Cl000 timmerde aan de weg Michel Roest weer heelhuids thuis uit Joegoslavië Hart - van - Holland - allerlei Nieuw politie- logo Goed voorbereid naar het vervolgonderwijs Schaatsen voor waterputten in Burkina Faso Benthuizense basisschoolleerlin gen aan de slag bij Leune Transportbataljon Moerkapellenaar betrokken bij beschieting Nederlands konvooi Video-beelden Zevenhuizen- Bewoners van de dorps kern in Zevenhuizen ontdekten zater dagmorgen in alle vroegte een plastic tasje aan hun deurknop met een diver se artikelen. Dit betroffen: een brood, een dagblad, boter, jam, muesli, een cachet koffie, pen, notitieblokje, het C1000 magazine en voordeelcoupons. "Wat een leuk idee", was de reactie van velen, die dit ook meldden bij initiatief nemer en organisator Michel Janssen van supermarkt Cl000. Deze was don derdagmorgen al begonnen met de voorbereiding van de grootscheepse verrassingsactie. Zaterdagmorgen was hij voor dag en dauw in touw. Om vier uur begon hij met het leggen van de laatste hand aan de voorbereidingen. Met een team van 7 mensen werden 'vers van de pers'-produkten als brood en krant nog in de tasjes gedaan, de auto's volgeladen en ging men met ze ven bezorgers en twee chauffeurs de wijken in. De reclamestunt van de ClOOO-supermarkt is, goed aangesla gen bij de Zevenhuizenaren. Michel Janssen: "Reacties, goed of slecht: men sen kunnen altijd nog bij ons terecht". Dit zijn leerlingen van de School met de Bijbel die aan de slag gingen bij aannemer Leune in Benthuizen Benthuizen - De oudste leerlingen van zowel de christelijke als de openbare basisschool van Benthuizen krijgen vakkundig inzicht en worden gemoti veerd voor het lager beroepsonder wijs. Dit is een promotiecampagne georgani seerd door de Kamer van Koophandel ter voorbereiding op de beroepskeuze. In Benthuizen heeft deze campagne die tweejaarlijks gehouden wordt, een extra tintje en worden jeugdigen met hun neus op het lager beroepsonder wijs gedrukt. Aannemer Engel Leune bezoekt de twee Benthuizense scholen en vertelt de oudste leerlingen over het werk van een aannemer en op welke wijze hij in het 'vak' terechtgekomen is. Eén en ander gecombineerd met de video van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Vervolgens worden de leerlingen (de christelijke school is al geweest) op een ander tijdstip rondgeleid door het be drijf van aannemer Leune, waar de leer lingen ook aan het werk worden gezet. De kinderen leggen o.a. de laatste hémd aan één van de door henzelf versierde boekensteunen waar een klokje inge bouwd moet worden. De medewerkers van Leune bereiden het werk voor en helpen bij het leggen van de laatste hand. Naar aanleiding van het bezoek aan het aannemersbedrijf worden er door de leerlingen werkstukken c.q. opstellen gemaakt. Op 8 december worden hiervan de prijswinnaars bekendgemaakt op de respectievelijke basisscholen. Op 1 december wordt door alle oudste leerlingen van scholen uit de regio een bezoek gebracht aan de beroepenma- nifestatie in Alphen a.d. Rijn. Omdat het politiecorps van Zevenhui zen ingedeeld is in een andere regio, hoort daar ook een ander logo bij. In de stromende regen werd dat onlangs aangebracht. ken, Rotatie T6, over vier maanden. Pas als die rotaties in Nederland zijn en we met elkaar een reünie gehad hebben, behoort Joegoslavië, voor ons tot het verleden", aldus een ge lukkige Michel Roest, die binnen en kele weken z'n baan ais offsetdrukker in Delft hervat. Dan kan hij -ondanks de negatieve ervaring- terugkijken op zo'n ruim 60 succesvolle voedsel-en hulptrans porten vanaf de kust naar centraal Bosnië, met af en toe een stenenregen van boze bevolking dat dacht dat de UNHCR een bepaalde bevolkings groep bevoorrechtte... Rotatie T4, is het eerste specifiek op geleide transportbataljon. De Rota ties Tl en T2, hebben pionierswerk verricht, zetten begin 1992 kampe menten op. De Nederlandse bijdrage aan de Vre desmacht van de VN in voormalig Joegoslavië, bestaat uit een 'Verbin dingsbataljon' en een 'Transportba taljon'. Michel Roest maakte deel uit van het transportbataljon met ca. 400 beroeps- en dienstplichtige militai ren. In samenwerking met België re gelt het Nederlandse transportbatal jon het transport van voedsel en hulpgoederen in Bosnië Hercegovina en de distributie ter plekke. Hiervoor hebben zij terreinvaardige wielvoer tuigen ter beschikking, zoals vier- tons-en tientons vrachtauto's. Het betreft hier een humanitaire operatie op initiatief van de voedselhulporga- nisatie UNHCR om de honger en het leed onder de door geweld geteister de en vaak geïsoleerde bevolking van Sarajevo en andere steden te vermin deren. Benthuizen-Boskoop - Op de Willem Alexanderijsbaan in Zoetermeertroffen we leerlingen van twee scholen die aan het schaatsen waren voor de Foster Parents-actie. Leerlingen van de Amoldus van Osschool uit Benthuizen en van het Groen College uit Boskoop (zie fotoHonderden leerlingen van basisscholen en scholen van het voortgezet onderwijs, schaatsten veel geld bij elkaar voor de bouw van waterputten in Burkina Fasa, West-Afrika. Deze actie is op touw gezet en begeleid door Foster Parents. Moerkapelle - "Het was net een Vietnamfilm, maar veel erger, want we zaten er zelf mid den in. De kogels werden gericht op ons afgeschoten en troffen, net als granaten, doel, waardoor chauffeurs hun stuur moes ten loslaten en hun buddy (bijrijder) het stuur moest overnemen. En dat alles in slechts enkele minuten en op een totaal on verwachts moment. We reden maandag 25 oktober, van onze basis in centraal Bosnië Busovaca naar Metkovic om goederen op te halen en kwamen bij Novi Travnik, zo'n 30 kilometer vanaf onze basis, in een vuurhaard van een groep moslims terecht. Zij schoten zeer doelgericht op ons konvooi en troffen doel. Gelukkig ontstond er geen paniek, maar we konden, toen we na een paar minu ten wilden stoppen om de balans op te ma ken en de gewonden te verzorgen, de auto's niet uit, omdat we weer belaagd werden. Met een noodgang vervolgden we slingerend onze route". Aan de hand van videobeelden, die bijzon der exclusief zijn, in tegenstelling tot de tele visie, die op de bewuste maandagavond ar chiefbeelden uitzond, vertelt de 21-jarige Michel Roest de bloedstollende belevenis sen van de 'zwarte' maandag 24 oktober. Hij doet dat in z'n ouderlijk huis aan de Grutto in Moerkapelle, al spoedig na z'n te rugkeer uit het voormalig Joegoslavië. Dinsdag 2 november, vroeg in de avond, is hij door alle buurtbewoners feestelijk ontvan gen. Vlaggen, slingers en bloemengroeten, onderstreepten hun medeleven. Blijdschap is er vooral bij z'n ouders, zus,twee broers en schoonzusters. Mevrouw Roest: "Ik hoorde om tien uur die maandagmorgen via de radio dat er bij No- vtravnic een transportkonvooi was bescho ten en dat er gewonden en een dode waren gevallen. Ik dacht: 'daar kan Michel niet bij zijn' en besteedde er verder geen aandacht aan. Onze dochter belde vroeg in de middag dat het beschoten peleton inderdaad dat van Michel was, name lijk de route Busavaca-Metskovic. We hebben direct het alarmnummer ge beld en hoorden dat Michel gelukkig niet bij de gewonden behoorde. Daar na waren we in afwachting van een levensteken. Dat kregen we om streeks half zes, toen Michel zelf bel de en z'n relaas deed". De videofilm draait door en toont een zwaargewonde sergeant die op een brancard in een pantservoertuig wordt geladen. "Het was loutertoeval dat die twee Engelse pantservoertui gen, Warriors, ons tegemoet reden. Onze radio-verbinding was verbro ken dus om hulp konden we niet vra gen", knikt Michel, die de film niet zonder emotie bekijkt. De kogelinsla gen laten aan duidelijkheid niets te wensen over. "We hebben ontzettend veel geluk gehad, want het voor ons rijdende Deense konvooi moest een dode bergen. Twee Deense grote transportvoertuigen stonden mid den op de weg. In de éne de dodelijk verwonde chauffeur. Ze konden, door het spervuur van de moslims, geen kant op. Ik moest met m'n tien tonner met een lekke linkervoor- band, om het voertuig sturen en door de kant. En dat in een flink tempo, want er was haast bijWe moesten uit de gevarenzone". Het Deense konvooi zat op vijf minu ten afstand van het Nederlandse, ter wijl met een kwartier verschil een ander Nederlands peleton, koploper was. Dit had geen enkel probleem opgelopen, omdat de moslims hun stellingen en geschut nog niet in posi tie hadden gebracht. Op de filmbeel den wordt duidelijk dat, hoewel ze net zeer spannende ogenblikken heb ben doorgemaakt, er geen sprake is van hysterie of nervositeit. "Het is een wonder dat we zo rustig zijn gebleven", knikt Michel. De negen gewonden zijn met het pantservoertuig, dwars door de vuurlinie, naar het ziekenhuis in Vi- tes vervoerd. Wij zijn door het logistiek konvooi dat voor ons reed, nadat we provisorisch de radio-verbinding her steld hadden en een hulpkreet hadden laten horen, opgehaald en naar het En gelse kamp Gornji Vakuf gebracht, 25 km van de onheilsplek vandaan. We zijn daar ontzettend goed opgevan gen, kregen eten en drinken, konden praten, want daaraan hadden we het meeste behoefte. Ook de dagen die volgden. Aalmoezenier, predikant en psycholoog leenden hun luisterend oor. De zeven nog lege vrachtwagens, de ziekenwagen en de twee Mercedes- terreinwagens die waren achtergela ten, zijn door anderen opgehaald en naar Busavaca teruggebracht. De laatste dagen voorafgaand aan m'n groot verlof hebben we niets anders gedaan dan gepraat en gepraat. Zo doende hebben we de aanslag al aardig verwerkt. Maar uiteindelijk is ons pele ton het enige van de UNHCR, dat zo gericht onder schot genomen is. Na dit voorval heeft er geen voedseltransport meer plaatsgevonden. Op dit moment wordt nog uitgezocht hoe de beschie ting heeft kunnen plaatsvinden, wie de daders waren en of er sowieso op deze wijze doorgegaan moet worden met dergelijke hulpverlening", zegt Michel Roest. (Inmiddels is er sprake van dat de transporten hervat worden red.) Hij heeft bijna z'n militaire dienstplicht achter de rug. "Rotatie T4, met 100 man, is dinsdag feestelijk ingehaald op Schiphol. Als straks over twee maan den Rotatie T5 arriveert, zullen we hen hartelijk begroeten, net zoals het laat ste waarmee wij samen zijn opgetrok-

Hart van Holland | 1993 | | pagina 21