Bakker Gerritsen leerde Roemeens echtpaar in acht dagen broodbakken Informatieavond gastouder bureau Zevenhuizen Moerkapelle Boelhuis-veiling op 6 november Werken en wandelen in het Koornmolengat Boeken voor Woord en Daad Poppentheater "Dibbes" met Jutte in Swanla Muziekavond Kerkdiensten Activiteiten Agenda Stroopwafelverkoop Jeugddienst om bij te blijven.... Hart van Holland/3 november 1993 pagina 7 Hartelijke ontvangst Wandeling ZEVEN zondag 7 november Medische weekenddienst agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen- "Als de B.C.O.B. volgend jaar weer een beroep op me doet, hoop ik het weer te doen", zegt de 56-jarige Geurt Gerritsen uit Zevenhuizen, Deze brood-en banketbakker die het wat rustiger aandoet nu zijn zoon de teugels in handen heeft, gaf onlangs voor de eerste maal gehoor aan de oproep van de B.C.O.B., het overkoepe lende orgaan van de bak kers. De vraag luidde of hij een broodbakkerij in Roemenië wilde op gaan zetten. De 57-jarige bak ker in ruste, Reinier Kok uit Bleiswijk, was hier voor ook benaderd en nam contact op met de heer Gerritsen. Ze beslo ten om de reis samen te gaan maken. En toen was het wachten op het moment dat het pand waarin de bakkerij ge vestigd zou worden, aangesloten was op krachtstroom. Omdat de bakkerijmachines, waaronder een electri- sche oven, reeds door transportbedrijf Sikke- ma uit Dronten in Sa- mos/Conesti gearri veerd waren, hoefde het tweetal daar geen zor gen over te hebben toen het sein klonk dat ze konden komen. Met een met meel en bakkerijgrondstoffen volgeladen Mitsubishi- bus van Boonstoppel, die hen van harte spon sorde, vertrokken ze in de vroege ochtend van dinsdagmorgen 12 oktober naar Roemenië, waar ze de volgende avond om zes uur op hun bestemming arriveerden. (2050 km!) Hun wagen was voorzien van een rood kruis en met een verklaring van de con sul dat het om humanitaire hulp ging, konden ze de lange rij wachtenden bij de grens snel passeren. Beide heren konden bij het echtpaar dat de bakkerij ging runnen, overnach ten en maakten kennis met hun familie en de plaatselijke predikant. Deze sprak goed Duits en speelde, waar het technische en zakelijke instructies be trof, voor tolk. Het bakkersechtpaar bleek van harte bereid om aan te pakken, terwijl ze nog nooit van hun leven in een bakkerij gewerkt hadden. Hij was automonteur en zij was verpleegster, maar beiden hadden geen werk meer. In een week tijd hadden ze het hele bakproces onder de knie, nadat de bak kerij schoongemaakt was en de oven en machines geïnstalleerd waren. Die ma chines bestonden naast een oven uit: een deegmachine, kleine broodmachi ne, werkbanken, broodwagen, puntjes machine, uitrolmachine en platenwa- gen. "De laatste twee dagen bakten ze zelf het brood. In de betrekkelijk kleine oven kunnen 36 vloerbroden van een kilo. Per brood betalen de mensen daar 40 cent, omdat de levensstandaard daar veel lager ligt dan in Holland. Er heerst in het dorp en het gebied waar wij vertoefden, geen armoe. De mensen in deze van origine Hongaarse enclave, kunnen zich aardig bedruipen met hun eigen produkten. Er was echter een behoefte aan een brood bakkerij. Brood is daar hoofdvoedsel. De Roemeen eet namelijk driemaal per dag brood: ook bij de arme maaltijd wordt brood gege ten. Het dorp telt 900 inwoners. Kwa brood- verbruik kun je dat dus met drie verme nigvuldigen. Ook naar ons toe. De Ne derlander eet veel minder brood. Ter wijl ik het echtpaar begeleidde bij het bakken, ging Reinier op onderzoek uit waar gist verkrijgbaar was en meel. Meel wordt in een molen gemalen die drie kilometer verderop staat, terwijl andere grondstoffen ook verkrijgbaar zijn". Gerritsen vertelt dat de Nederlandse Bakkerijstichting de machines van bakkers die zich saneren niet meer zo snel laat vernietigen, maar bestemt voor Oosteuropese landen om aldaar broodbakkerijen op te starten. Het contact met het bewuste echtpaar dat zich nu door bakker Gerritsen heeft laten omscholen tot bakker en wat tot standkwam door Sikkema sr. uit Dronten, die een keer of tien per jaar voor humanitaire hulp naar Roe menië gaat, zal zeker worden besten digd. "Ze houden ons op de hoogte van het reilen en zeilen en ik neem mij voor hen het aanstaande jaar weer te gaan bezoeken", knikt bakker Gerrit sen enthousiast. Zevenhuizen-Moerkapelle- Gastouder- opvang is in Nederland een vorm van kinderopvang die niet meer weg te den ken is. Bij gastouderopvang gaat het om de opvang van kinderen in de leef tijd van 0-13 jaar, van werkende of stu derende ouders, bij gastouders thuis. De kinderen worden dus opgevangen in een ander gezin. Eén van de kenmerken van gastouderopvang is flexibiliteit. M.a.w.: gastouderopvang vindt plaats op die tijden die gewenst worden. Maatwerk is een ander kenmerk, er wordt een gastgezin gezocht dat zoveel mogelijk voldoet aan het beeld dat de vraagouder van het mogelijke gastge zin heeft. De gastouder biedt een zorg die de opvoeding thuis sterk benadert. Nog een paar kenmerken van gastou deropvang: kleinschalig opvang in de privé-sfeer, veel individuele aandacht voor het kind, geborgenheid, de gast ouder als vaste oppas voor het kind en het gastgezin de eigen leef- en woonom geving. De stichting Gastouderproject Waddinxveen e.o. heeft sinds 1990 een dependance in Zevenhuizen-Moerka pelle. Dit gastouderbureau heeft een bemiddelende functie. Het brengt men sen die opvang zoeken voor hun kind en mensen die één of meerdere kinde ren thuis tegen betaling willen opvan gen met elkaar in contact. Voor al die mensen wordt op donderdag 11 nov. een informatieavond georganiseerd. Het doel van deze avond is om iedereen wat meer te vertellen over de werkwij ze van het gastouderbureau, de kosten (voor de vraagouders) en de inkom sten (voor de gastouders) en veel ande re zaken. Het bijwonen van deze avond verplicht tot niets. De avond vindt plaats in het gebouw van de maat schappelijke dienstverlening de Vier- stroom, Dorpsstraat 75 in Zevenhuizen en begint om 20.00 uur. Iedereen is vrij om binnen te lopen. Info: 01802-3950 of 01828-19591. Zevenhuizen- Nog slechts enkele dagen scheiden van de Boelhuis-veiling op 6 november welke georganiseerd wordt door de Lions Club Zevenhuizen/Moer- kapelle en plaats zal vinden in La Bara- que. De laatste kavels zijn inmiddels aangemeld waaronder nog wat verras singen. zoals enige fraaie Delftsblauwe stukken, een Franse Comtaise klok met harpslinger, twee antieke eiken hoog- model stoelen, tinnen voorwerpen, an tieke stalramen enz. Zoals reeds eerder vermeld staan zowel koper als verko per 10% af voor het goede doel "Artsen Zonder Grenzen". Aanleveren van de kavels vindt plaats zaterdag 6 novem ber van 10.00-12.00 uur bij La Baraque. Van 12.00-13.45 uur is er gelegenheid de te veilen objecten te bekijken en de inwendige mens te versterken. Ca. 13.45 uur neemt het veilen een aan vang. Het veilen geschiedt door de heer J.H. Kroes, een professionele veiling meester en taxateur die vele malen per jaar op veilingen stukken van eigenaar laat wisselen. De Lions Club hoopt op goed weer en uiteraard op een grote opkomst. Mooi weer, gezond, verliefd, ervaringen rijker. Véél post. Erg bedankt! Robin Thil Pa Bos 15-11 60 jaar zet het gebak maar klaar Ron Petra Henk Jolanda Hoera Daniëlle wordt 3 november 1 jaar. Gefeliciteerd van opa en oma Beekman Gefeliciteerd, ja het is waar, 3 nov. wordt mijn opa 86 jaar groetjes van Bram Hoera, 4-11 Dennis Koole 2 jaar h.g. papa mama oma opa Koole en Oma Fafianie Oma B. ik heb heerlijk gelogeerd bij u dank u wel! groeten van Elyn Moerkapelle- Op 12 november houdt de zendingscommissie van Moerkapel le een grote stroopwafelverkoop. Die avond kunnen Moerkapellenaren en buitenwijkers iemand langs de deur verwachten met stroopwafels. De op brengst komt ten goede aan het GZB project: "Hulp voor het kindertehuis in Lokichar te Kenya". In Lokichar te Ke nya staat een kindertehuis. Met finan ciële steun is het mogelijk zo'n 60 kinde ren in dat kindertehuis onderdak, voedsel en scholing te geven. Ook gif ten zijn voor deze actie van harte wel kom. Zevenhuizen- Op zaterdag 6 november wordt er door Natuur- en Vogelwacht "Rotta" i.s.m. leden van de Knotgroep Waddinxveen weer onderhoudswerk verricht in het Koornmolengat. Het gaat in hoofdzaak om snoeiwerk en het verwijderen van struiken en bomen die teveel licht tegenhouden. De bedoeling is om op een aantal plaatsen meer licht op de bodem te laten komen, zodat een aantal plantensoorten (vooral planten die er vroeger wel te zien waren) weer een kans krijgen. Dit is niet alleen afhan kelijk van de hoeveelheid licht op de bodem, maar ook van de bodemrijk dom aan voedingsstoffen. Deze moet zo laag mogelijk zijn. Een ieder die een dagdeel of een paar uur wil komen hel pen is van harte welkom. Zelf voor brood, warme (eventuele waterdichte) kleding en laarzen zorgen. Rotta zorgt voor koffie/thee, werkhandschoenen en gereedschap. Start om 9.00 uur bij het eerste toegangshek vanaf het infor matiebord bij de Hennipsloot (tussen camping en restaurant de Roerdomp. Informatie: Klaas vd Kolk, 01793-1826. Om 14.00 uur begint een wandeling; men krijgt uitleg over het ontstaan en het beheer van dit mooie stukje natuur. Nu geen bloeiende planten, maar na tuur in herfsttooi met z'n eigen beko ring van water, dood riet, lisdodden, watervogels enz. Iedereen is welkom. Informatie: Rien vd Vorm, 01793-1262 of Aad Deurloo, 10892-14291. Duur van de wandeling ongeveer 1,5 a 2 uur. Zevenhuizen- Op zondagavond 7 no vember is er weer een jeugddienst in de Hervormde kerk van Zevenhuizen. Het thema van de dienst die om 19.00 uur begint, luidt: "Water is meer dan H20". De voorganger is Ds. Gijsbertse uit Zoe- termeer. Muzikale medewerking wordt verleend door Challenge uit Dordrecht en organist, de heer A. Verhoef uit Zevenhuizen. Moerkapelle - In december a.s. wordt door het plaatselijke comité van 'Woord en Daad' weer een boeken markt georganiseerd. Iedereen die boeken heeft voor de ver koop wordt verzocht boeken beschik baar te stellen. Misschien is deze aan kondiging voor menigeen een aanlei ding om de boekenkast op te ruimen. Voor het inleveren van boeken kan men contact opnemen met J.J. v.d. Knijff (tel. 01793-3066) en M.C. v.d. Spek (tel. 01793-2199). De opbrengst wordt besteed aan diver se projecten van Woord en Daad in het vissersdorp Vadarevu in India. Deze projecten betreffen onder meer: voed selvoorziening, gezondheidszorg, alfa betisering, woningbouw en aanleg van waterbronnen. Nadere berichten over de boeken markt volgen nog. Zevenhuizen- Op woensdag 10 novem ber is het weer theatermiddag voor de jongeren van 5-8 jaar in het dorpshuis bwanla te Zevenhuizen. De Zeven Mu zen vervolgt haar reeks theatermidda- §en voor de jeugd met de opvoering vha" "Jutte" door het poppentheater uibbes uit Akersloot. Het verhaal gaat over een oude moederhond en haar 'wee kinderen Jutte en Pinksteren. Ze wonen in een oude schuur waar het erg k°ud is. De kachel brandt niet. Pas te gen de avond wordt deze aangemaakt. De moederhond gaat met haar mandje op weg naar de stad om daar te gaan werken. Jutte moet die dag op Pinkste ren letten "Pas goed op je broertje" had zijn moeder nog gezegd toen ze zich omdraaide bij het hek. Jutte knikte van ja, draaide zich om en begon aan zijn lange koude dag. En hoe hij die dag heeft doorgebracht zien en horen de kinderen op 10 november om 14.00 uur in de grote zaal van s "Swanla". evenhuizen- De Zeven Muzen organi seert weer een avond voor amateurmu- sici Deze zal worden gehouden op vrij- ag 12 november a.s. in het dorpshuis wanla te Zevenhuizen. Aanvang 20.00 ur- Het programma is overwegend assiek, enkele stukken komen uit het cntere genre. Voor piano solo wordt P'uziek gespeeld van Folk Dean, proko- «v en Gershwin. Er worden bovendien nkele stukken voor piano vier-handig zes-handig uitgevoerd. Ook zal de Piano als ondersteuning worden ge- ru'kt bij muziek voor hoorn, blokfluit, dwarsfluit en zang. Daarnaast worden er duo's en kwartetten gespeeld voor klarinet, duo's en trio's voor dwarsfluit, muziek van Villa-Lo bos voor solo gitaar, een partita van Bach voor fluitsolo en en kele stukken voor accordeon. Ieder een is van harte wel kom. De toegang is gratis. Inl. Peter Le lieveld, 01793-1829. V4EJZEN Zevenhuizen Herv. kerk 10.00 uur ds. W. Radsta- ke 19.00 uur ds. B. Gijsbertsen jeugddienst Oud Verlaat 10.00 uur ds. H. Gaas- beek Geref. kerk 9.30 uur drs. G.H. Ho- mans Veenendaal 18.30 uur drs. A.D. Noordam Dordrecht Moerkapelle Herv. kerk 9.30 uur drs. J. Harte- man Wezep 18.30 uur kand. D.J. van Eckeveld, Houten Geref.Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. J.B. Zippro 6 november dokter R.L. Warnaar, Dorpsstraat 12, Bleiswijk, tel. 01892- 12500. 7 novemberdokterC.W. Onderwater Dorpsstraat 196, Zevenhuizen, tel. 01802-1204. Zevenhuizen: Dinsdag 9 november: 20.00 uur bibliotheek en Zeven Muzen: "Poëzie met Ed Leeflang in de bibliotheek. Woensdag 10 november: 14.00 uur Zeven Muzen met het poppentheater "Jutte" in Dorpshuis Swanla. Vrijdag 12 november 20.00 uur dorpshuis Swanla Zeven Muzen Muziekavond voor volwassenen Zaterdag 13 november: Wereldwinkel Kramendag op het Dorpsplein. Woensdag 17 november: 14.30 uur: Ouderenmiddag Hervormd Centrum ds Korevaar (Rotterdam) onderwerp: 3x A.O.W. Dinsdag 30 november: Oud papier aktie De Eendragt 8.00-18.30 uur. 15 januari winterconcert Kleine Trompetter dorpshuis Swanla Zaterdag 19 februari 1994 20.15 uur dorpshuis Swanla: toneelgroep Spektakel met een Griekse tragedie (ondeugend blijspel). Zaterdag 28 mei Hobbyshow dorpshuis Swanla Zeven Muzen ANBO Elke maandag 14.00 uur spellenmiddag Zevenster; Soosmiddagen Herv. Centrum 2e woensdag van de maand 14.00 uur; dit jaar alleen nog 10 november; niet op 8 december. Soosmiddagen in De Zevenster. Elke 4e woensdag van de maand 14.00 uur; op 24 november én op 8 december. 18 november: Herfsttour 15 december: Kerstviering in dorpshuis Swanla. Oud Verlaat Vanaf vrijdag 22 oktober: 20.00 uur iedere 14 dagen klaverjassen in De Vierkap Moerkapelle Donderdag 11 november: Ouderensoos in Op Moer van 9.30-11.30 uur. Zaterdag 18 december: dorpshuis Op Moer: Rolschaats wmtershow en roller disco door RV rolling '90.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 7