Moerkapelle Zevenhuizenaar terug uit Cambodja N.V. Energie-en Watervoorziening Rijnland voortaan ook tijdens calamiteiten altijd bereikbaar Militair keert terug Kleine aarde recept van de week Presentatieconcert nieuwe CD Terugkeer naar normen en waarden Activiteiten Agenda om bij te blijven.... Hart van Holland/27 oktober 1993 pagina 7 agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen U Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Leen Slappendel (41) sergeant-majoor der Mariniers alge meen, keerde vorige week, na een verblijf van vijf maanden, terug uit Cambodja. De Koninklijke Marine nam daar met een bataljon van 780 man, deel aan de UNTAC-vredesope- ratie van de VN. Democratische en goed georganiseerde verkiezingen in mei 1993 waren de belangrijkste doelstelling van de VN. Die zijn in middels al enkele maanden achter de rug en zoals het zich laat aanzien, lijkt het proces van democratie op gang gekomen te zijn. Cambodja, gelegen in Zuidoost Azië, is een land dat vijfmaal zo groot is als nederland, circa 7 miljoen inwoners telt en een tropisch regenwoud klimaat heeft. Het landschap varieert van bergketens, grasland en 'jungle' tot uitgestrekte rijstvelden. Het aantal steden, wegen en andere faciliteiten is beperkt. De hoofdstad is Phnom Penh. Cambodja is de afgelopen 20 jaren ge teisterd geweest door een burgeroor log. In Cambodja heeft zich, met steun van een aantal landen, een viertal par tijen bevochten: een burgeroorlog dus. Deze burgeroorlog heeft haar sporen achtergelaten: het land is politiek en economisch ontwricht, wegen, brug gen, spoorlijnen en dergelijke zijn vol ledig verwaarloosd. Daarnaast heeft de burgeroorlog geresulteerd in een groot vluchtelingenprobleem. Bovendien zijn veel wapens verspreid onder de bevolking en zijn in het gehele land mijnen gelegd. In 1986 is een vredesproces op gang gekomen, dat in oktober 1991 heeft ge resulteerd in een vredesakkoord. De Verenigde Naties zijn nauw betrokken bij dit proces. Met instemming en medewerking van de vier Cambodjaanse partijen zal de Verenigde naties orde op zaken stellen. Democratische en goed georgani seerde verkiezingen in mei 1993 waren de belangrijkste doelstelling van de VN. Hiertoe werd door de VN een tweetal vredesoperaties in het leven geroepen: United Nations Advanced Mission in eambodja UNAMICen "United Na- lons Transitional Authority in Cambod- N UNTAC). UNAMIC heeft voorberei- omge/7 getroffen voor de komst van UN- AC en is vervolgens opgenomen in fAC. Deze voorbereidingen betroffen ondermeer logistieke maatregelen en in structie voor de uit te voeren mijnen- opruimings-operaties. 5* UNTAC is in mei 1992 geëffectueerd. In het kader van deze operatie zal de VN tot aan de verkiezingen het bestuur van het land op zich nemen. VN-militairen speten een sleutelrol in dit proces, zij zullen toezien op het 'staakt- het-vurenzorgdragen voor demobilisa tie van de vier partijen en assisteren bij de opvang van de terugkerende vluchte lingen. UNTAC betreft de grootste vredesopera tie uit de geschiedenis van de VN. Het militaire deel van de vredesmacht is circa 16.000 man ster. De sterkte van de burger<omponent van UNTAC is circa 6.000 man. Hierin begrepen o.a. Artsen zonder Grenzen Nederland draagt eveneens bij aan UN TAC. Alle krijgsmachtdelen zijn verte genwoordigd. De Koninklijke Lucht macht met vier Allouette helikopters, toegevoegd aan het bataljon. De Kon ink- lijke Landmacht draagt ondermeer bij met mijnen-specialisten en vervoersspe- cialisten. De Koninklijke Marechaussee is vertegenwoordigd bij het mariniers bataljon en in de politiecomponent van UNTAC. Van lieverlede worden nu alle bataljons teruggetrokken. Leen Slappendel vertelt: Op verzoek van Hart van Holland maakte Leen Slappendel: sergeant majoor van de mariniers algemeen, een verslag: "Na een voorbereidingsperiode van drie maanden vertrok ik 7 juni 1993 naar Cambodja. De vliegreis, naar Thai land, waar we landden op het vliegveld U-Tapao, duurde 14 uur. Daar stonden bussen gereed die ons in ca. zes uur naar Cambodja vervoerden. Bij de Cambodjaanse grensboom van morsig hout en betonrot sta ik met verbijstering geslagen in een wereld die de mijne niet is. Een land dat na driftig pogen inderdaad in het jaar nul is beland, geen electrici- teit, noch stromend water, post, radio, of t.v., huizen, auto's of andere vanzelf sprekendheden. De meeste mensen wonen op een vlon dertje op palen met een rieten dak, met wat blikken voor water en ander ge- bruiksmateriaal. Het land is gehuld in een grauwrode stoffigheid. Er zijn vrij wel geen geasfalteerde wegen en overal tref je bordjes aan met het opschrift 'Danger Mines'. (Gevaarlijk: mijnen) Er is geen echte honger, wel grote ar moede en af en toe een klein begin van landbouw. Het is een waterrijk en vruchtbaar land. De kinderen vechten om een fles drink water die ik vanuit de bus aanreik. Met deze VN-operatie, één van de grootste en duurste in de geschiedenis van de VN is men er in geslaagd de terugkeer van 380.000 vluchtelingen vanuit Thailand te bewerkstelligen. Het ontwapenen van de strijdende par tijen bleek echter onmogelijk. Bovendien deed de Rode Khmer niet mee aan de in mei gehouden en door de VN opgezette verkiezingen, terwijl zij toch nog steeds grote gebieden onder controle heeft. Naast het uitvoeren van onze VN-taak hebben wij een goed con tact met de bevolking opgebouwd. Zo hebben wij diverse waterputten gesla gen en geholpen met de opbouw van scholen en klinieken. Schoolbenodigdheden: een grote traktatie Zelf vond ik het mooiste moment toen we aan de schoolkinderen schriften, potloden, punteslijpers, krijtjes en an dere schoolbenodighdheden uitreik ten. Hier is dat heel normaal. Daar was dat een vorstelijk cadeau. De Cambodjanen die voor ons werkten in het kamp, werden in hun ogen vor stelijk betaald: zeven gulden per dag. En daar leeft een grote familie van. Via een inmiddels geasfalteerde weg ga ik naar de plaats Sisophon waar ons kamp staat. Veel golfplaten, barakken van teakhout, paden van grof grind, tenten op grote vlonders. "Heerlijk buiten leven onder de tropen zon". Laat op de dag is het wat koeler: zo'n 30 graden Celsius. Overdag valt de temperatuur niet te meten, vooral als je voorzien bent van een kogelwerend vest en helm. Ik zweet zowat mijn vel uit. Verder zijn wij in het kamp van alle gemakken voorzien. Be halve van alcoholische dranken en 'stappen' buiten het kamp. Ik ben wel enkele malen naar de markt van Sisop hon geweest, maar altijd gewapend en helm en kogelwerend vest en in het bijzijn van enkele collega's. Tevens vond ik tijdens de VN-missie 'even' tijd om een uitstapje te maken naar het beroemde tempelcomplex 'Ankor Watt'. Tijdens mijn vijf maanden durende ver blijf in Cambodja, zag ik steeds meer Cambodjanen, die gevlucht waren naar Thailand terugkeren en een hutje bou wen voor hun gezin en een stukje land bewerken. Opheffing illegale tolheffing Door onze aanwezigheid is de illegale tolheffing van de Rode Khmer opgehe ven. Zij stonden in groepjes links en rechts van de weg. Wilde de bevolking erdoor, dan moesten zij geld betalen. Zo niet kwamen zij er niet door. Ons bataljon was ook voorzien van een veldhospitaal met een chirurgisch team. Iedere dag kwamen er ca. 70 Cam bodjanen, vooral veel vrouwen en kin deren naar het veldhospitaal voor me dische verzorging. Hieronder ook slachtoffers die op een mijn waren ge trapt, waar Cambodja vol mee ligt. Zij werden allen geholpen. Sommige Cam bodjanen hadden wel zes uur gelopen om ons te bereiken. Zelf heb ik het positief ervaren om mee te mogen helpen aan de wederopbouw van de democratie en vrede in Cambod ja. Helaas zijn er tijdens deze operatie aan onze zijde acht gewonden gevallen door toedoen van mijnen. Over een aantal jaren zou ik best nog even een blik willen werpen hoe alles daar reilt en zeilt. Uiteindelijk hebben de verkiezingen geresulteerd in de terugkomst van Shi- hanouk als koning van Cambodja. De toekomst zal moeten uitwijzen in hoeverre deze verkiezingen en VN-vre- desoperatie hebben bijgedragen aan de democratiseringsproces en daar mee de opbouw van Cambodja. Moerkapelle - Op 2 november hoopt de 21-jarige Michel Roest uit het voorma lig Joegoslavië terug te keren. Hij heeft daar een half jaar vertoefd als militair van het VN transportbatiljon waar hij chauffeur was op een tientonner. Hij nam o.a. deel aan konvooien. Zodra hij teruggekeerd is hoopt Hart van Holland een exclusief interview te publiceren. Pastasaus Gure dagen vragen om een pittig maal. Hongaarse saus is zalig over puree, maar ook bij een van die nieuwe vegeta rische hamburgers die tegenwoordig op de schappen van veel supermarkten prijken. Die zijn hoogst smakelijk en met deze saus erover laat u zelfs ver stokte biefstukknagers smullen. 1 ui, 2 teentjes knoflook, 1 laurierblad, 3 theelepels paprikapoeder, 1,5 eetlepel tomatenpuree, 35 g boter 2,5 eetl.), 30 g meel(= 4 eetl.), 4 dl melk, (kruiden- zout en peper peterselie. Pel een ui en snipper hem fijn. Schil en pers de knoflook. Smelt de boter in een steelpan, fruit hierin de ui, de knoflook, het laurierblad en het paprikapoeder 5- 10 minuten. Voeg tomatenpuree en meel toe en roer alles door elkaar. Voeg de helft van de melk toe. Laat de saus al roerend glad koken. Voeg langzaam, al roerend de rest van de melk toe. Laat enkele minuten sudderen. Op smaak brengen met zout, peper en fijngesne den peterselie. Zoetermeer - Zaterdag 30 oktober a.s. zal Ronald de Jong een improvisatie- concert geven op het orgel van de Oude Kerk in Zoetermeer. Tijdens dit specia le concert zal zijn nieuwste CD worden gepresenteerd aan het publiek. Deze CD is opgenomen op het orgel van de Grote kerk in Hasselt en heeft als titel "Ronald de Jong improviseert op ver zoek" Eveneens zal het publiek voor het eerst de nieuwe tremulant horen van het or gel. Een aanwinst voor het fraaie Loh- mann-orgel dat sinds 1838 de Oude Kerk aan de Dorpsstraat vult met zijn klanken, maar het tot nog toe moest doen zonder een goed werkende tre mulant. Het concert begint om 20.00 uur. Openbare vergadering in Gouda Regio- De Beweging Christelijke Koers CDA belegt een openbare vergadering op: zaterdagmorgen 6 november 1993 in De Veste, Ridder van Catsweg 300 te gouda. Aanvang 10.00 uur. Spreker drs. J.G. van der Land, bestuurslid van de Beweging over: Terugkeer naar nor men en waarden in de politiek. Wat kunnen christenen daaraan doen. Onlangs is bij N.V. EWR het 'Voice Res- Es® Systeem' in gebruik genomen, behulp van dit systeem kunnen anten als zich een calamiteit voor- net vlug geïnformeerd worden over ne storing. Tegelijkertijd blijft EWR te- i on|sch bereikbaar voor andere za- n Onvoorziene onderbrekingen in cm |®rin§ (storingen) kunnen bij EWR semeld worden via het gratis telefoon- mmer 06-0677. In het verleden werd r,l! cj*'amiteiten het telefoonnet vaak oerx last Daardoor was het niet mo- sei'jk alle klanten te woord te staan. werd het bedrijf onbereikbaar Jr klanten die om een andere reden het storingsnummer belden. Het nieuwe Voice Response Systeem wordt geactiveerd op het moment dat er een grote storing op het gebied van water, gas, elektriciteit, CAI of stads verwarming bij EWR geregistreerd is. Als de kant het 06-storingsnummer draait, kan hij door een cijfer in te toet sen aangeven over welk produkt hij belt. Als zich op het gebied van dat produkt een storing heeft voorgedaan, wordt de klant gevraagd zijn postcode in te toetsen. Het systeem kan nu direct achterhalen of de beller in het storings- gebied zit. Indien dit het geval is hoort hij via een automatisch antwoordappa raat dat de storing bij EWR bekend is en dat de levering zo snel mogelijk zal worden hervat. Als de klant met een van de medewerkers wil spreken, kan hij dit eveneens aangeven door een cijfer in te toetsen. Zo zal, ingeval van een stroomstoring, een klant die een gaslek wil melden direct persoonlijk te woord worden gestaan. Met het nieuwe systeem heeft EWR een belangrijke stap gezet in de optimalise ring van dienstverlening aan de klant. Het systeem voorziet immers in de in formatiebehoefte van de klant, terwijl anderzijds EWR voor het overige tele foonverkeer goed bereikbaar blijft. V Vrijdag 12 november 20.00 uur dorpshuis Swanla Zeven Muzen Muziekavond voor volwassenen Zaterdag 13 november: Wereldwinkel Kramendag op het Dorpsplein Woensdag 17 november: 14.30 uur: Ouderenmiddag Hervormd Centrum ds Korevaar (Rotterdam) onderwerp: 3x A.O.W. Dinsdag 30 november: Oud papier aktie De Eendragt 8.00-18 30 uur 15 januari winterconcert Kleine Trompetter dorpshuis Swanla Zaterdag 19 februari 1994 20.15 uur dorpshuis Swanla: toneelgroep Spektakel met een Griekse tragedie (ondeugend blijspel). Zaterdag 28 mei Hobbyshow dorpshuis Swanla Zeven Muzen ANBO Elke maandag 14.00 uur spellenmiddag Zevenster soosmiddagen in de Zevenster 14.00 uur: 27 okt., 24 nov soosmiddagen in het Hervormd Centrum 14.00 uur: 13 okt 10 nov 18 november: Herfsttour 15 december: Kerstviering in dorpshuis Swanla. Oud Verlaat Vanaf vrijdag 22 oktober: 20.00 uur iedere 14 dagen klaverjassen in De Vierkap Donderdag 28 oktober: 20.15 uur lingerie-party in De Vierkap Zaterdag 30 oktober: 20.00 uur bmgo in De Vierkap Moerkapelle Donderdag 11 november: Ouderensoos in Op Moer van 9.30-11.30 uur. Zaterdag 18 december: dorpshuis Op Moer: Rolschaats wintershow en roller- disco door RV rolling '90.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 7