Zevenhuizen - Moerkapelle 100 jaar Gereformeerde kerk Collecte Jantje Beton Kerkdiensten Activiteiten Agenda Officiële paal geslagen plan "Swanla" Hart van Holland/10 november 1993 pagina 7 Jubileumboek Reünie en foto-tentoonstelling Geschiedenis •••Titel van boek 14 november 1993 medische weekenddienst Me om bij te blijven. agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Of hij de ontwikkeling die in de Gereformeer de kerk en andere ker ken gaande is, be treurt? "Nee, zeker niet. Het is een goede ontwikke ling. Persoonlijk houd ik van de Gereformeer de kerk en heb geen be hoefte om me er op af te zetten. Dominee Davidse be nadrukt dat daarbij het christelijke aspect van essentieel belang is, niet het Gereformeer de: voor nu en in de toekomst. Marian laat zich lo vend uit over de inzet van de Gereformeerde kerkleden en heeft hieromtrent een posi tieve toekomstver wachting. "Er zullen altijd men sen zijn die zich inzet ten voor de kerk. Of dat over honderd jaar nog Gereformeerd heet, weet ik niet en dat doet er voor mij ook niet zo toe". (Het jubileumboek is vanaf zaterdag te koop. De prijs ervan is nog niet be kend.) Hoera oma wordt 10 nov. 51 jaar Fabian, Dennis en Mariëlle opa en oma, van h.g. met uw 32e huwelijksjaar kusjes Femke en Gino Blonk Hoera Alexander wordt 16 nov. 18 jaar ome willem tante jannie en ferdinand proost Zevenhuizen-Moerkapelle- "Ik hoop dat we in de toekomst het authentiek christelijke geloof kunnen belijden en het geloof kunnen uitdragen en doorge ven. De ontkerkelijking neemt momen teel toe, waarbij tevens het christelijk geloof vaarwel wordt gezegd. Ik hoop dat we als Gereformeerde kerk van Ze venhuizen-Moerkapelle in de toekomst een bijdrage mogen leveren aan het voortbestaan van de kerk", zegt domi nee W. Davidse, Gereformeerde predi kant van Zevenhuizen-Moerkapelle. "Zijn" kerk en die van 500 anderen die belijdend-of dooplid zijn, bestaat op 12 december 100 jaar. Tijdens een specia le kerkdienst zal dit feit op die zondag herdacht worden. "We zijn in feite al een driekwart jaar bezig met het herdenken", zegt Marian v.d. Akker- Oenema, één van de com missieleden die een taak in de jubileum viering heeft. Zij heeft wel een heel bijzondere, namelijk het samenstellen en schrijven van het Jubileumboek van de Gereformeerde kerk. Het boekwerk zal zaterdag 13 novem ber tijdens de reünie tussen 15.00 en 16.00 uur in de Gereformeerde kerk, worden gepresenteerd. Marian, die het buiten Zevenhuizen-Moerkapelle heeft laten drukken, had gehoopt het al tij dens dit interview te kunnen tonen. Helaas... "De jubileumcommissie was van me ning dat er naast een herdenkings dienst ook een reünie en foto-tentoon stelling gehouden moest worden. A.s. zaterdag belooft een gezellige ontmoe tingsdag in de kerk te worden. Er is bewust voor 1.3 november gekozen omdat de meeste mensen het in decem ber erg druk hebben. Bovendien kun nen de weersomstandigheden weieens slecht zijn. We verwachten namelijk nogal wat mensen van buitenaf die ooit hier bij de Gereformeerde kerk hebben behoord". Hoewel Marian het boekje geschreven heeft, zegt ze dat Huib v.d. Dool en Gerard van Rijs- heel veel aan de tot standkominghebben bijgedragen. Met Nel Bukman en Nel v.d. Knaap vormen zij de jubileumcommissie. "Huib v.d. Dool heeft ons archief door gespit en geselecteerd wat bruikbaar was. Om te voorkomen dat het een saaie opsomming van jaartallen en fei ten zou worden, heb ik diverse inter views afgenomen. Een fantastisch in terview had ik met emeritus-predikant dominee Bovendorp (nu 90!) in Zut- phen, over de jaren dat hij hier predi kant van de Gereformeerde kerk was". Davidse: "Met de slotwoorden van zijn interview, over het laatste deel van het 'OnzeVader': Van U is het Koninkrijken de kracht en de heerlijkheid, voel ik mij intens verbonden". OokdomineeP. v. Hall in de periode '71- '76 voorganger van de Gereformeerde kerk alhier, haalt herinneringen op, net als Gerard van Rijs. Laatstgenoemde is zoon van de in 1988 overleden Dirk van Rijs, die 40 jaar koster is geweest. Ger ard groeide op in het kostershuis naast de kerk en weet nog veel over vroeger. Nel Bukman, één van de eerste Gerefor meerde 'nieuw-ingekomenen' in Moer kapelle begin jaren zestig en thans ook deel uitmakend van de jubileumcom missie, vertelt over haar eerste kennis making met de kerkleden: echte Zeven- huizenaren en Moerkapellenaren. Wim en Janny Kuyvenhoven, die in 1968 in Zevenhuizen kwamen wonen, denken terug aan 'hoe het was', terwijl het echtpaar Lejour, dat al 20 jaar pen ningmeester is, een 'financiële' verhan deling geeft. Mevrouw M. Tuitel-Tuitel, inmiddels al 81 jaar en woonachtig in de Alexander- polder, beschrijft hoe zij met haar fami lie op zondag, tweemaal lopend naar de kerk in Zevenhuizen ging. Om half tien begon de ochtenddienst en om twee uur de middagdienst. Tussen de twee diensten moest ook nog de warme maaltijd bereid en verorberd worden. Verder werden de gebroeders Van Rooijen geïnterviewd over de 'jonge lingsvereniging' en mevrouw Biemond (Schoolstraat) over de vrouwenvereni ging, terwijl er ook nog een vraagge sprek is weergegeven met de vader van Huib v.d. Dool. Niet alleen de Gereformeerde Kerk van Zevenhuizen-Moerkapelle bestaat dit jaar 100 jaar. Op meerdere plaatsen in ons land hebben Gereformeerde Ker ken net hun 100-jarig bestaan achter de rug of komt het er binnenkort aan. Dat is geen toeval, maar hangt samen met de Nederlandse kerkgeschiedenis. In 1892 ontstonden de Gereformeerde Kerken in Nederland uit een 'fusie' tus sen de Christelijk Gereformeerde ker ken, die in 1834 ontstaan waren (Af scheiding) en de Nederduits Gerefor meerde kerken, ontstaan in 1886 (Do leantie). Beide Gereformeerde bewe gingen werden veroorzaakt door ver ontrusting over de gang van zaken in de Hervormde kerk, de staatskerk. De Her vormde Kerk was volgens de Gerefor meerden te vrijzinnig in de leer. De Gereformeerden hielden vast aan de Belijdenisgeschriften uit de 16e en 17e eeuw. Echter over de landelijke ge schiedenis heeft Marian niet geschre ven. Echter over de landelijke geschiedenis heeft Marianne niet geschreven, "leder een kan bij de bibliotheek een boek lenen over kerkgeschiedenis", zegt de doctorandus in de geschiedenis, thans werkzaam als persvoorlichter op het ministerie van Landbouw c.a. Dominee Davidse zegt van plan ge weest te zijn om de notulen van kerke- raadsvergaderingen van de Hervorm de kerk van een eeuw geleden op te vragen,om te kijken of daarin iets te vinden is over de mensen die Gerefor meerd werden, maar is daar door ziek te niet aan toegekomen. "Vooruitlopend op de stichting van een plaatselijke Gereformeerde kerk waren er al diversen die op zondag naar Nieu- werkerk a.d. IJssel gingen lopen", zo weet hij zeker. Toen op 12 december 1893 de oprich tingsvergadering gehouden werd wa ren er 13 (mannen) belijdende leden aanwezig. Uiteindelijk bleken zij met aanhang en nog enkele anderen, een totaal te vormen van 40 belijdende le den en 45 doopleden, overgekomen uit de Hervormde kerk. Vanaf het begin waren er al Moerkapellenaren bij. De eerste samenkomsten werden ge houden in de meubelwerkplaats van As van Rijs aan de Tweemanspolder. Later werd een houten kerk aan de Dorps straat gebouwd. Nadat er voldoende geld ingezameld was, de bouwplannen verwezenlijkt, kon in 1929 de nieuwe stenen Gereformeerde kerk in gebruik genomen worden. Uiteindelijkis deze in 1977 bijna eens zo groot geworden. De eerste jaren was er geen geld voor een eigen predikant en kwam een con sulent de kerkeraad begeleiden en brachten predikanten uit omliggende Gereformeerde kerken, op zondag het Woord. Ds. Jansen was in 1913 de eer ste predikant en kwam na de bouw van de pastorie, die heden ten dage nog als zodanig dienst doet voor het gezin Da vidse. Marian komt na het schrijven van het jubileumboek, waarvoor ze na heel lang piekeren geen andere naam kon bedenken dan "100 jaar Gereformeerde kerk Zevenhuizen-Moerkapelle", tot de conclusie, dat de veranderingen in de Gereformeerde kerk zich pas na de zes tiger jaren hebben voltrokken. "De democratisering in de maatschap pij kwam van lieverlede aan het eind van de zestiger jaren ook in onze kerk. Toen in 1970 veel woningen in de nieuwbouwwijken werden opgeleverd kwam er ineens een stroom import die in aantal groter was dan het ledental van de kerk. Zij brachten nieuwe ideeën mee. De discussies over kernbewapening en daarna het milieu, werd ook gevoerd in de Gereformeerde kerk". Ds. Davidse: "De Gereformeerde kerk was vroeger een gesloten wereld. Over al kwam je elkaar tegen: dezelfde school, dezelfde politieke partij, de vakvereniging e.d. Na de oorlog werd de blik naar buiten gericht. Onze kerk is meegaan doen in de Wereldraad van kerken: Jezus Christus hoop der we reld. Theologisch is er ook veel veranderd. Kenmerkend is het, dat voor kort bij de toelating van kerkeraadsleden ge vraagd werd naar onderschrijving van de drie Formulieren van Enigheid. Nu is dat verruimd, wordt eerst de Heilige Schrift gevraagd te onderschrijven, vervolgens worden eerst de oecumeni sche geloofsbelijdenissen genoemd (b.v. de Apostolische geloofsbelijde nis) en vervolgens de drie Formulieren van Enigheid". Carolien 15 nov. 16 jaar gefeliciteerd papa mama koen te gekke rommelmarkt op 13 nov. bij Concordia in Boskoop van 9-17 uur vrij entree don. 11 nov. is oma jarig van harte dennis en samantha voor felicitatie: 01727-14166 t.k. VW Golf 11 -78 tr. haak open dak apk i.g.st. p.n.o.t.k. 01828-10950 na 6 uur t.k. 4 pers. gourmetstel spritus 20,- wandjangpan nieuw 20,- 01828-10429 wie wil er beverly hills plaatjes ruilen deel 2 01828-16959 t.k. 4 eiken stoelen vr. pr. 75,- 01828-11175 Zevenhuizen- Op maandag 8 november heeft de heer B. van Yperen, wethouder van Openbare Werken, Verkeer etc. van de gemeente Zevenhuizen-Moerka pelle om 14.30 de officiële paal geslagen voor het bouwplan "Swanla". Deze huurwoningen worden in opdracht van de Woningbouwvereniging SSW te Waddinxveen gebouwd. ZevenhuizenHerv. kerk 10.00 uur ds. H. Gaasbeek, gezinsdienst; 15.00 uur ds. H. Gaasbeek, afscheid Oud Verlaat 10.00 uur ds. E. Bou- man - Scheveningen Ger.kerk 9.30 uur Mw. drs. R. M. Schipper-Schemer, Capelle a/d IJ. Ver.Vrij.Herv. 10.30 dr. J. Buitkamp MoerkapelleHerv.kerk 9.30 ds. W.J. Teunissen - Krabbendijke; 18.30 ds. van Estrik Geref.Gem. 9.30 leesdiensten 19.15 ds. J.B Zippro zaterdag 13 november: dokter R.L. Warnaar, Dorpsstraat 12, Bleiswijk, tel. 01892-12500 zondag 14 november: dokter W. Vroegindeweij, Beatrixlaan 7, Moer kapelle, tel. 01793-1687. Zevenhuizen - Mevrouw Lips hield vorige week woensdagmiddag, in de recreatiezaal van bejaardenverzor gingshuis De Zevenster, een hartelij ke openingsrede van de Welfare-ver kooptentoonstelling. Zij deed dit voor een groot publiek, dat zoals ge bruikelijk, weer met bijzonder veel interesse de tentoongestelde pro- dukten van handvaardigheid bewon derde en kocht. De opbrengst van de Welfare-verkoop bedroeg f 6.732,30. Van dit bedrag worden de materialen aangeschaft voor het Welfare-werk. De prijzen van de verloting zijn nog af te halen in de Zevenster: allen op de dins dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Op de volgende nummers zijn prijzen gevallen: Blauw: 5; 18; 26; 46; 119; 129; 135; 168; 213; 270; 293; 381; 410; 483; 488; 509; 533; 663; 665; 787; 814; 818; 835; 894; 920; 944; 969. Wit: 3; 4; 5; 15; 393; 403; 421; 423; 430; 451; 491; 607; 623; 674; 683; 760; 770; 779; 780; 807; 814; 860; 886. De prijzen werden beschikbaar ge steld door de Zevenhuizense midden stand, waarvoor de organisatie deze zeer erkentelijk is. Zevenhuizen/Moerkapelle- Deze week zal de jaarlijkse grote inzamelingsactie van het Nationaal Jeugdfonds, wellicht beter bekend als het fonds van Jantje Beton, worden gehouden. Onder het motto "25 jaar Jantje Beton" komen de collectanten langs de deur, om geld in te zamelen voor het plaatselijk en het landelijk jeugdwerk. In Zevenhuizen/ Moerkapelle zal de helft van de op brengst bestemd zijn voor de peuters van Peuterspeelgroep het Hobbel paard te Moerkapelle en de Peuter speelzaal de Zeven Dwergen in Zeven huizen. "Dus stel daarom Jantje Beton niet teleur" zegt het collecte-team. De andere helft van de opbrengst is be stemd voor landelijke projecten. «te «Oh Zevenhuizen: w Woensdag 10 november: 14.00 uur Zeven Muzen met het poppentheater "Jutte" in Dorpshuis Swanla. Vrijdag 12 november 20.00 uur dorpshuis Swanla Zeven Muzen Muziekavond voor volwassenen Zaterdag 13 november: Wereldwinkel Kramendag op het Dorpsplein. Woensdag 17 november: 14.30 uur: Ouderenmiddag Hervormd Centrum, ds. Korevaar (Rotterdam) onderwerp: 3x A.O.W. Donderdag 25 november: Herv. Centrum 9.30-11.00 uur koffieochtend; spreek ster Edith Schouten "Vrouwen bouwen aan Gods Koninkrijk" Dinsdag 30 november: Oud papier aktie De Eendragt 8.00-18.30 uur. 15 januari winterconcert Kleine Trompetter dorpshuis Swanla Zaterdag 19 februari 1994 20.15 uur dorpshuis Swanla: toneelgroep Spektakel met een Griekse tragedie (ondeugend blijspel). Zaterdag 28 mei Hobbyshow dorpshuis Swanla Zeven Muzen ANBO Elke maandag 14.00 uur spellenmiddag Zevenster; Soosmiddagen Herv. Centrum 2e woensdag van de maand 14.00 uur; dit jaar alleen nog 10 november; niet op 8 december. Soosmiddagen in De Zevenster. Elke 4e woensdag van de maand 14.00 uur; op 24 november én op 8 december. 18 november: Herfsttour 15 december: Kerstviering in dorpshuis Swanla. Oud Verlaat Vanaf vrijdag 22 oktober: 20.00 uur iedere 14 dagen klaverjassen in De Vierkap Moerkapelle Donderdag 11 november: Ouderensoos in Op Moer van 9.30-11.30 uur. Zaterdag 18 december: dorpshuis Op Moer: Rolschaats wintershow en roller disco door RV rolling '90.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 7