Badkamers, de nieuwe klustrend Doe-het-zelfbonnen; Professioneel gereedschap huur je bij de bouwmarkt ...EN TOEN WAS ER DE BOUWMARKT 10 WINTERTIPS o Schoorsteen vegen, leder jaar even doen voor het haardseizoen begint. Het voorkomt vervelende schoorsteenbrandjes. Dorpelstrips aanbrengen. Alternatief voor de stropdas of het zeepje Doe-het-zelfwinkel waaide over uit De Verenigde Staten O Vijver beschermen. Vriest het hard dan kan de vijverbak kapot vriezen. Laat daarom een ietwat verzwaarde emmer in de vijver drijven. Bij vorst drukt het ijs de emmer stuk in plaats van de vijverbak. De winter is bij uitstek geschikt om nu eindelijk eens die klussen te gaan doen die al zo lang lig gen te wachten. Bij de bouwmarkt hoeft men dan ook 's avonds niet naar Peter Timofeeff en z'n weerbericht te kijken om te weten dat het slecht weer wordt. Want in de winkel zelf is het bij minder goed weer duidelijk drukker dan normaal. Afgelopen tijd viel er zelfs een ware klus trend te ontdekken. De bouwmarkt steeds meer kadomarkt ledereen kent het wel, het 'wat moet ik voor Pa's of Ma's ver jaardag kopen-probleem'. Ouders schijnen moeilijke mensen te zijn als het gaat om het kopen van een kadootje. Veel verder dan sokken, een stropdas, een zeepje of een luchtje komen de mees ten nog steeds niet en dat terwijl vader en moeder echt wel wen sen hebben. Een stuk gereedschap, om maar eens wat te noemen. Om nou niet de kans te lopen met het verkeerde kado op het feest te verschijnen, kun je tegenwoordig de doe-het-zelfkadobon kopen. Dé oplossing voor iedereen die het even niet meer weet. Tegenwoordig zal je moeite moeten doen om iemand te vinden die nog nooit van zijn of haar leven in een bouwmarkt is geweest. Dat was zo'n 20 jaar geleden wel anders. Begrijpelijk overigens omdat er toen nog helemaal geen bouwmarkten waren. De eerste bouwmarkt in Nederland werd geopend in 1971. In de jaren daarna zouden ruim 400 bouwmarkten volgen, de een nog uitgebrei der dan de ander. De verwachte omzet in 1993 bedraagt ruim 5 miljard. Hart van Holland/1 december 1993 pagina 17 Het ontstaan van de doe-het-zelf- markt was het gevolg van een aantal factoren die eind zestiger jaren in Nederland speelden. Zo steeg het eigen huizenbezit en de behoefte aan verhoogd woongenot. Wanneer de huizenbezitter dan een beroep op de vakman deed, bleek deze maar zelden op korte termijn tijd te heb ben en daarbij vaak ook duur te zijn. De consument besloot daarop min of meer zelf de klus te klaren en kwam zo terecht bij de bouwmate rialen- of houthandel met de vraag om een zak cement of een paar schroten. Voor de groothandel een leuke bijverdienste maar voor de consument minder prettig omdat de handel niet op hem was afgestemd. Dat was voor een 8-tal groothande laren het sein om de handen ineen te slaan en naar Amerikaans voorbeeld de eerste echte doe-het-zelfzaak te openen. Zo is anno 1993 bij iedereen in de buurt wel een bouwmarkt te vinden. En als we het Jaarverslag 1992 erop na slaan lijkt het einde van die explosieve groei nog niet in zicht. Service essentieel Heel essentieel voor een bouwmarkt met een enorm aanbod is het perso neel. Goed opgeleide, ter zake kun dige medewerkers die op eenvoudi ge wijze kunnen verwoorden welk artikel of welk merk het beste past bij welke klus. Vandaar dat het wer ven en trainen van bouwmarkt medewerkers hoog op de prioritei tenlijst van elke bouwmarkt staat. Zo'n 20 jaar geleden, toen de eerste bouwmarkten in Nederland versche nen, was van goed opgeleid perso neel haast nog geen sprake. Destijds hadden klanten dan ook vaak moeite met het vinden van personeel op de verkoopvloer. Als er dan een werk nemer werd gevonden bleek deze in veel gevallen niet erg op de hoogte van de artikelen te zijn. Gevolg daarvan was dat veel bezoekers aan een bouwmarkt zich aan hun lot overgelaten voelden. Tegenwoordig is dat wel anders. Steeds meer bouwmarkten kiezen voor training-on-the-job van hun medewerkers. Onder leiding van een ervaren verkoopspecialist leren de trainees het vak tot in de finesses beheersen waarna ze als zelfstandig verkoopmedewerker weer anderen kunnen opleiden. Ook worden er profklusdagen per assortiments- groep georganiseerd. Deze informa tieve cursussen laten de medewer kers kennis maken met alle ins en outs van het hele assortiment. Dankzij de cursussen en de training op de werkvloer zijn de medewer kers van een bouwmarkt tegenwoor dig goed voorbereid om hun service- gerichte job uit te voeren. Voor sommige klussen heeft men vaak maar eenmalig bepaalde appa ratuur nodig. Huren is dan de uit komst. Want huren is goedkoop en je weet zeker dat wat je huurt vei lig en van goede kwaliteit is. Voor wie aan die ene grote klus wil beginnen maar er eigenlijk het juis te gereedschap niet voor heeft, heb ben de bouwmarkten in Nederland prima gereedschap te huur. Gereedschap dat altijd in goede staat van onderhoud verkeert. Dat voldoet aan hoge kwaliteitseisen en dat altijd wordt verhuurd samen met alle benodigde accessoires zoals oorbeschermers en veilig- heidsbrillen. Een greep uit wat er Wie een nuttig kado wil kopen, kan heel goed terecht bij de bouwmarkt. Want die zijn allang niet meer alleen gespecialiseerd in het zogenaamde 'grote' werk. Zoals verfstrippers, licht- spotsystemen bijvoorbeeld. Maar ook schoorsteenveegsetjes, workma tes, zaklampjes, soldeerbranders, halogeen burolampen, draadloze telefoons, beveiligingsapparatuur en heel aktueel, de rookmelder. Kadobonnen Weet je nu door het grote aanbod, niet wat je moet kopen, dan is de kadobon natuurlijk de oplossing. Er zijn verschillende bonnen in de han del. De PTT boncadeau, die bij een groot aantal zaken inwisselbaar is. De Nationale Doe-Het-Zelfbon die kan worden besteed bij veel doe- het-zelfzaken in Nederland. tips over het verbouwen of renoveren van de badkamer is de bouwmarkt de meest geschikte plek. zoal te huur is: boor- en sloopha mers, schuurmachines, betonmo lens, verfspuiten, kruiwagens, tuin- walsen, hogedruk reinigers en zelfs rioolontstoppers. Ook heel handig zijn de uitgebreide verhuur instruc tiebladen, voor een optimaal en veilig gebruik van het gereedschap. Wie een van de vele gereedschap pen of machines wil huren moet er rekening mee houden dat hij of zij zich moet kunnen legitimeren. Daarnaast dient er een waarborg som gestort te worden. Wie er zeker van wil zijn dat de klus geen vertraging op loopt, doet er ver standig aan voortijdig te reserve ren. Dat biedt extra zekerheid. Voorkomt tocht langs de vloer. Eenvoudig aan de onderkant van de deur aan te brengen. Kerstboom in 'keurslijf. Plant de kerstboom in een emmer zonder bodem. De wortels groeien zo heel langzaam en de boom is het volgend jaar weer te gebruiken. Acrylaat tegen scheuren. Binnen- schilderwerk barst nogal eens als de kachel aangaat. Gebruik daarom bij de volgende schilderbeurt acrylaatkit in plaats van plamuur. 0 Regenton legen. Ook de regenton kan kapotvriezen bij strenge vorst, net als bloempotten in de tuin. Leeg dus de ton en haal de potten binnen. Slim luchten. Ook in de winter moet u luchten, zeker als u goede' tochtwering heeft aangebracht. Doe de radiatoren uit. de kamerdeur dicht en het raam een half uurtje open. 0 Waakvlam 's nachts uit. De waakvlam van de geiser gebruikt per jaar al gauw zo'n 200 m3 gas. Gewoon uitzetten dus als u naar bed gaat. 0 Keteltemperatuur bijhouden. Op de ketel zit een thermostaat waarmee de watertemperatuur wordt geregeld. In voor- en nawinter zet u deze op 70 C 's Winters op 80 C Tuinslang niet vergeten? Nog een laatste tip voor de tuin. Even checken of de tuinslang en de gieter goed leeg zijn. U weet inmiddels wat er kan gebeuren. Toen zo'n 20 jaar geleden de doe- het-zelfmarkt in opkomst kwam, was dat vooral voor klussers die het 'grote' werk niet schuwden. Het van de grond af opbouwen van een gara ge of het metselen van een tuinhuis waren in die tijd de eerste echte doe- het-zelfklussen die particulieren aanpakten. Met de uitbreiding van het assortiment en het voorhanden komen van allerhand folders en bro chures over hoe te klussen, kwam er steeds meer diversiteit in het soort van karweitjes waaraan de particu lier zich ging wagen. Een echte trend die zich openbaarde was het volledig verbouwen of restylen van de badkamer. Badkamer jarenlang onveranderd Vroeger was de gemiddelde doe-het- zelver nogal huiverig voor een klus in de badkamer. Boren in dure tegel tjes bijvoorbeeld was voor menigeen een crime. Om nog maar te zwijgen over de angst die men had om water en of elektriciteitsleidingen te raken. Daarom bleef de badkamer vaak jarenlang onveranderd. En meestal was dat saai, kil en kleurloos. Secuur karwei Het verbouwen van een badkamer is de laatste jaren binnen bereik geko men van iedere klusfanaat. Dit mede dankzij de komst van steeds beter materiaal, beter gereedschap, de mogelijkheid om professioneel ge reedschap te huren en uitgebreidere handleidingen. Steeds meer klussers ontdekten dat de vroegere huiver in de meeste gevallen totaal ongegrond was. Al blijft werken in een badka mer een secuur karwei dat grondig voorbereid dient te worden. Bad in plaats van douche Heel erg populair afgelopen tijd waren de luxe badkamermeubelen en -sanitair. Vooral kleur en gebrui kersgemak scoren heel hoog en dat mag voor de meesten best wat kos ten. Steeds meer mensen blijken ook te kiezen voor een bad in plaats van een douche. In veel badkamers is daar vaak ook best plaats voor, al dient de wasmachine dan wel te ver huizen. Altijd de voorschriften volgen Met behulp van uitgebreide handlei dingen, folders en brochures kan een ieder met een beetje handigheid van z'n badkamer een badparadijs maken. Voorwaarde blijft natuurlijk wel dat alle voorschriften en tips nauwlettend gevolgd moeten worden. Voor deskundig advies en praktische

Hart van Holland | 1993 | | pagina 17