Hart - van - Holland - allerlei Snelle tijden bij Kring/Rottemerenloop Kraammarkt in IJsselland Ziekenhuis Rising Hope houdt oliebollenactie 1 Scouting Nederland wil eigentijdser imago Nu besparen op energie gebruik scheelt later een hoop ellende Paddestoelwandeling IVN Schoon Schip Milieutip Bietenoptocht 1993 Hart van Holland/20 oktober 1993 pagina 19 Bijna 400 deelnemers Tuinbouw centraal Presentatie Tweemaal per jaar ook een gratis kleintje plaatsen? vul de bon in op pagina 5! Jamboree Onderzoek Greenpeace Prachtig Kassa Spotgoedkoop Batterijvrij Opladers opmars Tien jaar mee Mechanisch Regio-De 2e editie van de Kring/Rot- termerenloop werd gekenmerkt door snelle tijden en veel deelnemers. Zo werden de records op de Kringloop (halve marathon) verpulverd. Bij de heren realiseerde Robin Punt met 1.08.25 een aanmerkelijk betere tijd dan vorig jaar. Toen was het Michel van de Maat die met 1.10.20 winnaar werd. Bij de vrouwen werd het record door Agnes Hijman terug gebracht van 1.40.06 naar 1.25.01. De snelste tijden op de Rottemerenloop (10 kilo meter) weren gerealiseerd door Fred van derZoest met 33.11 en C.Hermans van der Roer met 37.45. Aan de Kring/Rottemerenloop, die op zaterdag 9 oktober werd gehouden, werd deelgenomen door bijna 400 lo pers. De meerderheid daarvan liep de 10 kilometer. Het aantal deelnemers was ongeveer even groot als vorig jaar. De deelnemers konden zowel bij de Kringloop als de Rottemerenloop prij zen winnen in zes verschillende catego rieën (vier bij de mannen en twee bij de vrouwen). De glastuinbouw in gebied De Kring vormde het decor van de Kring/Rotte merenloop. Zowel het parcours van 10 kilometer als van de halve mara thon liep door het kassengebied rondom Bleiswijk. Daarnaast fungeer de het complex van groenteveiling de Kring als start- en finishplaats. Voor de toeschouwers was er in de veiling de mogelijkheid mee te doen aan het drukken op de veilingklok. Hiervan werd op groet schaal gebruik ge maakt. Het IJsselland Ziekenhuis in Capelle aan den IJssel presenteert op zaterdag 30 oktober van 10.00 tot 16.00 uur een grote kraammarkt in de centrale hal. Deze markt geeft zwangeren en hun partners alle informatie over het kli nisch en poliklinisch bevallen in het IJsselland Ziekenhuis. Ook alle andere belangstellenden zijn welkom. De kin deren worden van 12.00 tot 16.00 uur beziggehouden door de bekende clown Ronald Mcdonald. De toegang is gratis. De kraammarkt biedt onder andere een doorlopende diapresentatie over de kraam- en kinderafdeling, video-films over een 'gewone' bevalling, een beval ling met de keizersnee en een vacuüm- extractie. Ook zijn er een verloskamer, een kraamkamer, een couveusekamer, een onderzoekkamer en een echoka mer ingericht. Een groot aantal infor matiestands biedt de bezoekers de mogelijkheid om hun licht op te steken over alle aspecten van baby- en kinder verzorging. Alle bezoekers krijgen bij binnenkomst een plattegrond van de kraammarkt. Daarop staat precies de aanbevolen route aangegeven. Wie de route volgt, weet zeker dat geen enkele activiteit wordt overgeslagen. Voor de kraam markt wordt de centrale hal gebruikt, maar ook een aantal onderzoekkamers van de polikliniek. Hier zijn de diverse specifieke kamers ingericht. Het IJsselland Ziekenhuis is van plan deze kraammarkt voortaan tweemaal per jaar te houden. De volgende vindt plaats op 23 april 1994. Rijnwoude-Jongerenkoor en combo Rising Hope uit Hazerswoude dorp bestaat dit jaar 20 jaar en in het kader daarvan organiseert het koor diverse activiteiten. Na de geslaagde bazar van 9 oktober j.l. houdt het koor nu een oliebollenactie op zaterdag 30 oktober a.s. Leden van het koor zullen oliebollen bakken naar een erigineel bakkers recept. De oliebollen worden verkocht vóór de winkel van Van Harskamp aan de Dorpsstraat in Hazerswoude dorp. De verkoop vindt plaats van 9.00 tot 14.00 uur en de opbrengst zal worden aangewend om een gedeelte van de geluidsinstallatie te vernieuwen. Het is ook mogelijk om de oliebollen te bestellen en thuis te laten bezorgen. Voor meer informatie betreffende deze actie en voor bestellingen, tel:01728-7760. Benthuizen - ledereen heeft ze natuur lijk alweer zien rijden, de wagens met, hoog opgestapeld, de suikerbieten. Op zaterdag 30 oktober is het dan ook zo ver: op die dag vindt de traditionele bietenoptocht plaats van de Evene menten commissie Benthuizen. De bie ten zijn 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur gratis verkrijgbaar bij winkelcen trum De Korf, zolang de voorraad strekt. Iedereen heeft de hele middag de tijd zich creatief op de bieten uit te leven. Om 19.00 uur vertrekt de feeste lijke optocht vanaf het winkelcentrum, begeleidt door muziekvereniging "Har- pe Davids" uit Zoetermeer. Iedereen die een biet meedraagt krijgt een lot en dingt zo mee naar een van de tien prij zen. De prijswinnende nummers zullen in streekblad "'t Hart van Holland" wor den gepubliceerd. Bovendien krijgen alle jeugdige deelnemers na afloop van de optocht een versnapering. Tot ziens op 30 oktober!! Hazerswoude - Bij Galerie Laerken aan de Bent 2 in Hazerswoude-dorp expose ren tot 20 december Allan Skuldbol uit Denemarken: schilderijen olie op doek, Josine Croin uit Nederland met bron zen beelden en de eveneens Nederland se Manda Willems. laatstgenoemde met sieraden en werk in stock van di verse Deense en Nederlandse kunste naars. Maandag tot en met vrijdag dient men telefonisch een afspraak te maken tel. 01728-9837. Op zaterdag en zon en feestdagen is de galerie van 11.00 tot 17.00 uur open. Regio-De grootste jeugd- en jongeren vereniging van ons land, Scouting Ne derland, start half oktober een recla mecampagne die de bekendheid en het imago van de vereniging moet verbete ren. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel mensen zich weinig voor kunnen stellen bij Scouting. De ideeën die men wèl heeft, zijn vaak op ervaringen uit een ver verleden gebaseerd. Scouting 'et hiertegen onder meer vanaf 15 okto ber een tweetal STER-spots in. De campagne mondt in de zomer van '995 uit in de "Wereld Jamboree 1995", een internationaal vierjaarlijks Scou- ting-kamp met meer dan 25.000 deelne mers uit ruim 120 landen. Nederland was in 1937 voor de eerste keer gast land voor de Wereld Jamboree. De Jam boree en de reclame-campagne moeten bijdragen aan een vernieuwde beeld vorming en aan ledengroei van circa 125.000 leden nu naar 140.000 leden in 1996. Scouting Nederland heeft in 1986 en 1992 haar bekendheid en imago laten onderzoeken door bureau Inter/View. Uit de onderzoeken bleek onder meer dat de bekendheid van de 'padvinderij' nog steeds groter was dan de Scouting'. De term 'padvinderij' is echter al in 1973 afgeschaft. Uit het onderzoek bleek ook dat het imago een betere inkleuring behoeft: veel mensen heb ben er geen idee van wat Scouting van daag de dag te bieden heeft aan jonge mensen. Een eerste oordeel wordt dan bijvoorbeeld gebaseerd op verouder de ideeën (jeugdherinneringen) of uir terlijke kenmerken als het uniform. De TV-campagne beoogt onder meer de bekendheid van Scouting te verhogen en de betrokkenheid bij de Scouting te vergroten. Andere campagne -activitei ten zullen helpen het imago verder in te kleuren. Als men de verwarming hoger zet, lek ker onder de douche staat of aan het koken is, vraagt men zich dan wel eens af waar het gas dat wordt gebruikt van daan komt? Dikke kans dat het binnen kort uit de waddenzee komt omdat de regering daar klinkende munt in ziet. Een slechte zaak. Greenpeace ziet om allerlei redenen het liefst dat er hele maal geen gas uit de Waddenzee ge haald wordt. Daarom zet Greenpeace alles op alles om te voorkomen dat het Waddengas omhoog gehaald wordt. Greenpeace vreest dat onze regering binnenkort toestemming zal geven voor het boren naar gas in dat kwetsba re natuurgebied rondom de Waddenei landen. Een herenakkoord (een af spraak uit 1983 om tien jaar niet te boren in de Waddenzee) tussen rege ring en gasmaatschappijen loopt op 10 januari 1994 af. Als de regering dat ak koord niet verlengt, kunnen de gas maatschappijen op 11 januari de Wad denzee in met hun boorplatforms. Maar als het aan Greenpeace ligt, komt er helemaal geen gas uit de Waddenzee. We hoeven niet bang te zijn dat we in de kou komen te zitten of drie dikke truien over elkaar heen moeten dragen. Min der koken, ook dat is niet nodig. Nooit meer een warme douche nemen even min. Echter de energie moet wel ergens vandaan komen. Gas dat onder de Wad denzee blijft zitten, kan niet uit de Gasleiding komen. De oplossing is daarom gas besparen en niet verspil len. Misschien hebben de meeste lezers al energiezuinige tweedelige spaarlam pen in huis, een waterbesparende douchekop of een hoog-rendement- verwarmingsketel. Dat is een prachtig begin, want men gebruikt door die energiebesparende attributen al veel minder gas dan het gemiddelde Neder landse huishouden. Dat gebruikt 80 procent aardgas voor ruimteverwar ming, 17 procent voor waterverwar ming en 3 procent om te koken. In totaal zo'n 200 kubieke meter aardgas per jaar. Greenpeace beweert dat die hoe veelheid fors naar beneden kan, ook in de industriële sector. Dan hebben we geen gas uit de Waddenzee nodig. Want waar doen we het uiteindelijk voor? We willen niet dat het klimaat op de aarde verandert. Het risico op klimaatveran dering wordt veroorzaakt door het on gelimiteerde gebruik van fossiele brandstoffen. Aardgas is er daar één van; olie en kolen zijn de andere. Alle ellende die dan ook over ons heen komt...Greenpeace moet er niet aan denken. Tropische ziekten, mislukte oogsten, overstromingen (hogere zee spiegel), stormen. Allemaal te voorko men als we ons verstand gebruiken en het niet meer zo vanzelfsprekend vin den dat er steeds opnieuw naar fossiele brandstoffen (zoals gas) gezocht wordt, omdat we menen dat minder niet kan. Van dat idee moeten we af, vindt Greenpeace, want het kan wel minder! Maar de regering, vooral minister Andriessen van Economische Zaken, wil het gas uit de Waddenzee graag hebben. Zij horen de kassa al rinkelen. Kortzichtig, noemt Greenpeace dat. Als je alleen maar aan volgende week denk. kan dat misschien geen kwaad. Als we het hebben over 'over een jaar of vijf' pakt het heel anders uit. Want Green peace vreest -samen met een heel leger vooraanstaande klimaatdeskundigen dat het wereldklimaat door de ver wachte temperatuurstijging drastisch aan het veranderen is. Nu klinkt dat natuurlijk aantrekkelijk: warmer in Ne derland. Maar zo'n temperatuurstij ging is eigenlijk een vorm van koorts. Niet iets om verlangend naar uit te kij ken. Gelukkigvindt de regering eigenlijk, net als Greenpeace, dat er te veel energie verspild wordt in Nederland. Zij wil graag dat alle Nederlandse burgers en bedrijven samen voor het jaar 2000 20 procent besparen op energie. Of dat een serieus doel is, met bijbehorende maatregelen, betwijfelt Greenpeace. De Nederlandse energieprijzen beho ren nog steeds tot de laagste van Euro pa. Energievretende bedrijven krijgen zelfs forse kortingen en het gas dat Nederland exporteert is spotgoed koop. Logisch dat veel mensen denken 'het zal mijn tijd wel duren' niet zo gauw serieus op energie gaan besparen. Dat druist helemaal in tegen de uitslag van een onderzoek van de Universiteit van Utrecht. De onderzoekers stellen dat we zelfs 36 procent kunnen besparen in plaats van de 20 procent die de over heid noemt. Zouden we met z'n allen dat hoge percentage halen, dan verdie nen we in tien jaar tijd de hele voorraad Waddengas terug en in twintig jaar zelfs twee tot vier maal die voorraad! Voor Greenpeace is het daarom niet makke lijk: het gas moet onder de Waddenzee blijven zitten. Regio-Op zaterdag 23 oktober organi seert het IVN Alphen aan den Rijn e.o. een extra paddestoelwandeling (deze staat niet vermeld in de excursiefolder van het IVN). De wandeling wordt ge houden in het gouwebos. Dit jonge bos is gelegen tussen Boskoop en Waddinx- veen. Het is de laatste jaren gebleken dat er heel wat soorten paddestoelen zich vestigen in dit gebied. Enkele na- tuurgidsen zullen de wandeling leiden en vertellen over de wonderlijke we reld van Amonieten, Russula's en Bole- ten. Aanvang: 14.00, de start begint aan het begin fietspad Boskoop-Waddinx- veen aan de Linaeusweg in Boskoop. Meenemen: Klein spiegeltje voor het kijken naar de onderkant van de padde stoel. Voor verdere informatie: tel:01727-12910. Zaklampen, walkmans, camera's, hor loges, speelgoed, tegenwoordig toe tert, flitst en tikt alles op batterijen. Per jaar gooit Nederland 120 miljoen van die ministroomcentrales op onze afval hoop. Nou ja, onze afvalhoop....veel chemisch afval wordt nog altijd min of meer stiekem afgevoerd naar Oost-eu ropa en de Derde Wereld. Mag het ook ietsje minder zijn? Gelukkig worden batterijen zoetjesaan schoner en duurzamer en er komen allerlei oplaadbare typen op de markt. De gangbare nikkel/cadium-oplaadbat- terij, ook bekend als NC-accu, is 500 tot 1000 keer op te laden. Daarvoor heeft men een speciale oplader nodig die werkt op netspanning. Prijs: ca. 15,- In zaklampen, radio's en klokken blij ken trouwens (cadiumloze) zink/bruin steenbatterijen toch minder vies. Goed nieuws is daarom dat straks ook die herlaadbaar worden. Echt batterijvrij is de 'knijpkat'-zaklan taarn, te koop in kampeerwinkels. Een batterijloos horloge vind je niet meer onder de f145,-. Tussen de ca. 40 ver schillende knoopcelbatterijen die er voor in de handel zijn zitten wel ook kwik-en cadmiumloze. Het meest toe gepast in uurwerken is de Ucar. Lit- hiumcellen (vooral toegepast in digita le horloges) zijn het duurzaamst: zo'n vijf jaar. Men kan bovendien een extra energiezuinige klok kopen. Daarin gaan batterijen soms wel tien jaar mee. Op- laadbatterijen hebben het hoogste ren dement in apparaten die lagere tijd vrij veel stroom nodig hebben, zoals walk mans en zakrecordertjes. NC-accu's zijn ook aan te bevelen in filters op een camera. Wat de camera zelf betreft: alleen Nikon heeft momen teel automatische camera's, waarin men NC-tjes kwijt kunt. De rest werkt met knoopcellen. Lithiumcellen zijn dan weer de beste keus. In niet automatische camera's blijven zilveroxide-knoopjes nodig. De meeste compactcamera's zijn wel geschikt voor NC-accu's. Zoniet, dan staat het in de handeling en is het een afrader. Overigens: ouderwetse, mechanische zakcamera's leveren nog altijd prachti ge foto's op-batterijvrij!

Hart van Holland | 1993 | | pagina 19