenweg betreft", zegt wethouder J.T.M. Brouwer van o.a. ruimte lijke ordening. ting van Rijkswaterstaat. Daarin is een bedrag van 30 milioen guldeniT) opge nomen als extra investeringsimpuls voor de periode '94- '96. (Dit bedrag komt beschikbaar uit de extra aardgas baten.) Hoewel de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle verheugd is dat er daad werkelijk naar een oplossing gezocht wordt voor de verkeersoverlast door de kern Zevenhuizen, hoeft het volgens Sytsema niet te betekenen dat planop zet en uitvoering in de periode '94 - '96 plaats zal vinden. De hoop is er echter wel op gevestigd. "Bovendien moet in het Streekplan Zuid-Holland-Oost worden vastgelegd (inspraakronde start begin 1994 red.) dat de Eendrachtspolder en de Twee manspolder 'open' blijven. Dat bete kent dat daar niet gebouwd mag wor den, noch een weg door mag worden aangelegd. Het is beschermd cultuur gebied. Dat is nadrukkelijk onze lijn. En die hebben we kenbaar gemaakt bij de provinciale overheid. Bovendien willen we Oud Verlaat bij Zevenhuizen-Moerkapelle houden. We hebben dan ook gezegd: 'u tast het draagvlak van onze gemeente aan (Ze venhuizen-Moerkapelle is 3500 ha groot red.) en als compensatie voor verlies aan grondgebied, woningen en inwoners, willen wij meer woningen bouwen'. (Nu bedraagt dat aantal slechts een vijftal per jaar, vanwege de beperkte contingentering door de pro vinciale overheid.) Wij hebben zeker ca. 300 woningen nodig in de periode '95-2005. Dit betekent niet eens dat we overvragen, maar dat we ruimtelijk ver der kunnen om plan Swanla af te bou wen, zoals dat oorspronkelijk bedoeld is. In Swanla zouden oorspronkelijk in de negentiger jaren 500 woningen moe ten staan. Op voorstel van de provincie ging de toenmalige gemeenteraad van Zevenhuizen ermee akkoord dat het in twee fasen zou gebeuren. Eerst 275... en over de rest praten we later. Nu zijn we op de helft en hebben we er nog niet meer dan 130 kunnen bouwen. Het blijft mondjesmaat. Er wordt een restrictief beleid gevoerd door de provinciale overheid. De vraag om woningen wordt groter en het planologisch contingent steeds kleiner. Bovendien gaan er van het contingent woningen af voor de bouw in de particuliere sector: bedrijfs woningen e.d." "De Achtkampplannen lijken thans even vertraagd. De rijksoverheid zit ons op te jagen. Het tempo moet hoger. Nu is het juist die rijksoverheid die niet in staat blijkt de vereiste beslissingen te nemen. Met de plannen voor Acht kamp, waarmee de hele verstedelij- kingsrand rond Rotterdam gemoeid is: meer dan 60.000 woningen, van Berg- schenhoektot aan Barendrecht-Zeven- huizen-Moerkapelle, lopen andere plannen parallel. De HSL bijvoorbeeld en de luchthaven Zestienhoven. De aanleg hiervan hangt nauw samen met de realisatie van de woonwijken (ook die van Zoetermeer Oost) en het Bent woud. Op dit moment zijn alle betrok kenen in afwachting van een aantal rijs- kbesluiten. We weten wie aan zet is, maar in deze niet of er ook een partij is die wint", lacht de heer Brouwer. Na enige tijd druk bezet te zijn geweest als loco-burgemeester vanwege het ziek teverlof van burgemeester A. W. Lips, staat hij in de startblokken voor een vakantie. In een half uur - in het bijzijn van Hans Sytsema, ruimtelijk-ordenings- specialist - vertolkt hij de gevoelens van het gemeentebestuur van Zevenhuizen- Moerkapelle in een reactie op de Acht kampplannen. Deze behelzen de bouw van ca. 5000 woningen, waarbij het onvermijdelijk is dat de Wollefoppenweg moet worden overschreden. Vanaf het moment dat de bouwlokatie aangekondigd werd in de VINEX-nota, begin 1991-net na de herindeling-heeft het gemeentebestuur, inclusief de raad, de stelling ingenomen dat de Wollefoppenweg de absolute bebou- wingsgrens moest zijn. Inmiddels blijkt dit niet meer haalbaar en is het daarom nu 'slikken of stikken' geworden. Ech ter, het gemeentebestuur liet het er niet bij zitten en ging voorwaarden stel len. Voorwaarden: omleiding voor de TW 67, woningbouw als compro mis en openhouden Eendrachts- en Tweemanspolder Wethouder Brouwer verduidelijkt: "We hadden de keus om vrijwillig mee te doen of wachten tot alles over ons heen kwam. Dat laatste wilden we niet, dus hebben we een tegenbod gedaan en daarin een compromis voorgesteld. Dit temeer daar we steeds nadrukkelijk de overtuiging hadden dat reeds bij voor baat door zowel Provinciale Staten als Rotterdam van de veronderstelling uit gegaan was tot de Middelweg te bebou wen. En dat gaat zo maar niet. Daarom moest er een tegenbod gedaan worden en een compromis gezocht. Daarover is een brief uitgegaan. Uitdrukkelijk is daarin verwoord dat er, alvorens tot nieuwbouw over te gaan, allereerst een weg moet komen die een nieuwe ver bindingsroute tussen de A20 en A 12 wordt. De provincie, Rijkswaterstaat, Zevenhuizen-Moerkapelle en de ge meente Rotterdam, hebben deze zaak gezamenlijk in studie... Wat moet de oplossing worden? De visie van Zevenhuizen-Moerkapelle is een wegcorrectie nabij het Gouwe - aquaduct waardoor de A20- en de A12 op elkaar aansluiten en zo het verkeer, met iets omrijden, de bottle-neck Ze venhuizen niet meer hoeft te passeren. Dat de Provincie en Rijkswaterstaat de problematiek van de TW 67 ook serieus nemen, blijkt uit de meerjarenbegro- m me woonkern Moerkapelle van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapel K I le, krijgt, als de plannen doorgaan, binnen afzienbare tijd te maken m M metdeaanlegvanhetBentwoud;een'compact'bosvanca.2100ha. Hoewel het meeste 'bos' op het grondgebied van de gemeente Rijnwoude wordt gerealiseerd: woonkernen Benthuizen-Hazerswoude- dorp, zullen ook de gemeenten Bleiswijk, Zoetermeer, Waddinxveen, Zoeter- woude en Boskoop in plaats van vergezichten over akkerbouwlanderijen en weidegebied, straks tussen de bomen door, alleen nog maar bos kunnen zien. Voor sommigen is het bos een bedreiging, voor anderen een mogelijkheid tot recreëren. Dat en het tegengaan van de verstedelijking zijn de motieven die ten grondslag liggen aan de realisatie van het grote bos.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 17