im 'texivmlü'MI W Beantwoording college Gemeentebelangen SGP/RPF Aangezien de beantwoording van het college teveel ruimte inneemt, wordt dit de volgende week gepubliceerd. redactie De fractie Gemeentebelangen noemt in haar beschouwingen op de gemeentebegroting de bedreiging van annexatie door Rotterdam en Bentwoud, de consequenties van het we- genonderhoud, na wegovername van de provincie: 900.000 per jaar, hoopt dat de gemeentelijke accomodaties die niet voor de publieke dienst gebruikt worden, worden af gestoten en toont zich tevreden met de ge meentelijke voorlichtingspagina in het Hart van Holland. Wat het personeel betreft vindt deze fractie dat de personeelsformatie moet zijn afgestemd op een efficiënte en klantge richte uitvoering van de te verrichten werk zaamheden. "Nauwkeurig moet worden na gegaan wat door automatisering kan worden bespaard aan personeelskosten en welk werk kan worden uitbesteed. Nu het ODRP- onderzoek is afgerond vertrouwen wij erop dat de verdere uitwerking spoedig ter hand wordt genomen". De groepering hoopt dat de kerntaken-discussie spoedig gevoerd wordt. "Onaanvaardbaar" vindt GB het terugbren gen van de politiesterkte en vreest een toe name van de criminaliteit in deze gemeente. Complimenten klinken t.a.v. de twee uitruk- plaatsen van de brandweer en het gemeen schappelijke rampenplan van de twee woon kernen. GB ziet graag rubberen tegels bij oversteek plaatsen, aangebracht in voetgangersroutes voor de veiligheid van schoolgaande kinde ren. Een wens is een fietspad langs de Wol- lefoppenweg vanaf de Groeneweg tot aan de Zevenhuizerplas. Het grootste knelpunt in de fietsroute van Zevenhuizen naar Waddinx- veen noemt GB de oversteek nabij de T- kruising Beijerinklaan-Bredeweg. Met nadruk verzoekt GB de aanleg (reeds op 16 november 1992 eerder gedaan) een car poolplaats aan het Noordeinde bij de spoor wegovergang. Akkoord gaat GB met de 30 km zone die B en W. willen instellen in dd dorpskern in Moerka- pelle. Dit vindt men ook gewenst voor overige gedeelten in de bebouwde kom van Zeven huizen. De Burg.Klinkhamerweg is zeker een zorg van GB. Een verzoek klinkt er om een voetpad op/naast de Catgesbrug te creëren als deze binnenkort gerenoveerd wordt. Wat betreft de busverbinding en de genomen maatregelen door Westnederland, wil GB een enquete onder de inwoners. Voorts wordt om een abri en fietsenstalling nabij de bushalte Hotel Vos verzocht. GB vraagt waarom B. en W. geen onderzoek hebben gedaan naar de wensen van het bedrijfsleven, nu het industrieterrein wordt uitgebreid. Het is van groot belang om de ontwikkeling van de sociaal-economische structuur van de gemeente in kaart te bren gen. Het instellen van een commissie voor het bedrijfsleven komt ons gewenst voor". Gtaag wil GB vernemen wat de consequentie is voor de school in Oud Verlaat inzake het wetsvoorstel aangaande de stichtings-en opheffingsnormen. Deze heeft waarschijn lijk- gezien het huidige aantal leerlingen geen bestaansrecht meer. Vertrouwen heeft GB in de vergoeding van de openstaande posten voor de vergoeding door het Rijk van de verbouwing van de Renobothschool. Omdat een mogelijk gewijzigde bestuurs vorm van het openbaar onderwijs conse quenties kan hebben voor de gemeente (be stuurlijk en administratief) verzoekt men in formatie hieromtrent. Groen heeft de aandacht van GB, welke het privatiseren van het groen door middel van verkoop van snippergroen in 1994 beleids matiger gestalte wil krijgen. Wat de Zevenhuizerplas betreft: graag wil men een ontwikkelingsplan hiervoor. Reparatiebon Een suggestie doet GB aan de hand voor het vervullen van kleine reparaties aan gemeen telijke objecten, variërend van een nekje tot een lantaarnpaal, losgeraakte tegel e.d. GB verzoekt een reparatiebon onder de bevof king te verspreiden, b.v. via een wekelijks opgenomen bon in Hart van Holland. Sociale voorzieningen hebben de aandacht van GB, net als werkgelegenheid en zeker het ouderenbeleid. "In onze gemeente is het centrale meldpunt voor ouderenzorg in het gemeentehuis gevestigd. Wilt u het telefoon- en toestelnummer vermelden op de gemeen telijke pagina in het hart van Holland, onder de telefoonnummers/openingstijden?". Even zitten Hoewel door B en W gehoor is gegeven aan het verzoek van GB om bankjes in looproutes te plaatsen, vindt men dit niet voldoende. Tevens is het nog niet mogelijk voor ouderen om in de winkels even te zitten. GB verzoekt B en W een verzoek hiertoe aan de winkeliers te doen. GB wijst op de mogelijkheid tot aanvraag voor subsidie bij het Regionaal integraal Waterbeheer, voor de aanleg van de riolering van o.a. de Bierhoogtweg. GB vindt dat hemelwater op het oppervlakte water moet worden geloosd. Aan de door het gemeentebestuur gedane voorstellen ten aanzien van de realisatie van Achtkamp wil GB er nog één toevoegen, namelijk 'de nieu we gemeentegrens van de gemeente Zeven- huizen-Moerkapelle moet achter de bestaan de bebouwing van de Wollefoppenweg en Bermweg worden gelegd. Die van Rotterdam bij overschrijding van de Wollefoppenweg in de noordelijke berm van deze weg. Aan deze wens van de daar wonende medeburgers moet ook worden voldaan". GB vindt de aan leg van een bos als het Bentwoud een ver keerde oplossing voor dit gebied, waarvan men vindt dat het 'open' moet blijven vanwe ge de cultuur-historische waarde ervan, "het staat wetenschappelijk vast dat dit nooit een bos geweest is". Het voorstel van GB is: Aanleg van een natuurgebied langs de pol derdijken en kaden zo langs de Grevelingen- dam waar wilde Prezewalskipaarden kunnen worden geweid; aanleg fiets-en voetpaden; herstel van de bovenbouw van een aantal molens langs de Rotte en de Voorlaan. GB pleit voor flexibeler bestemmingsplannen en een regelmatige nauwkeurige afstem ming van het woningbouwprogramma met de plaatselijke vraag naar woonruimte. Een verzoek klinkt om woningen voor ouderen in het centrum. GB vindt dat het streekplan diep in de samenleving snijdt van kleine kernen. Het loslaten van het volkshuisvestingsprinci pe zal een zware wissel trekken op het volks huisvestingsbeleid van de gemeenten. Waardering klonk er voor net Landschaps structuurplan en klinkt de vraag of er al actie ondernomen is om met andere deelnemers het LSP-project te realiseren. "We moeten als gemeente meer aandacht aan natuur en landschap besteden" GB gaat akkord met de voorgestelde tarieven voor alle gemeentelij ke belastingen en heffingen. "De 5% verho ging geeft een uitkomst te zien van 185.000,-". De VVD noemt het afgelopen jaar een hec tisch jaar voor de gemeente. De uitkomst van de besprekingen over Achtkamp begroet de VVD bepaald niet met vreugde omdat naar hun mening de besprekingen in de Stuur groep teveel gedomineerd zijn door Rotter dam waarbij de inbreng van Zevenhuizen- Moerkapelle niet voldoende kansen heeft gekregen. "Dit zet ons aan vragen te stellen bij het democratisch gehalte van dergelijke processen". Tevens de afloop van de besluit vorming over de wet herverdeling wegen die de middelen van de gemeente desastreus aantastte. VVD noemt de gepresenteerde begroting niet rooskleurig en wijst erop dat in de toekomst erop gelet moet worden dat de kosten in relatie staan met de opbrengsten en dat de gemeentelijke financiën een even wichtig beeld blijven tonen. Service-verle ning noemt de VVD één van de belangrijkste taken van het ambtelijk apparaat. Omdat er nog gestart moet worden met de kerntaken discussie vindt de VVD het te prematuur nu reeds een invulling te geven aan het ambte lijk apparaat en is van mening dat het ge meentehuis vooralsnog geen uitbreiding behoeft. "Ons ambtenarenapparaat is naar onze mening van een zodanige kwaliteit dat zij meer zaken zonder adviezen van derden moeten kunnen oplossen en wij hopen van ook dat in de toekomst dure adviesbureaus niet nodig zullen zijn. De basisgedachte 'het bestuur dichter bij de burger brengen' kan de VVD volledig delen, echter gewaakt moet worden dat niet een nieuw en moeilijker con troleerbaar bestuursorgaan ontstaat waar door juist het tegenovergestelde wordt be reikt. "Het in Europa zo geroemde subsidiari- teitsdenken dient ook hier zoveel mogelijk ingang te vinden, dus die taken die op lokaal niveau kunnen plaatsvinden, dienen niet overgeheveld te worden naar hogere be stuursniveaus. Uw notitie naar aanleiding van de herziene Gemeentewet en de inwer kingtreding van de Algemene Wet Bestuurs recht, zien wij met belangstelling tegemoet". Verontrusting spreekt men uit over de berich ten over de tijd die de politie nodig heeft om "Duurzaam vernieuwen" is de slogan van het CDA bij de gemeentebegroting 1994. Na een inleiding klinkt er dank aan het ambtelijk apparaat voor het verzette werk ter realise ring van de gemeentebegroting. Hoopvol gestemd is het CDA als volgend jaar verdere verbeteringen in de begrotingsopstelling worden doorgevoerd en meer naar een be drijfsmatige begroting wordt overgegaan. Een produktenbegroting heeft onze voor keur. Het geeft de burger een duidelijker beeld wat de kosten van bepaalde diensten zijn". Het CDA vindt dat de samensmelting van het Intergemeentelijk Samenwerkings orgaan Midden Holland en het Intergemeen telijk overlegorgaan Rijnstreek niet mag lei den tot een vierde bestuurslaag. "Anders is het streven naar een provincie nieuwe stijl beter op z'n plaats". Omdat er volgend jaar driemaal verkiezingen gehouden worden wil men een onderzoek naar de aanschaf van stemmachines. Het CDA meent te moeten constateren dat de gemeentelijke voorlich ting tekortkomingen vertoont. Met de her schikking van de gebouwen denkt men een concentratie van bepaalde activiteiten in de dorpshuizen het bekijken waard. 'De vermin dering van de personeelssterkte van de rijks politie in de kernen mag niet leiden tot ver minderen van toezicht', zo vindt het CDA dat bi) vandalisme snelle inschakeling van Buro Halt wenst. Meer politie op straat is volgens hen hun jarenlange wens. Lovend laat men zich uit over de brandweer. 'Een onaanvaardbare situatie wordt de inper king van het openbaar ven/oer in het week einde en 's avonds' genoemd. Een bel of buurtbus is een suggestie en een verzoek om een transferium bij de spoorwegovergang aan het Noordeinde een goed alternatief. Wat het wegenbeheer betreft: het CDA noemt het onacceptabel een weg met een dergelijke staat van onderhoud, als de Mid delweg (Zevenhuizen) over te nemen en vindt dat er een compensatie voor moet wor den ontvangen. Een kleine veegmachine wil men aangeschaft zien voor het straatvuil. Het CDA wenst realisatie van de zgn. Goud se boog, waardoor de B.K. weg ontlast wordt, voorafgaand aan realisering van Achtkamp. Continuiteit wenst men in beperkte uitbrei ding van bedrijfsterreinen, omdat het van groot economisch belang is om grond voor bedrijfsactiviteiten beschikbaar te hebben. Als alternatief voor huwelijksvoltrekkingen noemt het CDA een molen langs de Rotte of een ouder pand in de Dorpsstraat omdat de markt voor het raadhuis (op vrijdag) voor trouwerijen niet zo oogt. Graag wil men de raad direct geïnformeerd zien als er ant woord van de minister ontvangen is over de subsidiering van de uitbreiding van de Reho bothschool. Het huidige niveau van de bibli otheek moet gehandhaafd blijven. Een ver dere contributieverhoging acht het CDA niet verantwoord. Werkdruk mag geen reden zijn tot het niet doen van controles bij de uitvoe ring van de Algemene Bijstandswet. Ten aanzien van de te realiseren tussenvoorzie ning bij verzorgingstehuis De Zevenster zegt het CDA voor mede-financiering van de stichtingskosten te zijn. "Wij vinden dat De Zevenster moet worden uitgebouwd tot een volledig zorgentrum inclusief een verpleeg huisafdeling". Graag wil men een proef met scheiding van glas op kleur en vraagt om afvalbakken voortextiel en blik. Tevens klinkt het verzoek om de bevolking bij schoon maakacties van straten en pleinen en parken te betrekken. Onterecht vindt het CDA het dat aanvragen voor een bouwvergunning vertra ging oplopen ingevolge de et Milieubeheer, omdat economische belangen op het spel staan. Het verzoek wordt gedaan om aanvra gers goed en duidelijk te informeren omtrent de procedure, de kosten en tijdsduur., De burgers in de nabijheid van de lokatie Achtkampwil men graag betrokken zien in de uitwerking van de nieuwbouwwijk. Het CDA constateert dat er 600 woningzoekenden in geschreven zijn en wenst een categorie-in deling van de woningzoekenden omdat er een steeds groter wordende vraag is naar kleinere wooneenheden. Tevreden zegt het CDA te zijn 'over de sluitende begroting en wenst voor het einde van deze raadsperiode nog een financiële notitie, opdat het nieuwe college dan hierop zijn beleidsprogramma kan baseren voor de nieuwe raadsperiode. Tevens klinkt het verzoek de burger goed en duidelijk te informeren hoe de gemeente er financieel voorstaat. Geëindigd wordt met een hartelijk woord aan het adres van de zieke burgemeester Lips. De heer Lindhoud zegt tenslotte nog blij te zijn met het herstel van zijn fractiegenoot S. de Jong die de volgende raadsvergadering weer aanwezig hoopt te zijn. na een melding op de plaats te komen waar men om hen gevraagd heeft. "Het kan toch nooit zo zijn dat één van de uitkomsten van de reorganisatie van het Politiecorps is dat de onveiligheid toeneemt". De VVD is bezorgd en vraagt om alertheid van b. en w. Naast het probleem van de Burg. Klinkhamerweg die de meeste aandacht vraagt, wijst men op het sluipverkeer door de gemeente op andere wegen. Wat het busvervoer betreft noemt de VVD het besluit van de busonderneming om een beperkter vervoersaanbod aan te bieden begrijpelijk door de economische bril, maar door de bril van de inwoners 'bedroevend'. Dit noemt men één van de taken die boven- gemeentelijk geregeld zou moeten worden en te betalen zijn. Men wijst op het eindrap port van de Commissie Brokx over de verzelf standiging van de vervoerbedrijven. Eén van de opmerkingen die gemaakt werd was dat de vervoerbedrijven snel de onrendabele lij nen zouden sluiten, neen, antwoordde de heer Brokx, de vervoersregio's zullen erop toe zien dat de rendabele lijnen in feite de onrendabele lijnen subsidiëren en bij de uit gifte van vergunningen zal hiermede zeker rekening worden gehouden". De VVD vraagt zich af wat gezien net bovenstaande hiervoor voor onze regio de betekenis is. De VVD wil onderzoeken hoe het mogelijk is om de scho len buiten de gemeentebegroting om te steu nen. Gedacht wordt aan het kostendekkend maken van voorzieningen welke niet door de rijksoverheid vergoed worden. Voor 1994 zijn nog geen bezuinigingen opgenomen conform de afspraken die hierover gemaakt zijn en de VVD steunt dit ook. Bij het op peil houden van het culturele leven dient de ge meente alleen een voorwaarden-scheppend beleid te voeren, waarbij men denkt dat de subsidieverordening die nu een jaar in wer king is, een goed instrument is. De subsidie op de accomodaties biedt nog wel degelijk mogelijkheden voor een kritische blik, in de komende tijd zal aan de orde komen de nota over de buitensportaccomodaties, maar naar de mening van de VVD moeten ook de bin- nensportaccomodaties hierbij betrokken worden zodat een samenhangend beleid ontstaat. Aandacht zal er naar de mening van de VVD geschonken moeten worden aan de lokaties van de diverse recreatieve mogelijk heden en de diversiteit van het gebied. Wat de dorpshuizen betreft is men van mening dat er zoveel mogelijk gestreefd moet wor den naar uniformiteit ervan zodat voor het gemeentebestuur vergelijking mogelijk is. De VVD is van mening dat kinderopvang budget tair neutraal dient te zijn. Verheugd is men dat woningbouwvereniging SSW de kosten draagt van de loopbrug die de verbinding vormt met het bejaardentehuis.Na aandacht te vragen voor aanleg van riolering in de buitengebieden en te wijzen op de rechterlij ke uitspraak inzake assimilatieverlichting die afgedekt moet worden door de tuinders, vraagt de VVD om een 'milieuzorgsysteem' voor gemeentelijke organisatie en gebou wen, mede vanwege de voorbeeldwerking naar de inwoners. De VVD handhaaft de mening dat de Wollefoppenweg de grens van de nieuwe woonwijk Achtkamp dient te wor den en op krachtige wijze aan de andere deelnemers van het overleg moet worden kenbaar gemaakt, "uiteraard is het van be lang dat in dit kader de zgn. 'Goudse boog' wordt aangelegd. Tevens moet worden vast gesteld dat de Eendrachts-en Tweemans polder daarna gevrijwaard worden van ver der aanslagen." De VVD vroeg de belangen- bewaking van de burgers en met name van de kern Oud verlaat die bij Zevenhuizen- Moerkapelle moet blijven horen. Bij de constatering dat Zevenhuizen-Moer- kapelle 400 woningzoekenden komen niet alleen Swanla in beeld, maar ook andere kernen. De VVD heeft zich uitgesproken tegen de grootschaligheid van het Bentwoud, welke mening nu gedeeld te worden door de over heid. Alert blijven is het advies omdat er door de aanleg van Bentwoud meer verkeersdruk in Zevenhuizen-Moerkapelle zal ontstaan. Door de wet herverdeling wegen is een zwa re last op onze schouders gelegd, conclu- deertdeVVDdie hoopt dat de lasten voor de burgers in de toekomst niet te veel zullen stijgen. Het beleid tot afstoting van onroerend goed acht de VVD een goede zaak. De PvdA noemt het vierde jaar van hun zittingsperiode 'het oogstjaar', "echter colle gepartijen konden het niet eens worden over de teeltmethode, het regende meerderheids- en minderheidsvoorstellen, de unanimiteit van het college is vaak ver te zoeken". Personeelskosten vindt men een te zware kostenpost en teleurgesteld is de PvdA dat de discussie over de kerntaken naar 1994 is verschoven. Over de kosten van de gemeen telijke voorlichting laat de PvdA zich laatdun kend en kritisch uit. Taakstelling noemt deze partij de afstoting van gemeentelijke eigen dommen waarbij genoemd worden: gebouw Moerveen, Jip en Janneke en het voormalig postkantoor in Moerkapelle. Men vindt dat de verkoop onderzocht moet worden van het voormalige raadhuis alsmede die van de boerderij 't Land Kanaan in Zevenhuizen. Dat het voor het college vaststaat dat Zeven huizen-Moerkapelle geen deel uit gaat ma ken van de provincie nieuwe stijl OOR/Rot- terdam-Rijnmond terwijl de eventuele voor- en nadelen niet vindt de PvdA een te snelle beslissing omdat er geen onderzoek naar voor-en nadelen heeft plaatsgevonden. (B. en W. zijn hier niet gelukkig mee en vinden dat Z-M bij Midden-Holland dient te blijven) Een goede rapportage betreffende effecten m-b.t. de woningbouw en recreatievoorzie ningen dient als leidraad bij een beslissing. Een hoofddoelstelling van het college moet zijn het trachten weer op peil te brengen van de politiesterkte binnen de gemeente. Door deelname aan de vervoersregio Mid den-Holland met als doelstelling een ver- keers-en vervoersbeleid dat duurzame voor waarden schept aan leefbaarheid en bereik baarheid denkt men iets goeds in huis te hebben, echter de genomen maatregelen van Westnederland staan hier haaks op. "Ons aller zorgenkind" noemt de PvdA het onderhoud van de wegen. Eer onaanvaardbare bezuiniging vindt men het laten vallen van veegbeurten en wat de doorgaande weg (voorheen TW67) nu N 219 betreft: het moet zo onaantrekkelijk mogelijk gemaakt worden om door Zevenhuizen te rijden. De openbare verlichting noemt men slecht en heeft als alternatief voor de achterpadenver- hchting: geef burgers die met schuren of andere bebouwingen grenzen aan achterpa den buitenverlichting met een spaarlamp De PvdA juicht niet alleen 30 km zóne in Moerkapelle toe, maar ook eenrichtingsver keer in de Dorpsstraat en voor de oudere straten van het dorp. Zorg en angst vervult de PvdA inzake uitbrei ding van het bedrijfsterrein in verband met de smalle toeleidingswegen/buitenwegén voor het vrachtverkeer. "Geacht college, onderzoek toch eens onze ideeën betreffende een nieuw regionaal be drijfsterrein aan de A12 lokatie Bredeweg nabij de Goudse veiling". 'Een honderjarenplan' noemt de PvdA de tariefsverhoging van de huur van het gym nastieklokaal met drie kwartjes per uur van 12 gulden naar 12,75 incl. gas licht en water., terwijl er gestreefd wordt naar een uurtarief van f 31,25 per uur. PvdA pleit voor handhaving van het Sociaal Fonds, wil ouderen vooraf betrekken bij voor zieningen die voor hen getroffen worden. Wat kinderopvang betreft, suggereert de PvdA mogelijkheden voor meer onderne mende zelfstandigen en positieve benade ring van het college als hieromtrent sugges ties vanuit de gemeente komen. Wat de subsidiering van de peuterspeelzaal betreft vraagt men zich af of er met een botte bijl gehakt is. "Waarop is dit gebaseerd?" Gelijkschaling van de drie dorpshuizen staat de PvdA voor en hoopt dat Op Moer, een nieuwe start kan maken vanaf het nulpunt Graag wil de PvdA een onderzoek naar een lokatie voor een grof vuil container in Moerka pelle. Afvalstoffenaanbod en tarief moeten, zo vindt men, met elkaar in overeenstemming zijn. In de toekomst staat de PvdA differentiatie van tarieven voor. het maandelijks kosteloos ophalen van grofvuil staat wat de PvdA be treft, ook ter discussie. Het aanleggen van riolering aan het Noord en het Zuideinde is verschoven naar de jaren 1996-1999. "Het kan zijn dat het college hoopt dat de PvdA weer een potje ontdekt en er alsnog volgend jaar iets uitgevoerd kan worden op milieugebied" De fractie wil een goede milieuzorg voor nu en de toekomst met schone straten, pleinen en parken; maatregelen tegen overlast hon denuitwerpselen, instandhouden openbaar groen zonder che mische bestrijdingsmiddelen; plannen, realiseren en instandhouden van voldoende openbaar groen; controle binnen de gemeente op gebruik che mische middelen bij de land-en tuinbouw. Voorts informeert men naar het tijdstip waar op het uitbaggeren van de Rotte een aan vang neemt, daar deze nauwelijks bevaar baar is. Naast de zes gemeentelijke randvoorwaar den bij de realisatie van Achtkamp heeft de PvdA een zevende, namelijk als de ringvaart- corridor als groene long gebruikt wordt, kun nen vele bewoners in de gemeente Zeven- huizen/Moerkapelle blijven wonen. Andere randvoorwaarden zijn de zandexploi- tatie door realisatie van een tweede Zeven huizerplas. Het kiezen voor de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle als recreatiege meente heeft consequenties niet alleen voor grote groepen bezoekers maar ook qua in richting van het landschap. Bentwoud: De PvdA is voorstander van een groot bos van 2100 ha. Dit bos dient behalve als recreatieve voorziening voor de omge ving, ook als buffer tegen verstedelijking en oprukken van de glastuinbouw. De woningen die gereedkomen vindt men eenzijdig van aanbod: de verhouding sociale sector- vrije sector is ruim 1 op 4. Graag wil men een herinventarisatie van het aantal ingeschreven woningzoekenden. Men is voorstander van huisvesting van asielzoekers/statushouders maar wil met zustergemeenten binnen Zuid-Holland de overheid verzoeken de vrij te geven contin genten voor deze categorie woningzoeken den niet in mindering te brengen op de toege wezen contingenten. De PvdA besluit tenslotte met een wensen en ideeënlijstje waarin o.m. het stabiliseren van personeels-en bestuurskosten in de meerja renbegroting; extra reserves aanwenden binnen het sociaal fonds voor probleemge vallen; opheffing beperking buslijnen; extra reserves besteden t.b.v. wegenfonds, zodat de 3% belastingverhoging t.b.v. dit fonds achterwege kan blijven. Differentiatie doorvoeren t.a.v. de afvalstof fenheffing, alleenstaanden nog lager tarief dan voorgesteld; extra belasting op het aan bieden van extra vuilcontainer; uitvoering rio leringsplannen uit de meerjarenbegroting d.w.z. Noordeinde 1994 en Zuideinde 1996. Gegevens onroerende goederen verkopen i.p.v. overdragen aan het Hoogheemraad schap. Binnenkort beschikbaar komen van een nota met bestedingsreserves en algemene reser ves. De SGP/RPF begint in de aanhef van de 'levensbeschouwelijke beschouwing op de gemeentebegroting 1994 met een adhesie betuiging aan de zieke burgemeester A.W. Lips en eindigt met een voorstel voor een motie die donderdag in stemming gebracht werd. Deze motie is gericht aan de Tweede Kamer en bedoeld om de financiële uitholling van Gemeenten tot staan te brengen door bij decentralisatie van taken ook voldoende fi nanciële middelen ter beschikking te stellen om deze taken goed te kunnen uitoefenen. De SGP/RPF blijft 'nee' zeggen tegen spor ten op zondag en toont bewondering voor de wijze waarop het afgelopen jaar gestalte ge geven is aan de wens om uitermate te bezui nigen. Dank wordt aan het adres van de wethouder van Financiën uitgesproken, im mers de twee ton besparing is gehaald. (Vo rig jaar werd een bezuiniging van f 350.000,— geëist door de meerderheid van de raad) De SGP/RPF wil binnenkort een inhoudelijke discussie voeren over: a. definiëring van de begrippen reserves, voorzieningen en fond sen; D. de noodzaak van de hoogte van de reserves, voorzieningen en de fondsen te onderbouwen. t.a.v. dit laatste punt leefden er bij hen sterke vermoedens dat er reserves en voorzienin gen bestaan die in feite opgeheven zouden kunnen worden. De maatregel om geen rente meer toe te rekenen aan voorzieningen heeft tot direct gevolg dat de voorgestelde belastingverho gingen voor de inwoners over het jaar 1994 minder hoog zijn. Voorstel van SGP/RPF met bijval van PvdA gehonoreerd door raad... Een eerste vereiste noemt de SGP/RPF een helder inzicht in de problematiek van reser ves en voorzieningen. Spreker constateert dat de totale reservepo sitie van de gemeente t.o.v. 1993 met 3,5 miljoen verbeterd is. "Wanneer reserves/voorzieningen met zo'n bedrag nl. 1,6 miljoen /3,5 miljoen toenemen dan mag je toch verwachten dat er een on derbouwing plaatsvindt welke de noodzaak aantoont dat deze reserveringen noodzake lijk zijn. Echter niets van dat alles! SGP/RPF geven dan ook B. en W. en de raad in overweging om de rente van de reserves van de algemene dienst f 294.00,— te ge bruiken als dekkingsmiddel voor de gewone dienst. (De motie hierover met de PvdA vond geen bijval Waardering wordt geuit aan het adres van het college dat, zelfs na eerst een zaak in het openbaar afgekraakt te hebben, vervolgens op een bedekte wijze de voorstellen over neemt. Waar het de organisatie in de gemeentehuis houding betreft acht men het juist dat de bezem erdoor gehaald wordt, omdat het management-probleem doorwerkt binnen de verschillende afdelingen van het gemeente huis en naar de service-verlening aan de burgers. "Helaas moet geconstateerd worden dat nie mand de touwtjes in handen heeft". Wethouder Brouwer zei dit gestelde bij de beantwoording van de beschouwingen, te betreuren. De SGP/RPF stelt, nu er binnenkort een herorganisatie plaatsvindt, een aantal te ne men maatregelen voor, waarbij geen ge dwongen ontslagen mogen vallen. Deze fractie maakt zich, gezien hetfeit dat de raad de mening heeft dat een bibliotheek een absolute 'must' is, geen zorgen meer over het voortbestaan van de bibliobus te Moerkapel le. (Ongeacht de financiële consequenties). In dit verband werd de suggestie aan de hand gedaan om in Moerkapelle ook een perma nente bibliotheekvestiging te creëren, als dependance van Zevenhuizen. "In relatie tot het vinden van een onderkomen voor het peuterspeelzaalwerk, moet becij ferd worden of herinrichting van het voorma lige gemeentehuis van Moerkapelle uiteinde lijk financieel het meest aantrekkelijk zal blij ken te zijn". Omdat de naam Raadhuis van het oude raadhuis gehaald is, verzoekt deze fractie de naam 't Oude Raadhuis' op het gebouw (dat voor enkele jaren verhuurd is) te bevestigen. Dit na.v. een suggestie van de heer S.E. Duursma. "Gelijke monniken, gelijke kappen" zegt de SGP/RPF waar het de subsidie van de bibli otheek betreft, die veel weg heeft van een open-eindsubsidie en waar door de raad af gesproken is hier niet meer aan mee te wer ken. SGP/RPF willen dat B. en W. geen afwach tende houding aanneemt in de woningconti- gententoewijzing, maar een strijdbare. Oud Verlaat heeft bij de SGP/RPF de bijzon dere aandacht, hoewel de informatieavond daar niet zo prettig verlopen is, omtrent te nemen verkeersmaatregelen, acht men der gelijke contactavonden met gemeentebe stuur en bevolking in de resp. kernen, raad zaam. SGP/RPF steunen het college in de gestelde voorwaarden voor realisatie van Achtkamp. Niet gewenst achten SGP/RPF de aanleg van een groot bos als het Bentwoud. "Het gebied dient open te blijven". Door externe oorzaken zal de aansluiting op het landelijk netwerk van de Gemeentelijke Basis Administratie pas in april 1994 kunnen plaatsvinden. Met de gemeentelijke voorlichting zoals deze op dit moment gedaan wordt in het HvH is men tevreden en constateert dat het aantal 'nee—'nee' stickers (geen drukwerkreclame en geen huis-aanhuisbladen) op de brieven bus zeer beperkt is. Antwoord:Wethouder Brouwer zei en daar bij betrok hij alle fracties die hierover opmer kingen gemaakt hadden, Hart van Holland het medium waarin gemeentenieuws in eer ste instantie dient te worden opgenomen, maar bezien zal worden of lokale omroep in de toekomst een rol bij nieuwsvoorziening kan gaan spelen. 'Opvallend' noemt men het verschil in de aanschafprijzen in de meerjarenbegroting van 100.000 gulden van nieuwe brandweer wagens. Complimenten aan het adres van de brand weer ontbreken ook hier niet. Vandalisme wil men hard aangepakt zien. Voorts geïnformeerd worden over de ver schillen tussen het college en de provincie t.a.v. de onderhoudstoestand van de Swan- laweg. eejaarlijkse veegbeurten vindt de SGP RPF noodzakelijk en vraagt te overwegen een eigen veegwagen aan te schaffen. De verplichting 'schoon-grondverklaring' is momenteel gekoppeld aan een bouwvergun ning. Omdat de kosten voor een dergelijk bodemonderzoek voor met name de glas tuinbouw aanzienlijk zijn, is door het college verzocht om regionaal te bezien of het moge lijk is om tot een ontheffingsmogelijkheid te komen, echter de raad van State eist m.i.v. 1 januari 1995 een geldige vergunning, waar voor men verplicht wordt een bodemonder zoek te laten plaaatsvlnden. Graag wil men vernemen of er binnen de gemeente iets gedaan is of zal worden om fraude t.a.v. de algemene bijstandsuitkerin gen te voorkomen. De zeven woningen voor asielzoekers en statushouders achten SGP RPF niet genoeg. "Enige meerruimte moet toch nog mogelijk zijn. Er is bij gemeenten behoefte aan woningbouw voor de eigen inwoners en bij het Rijk behoefte aan wonin gen voor vluchtelingen. Is het nu werkelijk zo moeilijk om dit probleem op te lossen? Wij vinden van niet: een simpele verhoging van het toegestane bouwcontingent en het mes snijdt aan twee kanten". De SGP/RPF vraagt hoever B en W zijn met het ingestelde onderzoek om te bezien welke projecten voldoen aan de criteria om in aan merking te komen voor een projectfinancie ring in het kader van de stads-en dorpsver nieuwing. Bij de huidige rentestand denken SGP/RPF het verstandig om het financieringstekort van 3 miljoen te financieren met vaste geldlenin gen. Voorts doet men het college enige sugges ties, waaronder het belonen van inwoners voor milieubewust handelen; instellen van een seniorenconvent en richting rijksover heid, meer doen om de problematiek rond het openbaar vervoer in beide kernen aan de kaak te stellen. Wat de onroerendgoedbelasting betreft: bij stelling van de waarde van onroerende goe deren i.v.m. de onroerend goedbelasting om deze niet te koppelen aan een vijfjaarlijkse inventarisatie maar deze waarde jaarlijks aan te passen met gebruikmaking van het prijsindexcijfer voor onroerende goederen. De begroting voor de komende jaren te split sen in een beleidsmatig gedeelte en finan- cieel-technisch gedeelte.

Hart van Holland | 1993 | | pagina 15