Hervormde Vrouwendienst actief in Koudekerk a.d. Rijn Opening pallet-depot Koffieochtend Demonstratie gymnastiek vereniging Hou Vast Het college komt naar Koudekerk aan den Rijn Stichting Burenhulp altijd paraat Ed. Bink VANAF 99,- NAF NAF HORLOGES Hart van Holland/3 november 1993 pagina 27 1000 M2 FIETSPLEZIER BIJ: TWEEWIELERCENTRUM Juzuefier - OdorCoger Qoud- en Zifversmid FIETSEN: BROMMERS BROMSCOOTERS HOMETRAINERS: Gazelle - Giant - Koga - Radiant Puch - Vespa - Gilera - Tomos Yamaha - Kymco - Peugeot - Puch keuze uit 100 stuks - div. aanbiedingen Reparatie - onderdelen - accessoires Dorpsstraat 45-Tel. 12917 Koudekerk a/d Rijn (bij de Koudekerkse brug) - ruime parkeergelegenheid TWMrifirT TTl^ fl lllilffli rr Hoe komt u aan de bezoekadressen? •••In principe gratis 24 uur van tevoren Hoogewaard 8 Koudekerk aan den Rijn Telefoon 01714-13192 zaterdags gesloten S^._. Rijnwoude - Bejaarden vanaf hun 70 ste verjaardag, langdurig zieken, moeders van pasgeboren baby's, echtparen die een huwelijksjubileum vieren en nieuw ingekomen personen, wor den, als ze tot de Hervormde Gemeente van Koudekerk aan de Rijn behoren, bezocht door een HVD-ster. Een HVD-ster is een dame die deel uit maakt van de 'Hervormde Vrouwendienst'. "We zijn een verlengstuk van de Hervormde kerk en onze dienst bestaat zeker al meer dan 25 jaar", zegt Mop Corts, die sinds een viertal jaren leiding geeft aan deze groep van 11 dames. Die dames komen maandelijks bij elkaar om ervaringen uit te wisselen, waarbij men zorgvuldig omgaat met het noemen van namen. "Het gaat bovenal om het onderlinge contact. Het wintersei zoen wordt doorgaans geopend met een thema-avond, of een spreker. Dit keer was het onze predikant dominee Tielkemeijer, waarbij ook de HVD-sters van Hazerswoude-Rijndijk aanwezig waren. Dat is ook gebruikelijk. Nel ten Donkelaar geeft leiding aan een zevental dames van de HVD Rhynenburch, die hetzelf de werk doen als onze HVD-sters. Het winterseizoen wordt afgesloten met een fietstocht of midgetgolf of zo, eveneens met de dames van de Rijn dijk". "Die krijgen we van de leden-admini stratie van de kerk, de zogenaamde S.M.R.A., die landelijk de gegevens en mutaties verwerkt. Zo weten we pre cies welke Hervormde oudere er in een bepaalde wijk op een bepaalde datum 70 jaar wordt; waar er gezinsuitbrei ding is, waar een huwelijksjubileum gevierd wordt en waar nieuwe mensen zijn komen wonen. Elke HVD-ster heeft een eigen wijk. Zij heeft een bepaald bezoekpatroon voor de bejaarden boven de zeventig jaar in haar wijk, of in het bejaardentehuis Rhijndael. Iedere HVD-ster is vrij in handelen. Dat houdt in dat ze zelf kan bepalen hoe frequent ze iemand be zoekt. Er is zelfs een dame die alle oude ren uit haar wijk eens een keertje op de koffie uitnodigt". Mop Corts is zender en opvangstation van signalen en rapporteert, als het nodig is de wijkouderling van de betref fende wijk waarin b.v. om een bezoekje gevraagd wordt of de predikant. Een gezamenlijke actie met de Diaconie is het rondbrengen van een Kerstgroet namens de Hervormde kerk. Dat vari eert van een kalender tot een dagboek je. Sinds begin deze maand kunnen op het Stibosplein op het ITC-terrein te Hazer- swoude (Boskoop) pallets worden af gehaald en ingeleverd. Het bestuur van de stichting Stibos heeft ingehaakt op het besluit van de Raad voor de Boomkwekerij om unifor me pallets aan te schaffen. In overleg met pallets-producent Wihamij uit Ze venbergen is besloten een depot voor pallets te vestigen in het sierteeltcen trum Boskoop. Dat is gebeurd op het Stibosplein. Gebruik van uniforme pallets is kosten verlagend en beter voor het milieu. Men kan bij het centrum terecht op alle werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur. Benthuizen - Dinsdag 16 november is er weer een koffieochtend in "De Bron", I 'orpsstraat 42 te Benthuizen. Spreek ster is Lenie Vermaat en het thema is: Leven en wonen met uitzicht". De aan vang is 9.30 uur tot 1115 Er is kinder oppas aanwezig. Het belooft een fijne en leerzame ochtend te worden. Voor inlichtingen tel. 079-313856 Hazerswoude-Dorp- Op zaterdagavond 6 november a.s. geven alle groepen van Hou-Vast een demonstratie in de Land- vnethal te Hazerswoude-Dorp. Er is een uitgebreid programma opgesteld met als thema: Het Circus, het belooft een gezellige en sportieve avond te worden die om 19.00 uur begint met de eerste demonstraties. Er dient een entreeprijs betaald te worden. Iedereen is van har te welkom. Koudekerk a/d Rijn- Vorig jaar heeft het college van burgemeester en wethou ders in alle kernen van Rijnwoude een ontmoetingsavond gehouden. Op die avonden kon men met de collegeleden van gedachten wisselen over actuele Problemen die in de gemeente en in de Kern Koudekerk a/d Rijn in het bijzon der speelden. Ook dit jaar en de eerste delft van het volgend jaar zullen burge meester en wethouders de gemeente intrekken. In tegenstelling tot vorig jaar, kan men van tevoren geen schrif telijke vragen meer indienen. Op de avond zelf kan men vragen persoonlijk stellen. De serie ontmoetingsavonden start in Koudekerk aan den Rijn, op dinsdag 16 november om 20.00 uur, in de Slotzaal in de Ridderhof, Arie Hoge- nespad 1. Iedereen is welkom. Hazerswoude-Rijndijk - "Ook al hebben bejaarden kinderen die voor hen klaarstaan, dan toch willen ze niet zo snel een beroep op hen doen. Omdat de meesten een zekere mate van zelfstandigheid willen bewaren, maken ze, bijvoorbeeld voor bezoek aan de polikliniek van het ziekenhuis, gebruik van de diensten van onze stichting", zegt Tineke Heemskerk. Zij is voorzitter van de Stichting Burenhulp in Hazerswoude-Rijndijk. Drie jaar geleden is deze officieel van start gegaan, nadat eerder al een dergelijke 'burenhulp organisatie' als een kaarsje was uitgegaan. "Eigenlijk hadden we bij de opzet meer plannen, vanuit een Coördi natiepunt Welzijn, maar dat is niet zo gelukt, temeer daar de gemeente zelf een coördinator Ouderenwerk in dienst had. Wel zijn we van start ge gaan met een meldpunt in Het Anker, waar tijdens werkdagen dagelijks vrij willigers tussen half negen en half tien 'telefonisch' spreekuur hielden. Later heeft Gerda Boogaards zich bereid verklaard om als telefonisch meld punt te fungeren. Omdat ze ernstig ziek is en in het ziekenhuis verblijft, kunnen mensen die 'burenhulp' nodig hebben, naar het tweede nummer bellen, namelijk dat van Zinska Haagman (13782)". Tineke benadrukt dat ze zelf ook probeert bereikbaar te zijn en zoveel mogelijk thuis blijft tussen half negen en half tien 's morgens. "Zinska heeft namelijk een antwoord apparaat waarop ze mijn telefoon nummer noemt. Als zij niet thuis is, dien ik aanwezig te zijn". Ze beaamt dat er soms wel de nodige tijd gaat zitten in het organiseren van 'hulp', omdat het nogal eens voor komt dat de vrijwilliger die voor deze hulp ingeschakeld moet worden, de hele dag afwezig is. Dan moet weer een volgende op het lijstje gebeld worden: soms vergt één en ander veel inspanning. "Als het om ziekenhuis rijden of ver voer naar familie gaat, dan moeten we overdag een beroep kunnen doen op een vrijwilliger met een auto. Lang niet allemaal zijn de vrijwilligers over dag beschikbaar en tevens heeft een aantal, met name vrouwen wiens man elders werkzaam is, de beschikking over een auto". Zo kan het gebeuren dat je steeds aangewezen bent op een tiental van de ca dertig vrijwilligers van de Burenhulp". "De diensten zijn in principe gratis, echter wordt er wel een kleine kilome tervergoeding gevraagd. Stel je voor, iemand kan net rondkomen van z'n inkomen en rijdt een auto. Dan zou het 'gratis' vervoer hem of haar nood zaken misschien juist die auto van de hand te doen". Hoewel de hulpvragers voornamelijk- mede vanwege de slechte busverbin dingen- 'vervoersproblemen' hebben, komen er ook andere aanvragen. "Even de heg een keer knippen of het gras maaien. Dat gebeurt dan niet frequent, maar zomaar een keertje. Ouderen kun nen daar erg tegenop zien en misschien schakelen ze normaal één van hun kin deren in. In vakantieperiodes kan dat niet altijd. Een andere keer schakelt Tafeltje Dekje ons in als ze omhoog zitten met maaltijdvervoer en soms heeft iemand gewoon zin in een praatje. Voor medicijnen afhalen hoeven ze ons niet te bellen, omdat de plaatselijke apotheek zelf een bezorgdienst heeft". "De bedoeling is dat mensen 24 uur van tevoren 'burenhulp' vragen. Overigens kunnen dat ook jongere mensen: vrou wen of mannen zijn, die geen familie of kennissen hebben en b.v. naar het spreekuur van de arts moeten en geen oppas hebben. Echter de grootste categorie mensen dat onze hulp inroept zijn de bejaar den. Aanvankelijk hebben ze schroorr om van onze vrijwillige diensten ge bruik te maken. Gelukkig wijst bijvoor beeld de assistente van onze huisart: hen op de mogelijkheden van onze Bu renhulp. Vrijwillige hulpverlening za in de toekomst veel vaker nodig zijr omdat het van overheidswege wordl gepropageerd om zolang mogelijk thuis te blijven wonen, daar er dras tisch bezuinigd wordt op de kosten var bejaardenoorden. Dit is ook de zort van Thuiszorgorganisaties, die vaak menskracht tekort komen. Ouderer raken in een isolement, zeker als hur kinderen overal elders in den lande wonen. Sommigen hoor je weieens zeg gen: "Ik kan helaas weinig voor m'r ouders doen omdat ik ver weg woon Wij zeggen op onze beurt dan: 'wij zor gen wel dat een aantal zaken geregelc wordt, kijk jijter compensatie, op jouw beurt eens om naar oudere eenzamer in jouw woonplaats". Naast deze vor men van 'burenhulp' denkt de Stichtinr erover om een Telefooncirkel op te zet ten. "Ik zou zo al een paar mensen we ten, maar die er zelf nog niet om ge vraagd hebben. Een Telefooncirkel voorkomt dat een oudere, die onver wachts onwel geworden is, van hulp verstoken blijft, elke dag op dezelfde tijd een telefoontje, met een kort ge sprekje of mededeling dat alles goed is en de gebelde belt de volgende op de lijst. Zo ontstaat er ook onderling con tact. Wie weet wordt een telefooncirkel hier snel verwezenlijkt", lacht Tineke Heemskerk.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 27